Aanvulling ziekengeld prioriteit voor CNV én Krakers politie noemen ontruiming groot succes Placenta's handelswaar Snelrecht vierdijk ijkt onder zwaring lillissementen sachten imperium het licht Partijbestuur RPF laat Kamerlid Wagenaar vallen Nuookin DenfiMg! VERHAGEN Minister: „Controle bijstandstrekkers door politie normaal [NENLAND QeidteOowuvnt WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 PAGINA 9 ygoon mag blijven V<t HAAG Het Poly- ioscoopjournaal kan geval nog een jaar bestaan, omdat de Kamer gisteren besloten de subsidie ijf ton te handhaven. -<diadeskundigen Van inden (CDA) en Al- (PvdA) hadden een el ingediend om de ide intrekking van de ie ongedaan te ma- Vrijwel alle partijen o voor dat voorstel. PPR, RPF en GPV tegen. HILVERSUM De Nederlandse ziekenhuizen verko pen per jaar 70.000 placenta's (moederkoeken) aan het Franse bedrijf Institut Merieux, dat daaruit bloedpro- dukten voor medische toepassingen maakt. De vrou wen wier placenta na de bevalling gebruikt wordt, zijn daarvan niet op de hoogte. Dat bleek gisteren uit een uitzending van KRO's tv- actualiteitenrubriek Brand punt. Merieux verkoopt bovendien volgens Brandpunt een deel van de Nederlandse placenta's door aan een cos meticabedrijf, dat de grondstof levert voor placenta shampoo. Dat produkt is sinds kort ook in ons land verkrijgbaar onder de naam Novocrin. Volgens het ka merlid I. Muller-Van Ast (PvdA) moet staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) ervoor zorgen dat de placenta niet zonder toestemming van de betrokken vrouw gebruikt kan worden. Bovendien moet het Franse bedrijf volgens haar contractueel uitsluiten dat placenta's bij de cosmetische industrie terecht komen. Gehandicapten en kunst Mevrouw Kennedy Smith (der de van links), een zuster van wijlen president John F. Ken nedy, bracht gisteren een be zoek aan de nieuw opgerichte stichting Kunst en Gehandi capten In Doorn. Deze stich ting wil naar Amerikaans voor beeld proberen voor gehandi capten mogelijkheden te scheppen om de kunst in al zijn vormen te beoefenen. In de Verenigde Staten verlenen tal van professionele kunste naars op pro deo-basis mede werking aan een dergelijke or ganisatie. AMSTERDAM Van de 33 mensen die gisteren in Amsterdam werden gear resteerd tijdens de ongere geldheden rond de ontrui ming van het kraakpand Singel 114, zijn er zestien heengezonden. Zij worden niet vervolgd. Negen ar restanten zijn vanochtend in een snelrecht-procedure voor de politierechter ver schenen op beschuldiging van onder meer openlijke geweldpleging. Vijf arres tanten ontvingen een dag vaarding om januari vol gend jaar te verschijnen voor de kantonrechter. Verdachten molestatie horen 2,5 jaar eisen ALKMAAR Officier van justitie mr. Veenhof heeft gisteren voor de Alkmaarse rechtbank gevangenis straffen tot 2,5 jaar geëist tegen zes inwoners van Zaanstad wegens mo lestatie van de 20-jarige Edwin Tesse- laar uit Warmenhuizen. Van de ne gen gewonden die in het weekeinde van 28 en 29 juli vielen door zeven verschillende vechtpartijen rond ca- fé's in de Noordhollandse kuststreek, raakte Tesselaar het ernstigst ge wond. Hij lag vijf dagen met schedel letsel in coma. Het geweld in de kust plaatsen was het weekeinde daarvoor begonnen met de gewelddadige dood van Jochem Keesman uit Heiloo. Alle zes verdachten bekenden op eni gerlei wijze te hebben deelgenomen aan de vechtpartij. sportie ert n rugsf. iit DER MEULEN: L en VVD zijn Wojei in supporters het kabinet Ion var Zwolle n zelf j Norüer len pijpen iplooiéti' m.Cai teit -n?. Sr - „De regeringsfracties ïl in VVD zijn de gevan- van het regeerak- Met hun opstelling in rlement