voor Opaalstraat DA eist dubbel glas van LWS ALLERLEI(DS) Bachkoor Holland: klasse Ravage ÏubilerendEx Animo nog springlevend agina jeiden CiidocSomont MAANDAG 29 OKTOBER 1984 PAGINA 3 vocht JDA-raadsleden ter de gen of i tegen 'nngen endien dat ze i eigen j verge-' nature kerke- ,EIDEN „Pure nalatig- drukte. Eén van die andere eid", noemt de CDA-ge- ïeenteraadsfractie het eit dat de bewoners van lats aan de Opaalstraat jog steeds geen dubbele eglazing hebben. Die bestemd erontwaardiging is des te klachten is het feit, dat name de Hoge Mors na de aan leg van de Dr. Lelylaan moei lijk bereikbaar is. Het viaduct in de Damlaan onder de nieu- weg door is namelijk alleen bussen, (brom fietsers en voetgangers. roter omdat de eigenaar CDA-fractie heeft de bewo v norc gevraagd de c,h|nh» nnc nog tijd an de flats, de Leidse Woningstichting (LWS), e bewoners al anderhalf ar geleden dat isoleren- e glas heeft beloofd in erband met de aanleg opnemen met de verantwoor- an de Dr. Lelylaan. Die delijke organen. In de eerste eg wordt vrijdag geo- ?nd en flatbewoners zul- daardoor een grote ilaats betreft dat het fietsver- keer vanuit de Mors richting stad bij de kruising Morsweg- Lage Morsweg. Fietsers op de Tkeersstroom plotseling Morsweg kunnen daar het ior hun deur krijgen verkeer, dat vanaf de Lage Morsweg onder het viaduct doorkomt, niet goed zien aan komen, omdat dat vrijwel van achteren nadert. Vooral oude re wijkbewoners staan op dat gevaarlijke punt regelmatig doodsangsten uit. Volgens het CDA moet er verbetering ko men in de loop van het fiets pad en men zal er op aan drin gen dat de gemeentelijke afde ling verkeer daar snel naar gaat kijken. onder dat er iets aan de eluidsoverlast is gedaan. JDA-fractieleider J. Wa- igriike 'en^amP za^ hierover van- ekt indaag n°g uitsluitsel vra- aan de LWS. 'Ike nacht dat de bewoners ker worden van dat ver- doordat er nog geen dub- glas is aangebracht, is er teveel. Beloofd is beloofd lie mensen hebben er dus recht op", aldus Wa- kamp. De klacht van de itbewoners kwam zaterdag _ude bekendheid toen de op ekent, d||ffee leden na voltallige CDA- eenteraadsfractie een ;tocht maakte door stads- ijk „de Mors". Dat gebeurde het kader van de werkbe- leken van het CDA aan alle ijken om zodoende beter op hoogte te raken van wat er ■eral allemaal speelt. Voor en die fietstochten wordt er uitgebreid met buurtbe- trs gesproken, ijdens de fietstocht kwamen klachten naar bo- ,,..i een woongemeen- ilijk zijjhap heel groot zijn, maar in t in staiijet grootschalige gemeentelij- gebeuren in het niet val- zoals Walenkamp het uit- Spoorbaan Een ander groot ongenoegen waarmee de CDA-fractie werd geconfronteerd, is dat van de bewoner? van de Aquamarijn straat. De bewoners van deze huizen langs de spoorbaan vrezen extra last als straks het baanvak naar Den Haag wordt verdubbeld. Niet alleen komt ten in plaats van eens in de zes minuten een trein langs, maar bovendien zullen de treinen veel dichter langs de huizen rijden. De verdubbeling is na melijk aan de kant van de wo ningen, de westkant van het spoor, gepland en de twee spo ren zullen tot gevolg hebben dat de treinen tien meter dich ter langs de huizen komen. Het CDA wil met de verant woordelijke instanties bekij ken of het niet mogelijk is één spoor westelijk van het baan vak en het andere oostelijk van het baanvak aan te leg gen. Daardoor komen de trei nen maar een spoorbreedte dichter bij de huizen. Een ex tra argument daarvoor is dat aan die oostelijke kant, vanuit de huizen gezien, dus over de bestaande spoorbaan heen, nog een oud spoortracé loopt dat niet