4. jax klampt zich rast aan de nul Trainer Jacobs: „Geen schoonheidsprijs Everton levert goede prestatie r>r> Moeizame zege Pana thinaikos ?ORT itandard Luik huis kansloos (ODRTUNA MET GERUST HART NAAR POLEN foidsaQowuvnt DONDERDAG 25 OCTOBER 1984 PAGINA 7 tie zuil eco| in vj volle de ge; l te di ir of i grijke stellé door kor :N HAAG In de eerste wedstrijd van de tweede ronde in UEFA-Cuptoernooi werden zes clubs zo goed als zeker van voortzetting in de derde ronde. ;ens Park Rangers, 6-2 tegen Partizan Belgrado, Inter Mi- 3-0 tegen Glasgow Rangers, Hamburger SV, 4-0 tegen A Sofia, 1FC Köln 2-0 bij Standard Luik, Dundee United, bij Linzer ASK, en Videoton, 4-2 bij Paris Saint Germain, jen zo'n sterke basis, dat ze de returns vrijwel zeker zullen »rleven. ip was vooral ook de prestatie van Anderlecht, dat in een edstrijd Fiorentina op 1-1 hield. Slecht verging het Real rid. De laatste Spaanse club in het Europese bekervoetbal loor met 3-1 bij FC Rijeka. Real kan thuis nog toeslaan. DEN HAAG Na de eerste wedstrijden in de tweede ron de van het toernooi om de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars kunnen vijf clubs al vrij rustig adem halen. Naast Fortuna S hebben ook Dynamo Moskou, Everton, Bayern München en AS Roma een goede kans de kwartfinales te bereiken. Van genoemd vijftal had de Russische vertegenwoordiger het veruit het gemakkelijkst. Hamrun Spartans uit Malta werd in Moskou met 5-0 ver slagen door onder meer twee treffers van Gasajev. Everton leverde een goede prestatie door in Tsjecho-Slowakije met 1-0 te winnen van Inter Bra tislava. Dat betekende voor de club uit Liverpool de tweede belangrijke winst binnen een week nadat zaterdag voor het eerst sinds jaren rivaal Liver pool in eigen huis was versla gen. Het enige doelpunt van de wedstrijd werd al in de zes de minuut gemaakt door Bra- cewell. AS Roma behaalde in eigen huis een overwinning van 2-0 op Wrexham. De Italianen hadden verrassend veel moeite met de vereniging uit Wales. Pas vlak voor de rust kwam de thuisclub op voorsprong. Bij een hoekschop van Conti kwam spits Pruzzo bij een kopduel met een verdediger ten val. De Hongaarse scheids rechter Padar zag in de duw- partij een overtreding van de verdediger en gaf een straf schop, die door Pruzzo zelf werd benut. Direct na de her vatting kwamen de Italianen op 2-0 toen de Braziliaan Cere- zo scoorde. Bayern München kende tegen het Bulgaarse Trakia Plovdiv een voortvarende start. Al na acht minuten was het 1-0 voor de Westduitsers. Wohlfarth, opvolger van Karl Heinz Rummenigge, scoorde twaalf minuten later al 2-0. Georgiev zorgde vier minuten voor de pauze voor 2-1. Doelpunten van uitblinker Michael Rum menigge in de 71e en weer Wohlfarth in de 76e minuut geven Bayern echter toch goe de vooruitzichten op de kwart finales. Metz slaagde er niet in ander maal voor een stunt te zorgen. De Fransen, die in de eerste ronde Barcelona uitschakel den, verloren in Dresden met 3-1 van Dynamo. Voor 36.000 kijkers scoorden de Oostduit sers viermaal. Trautmann was zo ongelukkig zijn eigen doel man te passeren. Verrassend was de overwinning van 3-1 van Rapid Wien op het ver maarde Celtic, dat Mclnally van het veld gestuurd zag. Bij Larissa-Servette (1-2) kwam de eerste van beide Zwitserse treffers op naam van de Ne derlander Robbie Kok. Fortuna betaalt Krakov in natura SITTARD Fortuna Sit- tard zal over twee weken met extra sportmateriaal naar Krakov