hebben ze zich adeerd tot een suppor- loen van het kabinet". felle bewoordenin- liet CNV-voorzitter van der Meulen zich n uit op een bijeen- van de christelijke tarenorganisatie CFO „Wat is een parle- ire democratie als ka ïn parlement zich niets kken van wat maat- telijke organisaties zeg- vroeg Van der Meulen f. „Waar is de eigen woordelijkheid van rlement?" (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECfcT Voor de christelijke vakcentrale CNV zal het bij de ko mende cao-onderhande lingen allereerst gaan over aanvulling van het ziekengeld tot honderd procent. Dat zal volgens CNV-voorzitter Harm van der Meulen ten koste gaan van arbeidstijdverkorting en herverdeling van werk. voorwaarden gepresenteerd. Daarin wordt de koers voor de komende cao-onderhandelin gen uitgestippeld. De nota zal de komende weken aan de le den worden voorgelegd. Ook de FNV presenteerde onlangs haar arbeidsvoorwaardenbe leid, met onder andere een looneis van drie procent. Zo ver wil het CNV niet gaan. De vakcentrale wil wel streven naar winstdelingsregelingen voor werknemers. Ondanks het feit dat het CNV prioriteit zal geven aan de aanvulling van het ziekengeld (de regering wil deze uitkering verlagen van 80 naar 75 pro cent) blijft de vakcentrale stre ven naar een 36-urige werk week binnen een termijn van decentrale overleg zal daar- rekening moeten worden twee jaar. Het CNV wil voort- gehouden. „Herverdeling - in iedere sector, bedrijfstak, onderneming en instelling een koord werd door werkgevers verdere uitwerking moeten en vakbeweging overeengeko- krijgen. In de Stichting van de men de prijscompensatie in te Arbeid zullen harde afspraken zetten voor rendementsherstel moeten worden gemaakt over en herverdeling van werk. Dat heeft tot nu toe geleid tot een arbeidstijdverkorting van Het CNV wil dat verder de vijf procent, en ertoe bijgedra- nadruk blijft liggen op de be- gen dat enkele tienduizenden strijding van jeugdwerkloos- heid. De vakcentrale streeft hierbij naar versterking en HetCNVstelt verder Vast dat uitbreiding van het leerling- de winstontwikkeling sterk wezen, met name in beroeps- uiteenlopend is in de verschil- groepen waar veel vrouwen lende ondernemingen. In het werkzaam zijn. ïFKERK Een stuk van de rivierdijk üe Lek, die onlangs in het kader van de verken is verzwaard, is over een lengte meter aan 't verzakken. dijk, die onder het gewicht van de ver eng bezwijkt, was gisteren VA meter landin- I s weggegleden. De verzakking bevindt zich jgte van de gemeente Streefkerk, wde voet van de dijk gelegen Zuiderlek- jissen Groot-Ammers en Nieuw Lekker- 'erd door de schuivende aardmassa bedol- e weg is intussen afgesloten voor verkeer, aat overigens geen gevaar voor overstro- Untussen is men begonnen zand tegen' de 'e storten om verdere verzakking te- De door de verzakking veroorzaakte volgens de dijkgraaf wel eens op een Ji gulden komen te staan. Woonhuizen aan de voet van de dijk zijn aardverschuiving gaan scheuren, en de ;staat dat ze moeten worden afgebroken, e dijkgraaf. Uit voorzorg zijn de bewoners geëvacueerd. (Vervolg voorpagina) [ÏEM Ogenschijnlijk opereerden de adviesbu- modewinkels, makelaardijen en verzekerings- Ichappijen geheel zelfstandig. Maar in de praktijk i de tenminste tachtig uiteenlopende bedrijven en ingen verweven in een voor de buitenstaander elijks te ontwarren net. Hoewel er al langer ver- ngen bestonden, kreeg justitie pas zicht op de bzaak toen vorig jaar voor twee vennootschappen Sement werd aangevraagd. ir Van Laar, die het faillissement van een kledinghandel oosten van het land moest afwikkelen, werd niet alleen f tonteerd met talrijke klachten van