'inanciële meevaller emeente Rijnsburg Kinderdagverblijf in „'t Startblok Zilks parochiehuis weer bew na zelfwerkzaamheid I Katwijk krijgt wijkhulpdienst Rechtbank uitgepraat met kletsende dienstverlener CINIGINGSRECHTEN MINDER OMHOOG Lee Towers en inita Meijer bij de Gaapstokken EIDEN QeidM.Qowta'nt WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 PAGINA 7 assenaar ft bij oonwagens aan Dirk de Raetlaan SENAAR De gemeente Wassenaar ziet geen reden terug .men op het voornemen aan de Dirk de Raetlaan in Wasse- Jj- acht woonwagens neer te zetten, ondanks de talloze bezwa- |van omwonenden die daartegen zijn ingebracht. Wel is de leente bereid de toegang tot het woonwagenkampje niet te (i beginnen bij de Dirk de Raetlaan, maar bij de Oostdorper- de woonwagenbewoners hadden daarom in een gesprek extra I 8emeente gevraagd. De toegangsweg kan tevens een be- wormen van het al lang geplande fietspad tussen de Zijlwate- en de Kokshornlaan, zo vindt het college van B en W. Het jenaarse gemeentebestuur gaat nu in zijn plannen uit van woonwagens aan de Dirk de Raetlaan en drie bedrijfsstand-' tsen aan de Ruigelaan. Volgens die plannen kan de gemeen tenen op een rijkssubsidie in de aanlegkosten van de woon- nstandplaatsen, van totaal 640.000 gulden. De kosten voor imeente blijven daardoor beperkt tot anderhalf a twee ton. Nieuwe woningen alleen voor Ter Aarders TER AAR De fracties van de gemeenteraad van Ter Aar wil len voorlopig onverkort vasthouden aan het uitsluitend uitgeven van nieuwe woningen aan inwoners van Ter Aar. Dit bleek gis teravond in de raadscommissie openbare werken. Aan de orde was de verkoop van grond aan het Ter Aars bouwbedrijf op het voormalige Vuijkterrein in Aardam. Op dit terrein zullen vier woningen in de premie-A-sfeer gebouwd gaan worden. Het ter rein wordt voor 120.000.- aan het Ter Aars Bouwbedrijf ver kocht. De daarop te bouwen woningen zullen dan 120.000.- v.o.n. gaan kosten met daarop een premie afhankelijk van het inkomen van maximaal 8.000,- per jaar. De raadsleden Van Rol (lijst 4) en Van der Vliet (CDA) wezen er op, dat het hier om sociale woningbouw gaat en Ter Aar nog slechts be perkt mag bouwen. Men bepleitte dan ook, dat de woningen uit sluitend aan Ter Aarse ingezetenen zullen worden verkocht. De commissie kon overigens met de grondverkoop instemmen. Meer duidelijkheid over vergunningen voor woonschepen WOUBRUGGE Het ziet er naar uit, dat de sinds jaar en dag durende onduidelijkheid over het vergunningenbeleid voor woonschepen enigszins wordt opgeheven. Diverse instanties proberen in de nabij toekomst tot een eensluidende regeling en tot samenwerking te ko men. Als iemand een woonboot wil betrekken, heeft hij onder-, meer te maken met de provin cie, het hoogheemraadschap, de gemeente, waterschappen en mogelijk zelfs met een in stelling als de Domeinen. Elk van de genoemde instanties kent zijn bepalingen en voor schriften ten aanzien van de woonschepen. Niet alleen de betrokken woonschipbewoner, maar ook de instanties raken soms het spoor bijster in de wirwar van bepalingen. Dat heeft in het verleden tot vele problemen geleid. Alle betrokken instanties heb ben deelgenomen aan het vooroverleg en de heren Mees ter (gem. sekr. Woubrugge), Posthuma (prov. waterstaat) en Bouwman (hoogheemraad schap) hebben een plan ge maakt, dat de volgende stap pen bevat. 1. Het instellen van een coör dinatiegroep, die een inventa risatie maakt van de bestaande reglementen en die tevens een kaart maakt van de gebieden, waar sprake is van woonsche pen. 2. Bestudering van de moge lijkheid: „Eén instantie na mens alle betrokkene de aan vrage te laten behandelen". 