Peter Schilperoort peinst niet over ophouden Derde nationale schrijversdag Wassenaar trekt kwart miljoen uit voor werkgelegenheid Kroonberoep tegen onthouding goedkeuring: plan Zuidduinen Reagan wil toch ook weer president worden Bescheiden proef met reclameborden aan lichtmasten MARKTEN KUNST/LEIDEN EcidócSotvumt WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 PAGINA 5 ROTTERDAM De derde nationale schrijversdag wordt 27 oktober in het gebouw van de Volksuniversiteit in Rotter dam gehouden. Georganiseerd door de Stichting LIFT in Den Haag worden er drie- tot vier honderd amateurschrijvers en -dichters verwacht om onder meer te vernemen of aan Wim Huijser uit Dordrecht dan wel aan Riet Kleinhorst-van Ros- sum uit Bladel de eerste Lift- prijs voor verhalend proza is toegekend. De ander heeft dan de tweede prijs. Voor elk is er een oorkonde en een groter of kleiner deel van de totaal be schikbare 200 gulden. De schrijversdag is een lande lijke manifestatie voor mensen die kennis willen maken met collega-schrijvers, literaire tijdschriften, kringen, vereni gingen en organisaties, druk kerijen en uitgeverijen die zich vooral op de amateur- schrijver richten. Programma Het programma biedt: presen taties. een gastspreker, infor matie, een open podium, een schrijversbeurs en voordrach ten. Het programma wordt ge presenteerd door Wim Huijser, redakteur van delijkse tijdschrijft Lift. E. Hofman, voorzitter van de Vereniging voor protestant s-christelijke auteurs „Schrij- venderwijs", vertelt over de theorie en praktijk van de christelijke poëzie. Leden van de Haiku-Vereniging Neder land zullen de ontwikkeling van de haiku schetsen. De gastspreker is Bob den Uyl. Hij spreekt over zijn eigen specia liteit en neemt de uitreiking van de Liftprijs voor zijn reke ning. Tussen de onderdelen door treden nog niet zo bekende dichters en schrijvers op: Pier re Kortooms uit Den Haag, Wim Kannekens uit Amster dam, A. H. Detop met „kontra- -proza" en het Rijnmond-kol- lektief De Wilde Dichters. De aanwezigen wordt de kans ge boden op het Open Podium vijf minuten spreektijd te ge bruiken. De dag is er voor iedereen die literair actief is. Of het nu puur om het plezier is of met de ambitie tot de top door te dringen, of om eens uit de ge kozen of vervloekte anonimi teit te treden, aldus André Stek, de oprichter van Lift. Nederlands Dans Theater met balletten van Kylian DEN HAAG Het Nederlands Danstheater heeft voor zijn derde programma van dit seizoen twee werken gekozen van zijn artistiek leider Jiri Kylian: Msa Glagolska- ja op de gelijknamige muziek van Leos Janacek en l'Enfant et les Sortilèges op muziek van Maurice Ravel. Het eerste ballet ging in juni 1979 in première in Florence in Italië, het tweede in juni van dit jaar in Scheveningen. De voorstellingen worden bege leid door het Nederlands Balletor kest en -koor onder leiding van David Porcelijn met als solisten de sopranen Elane Vink en Mary Willems, de alt Rachel Ann Mor gan, de bariton Hans van Heinin gen en de bas Lieuwe Visser. Oskar Werner overleden MARBURG De Oosten- rijkse toneelspeler, regis seur en producer Oskar Werner is gisteren in Mar burg in de Bondsrepubliek op 61-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden toen hij van zijn hotel werd overgebracht naar een ziekenhuis. Werner was voor gedichtenvoor drachten naar Marburg gekomen. De maandaga vondvoorstelling met „Ge dichten tegen de oorlog" werd plotseling afgezegd, maar de reden daarvoor was het publiek niet mee gedeeld. Oskar Werner. DE KAAG