meer wordt gebruikt en wellicht dus hiervoor in ere zou kunnen worden hersteld. Een ander oplosbaar probleem betreft de „burenruzie" tussen de omwonenden van Robijn- straat. De jeugd uit de buurt heeft daar naast de school De Weerklank een speelveldje waarbij voetbaldoelen zijn ge schilderd op een muur. Dat blijkt overlast te geven in de slaapkamers van de bejaarden die in het nieuwe bejaarden centrum Robijnzicht wonen. Er is ruimte om het speelveld je iets te verschuiven en de Robijnzicht-bewoners hebben de gemeentelijke plantsoenen dienst daar ook op gewezen, maar op die suggestie zou nog al bits zijn gereageerd en er gebeurde niets. Een paar da gen geleden hebben de bewo- lossen. Datzelfde geldt voor de over last van honden in het wijk- parkje naast het buurthuis Morschwijck aan de Topaas laan. De uitwerpselen van deze dieren en ook het af en toe bijterige gedrag van de viervoeters zijn de omwonen den een doorn in het oog. Het CDA wil met de wijkagent gaan praten om te kijken of een verbodsbord (verboden voor honden) iets uit kan ha len. „Aan loslopende honden kan natuurlijk niets worden gedaan, maar hondeneigena ren kunnen hun dieren best ergens anders uitlaten zodat de overlast beperkt blijft", aldus Walenkamp. Dnsdag gesprek met bewoners in buurthuis Morschwijck Een 60-jarige Leidenaar heeft zaterdag rond het middaguur met zijn auto op de Lammen- schansweg en de Sitterlaan een ware ravage aangericht. De man kwam uit de Dahliastraat en wilde de Lammenschansweg oversteken om de Sitterlaan op te rijden. Hij gaf echter geen voorrang aan een motorrijder die op de Lammenschansweg reed. De motorrijder, een 18- jarige Leidenaar, botste op de auto en sloeg er overeen. De bestuurder van de auto schrok zo van de klap dat hij gas gaf en op de Sitterlaan tegen de auto van zijn voor hem rijdende broer reed. De auto van de 60-jarige Leidenaar schoot vervolgens nog verder door, ontwortelde een boom, sleepte de boom mee, reed vijf fietsklemmen uit de grond en kwam tegen twee gepar keerde auto's tot stilstand. Zowel de motorrijder als de automobilist raakten zwaar gewond. De auto van de Leidenaar werd geheel vernield. LEIDEN Afgelopen zater dag werd bij de uitvoering van de Hohe Messe van Bach door mend het Bachkoor Holland, duide lijk hoezeer het koor bij de uit voering van vorig jaar geprofi- het koor steeds teerd heeft van het feit dat het straal Leiden was. De Pieterskerk zat destijds met 1500 bezoekers propvol, terwijl nu, na vier uitvoeringen het nieuwtje er voor velen af is, het bezoe kersaantal tot 800 was terugge lopen. Het koor wordt duide lijk geconfronteerd met het feit dat de Hohe Messe moei lijk bij het grote publiek ligt en de populariteit van de Pas sionen niet evenaart. Het plan om van de Hohe Messe uitvoe ring een jaarlijks terugkerende traditie te maken, getuigt dan ook van een zekere durf. Een koor moet over een ijzersterke reputatie bezitten en die tel kens weer overtuigend waar maken, wil zo'n onderneming duurzaam levensvatbaar blij ken te zijn. De uitvoering van afgelopen zaterdag gaf evenwel aanlei ding tot optimisme. Niet ver geten moet worden dat 800 be zoekers voor een Hohe Messe uitvoering in Nederland heel wat is en het Bachkoor van zijn kant legde o.l.v. Charles de Wolff een summum aan overtuigingskracht in zijn uit voering. Belangrijk daarin is de perfec te techniek die het koor tot in de gecompliceerdste passages toe doorvoert. Onderling sa menspel, dat in het eerste deel, de Missa, tot hoge moeilijk heidsgraad oploopt, verliep schijnbaar moeiteloos. In het samenspel met de solisten en orkestbegeleiding