Ontslag Barzel vrijwel zeker jéJïeuw leven voor Westeuropese defensieunie I ITENLAND £etctac6orncwtt Gèèn overleg zolang Euroraketten er nog staan apop is ItEES VOOR TERUGTREKKING AMERIKAANSE TROEPEN BONDSDAGVOORZITTER VERSCHIJNT OPNIEUW VOOR COMMISSIE DONDERDAG25OKTOBER 1984PAGINA IS ^ngersnood in Ethiopië t elke dag 250 doden t)IS ABEBA Ethiopië gaat eert irt miljoen mensen uit de door droog- getroffen gebieden evacueren. Ze gen slachtoffer te worden van de gersnood als er geen onmiddellijke j wordt geboden. Het land heeft gis- p om grootscheepse internationale Jselhulp gevraagd. De acties moeten I week op gang komen. Rode Kruis en de regering hebben luchtbrug opgezet om de slachtoffers e bedreigde gebieden van voedsel te •zien. Door de jarenlange droogte is iongersnood ontstaan, die al enkele en lang dagelijks ongeveer 250 men- gvens eist. Volgens de nationale (organisatie worden meer dan 7 mil- mensen met de dood bedreigd. Deense koningin ontwerpt bijzondere postzegel KOPENHAGEN Koningin Margrethe II van Denemarken zal een van de 24 bijzondere post zegels ontwerpen, die worden uitgegeven ter herdenking van de 40e verjaardag van de bevrij ding van Denemarken van de Duitse bezetting op 4 mei 1945. De Deense vorstin is een meer dan verdienstelijk kunstenares, die talrijke kerstkaarten, postze gels en ontwerpen voor de Groenlandse posterijen heeft ge maakt. Verder is zij een boekillu- stratrice en vertaalster van bui tenlandse literatuur. ■AARNEMER BIJ VERKIEZINGEN: ^Nicaragua ?chte keuze Franse premier eist vrijlating journalist PARIJS De Franse premier Fa- bius heeft de Sovjet-Unie en Af ghanistan ernstig gewaarschuwd inzake de veroordeling van de Franse journalist, Jacques Abou- char, die in Kaboel 18 jaar gevan genisstraf moet uitzitten. Fabius eiste gisteren een zo spoedig moge lijke vrijlating van de journalist. Abouchar werd afgelopen week einde tot 18 jaar werd veroordeeld, nadat hij half september bij de Pa- kistaans-Afghaanse grens troepen was gearresteerd. Politieke waar nemers menen dat de zware ver oordeling dient als afschrikking voor westerse journalisten om niet meer naar Afghanistan te gaan. Weinberger: ruimteveer mogelijk bruikbaar in „star wars-systeem" LOS ANGELES De Amerikaan se minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft geopperd dat ruimteveren mogelijk gebruikt kunnen gaan worden bij experi menten voor een verdedigingssys teem in de ruimte, dat in het alge meen wordt aangeduid als het „star wars-systeem". In een dergelijk systeem zouden wapens in de ruimte vernietigd kunnen worden met niet-nucleaire middelen. De ideeën voor Daarbij bestaat volgens Weinberger de mo gelijkheid dat sommige experimen ten vanaf een ruimteveer beproefd zullen worden. PRAVDA: MOSKOU De Pravda heeft in haar editie van vanmorgen speculaties over een mogelijke hervatting van de ontwapenin gonderhandelingen zonder dat de nieuwe Amerikaanse raket ten uit West-Europa worden teruggetrokken naar het rijk der fabelen verwezen. Terugtrekking van de raketten blijft een voorwaarde voor het hervatten van besprekingen over kern wapens, aldus het orgaan van de communistische partij van de Sovjetunie. Waarnemers wijzen erop dat de Sovjetunie duide lijk wil maken dat er, ondanks de milde toon van president Konstantin Tsjernenko in een vraaggesprek met de Washing ton Post, niets is veranderd in Moskou's houding ten aanzien van het rakettenvraagstuk. Papandreou wil EG- sancties tegen Polen opheffen ATHENE De Griekse premier Pa pandreou zal tijdens de komende top conferentie van de Europese Gemeen schap in Dublin de eis van Polen op tafel leggen dat de EG alle sancties te gen dit land opheft. Dit heeft de Griekse premier gisteren na terugkeer uit Polen tegenover de pers verklaard. De EG besloot na de afkondiging van de staat van beleg in Polen, drie jaar geleden, een aantal sancties tegen Warschau af te kondi gen. Volgens Papandreou is de Poolse regering op weg naar „normalisering en liberalisering". Hij noemde gene raal Jaruzelski een „patriot". EN HAAG Nadat de indinisten in de zomer l u 1979 na een jaren- nge burgeroorlog een nd hadden gemaakt het schrikbewind Bi dictator Anastasio ^Hmoza, beloofden zij Ni- ^^^■agua onder meer „de vrije verkiezingen n deze eeuw". Nu, bij- I vijf en een half jaar Ier, staan ze op het pt die belofte gestand I doen. Zondag 4 no- rnber worden in Nica- Eua verkiezingen ge- fuden voor een presi- 'nt, een vice-president i een parlement, ïerlijke en vrije verkie- ïgen", verklaren de ndinistische macht- tipUbb ers. H SVhijnverkiezingen", is het Tdeel van de rechtse en Itrum-linkse partijen, die Irom besloten hebben de ilYVJpbusstrijd te boycotten. weet het niet. Ik zal het 11 ,ter Plekke k"nnen zeg- JV\ luidt het commentaar ,1 dr. Th. Kerstiëns, een QO de twee officiële Neder- #idse waarnemers bij de Otj* iezingen in Nicaragua. ïgsorganisatie Cebemo, I P. NelisSen, medewerker C KC Clat-Nederland, waren Ier dit jaar ook al waar- pil- j_er van de Nederlandse ïring bij de verkiezingen SI Salvador. Hun eindver- werd in de Tweede Ka- 1» met veel instemming Niet zo verwon- lijk dus, dat zij werden verzocht ook het verloop van de verkiezingen in Nicaragua voor ons land in de gaten te houden. „Het is niet zo dat de rege ring naar elk land waarne mers kan sturen. Je moet af wachten of landen vragen om buitenlandse waarne mers. Op zo'n manier willen ze de geloofwaardigheid van hun verkiezingen vergroten. Aantonen dat ze open en de mocratisch zijn", verduide lijkt Kerstiëns. „Of dat inder daad zo is, weten we pas als we er geweest zijn. Minister Van den Broek heeft niet voor niets gezegd, dat het sturen van waarnemers geen legitimering van de verkie zingen inhoudt". Belang verkiezingen Waarnemen op uitnodiging; dat roept de vraag op of waarnemers kunnen gaan en staan waar ze willen? Of ze niet alleen mooi plaatjes krij gen voorgeschoteld? In het geval van Nicaragua komt daar bij, dat de belangrijkste oppositiepartijenbesloten hebben de verkiezingen te boycotten. 'Kortom, de vraag of het sturen van waarne mers naar een land als Nica ragua wel zjn heeft? Kerstiëns voelt er de dag voor zijn vertrek naar Mid- den-Amerika niets voor om in te gaan op de politieke verhoudingen in Nicaragua. „Wij rapporteren aan het Ne derlandse parlement. Ons oordeel komt in het eindver slag", zegt hij gedecideerd. Wel wil hij, in algemene zin, iets kwijt over het belang van verkiezingen voor Nica- „Je kunt niet ontkennen dat de revolutie van 1979 een zeer originele omwenteling is geweest. Alle sectoren van de Dr. Kerstiëns houdt voor de Nederlandse regering het verloop van de verkiezingen in Nicaragua nauwlettend in het oog. maatschappij namen deel aan het verzet tegen Somoza. Dat is nergens anders gebeurd. De val van Somoza gaf een enorm élan aan het land. Men had samen gevochten, samen veel leed doorstaan. Maar na enige tijd is dat élan weggeëbd. Door steeds ster kere tegenstellingen is de eenheid verbroken. In zo'n situatie is het goed als er ver kiezingen worden gehouden. Dan kan het volk kiezen. Dat is een van de dingen die ons in El Salvador is opgevallen: de enorme wil van de men sen om te gaan stemmen". Zo vertelt Kerstiëns over de groep Salvadoranen die op weg waren naar het stembu reau toen. er plotseling werd geschoten. „Iedereen liet zich plat op straat vallen en bleef liggen totdat het vuren was opgehouden. Daarna stond men weer op en liep verder naar het stembureau, alsof er niets .was gebeurd". Voorbereiding Zowel het bijwonen van de verkiezingen in El Salvador als die in Nicaragua vereist, aldus Kerstiëns, een gedegen voorbereiding. „Door ons werk kennen Nelissen en ik de problemen van de regio. Maar in dit geval moet je zo'n land nader bestuderen. Hoe steekt de verkiezingswet in elkaar? Zijn er partijen bij voorbaat van deelneming uit gesloten? Je moet je op de hoogte stellen van de partijen en hun programma's. Is