Peter Schil peroort, leider van de le gendarische Dutch Swing College Band, moet die middag nog even een brief posten. „De aan vraag voor mijn AOW", legt hij uit, „één van de weinige voordelen van het ouder worden". Peter Schilperoort wordt op 4 november vijfenzestig jaar. Bijna veertig jaar lang zwaait de klarinettist nu de scepter over het toonaangevende dixie- land-orkest, maar het woord pensioen komt hem maar moeizaam over de lippen. „Ik kan het gewoon niet laten, hè. Die leeftijdsgrens mogen ze dan wel voor het bedrijfsleven leggen, maar een jazz-musicus heeft daar gelukkig geen boodschap aan. En eerlijk ge zegd heb ik aan het opbouwen van een pensioentje ook nooit gedacht". Thuis in zijn riant onderko men op het knusse Kaagei land, waar vijfhonderd inwo ners een ogenschijnlijk zorge loos bestaan leiden, blijkt Pe ter Schilperoort geenszins te streven naar een rustige oude dag. „Ik zou niet weten wat ik de hele dag thuis zou moeten doen. En zolang mijn gezond heid het toelaat, aarzel ik niet om van de jazz te genieten. En neem nou iemand als Reagan; die probeert op z'n 73ste toch ook nog opnieuw president van Amerika te worden?". Successen De Dutch Swing College Band. Een begrip. Een gloedvolle re putatie. Een néam. Sinds jaar en dag staat muziek van het orkest garant voor een avond onvervalste dixieland. Concer ten voor uitzinnige fans in Eu ropa, Azië en Zuid-Amerika. Illustere gastsolisten als Teddy Wilson en Joe Vernuti. Con certen tijdens het huwelijk van Beatrix en Claus en dat van Pieter en Margriet. Suc cessen, waarvan Schilperoort op 5 mei 1945 alleen maar stil kon dromen toen hij zijn eer ste concert blies op de stoep voor het café-restaurant Sint Régis aan het Valkenbosplein in Den Haag. Schilperoort: „In de oorlog woonden Frans Vink en ik als student samen op kamers in Den Haag. We luisterden stie kem naar concerten op de BBC van Duke Ellington. In een kelder hadden we een muziekschooltje opgezet voor jonge gastjes van een jaar of veertien, die nog geen risico's liepen om naar Duisland over geplaatst te worden. Die gaven we lessen en we speelden pla ten voor ze op een oude kof fergrammofoon. Op bevrij dingsdag hadden we een aar dig repertoire en dat speelden we toen voor al die blije, ma gere mensen die net de oorlog uitkwamen. Drie weken later traden we op voor de Canade zen in Apeldoorn en langza merhand kregen we het zo druk, dat van studeren niets meer terecht kwam". Disco In '53 besloot Schilperoort als nog zijn studie af te ronden en verliet hij het orkest in '55 om een kleine drie jaar als inge nieur bij Fokker te gaan wer ken. Toen echter in '59 de Dutch Swing College Band hem vroeg om opnieuw leider te worden van ditmaal een be roepsorkest, zei Schilperoort meteen zijn kantoorbaan vaar wel, bouwde een gedegen re pertoire op en doorstond met glans alle aanslagen op de di xieland van moderne stromin gen als bebop en de Beatle- rage. Hij ligt tegenwoordig dan ook niet meer wakker van nieuwe bevliegingen op het jazzfront Peter Schilperoort, nog lang niet toe aan uitblazen. en constateert met voldoening zelfs een herwaardering voor de dixieland. „Behalve de oude fans die met ons zijn meegegroeid, toont een nieuwe groep jongeren steeds meer be langstelling voor de dixieland. Een minder oppervakkig deel van de jeugd weet het impro viseren te waarderen en wil de rijke traditie en het ont staan vari de jazz proberen te begrijpen. Die herrie in de dis co blijkt op den duur toch on herroepelijk te vervelen". Peter Schilperoort mag in ons land dan