„Als u niet opendoet, forceren wij de deurr t .3 Forse kritiek op nieuwste boeken van dr. De Jong Van Zeil wil prijslijst in wachtkamers medici Lil Srinkman jtelt gezin (ninder centraal Politie haalt Turks gezin uitkerk NNENLAND CeidóeOowumt DINSDAG 30 OKTOBER 1984 PAGINA 13 liekteverzuim aalt verder SN HAAG Het ziektever- im daalt verder. In het der- kwartaal van 1984 ging het .-zuimpercentage, in verge- ing met het derde kwartaal i 1983, bij de mannen van naar 6,0 en bij de vrouwen n 8,0 naar 7,7. De meldings- Squentie daalde bij de man- n van 35,4 naar 34,1 geval- l per 100 werknemers en bij vrouwen van 59,0 naar 54,5. gemiddelde verzuimduur geval was in het derde rtaal van 1984 voor man- i 16,2 en voor vrouwen 13,0 Unie: leraren in beroeps onderwijs slecht betaald DEN HAAG De salarissen van leraren in het beroepsonderwijs blijven sterk achter bij die van overeenkomstige functies bij ambtelijke diensten en bedrijfsleven. Dit blijkt uit becijferingen die de unie voor leraren in het beroepsonderwijs heeft opgesteld. De verschillen kunnen oplopen tot 12.000 gulden per jaar. Die worden volgens de unie veroorzaakt doordat leraren veel trager de salaris schalen doorlopen dan bij ambtenaren en werkers in de particuliere sector het geval is. Volgens de unie is er ook een ernstig tekort aan bevoegde le raren. HTS'ers, ingenieurs, praktijkleraren en eco nomen zijn voor een leraarsbaan niet te strikken en op veel scholen moeten de aanwezige docenten overwerken. Ondanks het tekort lopen opleidings instituten voor leraren leeg en worden struk voor stuk gesloten, zo constateert de unie. Bestuur CDA: geen besluit kernenergie UTRECHT Het partijbestuur van het CDA heeft gisteren nog geen besluit genomen om meer kerncentrales te bouwen. Het bestuur wil eerst de mening in de partij peilen voordat er een besluit komt, zo heeft voorzitter Piet Buk man gezegd. Het partijbestuur sprak over een nota die door een speciale werkgroep was opge steld. In die nota werd zonder meer voor kern energie gekozen. Volgens de werkgroep zijn de gevaren van kernenergie kleiner dan van olie of gas. Kernenergie geeft geen milieuvervui ling, vraagt weinig ruimte en er is genoeg ura nium, aldus de werkgroep, om de centrales op te stoken. Bovendien wordt zure regen door het gebruik van kernenergie voorkomen. In de nota staat dat het radio-actief afval veilig kan worden opgeborgen. Minister zwakt plan harder rijden af DEN HAAG Minister Winse- mius (VROM) heeft zijn plan om auto's met een apparaat (kataly sator) dat uitlaatgassen reinigt toe te staan 130 kilometer te rijden, afgezwakt. Winsemius verklaar de gisteren in het NOS-tvpro- gramma Den Haag Vandaag dat het idee slechts één van de plan nen is die worden bekeken op zijn ministerie. De bewindsman keerde zich tegen kritiek van de Centrale Politie Verkeers Com missie (CPVC) op zijn plan. De CPVC liet gisteren weten dat de politie niet kan nagaan of een auto die 130 kilometer rijdt, een katalysator heeft of niet. Geldproblemen: woningstichting moet verkopen ROTTERDAM De in ernstige finan ciële moeilijkheden verkerende Rotter damse woningstichting Patrimonium PWS gaat de komende jaren bijna 550 huizen verkopen. Bovendien worden 3000 huurhuizen in een nieuwe stichting, Patrimonium Bejaardenhuisvesting, on dergebracht. De woningcorporatie, die met een woningbezit van 16.000 tot de grootste van het land behoort, heeft nu als gevolg van bestuurlijk wanbeleid een negatief vermogen van 60 miljoen gul den. De nieuwe directie hoopt de ko mende jaren door deze transacties de schuld tot de helft weg te werken. ABP-ADVISEUR MAG NIET VRIJ DEN BOSCH Een van de twee hoofdver dachten in de ABP-zaak, de 63-jarige ir. P. van Zon, adviseur en vriend van de geschors te directeur Beleggingen mr.drs. A. Masson, de andere hoofdverdachte, moet in voorarrest blijven. Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch giste ren beslist. De verdediger van de ABP-advi- seur had tegen een beschikking van de Maas trichtse rechtbank, die het verzoek tot on- middelijke invrijheidstelling van Van Zon al eerder had afgewezen, hoger beroep aangete kend. Volgens het gerechtshof zijn er „ter men" aanwezig om het voorarrest van Van Zon, die al ruim vijf maanden in voorlopige hechtenis verblijft, te verlengen. Het i derzoek is nog niet is afgesloten. FNV-bond verbod zware cementzak MAASTRICHT De en Houtbond FNV kil dat de regering een wettelijk verbod uitvaar digt op de vijftig kilo zwa- cementzak. De bond •ijdt al jaren tegen te re materialen waar- bouwvakkers moeten [verken. De PvdA onder steunt de FN V-actie. Vol- lgens de FNV-bond is het [gevolg van werken met 3 materialen een hoog zieketeverzuim. Het ziek- lim in de bouw be- faraagt 11,2 procent, terwijl het gemiddelde percentage est van het land 7,5 DEN HAAG Minister Brinkman van WVC vindt 'at iedereen zijn leven ag inrichten zoals hem I haar dat zelf goed- lnkt. Hij nam daarmee igszins afstand van uit ingen die hij enige tijd Jeden deed, waarin hij flde dat de politiek zich joral moet richten op het isterken van de positie i het gezin. overheid moet volgens inkman pas ingrijpen als zelfgekozen samenle- igsvormen ongunstige ge lgen hebben voor anderen voor de samenleving als teel. De corrigerende wer- ng van de overheid illus- feerde Brinkman aan de Ind van de invoering van belasting voor tweever- eners door het kabinet- •ubbers. 'inkman deed zijn uitlatin- m gisteren tijdens een ierleg met de vaste Kamer- inmissie voor welzijn en jltuur. De PvdA'er Buur- pijer had de minister aan- jvallen in verband met ver- hillende recente uitlatin- in van CDA-politici, onder ie Brinkman zelf, dat het lerStzin centraal moet staan in ït kabinetsbeleid. Evenzo ritiseerde Buurmeijer de VD, waar men zich vooral dKijil richten op het individu, jinkman ontkende verwij- i van de oppositie dat het binet de verzorgingsstaat ontmantelen. Het kabinet eft nog steeds grote bedra- 3 UGWn uit voor het instandhou- de verzorgingsstaat, ius Brinkman. Wel wil het ibinet bepaalde verant- Dordelijkheden terugschui- ïn naar de samenleving, aar het wil daarbij de makkeren wel beschermen, dus de minister. Zo trekt inkman voor volgend jaar miljoen gulden uit voor stanties die hulp verlenen n ongehuwde moeders. geld :ober r a.s. m krant ontvangen? Bel in 18.00 en 19.00 uur, za- lags tussen 14.00 en 15.00 ir, telefoonnr. 071-122248 en krant wordt nog dezelfde ond nabezorgd. (Vervolg voorpagina) MIDDELBURG Kerk en staat zijn gistermorgen in het Zeeuwse Middel burg met elkaar op ge spannen voet komen te staan in verband met de aanhouding van een Turks gezin in de rooms- katholieke Petrus en Pau- luskerk. Pastoor J. Hen driks, die het illegaal in ons land verblijvende gf- zin zondag onderdak had verschaft in de dagkapel van de kerk, kreeg be zoek van zes politie-agen- ten. Hendriks: ,,Men zei: als u de deur van de kapel niet opendoet, dan wordt die geforceerd en is de schade voor u". Voor zover bekend is het nog niet eerder voorgekomen dat de politie zonder vooroverleg met het kerkbestuur, over is gegaan tot het uit een kerk ha len van vreemdelingen. Op 25 januari 1982 werd weliswaar een dienstweigeraar door de gemeentepolitie in een kerk te Zevenaar aangehouden, maar, zo blijkt uit het antwoord op kamervragen hierover, toen was eerst overleg gevoerd met het kerkbestuur. Dat bestuur had laten weten zich niet te gen de aanhouding te zullen verzetten. In