„Ik spoel die veteranen-bacterie wel weer met een borreltje weg" Huwelijk en gezin blijven hoge ogen gooien binnenland Meer toeristen naar Spanje PvdA wil koophuis duurder maken Bij christelijke organisaties plaats voor tienduizenden vrijwilligers WD -ministers: maximumsnelheid II kan omhoog fictdócSoiwatit MAANDAG 29 OKTOBER 1984 PAGINA 5 ABP vordert geld terug I van verdachte in ABP-affaire LEN Het Algemeen Burgerlijk Pensioen- (ABP) heeft een civiele procedure aange- sju.niien tegen de Rotterdamse onroerengoed-han- delaar Niels H., één van de verdachten in de AB- p-affaire. Het pensioenfonds vordert van H. een bedrag van 412.000 terug, dat indertijd als provi- half ne sje aan hem is uitbetaald, ten onrechte naar later Expres bleek. h. verdiende indertijd in één dag 5 mil- fasciat joen aan de verkoop van het Rotterdamse Weena-, -gebouw, dat op 15 juni voor 55 miljoen door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds werd aange kocht. Bovendien bracht H. het ABP ook nog eens f 412.000 „bemiddelingskosten" in rekening hoe wel hij als verkoper optrad en derhalve geen recht op provisie kon doen gelden. Niels H. werd begin april dit jaar vanwege zijn rol in de affaire aangehouden en korte tijd daarna op vrije voeten gesteld in afwachting van verdere berechting. die istraat irden gt ale Vert vanaf zt nde ie kave ijken. L mten. L ran Muj k, 017li „Lover Boy" Honden zijn er in alle soorten en ma ten. Dit is een soort barbie-pop: lieve oogjes, lang haar en een mooi strikje. Het beestje, ge naamd „Lover Boy", staat vandaag te kijk op de jaar lijkse hondenten toonstelling in het Jaarbeurscomplex in Utrecht. Baby's verwisseld in Roosendaal ROOSENDAAL Een moeder die in het St. Franciscus ziekenhuis in Roosendaal was bevallen heeft een ander dan haar eigen kind mee naar huis gekregen. Het duurde niet lang voordat de vergissing werd ontdekt, omdat de vrouw een jongetje in haar armen kreeg, hoewel ze van een meisje was beval len. Het ziekenhuis ver klaarde dat de verwisse ling kon gebeuren, doordat een andere moeder haar kind per ongeluk in de verkeerde wieg had ge legd. Bodemvervuiling: 20 huizen moeten plat in Enkhuizen ENKHUIZEN Circa twin- tig woningen in de binnen stad van Enkhuizen zullen in verband met zeer ernstige bodemvervuiling worden af gebroken. De verontreini ging van de grond onder de circa zestig jaar oude wonin gen is afkomstig van een gasfabriek die daar voor de bouw van de woningen stond. Het rijk heeft inmid dels laten weten de betrok ken woningen van de bewo ners te zullen kopen. Consumentenbond: Nog steeds lood in verf speelgoed DEN HAAG Nog steeds wordt kinderspeelgoed behandeld met verf die giftige metalen bevat. Dit zegt de Consumentenbond na een onderzoek van bouwdozen, waarvan de resultaten in de Consu mentengids van november staan. De grootste con centratie giftige verf vond de Consumentenbond op het bouwsysteem van Temsi. waarvan strips zijn geverfd met groene verf die meer dan 120 maal zoveel lood bevat als is toegestaan. In die verf komt ook teveel barium voor. Ook verf die gebruikt wordt voor de bouwsystemen Matador 137 en Meccano bevat teveel lood of barium. Sommige bouwdozen bevatten bovendien onder delen met afmetingen tussen 17 en 32 millimeter en dat is volgens de bond een maat die de lucht pijp van een kind tot vier jaar precies kan afslui ten. De Consumentenbond heeft de Keurings dienst van Waren van deze gevaarlijke situaties op de hoogte gesteld. Inning super heffing in november van start DEN HAAG De eerste inning van de superhef fing op melk vindt plaats in november. Het ministe rie van landbouw en vis serij heeft dit zaterdag be kendgemaakt. De inning van deze superheffing, de boete die melkveehouders moeten betalen voor te veel geproduceerde melk, een EG-regeling die sinds $pril van kracht is, gaat over de periode april-sep- tember 1984. De inning wordt door de zui velfabrieken verzorgd. Van het verschuldigde bedrag over deze periode zal overigens it Aood voorlopig maar vijftig procent i de Lijt worden geïnd. De andere helft rijgbaai wordt aan het eind van het ot babj melkprijsjaar 1984-1985 tegelij- xpositil kertijd met de eindafrekening 10.00 ioj geind. aldus het ministerie. Melkveehouders die voor 15 oktober een verzoekschrift om een andere heffingsvrije hoe veelheid hebben ingediend, krijgen van het ministerie een I maand uitstel, voorzover hun ™l verzoek nog in behandeling is. i sdag >VV). ïenteliji gezorgi TVN) nd (20.