bekend staan als de onverbiddelijke bewaker van een onaantastbaar erfgoed, toch heeft zelfs bij de Dutch Swing College Band de moder ne jazz z'n sporen achtergela ten. Daarvan is de orkestleider zich bewust. „Je laat jezelf na tuurlijk altijd, al is het maar onbewust, door anderen beïn vloeden. Dat is maar goed ook, want naar mijn idee is kunst die stilstaat, gedoemd te ver dwijnen. Anderzijds blijft de innerlijke emotie van een kunstenaar toch altijd dezelf de. De kwaliteit van een oude opname hangt niet eens zozeer af van zoiets als een nog niet ontwikkelde speelstijl, maar veel meer van de inspiratie op het moment zelf. Een optreden staat of valt met de stemming van de dag. Of een muzikant nerveus is en of de leden van de band goed met elkaar over weg kunnen. Die dingen zijn verschrikkelijk belangrijk voor een geslaagd concert. Jazz betekent creativiteit „du moment". Een schilder of beeldhouwer heeft het wat dat betreft heel wat gemakkelij ker. Als die vast zit, dan legt hij gewoon z'n penseel naast zich en gaat even wat anders doen. Dat is een groot voor- 'deel. Van de andere kant ech ter mist zo iemand toch het contact van een muzikant met z'n publiek. Je staat als jazz musicus immers altijd voor die uitdaging om pakken. Direkt, zonder omwe gen en zonder de eenzaamheid van een studeerkamer. Dat geeft voldoening". Spontane beleving Jazz moet iemand ondergaan. Over jazz moet niet teveel worden gezeurd, vindt Schil peroort. Juist dat laatste irri teert hem nogal eens in het Duitse publiek. „Duitsers luis teren meer met hun verstand dan met hun gevoel. Er be staat in Duitsland een giganti sche literatuur over jazz van professoren die de muziek weieens even in vakjes zullen indelen. Ik vind daarentegen dat de essentie van jazz bestaat in de spontane beleving van de muziek. Geef mij dan maar de Engelsen. Die kunnen zich zo heerlijk laten gaan". Volgend jaar hoopt Peter Schilperoort het veertigjarig bestaan van de Dutch Swing College Band te vieren („een beetje rustig dit keer, zodat ik er zelf ook nog wat aan heb"). Weliswaar in een iets gewijzig de samenstelling, want trom pettist Rod Mason heeft de band verlaten om in Duitsland een antiekzaak op te zetten. Schilperoort is reeds met en kele gegadigden voor de op volging in de slag. Het succes van de Dutch Col lege Swing Band mag mis schien eeuwig lijken, toch is het pad volgens Schilperoort niet altijd over rozen gegaan. „Mensen vergeten nogal eens dat ook ik in het verleden in nachtclubs tot vijf uur 's mor gens heb staan zwoegen. Spe len voor een stelletje laatko mers waarvan de baas hoopte dat die een stille avond nog even konden goedmaken. Ik herinner me een collega die zich in zo'n tent urenlang voor een paar tientjes had uitge sloofd. Uiteindelijk komt er een aangeschoten klant op hem af en zegt: „Jongen, als ik zo goed speelde als jij, dan zou ik ook niet meer werken". ARJEN SCHREUDER Drainage trainingsveld onvoldoend! TER AAR Een veld of een instructiebl Deze vergelijking werd gistT avond in de commissie opl# bare werken van Ter Aar jh maakt toen men het had o\umD het onlangs aangelegde ningsveld van voetbalvere[l','en^ ging Altior. Raadslid Van Y .f (lijst 4) stelde de situatie op V Ne trainingsveld in de rondvrj Optn aan de orde. Hem was bij Qrette- inspectie gebleken, dat end veld totaal onder water lagt?S in gevolg van de hevige regenwvon< en dat de drainage niet wengmbe Voorzitter Van Harten kon\conci commissie meedelen, dat d( Schl situatie door de afdeling aar n meentewerken ook reeds tyhar