inal COriPUTER Wat groeit, bloeit of woekert er in de koestering van de buis? J ZATERDAG 27 OCTOBER 1984 [LVERSUM Een man die rtig speelfilms per week iurt? Het uit de praktijk der Beo-boeren geplozen voor- eld slaat drs. Jan van Lil jt stomheid. Maar naar de frchiater wil hij dergelijke geremde types niet verwij- 0. „Ik denk eerder dat het D geval voor de oogarts is", in Lil heeft theoretische so- ilogie gestudeerd aan de liversiteit van Amsterdam werkt bij de afdeling Kijk- Luisteronderzoek van de )S. Hij is de man achter de ^cijfertjes waaraan de om- Bpen (goede uitzonderingen »t te na gesproken) om het tdst oog- en lippendienst jivijzen. De beeldaanbidding j-mt zijn onderzoeksveld. &t groeit, bloeit of woekert in de koestering van de is? Nu de middagtelevisie a feit is geworden, de video (initief doorbreekt, de be- iltelevisie aan de deur klopt i de satellieten overal stra- 1, lijkt de tijd rijp voor een schouwend gesprek. Jaagt teel beeldaanbod het gezon- verstand op hol? t van die oogarts bijvoorbeeld, lende Van Lil dat? „Nee hoor, geintje", roept hij snel. „Het is i van vroeger. Toen hoorde je beweren dat veel kijken naar l tv oogafwijkingen zou veroorza- jj. Of vergroeiingen van de rug- Jraat, door al dat gehang onder- Ivoor de buis. En de straling zou waarlijk zijn wanneer je niet een laaide afstand tot het scherm in lit nam. Dergelijke geluiden kun- V nu natuurlijk terugkeren, fcr enig spoor van bewijs is er bit voor gevonden. Ach, inciden- I blijven altijd mogelijk. Ik denk leven aan de klacht dat tv-kij- j tot gedragsimitatie zou leiden. Jerdaad hebben we vroeger die tur van Batman gehad die kon Bgen als hij zijn cape omdeed, en Ir in Amerika een jongetje dood lallen toen hij dat na probeerde poen. Maar zoiets mag je niet tot hiddelde verheffen. Met elektri- eld versla ving? Zozeer dat het i rmale gedrag erdoor ontregeld I irdt? Van Lil verwijst de gedach- gggfex cathedra naar het rijk der fa- Ip^Jen, aldaar bij te zetten naast de ^^É'groeide ruggegraat. „Ik ken de Ifpipjpktiik in Amerika. Je kunt daar c nieiir^e^^ ®een uur van en nacht op een willekeurige knop .•ukken of je hebt beeld. En ik ?n Italië, waar naast de gewone im ëJroeP nog ten minste vierentwin- tenjtv-piraten een aanslag op de el. (^capaciteit van het publiek ple- iog nf- Wat blijkt? De mensen daar ran ven desondanks niet meer dan geldt5 tot v'er uur per dag. Dat is van»nehjk de grens. Voor de rest ding aan, zoals bij ons de staat. Het is een soort vi- behang. Men slaat er geen Dp totdat men een bekende hoort en denkt: aha, mijn fa- programma. Men kijkt even vervolgens over tot de orde dag". lepelt Van Lil op, kinderen van drie tot vijf gemiddeld dertig minuten per evenltv* zes" tot achtjarigen vijf- ntroueert'£ minuten, de negen- tot ngedi?ri6en zestig minuten en wat dat hfr*X)ven Zil> gemiddeld twee uur. professionele toepassingen toe. Na tuurlijk ontbreken de uitgevers van boeken en tijdschriften niet, even min als de leveranciers van pro gramma's en randapparatuur als printers en recorders. Veel van die bedrijven hebben ook nog leuke aanbiedingen gereed liggen. Uiteraard vormen de Microcompu- terdagen meer dan een op commer ciële leest geschoeide beurs. Ama teurs onderling zullen er ook volop bezig zijn. Ruim 75 amateurvereni gingen hebben hun komst aange kondigd. In veel gevallen gaat het om gebruikersgroepen, mensen die zich hebben verenigd omdat ze al lemaal hetzëlfde type computer ge bruiken. Zij tonen