3. De aanwijzing van een per soon, die de aanvragen gaat behandelen. In Woubrugge werd gister avond een eerste stap gezet in de verwezenlijking van de plannen rond de regulering van de aanvragen voor woon schepen. De raadscommissie Algemeen Bestuurlijke Zaken toonde zich gelukkig met het plan en ging accoord met het aanwijzen van Woubrugge als proefgebied voor de nieuwe verordening. Het zal overigens best nog enige tijd duren, voordat alles rond is, want de betrokken overheden moeten hun licht nog over de voorstel len laten schijnen. i°i SBURG Een mee- :r zorgt ervoor dat het !ciële beeld voor .1985 de inwoners van iburg er niet zo som- hoeft uit te zien. Werd de aanbieding van de iting nog melding ge it van een verhoging de reinigingsrechten tien procent en de on- end goedbelasting gebruikers met vijf procent, nu al kan worden voorgesteld die percenta ges te verlagen tot respec tievelijk vijf en twee. Dat kan dankzij een meeval ler: de gemeente krijgt meer geld van het rijk, bijna 50.000 gulden zelfs. Met enige andere meeval lers komt dat bedrag op 76.327 gulden en één cent. De meevaller ontstaat doordat het rijk de keuringsdiensten van waren heeft overgeno men, prijscompensatie, com pensatie voor de bijstand en voor gestegen personeelskos ten sociale zaken. B en W stel len nu voor de verhogingen van de reinigingsrechten en de onroerend goedbelasting voor gebruikers niet zo groot te doen zijn, iets dat al 45.000 gul den „kost". De onroerend goedbelasting komt daarbij voor gebruikers op dezelfde percentuele verhoging te zit ten als die voor eigenaren: twee procent dus. Overigens blijven andere gemeentelijke belastingen en tarieven wel flink stijgen. De leges, preca riorechten. marktgelden en kosten voor begraafrechten, bouwvergunningen, woon schepen gaan allemaal tien procent omhoog, de rioolrech ten stijgen met vijftien gulden en de hondenbelasting wordt vijf gulden per hond duurder. De voorgestelde belastingver lagingen kosten de gemeente ongeveer 45.000 gulden van de beschikbare ruim 76.000. Daar om stellen B en W de gemeen teraad verder voor om de kas achter de Kerkstraat 17-19 te slopen en daar een loods voor gemeentewerken te bouwen en om de vrachtwagen van ge meentewerken te vervangen. Voor al die zaken komt men ruim 7.000 gulden tekort en die wordt volgens het voorstel uit de pot „onvoorzien" be taald. De gemeenteraad zal een en ander betrekken bij de behandeling van de begroting op 13 en 15 november. jSSE Het getal elf, het tst begint op de elfde van [elfde om elf uur, is zoals kend voor carnavalsvere- leingen een bijzonder getal, indaar ook dat de Lissese tnavalsvereniging De istokken dit jaar hele- Kal de „gekte" krijgt, want te vereniging bestaat elf Ter vergroting van de fetvreugde heeft de vereni- Ig onder leiding van de nu g regerende Prins Hans de i'eede een singeltje het ht doen zien. Dat zal onge- Ijfeld ten gehore worden pracht op de eerste feesta nd van het seizoen, zater- g 10 november in 't Tref- nt. Die avond zal ook Ins Hans het veld moeten jmen voor zijn opvolger. Het „jubileum" wordt in ja nuari in grote uitbundigheid gevierd. Op de grote feesta vond, 25 januari, maken ver schillende carnavalsvereni gingen, waaronder de Drum Rujn Bumser uit Keulen, hun opwachting bij De Gaapstok ken in de Hobaho-hallen. Alle andere Lissese vereni gingen zullen worden uitge nodigd dit feest bij te wonen. De volgende avond wordt er echter een nog grootser feest gehouden in de Hobaho. Heel Lisse wordt dan door de car navalsvereniging in samen werking met diverse cafés uitgenodigd, al dan niet ver kleed, mee carnaval te vie ren. Lee Towers en Anita Meijer zijn twee van de vele artiesten die dan op zullen treden. Voor de jeugdige carnaval- Iers zullen de jubilerende Gaapstokken Veronica's Dri ve In (Disco) Show naar de Lissese Hobaho halen op 27 januari. De gehandicapten in de streek kunnen 2 februari feest vieren met de carna valsvereniging en 9 februari houdt de F.C. Lisse een car