geconstateerd. Door deze affyer /e ling wordt tezamen met B niel KNVB en de voetbal vere^ yyj/1 ging Altior een onderzoek e/; gesteld hoe een en ander lP,~ zijn ontstaan. Een deskur^ genrapport rapport moet daarover uitslij sel gaan geven. eers Van Tol nam met deze toelif09ra ting genoegen, maar vond t® dat er snel iets moet gebeuif3^ mui Herre-Jan Stegenga. Ch, d< 11 x \tin Vi Wereldpremiere^ celloconcert Ht jidscc rovisc Ton de Kruyf &UJ' DEN HAAG Het NedPP™ lands Kamerorkest brengt ionen 26 oktober in de Doelen 17de Rotterdam, op 27 oktober de F het Concertgebouw in Amsvfterdc dam en op 29 oktober in fde (l Congresgebouw in Den Hty Ma een programma met daarinnwer/f wereldpremière van het ceyjwark concert „Canti e Capricci" \p0) p Ton de Kruyf. Het stuk p stond in opdracht van jtonsa Fonds voor de Scheppe spree Toonkunst en is speciaal ntaar schreven voor het NKO eVjQ uur cellist Herre-Jan Stegenga. Eerste prijs fHli Nederlandse film iltlM Salerno iDEF DEN HAAG Op het 31^™ internationale filmfestival |ROS Salerno (Italië) heeft Ned5 Jak land met de korte speelfierie. „Decoupé" van Eddy Van de schoor de prijs voor de bean eei Europese speelfilm gewonnan M Hoofdrollen in de film speochte den Derek de Lint, Lucy \5 Blu ser en Marleen Bijman. Cadans K raman was Frans Bromet 5 Vo€ voor het geluid zorgde Aïoerve Hagers. De muziek werd jssen. maakt door Paul Klaui. PIOS duktie: Otto Jongerius. 0 Jou ROS 0 Pop Tik de D Teli eginn D Kni aanse di NOORDWIJK Een voorstel van burgemeester en wethou ders om de masten van de openbare straatverlichting te gaan gebruiken voor reclame, maakte gisteravond in de Ge meenteraad de tongen los. Uit eindelijk ging men akkoord met het plaatsen van maxi maal vijftien borden en dan nog alleen aan de Grent, de Parallelboulevard en de kop van de Quarles van Ufford- straat. De Koningin Wilhelmina Bou levard kwam volgens Rubingh (VVD) niet in aanmerking voor het commercieel benut ten van de daar staande lan taarnpalen. Het idee bleek te zijn geboren in een studiecom missie beleidsombuigingen, die tevens tot taak had te bezien waar nog iets ten bate van de gemeentekas te vaandelen viel. Door het aanbrengen van reclameborden aan lichtmas ten dacht men zeker 5.000.- binnen te krijgen en wellicht nog meer. Al naar gelang van de grootte (100 bij 100 cm of 70 bij 70 cm) zouden de reclame borden (verlicht) 70.- respec tievelijk 55.- per maand op brengen. Onverlicht was dat een paar tientjes minder. In het voorstel gingen burge meester en wethouders er van uit, dat de kosten van de bor den voor rekening van de lief hebbers zouden komen. Het kostenaspect ontbrak in ieder geval. Mevrouw Visser (PvdA) informeerde naar het energie gebruik. Gaat de verlichting van de borden evenveel kos ten als de energie voor de straatverlichting. De dorpsver vuiling is reeds zover voortge schreden dat deze borden het niet veel erger kunnen maken, meende W. Plug (PPR/PSP) mistroostig. Alkemade (CDA) deelde mede, dat zijn fractie verdeeld was. Sommigen, waaronder hijzelf en zijn frac tiegenoot Willems vonden deze wijze van reclame maken beneden het niveau van de badplaats. Andere CDA'ers, onder wie Dessing, gingen wel akkoord met de proef, maar wilden, net als de VVD-frac- tie, niet te hard van stapel lo pen. Burgemeester mr. Binni- ke brak nog een lans om ook de Koningin Wilhelmina Bou levard bij het reclameproject te betrekken. De borden komen alleen aan de oostzijde van de boulevard, waar toch al bonte versierin gen aanwezig zijn. „We zullen er op letten, dat de borden vol doen