Economie nog grilliger ilan het Nederlandse weer Binnenland rouwennetwerk wil vooral „topvrouwen steunen IN EN OM DE KAS Tweede editie Internationale bloembollendag nog niet zeker Moeilijk lerende kinderen worden vaak slecht geholpen land en tuinbouw CetdaeSomonl DINSDAG 30 OKTOBER 1984 PAGINA 11 us- /olle l iller- ciaal ope- )l De (Van onze financieel- economische redactie) !N HAAG Iedereen het er over eens zijn: t KNMI zat er het afge- >en weekend weer eens rantisch naast. Geen nnig, droog en windstil rfstweer, maar volop Buwe wolken, een frisse nd en zelfs nog regen, idanks alle moderne ddelen blijft het weer lorspellen kennelijk een k. Met de economische twikkeling is het niet el anders: dat na een rre winter een lente is ngebroken is voelbaar, hoeveel storm en re- kdie lente desondanks brengt blijft even on- pelbaar. iu weer financieel- nómische profeten die de de Amerikaanse C lar binnen niet al te lange met dubbeltjes zien dalen, k zijn er speculaties over terugval van het renteni- Lau. Dergelijke onverwachte tl (bewegingen zijn van grote "vloed op de ontwikkeling n de economie, ook in Ne tland. Veel economische llebozen beweren zelfs dat B de Westeuropese economi se lente grotendeels aan de jrenigde Staten te danken ibben t is een bekend feit dat onze tomsten uit het aardgas af- nkelijk zijn van de prijs van dollar. Bovendien komt elk >cent rentedaling in Neder- d volgens de standaard boekjes die op de ministeries van Financiën en Economi sche Zaken worden gehan teerd neer op een lastenver lichting voor het bedrijfsleven van rond een miljard gulden. Tegenover degenen die dollar en rente onvermijdelijk naar beneden zien gaan staan ech ter ook genoeg profeten die van dergelijke voorspellingen niets moeten weten en juist een stabilisering over verdere verhoging zien aankomen. Hier, in de lage landen bij de zee, kunnen we weinig anders doen dan afwachten of het gaat regenen of niet. Aan al die profetieën hebben we wei nig: feit is immers dat de dol lar die vorige week verklaar baar op z'n retour leek, giste ren weer plosteling vier cent duurder werd. Niemand kan echt met zekerheid voorspel len hoe het verder zal gaan. Veel zal afhangen van de ont wikkeling van de Amerikaan se economie en de invloed daarop van de op handen zijn de verkiezingen. Psychologi sche factoren spelen in het Amerikaanse financiële we reldje trouwens een niet te on derschatten rol. Die plaatsen financieel-economische ana- lysten regelmatig voor de grootste verrassingen! Feiten We kunnen hier wel een aan tal interessante feiten onder ogen zien, zoals die zich de af gelopen weken hebben voor gedaan. Onder invloed van een overigens al (te) lang voorspelde vermindering van het groeitempo van de Ameri kaanse economie kwam daar ineens minder vraag naar kre diet. Er waren minder dollars nodig door een teruggang in de investeringen. Geld wordt in zo'n geval goedkoper en de gevolgen waren er dan ook naar: een iets goedkopere Amerikaanse munt en een da ling van de rente. Nederland reageerde onmid dellijk. Een aantal hypotheek banken verlaagde vorige week al hun rentetarief en deze week wordt rood staan minder duur. Het werd overigens tijd voor een renteverlaging want op de Nederlandse kapitaal markt stond de rente al een paar weken onder druk. Het overheidstekort voor 1984 is vrijwel gedekt en er zullen voor dat doel waarschijnlijk geen nieuwe openbare staats leningen meer nodig zijn. Pas in december zal de overheid zich weer op de markt melden om geld te lenen ten behoeve van de dekking van het tekort in 1985. Als gevolg van de rust die daardoor op de kapitaal markt optrad was de rente al in een dalende lijn. De Ameri kaanse actuele situatie vormt nu een extra stimulans om het Nederlandse rentepeil verder naar beneden te krijgen. Onder de duitsers Deze ontwikkeling heeft er in-( tussen toe geleid dat de Neder landse rente voor het eerst sinds lange tijd weer onder het Duitse niveau is gekomen. De afgelopen tien jaar moest Ne derland met de prijs voor zijn geld steeds boven het Duitse niveau liggen, al was het al leen omdat onze