mei 1980, toen honderden illegalen hun toe vlucht in tientallen kerken en kloosters hadden gezocht, be paalde de Tweede Kamer in een motie, dat tot het aanhou den van illegalen in kerken alleen mag worden overge gaan „na uitvoerig overleg met kerkbesturen en gemeen tebesturen". Voor pastoor Hendriks, die op zijn minst op een waarschu wing had gerekend, kwam het bezoek van de politie dan ook geheel onverwacht. „Ik ben erg geschrokken", aldus de pastoor. „Plotseling stonden zes politiemensen in de kerk. Ze wilden weten waar het Turkse gezin zat. Ik heb overi gens geen huiszoekingsbevel gezien. Je vraagt je af in hoe verre een kerkgebouw een mens in nood nog bescherming kan bieden". Kinderen Gistermiddag demonstreerden ruim honderd mensen voor het politiebureau in Middel burg tegen de arrestatie van, het Turkse gezin. Rond vijf uur 's middags werden de kin deren van het Turkse echt paar, tien maanden en drie jaar oud, bij een broer van de gearresteerde vader overge bracht. Het echtpaar Yilmaz wordt nog in het politiebureau vastgehouden. Volgens korpschef K. de Vos van de Middelburgse gemeen tepolitie zijn de verzoeken voor een vestigingsvergunning in het verleden tot in de hoog ste rechterlijke instantie afge wezen. Eind vorige week heeft het gezin op last van de politie uiteindelijk vliegtickets naar Turkije gekocht. De Vos: „Aanvankelijk zag het ernaar uit dat het gezin zich bij de uitspraak van de rechter zou neerleggen, maar zondag werd asiel gezocht in de kerk. Het is dan de plicht van de politie om in te grijpen". Volgens de korpschef, die bevestigt dat geen vooroverleg met de pas toor is gevoerd, heeft de politie zich zonder dwang toegang tot de kerk verschaft. „De deur stond open. De pastoor heeft ons niets in de weg gelegd". Het echtpaar Yilmaz kwam in 1978 illegaal in ons land. In 1980 werd een verblijfsver gunning aangevraagd, maar het ministerie van justitie be schikte afwijzend. De behan deling van het hoger beroep, dat tegen de uitwijzing werd aangetekend, vergde vier jaar. Onlangs besloot ook de Raad van State dat het gezin dat inmiddels is uitgebreid met twee kinderen moet wor den uitgewezen. Volgens de Middelburgse ad vocaat mr. Flos wordt het ge zin bij terugkomst in Turkije beslist uiteengerukt. „De moe der is volgens de Turkse wet ten op 12-jarige leeftijd uitge huwelijkt aan een andere man. Bij terugkomst in Turkije zou dat huwelijk alsnog voltrok ken moeten worden. Haar hui dige man moet in dienst, voor de kinderen is dan geen op vang» Dat kun je dit gezin niet aandoen", aldus de advocaat, die onlangs een verzoek voor een vestigingsvergunning heeft ingediend. Mevrouw Gerrie Maandag, woordvoerster van de Turkse Werknemersvereniging in Middelburg, vindt het „onbe grijpelijk" dat de politie zo snel en op eigen initiatief heeft ingegrepen. „Er loopt nog een aanvraag vooe een vestigingsvergunning. Waar om wordt de uitslag daarvan niet afgewacht? Dat kan nog zo'n drie maanden duren. Als je dan ziet dat het gezin zes jaar lang zonder problemen in Nederland gewoond en ge werkt heeft Asielplaats Het asielrecht van de kerk wordt in de Nederlandse wet geving niet erkend. Alleen „gedurende godsdienstoefenin gen" is het de politie krach tens artikel 123 van het wet boek van strafvordering niet toegestaan een kerkgebouw te betreden. Pastoor Hendriks meent niet temin dat fatsoensnormen zijn overschreden nog afgezien kamermotie. Hendriks: „Het kerkasiel schijnt niet te be staan, maar toch zou je ver wachten dat de politie het as pect van de kerk als vlucht- plaats voor mensen respec teert. Het gaat hier tenslotte niet om criminelen, maar om mensen die in uiterste nood verkeren". Mr. Flos, de raadsman van het Turkse gezin: „In het alge meen bleven kerken tot nu toe toch verschoond van politie- invallen. Je ziet dat ook bij de illegale Marokkanen die in 1980 hun toevlucht zochten in de Mozes- en Aaronkerk in Amsterdam en bij de christen- Turken in Almelo, toen er niet door de politie werd ingegre pen. In die gemeenten wordt wellicht wat anders tegen de kerken aangekeken dan in Middelburg". Volgens dr. C. de Jong, offici- aal (kerkrechter) van het bis dom Breda, getuigt het politie optreden in Middelburg in elk geval niet van verstandig be leid. De Jong: „Het bekende asielrecht van de kerk is al sinds de Middeleeuwen offi cieel afgeschaft. En toch is het kerkasiel door de eeuwen heen gerespecteerd. Juridisch is het mogelijk mensen uit een kerk te halen, maar politiek lijkt het me niet wijs". De politie in Middelburg daar over: „Kijk, als wij het kerka siel uit moreel oogpunt zouden respecteren, dan wordt het uit voeren van onze taak nog moeilijker dan die nu al is". Korpschef De Vos meent: „Wij zijn niet onbehoorlijk te werk gegaan. Er is bij de pastoor aangebeld en hij verleende zijn medewerking. Een huis zoekingsbevel was niet nodig, want men ging geen huiszoe king doen. Ter plaatse is ove rigens geen reden voor het be zoek gegeven, want die reden moet iedereen toch wel duide lijk zijn geweest". PAUL KOOPMAN Ruim honderd mensen demonstreerden gisteren voor het politiebureau in Middelburg tegen de aanhouding van het Turkse gezin in de Petrus en Pauluskerk. Gouden boek voor Ciske Voor het behalen van 100.000 exemplaren binnen 6 maanden is gisteren door uitgeverij Else vier het Gouden Boek toegekend voor Ciske de Rat. De jonge hoofdrolspeler uit de gelijknami ge film, Danny de Munk, zocht hiervoor in Amsterdam de 85-jarige weduwe van de schrijver Piet Bakker op, om haar namens de uitgever de plaquette voor het Gouden Boek te overhandi gen. De eerste uitgave van de Ciske-trilogie verscheen in het begin van de jaren veertig, waarna miljoenen exemplaren werden verkocht; een tweede verfilming, in de regie van Guido Pieters met Danny in in de titelrol, zorgde voor een hernieuwde rage. DEN HAAG - De nieuw ste delen van dr. L. de Jongs „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", waarin de lotgevallen van Nederlands-Indië worden behandeld, hebben nog voor publicatie forse kri tiek gekregen. De historici prof.dr. I.J. Brugmans en drs. R.C. Kwantes menen dat De Jong een onvolle dig beeld schetst van de „complexe Indische wer kelijkheid, zoals deze bij het uitbreken van de oor log met Japan bestond". De beide wetenschappers, die gespecialiseerd zijn in de ge schiedenis van Nederlands-In dië, verwijten de auteur vooral dat hij „de negatieve kanten van de Nederlandse aanwezig heid in de Indische archipel" overbelicht, terwijl „daarte genover gunstige resultaten van de door de overheid en het bedrijfsleven (mede ten gunste van de autochtone be volking) ontplooide activitei ten slechts summier aandacht krijgen". Dr. De Jong heeft deze kritiek opgenomen in i bij de beide helften van deel 11A die vandaag in de handel komen. Hij vindt het „vol strekt vanzelfsprekend" dat Brugmans en Kwantes „het niet op alle punten met mij eens zijn", zo zei hij op een persconferentie. De verschil len van inzicht zijn deels te verklaren uit een andere kijk van de beide historici op de houding van Nederland jegens de inheemsen, die streden voor onafhankelijkheid, zo meent De Jong. Hij wees erop dat met name Brugmans lid is geweest van een comité, „dat zich verzette tegen enig akkoord met Soe- karno". De Jong zelf heeft er nooit een geheim van gemaakt dat naar zijn mening de rol van Nederland in het begin van de jaren veertig in Indië was uitgespeeld. Brugmans en