afreizen. De Limburgse formatie betaalt de aan de uitwedstrijd voor het bekerwinnaarstoernooi verbonden kosten tegen Wisla in natura. Het bestuur van de Poolse ploeg had de voorkeur gegeven aan deze vorm van betaling boven va luta. Voorzitter Boels liet weten dit verzoek te zullen honoreren. STERDAM Volgens „ijzeren voetbalwet- gaat Ajax over veer- i dagen een moeilijke Idag tegemoet tegen ïemians Praag, nadat Amsterdammers gister- nd niet verder waren omen dan een magere van 1-0. Diezelfde ten melden ook iets het voorkomen van lpunten in zo'n wed- d op eigen terrein, i dat „houden van de klampten alle Ajacie- inclusief trainer Aad Mos zich krampachtig Hetgeen de coach als bij Jt verwoordde: „Ik ga (ewoon van uit dat wij tenminste één keer linen scoren. Zeker als ®temians zo speelt als de r Ho ;g thuis normaal doet, komer af de middenlijn. En schrik wij eenmaal scoren °P eten zij er drie maken jagj-!r een ronde verder te iris is?en kaa ;n. Mrwaar een theorie, waar ..ik P sPeld tussen viel te krij- irikomt ^aar deze gedachtespron- zouden niet nodig zijn k belafest a*s Ajax gisteravond lof twee van de mogelijk- VOOfn die bet team in de eer- pelft op een treffer kreeg had benut. Want in die acteerden de Amsterdam- s zeer verdienstelijk, de bnent werd onder druk ge- i I en men kwam oog in oog [invaller-doelman Borovic- wM Deze vervanger van de ge- [teerder Hruska behoefde (igens slechts eenmaal zelf [tie te komen, bij een kop man Bosman in de vierde l liut.- De overige kansrijke (ties werden door eigen pen om zeep geholpen, rbij vooral Bosman zich onderscheidde. Overigens was het wel deze jonge aanvaller, die Ajax in de 26e minuut op voorsprong zette. Zeer behoorlijk Ajax, dat in de wetenschap verkeerde dat de Tsjechoslo- waken over een zeer behoorlij ke ploeg beschikten, die vorig jaar pas in de halve finales van het UEFA Cuptoernooi door Ahderlecht werd gestuit, trok zich in de openingsfase van die reputatie nauwelijks iets aan. Met uitzondering van linksachter Boeve, die door De Mos zeer stringent aan oppo nent Janecka was geplakt, en het onzekere centrale duo Spelbos en Rijkaard, werd er fris van de lever geopereerd. Waarbij vooral Koeman, dit maal centraal op het midden veld, en Vanenburg zich posi tief onderscheidden. Koeman door een paar prima voorzet ten en Vanenburg in een dwingende en dirigerende rol. Waaruit aanvankelijk bepaald niet viel af te lezen, dat de bal- goochelaar dinsdagavond in het trainingskamp óók ver schijnselen van griep had ver toond. Pas later, halverwege de tweede helft nam de actie radius van Vanenburg af. maar dat gebeurde in een pe riode dat héél Ajax wanhopig naar zijn vorm liep te zoeken. In die tweede helft hing een Tsjechoslowaakse tegentreffer zelfs levensgroot in de lucht. Bohemians, dat verdedigend soms op een flipperkast leek maar bij counters soms zelfs met vier man naar voren stormde, kréég die treffer ook. Maar tot geluk van Ajax stak de assistent van scheidsrechter Prokop nadat de geheel vrij staande (waar was Boeve?) Ja necka de bal simpel had inge tikt zijn vlag gedecideerd om hoog; buitenspel. Ajax haalde opgelucht adem, want „de nul was gehouden". Tot aan de laatste minuut, want Janecka kopte op dat moment in kans rijke positie net naast. Aanvechtbaar Trainer Pospichal bedekte de aanvechtbare beslissing van Prokop om de treffer van de bijna buiten zinnen rakende Janecka af te keuren met de mantel der liefde. „Ik heb daarover geen