gulden in de zelfde pas moet blijven als de Westduitse munt. We moeten voor Duitse beleggers interessant genoeg blijven. De kracht van de gulden en het internationale vertrouwen in onze munt is intussen echter zo gegroeid dat we ons kunnen veroorloven minder rente te bieden dan onze oosterburen doen. Het overheidsbeleid, dat de ge zondmaking van de staatsfi nanciën als centrale doelstel ling heeft en dat nu zijn vruchten begint af te werpen, is daar mede de oorzaak van. Bovendien heeft de Neder landse export zo'n rooskleuri ge ontwikkeling doorgemaakt dat we een overschot op onze betalingsbalans hebben gekre gen dat schommelt tussen de 15 en 17 miljard gulden. We kunnen als land nu tegen een stootje en de risico's van een zelfstandige rentedaling ne men daardoor af. Overigens blijven dit alles maar kanttekeningen. Voor het antwoord op de vraag of het economisch echt zomer wordt en wanneer, hoe warm het zal worden en hoe lang, moeten we in Amerika te recht. En daar spreken de bes te profeten elkaar bijna chro nisch tegen. Voor zover ze het er bijvoor beeld over eens zijn dat de dol lar al maanden lang zwaar overgewaardeerd is, worden hun voorspellingen over een forse daling steeds weer gelo genstraft door de praktijk. Zelfs na tegenvallende groei cijfers en daarop gevolgde ren tedalingen weet de Ameri kaanse munt. zoals gisteren bleek, de stijgende lijn te her nemen. Economie is vaak nog grilliger dan het Nederlandse Weer'ARJEN BROEKHUIZEN Economisch klimaat ook verbeterd door loonmatiging MAASTRICHT De duidelijke verbetering van het economisch kli maat in Nederland is niet alleen aan de opleving van de wereldeconomie en het overheidsbeleid te danken, maar ook aan de bijdragen die de werkne mers via hun bereidheid tot loonmatiging hebben geleverd. Dit heeft minister Ruding van Financiën gisteravond verklaard in het provin ciehuis in Maastricht, waar hij de derde Van Lanschot-Limburgprijs uitreikte aan het bedrijf Nunhems' Zaden uit Hae- len. Ruding memoreerde de aanzienlijke verbetering van de winstpositie bij het bedrijfsleven waarover tussentijdse rapportages van vele ondernemingen in 1984 volgens hem dui delijke taal spreken. Ver der noemde hij de afbraak van de werkgelegenheid in de industriële sector, het herstel van de bedrijfs investeringen en de sterke daling van de rente op de kapitaalmarkt. De minister zei dat diverse ondernemingen nog geen gebruik maken van de verschillende regelingen tot stimulering van het be drijfsleven, omdat zij geen weet blijken te hebben van deze regelingen. De overheid dient volgens de minister wel terughou dend te zijn bij het creëren van nieuwe regelingen omdat het streven in het kader van de deregulering gericht moet zijn op een beperkt aantal regelingen. Borstbeeld Ripperda Oud-burgemeester Reehorst van Haarlem en luitenant-kolonel De Groot hebben gisteren in de Rip- perda-kazerne in Haarlem een borstbeeld van Ripperda onthuld. Dit gebeurde ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de kazerne. Ripperda was een van de Haarlemse voormannen tijdens het Spaanse beleg van Haarlem in de jaren 1572-1573. UTRECHT Kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden krijgen vaak niet de juiste opvang. Onderwijzers en artsen hebben doorgaans niet de benodigde kennis en niet bij elkaar te rade gaan als hun hulp wordt ingeroe pen. Dat zei gisteren voor zitter J. Martinot van de vereniging voor ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, De Pijler. Volgens Martinot is de hulp verlening aan moeilijk lerende kinderen aan een grondige re organisatie toe. Er zijn in Ne derland naar schatting 200.000 van deze kinderen, dat is tien procent van de schoolgaande jeugd. De leerproblemen van die groep staan niet op zich zelf. vaak wijkt het kind hele maal wat af in zijn gedrag. De oorzaak van dergelijke proble men is meetstal lichamelijk. Bij de geboorte of na een ziek te kan bijvoorbeeld een kleine hersenbeschadiging zijn ont staan. Pas op school blijkt dan dat het kind niet kan meeko- Onderwijzers die zo'n kind in de klas krijgen weten vaak niet wat ze