Filippijnse legertop zat achter moord op Aquino i S bekritiseren razzia in twarte woonstad Sebokeng iritse kaarsenfabrieken draaien op volle toeren Mensenrechten in 1983 met voeten getreden ronzalez ril dat pan je in ÏAVO 'lijft GENERAALS OP NON-ACTIEF NA RAPPORT: Reagan huichelachtig genoemd „Kohl ontving 700.000 gulden van Flick-concern Eerste Oostduitsers verlaten Westduitse ambassade in Praag BUITENLAND QeidóaQowumt WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 PAGINA 11 reen passagiers dak vanlndia's erste metro DELHI India heeft het gis- <n aan dronkaards, rokers en de- onstranten èn aan mensen die op ;en van vervoermiddelen plegen te rijden, verboden gebruik te jken van 's lands eerste onder- ondse. Deze maand wordt in Cal- tta het eerste baanvak van de me- in gebruik gesteld. Wie het ver- negeert, kan rekenen op een jte of gevangenisstraf. In dagblad- Ivertenties is het publiek meege- eld dat men aan boord van de me- t's alleen aktetassen, paraplu's en mestassen mag meenemen en „al- in spuwen in de kwispedoors". RAPPORT AMNESTY INTERNATIONAL DEN HAAG De mensenrechten zijn vorig jaar opnieuw in vele lan den met voeten getreden. Naast politieke activisten worden ook men sen vervolgd, die op vreedzame wijze de rechten van de mens verdedi gen. In vele gevallen worden zij gemarteld of zelfs vermoord. Het is niet duidelijk of het aantal schendingen van de mensenrechten in 1983 is toe- of afgenomen. Dit zijn de belangrijkste conclusies die getrokken kunnen wordne uit het Jaarboek van Politieke Gevangenen, dat Am nesty International vandaag in Londen heeft gepubliceerd. In het rap port worden niet alleen de dictatoriale regimes in Oostbloklanden of in de Derde Wereld, maar ook Westerse landen genoemd. Scherpe kritiek wordt geleverd op de doodstraf in de VS, die in 1983 vaker is uitge voerd. Volgens Amnesty zaten in vorig jaar 1.289 veroordeelden in de zogenaamde Amerikaanse „dodencellen". Bevroren embryo's mogen opnieuw ingeplant worden MELBOURNE In het parlement van de Australische staat Victoria is gisteren een wet aangenomen, die het mogelijk maakt dat twee bevroren embryo's van een over leden Amerikaanse vrouw worden inge plant in een andere vrouw. Het bestaan van de twee embryo's, nadat hun ouders Elsa en Mario Rios uit Los An geles vorig jaar bij een vliegtuigongeluk in Chili omkwamen, heeft ethische en juridi sche opschudding doen ontstaan in Austra lië waar de eerste experimenten zijn ge daan met het bevriezingsproces. De embry o's. die zijn opgeborgen in een kliniek in Melbourne, zouden nu met toestemming van de 'minister van gezondheid kunnen worden ontdooid. CIA trachtte Nederlandse journalisten om te kopen WASHINGTON De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft in 1978 geprobeerd de Europese pers. waaronder de Nederlandse, te beïnvloeden ten gunste van de omstreden neutronenbom. Er was zelfs geld vrijgemaakt voor financiële schenkingen aan Europese journalisten. Dat staat in een studie van de Amerikaanse Harvard-universiteit, waarover The Washing ton Post berichtte. Of er echter werkelijk geld in het spel is geweest, is volgens de krant niet duidelijk. In de studie staat dat de CIA-operatie deel uitmaakte van een programma ter bestrijding van de propaganda waarmee de Sovjet-Unie in dertijd de Westeuropese beweging tegen de neutronenbom, in het bijzonder in Nederland, had geïnfiltreerd. Volgens Harvard had de actie tot gevolg dat nadien gunstiger, al thans in Britse en Westduitse kranten, over de neutronen bom werd geschreven. Hoge Salvadoraanse militair gedood SAN SALVADOR Het Salvadoraan se leger heeft gisteren de dood bekend gemaakt van kolonel Domingo Monter- rosa, commandant van de derde infan teriebrigade. de belangrijkste in het land die opereert in de oostelijke pro vincies. Hij werd eind vorige week ge dood, nadat guerrillastrijders een Ame rikaanse helikopter hadden neerge haald. De Salvadoraanse en Amerikaanse au toriteiten hebben het neerschieten van de helikopter een „ongeluk" genoemd, waarbij 14 inzittenden zijn gedood. Monterrosa werd beschouwd als een van de meest vooraanstaande militaire leiders in het Salvadoraanse leger. \DRID Premier Fe- ie Gonzalez vindt dat lanje lid van de NAVO pet blijven, maar hij is Jen een volledige inte- in de militaire Juctuur van het westelij- bondgenootschap. On- r de centrum-rechtse tering van premier Cal- fSotelo werd Spanje lid h de NAVO. Spaanse socialisten waren krtegen en beloofden een [erendum over de kwestie, een toespraak voor het par- pent over het buitenlandse leid en de defensiepolitiek p zijn socialistische regering