bereikte het eveneens een volmaakte een heid in klank, waarbij natuur lijk van belang is dat het Bachkoor daarvoor eerste klas musici in huis heeft. Het Am sterdams Kamerorkest is sa mengesteld uit leden van het Concertgebouw Orkest, die prachtig subtiel en luchtig spel leverden: in so als tutti, waari licaat gebruik een sterk effect sorteerde. Een sterke kant van het koor is dat zij haar intensiteit in ge lijke mate over de verschillen de stemmingen kan verdelen Missa gecompliceerd en door wrocht van karakter is en de de overgang stijl daarna veel lucider en van het Crucifixus, een inge- melodischer wordt, houden, intense stemming, die magi- j£en zelfde ontwikkeling lieten uitdrukking brengt, de solisten vl'egensvlugge presto matte start in Et Resurrexit en dat bin- maakte piaats nen het bestek van enkele tel- len. Toch kan ook dit koor graduele verschillen in inspi ratie niet voorkomen. De mu zikale inzet in deel twee en volgende was krachtiger dan in de Missa. Als factor telt daarbij natuurlijk mee dat de kleurrijk spiritum Sanctum' (Heinz PoLster, bas), 'Benedictus' (Hein Meens, tenor) en 'Agnus Dei' (Sylvia Schlüter, mezzo - sopraan) om de belangrijkste hoogtepunten DIRK VOOREN i vooral het de- het koper pent ationaal oetings- tot de iatief is Natio- brengt aan de ij zullen li, Doe- Aalten, Ruurlo minst gemakkelijke werken moest Ex Animo zich weren, in samenwerking met een viertal solisten, Wendela Heieen Resoort, EIDEN Na de stroom be- >ekers, die zich zaterdagmid- ag richting Pieterskerk bega an, viel 's avonds een verge- jkbare drukte voor de Stads- ïhoorzaal waar te nemen. De Ad van Baasbank en Wouter hristelijke Oratoriumvereni- Goedhart. Het Dordts Kamer- ng Ex Animo jubileerde met orkest zorgde voor de instru ct uitvoeren van een extra mentale begeleiding, met Tijn >ncert, waarop althans deels van Eijk aan het orgel, erken van een passend fees- Ex Animo's prestaties zijn na 'lijk en luchtig karakter 65 jaar technisch en muzikaal [ijkten: het Gloria van Vival- nog springlevend. De klank is het oratorium 'Jephtha' gedisciplineerd, soms met de de Italiaanse vroege barok neiging tot een zware en >mponist Giacomo Carissimi strakke aanzet -wat begrijpe- de 21e cantate 'Ich hatte lijk genoemd kan worden ge- lele Kilmmernis' van Bach, zien de moeilijkheidsgraad en deze staalkaart van aller- de omvang van Hp bezetting probleem vormt de onderbe- enige exaltatie niet uit de weg zetting in de mannenstemmen, gaat, Heieen Resoort zich uitend in een permanent ter en bezit overwicht van met name de me sopranen. Het bestuur vroeg dan ook in het programma boekje om nieuwe mannelijke leden. Ex Animo is daarbij zo verstandig geweest een open bare repetitie te organiseren. Stellig is hiermee het voor beeld van oratoriumvereni ging 'Con Amore' gevolgd, die dit idee enige tijd geleden in praktijk bracht. Waardevol waren de bijdragen van He verschillende solisten direc- volu- De twee mannelijke solis ten presenteerden zich vooral expressief in 'Jephtha'. Wim de Ru, Ex Animo s vaste dirti- gent, leidde het uitgebreide muzikale apparaat met vaste hand in tal van moeilijke mo menten (Bach!) en liet zich door incidenteel optredende onzekerheid niet uit het lood slaan. Vitaliteit was evenwel overheersend troef aan het be gin van de 14e lustumperiode. DIRK VOOREN Gouden St. Joseph-gezellen Kolping Leiden heeft zondag een aantal oud-St. Josephgezellen, van wie één posthuum, onderscheiden met de gouden speld om dat zij al 50 jaar of langer lid zijn van de seniorenafdeling. Onder hen waren ook de leden van het erecomitè Leiden, de oud-wet houder S. Menken, dansmeester E. Castelijn (op de foto) en P. Vreeburg. De gouden spelden werden uitgereikt door voorzitter Theo Schonagen van Kolping Nederland en Kolping Leiden en opgespeld door pater L. van de Bol. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het St. Jacobshof na een H. Mis in de St. Lode- wijkskerk. De onderscheiden leden zijn A.P. Vreeburg, J.W. Vreeburg, W.H. van Steljn, H.J. Dingjan, J. Heuzen, A.F. van Remundt, P.j. v.d. Meijden, Fr. de Laaf, P. Berbee, J. Bilderbeek, H. Oostdam, A.J. Uphof, A.J. Scheffer en J. van Dam. Mevrouw Oostdam kreeg hem posthuum voor haar man. Kolping Leiden hoopt binnenkort in Leiden een eigen Kolpinghuis te krijgen waar de maandelijkse bijeenkomsten kunnen worden gehouden. Het Kolpingwerk richt zich voornamelijk op jongvol wassenen waarvoor cursussen worden gegeven. De specifieke doelgroep wordt gevormd door mensen die zich niet tevreden stellen met het niet (meer) hebben van een baan. BURGERLIJKE 1 van den Oever en A. van Duiven voorde; Suzanne Elisabeth dv E. Os- STAND sewaarde en S. H. van Nie; Johan zv. A N de Bes en A Vink. Salomon LEIDEN Geboren: Mark zv J Hockx en J. Duk; Marcia dv. A. M der Mee; Stephan Sander zv J Har- tevelt en D R. van den Berg; Johan nes zv. J Piket en M van Duiin; Huijbregts en M. G Kuijl; Marcel zv H Trouwee en J A de Mooij; Anne Jacoba dv. J T Lutgerink en L. van Wijk; Christiaan Anna Johanna zv Martyn Alexander zv D van der Meer en G. E. Vellekoop; Floor Su- sanne dv H Wiegman en E. M. Roosenschoon; Gavin Andreas Jo C. A Kokkelkoren en C. J M. Vro lijk; Koen Jasper zv. F. A. van Huut en A M. A Aertssen; Sabrina dv. P hannes zv R Verkuijlen en A. H. Sa- mola; Stefano Jan Israël zv. F H M. van Leeuwen; Daniël Ethan zv. J. C. NZH in de Kooi De NZH houdt vrijdag 2 november een bijeenkomst in dienstencentrum „De Kooi" aan de Driftstraat Het is gebleken dat vooral bij ouderen veel vragen en onze kerheid heerst over de nieuwe routes van de buslijnen. Tijdens deze bijeenkomst, die om twee uur begint zal hierop worden ingegaan. Na afloop wordt vanaf half vier een film over „Oud Leiden" vertoond. Vrijdag 23 november staat een voorlichtingsmiddag met de Leid se politie op het programma. Aan de hand van dia's wordt gesproken over veiligheid in huis of op straat en over inbraakpreventie. Ook deze bijeenkomst begint om twee uur. Excursie K&O houdt vrijdag 2 november een excursie naar het Gi rokantoor in Den Haag. Het hele verwerkingsproces van de giro zal worden gevolgd. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij K&O, 141141. Barokconcert Foskien Kooistra, Henny van Tongeren en Bruce van Oosterom geven woensdag 31 oktober een barokconcert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Het drietal maakt gebruik van instrumenten als clavecim- bel, forte-piano, barok-cello, barok-viool en de viola da gamba. Met deze instrumenten worden werken uitge voerd van Ucellini, Telemann, d'Anglebert, Marais, Bach, Mozart en Haydn. Het concert begint om kwart over acht Kaarten kosten zes gulden en vier gulden vijftig. Folk De Leidse folkclub Horus presenteert vrijdagavond 2 no vember de groep 'Bluegrass Hoppers' in Aniba's Muziekka mer aan de Herenstraat 1. De formatie bestaat al sinds 1971. Het optreden begint om 21.00 uur; de toegangsprijs bedraagt 5. Pop in LVC Blaine Reiniger treedt vrijdagavond 2 november op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Rei niger is onder meer bekend door zijn twee LP's „Bro ken Fingers" en „Night Air". Het optreden begint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt f7,50. The Flatlet- tes