allerhande toe passingen en kunnen vaak het ant woord geven op vragen waar een collega-amateur mee worstelt. Ook op andere manieren valt er in formatie te halen. Er is een doorlo pend filmprogramma, er worden lezingen gehouden speciaal voor beginners, maar ook over „gevor- derde" onderwerpen als datacom municatie, robots, computers in het onderwijs en reparaties. De HCC heeft op dat gebied zelf een aardig heidje bedacht: wie tijdens de da gen lid wordt van de vereniging krijgt een service-abonnement van een jaar voor zijn computer cadeau. Wie nog meer wil leren kan te recht op mini-cursussen: in een tijdsbestek van drie kwartier ko men onder meer de computertalen Basic en Pascal aan de beurt. Wie nog meer informatie wenst, kan bellen met het secretariaat in Voor schoten, 01717-8535. Een van de meest verkochte com puters in ons land is de Commodo re. Naar schatting zijn er daarvan tussen de 70.000 en 10Q.000 over de toonbank gegaan. Voor al die ge bruikers bestaan er veelal plaat selijke of regionale clubs en ge bruikersgroepen, die echter over het algemeen nogal regionaal zijn gebonden. Sinds kort worden ze bediend, met een echt maandblad, Commodore-Info van uitgeverij SAC met de in computerkringen bekende ir. Luc Sala als hoofdre dacteur/uitgever. Het aantrekke lijk uitgevoerde blad (oplage 35.000) belegt in november voor alle ge bruikers van Commodore een ont moetingsdag in de Deltahal van de RAI in Amsterdam. Commodore Nederland was één van de eerste bedrijven die gebruik maakte van de mogelijkheid stan druimte te huren. Maar ook vele andere' bedrijven zullen opdraven om al hun mogelijkheden en toe passingen op en met de Commodo re te showen. Hardware en softwa re dus, maar ook allerlei gedrukt materiaal dat betrekking heeft op de Commodore wordt getoond. Naast al dat commerciële geweld (illegale software zal worden ge weerd, kopiëren is niet toegestaan) is er nog meer te beleven. Op het programma staan een heus sympo sium, spelcompetities, de uitreiking van de prijs voor het beste door een amateur geschreven programma en demonstraties door jonge program meurs. Voor gebruikersclubs is eveneens ruimte beschikbaar, zodat ze kunnen laten zien welke service ze hun leden kunnen bieden. De grootste concurrent van Com modore, het Engelse bedrijf Sin clair, krijgt binnenkort ook een ei gen blad in de Nederlandse taal. In het Engels is al heel veel voorhan den en geen wonder, want in Groot-Brittannië is de strijd tussen deze twee computer-giganten ui terst fel. Vooral nu Kerstmis na dert, traditioneel het hoogtepunt in de Engelse computerverkoop, is de concurrentie verscherpt. Commo dore, die onlangs de twee nieuwe types C-16 en Plus/4 heeft geïntro duceerd, besteedt alleen al aan tv- reclame meer dan tien miljoen gul den. Sinclair heeft daarop geant woord door een ongeveer gelijk be drag aan advertenties uit te geven. Maar inmiddels heeft zich een der de grootmacht gemeld die de eerste plaats in de computerverkoop wil overnemen: Atari. Warner Com munications, die honderden miljoe nen dollars verloor op de handel in computers, deed de zaak afgelopen zomer over aan Jack Tramiel, een man die het klappen van de zweep kent. Hij richtte Commodore op en had er tot het begin van dit jaar de leiding over. Tramiel maakte van een kleine importfirma voor schrijfmachines de waarschijnlijk belangrijkste fabriek voor thuis computers en probeert nu met Ata ri hetzelfde te doen. Na overname van de Amerikaanse