FONG LENG in spi jkerkleding RUIMTEVAART EN SIERADEN ,Een esthetisch genoegen WAV CONSUMENTENINFORMATIE CeidóeSowont DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 PAGI1 Rechts: In dit oversized sweats~ hirt (50 procent katoen, 50 pro cent polyester: ott-white, marine en rood) met a-symmetrische kangeroezak is ook schouwburg bezoek mogelijk. Vooral als het gedragen wordt op een mooie cashmere rok en bijpassende om het hoofd geknoopte shawl. Traditionele huipil met om de hals het motief van de zon en het lijf het motief van de tweekoppige adelaar. Traditionele streekkleding wil laten zien dat men tot een be paalde groep mensen behoort. Vaak gaat deze kleding van ou der op kind over (Schevenings constuum); men is er trots op en ontleent er waardigheid aan. Van 15 oktober tot en met 7 de cember wordt in het Confectie Centrum Amsterdam een merkwaardige tentoonstelling gehouden onder de merkwaar dige naam: Een esthetisch genoegen. De expositie omvat tradi tionele en hedendaagse textiel uit het hoogland van Guatema la, alsmede een twintigtal ontwerpen van Indiaanse handgewe- ven ikat en indigo stoffen (tegenwoordig ook verwerkt in Eu ropese kleding). In het hoogland van Guatemala wonen tegenwoordig verschil lende volkeren, afstammelingen van de Mayas. Ieder dorp heeft een eigen klederdracht die een verbinding vormt met het verleden, hoewel niemand eigenlijk precies weet waar en hoe de drachten zijn ontstaan. Het tropische regenklimaat heeft weinig overgelaten van de oude Maya-textiel; uit wandschilde ringen en sculpturen echter heeft men kunnen opmaken dat er veel verwantschap bestaat tussen de antieke weefkunst en die van nu. Veel geometrische motieven komen er in voor naast gestyleerde afbeeldingen van vogels, dieren en planten. Verder bestaat de Indiaanse kledij meestal uit rechte lappen, die door een ceintuur vorm krijgen om het lichaam. In de dorpen leven de mensen die nog de antieke kleding dra gen meer afgezonderd dan de meer westers geklede. Ze hebben minder contact met de buitenwereld. Degenen die de westerse leefgewoonten hebben aangenomen, en degenen die zich wes ters kleden willen daarmee manifesteren dat ze niet meer tot de Indiaanse samenleving behoren. De wens om aan discrimi natie te ontsnappen is hieraan niet vreemd. Langzaam maar zeker verliest de Indiaanse samenleving haar identiteit, mensen nemen niet meer deel aan de traditionele feesten waarbij de traditionele kleding met een wereld van overleveringen wordt gedragen. Belangrijk zijn daarom ten toonstellingen die het Indiaanse volksleven in de herinnering terugbrengen. „Een esthetisch genoegen" is dus een bezoek waard. Langzamerhand is de stoere trui op de nonchalante spij kerbroek gemeengoed gewor den. Niettemin is ook deze dracht aan mode onderhevig. Voor dit seizoen betekent dat: niet alleen truien, maar ook wijde blouses, broeken met inzetten, mouwen met opleg sels, patchwork, manchetten met knoopjes, klepzakken, brede belt en bows, strikken onder kleine kraagjes dus. In deze uitmonstering kun je veel dingen doen: een schilde rij ophangen, de keuken schrobben of bij de nieuwe buren theedrinken. De zoge naamde hardware is uitge voerd in washed denim, pas send in de sfeer van werkend Europa rond 1900; kóperen spijkers op het goed, knoop- gulpen, leren etiketten en de gelijke stiksels. Een „gepaster stijl" vormen zijn de blouses uit b.v. de groep „City Life" van Levi voor nette jongens die uitgaan met nette meisjes naar nette clubs. Netjes zijn en doen is weer acceptabel Voor de jeugd. IJzersterk is het thema van de vereuropeeste jeans met zakken en a-symmetrische stiksels en beleg en taps toelo pende broeken bij blouses met valkragen of flappen. De ruit waar niemand dit seizoen bui ten kan staat goed als dessin van een hemd op een simpele strakke spijkerrok. Speciaal voor sjiek heeft Levi Fong Leng benaderd, die ook al vo rig jaar ontwierp voor deze „king" van het spijkergoed, evenwel met andere „kings" in deze sector op zijn hielen. Het blijft allemaal wat ruig rhaar het hoort in de tijd. Rechts: Uit de najaarscollectie van Fong Leng, een oversized jack met