treedt zondagavond 4 november op in het LVC. Er wordt voornamelijk geparodieërd op songs uit de zesti ger jaren. Het optreden begint om negen uur, de toe gangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Ex-jonkies Oud-leerlingen van de scholengemeenschap „De Vliet- schans" genaamd de Ex-jonkies, spelen vrijdag 2 en zater dag 10 november in de aula van de school aan de Apollo- laan 261 een toneelstuk. Het stuk is een eigen bewerking van het boek „Krassen in het tafelblad" van Guus Kuijer. Aanvang 20.15 uur en de toegangskaarten a 2,50 gulden zijn op school verkrijgbaar. Op 3 en 9 november wordt in de aula een voorstelling gegeven voor kinderen van lagere scholen en hun ouders uit Leiden en omgeving. Dan is de aanvangstijd 19.30 uur. Samenzang De Bevrijdingskerk in Leiden is vrijdagavond vanaf acht uur het decor van een koor- en samenzangavond. Medewerkenden zijn het Leids kerkkoor onder leiding van J. Arnoldus, het Jongerenkoor Leiden Zuid-West onder leiding van J.P. Karstens, het kinderkoor 'De Zingende Zuidwestertjes' en het tieneroor 'Shalom', beide onder leiding van Joke Jager. Soliste is Reinate Heemskerk (alt). J.P. Karstens bespeelt het orgel en M.P. van 't Zelfde de piano. Mevrouw E. van der Schaaf-Plaat verzorgt de declamatie. Uitgevoerd wor den onder meer werken van Mc.Phail, Vulpius, Wies- ley. Pronk en Handel. Kinderfilm „De eend met de gouden eieren" is de kinderfilm die woensdagmiddag wordt vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Professor Dooley experimen teert met dieren, maar hij heeft veel last van een eigenwij ze eend. Door een fout gaat dit dier ook nog gouden eieren leggen. De voorstelling begint om half drie. Eenacters De Groupe d'Expression Scènique et Théatrales van de Alliance Franfaise, afdeling Leiden speelt woensdag 31 oktober in het LAKTheater aan de Cleveringa- plaats twee Franse eenacters van René de Obaldia en Jean Tardieu. De voorstelling begint om half negen. Buster Keaton In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 wordt dinsdagavond de uit 1927 daterende filmkomedie „The Ge neral" van en met Buster Keaton vertoond. Johny Gray Keatonwerkt als machinist op de locomotief The Gene ral en wil zich tijdens de burgeroorlog aanmelden als sol daat. Als machinist is hij echter veel waardevoller. De voorstelling begint om kwart over acht. Ondernemers De Rabo-bank Leiden en Oegstgeest houdt op dinsdag avond in Holiday Inn een informatieve bijeenkomst voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Het thema van de bijeenkomst, die om 19.30 begint, luidt Gezins- en oudedagsverzorging van de zelfstandige on dernemer. Mevrouw H. Kartstens, kandidaat-notaris te Leiden, houdt een inleiding over huwelijksgoederen- recht, erfrecht en testamenten. Daarna zal mr. E. Heek spreken over gezins- en oudedagsverzorging. Geïnteres seerden kunnen zich aanmelden bij de heer C. van IFe- zel tel. 149971. Alternatieve geneeswijzen Clubhuis „Morschwijck" aan de Topaaslaan houdt dinsdag een bijeenkomst over alternatieve geneeswijze. De arts-ho- moeopaat Cees Baas gaat in op verschillende geneeswijzen zoals: homeopathie, antroposofie, natuurgeneeswijzen en acupunctuur. Bezoekers aan deze bijeenkomst, die om acht uur begint, moeten een gulden betalen. de Waard en M. Panczina; Mustapha 5-12-1917 man; C. H. Stijnman, geb zv A. Afkir en F. Afkir; Adriane 29-3-1906 man; W J Goudzwaard Maria dv. J M. van Steenes en C. M. geb. 1-6-1950 man; J van der Laan. Bloem; Johannes Marcus zv. M. de geb. 7-6-1920 gehuwd geweest met J Man en C Janssen. Tegelaar; J W Mulder, geb 1-2-1923 Overleden: J