er mee aanmoeten, zo stelt Martinot. Ze laten het kind maar „aanmodderen", waardoor de problemen erger kunnen worden. Soms ook slaat een onderwijzer te snel alarm, waardoor kinderen op een LOM-school terecht ko men, terwijl dat met een beetje extra aandacht voorkomen' had kunnen worden. De Pijler wil in de eerste plaats dat de ouders van een „moeilijk" kind zo snel moge-. lijk bij het overleg betrokken worden. Daarnaast pleit de or ganisatie voor de instelling schillende deskundigen. Na de signalering van de onderwijzer dat er iets niet helemaal in orde is, zou deze commissie dan moeten beslissen wat de beste opvang voor het kind is. „Leer- en opvoedingsmoeilijk heden worden vaak onterecht uitsluitend beschouwd als een onderwijsprobleem aldus Martinot. CEN HAAG De weini- I vrouwen in hogere incties zijn daar gei'so- ■i Trf* hebben nauwe- 1 .Cjks toegang tot mannen- tbs, waar de informatie mdgaat en waar men el kaar de bal toespeelt. De vrouwen komen te weinig op recepties en in bars kunnen ze zich niet te vaak laten zien. Aan het woord is Constance Rottlander-Meijer, directeur van het Instituut voor Sociaal Beleidsonderzoek en voorzitter van de Stichting Vrouwennet- Vrouwennetwerk wil vrou wen in leidinggevende en staf functies ondersteunen en de doorstroming van vrouwen naar deze functies bevorderen. Vrouwennetwerk streeft naar verbetering van de arbeidspo- sitie Rottlander: De ongeschreven spelregels van het zakenleven zijn door mannen ontwikkeld en die gebruiken ze al heel jong. Vrouwen niet. Ook het wandelgangenwerk (lobbyen) is mannenwerk. Daar komen niet aan te pas. Ik ginnen direct over een ander onderwerp als er een vrouw in de buurt komt. En juist dat in formele circuit is zo belang rijk. „Een man komt in het kleed hokje na de hockeywedstrijd of in de bar heel wat aan de weet over ophanden zijnde fu sies, de politieke kleur van ie mand en zijn relaties. In die wandelgangen krijg je de in formatie die belangrijk is voor je werk en waar je op een an dere manier niet aan komt". Constance Rottlander zette zelf enkele jaren geleden een Vrouwennetwerk op in Den Haag. Nu schieten overal in het land de netwerken uit de grond, waar vrouwen met ge lijkgezinden contacten kunnen leggen. Inmiddels zijn er ook deelnet- werken ontstaan, zoals Net werk pers en publiciteit (vrou wen in de journalistiek). Vrou wen in marketing. Netwerk personal computer. Vrouwelij ke organisatie-adviseurs en Vrouwen in het bankbedrijf. Opvallend is het grote aantal jonge vrouwen. De vrouwen die er rondlopen zijn notaris, arts, beleidsambtenaar, kuns tenaar, makelaar, manager of hebben een eigen zaak. bemiddelingsbureau ^BA Aalsmeer uitgebreid fijdens de Vaktentoonstelling wordt bij de Bloemenveiling Balsmeer <VBA) het vernieuwde en uitgebreide Bemidde lingsbureau in gebruik genomen.De oppervlakte die het' "BA-Bemiddelingsbureau beslaat nam met ruim 300 m2 toe 1000 m2. Deze uitbreiding kwam voornamelijk ten unste van de monsterruimte; de ontvangstruimte bleef qua Oppervlakte gelijk. In de nieuwe opzet van het BB is de presentatie van de pro- Bukten aanzienlijk verbeterd, met onder andere bakken op de uiste hoogte, groepsgewijze aanduidingen boven de planten- )akken, meer aandacht voor nieuwe monsters en een betere htegratie van de tuinplanten. De voormalige kas voor bloei- jnde planten is nu volledig ter beschikking van de tuinplan- Jen, waardóór deze (voor veel exporteurs nog nieuwe) pro- Buktgroep optimaal onder de aandacht wordt gebracht. Het ichrijven van monsters geschiedt rechtstreeks met behulp de computer, waardoor meteen een overzicht beschik- r is van alle aanbiedingen van een aanvoerder. Op geprin- stickers wordt verder alle informatie over de betreffende tnonsters gegeven. 1 BB-ontvangstruimte werd opnieuw ingericht, waardoor r zitruimte kon worden gecreëerd. Ook is tussen de plan- n de monsterruimte een aantal zitjes met telefoon geïn- lalleerd. tijdens de Vaktentoonstellihg houdt het VBA-Bemiddelings- ureau „open huis": op woensdag 7, donderdag 8 en vrijdag 9 ovember van 9.