schouderstukken, ritssluiting, en a-symmetrisch op het jack geknoopte flap. In het achterpand van de rol- kraag Is een stuk van platlig gende plooien ingezet. De broek heeft een fikse heupzak. de zijkant een ingezet stuk met platte plooien op de zijkant en a-symmetrische naden (grijs beige in winterdrill enmstone- washed denim). Handschoenen en een paar glinsterende strass speldjes misstaan hier niet op. Onder: Uit de Continental- groepvest met lange mouw van sweatshirtstof fgrljs-kobalt) dat er eerlijk voor uitkomt ca sual dus ongedwongen te zijn. Snelkookpan zet opmars voort Een stijgend aantal Neder landse gezinnen raakt ver trouwd met het snelkoken, al is de snelkookpan nog niet zo ingeburgerd als bijvoorbeeld in Frankrijk en Zwitserland. In Frankrijk, de bakermat van de fijne keuken, heeft driekwart van de huisgezin nen zo'n pan. In Zwitserland ligt dit aantal nog hoger. In feite is snelkoken net zo een voudig als gewoon koken, het gaat alleen vlugger, het kost minder energie en vitaminen en smaak blijven beter behou den. In ons land zijn tal van goede snelkookpannen te koop. ondermeer van Fissier, Lagostina, Prestige, Silit, Te fal en WMF. se merken, die alle hun speci fieke eigenschappen hebben. Fissier snelkook- en snel- braad pannen zijn met hun thermicbodem geschikt voor elke warmtebron, dus ook voor de keramische kook plaat. Ze hebben een handige doorgreep en worden gele verd in diverse eigentijdse de cors. De roestvrij stalen pan nen van Lagostina hebben een gepatenteerde thermo- plan bodem voor een goede warmtegeleiding. Dat maakt ze bovendien licht in gewicht. Het verende deksel sluit on der de rand van de pan. De Prestige Ultra snelkookpan is van aluminium, geschikt voor gas en elektra. De pan kan worden geleverd met een ex tra waarschuwingsknop. Silit Sicomatic S snelkookpannen zijn er in diverse maten, en met een decoratie die past bij de Silit pannensets. Alle func ties zijn ingebouwd in de dek- selgreep. Exclusief heeft Silit het aromabeschermkapje, dat de pan hermetisch gesloten houdt, zodat drukverlies wordt voorkomen. De Maïtre snelkookpan van Tefal is van roestvrij staal, ge schikt voor gas en elektra, met een extra beveiliging in de handgreep. De pan heeft twee drukventielen: een voor snelkoken, de ander voor „su- persnelkoken". De nieuwste WMF-snelkookpan heet Per fect, een elegant ontwerp met aankookautomaat. De hele techniek zit in veilig en com pact opgeborgen in de af neembare handgreep: dus geen ventiel meer dat in el kaar moet worden, alleen de greep afnemen en afspoelen onder de kraan. De Perfect is van roestvrij edelstaal, met driedubbele bodem voor goe de warmtegeleiding, geschikt voor gas, elektra en kerami sche kookplaat. Het voedsel komt in de snel kookpan niet in aanraking met water. Daardoor, en door de korte kooktijd, onstaat minder vitamineverlies. In de dichte pan is ook de invloed van zuurstof minimaal, zodat ook de smaak beter behouden blijft. Daarom gebruiken veel mensen in de snelkookpan minder of geen zout. Het voedsel, vooral groente, blijft bovendien knapperiger en mooier van kleur. Voor meer informatie: Snel kook Informatiebureau, post bus 149, 1250 AC Laren, tel. 02153 89495. Blouse van lightweight met contrasterende inzetstukken vanaf elle boog tot manchet in de diep ingezette mouwen. In grijs en beige. De denim broek heeft een plooi over de voorkant van de pijpen, aparte zijstukken met kanjers van doorgestikte zakken, brede tail leband door ceintuurlussen (Fong Leng voor Levi). Al in 1682 maakte de Frans man Papin de eerste snel kookpan. De pan is verder ge perfectioneerd, maar het principe is de eeuwen door gelijk gebleven. Zoals gezegd is voedsel in de snelkookpan sneller klaar, de kooktijd be draagt ongeveer eenderde van de tijd die nodig is om het voedsel in een normale pan te bereiden. Maar de tijd is niet het enige voordeel: het gas of de ookplaat kan eerder uit. Met de hoge energieprijzen van tegenwoordig, kan dat een flink voordeel opleveren. Het principe van de snelkook pan berust op lichte overdruk. Het deksel wordt met een klem hermetisch afgesloten, waardoor tijdens het koken in de