Kwantes maak ten deel uit van een groep van 59 deskundigen, die dr. de Jong heben begeleid bij het schrijven van zijn jongste wer ken. Bij het schrijven van deze eerste twee boeken over de ge schiedenis van Nederlands-In dië heeft de auteur zich onder meer laten leiden door de on bekendheid van de materie bij de jongere generatie. Ook voor de auteur zelf was de materie grotendeels nieuw. Om dat te compenseren heeft hij in grote mate gebruik gemaakt van wetenschappelijke publicaties op dit gebied uit allerlei lan den. Sinds zijn begin met het pro ject in 1955 heeft De Jong bo vendien veel getuigen gespro ken en zoveel mogelijk over de materie gelezen. Om zijn kennis te completeren heeft hij begin 1983 een bezoek aan Indonesië gebracht om, zoals hij zei, „in de juiste geest te kunnen schrijven". Behalve aan de kritische lezers heeft De Jong zijn werk ook voorge legd aan twee Indonesische hoogleraren, van wie er een heeft gereageerd. Alles bijeen vindt De Jong dat hij de lezer „alle" benodigde informatie" biedt en dat hij over de psoi- tieve kanten van het Neder landse beleid en het Neder landse bedrijfsleven „voldoen de duidelijk" is geweest. De twee boeken, die deel 11 over Nederlands-Indië moeten completeren, verschijnen ge scheiden, onder meer in ver band met de financiële draag kracht van de kopers. Deel 11B één verschijnt volgend jaar september en 11B twee in het voorjaar van 1986. Pag. 9: Het Indisch misver stand Hongerstaking indeel Bijlmerbajes AMSTERDAM Tientallen gevangenen in Toren Het Veer van de Bijlmerbajes in Amsterdam hebben vorige week twee dagen geweigerd te Zij wilden vooral protesteren tegen de prijsverhogingen in de kantine en de „slechte kwaliteit" van het eten. Op de achtergrond spelen echter ook. klachten over het gevangenis- regime mee. Er zou ook te weinig bewakingspersoneel zijn. Na gesprekken met men sen van het ministerie van jus titie zijn de gevangenen weer gaan eten. Tellen Zevenentwintig vluchtelingen uit El Salvador passen op hun tellen bij het taalonderwijs in Apeldoorn. Ongeveer twee weken gele den werden totaal 50 vluchtelingen uit dat land toegelaten. Het eerste dat zij leren is: tellen. De leraar Nederlands ter plaatse, de heer Mets (r), heeft het allemaal keurig opgeschreven. ;RIEMELS TTintf \cmuiï InaAIM/ N VWllW WllW reKosJuuRCe HMACH/WE [joop. yeojMpfhc. DEN HAAG Er moet in de wachtkamers van medische specialisten, tandartsen en dierenart sen een (desnoods wette lijk voorgeschreven) ta- rieflijst komen te hangen waarop staat wat een Be paalde verrichting kost. Dat meent staatssecretaris Van Zeil van Economi sche Zaken. Hij onder schrijft hiermee een aan beveling van de Werk groep prijsdoorzichtigheid medische sector. Het rap port van deze werkgroep is gisteren gepubliceerd. Een woordvoerder van de Landelijke Specialisten Ver eniging (LSV) zei in een eer ste reactie dat de LSV in principe ook voorstander is van het openbaar maken van tarieven. „Maar de vraag is of het voor een specialist praktisch haalbaar is alle ta rieven in zijn wachtkamer te hangen", aldus de woord voerder. „In de tarievenboe- ken staan alle medische han delingen zeer uitvoerig be schreven. Het verwijderen van keelamandelen bijvoor beeld kan op verschillende manieren gebeuren. Ik denk dat als je alle tarieven zou willen ophangen, de wacht kamer moet worden uitge breid". De specialistenvereniging zou er daarom de voorkeur aan geven de tarievenboeken ter inzage in wachtkamers en openbare bibliotheken te leggen en daar ruime rucht baarheid aan te geven. In een gesprek dat de LSV don derdag heeft met de Consu mentenbond zal dit stand punt naar voren worden ge bracht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13