mening", liet de Tsjechjoslowaakse coach be minnelijk weten. Beminnelijk, omdat hij content was met de kleine nederlaag van zijn ploeg. „Het was de beslissing van de scheidsrechter". Over wie hij zich trouwens evenmin een oordeel wilde laten ont vallen. Wel richtte hij al het oog op de return. „Dat wordt een harde wedstrijd. Het is maar goed dat er een Schotse scheidsrechter is aangewezen. We zullen thuis in elk geval minder defensief spelen", haakte hij in op De Mos' taxa tie, dat Bohemians op het klei ne veld in Praag zal stormen. Dat deed Ajax in de eerste twintig minuten van het duel van gisteravond ook- vol over tuiging. Hoewel Bohemians al in de eerste paar minuten over links (Silooy) een paar plaag stootjes uitdeelde. Silooy leek niet helemaal in zijn gewone doen, hetgeen ook zoals gezegd gold voor voorstopper Spelbos en libero Rijkaard. „Die spe lers zijn dagenlang bezig ge weest met die slechte prestatie John Bosman kopt uit een vrije trap van de niet zichtbare Gerald Vanenburg de bal in. Ajax leidt met 1-0. van het Nederlands elftal vori ge week in Rotterdam. Dat heeft kennelijk doorgewerkt op het zelfvertrouwen nu. Maar dat zijn nu eenmaal za ken waar je als clubcoach mee te maken hebt. Net als die ziektegevallen van Van Basten en Vanenburg op het laatste moment nu en de blessure van De Wit, die last had van zijn knie". Uit zijn schulp Vooral Rijkaard, tot vorige week woensdag een toonbeeld van de „moderne", zich in schakelende libero, tobde met zijn zelfvertrouwen. De don kere atleet kwam pas in de tweede helft enigszins uit zijn schulp, maar bezondigde zich over het hele duel genomen - mét Spelbos overigens - aan te veel terugspeelballen. Daarvan was in het eerste kwartier nog geen sprake. De wisselwerking tussen Bosman en Van Basten werkte prima, hoewel het effect niet in de score werd uitgedrukt. Dat ge beurde pas, nadat Prokop een stukje theater van Koeman honoreerde met een vrije trap, waaruit Vanenburg de bal panklaar op het hoofd van Bosman legde: 1-0. Net als in de eerste helft ken de Aiax ook direct na de pauze zijn beste momenten van dat speldeel. Van Basten, die on begrijpelijk lang wachtte bij een riante kans, en Vanen burg, die een hele beste solo besloot met een door Ondra op de lijn gekeerde inzet, scoor den echter opnieuw niet. De Tsjechoslowaken konden gaandeweg meer greep krijgen op de gang van zaken, die De Mos noopte twee wissels toe te passen. Wilco van Buuren ver ving de geblesseerde Bosman om defensief wat steun te ver lenen en de weinig rendabele De Wit moest zijn plaats af staan aan Gasselich. De Oos tenrijkse bankzitter onder scheidde zich slechts door in een goede positie de bal knul lig van de schoen te laten springen. Bohemians, dat naast Janecka in Zelensky zijn beste man had, kon zelfs nog ge vaarlijk worden. Maar scheids rechter Prokop en doelman Galjé stonden de Tsjechoslo waakse gelijkmaker in de weg. FRANK WERKMAN Ajax - Bohemians Praag (Tsj) 1-0 (1-0): 26. Bosman 1-0. Scheidsrechter: Prokop (Odl). Toeschouwers: 28.500. Ajax: Galjé; Silooy, Spelbos. Rijk aard, Boeve; Vanenburg, Koeman, Schoenaker; Bosman (Van Buuren). Van Basten. De Wit (Gasselich) Bohemians Praag: Borovicka. Jaku- bec. Prokes. Ondra. Kukucka. Levy, Zelensky, Koukal; Janecka, Skoda. Vladimir Hruska. ben TARD Bert Jacobs over twee weken met 1'gerust hart naar Po- Hoewel hij na de met gewonnen thuiswed- I in Sittard verklaar- lat Wisla zeker beter j acht