aan een artistiek verant woord niveau", aldus mr. Bon- nike. Rubingh (VVD) zei in het verband nog eens de hoop te hebben gehad, dat (na de perebomen) aan de Noord- wijkse boulevard palmen zou den groeien in een sub-tro pisch klimaat. Blijkbaar zag de fractievoorzitter weinig heil in het reclamebordenplan. Zijn verzoek was om het uitge werkt eerst aan de raadscom missie voor te leggen. Me vrouw Visser verzocht soepel heid te betrachten als ook el ders in het dorp belangstelling voor de reclameborden zou blijken té bestaan. IN STRIJD TEGEN SNEL STIJGENDE WERKLOOSHEID WASSENAAR Ook in Was senaar neemt dè werkloosheid hand over hand toe, en daar moet nodig een en ander aan worden gedaan. Daartoe dient er een werkloosheidsfonds van 250.000 gulden te komen, waaruit projekten ter bevorde ring van de locale werkgele genheid kunnen worden be taald. Dat is kortweg de inhoud van een kersverse notitie van de gemeente Wassenaar, die ko mende maand door de ge meenteraad zal worden behan deld. Werkloosheid begint in Wassenaar een onaanvaard baar hoog niveau aan te ne men, zegt de notitie. Zo waren er in 1981 slechts 135 werklo zen. In het jaar daarop waren dat er al 230, vorig jaar 495 en in dit jaar zijn er 677 mensen werkloos. Hetgeen in vergelij king tot 1981 vijf maal zo hoog De meeste mensen zonder baan hebben een leeftijd van 25 tot 39 jaar, maar dat neemt niet weg dat jongeren bijna epn derde deel van het totaal uitmaken. De meeste werklo zen in Wassenaar hebben lager onderwijs of lager beroepson derwijs gevolgd, terwijl bijna vijf percent van de werklozen universitair onderwijs (een ti-1 tel) heeft. In sommige leef tijdsklassen is het aantal vrou wen dat staat ingeschreven bij het GAB bijna net zo groot, of zelfs hoger, dan het aantal mannelijke ingeschrevenen. Het is niet zo dat de gemeente nu voor het eerst iets doet aan de werkloosheid. Er bestaat al geruime tijd een stichting „niet beroepsmatig actieven", die onder meer een vrijwilli- gersdienst, gespreksgroepen en een vacaturebank verzorgt. Ernst Het CDA-raadslid J. Speelman heeft verschillende malen in zowel commissies als raadsver gaderingen de nadruk gelegd op het belang van onder meer eert werkloosheidsfonds voor jongeren, waarvoor hij van an dere raadsfracties bijval kreeg. Wethouder C. P. M. Barning voelde daar, gezien zijn uitla tingen tijdens een commissie vergadering van 22 mei, niet bijster veel voor, waarop Speelman indertijd opmerkte zijn derkent". Blijkbaar is dat nu wel het geval, zo blijkt uit de Daarin staat een lijst van aan bevelingen, waarin onder an dere is te lezen dat de gemeen te Wassenaar in de nabije toe komst meer rekening wil hou den met het bedrijfsleven, bij bestemmings- en bouwplan nen. Ook wordt ernaar ge streefd bij gemeentelijke pro jekten Wassenaarse werklozen in de schakelen. Als andere maatregelen wordt gedacht aan het toekennen van een bo nus voor bedrijven die ar beidsplaatsen creëren voor werklozen, en subsidiëring van cursussen voor startende ondernemers. Een opvallend detail van de cijfers over de werkgelegenheid in Wasse naar is, dat bijna de helft van het aantal bedrijven eenmans zaken betreft, die voor een deel slechts part-time actief GROENTEVEILING LEIOEN Noteringen groente- en fruitveiling. 