vestiging is nu ook Atari Taiwan in Tramiels bezit gekomen. De prijzen zijn sterk verlaagd en ook zijn er plan nen andere markten te betreden. Zo is voor januari een 16 bits-com puter aangekondigd, die bedoeld is om de strijd met IBM aan te gaan. En ontwerpen voor nog uitgebrei dere apparatuur staan inmiddels op stapel. Als „uitsmijter" iets heel anders, een bericht van de Efficiencybeurs. Over de gehele wereld bestaan da tabanken, waarin zich een schat aan informatie bevindt. Ook Ne derland kent deze centra die via de computer bereikbaar zijn. Speciaal daarvoor heeft Philips de Video tex-terminal HCS-110 op de markt gebracht. Opvallend hieraan is het gebruikersgemak: automatisch kie zen, telefoonindex en paginageheu gen. In de telefoonindex kunnen twaalf telefoonnummers van view databanken worden opgeslagen, sa men met het toegangsnummer. Wie elke dag dezelfde pagina uit een databank wil raadplegen (er zijn van die pagina's die dagelijks wor den opgefrist) kan dat ook in het geheugen vastleggen. Een ander technisch grapje is de edit-moge- lijkheid, zodat de gebruiker zelf een paar pagina's kan samenstellen om te gebruiken bij een presenta tie. PIETER TAFFIJN Kinderen van drie tot vijf jaar kijken gemiddeld dertig minuten per dag tvLde zes- tot achtjarigen vijfenveertig minuten, de negen- tot elfjarigen zestig minuten en wat daarboven zit twee uur. Dat kan allemaal wel iets meer worden, schat hij. „Ik denk met name aan de kinderen. Het aanbod voor die categorie is nog niet zo erg groot. Wanneer de omroepen er meer aandacht aan gaan besteden, kan de kijktijd oplopen. Dan nog blijft er altijd een fysieke grens be staan. We weten bijvoorbeeld dat kinderen uit de vijfde en de zesde klas ondanks de televisie trouw rond half negen naar bed gaan. Traditie? Het ouderlijk gezag? Mis schien, maar zeker toch ook een portie doodnormale vermoeidheid. Alweer: er is een fysieke grens". De mensen worden er ook wel eens een beetje zat van, zal Van Lil even later opperen. „Ik denk dat het net zoiets is als elke dag eten in een Frans restaurant. Dan ben je blij als je eindelijk gewoon een broodje uit de muur kunt trekken. Wanneer de televisie de mensen gaat over voeren, zullen ze van de weerom stuit andere bezigheden gaan zoe ken. En dank zij de video nu al in 800.000 gezinnen; een vervier voudiging in drie jaar tijd kun nen ze dat ook doen zonder dat ze bang hoeven te zijn iets te zullen missen. Wat dat betreft is de video een zegen. Ik herinner me nog de tijd van Peyton Place. Op avonden dat die serie werd uitgezonden, kon het Nederlandse verenigingsleven het massaal vergeten. Lezingen? Ouderavonden? Het publiek was op zulke avonden met geen stok te motiveren om erheen te komen. Ik heb dus goed nieuws voor klaver- jasclubs, de praatgroepen, de platte landsvrouwen en wat al niet. Ze kunnen weer naar hartelust aan het organiseren slaan, want de mensen zetten hun favoriete pro gramma eenvoudig op video en kij ken er vervolgens pas naar wan neer het hun uitkomt". Selectief kijkgedrag De allerjongste cijfers geven Van Lil gelijk. Uit een rapport van de NOS over videorecordergebruik, waarvan de drukinkt nog nat is, blijkt bijvoorbeeld dat 43 procent van de video-bezitters de televisie helemaal niet aan heeft staan ter wijl ze aan het opnemen zijn. Die mensen doen ondertussen dus heel iets anders. Lezen misschien een goed boek of spelen ganzenbord met de kinderen. Ook anderszins valt uit de kersverse