\ iderhi 'uwkooi Hoekzema verruimt oogstverlof ienkt' DEN HAAG Door de slech- is op& te weersomstandigheden van leden c|e afgelopen weken is een kri- s aaulmie^e situatie ontstaan in de SportbdP0ëst van onder meer aardap- wedsÉWiPeIen- uien, bieten en snijmaïs. I uur eoDaarom heeft staatssecretaris het /eojHoekzema van defensie de KR fioe|00SstverlofreSeling voor dienstplichtige militairen ver ruimd. Deze regeling geldt voor militairen die voordien in landbouw- of loonbedrijven werkzaam waren. Zij biedt de mogelijkheid van vijf dagen per maand verlof, zodat mili tairen kunnen worden ingezet bij de oogstwerkzaamheden. De beperking van vijf dagen is I echter opgeheven voor no vember op die dagen waarop het weer oogstwerkzaamheden Ie in be toelaat. ing Me 2500 ki en netti - TERUGGEKEERDE GASTEN MONTIMAR VERONTRUSTEN LACONIEK: EIJSDEN „Ik spoel die veteranen-bacterie wel weer met een borreltje weg". Laconieke reacties, gisteravond, na aankomst van de laatste groep van ongeveer 110 Nederlandse toeristen die in het inmid dels gesloten hotel Monti- mar hebben verbleven. Maar er was ook veront waardiging onder de toe risten, die vrijdag hoorden dat ze misschien besmet zijn met de legionelle-bac- terie, die veteranenziekte veroorzaakt. „Alles moet boven tafel ko men", zei gisteren de 52-jarige M. G. Bibo uit Soest. Bibo, woordvoerder van een groep gasten, wil stappen onderne men om te voorkomen dat een dergelijk geval in de toekomst nog eens voorkomt. „De voor lichting is in gebreke geble ven", meent Bibo. Hij neemt het de touroperator Stella Zo- nexpres in Eindhoven kwalijk dat deze de verhuizing van de Nederlandse gasten vorige week woensdag naar een an der hotel met een smoes om kleedde. „Pas tijdens het afscheidsmaal in dat andere hotel hoorden we dat half oktober vermoede lijk drie Nederlanders zijn overleden aan de gevolgen van besmetting met de legio- •nelle-bacterie in Montimar", aldus een gast. „Toen is wel enige paniek ontstaan. De af scheidsbijeenkomst was gron dig bedorven". Hoofddirecteur Warns van Stella Zonexpres, die zelf naar Spanje reisde om de verhui zing te regelen, zei dat hij niet precies wist wat er aan de hand was. „Om paniek te voorkomen heb in woensdag als oorzaak voor de verhuizing een defect aan de water- en elektriciteitsinstallatie aange voerd". Een aantal hotelgangers vond het jammer dat de vermoede lijke besmetting met de legio- nelle-bacterie die de lucht wegen aantast juist hotel Montimar moest overkomen. „Het is een prima hotel. Ik ga er beslist weer heen volgend jaar. Het hotel waar we de laatste dagen moesten verblij- Gistermorgen arriveerden de Nederlandse gasten van het hotel Montemar bij Barcelona na een vermoeiende busrit in het plaatsje Eijsden aan de Belgisch-Nederlandse grens. DEN HAAG De belangstel ling voor Spanje is stijgende. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben ruim 1,22 miljoen Nederlandse toeristen een bezoek gebracht aan Span je; 4,7 procent méér dan in de zelfde periode vorig jaar. Toen gingen 1,17 miljoen Nederlan ders naar Spanje ven was allerminst best te noe- bezorgd. De dringende raad men", aldus één van hen. van reisbureaudirecteur Uiter- Hoewel niemand van de te- wijk, die de buspassagiers gis- ruggekeerde vakantiegangers teren verwelkomde, om bij de symptomen van de veteranen- minste verkoudheid naar de ziekte had, toonden velen zich dokter te gaan werd met in stemming ontvangen. De 58-jarige heer Plagge uit Gen nep merkte op: „Ik ga meteen als ik thuis kom al naar de dokter. Met of zonder ziekte-- symptomen". Een aantal vakantiegangers weigerde commentaar te ge ven. „We willen zo spoedig mogelijk naar huis", zo zeiden zij vermoeid, na een lange bus tocht. HILVERSUM De PvdA