pan een verhoogde druk ontstaat van ongeveer 1 Vi at mosfeer. Dat is voldoende om de kooktemperatuur te laten oplopen tot boven de 100 gr Celcius. Is de kooktempera tuur bereikt, dan kan het gas of de kookplaat lager worden gedraaid, juist zoals bij een ge wone pan. Aan snelkookpannen worden in binnen- en buitenland strenge veilgheidseisen ge steld. Het deksel is zo stevig vergrendeld dat het er met geen mogelijkheid af kan vliegen. De druk blijft altijd op peil. En door een veilig heidsventiel en een drukrege laar blijft de druk steeds goed onder controle, zodat onaan gename verrassingen uitgeslo ten zijn. Tegenwoordig wordt de grootste zorg besteed aan vormgeving en uitvoering van snelkookpannen. Het zijn niet meer van die aluminium bakbeesten van vroeger. De speciaalzaak heeft doorgaans een uitgebreide keus in diver Betrekkelijk nieuw in de sieradenmakerswereld is het gebruik van titanium, afkomstig uit de ruimtevaart. Het moet gloeiend heet met blote handen en een paar tangen worden gemodelleerd. Het laat zich niet solderen. Plaatjes met daartussen geklemde diamant moeten op elkaar worden geschroefd, terwijl het titanium nog hanteerbaar is. Ontwerper Jos Peperkamp uit Alkmaar laat zijn vingertoppen zien: zij zijn ontveld en geschroeid, maar het kan hem niets schelen. „Ontwerpen is mijn leven, ik zal en moet het materiaal onder de knie krijgen. Je boetseert met klei of je hakt uit marmer, ik hak Ik worstel met metaal. Terwijl ik werk praat ik ertegen, ik schreeuw, ik vloek. De vormen moeten eruit komen. Daarna ga ik polijsten en etsen". Hij toont een prachtig gebogen armband van blauw onaards glanzend metaal en één enkele diamant. In Amsterdam zijn onlangs de nieuwe slijpvormen en zettingen getoond voor het komende seizoen. Daaruit bleek dat het klassieke sieraad is teruggedrongen. Diamanten zijn springlevend en hebben een bereik van Appingedam tot Goes, aldus een inleider van het Diamant Informatie Centrum De Beers. Ook jonge mensen kopen diamanten, ze sparen ervoor met de groeidiamant, waarop als variant, die steeds gretiger wordt gekocht, de diamant, gezet in de trouwring, die eveneens „groeikracht": Bij elk heuglijk evenement, geboorte, viering trouwdatum en dergelijke, kan in de gouden ring een diamant(je) worden bijgevoegd. Op die manier kan de eerst gladde ring veranderen in een rondom met diamanten bezette ring, waarvan elke edelsteen een herinnering vormt. Voor deze ringen bestaat veel belangstelling. Nieuw is ook het witgoud geschuurd tot platina. Het resultaat is een matglanzend sieraad van grote distinctie, al dan niet opgeluisterd door een of meer stralende diamanten in een rail gezet, in een strakke moderne vorm. Meerkleurigheid in gouden en andere sieraden is in de mode. Zo is mat zwart doorgedrongen tot de sieradensector en doet het geweldig bij diamant voor grote en kleine beurzen. Voor hem en haar. De sieraden voor mannen zijn kloeker. FOTO LINKS: Jos Peperkamp werkt met het materiaal waaruit de huid van de space shuttle bestaat: titanium. Schitterend gebogen, handgemaakte sets, hangers Peperkamp wil diamant brengen eenvoudigste manier". FOTO MIDDEN: Sieraden worden groter,met combinaties van geel en wit goud kleurnuances. railzettingen (achter elkaar). Ringen in geelgoud of bi- colour, met soms milimeters- of centimeters- openingen, waardoor speelsheid ontstaat. Collecties: Amsterdamse Diamant Maatschappij, Cartier en Gem'Gold. FOTO LINKS: Diamant en zwart: het zwarte accent kan in principe van alles zijn: geoxideerd zilver of goud, staal, maar ook zijden koord of rubber. Voor hem (dasklem en manchetknopen) en haar. (Premier Collectie, Johan Rozendaal, P.S. Design, Fa. Goldstoff). FOTO HIERNAAST: De platina-look maakt zijn entree Nederlandse markt. Voor de minder brede beurs is er een collectie gematteerd witgouden sieraden met platina-sfeer door de bewerking. Veel fantasie in twee- of meer kleuren. Verbluffend eenvoudige vormen. De snelkookpannen zijn er in diverse maten, van diverse mer ken en in diverse uitvoeringen. Maar alle gebaseerd op het zelf de principe.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16