Probleemloos autorijden in de wintermaanden? Geef uw auto nu een winterbeurt! NA WEEK LANGLAUFEN UITRUSTING GRATIS VARIABELE BREEDTEN 11 smeed fr86i zz ovaaaivz Vooral tijdens de wintermaanden heeft uw auto het zwaar te verduren. Regen, wind, pekel en sneeuw hebben het op de meest vitale delen van uw auto gemunt. Een grondige kontrole van o.a. bougies, banden, remmen, ruitenwissers, WW1984/1983^9 ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 Pagina 3 De bindingen van Look (maar ook bijvoorbeeld) Trak kennen het nieuwe contactsysteem Elk jaar overspoelen de skifabri kanten de markt weer met een keur aan produkten, waar nie mand meer echt wijs uit kan. De gedachte dat zij dit doen louter en alleen uit bezorgdheid over het wel en wee van de consument, moet voor een groot deel als naïef terzijde worden geschoven Het geen overigens niet betekent, dat die nieuwe ski's, bindingen, schoe nen, enzovoort, niet veiliger zou den zijn. Vele zijn dat uiteraard De groeiende ervaring en steeds meer verfijnde technieken om de modernste materialen te testen en toe te passen bevorderen de kwali teit van het verkoopprodukt in een groot aantal gevallen. Het hoofdstreven van de fabrikanten blijft vanzelfsprekend gericht op geld verdienen, elk jaar weer. Dus moeten er elk seizoen nieuwe din gen op de markt komen, die de mensen aan het twijfelen brengen of hun nog goede ski-uitrusting van het jaar ervoor niet aan ver vanging toe is. Die is dat vaak niet eri degenen die toch weer naar de wintersportwinkels trekken, we ten dat eigenlijk ook wel. Okee, een ex-beginner wil snellere ski's, enzovoort, dat is logisch. En te recht speelt de fabrikant daarop in door volgens het internationale L A.S I.-systeem voor elk niveau wat wils te maken. Maar de reeds gearriveerde skiër blijft zich on danks de niet geringe kosten graag verwennen met nieuw „speel goed", geeft zich geestdriftig over aan de laatste modetrend, het ex tra comfort en profiteert en pas sant van de toegenomen veilig- Zeldzamer Dit creatieve spel tussen verkoper en koper komt de skisport uitein delijk enorm ten goede. Nieuwe ontwikkelingen, nieuwe mogelijk- In het Oostenrijkse Bürserberg VSS-ski Uit Joegoslavië en via het Bra bantse Bergeyk is dit alpine-sei zoen de meest in het oog springen de nieuwe ski geïntroduceerd, de VSS-ski van Elan. Bij deze lat met het „Variable Side Cut system" kunnen de eigenschappen worden veranderd doordat de breedte va riabel is. Door een schroefsysteem kan zowel in het voorstuk als het achterstuk een daar aangebrachte gleuf breder (voor beginners) of smaller (voor de snelle, wendbare skiërs) gemaakt worden. De lengte van de ski hoe langer hoe snel ler is nog niet wezenlijk varia bel, dus er blijft op dat punt toch nog iets uit te vinden. Rossignol uit Frankrijk gooit er ook drie letters tegenaan: de VAS (Equipe), hetgeen duidt op het Vi bratie-Absorberende Systeem. Er is de VAS Equipe Downhill (afda ling), de S(uper)G, de 3G (allround Een week langlaufen en dan na afloop de geleende uitrusting mee naar huis nemen. Dat aanlokke lijke aanbod wordt gedaan in Bürserberg, een wintersport plaatsje van nog geen 500 inwo ners in het Brandnertal in het westen van Oostenrijk, precies tussen Zwitserland en Tirol. Het aanbod om na een week intensief langlaufen de uitrusting mee naar huis te mogen nemen is ide aal voor beginners. Het spaart de aanschafkosten uit en bovendien wordt iedereen gedurende die week ingewijd in de kunst van het langlaufen. Vijf dagen lang wordt les gegeven, waarna men definitief eigenaar wordt van de ski's, de stokken en de schoenen Het skigebied van Bürserberg (900-1250 meter) is zowel ge schikt voor beginners als voor gevorderden en voor de langlau fers is er een loipe van 17 kilo meter. Deze Rona-loipe op het Tschengla-plateau in Bürserberg ligt op een hoogte van ongeveer 1250 meter en is de laatste jaren steeds uitgebreider geworden. De route voert door open Alpenge- oieden