wil mensen met een koop woning zwaarder gaan be lasten. Het bedrag dat zij aan belasting moeten be talen voor het bezit van een eigen huis moet de komende jaren drastisch worden opgeschroefd om de woonlasten voor huis eigenaren en huurders eerlijker te verdelen. Dit heeft het Tweede-Kamer lid De Pree (PvdA) zaterdag voor de VAR A-radio gezegd. De huren zijn de afgelopen ja ren enorm gestegen, terwijl mensen met een eigen woning veel rianter zitten omdat de prijzen van huizen aanzienlijk zijn gezakt, zo stelde hij. De verhoging moet volgens de sociaal-democraat net zo lang gelden totdat huiseigenaren evenhoge lasten hebben als huurders. De Pree kondigde aan opnieuw met een motie te komen om de lage inkomens groepen meer premie te geven voor koopwoningen. Zo'n mo tie werd vorig jaar aangeno men, maar het kabinet wil die premieverhoging weer onge daan maken. NIEUWEGEIN Bij de chistelijke organisaties in Nederland kunnen tussen de 50.000 en 100.000 werk lozen met behoud van uit kering aan de slag. Dat zegt de Evangelische Alli antie, een samenwer kingsverband van zestig instanties die zich bezig houden met evangelisatie. Alliantie belegde bijeen komst in Nieuwegein liet staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid weten dat het creeëren van werk voor mensen met behoud van uitkering door de or ganisaties bij de overheid op weinig problemen zal stuiten. Op een zaterdag door de- „De chistelijke organisaties herbergen een geweldige hoe veelheid potentiële vrijwilli- gersplaatsen", zegt J.Stap, uit voerend secretaris van de Alli-, antie. „Het werk in de kerke-' lijke en para-kerkelijke orga nisaties is van dien aard dat het inzetten van mensen met behoud van uitkering bijna nergens reguliere banen in ge vaar zal brengen. De vrijwilli gers zouden werk gaan doen dat anders toch zou blijven lig gen", aldus Stap. Hij denkt daarbij aan evangelisatie- en De kans op arbeidsplaatsver dringing en concurrentie- en budgetvervalsing (voor de overheid redenen om werken met behoud van uitkering te verbieden) is volgens Stap klein „omdat de hoeveelheid werk in deze sector bijna on uitputtelijk is. Hier liggen voor de organisaties grote kansen om vooral jonge een zinvolle tijdsbesteding te helpen", denkt Stap. De christelijke organisaties, vaak charitatieve instellingen die afhankelijk zijn van giften, zijn meestal niet zo financieel draagkrachtig dat zij kunnen voorzien in een groot aantal betaalde arbeidsplaatsen. Op de bijeenkomst van de Al liantie liet staatssecretaris De Graaf weten dat voor de chris telijke organisaties dezelfde regels gelden als voor andere organisaties. „Zolang er geen sprake is van het verdringen van reguliere, al bestaande ar beidsplaatsen en zolang de concurrentie er niet door wordt vergroot, zal het in het leven roepen van deze vrijwil- ligersplaatsen geen problemen, opleveren. Het mag echter niet zo zijn dat mensen met een ge wone baan op straat worden gezet om plaats te maken voor een werkloze die hetzelfde werk met behoud van uitke ring gaat doen", benadrukte De Graaf op de bijeenkomst. „Eigenlijk is werken met be houd van uitkering iets dat helemaal niet in onze samenle ving past. Als je werkt, behoor je daarvoor een normaal loon te ontvangen. Zolang met het economische herstel, arbeids tijdverkorting en allerlei sti muleringsmaatregelen echter niet genoeg mensen aan werk kunnen worden geholpen, biedt dit een redelijk alterna tief", aldus De Graaf. ■st is bt kelen on ijf mille ^Van onZe parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) als minister Winsemius (Milieu) vinden dat de maximumsnelheid onder bepaalde voorwaarden i Zoetet hoger mag zijn dan 1Ó0 kilometer per uur. ritie vai isten e Beide bewindslieden lanceerden afgelopen weekend voor radio Haai en tv ieder hun eigen ideeën over de gewenste maximumsnel- Hermx heid op de Nederlandse autowegen. Minister Winsmemius wil bardgt de toegestane maximumsnelheid verbinden aan de mate waarin ateriaal milieu-vriendelijk gereden wordt. Smit-Kroes wil die maxi- mumsnelheid aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden en de mate van verkeersveiligheid op de verschillende wegen. Het plan van Winsemius: degenen die de uitstoot van stikstof- oxyde beperken door het aanbrengen van een „kathalisator" bij de uitlaat zouden bijvoorbeeld 130 kilometer per uur mogen rij- erniel it de et« egraa Een in heeft acht de >mid aa [straat I gooide n trotto etalagi zag hert De ge >n de den. Auto's zonder kathalisator, die bij hogere snelheden erger ver vuilen, zouden niet harder dan 100 mogen rijden. Ook wil hij de accijnzen op loodvrije benzine verlagen en die op loodhoudende 'afpel benzine juist verhogen. wii Collega-minister Smit-Kroes zei zaterdag voor de VARA-tv dat i wat haar betreft de milieu-apecten niet het zwaarste argument nkel aa Vormen bij het bepalen van de maximumsnelheden. Volgens rd ven* ^aar moet voor e^e autowe2 aPart bekeken worden hoe hard er gpunt van verkeersveiligheid gereden mag worden. ind dat op sommige wegen harder gereden kan worden, maar op andere wegen zou de maximumsnelheid lager dan 100 f u' kilometer moeten zijn". Grofweg komt het voorstel van Smit- 0 piiIHpi Kroes erop neer dat de maximumsnelheid in de dun bevolkte 1 evene fi®bieden omhoog kan en op de drukke randstedelijke wegen juist niet. Turks gezin krijgt onderdak in kerk MIDDELBURG De Rooms- -Katholieke kerk in Middel burg heeft een illegaal in ons land verblijvend Turks gezin tijdelijk onderdak verleend om te voorkomen dat het morgen het land wordt uitgezet. De Turkse familie Yilmaz, vader, moeder en twee kinderen van drie jaar en tien maanden ver blijft volgens de Middelburgse advocaat K. Flos al zes jaar in Nederland. In 1980 heeft de familie een verblijfsvergun ning aangevraagd. De staatsse cretaris van justitie heeft drie jaar nodig gehad om een ver weerschrift op te stellen dat afwijzend beschikte. Ook de Raad van State heeft enkele weken geleden het verzoek van de familie Yilmaz om als nog in Nederland te mogen verblijven afgewezen. De ad vocaat heeft in september we gens veranderde gezinsom standigheden een herzienings verzoek ingediend bij de mi nister van justitie. friemels I -.ïo/öveA »rr sroAFUaft^MeNeEÊ, kunnen we hou miksrsseleN? I W1TOW U 8'WOCOe&LO\HJ'H l*> '5. rl\yODtlWAMOB.l]KE STCAF MET 'tU --nip? ^"9 UTRECHT De steeds weer oplaaiende discus sie over de huidige en toekomstige plaats van huwelijk en gezin in de samenleving pleegt bij gebrek aan cijfermatig onderzoek vaak emotio neel gekleurd te zijn. Daarin kan een uitge breide studie, die in 13 Europese landen (waar onder Nederland) ver richt is naar de betekenis van waarden en normen, verandering brengen. Eén van de uitkomsten: min der dan 20 procent van de bevolking is het eens met de bewering dat het huwelijk een verouderde instelling is. Wel bestaat er een verschil in waardering tussen jongere en oudere mensen. In Neder land blijkt het onderscheid bij ongeveer 45 jaar te liggen. Beneden die leeftijdsgroep vinden dubbel zoveel mensen het huwelijk een verouderd instituut als daar boven, 18 procent tegen 9 procent. Dan nog kijkt een overgrote meerderheid kennelijk posi tief tegen het huwelijk aan. Een bewijs daarvoor is ook dat er weliswaar veel echt scheidingen zijn (38 procent van de Europese huwelijken), maar dat de meeste daarbij betrokken partners weer een tweede of volgend huwelijk aangaan. De uitkomsten van het Euro pese onderzoek zullen ko mend voorjaar officieel gepu bliceerd worden. Een voor proefje echter was zaterdag al weggelegd voor de bezoe kers aan het symposium „Huwelijk en gezin, wat is hun toekomst in West-Euro pa?", dat het Thijm-genoot- schap te Utrecht had georga niseerd. Deze vereniging, die de bevordering van weten schap en vernieuwing (mits 'dienstig aan de boodschap van Christus) in zijn vaandel voert, bestaat 80 jaar. Van daar de ambitieuze rij gast sprekers. Het was een hun ner, de Tilburgse hoogleraar sociologie prof. R. de Moor, die alvast enkele uitkomsten van de Europese studie ont hulde. Uit de cijfers blijkt, aldus De Moor, dat het instituut huwe lijk vrijwel niet meer binnen een religieuze context wordt gezien en dat het ook geen voorwerp meer