AC Katwijk kondigt koerswijziging aan SMeer tentoonstellingen door nieuwpaviljoen MET DE NIEUWE FIAT PANDA 34 PRIMA LACH JE NU HELEMAAL IEDEREEN UIT. URKT VOOR OUDEREN IN JULIANASCHOOL Kunstwerk op oud bejaarden centrum sta-in-de-weg Noordwijkse koor krijgt pas volgend jaar subsidie ginaJEIDEN" CcidacSouuint DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 PAGINA 5 foren op Agathaklooster ISSE De herbouw van het in 1982 door End verwoeste St. Agathaklooster beleeft jorgen letterlijk en figuurlijk een hoogte- Unt. Het klooster wordt officieel in gebruik momen door de plaatsing van het torentje j de nok van het gebouw. Dat gebeurt om Jee uur. Door het niet meer opbouwen van schoolgebouw, zal na de torenplaatsing klooster in volle glorie te zien zijn. Lt St. Agathaklooster werd in 1902 ge luwd, ging op 80-jarige leeftijd in vlammen l en krijgt nu op zijn 82ste een nieuwe be- Imming. Het zal worden gebruikt voor jrkelijk onderricht, steunverlening in de iloofsbeleving en de kapel wordt benut jor kleinschalige concerten. De Van Zoen- ehting zal binnenkort belangeloos een tin orgel in de kapel plaatsen. Gasfabriek Lisse nader onderzocht LISSE De Grontmij begint volgende week met een nader onderzoek naar de vervuiling op het terrein van de voorma lige gasfabriek. Dit deelt gede puteerde voor Milieuzaken, de heer J. Hekkelman, in een brief aan omwonenden mee. De Grontmij gaat 33 boringen verrichten. Het Hoogheem raadschap Rijnland bekijkt te gelijkertijd of de bodem van de Ringvaart mogelijk is ver vuild. Een eerder onderzoek bracht aan het licht dat het gasfabriekterrein is verontrei nigd met afval van de gasfa briek. Bollenverkoop voor Noord-Ghana ZOETERWOUDE De zendingscommis sie van de Nederlands hervormde kerk houdt morgen en zaterdag de traditionele bloembollenmarkt waarvan de opbrengst is bestemd voor een projekt ter bestrijding van analfabetisme in Noord-Ghana. De bloembollenmarkt wordt vrijdagmiddag om drie uur geopend en zal die dag duren tot acht uur. Zaterdag is de markt, die wordt gheouden in „Ons Huis" aan het Kosterspad, open van tien tot twee uur. Het assortiment bloembollen is weer erg groot en nu kopen - tegen normale han- delsprijzen - betekent een fleurig voor jaar. Vanzelfsprekend zijn alle bollen van eerste kwaliteit. Naast allerlei bloembol len worden ook violen (zelfs „winter hard") te koop aangeboden. Sky Channel in Leidschendam LEIDSCHENDAM Met in- gang van 1 november zal de Engelstalige satelliet-omroep Sky Channel, voorlopig voor een proefperiode, ook in Leid schendam kunnen worden ontvangen. Vanaf vandaag kunnen de inwoners van deze gemeente hun tv-toestel al op kanaal 3 instellen om een aan kondigingstekst te zien. Het programma van Duitsland 1 (WDR) wordt vanaf vandaag iets verschoven naar kanaal 2. Als welkom aan Leidschen dam zullen op donderdag 1 no vember van vier tot zes enkele markante punten uit de ge meente te zien zijn. Uitbreiding golfslagbad Duinrell WASSENAAR Recreatiepark Duinrell heeft bij de gemeente Wassenaar een verzoek inge diend voor vergroting van het Tikibad, het tro pisch aandoende golfslagbad met de zeer lange glijbanen. Niet het zwembad zelf, maar de kleedruimte en de garderobe zijn het onder werp van de aanvraag van Graaf van Zuylen van Nijevelt, die heeft gevraagd de procedure zo kort mogelijk te houden. Het nog vrij nieuwe Tikibad trekt zoveel bezoekers, dat de uitbrei ding van de toegang dringend nodig is. „Ook de afgelopen herfstvakantie was het bezoek weer boven verwachting, en de grootste trekpleister van ons recreatiepark is het Tikibad", aldus de woordvoerster van Duinrell over de dringend gewenste vergroting van ruimte. Hockeyclub wil gauw naar Tussengebied KATWIJK Nu met de aanleg van het nieuwe com plex van de voetbalvereniging Katwijk gestalte wordt gegeven aan de eerste bouwfase in het zogenaamde ..Tussengebied" dringt de hockeyclub „Catwyck" bij het gemeentebestuur aan op een snelle realisering van fase 2. In deze fase is behalve voor de hockeyvereniging eveneens ruimte gepland voor de atletiekvereniging en