er verschil? Hebben de mensen een echte keuze? Hebben de partijen hun ideeën duidelijk kenbaar kunnen maken? Dat doe je natuurlijk niet in een dag of wat. Vandaar dat we talrijke lokale contactep raadplegen. Die weten pre cies wat er de afgelopen maanden allemaal is voorge vallen". Op de verkiezingsdag probe ren waarnemers zoveel mo gelijk stembureaus' te bezoe ken, om te zien of het stem men volgens de regels ver loopt. Uit zijn ervaringen in El Salvador weet Kerstiëns dat de officiële status van waarnemer daarbij nogal eens tot last kan zijn. „Overal waar we gingen, kregen we een auto met gewapende mi litairen achter ons aan. Op een gegeven moment ben ik daarom zonder mijn waarne mers-badge het hotel uitgelo pen, om onze contactpefso- nen te bezoeken. Daar kwam de veiligheidsdienst natuur lijk achter. Ik heb toen een papier moeten ondertekenen, dat ik op eigen risico handel de." Wat voor risico's hij liep, bleek toen Kerstiëns een dorpje in guerrilla-gebied had bezocht. De volgende dag hoorde hij dat er op het weggetje waarover hij het plaatsje had bereikt, talrijke mijnen hadden gelegen. Tij dens een ander tochtje-op-ei gen-houtje viel hij in handen van het verzet. Met zijn hor loge kocht hij zich vrij. Een paar honderd meter buiten het dorpje stond er opeens een parachutist op de weg. In het oerwoud lagen Salvado raanse troepen klaar om het dorpje aan te vallen. Meer waarnemers Ondanks zijn kennis van Ni caragua hij was er voor het laatst in december '83 weet Kerstiëns niet, wat hem daar allemaal te wachten staat. Hij vindt het jammer, dat een aantal landen dat wel waarnemers naar El Salva dor heeft gestuurd, er in Ni caragua niet bij is. Overigens zullen Kerstiëns en Nelissen niet de enige Ne derlandse waarnemers in Ni-k caragua zijn. Namens acht kerkelijke organisaties zullen prof. dr. B. de Gaay Fortman, fractieleider van de PPR in de Eerste Kamer, mevr. I. van den Heuvel, lid van het Europees Parlement, en oud-NKV-voorzitter W. Spit de verkiezingen in Nicaragua bijwonen. De kerkelijke or ganisaties verklaren dat zij niet op voorhand een span ning willen creëren tussen de werkzaamheden van „hun" delegatie en die van de rege ringsafgevaardigden. Uit de rapportage achteraf zullen verschillen van opvatting duidelijk kunnen worden, zo menen zij. JOS TIMMERS (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De voorzitter van de Westduitse bonds dag, Rainer Barzel, heeft in alle toonaarden ont kend ooit geld van het Flick-concern ontvangen te hebben. Maar de parle mentaire enquêtecommis sie is niet geheel tevreden met zijn verklaring. De commissie meent dat Bar zel nog meer vragen moet beantwoorden en daarom zal hij zich vandaag nog een keer moeten verant woorden. Voor de parlementaire onder zoekscommissie zei de chris tendemocraat gisteren, dat er geen Flick-gelden in het spel zijn geweest bij zijn overdracht van het CDU-voorzitterschap aan Helmut Kohl in 1973. Hij noemde beschuldigingen in die richting „infaam". Hoewel Barzel zich aan zijn functie vastklampt en niemand hem kan dwingen op te stappen, wordt vandaag toch zijn ont slag verwacht. De bondsdag voorzitter heeft de steun van het grootste deel van zijn par tij, de CDU, verloren. Barzel ontkende alle aantijgin gen resoluut. Het bedrag van 1,65 miljoen, dat hij tussen 1973 en 1982 van het Frank furter advocatenkantoor Paul had gekregen, had niets van doen met de 1,7 miljoen die het Flick-concern in diezelfde periode aan Paul betaald had. Dat bleef Barzel volhouden, ook toen hem werd voorge houden dat in de boekhouding Een door parlementarërs en fotografen bestookte Rainer Barzel veegt zich het zweet van het voorhoofd tijdens zijn ondervraging. van Flick bij de betalingen aan Paul telkens vermeld werd „wegens dr. Barzel". Ook de notitie van Flick-manager Von Brauchitsch dat de advie zen van Barzel „uitgesproken mager" waren, maakte geen indruk op de bondsdagvoorzit ter. Vandaag vergaderen de frac ties