voormalige klanten, pgt 'tfjlwam uiteindelijk ook terecht bij een adres in Amersfoort, één brievenbus liefst elf BV's gevestigd waren. Bij Ijrijf. maar ook in Rhenen, waar eveneens elf BV's in één tiepand waren ondergebracht, was de post al maanden iet opengemaakt. ander was voor justitie aanleiding in juni een speciaal iheteam te formeren. Dat team is inmiddels uitgebreid tot ;en, onder wie rechercheurs van de rijks- en gemeente accountants van de Centrale Recherche Informatie- de Rijksaccountantsdienst en ambtenaren van het regio- audeteam van de belastingdienst. Het onderzoek bracht uiteindelijk op het spoor van bedrijven in Roelofarends- ihenen, Achterberg, Eefde, Voorst en Wehl. Daar zijn gis- 'ele duizenden dossiers en ordners in beslag genomen. Ier in de belangstelling staan de 41-jarige jurist Peter W. inen en de 40-jarige accountant drs. Gerrit H. uit Achter- Êk tk\ 'P Particuliere woonadressen van beide ondernemers, El A tien jaar geleden begonnen met een bescheiden advies- ryr^izijn invallen gedaan. Over de rol van beide heren wilde A Ofcier van justitie in Arnhem vanmorgen geen nadere me- igen doen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De twee mansfractie van de Refor matorisch Politieke Fede ratie (RPF) in de Tweede Kamer is verscheurd door persoonlijke en organisa torische twisten. De beide fractieleden, Meindert Leerling en Aad Wage naar, vergaderen al sinds augustus niet meer met el kaar en werken vaak langs elkaar heen. De af gelopen week heeft het federatiebestuur van de RPF het vertrouwen in Wagenaar opgezegd. Het bestuur deed daarvan me dedeling in een brief, gericht aan alle RPF-kiesverenigin- gen. Eerder had het bestuur al gemeld Wagenaar na de ver kiezingen liever niet in de Ka mer te zien terugkeren. Tussen Leerling en Wagenaar bestaan al sinds november 1982 wrijvingen. Het federatie bestuur stelde toen na overleg met de kiesverenigingen een begeleidingscommissie in om de controverse tussen de beide Kamerleden uit de wereld te helpen. „Deze commissie heeft het be oogde doel helaas niet kunnen bereiken", aldus bestuurslid Biersteker. „Wagenaar heeft herhaaldelijk geweigerd mee te werken aan oplossingen die door de commissie werden aangedragen". Wagenaar noemt de houding van het bestuur smadelijk en lasterlijk. Hij wijst het verwijt als zou hij volstrekt eigen machtig te werk gaan van de hand. Volgens Wagenaar is het juist Leerling die solistisch op treedt en in de Kamer stand punten verkondigt die niet met hem zijn besproken. Kordes president Algemene Rekenkamer DEN HAAG F.G. Kordes (57) is bij koninklijk besluit van 20 oktober benoemd tot president van de Algemene Rekenkamer, zo heeft het mi nisterie van binnenlandse za ken vanmorgen bekendge maakt. Hij volgt in die functie drs. H. Peschar op, die op 1 oktober vervroegd is uitgetre den. De benoeming gaat op 29 oktober in. Kordes, die in 1981 lid werd van de Rekenkamer, is van oorprong marine-offi cier. De nieuwe president van de Rekenkamer is lid van het CDA. Koeweit heeft belangstelling voor Nederlandse mijnenvegers KOEWEIT Premier Lubbers heeft gisteren in Koeweit met zijn collega, kroonprins sjeik Abdoellah al-Sabah en enkele van diens ministers, de mogelijkheden besproken voor Nederlandse investeringen in dat oliestaatje. Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) arriveerden gisteren in Koeweit, waar zij drie dagen zullen blijven. Premier Lubbers wordt vergezeld van een grote groep topmen sen uit het Nederlands bedrijfsleven, die belangen hebben in het Midden-Oosten. De werf Van der Giessen-de Noord hoopt in Koeweit kleine mijnenvegers te kunnen verkopen. De Koewei- ti's toonden in hun gesprek met Lubbers niet alleen belangstel ling voor Nederlandse investeringen, maar waren eveneens bij zonder geïnteresseerd in de Nederlandse kennis op het gebied vaft tuinbouw en veeteelt. Amsterdammer wil burger wacht vormen AMSTERDAM De Am- sterdamse hotelier M. Wijnschenk wil een bur gerwacht vormen tegen de kleine criminaliteit in de hoofdstad zoals het openbreken van auto's, in braken in woningen, win keldiefstal en vandalisme. In een Amsterdams avondblad heeft hij inwoners van de hoofdstad opgeroepen zich bij hem voor dit doel te melden. Dit zou op vrijwillige basis moeten gebeuren, de leden van de wacht krijgen geen vergoeding. „Ik heb zelf voor zo'n tiendui zend gulden per jaar schade door het voortijdig vertrek van gasten, die door autokra ken of anderzins benadeeld zijn. Mijn plan is om het groot op te zetten, vandaar de ad vertentie", aldus Wijnschenk. De politie heeft inmiddels af wijzend gereageerd op het idee van de hotelier. „Iedere bur ger heeft individueel de plicht eigendom te beschermen. Maar het aanpakken van de kleine criminaliteit is een zaak voor de overheid", aldus een woordvoerder van de Amster damse politie Kamer stemt over minuut spreektijd DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een stemming nodig gehad om het lid Van der Hek (PvdA) een minuut spreektijd te ontne men. Van der Hek wilde bij het debat over de investerin gen van Shell en Esso een mi nuut langer praten. Kamer voorzitter Dolman stond dit niet toe omdat het Kamerlid al 6Vi minuut had gepraat, VA minuut langer dan was afge sproken. Van der Hek nam dit niet en vroeg om een stem ming over het besluit van de voorzitter. Hierop moesten Kamerleden uit het hele ge bouw naar de zaal komen om te stemmen. Tegen het besluit van Dolman waren PvdA, PPR, PSP en CPN. Dit alles duurde veel langer dan de mi nuut die Van der Hek nog wil de hebben. Dierenbescherming tegen kikkerbilletjes DEN HAAG De Nederland- se Dierenbescherming wil een Europees invoerverbod voor kikkerbilletjes. De Dierenbe scherming gaat de zaak bin nenkort aankaarten in de overkoepelende Europese Die renbeschermingsorganisatie. Deze heeft regelmatig overleg met Europarlementariërs. Via hen wil zij de zaak aanhangig maken in het Europees Parle ment. In ons land gaat de Die renbescherming de leden op roepen tot een boycot-actie. Zij zal vragen om adressen van restaurants waar de billetjes op het menu staan en van hande laars. De Dierenbescherming zal vervolgens de restaurants en bedrijven benaderen en voorlichting geven over de wijze waarop de kikkers wor den gevangen en gedood en over de gevolgen daarvan voor het natuurlijk milieu en de landbouw in de vangstge- bieden India en Bangladesh. ADVERTENTIE personal 1^1 computer kantoor-automatisering bv Parkstraat 99, pb. 85939, 2508 CP Den Haag. 070-646925. geautoriseerd dealer IBM personal computer Na afloop van de ontruiming probeert deze ME'er zijn met verf besmeurde kleren een beetje schoon te wassen in de gracht. AMSTERDAM De Amsterdamse krakers zien de ge beurtenissen rond het gisteren met veel vertoon ont ruimde grachtenpand Singel 114 als een groot succes. „Burgemeester Van Thijn heeft weer eens laten zien dat hij niet inhoudelijk wil reageren op onze proble men. Hij zette massaal de politie tegen ons in en koos daarmee voor de speculanten. Van Thijn is afgegaan", zeggen de actievoerders. Hoewel de krakers beweren tevreden te zijn, blijft overeind dat de bewoners tegen hun wil uit het pand zijn gezet en dat hun verzet de ontruiming niet heeft kunnen tegenhouden. Na de ontruiming was het centrum van de hoofdstad nog uren het toneel van schermutselingen