„Plan Dorpskern ligt te veel vast" hond zoekt huis te SCHEIDENDE DIRECTEUR WICHERSON Bora had al vele bazen fó LEIDEN CeidaeSotvuMit ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 PAGIN| WARMOND De heer R. Wicherson, de scheidende directeur gemeentewerken in Warmond heeft gedu rende de periode dat hij in Warmond werkzaam was het Plan Dorpskern als te knellend ervaren. „In .dat plan ligt zoveel vast dat er bijna geen speelruimte meer is voor de toekomst", stelt hij. De heer Wi cherson, sinds 1 fe bruari 1981 directeur gemeentewerken, gaat Warmond per 1 november verlaten. Per die datum gaat hij een soortgelijke func tie vervullen in Lan- gendijk. „Warmond heeft vaak de nei ging om te conserverend te werken en dat kan nadelig zijn voor het nageslacht", al dus de vertrekkende directeur. „'Alles wat nu angstvallig wordt bewaard verkeert niet altijd in even goede staat zodat het op een gegeven moment toch vervangen zal moeten worden. Door alle bepalingen in sommige bestemmingsplan nen wordt dat dan bijna onbe taalbaar. Ook ten aanzien van het groen zou men wat meer dürf moeten tonen om tijdig te gaan vervangen zodat ons na geslacht niet wordt geconfron teerd met een bomenbestand waarvan een groot deel tege lijk vervangen zal moeten worden. Geleidelijk nieuw aanplanten kan dat voorko men", adviseert hij de ge meente Warmond. Koudenhoom Terugblikkend op zijn „War- mondse periode" noemt Wi cherson het plan Kouden- De heer R. Wicherson. hoorn het belangrijkste pro ject. Op een betrekkelijk klein terrein zowel een gebied voor extensieve recreatie als een stiltegebied met daartussen een voetgangersgebied aan te leggen bleek niet eenvoudig. Nu echter hetgeen op papier is uitgedacht zichtbaar wordt, zijn er al veel positieve reac ties op het gemeentehuis bin nengekomen. Vooral de zicht lijnen vanuit het dorp, de doorkijkmogelijkheden tot op de plas worden zeer gewaar deerd. „Die zichtlijnen zullen nog meer effect krijgen als ook de dijk langs de polder Zwan- burg aan de Joppekant wat wordt afgevlakt. Vanuit War mond kan men dan weer een echte horizon waarnemen, iets dat bijna nergens in de rand stad meer mogelijk is", stelt hij. Directeur Wicherson verklaart met nadruk dat hij heel plezie rig in Warmond heeft gewerkt ook al was hij het niet altijd met de bestuurders eens. Als voorbeeld noemt hij het park rond het Huis te Warmond. „Zo'n mooi park moet ook als park onderhouden worden en mag eigenlijk niet zo verwaar loosd worden zoals dat nu het geval is. Een aangelegd park kan nooit zonder schade ver anderen in een verwilderd bos. Een natuurlijk bos is mooi als het ook echt een bos is. Een verwilderd park ziet er ver waarloosd uit." Als voorbeeld hoe het wel moet noemt hij het park van de familie Lee mans aan de Laan van Ooster geest dat doorloopt tot aan de Herenweg. Toekomst Voor de toekomst ziet Wicher son nog heel wat leuke plan nen voor Warmond in het ver schiet. De Strengen en Teng- nagel (de eilanden langs de Zijl) moeten spoedig worden aangepakt. Verder ziet hij goe de en goedkope mogelijkheden voor een fietspad langs War mond en de Klinkenberger- put. „Zo'n verbinding langs de put van Menten kan een prachtig recreatief fietspad worden van Leiden naar Noord wijk. Verder zou de wandelroute langs de vroegere Oude Dam in ere hersteld kunnen worden. De Oude Dam staat nog steeds op de wegenlegger en daarom is er ook rekening mee gehouden bij de aanleg van de Schiphol- spoorlijn. Er is een tunneltje voor voetgangers en vee en ook in de oude lijn is een over steek meegenomen. Een voet pad dat wandelen langs de Oude Dam en de put van Menten mogelijk maakt hoeft niet veel te kosten en kan de wandelmogelijkheden in War mond enorm uitbreiden", is zijn stellige overtuiging. Het is een triest verhaal. Dat van Bora. Amper ze ven maanden oud, heeft ze al drie bazen gehad. Toch is Bora nog heel op timistisch en heeft ze een rotsvast geloof in de toe komst, die haar nog een keer, friaar dan de