navalesk sporthal. Op 15 fe bruari volgt het gehuwden bal, waarop dan ook weer Lisses Supergaapstok zal worden bekend gemaakt. Deze zal de volgende dag de grote carnavalsoptocht com pleet met onderscheiding kunnen aanschouwen en die avond het Gaapstokkenbal bezoeken. De maandag erna komen de Lissese bejaarden aan bod en 19 februari is de kindermiddag en die avond is het slotbal waarmee het carnavalsseizoen ten einde is. uur voor £ameleon,, halveerd TERWOUDE Als de enteraad van Zoeterwou- prgenavond akkoord gaat Pet voorstel van B en W tal amateurschildersgroep leleon" gebouw 't Buiten- jje aan de Jan van Ban- traat gaan huren voor f- per jaar in plaats van - zoals afgelopen jaar het J was. De nieuwe huur- gaat dan in met terug- ende kracht vanaf 1 juli natUj, l betï' ïen, >tbcdl!mateurschildersgroep is ïs één jaar gehuisvest in Iljfloormalige (nood) school- Het gebouwtje blijkt lijk in een behoefte te n en de „Kameleon" dan ook graag blijven, eem vormde evenwel de - van 500 gulden per jaar fcfj Ie verplichting alle voor- ÊSÊsM-\de werkzaamheden/re- STAT te verrichten. nvoortK.-hnrerzoek om de huur te °P een symbolisch be- [(één gulden) vond geen IREENKC f in,^,°gen va" hle« 1S nadrukkelijk TOEPAS dat het gebouwtje - dat nominatie stond gesloopt orden - verhuurd zou ;n worden, mits de ge- hbssseip te er geen kosten aan |T|Jg De jaarlijkse kosten die ■HVneente wél heeft (onroe- goedbelasting, verzeke- lonovemh »nz.), bedragen 250 gul- n dat bedrag wil de ge- 12, te sowieso aan huur bin- 0171 trijgen. Het voorstel is >ok het gebouw voor 5 verhuren tegen een be- van 250.- per jaar. KATWIJK Met een themadag voor vrijwilli gers in het dienstencen trum „Zwanenburg" is gisteren een eerste stap gezet naar de oprichting van een goed georgani seerde hulpdienst die op wijk- of buurtniveau moet gaan opereren. Het doel hiervan is het huidige aanbod van vrijwilligers werk, zoals dat momen teel door een aantal zelf standige organisaties wordt uitgevoerd, te coör dineren. Vertegenwoordi gers van die organisaties waren het er gisteren vrij wel unaniem over eens dat er aan een dergelijk samenwerkingsverband behoefte bestaat. Door als vrijwilligersorganisa ties de krachten te bundelen, zonder daarbij overigens de ei gen identiteit op te geven, wil men komen tot een plaatselij ke thuishulpcentrale. Een cen trale waar men terecht kan om hulp te vragen of om hulp te verlenen. Eén van de initia tiefnemers, coördinator F. H. Mulder van de Stichting Be- jaardenwerk, noemt deze vorm van samenwerking vooral van belang voor de mensen die tot nog toe buiten de kaders van het georgani seerde vrijwilligerswerk zijn gevallen. „Iemand die heel goed de weg weet in hget woud van allerlei instanties en groepen wordt doorgaans zeer goed geholpen. Maar iemand die daar niet zo goedf in thuis is loopt de kans te verkomme ren. Met een overkoepelende organisatie waarin alle gele dingen van het vrijwilligers werk zijn vertegenwoordigd willen we een dergelijke situa tie voorkomen. Hij creëert daarmee niet alleen duidelijk heid naar de mensen die voor vrijwilligershulp aankloppen maar ook voor de mensen die graag een stukje van hun vrije tijd aan dit werk willen ge ven." Het opzetten van een goed functionerende thuiszorgcen trale waarin tal van organisa ties van zeer verschillende pluimage samenwerken is vooral een zaak van lange adem, verwacht Mulder. „Er gaat een heel rijpingsproces aan vooraf waarin je erg voor zichtig moet opereren. Ik ver acht dan ook dat er zeker een jaar overheen zal gaan voordat we iets dergelijks van de grond zullen krijgen." Een eerste stap in dat „rij pingsproces" was de themadag waarop de huidige organisaties die zich met vrijwilligerswerk bezighouden vertrouwd kon den raken met het nieuwe fe nomeen. Gesproken werd hier ondermeer door voorzitter