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 10 november pnderdeel van de vernieuwingen bij het Bemiddelingsbureau t ook een nieuwe huisstijl, uitgevoerd in rood en groen. In het Internationaal Bloem bollencentrum in Hillegom is de afgelopen weken druk ge cijferd. De gegevens van de op 20 september gehouden Wereldbloembollendag kwa men. binnen. Nu alles op een rijtje is gezet, kan zonder meer worden gesteld dat deze dag een groot succes is gewor den. In negen verschillende landen zijn de Nederlandse bloembollen uitvoerig in de publiciteit gekomen en heeft men veel goodwill gekweekt. Hoewel de resultaten van zo'n dag natuurlijk niet onmiddel lijk verzilverd kunnen wor den dat is werk van wat langere termijn staat in ie der geval vast dat de grote publiciteit de afzet alleen maar kan stimuleren. En daar is het per slot van rekening allemaal om begonnen. Staat het al vast dat er in 1985 een tweede editie van de In ternationale Bloembollendag komt? Als het aan de mannen van het Internationaal Bloem bollencentrum ligt natuurlijk wèl! Maar de vraag zal alleen dan definitief bevestigd kun nen worden als de sponsors ook „ja" zeggen. Met andere woorden: zijn de ministers van Landbouw en van Econo mische Zaken ook in 1985 be reid een deel van de benodig de gelden te fourneren? En zal men volgend jaar opnieuw kunnen rekenen op de mede werking van bijv. de KLM. In de loop van de komende we ken zal daarover onderhan deld worden. In Hillegom re kent men op positieve reac ties, want men is al druk be zig de plannen voor 1985 van de grond te tillen. In negen landen zijn de bloembollen- uit-Holland met veel nadruk in het nieuws gekomen. Dat was het geval in de USA, in Canada, in Frankrijk, in West-Duitsland, in Italië, in Zweden, in het Ver. Konink rijk, in België en in Zwitser land. Er vonden ontvangsten plaats op ambassades waar vele vip's uit de groene we reld hun opwachting maak ten. Er werden vele videopre sentaties gegeven, men voer de de ene persconferentie na de andere op compleet met in „Hollands" costuum gesto ken „good looking girls" en zo-maar-voort. In vele tuinen van ambassadepersoneel, KLM-funktionarissen, e.d. zullen straks bloeiende bloembollen gloriëren. Men heeft niet minder dan 1300 pakketten bloembollen ten geschenke gegeven. Gecompliceerd Natuurlijk is deze Internatio nale Bloembollendag de eerste de beste keer niet overal vlekkeloos verlopen. Dat lag ook niet in de lijn der ver wachtingen. Omdat het ge beuren zich op één dag in ne gen verschillende landen af speelde, had men te maken met een gecompliceerd ge heel, waarin heel gemakkelijk iets mis kon gaan. Eén voor beeld: de zending promotie materiaal, e.d. naar Italië werd bij de grens door Ita liaanse douaniers tegengehou den. Men was wat argwanend en wilde de zaak eerst goed onderzoeken. Daarmee maak te men uiteraard niet de min ste haast en zo kon het gebeu ren dat het promotiemateriaal niet op tijd arriveerde. In Pa rijs bleek dat de afnemers niet of nauwelijks op de hoogte waren van het feit dat er zo veel kleurrijk bloembollen materiaal voor winkel, tuin centrum, e.d. beschikbaar was. Directeur Le Poole van het Bloembollencentrum: de bollenexporteurs zijn in de eerste plaats in de weer om hun produkten te verkopen en voelen er weinig voor om ook nog eens met streamers, posters en affiches te gaan leuren. In Hillegom speelt men dan ook met de gedachte om straks in het marketing Team Bloembollen het voor stel te doen om de verzending van het reclamemateriaal vanuit Hillegom te regelen. De Fransen wilden, zo bleek in Parijs, het allemaal bijzon der graag hebben. Men kan beschikken over een aantal adressen van grote Franse af nemers. Die zou men bijv. monsters willen sturen van al het promotiemateriaal dat Bloeiende tulpen Een punt van zorg was de vraag of de mandjes met bloeiende tulpen in sep tember een uitgesproken no vum uiteraard wel op tijd zouden arriveren. Vele tien tallen mandjes werden in Holland gearrangeerd door de Hillegomse bloemsierkunste- naar Cock van Andel. En na de aflevering kon men er al leen maar op hopen dat alles op tijd zou aankomen. Men