24 oktober: aardappelen: 27-35; andijvie: 99-149; stokbonen: 390-440; snijbonen: 750-810; boeren kool: 69-106; postelein: 140-170; prei: 49-78: spinazie: 275-330: broccoli: raapstelen: 27-34; radijs: 16-21; selderij: 66-85; paprika St.: 13-60. kg.: 60. NOORDWIJK „Wij advo caten procederen graag, maar zes keer over dezelfde zaak lijkt mij toch al te gortig". Mr. Teekens merkte dit op, toen hij, gebruik makend van het spreekrecht in de gemeente raad, de belangen bepleitte van J. J. W. G. van Velzen, ei genaar van hotel „Zonne" aan de Rembrandtweg. Van Velzen wil zijn hotel uit breiden, waar hij eerder op het aangrenzende duinterrein reeds een dienstwoning heeft gebouwd. Van 1978 af is over dit uitbreidingsplan heel wat te doen geweest. In het raads voorstel om kroonberoep aan te tekenen ging ook het colle ge van burgemeester en wet houders er uitgebreid op in. In 1978 bedroeg de gewenste uit breiding slechts 40 vierkante meter, maar twee jaar later, bij de behandeling van het be stemmingsplan Zuidduinen 1980 claimde de hoteleigenaar een veel grotere uitbreiding. Merkwaardig genoeg was de gemeente daartegen niet in be roep gegaan, voerde de advo caat aan. Aan dat bestem mingsplan Zuidduinen 1980 onthield de Kroon echter zijn goedkeuring op grond van een procedure-fout. Vervolgens kwam er een nieuw bestem mingsplan voor de Zuiddui nen, te weten dat van 1982. In dit plan werd in het geheel geen rekening gehouden met een uitbreiding van hotel „Zonne" en tegen dit manco had de eigenaar bij Gedepu teerde Staten bezwaar ge maakt. Daar vond Van Velzen gehoor. Het provinciale college achtte een uitbreiding tot een diepte van acht meter van de achter zijde van het pand toelaatbaar. Dit standpunt van Gedepu teerde Staten was mede geba seerd op het feit, dat in het af gekeurde bestemmingsplan met „enige uitbreiding" van hotel „Zonne" rekening was gehouden. Rond de vaststel ling van de bestemmingsplan nen en de bezwaren, die buren tegen de uitbreiding van het hotel hadden gemaakt, had hotel-eigenaar Van Velzen zes maal moeten procederen, en dat vond mr. Teekens teveel van het goede. „Is hier nog wel sprake van behoorlijk be leid?", vroeg hij de gemeente raad. Burgermeester en wet houders stelden de gemeente raad voor bij de Kroon in be roep te gaan tegen het onthou den van goedkeuring door Ge deputeerde Staten aan bepaal de onderdelen van het bestem mingsplan, waaronder de uit breiding van hotel „Zonne". Wethouder Van Duijn noemde het verwijt, dat het gemeente bestuur Van Velzen zes maal in een procedure had gedre ven, overtrokken. Ook de be zwaren van omwonenden zou den een rol gespeeld hebben. De wethouder was het niet 0 Jou 8 Soc «dage wakzi ROS 3 Der fl.: Dn eens met Gedeputeerde Sta61! dat „enige uitbreiding" on 'n een zou komen met een £9 oa bouw tot een diepte van P Zljst meter. Bovendien had het !r' z,Jn vinciale college verzuimcr 6,n hoogte van het bouwsel i geven. „Ik begrijp dit niet'f dus wethouder Van Smit (VVD) kwam tot clusie, dat in de bezwaarsc|: ten geen nieuwe feiten 1 aangevoerd. Daarom zoi fractie accoord gaan m voorgestelde Kroon-proi Ook het CDA zag geen a. ding om haar standpunt t zigen, deelde Alkemade i Dit bestemmingsplan is nieuw plan en vanuit deze tuele situatie wilde haar f tie het voorstel beoordelen Ij mevrouw Voorham (Pv Smit (VVD) betrok cussie de bouw van e*.~ tementenhotel op de p van het huidige „Helmho Het raadslid kon er inkoi dat het mooie stukje duin ter het hotel behouden blijven. Het volume v het duin geplande diende dan wel aan hc* tementenhotel toegevoegj worden, vond Smit. Dc vering van Gedeputeer ten om ook aan dit on de goedkeuring te ontl noemde hij verwarre: gemeenteraad besloot unaniem om tegen de ten van Gedeputeerde Sjam bij de Kroon in beroep t^

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16