de bedrijfsvoetbalvereniging. „Catwyck" heeft nu een aantal ideeën gepresenteerd voor een zo doelmatig mo gelijk gebruik van de beschikbare grond. De vereniging wil hiermee op een positieve wijze bijdragen aan de uit voering van de plannen. De tweede fase van het Tussengebied ligt ten westen van het tennispark van KLTV en ten noorden van De Krom en de Biltlaan. De hockeyclub bepleit hier de ge faseerde bouw van een kleed- en clubaccommodatie (in '85), de aanleg van een tweetal sportvelden (1986) en een kunstgrasveld ('89). ietsha\ >rd, tei won v worcL, t zateF td vooè 1 paraaf *Sel tmstan „ATWIJK Het Jonge- Advies Centrum is be- om tegemoet te ko- tn aan de wensen die de terderheid van de ge- ;enteraad met betrek- ïg tot zijn functioneren eft. Na langdurig intern irleg heeft het JAC een uw huishoudelijk re- ;ment opgesteld op id waarvan men dit ;r wel voor een ge- ïéntelijke subsidie in ïmerking denkt te ko men. In een gisteren door de welzijnscommissie be sproken brief aan het col lege van B en W heeft het JAC de koerswijziging aangekondigd. De gemeenteraad heeft finan ciële steun aan het JAC steeds van de hand gewezen. Dat ge beurde in de loop der jaren op verschillende gronden waar van de meest recente aan het begin van dit jaar in een CDA- motie werd vastgelegd. In die motie werd onder meer ge steld dat het adviescentrum zijn werkwijze niet behoorlijk had vastgelegd in het eigen huishoudelijk reglemeht ter wijl een ander belangrijk punt het ontbreken van een be roepsinstantie was die het functioneren van het JAC kon toetsen. Het JAC heeft hier nu op ge reageerd door de werkwijze gedetailleerd in het huishou delijk reglement op te nemen, zowel naar de hulpvrager toe als binnen de eigen organisa tie. Daarin is onder andere de instelling van een beroepscom missie opgenomen. Nu deze vorm van „externe kwaliteits bewaking" is gegarandeerd, verzoekt het centrum de raad om zich opnieuw over de sub sidie-aanvraag te buigen. In de brief aan het college stelt men ervan overtuigd te zijn dat de hulpverlening aan jongeren de komende jaren alleen nog maar verder zal toenemen. De gezamenlijke commissies die over de welzijnsvraagstukken moeten beslissen spraken zich gisteravond overigens nog niet over de aanvraag uit. Deze zal nu pas volgende maand of op zijn laatst in december in de gemeenteraad aan de orde ko- J PHEN AAN DEN RIJN stichting open bejaarden- ''thuilk houdt morgen en zater- - istreel oktober een markt voor vot 'oren -Van 50+ tot 100-". ze P*aats van handeling is de 'd tot jianaschool in de Jongkind Tiinckstraat waar op die da- een aantal lokalen en de te aula worden omgetoverd een marktplein met een te variëteit aan stands, jt doel van de markt is oude- lucatiè-t-e informeren over de mo- eeft oiükheden om langer zelf- dig te blijven wonen. Bij- orbeeld door aanpassing van de huisvesting, door gebruik te maken van voorzieningen of door af en toe een beroep te doen op instellingen. Op het „marktplein" is er onder meer een stand waar men verschil lende alarmsystemen voor ou deren kan zien. Tevens kan men kennis maken met het werk van Tafeltje Dekje maar ook met kant en klare diep vriesmaaltijden en zijn er fol ders over gezond en geva rieerd eten. Bewegen is ook van belang om gezond en vi taal te blijven. Daarom is de sportstichting vertegenwoor digd met een uitgezet spellen- circuit en kan men van alles te weten komen over stijldansen, volksdansen en zwemmen. Het wonen wordt uitgebreid belicht. Dit vanuit de Alphen- se situatie maar ook algemeen door middel van de provincia le reizende tentoonstelling „Wonen als je ouder wordt". Zaken op maatschappelijk ge bied zijn niet vergeten. De zie kenfondsen geven informatie over de bejaardenverzekerin gen en regels, men kan terecht bij de maatschappelijke dienst verlening, er is voorlichting over de sociale dienst en de bijstand, terwijl ook wordt uit gelegd wat en hoe het werk van een indicatiecommissie is. De tentoonstelling wordt opge luisterd met het optreden van een volksdansgroep en twee koren. Tevens zijn er demon straties