C. Egas van de Stichting Samen werkende Hulpdiensten ter wijl in de middaguren in ver schillende groepen werd gedis cussieerd. Over de opkomst waren de organisatoren erg te vreden. Niet minder dan 130 vertegenwoordigers van zo'n 25 organisaties toonden be langstelling voor het initiatief. LEIDERDORP Wanneer 't Startblok in de openbare lage re school De Springschans wordt ondergebracht dan ont staat de mogelijkheid in de leeggekomen kleuterschool het kinderdagverblijf te huisves ten. Het CDA-raadslid P. v.d. Kwaak reageerde tijdens de gisteravond gehouden verga dering van de raadscommissie onderwijs verbaast op deze passage in een notitie die aan de commissieleden was voor gelegd. „Hoe kan dat nou", zo vroeg Van der Kwaak aan. wethouder J. Bezemer (PvdA), „de commissie Welzijn die' daar toch in eerste instantie over moet adviseren, weet nog van niets. Het kinderdagver blijf staat trouwens niet op de agenda voor aanstaande don derdag". Zoals bekend heeft de fractie van het CDA zich tegen de plannen voor een kinderdag verblijf, dat jaarlijks 100.000,- gaat kosten, uitgesproken. Het CDA is voorstander van een goedkopere oplossing in de vorm van samenwerking met de stichting Kinderspeelzalen. Wethouder Bezemer haastte zich te zeggen dat er geen sprake was van een standpunt van het college van b en w maar van ambtelijke vinding rijkheid. Desondanks ver klaarde hij, dat het college in de beleidsvoornemens bij de gemeentelijke begroting voor 1985 met een aanzet komt voor een kinderdagverblijf waarbij de openbare kleuterschool Startblok een rol in zal spelen. In de Springschans staan mo menteel twee lokalen leeg, een ruimte die geschikt is om de een-klassige kleuterschool in onder te brengen. VVD-frac- tievoorzitter mevr. C. Huigen van Boven miste aanvankelijk een onderwijskundige onder bouwing, maar bleek tevreden met het antwoord van wethou der Bezemer dat een gebouw- lijke integratie een positieve invloed op de school en het onderwijs zou hebben. Hij deelde mee, dat het intiatief voor de gebouwelijke integra tie niet van het college maar van het school team was uitge gaan. De commissie kon zich unaniem met het voorstel ver enigen. Het gerenoveerde parochiehuis. DE ZILK Als we het verbouwde parochiehuis van De Zilk binnenko men, is Huub Turnhout bezig een lap uit te pak ken die hij straks zelf wil gaan ophangen. „Want zelf doen daar bespaar je geld mee", zegt hij. Die uitspraak is kenmerkend voor wat er de afgelopen maanden allemaal door middel van zelfwerk zaamheid in de nieuwe jeugdsoos is gebeurd. In 1980 brandde het houten onderkomen „Walk-In" af. Tweehonderd leden hadden op slag geen ruimte meer. Het paro chiehuis bleek een prach tig alternatief toen vorig jaar de daarin gehuisveste kleuterschool integreerde met de lagere school. Een lange rij kleuters verhuis de naar ee nieuw onder komen. Toen konden plannen gemaakt worden voor dat oude gebouw. Zelf maakte Huub Turnhout tekeningen, het bestek en de begroting. Hij kon dat doen omdat hij van beroèp projek- tontwikkelaar is bij een grote aannemingsmaatschappij. In de rest van zijn tijd is hij voor zitter van de Stichting Jeugd werk van De Zilk. Het bete kende wel dat hij maanden lang dag en nacht bezig was. Maar hij voegt er onmiddellijk aan toe: „Je kan als voorzitter wel ideeën hebben, maar zon der een vast koppel mensen waarop je iedere keer weer een beroep kunt doen, zou het niet gekund hebben. Die heb ben allemaal ontzettend veel uren hier liggen. Er waren vrij veel mensen van het bestuur bij maar ook mensen van bui ten. Vooral de laatste weken waren er veel jonge mensen. Die zijn nieuwsgierig en ko men eens kijken. En dan ben ik zo dat ik ze gelijk aan het werk zet". Het oude parochiehuis is in drieën verdeeld. Op de bene denverdieping is een ruimte voor parochiewerk en er is