tussen politie en krakers. De balans: 33 jongeren gearesteerd, hier en daar lichtgewonden en aan de demonstratie later op de dag namen minder mensen deel dan verwacht. De krakers, die zeggen beslist geen explosieven in het pand te hebben achtergelaten, en de ME'ers die via het dak naar binnen kwamen, hebben elkaar niet gezien. Telkens als de politie een verdieping lager kwam, daalden ook de krakers een verdieping. De krakers verlieten het pand toen de ME nog op de eerste ver dieping was. De krakers buiten traden de politie volgens een nieuwe strategie tegemoet, namelijk met prikacties. De hele dag werden her en der in de buurt van de Singel staalkabels over de weg gespannen en brandende barricades opgericht, een aanpak die politie en brandweer voor flink wat extra werk stelde. Hoofdcommissaris Valken ontkende dat echter en toonde zich zelfs tevreden met de vlotte gang van zaken. Er waren volgens Valken dan ook beduidend minder krakers en sympatisanten op de been dan bij de ontruiming van het Wyerscomplex eerder dit jaar. „Dit was een voorproefje van wat straks het protest tegen de Leegstandswet gaat opleveren", waarschuwde eén van de krakers, nadat het 's avonds pas heel laat weer „normaal" toe ven was in Amsterdam. VVD wil 3 kerncentrales in de IJsselmeerpoIders DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil dat er 3 kerncentrales van 1000 megawatt elk in de IJsselmeerpoIders komen. Dit heeft het VVD-Kamerlid Braams, energiespecialist van de fractie, vanmorgen gezegd voor de VARA-radio. Volgens Braams ligt het voor de hand om de drie centrales allemaal op één plek te bouwen omdat dan voorzieningen voor alle centrales tegelijk kunnen dienen. Hij denkt daarbij aan beveiliging en de opslag van radio-actief materiaal. Volgens de VVD'er moeten de centrales in het centrum van ons land liggen. De komende week zal ook de CDA-fractie zich uitspreken over de bouw van 3 kerncentrales. Dit gebeurt aan de hand van een nota waarin overigens geen plaats voor de bouw van de centrales genoemd wordt (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabi net is niet van plan maat regelen te nemen tegen gemeentebesturen die de politie opdracht geven om het doen en laten van bij standstrekkers te contro leren. Minister Korthals Altes (Justitie) ep staatsse cretaris De Graaf (Sociale Zaken) hebben dit giste ren in de Tweede Kamer gezegd in antwoord op vragen van de PPR-frac- tie. De vragen waren gesteld naar aanleiding van uitlatingen van de burgemeester van Ouden bosch (Brabant) over de ma nier waarop wordt nagegaan of bijstandstrekkers wel recht hebben op de uitkering die ze krijgen. In Oudenbosch en in omliggende gemeenten wordt door agenten van rijkspolitie postgevat bij woningen van bijstandstrekkers. Volgens de burgemeester ge beurt dat om te controleren „of meneer of mevrouw x 's morgens de deur uitgaat om te werken of om na te gaan of meneer x met mevrouw y sa menwoont". PPR-fractieleider Ria Beckers vindt dat de uit keringsgerechtigden hierdoor worden „gecriminaliseerd". Eovendien vraagt zij zich af of de politie niets beters te doen heeft. Minister Korthals Altes voelt er niets voor de gemeentebe sturen op de vingers te tikken. „De controle op de naleving van de Bijstandswet is in han den van de gemeenten. „Daar zijn wel speciale opsporings ambtenaren voor. maar dat neemt niet weg dat de politie daarbij ook ingeschakeld mag worden. Dergelijke activitei ten behoren immers ook tot de „algemene opsporingsbevoegd heid" van de politie. Ik heb er geen behoefte aan om aan iets wat normaal is een halt toe te roepen". I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9