is van strikt morele opvattingen. Dit bete kent echter allerminst een bedreiging van het huwelijk als maatschappelijke instel lingen, als samenlevings vorm. Letterlijk: „De gepre senteerde gegevens lijken mij de concusie te rechtvaardi gen dat het huwelijk nog steeds als de meest wenselij ke, in ieder geval als de meest voor de hand liggende samenlevingsvorm wordt ge zien, zij het dat religieuze of strikt zedelijke motieven plaats hebben gemaakt voor overwegingen van indivi dueel geluk, waarmee dan ook een faire behandeling van de huwelijkspartner en van eventuele kinderen is verbonden". Gezien de situa tie in Denenjarken en Zwe den acht prof. De Moor het echter niet uitgesloten dat al ternatieve samenlevingsvor men in de toekomst nog aan betekenis zullen winnen. (In Nederland is het percentage ongehuwd samenwonenden 3; in Scandinavië ligt het 2-3 maal zo hoog). Onontbindbaar De onontbindbaarheid van het huwelijk blijkt nergens meer een norm te zijn, ook niet meer voor katholieken of protestanten. Vrij alge meen wordt een gegronde re den voor echtscheiding aan wezig geacht wanneer de partner tekortschiet in liefde en zorg. Pas op grote afstand volgt als reden dat de sexuele relatie niet bevredigend is. Voorts neemt de grote waar dering voor het huwelijk, volgens prof. De Moor, niet weg dat er veel tolerantie be staat tegenover alternatieve wijzen van gezinsvorming. Zo wijst meer dan de helft van de Europeanen het onge huwde moederschap als ma nier van gezinsvorming niet af. Maar wenselijk wordt het ook niet gevonden. Vijftig procent van de Europeanen (82 procent van de Nederlan ders) geeft als zijn mening dat het voor een vrouw on nodig is kinderen te krijgen om aan haar bestemming in het leven te voldoen, maar zijn er eenmaal kinderen, dan oordelen 80 van de 100 Europeanen dat een kind een thuis nodig heeft met zowel een vader als een moeder, wil het gelukkig kunnen op groeien. De helft van de Eu ropeanen kiest voor een ge zin met twee kinderen, een kwart voor een gezin met drie kinderen. Kwaliteit Ook de kwaliteit van het le ven werd in de studie be trokken. Die blijkt het hoogst te zijn in het huwelijk (zij het voor vrouwen iets minder dan voor mannen). Opval lend is de volgende conclusie: „Voor zover het gaat om een zaamheid, geluk, de ervaring van zinloosheid, de tevreden heid met het leven en de te vredenheid met thuis, onder scheiden werkende vrouwen zich niet duidelijk van huis vrouwen. Ook 'opjectieve ge gevens zoals levensfase en kindertal spelen hierbij geen rol. Kennelijk moeten de verschillen in de beoordeling van de kwaliteit van het le ven verklaard worden uit persoonlijke eigenschappen, gecombineerd met individue le omstandigheden". Het pleidooi dat de Rotter damse hoogleraar staatsrecht Van Maarsseveen onlangs heeft gehouden voor afschaf fing van het burgerlijk hu welijk, kwam tijdens het symposium niet rechtstreeks ter sprake. Zijdelings echter liet prof. M. van Mourik, die aan de universiteit van Lei den notarieel recht doceert, weten dat hij een voorstan der is van wat hij noemde ,,een lichter huwelijk". Daar onder verstaat hij een echt verbintenis die gesloten wordt op basis van afspraken die de beide partners zelf maken. „De juridische rege lingen rond het huwelijk", aldus Van Mourik, „staan nog altijd bol van zedelijke lading. Zo is het huwelijk nog steeds als levenslang be doeld. Trouw zijn aan elkaar, elkaar bijstand verlenen wor den dwingend voorgeschre ven. Echtscheiding kan al leen bij duurzame ontwrich ting. En ook de economische lotsverbondenheid is in be ginsel nog altijd levenslang. Maar ik vind dat de zedelijke lading van het huwelijk door het recht niet meer afdwing baar is. Het hangt van de mensen zelf af wat ze van hun huwelijk maken". Prof. Van Mourik wees voorts op de bestaande kloof in de wet geving tussen gehuwden en ongehuwd samenwonenden. Om die kloof te overbruggen zou volgens hem overwogen kunnen worden om veel wat voor gehuwden nog bij wet geregeld wordt, via onderlin ge afspraken tot stand te la ten komen. PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5