een peuterspeelzaal die 21.000 gulden subsidie kreeg en dank zij de zelfwerkzaamheid zeker omgerekend zo'n 12.000 gul den „verdiend" heeft. Datzelf de geldt voor de jeugdsoos op de bovenverdieping. Er was een subsidiebedrag van 32.000 gulden, maar zonder het vrij willigerswerk zouden de ver bouwing en inrichting 25.000 gulden meer hebben gekost. Huub Turnhout: „De inventa ris hebben we opgekocht van de psychiatrische inrichting Vogelenzang. Daar ging een paviljoen weg en we konden de hele boel voor een habbe- krats meenemen". Toneelzaal Voor de verbouwing zijn oude tekeningen van het parochie huis tevoorschijn gehaald. Het bleek dat er vroeger al een soort toneelzaal op de boven verdieping was maar dat de muren later zijn dichtgemaakt. Dat opvulsel is er nu weer uit gehaald zodat er grote ruimtes ontstonden. In de jeugdsoos bevindt zich nu een leeshoek, een biljart, een discotheek, een bar en een tv-hoek (nog zon der televisie). Huub Turnhout: „Tot 1 januari is het hier gratis. We hebben dus twee maanden om leden te werven. Vijf jaar geleden had den we tweehonderd leden. Maar toen kwam die brand en we hebben al die jaren stil ge staan. We moeten nu weer op nieuw beginnen op een meis- jesgroep na, die al die tijd ge woon is doorgegaan. Volgens de berichten en wat we horen uit het dorp vandaan, is erg veel animo. We hopen dat de opbrengst van de bar deze tijd de onkosten een beetje dekt en we hopen weer op een jaarlijks subsidie. Maar laten we eerst de open dag afwachten". Die open dag is op zondag 28 okto ber vanaf 12 uur 30. Het totaal gerenoveerde parochiehuis wordt zaterdagavond al offi cieel geopend met een Heilige Mis om 19.00 uur en vanaf 20.15 uur een receptie. DEN HAAG „Ik vind het intens droevig dat je niet eens in staat bent vier weken te werken". Dat zei gisteren mr. S.F. Koot te, president van de Haag se rechtbank, tegen Hage naar Ron (18). De verdachte was dit jaar van wege een reeks inbraken in Katwijk, Noordwijk en Den Haag een alternatieve straf op gelegd, maar halverwege zijn dienstverlening stuurde zijn opdrachtgever een vor mingscentrum in Schevenin- gen hem de laan uit. Een ambtenares van de reclas sering, die over het werkpro ject een rapportje schreef, nu achteraf: „De klacht was dat hij te veel praatte en daarmee anderen van hun werk hield. Hij schijnt zich niet goed op één punt te kunnen concentre ren. Het is bij hem werken óf praten, maar niet alle twee te gelijk" Bovendien zou hij steentjes van een dak hebben gegooid en gerommeld met een alarminstallatie". Ron: „De werkomstandighe den waren daar niet bepaald prettig. Het was niet goed ge organiseerd. Als je om gereed schap vroeg, was 't er niet". Mislukt Mr. Kootte: \,Ik wou dat je eens wat meer kritiek op jezelf had, dan op anderen. Van de 200 uur heb je er maar 108 ge werkt. Dat is dus voor de helft mislukt". Het werk van de Hagenaar be stond onder meer uit vloeren schrobben, helpen verhuizen en opknapkarweitjes. Een taak die hij moest delen met vier andere dienstverleners en twee vrijwilligers. Mr. Kootte: „Inplaats daarvan hingen jullie tegen elkaar stoe re verhalen op over inbraken en andere criminele wapenfei ten". De rechter rekende de ring genieten, er beter opstaan dan menig ander, „die zich voor dezelfde centen het laze- rus moet werken". Ron zei dat hij en zijn partner te kampen hebben gehad met alcoholpro blemen. Officier van justitie mr. H. Klein Breteler noemde het be treurenswaardig dat de knaap zijn straf had opgevat als een soort vakantie. „Ik had meer doorzetting van je verwacht en vind het stom dat je het daar niet goed hebt gedaan. Daar om vorder ik nu ten volle de straf die ik in eerste instantie in gedachten had: zes maan den waarvan de helft voor waardelijk". Vonnis 6 november.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7