schilderen en bloem schikken. Iedere bezoeker kan meedoen aan een mini-kwis en daar een bon van de VVV mee winnen. De markt is gra tis toegankelijk van zeven tot tien uur morgenavond en za terdag van tien tot vier uur. LEIDERDORP Bouwon dernemer Van der Heijden B.V. uit Woerden zit met het kunstwerk van het voormalige bejaardencentrum De Dillen burg aan de Mauritssingel, be hoorlijk in de maag en begint aardig op een steen des aan stoots te lijken. Van der Heij den die al de nodige moeilijk heden heeft met het „palen dorp" naast Muzenhof, zit nu met het probleem: hoe raak ik een kunstwerk kwijt. De bou wer heeft enige tijd geleden het bejaardencentrum dat leeg kwam na de verhuizing naar het spiksplinternieuwe cen trum aan de Cor Gordijnsingel gekocht met de bedoeling dit te renoveren en er vrije sector appartementen in onder te brengen. Intussen is gebleken dat dit technisch niet te realiseren is, waarna men heeft besloten het gebouw te slopen. Het kunst werk, een muurplastiek 20 jaar geleden gemaakt door de Amsterdamse beeldende kuns tenaar Op de Laak, blijkt een behoorlijke sta in de weg. Wel iswaar is Van der Heijden ei genaar van het kunstwerk Het kunstwerk, dat de sloop van het gebouw in de weg staat. maar dat betekent nog niet dat hij daar alles mee mag doen, omdat het geestelijke eigen dom nog steeds bij de kunste naar berust. Volgens de heer Barth van Van der Heijden wil kunstenaar Op de Laak dat het in stand blijft Daar over is een juridische strijd ontstaan waarmee advocaten van beide partijen zich thans bezighouden. Pogingen van de heer Barth om het kunstwerk van de hand te doen zijn tot dusver zonder succes geble ven. De gemeente, die ook door Van der Heijden is bena derd, heeft zich van de zaak gedistancieerd. „Van der Heij den heeft geprobeerd de ge meente er voor te spannen om het kunstwerk te behouden, maar daar voelen wij niets voor. Wij staan daar volledig buiten", aldus een woordvoer der van de gemeente Leider dorp. Van der Heijden heeft het kunstwerk gratis aangebo den aan het bestuur van het bejaardencentrum De Dillen burg. maar het geld ontbreekt om het naar het nieuwe cen trum te verplaatsen. Een pro bleem is dat het kunstwerk niet zonder meer te verplaat sen is. Het is ingebed in een betonnen hoekelement van het gebouw en weegt volgens de heer Barth duizenden kilo grammen. De heer Barth heeft nog geen idee hoe de zaak tot een goed. einde moet komen. „Iedereen die het wil hebben mag het gratis weghalen", zegt hij ietwat wanhopig. .NIEUW KEUKENHOFSEIZOEN IN VOORBEREIDING rpf k wg JW~ ~tj ft ~W ff ^ISSE Een twintig tot ïrsie Üertig tuinlieden is in de fe VoojCeukenhof nu al druk in wand\e Weer met het treffen Tan de voorbereidingen ran weer een nieuw, ïloeirijk, seizoen. Het ilanten van de ongeveer Dés miljoen bloembollen 'tPodoor het hele park is in tot 16.6olie gang, een karwei De to\aX ongeveer twee maan- en volen in beslag neemt. In jen gemiddeld perkje jtoppen de vier ploegjes pinlipdpn al een 500 tot uur zj00 bollen. Hoewel, stop- 248*eiten de bollen worden p de grond uitgelegd en laarna bedekt met een _aag aarde en zand. Als v lat allemaal is gebeurd, is en Ie tuin „winterklaar" en tji afwachting van de pening van het nieuwe eizoen op 28 maart 1985. [et zijn echter niet alleen de imleden die ijverig bezig zijn iet de werkzaamheden. Ook iders in Keukenhof is Twee tuinlieden bezig met het uitleggen van de bollen in de Keukenhof. ïtieli r jk in de weer. Het betreft eerstan aktiviteiten van bouw- jemeeakkers bij het enige tijd gele ge^n al aangekondigde nieuw al bouwen paviljoen. Dit pa- jljoen krijgt een bruto opper- 9 o flak van 1200 vierkante me- de tentoonstellingsruimte bedraagt 600 vierkante meter. Een van de trekpleisters in dit nieuwe paviljoen (met veel licht via de stegdopp'el-dakbe- dekking) zal ongetwijfeld de plaats zijn waar één der vleu gels van het stervormige ge bouw over de sloot is gedepo neerd. Een apart kijkje in Keukenhof is dan gereali seerd. Het nieuwe paviljoen aan het einde van de Beuken laan krijgt er ook een restau rant