van de CDU/CSU en de SPD over de zaak-Barzel. Aangenomen wordt dat daar bij over het lot van de bonds dagvoorzitter beslist wordt. Dat hij aanblijft is praktisch uitgesloten. Nu duidelijk is dat de fractie-voorzitter van de CDU, Alfred Dregger, er niets voor voelt Barzel op te volgen, lijkt minister Heinrich Winde len van Duits-Duitse Betrek kingen de belangrijkste kandi daat voor het hoge ambt van Bondsdag-voorzitter. Ook de naam van het CDU-parle- mentslid Paul Mikat wordt ge noemd. Flick betaalde politieke partijen 25 miljoen mark BONN Het Westduitse Flick-concern heeft tussen 1969 en 1980 aan verschillende grote politieke partijen van het land een totaalbedrag van 25 miljoen mark betaald. De twee christen-democratische partijen, de CDU en CSU, kre gen van dat bedrag ongeveer 15 miljoen mark. Dit meldde gisteren de Süddeutsche Zei- tung. De krant baseerde zich hierbij op een onderzoek van de aan tekeningen van Rudolf Diehl, die in de genoemde periode fi- nancieel-directeur van het Flick-concern was. Volgens de Süddeutsche Zeitung heeft de liberale FDP 6,5 miljoen mark ontvangen, terwijl de sociaal democratische SPD ongeveer 4,3 miljoen kreeg. an onze correspondent Aad Jongbloed) J5SEL Waarschijn- vt <is het senator Sam 1 uit Georgië, een van ^idinggevende defen- scialisten in het ikaanse Congres, die |>r gezorgd heeft dat sluimerend vuurtje de West Europese weer opgepookt Zijn naam zal op jeens lip zijn als ?n en zaterdag in alle ministers van ïlandse Zaken en >ie van de WEU bij- :omen in een poging nu eens echt gestalte te geven aan een organisatie die weliswaar al sinds 1954 bestaat, maar tot nu toe van weinig betekenis is geweest. Sam Nunn kan niet nalaten erop te wijzen dat West-Euro pa meer aan de eigen defensie moet doen en hij wil, onder gestaag aanzwellend Ameri kaans applaus, de Westeuro peanen daartoe pressen door 90.000 van de ruim 300.000 Amerikaanse militairen uit Europa terug te trekken. En dat dreigement drijft de West- -Europeanen ertoe te bestude ren of een wederopstanding van de Westeuropese Unie hét antwoord is of verdachtma kingen vanuit de Verenigde Staten en het groeiend onge noegen over 'wapendictaten' van de overzijde zonder dat daar voldoende compensatie voor het Europese bedrijfsle ven tegenover st-aat. De Westeuropese Unie, waar van naast de Benelux, Groot- -Brittannië, de Bondsrepu bliek, Italië en Frankrijk lid zijn, ontstond in 1954 na het mislukken van de Europese Defensie Gemeenschap. Nau welijks tot leven gebracht sliep de Unie in. Het geraas van Navo en EEG vermochten haar niet te wekken. Tot Frankrijk, enigszins in verle genheid gebracht door De Gaulle's militaire breuk met de Navo in 1963, besefte ver draaid weinig in de melk te brokkelen hebben als het ging om zijn rol in de Europese ver dediging. En dat niettegen staande het feit dat Frankrijk (met Groot- Brittannië) tot de twee kernmachten van West- -Europa behoort. Een ontmoe ting van president Mitterrand met de Westduitse bondskan selier Kohl leidde uiteindelijk tot de aanstaande bijeenkomst in Rome. Hoewel de ministers van Bui tenlandse Zaken en hun colle ga's van Defensie de vergade ring in Rome zonder agenda starten, wordt zij beslist geen praatje rond de haard. Met buitengewone ernst zullen zes VW/I/I ve uir^e^pe,^- w)vrr \}t onderwerpen zeker besproken worden: een Europese veiligheidssa- menwerking zonder de VS; een grotere bijdrage aan het westers veiligheidsbeleid ter versterking van het Atlantisch bondgenootschap; het groeiend Amerikaans ongenoegen over de Europese inspanningen; de militaire technologie, die belangrijke consequenties kan hebben voor de veiligheid van Europa; de stem van Europa in inter nationale ontwikkelingen; een evenwichtige verhou ding tussen Europa en Ameri ka bij de wederzijdse aanschaf van eikaars produkten, de zo genaamde 'two-way-street-'. Stromingen in landen, aange sloten bij de WEU, en het re geringsstandpunt bijvoorbeeld van Griekenland, geen