NOS-cijfers nauwelijks het beeld te construeren van aan televisie verslaafde gezin nen. Tijdens het afspelen van de videobanden immers blijkt in 54 procent van de gevallen alleen door de ouders gekeken te worden en in 24 procent uitsluitend door de kinderen. Ook dit uitgestelde kij ken, kortom, leidt niet tot massaal gehang voor de buis. Ander gege ven: het merendeel van de video banden wordt afgespeeld tussen ze ven en elf uur 's avonds wanneer er volop levende televisie is. Van Lil concludeert dan ook: „Ik denk dat de mensen uitwijken naar hun video omdat er op de beschikbare kanalen niets van hun gading is. Het lijkt meer op selectief kijkge drag dan op domweg maar consu meren wat de buis toevallig voor schotelt". De abonnee-televisie ontmoet hier een giftig addertje onder zijn groen geprezen gras, vreest Van Lil. „Ik ken al kinderen en werklozen die samen het geld lappen om wat films te huren en zo gezellig hun tijd door te komen. Daar kan de abonnee-tv nooit tegenop. Die gaat op vaste tijdstippen films van zijn eigen keuze uitzenden en als je toe vallig geen gelegenheid of geen zin hebt om te kijken of als de film je niet bevalt, tikt de meter toch door. Dertig tot vijfendertig gulden per maand moet dat gaan kosten. Nou: er zijn al video-boeren die een speelfilm aanbieden voor vijf gul den. Er bestaan weekendaanbiedin gen van drie speelfilms voor een tientje. Dan kun je precies de film huren die jij wilt. En je kunt hem afdraaien wanneer het jou uitkomt. Je kunt, als je hetzelfde videosys teem hebt, zelfs dubbel kijken, pre cies zoals kranten dubbellezers hebben". Abonnee-televisie en video zijn dus eikaars natuurlijke concurrenten in plaats van dat ze samenspannen om de wildgroei van beeldaanbod te bevorderen. Hetgeen Van Lil staaft in zijn stelling dat een lichte toena me van de dagelijkse kijktijd ze ker bij bejaarden, werklozen en jeugdigen tot de waarschijnlijk heden behoort, maar dat het niet uit zal stijgen boven het Ameri kaanse plafond van drie tot vier uur per dag. „Er zullen natuurlijk altijd uitzonderingen zijn, maar in het algemeen betekent het dat er geen ingrijpende wijzigingen te verwachten vallen in het sociale gedrag van de gemiddelde Neder lander. Dit te meer niet omdat de mensen steeds meer vrije tijd krij gen en omdat ze, dank zij de video, kunnen kijken wanneer ze willen. Ik verwijs nog maar even naar dat eerste experiment met de kabel in Zeeuws-Vlaanderen. Daar kregen de mensen opeens in plaats van louter Hilversum I en II de hele bubs in huis: België, Frankrijk, En geland. En gingen ze meer kijken? Nauwelijks. De koek bleef hetzelf de; ze gingen hem alleen anders verdelen. Of neem Zuid-Limburg waar de mensen sinds jaar en dag van alles kunnen ontvangen. De cafés zijn er nog altijd gezellig vol en ik heb niet vernomen dat het carnaval is uitgestorven. Er ver schuift wat, meer niet". Bevrijdend Hetgeen Van Lil op een interessan te sociologische bespiegeling brengt. „Ik denk dat het groeiende aanbod op de buis juist bevrijdend kan werken. Want hoe was het vroeger? Toen bestond er een socia le druk om televisie te kijken. Te levisie was iets bijzonders. Wan neer je een programma had gemist, kon je de volgende dag niet mee praten. Je stond buiten spel. Bij kinderen heb je dat tegenwoordig nog wel. Ik hoor tenminste ouders zeggen dat ze hun kinderen in 's hemelsnaam maar naar pro gramma's voor volwassenen laten kijken omdat de kinderen klagen: als ik het niet gezien