goede, baas zal schenken. Bora is een bruine, grote hond. Een kruising tussen een dog en een dobermann, maar met wat meer dog dan dober mann. De hond heeft nu een hoogte van ongeveer 70 centi meter en zij kan nog maar net onder de eettafel bij asielbe heerder Wil Tiele doorlopen, maar te verwachten is dat ze nog wel enkele centimeters zal groeien. „Een half paard" noemt Wil Tiele Bora dan ook. Behalve de grootte is ook de kracht van Bora op deze benaming van toepassing. Ze kan bij het rennen een flinke snelheid ontwikkelen en hele hoge sprongen maken. In het spel met Bora is het daarom Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. r ook wel een beetje uitkijken feblazen, want door haar racht en onstuimigheid is ze soms moeilijk in toom te hou den. Maar een goede opvoe ding kan nog wonderen ver richten, want Bora is nog »ng. Ze luistert trouwens ook goed. Het feit dat ze in haar jonge leventje al drie bazen heeft gehad heeft haar niet goed ge daan. Van de ene baas mocht ze wel op de bank bij de vol gende weer niet enz. Ze weet dus niet goed waar ze aan toe is. Het is daarom zaak dat de volgende baas er een is die Bora voor de rest van haar le ven wil houden en haar wat regels bij brengt. Het karakter van Bora is zo dat die opvoe ding geen problemen zal ople veren, want Bora leert snel. Bora kwam eind juni in het asiel omdat haar eerste baas zei dat hij haar niet zindelijk kon krijgen. De woning van die baas zou het ook allemaal moeilijk maken en de gele genheid om Bora vaak uit te laten zou ook nogal tegenval len. Een maand later ver scheen de tweede baas voor Bora. Althans meer een bazin. Ze was helemaal gek van Bora en wilde de hond geven aan haar man, die ook van honden hield. Maar ja, soms gebeuren er onverwachte za ken. De man ging er vandoor en Bora bleef alleen achter met de bazin. Deze kon echter niet alleen voor Bora zorgen. Ze moest werken en Bora zat veel te vaak alleen. Dat is ook zielig. Daarom, kwam Bora maar weer terug in het asiel, inmiddels dus wel zindelijk. Het was een hartverscheu rend afscheid, want de vrouw was gek op de hond. Al snel kwam baas nummer drie. Een jong gezin uit Kat wijk. Ze waren van plan veel met de hond langs het strand te gaan lopen, ze hadden een groot huis en Bora zou dus flink de ruimte hebben. Maaramper tien dagen la ter kwam Bora alweer terug in het asiel. Zij zou een beetje bijtneigingen vertonen naar de kinderen toe, zo werd Wil Tiele verzekerd. Na al deze omzwervingen is het daarom nu zaak dat Bora nog maar met één baas van doen krijgt. Als ideale baas ziet Wil Tiele iemand, die een beetje de ruimte heeft. Een hond van bijna 80 centimeter hoog heeft veel ruimte nodig. Ook moet de nieuwe baas bereid zijn flink met Bora te gaan wan delen en de hond moet zich daarbij wat kunnen uitleven. Dus een blokje om in de bin nenstad is niks. Ook moet die baas bereid zijn Bora wat op voeding te geven, want zij moet niet worden onderschat. Poedel Linda Het leuke poedeltje Linda van vorige week kreeg erg veel belangstelling. Er werd min of meer om de hond gevoch ten. Wil Tiele had al zeer snel een baas voor haar gevonden. Andere belangstellenden die eerder hadden gebeld, maar later waren langs gekomen, vonden het geen stijl dat de hond al weg was. Linda woont nu bij een mevrouw in Oude Wetering. Onder redactie van Ton Pieters iMST jenb: mste 'P jnnis je ree an de lagna d Boell [.E. eroor Ijk ti evani as ze ingei ÜI Met moeite blijft het „Geïllustreerd Zondags blad" zich door de brij van de eerste wereloor- log heenwroeten. Steeds maar weer „kiekjes van het oorlogstooneel", ook eind oktober 1914. Toch is het jammer, dat die oude foto's (niet zozeer die van de oorlog, maar de eigenstreekse) in het Zondagsblad van zeven tig jaar geleden niet meer voorhanden zijn. Bijna elke week zijn er abonnees die me opbel len, dat ze iemand heb ben herkend: grootou ders, een oom of tante, een heel oude kennis. Deze keer was er een mevrouw uit Voorhout, die onder „de Belgische uitwijkelingen in Lei den" onder de loep be kende gezichten had herkend. Helaas, ze zal het niet de (niet al te beste) fotoreproduktie in deze rubriek moeten doen. Inmiddels heeft het Zondags blad het ruisen der Noordzee bespeurd. Het kopje heet „Tot aan het strand der zee". Een overzicht van de toe stand. ..De Duitschers zijn nu in België tot aan het strand der zee gekomen... Geen stukje land is er meer over van het ongelukkige Belgen- land dan alleen het nóg onge lukkiger puntje aan de uiter ste Zuid-Westgrens, waar een geweldige strijd op leven en dood gevoerd wordt en waar op zich op het oogenblik dat we dit schrijven de aandacht van heel de wereld concen treert. Tot aan het strand der zee... Wat wil de Duitscher dan verder?" „Naar den overkant, naar Engeland zoo zegt hij om den eigenlijken vijand, wien Duitschland al de schuld van dit oorlogswee geeft, te straffen... Naar Pa rijs, denkt de Franschman, en hij huivert voor wat er worden zal van het mooie Noord-Fransche land, waar van een deel al zoo ernstig is geteisterd. De Engelschman doet luchthartig, maar af en toe straalt daardoorheen toch de ontzetting om dat nooit- gebeurde sinds Napoleon's tijd: Engeland's vijanden ge wapend aan 't Kanaal! En dan denkt hij aan Zeppelin's en vliegtuigen en duikboo- ten... Zoo trekken al de strijdenden uit dat bericht: de Duitschers staan tot aan het strand der zee, ieder hun eigen conclu- siën... En wij? Wij zien toe en wachten af, vol medelijden met degenen die getroffen worden aan weerszijden..." Overigens is gebleken, dat op de slagvelden ook vele Duitse Roode Kruis-honden blijven: „Voortdurend worden nieu we exemplaren afgericht en geoefend; in Berlijn is daar toe de renbaan ingericht". Nou, daar doen we het i maar weer mee; iets ander zit er niet op. In het Zondags blad is nauwelijks nog plaat voor een werkelijk aardigi kiek, voor luchtig divertisse ment, een ontspannend ver haaltje. Ja, een wat onsmake lijk voorvalletje met een ge zin dat „den dag buiten door bracht", met een grote schi tel „onvervalschte, zuiver melk, zooals men die alleei „buiten" krijgt". Maar wa „deerde den kleinen Viel tor?", anders zo verzot o| melkgerechten. Het venty wenste volstrekt niets te ge bruiken en moe zei: „Dai hebben wij zooveel te meer als gij niet wenscht te eten' En er werd een nieuwe ron de melk uitgedeeld. „En wel ke onsmakelijke massa haal de daar de gastvrouw onde uit den schotel naar boven Een afzichtelijke pad, die d< kleine Victor zoo'n snaak toch in de melk had zien t p land komen!" Het is alsof je berichtgeving in de Gazel£ van Antwerpen leest. dar* den ag> aal dig isse"*^ 'er ike ge >or ■en 1 eei I Wi 1 y el OOTTEN WATTEN: „Hoe men poogt een vliegtuig near beneden te schieten. De wolken, welke de springende granaatkartetsen, die tegen vliegtuigen worden gebe zigd, nalaten, hebben al een histo- rischen naam: de Duitschers noe men ze „dotten watten". Men ziet op onze plaat, hoe men zulk een vliegtuig van beneden bestookt". VOETBAD: „Een vreedzaam tooneeltje: Duitschers die een voetbad nemen aan het Belgi sche strend". STEUNCOMITÉ WARMOND: „Het Steuncomité voor de Bel gische vluchtelingen, gevormd uit Warmondsche ingezetenen van alle gezindten en versterkt door eenige ter bewaking ge geven militairen, vóór de Paro chiale school. Het rooken van lenge Gouwenaars werd al spoedig ook door de vluchte lingen overgenomen". EEN GELUKKIGE ECHT-KATHOLIEKE FAMI LIE: „Dit ie de tamilie Kolenberg te Rotter dam, wier vier kinderen allen den geestelij ken staat zijn ingetreden. Links boven de Eerw.Broeder J.Koienberg te Louven, rechts de WelEerw. pater W.Koienberg te Alkmaar, zittend naast hun gelukkige bejaarde moe der, links Zuster Odulfe, rechts mejuffrouw M.Kolenberg, nu sinds 15 October dezer Zus ter Macaria". Waarschijnlijk, in het geval van Marie, een ietwat late roeping, maar het was fini met de grote hoed en het bloezende kant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4