WEU- maar wel NAVO-lid, hopen het door een Europese veilig- heidssamenwerking zonder de VS te kunnen stellen, waar door de NAVO afgeschaft kan worden. „Een gevaarlijke illu sie", noemt de Nederlandse minister Van den Broek dat. „Een onafhankelijke Europese defensie zou ook een aanzien lijke kernmacht moeten om vatten. Bovendien", zegt hij, „is het onwenselijk op politie ke, militaire en economische gronden". Het Nederlandse standpunt pleit voor meer sa menwerking en overleg tussen de Europese bondgenoten om door middel van een grotere Europese bijdrage te komen tot een versterking van het Atlantisch bondgenootschap. Nederland vindt dat ondanks de evenwichtige verhouding op economisch gebiedtussen West-Europa en de VS iets ge daan moet worden aan de groei in de irritatie over de Europese bijdrage aan de ge meenschappelijke defensie. „Senator Nunn heeft onge lijk", stelt minister Van de Broek, „in feite is die bijdrage allerminst gering. De West- -Europese landen hebben drie miljoen militairen in dienst, de Amerikanen maar twee mil joen. Van de parate troepen in Europa leveren de Europese bondgenoten samen. Frankrijk niet meegerekend, 90 procent can de landstrijdkrachten, 80 procent van de tanks en 80 procent van de gevechtsvlieg tuigen". Senator Nunn vindt dat er veel meer moet gebeuren. Nunn vindt onder meer dat de Europeanen munitiedepots moeten aanleggen die een voorraad voor minstens dertig oorlogsdagen kunnen bevatten (nu voor tien dagen) en hij wil beschutte bunkers voor de 1500 gevechtsvliegtuigen die de Amerikanen de eerste tien dagen van de oorlog naar Eu ropa kunnen overbrengen. Dat is het minste dat de Europea nen kunnen doen, vindt hij, en dat doen ze al niet. Dan heeft het ook weinig zin 90 miljard dollar per jaar uit te geven om zes divisies in Europa op peil te houden, vindt Nunn. Volgens Van de Broek vindt deze kritiek haar spiegelbeeld in de eveneens zijns inziens onjuiste opvatting dat het slechts de Amerikanen zijn, die het gemeenschappelijk vei ligheidsbeleid bepalen. Hij vindt daarom dat een betere Europese coördinatie kan lei den tot een meer samenhan gende Europese inbreng in het gemeenschappelijk veilig heidsbeleid. Een zeer belangrijk punt ter bespreking is dat van de Emerging Technology (ET), een breed scala van wapens, gebaseerd op sensors, micro-e- lectronica en computers. De Amerikanen geloven dat dit soort wapens, waarin het War schaupact een grote achter stand heeft, de Russen tot een bewapeningsrace zal dwingen die ze zich niet kunnen per mitteren. Wil Europa een stem in het kapittel hebben, dan zal het niet aan ET kunnen voor bij gaan, ook Europa kan zon der een soort ruilhandel met de VS zich dat niet permitte ren. Overleg met de VS over ET is dan ook redelijk urgent Door de bemoeienissen van de VS met de politieke ontwikke lingen elders in de wereld, zal volgens de Nederlandse rege ring West-Europa wel eens voor een vervelende keus ge plaatst kunnen worden. Of het gaat akkoord met een Ameri kaanse brandhaardeneenheid. Rapid Deployment Force, die zijn reserves wegplukt uit Eu ropa, dat op zijn beurt die ga ten moet dichten. Of West-Eu ropa zal zelf een grotere rol op veiligheidsgebied buiten Euro pa moeten spelen. Een ge meenschappelijk NAVO-beleid daarover is er nog niet. Luchtverkeer Nederland- Frankrijk gestremd SCHIPHOL De KLM en NLM hebben vandaag bijna al hun lijndiensten van en naar Franse bestemmingen moeten annuleren als gevolg van de staking van Franse verkeers leiders die op het einde van de middag werd beëindigd. Al leen één KLM-retourvlucht Amsterdam-Parijs en één NLM-retourvlucht Zestienho ven-Parijs zullen vanavond worden uitgevoerd. Volgens een KLM-woordvoerster zou den de Franse verkeersleiders hun acties donderdag om 17.30 uur beëindigen. Alle Franse ambtenaren heb ben vandaag gestaakt uit pro test tegen de daling van hun koopkracht met vier procent

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15