heb, sta ik morgen op school voor schut, want de andere kinderen hebben er wel naar gekeken en die praten erover. Maar goed. De televisie was vroe ger spraakmakend. Je moest kijken om erbij te horen. Nu het aanbod zo gedifferentieerd is geworden, krijg je iets anders. Het wordt soci aal aanvaardbaar om te zeggen: nee hoor, ik heb gisteren niet naar Mies gekeken, want ik had nog een op name van vorige week liggen die ik wilde zien. Het maakt dat de an der je kan respecteren, ook al heb je iets anders gedaan cjan hij. De so ciale druk om per se te moeten kij ken, valt weg. Dat vind ik een bij zonder positieve ontwikkeling". Nog steeds worden de hoofden van media-deskundigen geplaagd door het spookbeeld van die ene avond in New York toen de stroom uit viel. Negen maanden later mani festeerde zich de nasleep. Een ge boortegolf. Zou, omgekeerd redene rend, meer televisie op de buis kunnen leiden tot een kleiner kin dertal? Homerisch gelach. „Dan dicht je de televisie toch werkelijk te veel macht toe. Daar in New York werd een bepaald, vast leef patroon abrupt onderbroken. Opeens met z'n allen in het donker. Tja. wat gaan de mensen dan doen? Ze zijn toen ook aan het plunderen geslagen. Maar de ontwikkeling naar steeds meer televisie gaat he lemaal langs de weg van de gelei delijkheid. Andere gedragspatro nen krijgen de tijd en de kans daar harmonieus in over te vloeien. En dat zullen ze doen". PIET SNOEREN Liefhebbers van computers staan de komende weken mooie dingen te wachten. Na een wat nouveautés aangaat beetje teleurstellende Effi ciencybeurs de meeste leveran ciers hadden het daar alleen maar druk met te zeggen dat ze program ma's van IBM op hun merk konden laten aansluiten komen nu de thuiscomputeraars aan de beurt. Dat zijn er in ons land vele tiendui zenden. Een veel lager getal dan het aantal computers dat is ver kocht, maar dat getal noem ik ex pres. Ik denk namelijk dat prof. dr. ir. R. Maes, hoogleraar informatica in Amsterdam, wel een beetje ge lijk heeft. In een interview in Trouw zei hij onlangs dat de mees te mensen geen idee hebben wat ze thuis met een computer aan moe ten. „Dat iedereen zo'n ding moet hebben is gewoon een commerciële stunt", is zijn mening. Die uitspraak is natuurlijk wél on genuanceerd. De professor zal dat zelf ook beseffen. Heel wat mensen weten deksels goed wat ze met hun computer willen doen. Van hen hebben er zich 18.000 verenigd in de Hobby Computer Club (HCC). Deze club houdt dit jaar voor de achtste keer de HCC-Microcompu- terdagen die vorig jaar rond de 30.000 belangstellenden trokken. Dit jaar zijn de verwachtingen nog hoger gespannen: men hoopt in de Utrechtse Jaarbeurs op 35.000 com puter-fanaten. En dat zijn de men sen, die professor Maes niét be doelt. Zij weten wat te doen met hun computer en kunnen vaak ook technisch erg goed uit de voeten. Zeker ook daarop spelen de twee honderd bedrijven in, die aan de Microcomputerdagen deelnemen. Maar men behoeft beslist geen computerfreak te zijn om op 16 en 17 november een bezoek aan de Jaarbeurs te brengen. Ook de be ginnende computeraar kan er wat opsteken. Hij kan kennismaken met allerhande computers, geschikt voor eenvoudige spelletjes tot aan De nieuwe terminal voor viewdata, die Philips op de Efficiencybeura In troduceerde. Dra. J. van Lil: „De sociale druk om per se te moeten kijken, valt weg. Dat vind ik een bijzonder positieve ontwikkeling".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19