Schoneveld, geb 11-2- vrouw; L. Oudshoorn, geb 26-12-1890 1906 man; J. Strijk, geb 14-11-1937 gehuwd geweest met A Wijling; P vrouw; Sarijem. geb in 1891 gehuwd de Hen. geb 7-3-1920 man. J Kroon, geweest met G J Zweistra; C H. geb 22-3-1918 man. A H J Field. Verhoef. geb 29-12-1900 gehuwd ge- geb. 5-5-1927 man. W F van Tonge- weest met J Heijmans. A. M. Gijze- ren. geb 11-6-1923 man; C W Noest, nij. geb 7-4-1897 gehuwd geweest geb. 14-7-1897, echtgenote van J. de met C Nievaart; T J var. der Meer. Leeuw; H W van der Kwaak, geb geb. 6-9-1891 man; D Wesselse, geb. 11-1-1927 gehuwd geweest met L 17-11-1919 man; H C Kavelaars, geb Messerschmidt. Illegaal vogels vangen LEIDEN De politie heeft gistermiddag in een slootje bij het Trekvaartplein een vogelnet en twee erbij horende stokken ge vonden. Twee mannen die met het net in de weer waren, gingen er vandoor en konden niet meer worden ach terhaald. Het net werd in beslag genomen. Er zaten geen vogels in. Tijdelijk woonwagen- centra in Leidse regio LEIDEN De provincie Zuid-Holland maakt ernst met het aanpakken van het grote woon wagencentrum aan het Trekvaartplein. De pro vincie heeft de gemeenten in de Leidse regio het plan voorgelegd tijdelijke centra te maken om het aantal woonwagens op het Leidse kamp terug te brengen van ruim 100 naar 41. Eind volgend jaar of begin 1986 zou een en ander een feit moeten zijn. De provincie komt met dit plan, omdat de afgelopen jaren nog niet veel te recht is gekomen van het maken van kleine permanente kampen in de regio. Het ministerie van volkshuisvesting heeft de provincie deze zomer overigens laten weten dat het Leidse kamp aan het Trekvaartplein helemaal zou moeten verdwijnen. De provincie wijst dit ech ter af. kladderaar gepakt Radiopiraat aan stem herkend Meisje aangerand /el heel hiervoor orstellei uitteren 400 ker st beleid ing voor de vrees mde tus- compro- EIDEN De politie heeft in de nacht in vrijdag op zaterdag een 17-jarige eidenaar aangehouden, die met een iuitbus een aantal panden in de bin- enstad had beklad. De jongen spoot j.nder meer een aantal leuzen op de ,n artebrugkerk en de Marekerk. )rie arrestaties EIDEN De politie heeft zondag rhter het station drie mannen aange- ouden die onderdelen van drie gepar eerde „lelijke eenden" hadden gesto- De onderdelen waren bestemd de „eend" van één van de drie. LEIDEN De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een 54-jarige Leidenaar aangehouden die een illegale radiozender in gebruik had. De man werd aan zijn stem herkend en kon in een woning aan de Voorstraat worden ge pakt. In die woning stond ook de zender opgesteld. Even la ter werd in een woning aan de Waardgracht een 39-jarige Leidenaar aangehouden die ook met een illegale zender in weer was. Beiden werden aan gehouden omdat ze met hun zenders het mobilifoonverkeer van de politie ernstig stoorden. LEIDEN Een 18-jarige Leidse heeft aangifte van aanranding gedaan. Het meisje fietste vrij dagavond omstreeks half twaalf op een fietspad bij de Kopermolen en werd door een man die haar op een fiets passeerde van haar fiets afge duwd. Er ontstond een worsteling waarbij het meisje zich hevig verzette. De man ging er ver volgens vandoor. Het meisje hield er een paar blauwe plekken aan over. Tasjesroof LEIDEN Een inwoonster van Leiden is za terdagavond in de Haarlemmerstraat van haar tasje beroofd. Ze had de tas onder een arm. Een man greep de tas en zette het op een lopen. In de tas zaten wat persoonlijke papieren, sleutels en wat geld. ELOOFD VOOR OPENING DR. LELYLAAN: indig

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3