bleek zich zorgen te hebben gemaakt om niets. De KLM leverde alles prompt op tijd af. Het inschakelen van de ambassades is een goede greep geweest, al bleek wel dat de landbouwattaché's in het ver volg veel vroeger geïnfor meerd moeten worden en dat zij ook het benodigde promo tiemateriaal eerder in hun be zit moeten hebben. Wat Zwe den betreft: daar is gebleken dat 20 september voor dat land al rijkelijk aan de late kant is. In de USA is de Bloembollendag een stunt van jewelste geworden. In dit ver band deelde de heer Le Poole mede dat droogverkoop van bloembollen in amerika loopt als een trein. In twee jaar tijd is de omzet in geld met niet minder dan 23% gestegen! Voor een klein deel ook een gevolg van de eerste enkele Honderden mandjes met bloeiende tulpen trokken tijdens de Wereldbloembollendag sterk de aandacht in negen landen, jaren geleden ingezette wijzi- zulke omstandigheden de hui- ging van de promotie, maar selijke haard boven de tuin. vooral is die groei te danken Ook in landen als Denemar- aan de sterke Amerikaanse ken, Engeland en Canada zit dollar. En niet te vergeten: de droogverkoop opvallend in aan het feit dat men in Ame- de lift. Opmerkelijk feit: de rika de laatste jaren steeds verkopen hebben voor 80% een fraaie herfst heeft ge- betrekking op de voorjaars- kend. Dat is van grote invloed bloeiers zoals de tulpen, nar- op de verkoop. Want bij slecht cissen, hyacinten, crocussen, weer moet men al een door- enz. Zomerbloeiers als lelies, dik-en-door-dun-liefhebber gladiolen en dahlia het met een veel kleiner stuk van denmarkt doen. De consument wordt op het ogenblik geconfronteerd met hoge groenteprijzen. Enkele uitzonderingen zijn er wel, maar deze groentesoorten zijn al gedurende een hele periode niet zo duur. Het gaat om sluitkoolsoorten en een gewas als winterpeen. Men kan deze gewassen niet dag in dag uit op het menu zetten, enige va riatie is toch wel aantrekke- s de be- lijk. Het slechte weer langrijkste oorzaak hoge prijzen. Veel gewassen die om deze tijd nog van bui ten geoogst worden zitten met problemen. Toch zijn er teke nen die erop wijzen dat voor een aantal gewassen en de prijs in de komende week zal dalen. De spruiten daalden teit spruiten te koop voor 2 kan men ook voor 1,4 wat sterker in prijs. Op het gulden per kilo. Voor spruiten kilo terecht. Andijvie z ogenblik zijn er eerste kwali- van een mindere kwaliteit prijs variëren van f l.f ƒ2,- per kilo. Chinese kool is flink in prijs gestegen, name lijk naar 1,86 per kilo. Maar dit gewas wordt in de loop van de week goedkoper. Een kilo prei zal 2 gulden kosten. Bospeen werd duurder en kost op het ogenblik 2,46 per bos. Voor een grote bloem kool, hier gaan er zes van in een groentekist, zal men 4 gulden neer moeten tellen. Een kleinere maar, 8 per kist, kost 2,76. Voor spinazie schommelt de prijs tussen ƒ2,50 en 3,40 per kilo. Er zijn ook,weer raapsteeltjes te koop, ze kosten 92 cent per bosje. Sperziebonen, die van buiten aangevoerd worden, kosten 4,10 per kilo. Bleek selderij kost 1,74 per stuk. De aanvoer van witlof wordt wekelijks groter. Dit gewas is nog steeds niet goedkoop, maar de prijs is dalende. Om dat er nogal wat kwaliteits sorteringen zijn loopt de prijs nogal uiteen. Voor een eerste kwaliteit lof, dit is vast lof, waarvan de punt van de krop mooi gesloten is, moet men rekenen op ƒ7,- per kilo. Het zelfde lof, maar dan niet mooi gesloten kost f 5,80 per kilo. Voor los lof (kwaliteitsklasse III) betaalt men f 4,20. Radijs is goedkoop en kost 48 cent per bosje. Sla is schreeuwend duur geweest in de afgelopen weken. De prijzen dalen op het ogenblik. Voor een krop met een gewicht van 150 gram moet men rekenen op 1 gulden per krop. Lichtere sla is dus goedkoper. Rode kool koste 42 cent per kilo, witte kool 50 cent, spitskool 1,22 en groene kool 1,26. Winter peen is te koop voor 60 cent per kilo. Voor de genoemde groentesoorten is er uitgegaan van kwaliteitsklasse I, zo niet dan is dit vermeld. Het is goed om als consument op deze aanduiding te letten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11