hij de marge twee doelpunten vol- |ide om een plaats in kwartfinales van de Dpa Cup voor beker- haars binnen te halen, p het eerst dit seizoen Jacobs echt content; name over het spel Hoyer en Holverda. was weer geen schoon- ivoetbal, maar daarvoor we niet. Het resultaat Trainer Lenczyk van a had weinig positiefs te len over zijn ploeg. „Op de i twintig minuten na, ;n wij ons normale peil Vij konden het niet af- en". Dat is een manco nder ook het bescheiden bna Sittard dit seizoen Jacobs: „Wij hebben ook sturende mensen, maar lebben deze wedstrijd ge- blineerd afgewerkt". |s onzeker of Holverda dit [einde tegen Den Bosch [unnen spelen. De Leidse burger bezoekt vandaag [sio-therapeut om zijn ge kte rechterenkel te laten rzoeken. Holverda; „Wis- jkte deze wedstrijd laf en ■fig aan". De Fortuna-spits [het treffen overigens al Jinen met een ingetapete een pijntje dat hij had aan de ontmoe- [met Volendam. (Hoyer was voor de aan- ■t niet geheel fit. Gezien zijn ijver was daar echter wei nig van te merken.,, Wij heb ben nu bewezen ook onder druk te kunnen scoren", aldus Hoyer, die zich tevreden stelt met een vrije rol op het mid denveld, nu Thijssen („vijf keer zo goed als ik door de Sitrttardse formatie is aange trokken. Thijssen is pas in de eventuele Europese kwartfina le (maart) ook „internationaal" Fortunees. Leren Fortuna Sittard begint het Eu ropese voetbal te leren. De openingsronde van het toer nooi voor bekerwinnaars mocht als niet meer dan een oefenstage worden beschouwd, gisteren zijn de Limburgers echt aan het avontuur begon nen. Die start liet enige surpri ses zien. Reikte KB Kopenha gen in de eerste ronde niet ho ger dan het niveau van Neder landse acteurs, Wisla Krakov bood meer. Maar evenmin als het optreden van de Denen was dat van Wisla effectief: 2-0. De Poolse verrassing schuilde in de omstandigheid dat Wisla niet voornemens was een be tonnen muur voor het doel van Zajda op te trekken. Van Limburgse zijde was het een nieuwtje dat van de geboden ruimte gretig gebruik werd ge maakt. Wisla mocht van geluk spreken dat het verschil tot twee treffers beperkt bleef. Het iets fortuinlijker Fortuna had de dubbele tweestrijd mo gelijk al in Sittard kunnen be slissen. Hoyer opende in de 21e minuut de score uit een voorzet van Holverda. Na rust zorgde Holveda's vervanger, Van Well, voor 2-0. Evers, Houtackers en Hoyer waagden daarnaast verdienstelijke po Arthur Hoyer brengt Fortuna met een fraaie kopbal op 1-0. gingen om Wisla nu al in een kansloze positie te manoeuvre ren. De ploeg van trainer Jacobs toonde zich in eerste instantie wat verbaasd, dat Wisla echt wilde voetballen. De oefen- meester was met angstaanja gende verhalen uit Polen te ruggekomen. Met behulp van een dubbele libero en drie mandekkers zou Wisla ten koste van alles de verdediging tot een onneembare veste ma ken. Offensiever Zoals de pas in dienst getreden trainer Lenczik een etmaal voor aanvang al had laten we ten, is een iets offensiever spelletje noodzakelijker om de Europese race vol te houden. Daarom liet hij zijn „tweede" libero Skrobowski duidelijk als voorstopper acteren en veroor loofde hij zich twee aanvallers: Swierzczewski en Krupinski. In het open duel kregen de Limburgers de meeste kansen, maar zij waren evenwel zo „vriendelijk" zo nu en dan col-, lectief mis te trappen en daar mee Wisla ook een mogelijk heid te offreren. Fortuna begon voorzichtig aanvallend, zoals Jacobs dat had