en door bossen. Beginners kunnen twee kortere routes kie zen van vijf of acht kilometer. Het langlauf-arrangement geldt voor de periode van 19 januari tot 2 februari en van 9 maart tot 23 maart volgend jaar en geeft recht op zeven overnachtingen met ontbijt of half pension. Men kan er terecht voor ongeveer 430 gulden per persoon voor een ar rangement met logies en ontbijt in een pension. Half-pension in een Gasthof vanaf ongeveer 560 gulden. oiVijMN \Jx skimerken hebben hun topskiërs (in dit geval An- is Wenzel) en alle topskiërs hebben hun merken. gezicht van Atomic, voor alle skiërs en alle sneeuwsoorten. Ook de AL 7-serie (active lite) is nieuw. De Atomic ARC Team Bionic RS is door zijn rustige, wendbare ei genschappen erg geschikt voor re delijke Nederlandse skiërs. Avontuurlijk De DUO 28 van Bltzzard met dal-ski automatiek voert de drager ervan gemakkelijker door de bochten dank zij een soepele en een stijve zijkant. Blizzard zou Blizzard niet zjjn zonder avontuur lijke type namen. Wat te denken bijvoorbeeld van de „Thermo Fi rebird Olympic RS voor de reu zenslalom. Het Franse Dynastar heeft op de skipunt een contactsysteem aange bracht, waardoor de lat minder trilt. Kastle grijpt in zijn nieuwe brochure uiteraard graag terug op het voor dat merk zeer succesvolle alpine-seizoen 1983-'84, waarin di verse wereldbekers werden vero verd met de zogenaamde energie ski. In zijn uitgebreide nieuwe col lectie komt Kastle met de RX, SX, FW1, Spezial, Tour en Jeugd, die afzonderlijk ook weer in types zijn onderverdeeld. Nieuwtje is het Senso 90-systeem, flexibel opge hangen kanten, dat in de RX-serie is toegepast voor meer balans en greep op de sneeuw. Schoenen In de schoenensector goed nieuws voor mensen met normale benen, O-ledematen en X-stappers. Aan passing aan het type been ge schiedt bij steeds meer modellen door een schroefsysteem waarmee men de schacht van de schoen naar binnen en buiten kan verstel- Of u nu zeer slecht of uitstekend kunt skiën, feit blijft dat aan deze populaire sneeuwsport risi co's zijn verbonden Via de han dige risicometer van de ANWB en de Nederlandse Skivereni ging kan iedereen voor zich uit rekenen hoe groot zijn of haar kansen zijn een hellend sneeuw vlak onder de latten te laten doorschieten zonder daarbij te vallen en iets te breken. Een groot deel van het gevaar kan worden ingedamd door bijvoor beeld een gezonde leefwijze, vol doende lessen en de juiste keuze van het materiaal Alleen al aan slechte bindingen wordt 75 pro cent van alle ongevallen gewe ten heden. Echt revolutionaire veran deringen worden helaas zeldza mer, in grote lijnen is het haalbare bijna verwezenlijkt. De vernieu wingsmogelijkheden moeten voor al worden gezocht in het extra ge mak, waardoor het aantrekken van de (steeds lichter wordende) schoenen, bindingen en ski's flui tend met een glaasje in de hand kan worden uitgevoerd. Om met het relatief saaist ogende onderdeel van de ski-uitrusting te beginnen, de bindingen. De alpi neski's blijven verder in verbeter de vorm extra afgestemd op de schoenen (denk aan het integraal systeem van o.a. Koflach) Lang laufers blijken de grootste afne mers Trak en Look zijn met het Contact-systeem gekomen, waarbij een plaat zich in een gleuf van de schoenzool nestelt. Dat garandeert een constante controle over de ski, terwijl het „uit en aan" doen nog lichter gaat dan normaal De „Syntronic Line" van Koflachs integraal systeem. reuzenslalom) en de gemakkelijke 4S. Niet om virussen en bacteriën bui ten te sluiten heeft Fischer dit keer besloten zijn ski's in een va- cuümruimte te fabriceren Nee, men heeft hierdoor bereikt dat de over alle onderdelen gespoten kunsthars in alle poriën van de materialen doordringt. Het resul taat is een zeer homogene, stevige lichtgewicht ski. De Fischer RC4 Vacuüm is voor de snelle skiërs, de Vacuüm lite voor de all-roun- De Synchrone Line is het nieuwe

Leidse Courant | 1984 | | pagina 29