bij. Volgens H. Koster van de Keukenhof is het de bedoe ling dat alle door Keukenhof te organiseren binnententoon- stellingen in dit nieuwe pavil joen plaats zullen gaan vin den, met uitzondering van de bekende lelie-expositie, die in het vervolg Lelieparade zal heten. Voor dit spektakel zul len alle kassen totaal worden leeggemaakt waardoor een tentoonstellingsruimte van ongeveer 3500 vierkante me ter ontstaat. Daarmee kan binnen de Keukenhof de grootste lelietentoonstelling ter wereld worden gehouden. De uitbreiding was zeer nood zakelijk, omdat de deelnemers aan deze expositie steeds meer willen gezien het succes van de tentoonstelling. Geconsta teerd is bijvoorbeeld, dat heel veel vakgenoten deze ten toonstelling (en ook de overi ge) bezoeken en zo'n bezoek veelal afleggen samen met re laties. Direkte aandacht dus en niet zelden ook direkte re sultaten wat handelen betreft. Dit jaar trok de Lelietuin '84 127.000 bezoekers. In de tijd dat de Lelieparade aan de gang is, van 17 tot 27 mei, zal al het materiaal uit de kassen worden overge bracht naar het nieuwe pavil joen om daarin tijdelijk te worden tentoon gesteld, bui ten de gewone andere binnen- tentoonstellingen om die, zo als gezegd, ook allemaal in het nieuwe paviljoen komen. Parade Ook die andere exposities krijgen het achtervoegsel „pa rade" en zo is er één lijn ge trokken die internationaal te begrijpen en uit te spreken is. Keukenhof start met de Ama ryllis-, Freesia- en Irisparade, die wordt gehouden van 29 maart tot en met 10 april. Een nieuw, element in deze exposi tie is de inbreng van de hip- peastrum. Vervolgens vindt in de periode van 12 tot en met 24 april de Narcissen- en Hyacinthenparade plaats. Bij deze expositie is de inbreng van het produkt Hyacinth in de binnententoonstelling nieuw. Helemaal nieuw is de Tulpenparade. Deze (binnen- )tentoonstelling wordt gehou den van 26 april tot en met 8 me. Ten slotte wordt in de pe riode van 10 tot en met 15 mei (voorafgaande aan de Leliepa rade dus) de bijzondere bolge- wassenparade gehouden en dat zal betekenen dat de hele breedte van het bijgoed weer van de partij zal zijn. Enquête Tijdens alle binnententoon- stellingen worden steeds en quêtes onder het bezoekende publiek gehouden. Uit die cij fers blijkt bijvoorbeeld dat ten tijde van de narcissententoon- stelling 213.000 mensen de kassa's van Keukenhof pas seerden en 1801 Narcissus-be zoekers vulden de formulie ren in. Onder hen 683 Neder landers, 555 Duitsers, 131 Bel gen, 228 Engelsen, 78 Fransen en 126 uit andere landen. Het meeste aantal punten werd door hen gegeven aan Mount Rainier. Tweede werd Amor en op de derde plaats zette de bezoekers Irene Copland. Vervolgens komt een hele tijd niets en daarna een sortiment van ongeveer 120 variëteiten die elkaar niet zoveel prijsga ven in de waardering. Ook tijdens de freesia- en iris- senparade werd een enquête gehouden en bij de freesia was het Vesuvius die het hoogst eindigde, gevolgd door Ankara en Vesta en bij de iris eindigde Apollo als nummer 1, gevolgd door Purple Sensa tion en Schiphol. De derde enquête waarvan de uitslagen onlangs bekend werden is die van de gehouden lelietentoon stelling. Meer dan 150 varië teiten komen op het uitslag formulier voor, met als onbet wiste overwinnaar Stargazer, die 260 maal als nummer 1 werd genoteerd, 141'maal als nummer 2 en door 73 geën quêteerden als nummer drie werd gezet. Le Reve werd goede tweede met 123 maal een toegekende eerste plaats en vervolgens komt Festival met 76. (ADVERTENTIE) 'O tmmmmmmmmm. 