aangekondigd. Van de middenvelders leek met name Evers extra gemotiveerd om zich waar te maken. Evers had alleen in de eerste wedstrijd tegen KB even van het Euro pese voetbal mogen proeven. Mogelijk moet hij zijn plaats in de competitie weer afstaan aan de pas aangekochte Thijssen, maar zijn optreden tegen Wis la was zeker overtuigend. Evers' snelle handelwijze lag ten grondslag aan de openings treffer. Op het middenveld ontfutselde hij de traag wer kende Polen de bal om het speeltuig onmiddellijk naar Hoverda te plaatsen. De kop bal van Hoyer uit Holverda's voorzet was geheel volgens de voetbal regels. Bij Fortuna leek de stoot kracht verdwenen toen Hol verda eerst door Motyka (later goed voor geel) en vervolgens door Skrobowski (geel) tegen de grond werd gelopen. Maar juist zijn vervanger, Van Well, was op het goede moment aan wezig om twaalf minuten voor tijd de eindstand op het bord te brengen. Zajda had de schuiver van Hoyer niet onder controle kunnen krijgen. De invallende spits tikte zonder moeite in. Fortuna S (Ned)-Wisla Krakov (Pol) 2-0 (1-0): 21. Hoyer 1-0, 78. Van Well 2-0. Scheidsrechter: Daly (Ier). Toe schouwers: 15.000. Fortuna S: Van Gerven; Maessen, Dekker, Koevermans. Boessen: Su- vrijn. Evers, Eleveld; Hoyer, Holver da, Houtackers. Wisla Krakov: Jerzy; Motyka, Skro bowski, Budka, Nawrocki; Nawalka, Jalocha, Lipka, Ivan; Swierzczewski (Banaszkiewicz), Krupinski (Wröbel). DEN HAAG Panathinaikos, dat Feyenoord in de eerste ronde van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen uitschakelde, heeft zich gisteravond bijna vergaloppeerd tegen het nietige Linfield: 2-1. De Noordieren, in de tweede ronde aangeland dank zij twee gunstige gelijke spelen te gen zuiderbuur Shamrock Rovers, namen in Athe ne zelfs een voorsprong door Tutey, maar verloren uiteindelijk met miniem verschil. Liverpool, dat ondanks de matige verrichtingen in de com petitie als een belangrijke gegadigde geldt voor een finale plaats, ontdeed zich gedecideerd van Benfica: 3-1. Andere favorieten als Bordeaux en Juventus wonnen de eerste wed strijd eveneens, zij het niet overtuigend. De Franse kam pioen bleef dank zij een treffer van Muller maar net Dyna mo Boekarest de baas. terwijl Juventus voor 70.000 toe schouwers Grasshoppers met 2-0 versloeg. De aanhang van Panathinaikos verwachtte van Linfield als tegenstander weinig, want de thuiswedstrijd trok liefst 30.000 toeschouwers minder dan het duel met Feyenoord. Een gegronde reden daartoe ontbrak. De Noordieren reken den op niets en voetbalden vrijuit. Het resulteerde zelfs in voorsprong, die vlak voor de rust teniet werd gedaan door Charalambidis die een strafschop benutte. In de tweede helft was Panathinaikos wel voortdurend in de aanval, maar Linfield boog pas luttele minuten voor het verstrijken van de tijd. Tarasis zorgde voor dezelfde eindstand als tegen Feyenoord, een moeizame zege waarmee de Griekse kam pioen niet eens gerust kan afreizen naar Ulster voor de re turn op 7 november. Beter staat Liverpool, dat in de nationale competitie pas twee van de elf duels won. er op Europees niveau voor. Op Anfield Road liet de net van een kraakbeenoperatie herstel de Ian Rush zien. waarom hij wel één van de gevaarlijkste schutters in Europa wordt genoemd. De international uit Wales scoorde drie keer tegen Benfica dat zeventig minuten lang hoop koesterde na een treffer van Diamantino.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7