'Q De Fiat Panda 54 Prima is slechts zeer beperkt leverbaar! Prijs inkl. BTW. exkl afleveringskosten. HAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. anno Kerstpakket voor Wassenaarse ambtenaren WASSENAAR Alle 475 personeelsleden van de ge meente Wassenaar krijgen een kerstpakket ter waarde van 50 gulden als dank voor de extra inzet die het personeel heeft betoond om in samenwerking met het bestuur te komen tot een aanpassing van de organi satie. Dit voorstel zal binnen kort door de gemeenteraad van Wassenaar worden behan deld. Het gaat hier om een be drag van totaal van 24.000 gul den. Wassenaar is al enige tijd bezig met een ingrijpende ver andering in de ambtelijke or ganisatie, die ervoor moet zor gen dat de doelmatigheid wordt vergroot, zodat op die manier de totale kosten wor den verlaagd. Zo zijn bij de brandweer al veel mensen met de VUT gegaan, of bij een an der gemeentelijk bedrijf gaan werken, en is het gemeentebe stuur van Wassenaar van plan verder te automatiseren. NOORDWIJK Het in juli opgerichte Close Harmony Choir „Dune and Forest" krijgt, althans voor het jaar 1984, geen subsidie. Dat geld (/"750.-) wordt pas het volgend jaar beschikbaar gesteld. Het college van bur gemeester en wethouders vindt dat „Dune and Forest" eerst zijn bestaansrecht maar eens moet bewijzen. Het repertoir van het koor bestaat voornamelijk uit moder ne lichte muziek. Volgend jaar wil het met zang en show naar buiten treden. Hoe men dat gaat financieren, is de vraag, want een exploitatie-sub sidie kan nu niet eerder dan in 1986 worden verwacht De vertegenwoordigers van de raad in de commissie welzijnsza ken zijn niet gelukkig met de weigering van B en W. „Het komt maar vreemd over", zei Wijnands (CDA), gisteravond tijdens een vergadering. De welzijnscommissie had unaniem geadvi seerd ten gunste van het koor. Dat het college dat advies zo maar naast zich heeft neergelegd, zat Wijnands niet lekker. Zwaar juridisch geschut bracht mevrouw Coenraads-Nederveen (VVD) in stelling. De subsidieverordening schrijft voor, dat de startsubsidie wordt verstrekt in het jaar van oprichting en dat is 1984. Aan deze regel had het college zich maar te houden meen de het raadslid. Nu dreigde er rechtsongelijkheid te ontstaan met clubs, die wel een startsubsidie in het oprichtingsjaar had den verkregen. De argumenten van het VVD-raadslid overvie len wethouder Bedijn kennelijk. Na een stilzwijgen, merkte Be- dijn op, dat volgens de verordening een startsubsidie „kan wor den verstrekt", maar dat de gemeente niet verplicht is tot toe kenning. Ondanks verzet toch verhoging contributie SJZ ZOETERWOUDE Jan de Heiden is bij zijn afscheid als voorzitter van de jeugdcom missie van de Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ be noemd tot lid van verdienste. Dat gebeurde tijdens de alge mene vergadering van SJZ die gisteravond werd gehouden. Er werd tijdens die overi gens matig bezochte bijeen komst uitvoerig gediscu- sieerd over een voorstel tot verhoging van de contributie met gemiddeld 10%. Na stem ming bleek de meerderheid akkoord te gaan. Een ingezon den brief van de jeugdcommis sie over dit onderwerp kon geen ander licht op de zaak doen schijnen. De jeugdcommissie had be zwaar aangetekend tegen het voorstel de contributie fors in een enkel geval zelfs meer dan 15% te verhogen. In de brief stelde de commissie dat jeugdleden in de regel toch al duurder uit zijn door het va ker aanschaffen van sportkle- ding. Tevens betaalt de jeugd maandelijks, naast de contri butie, nog eens gemiddeld zo'n 3,50 vervoerskosten. De jeugdcommissie stelde tevens dat de verhoging van de con tributie een extra last zal bete kenen voor de ouders van de jeugdspelers en tot slot wees men er op dat door middel van allerlei acties de jeugdafdeling toch al voor de nodige finan ciële inbreng zorgt. Er waren meer leden die de verhoging aan de (te) forse kant vonden. Penningmeester Bert Belt maakte evenwel duidelijk dat er niet aan is te ontkomen wil SJZ tenminste een gezond fi nancieel beleid blijven voeren. Uiteindelijk ging de vergade ring met elf stemmen tegen waaronder de volledige jeugd commissie akkoord. Bij de rondvraag werd pittig gediscusieerd over het tenue dat SJZ-spelers geacht worden te dragen. Er blijken mede door shirtsponsoring afwij kingen in het voorgeschreven tenue voor te komen. Het be stuur zal in het vervolg de gel dende regels streng hanteren. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BII UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIEEXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5