feft de eerste-minister giste- I gezegd dat hij positief ad- fcert bij een referendum dat regering vóór februari 1986 I laten houden over het lid- latschap van de NAVO. De ?mier noemde het ook wen- ijk dat Spanje lid wordt van Westeuropese Unie (WEU), enige Westeuropese organi- die zich met defensiek- ities kan bezighouden. WASHINGTON MANILA De Filippijnse chefstaf, generaal Fabian Ver, is door president Marcos op non-actief gesteld. Gene raal Ver is in een vandaag gepubliceerd rapport ge noemd als medeplichtige aan de moord op opposi tieleider Benigno Aquino, vorig jaar augustus. Een tweede generaal die werd beschuldigd, is eveneens met verlof gestuurd. Het vandaag openbaar ge maakte rapport is van de hand van vier leden van de commissie die de moord op Aquino heeft onderzocht. Gisteren pu bliceerde de voorzitster van de commissie haar ei gen rapport, waarin gene raal Verv van alle blaam werd gezuiverd. Het besluit van president Mar cos generaal Ver op non-actief te stellen, komt voor veel Fi- lippino's als een grote verras sing. Generaal Ver is de naaste medewerker van president Marcos. Zijn tegenstanders zijn zelfs van mening dat de gene raal de machtigste man van het land is. Daarom wordt sterk betwijfeld of het inder daad tot een vervolging van de generaal zal komen. Belangrijk is volgens waarne mers in Manila de houding van de Verenigde Staten, die het bewind-Marcos met miljar den dollars in het zadel hou den. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteren in diplomatieke bewoordingen geëist, dat de Filippijnsè president Marcos stappen zal ondernemen tegen al diegenen, die verantwoor delijk zijn voor de moord op Aquino, „wie dat ook mogen zijn". Dat de VS zich zorgen maken over de ontwikkelingen op de Filippijnen bleek ook al vorig najaar, toen een bezoek van president Reagan op het laat ste moment werd afgezegd. Marcos hoeft evenwel niet bang te zijn dat de VS hem la ten vallen. Op de Filippijnen bevinden zich twee strategisch zeer belangrijke Amerikaanse bases. Tijdens het laatste tv- debat met Walter Mondale noemde president Reagan de Generaal Fabian Ver, volgens het tweede onderzoeksrapport het brein achter de moord op Benigno Aquino. Filippijnen een „goede bond genoot, die we moeten leiden naar een waarlijke democra tie". Terugkeer De toen 50-jarige Aquino werd op 21 augustus 1983 op het vliegveld van Manila ver moord, op het moment dat hij na drie jaar ballingschap ln de Verenigde Staten naar zijn va derland terugkeerde. Hij was van plan de politieke strijd aan te binden met president Marcos, die al bijna twintig jaar op dictatoriale wijze het land bestuurt. Volgens de mili tairen, die Aquino bij het ver laten. van het vliegtuig bege leidden, zou hij zijn vermoord door een beruchte misdadiger, die op zijn beurt direct door soldaten was doodgeschoten. Maar vanaf het eerste moment bestond de verdenking, dat Aquino het slachtoffer was ge worden van een militair moordcomplot. Bijna een jaar geleden begon de commissie-Agrava haar on derzoek. Meer dan 180 getui gen werden gehoord, onder wie chefstaf generaal Ver en Marcos' vrouw Imelda. Begin deze maand werden de verho ren afgesloten. Tijdens het op stellen van de conclusie ont stond verschil van mening over de rol die generaal Ver zou hebben gespeeld. Gisteren publiceerde de voor zitster van de commissie, me vrouw Corazon Agrava, haar eigen rapport. Zij stelt brigade generaal Luther Custodio, die was belast met de veiligheid van het vliegveld, verant woordelijk voor de moord. Ver werd van alle blaam gezui verd. Direct na de aanbieding van dit rapport heeft president Marcos de betrokken militai ren onder huisarrest laten plaatsen en een gerechtelijke vervolging aangekondigd. In het vandaag gepubliceerde tweede rapport wordt behalve generaal Ver nog een groot aantal andere belangrijke mili tairen- beschuldigd van moord met voorbedachte rade. In bei de rapporten wordt de naam van president Marcos niet ge noemd. Oppositieleiders heb ben er gisteren echter op ge wezen dat een samenzwering op hoog militair niveau op zijn minst bij Marcos bekend moet zijn geweest. De moord op Aquino heeft op de Filippijnen enorme maat schappelijke, politieke en eco nomische beroering veroor zaakt. Bij de begrafenis van de oppositieleider gingen twee miljoen mensen de straat op. Sindsdien zijn de demonstra ties zowel in aantal als in hef tigheid toegenomen, waarbij tientallen mensen om het le ven zijn gekomen. mm V ntatif e zal (HANNESBURG/WAS- ten opgepakt. Het was de GTON De Ameri- eerste keer sinds 1960, dat nse regering heeft de het Zuidafrikaanse zo'n tia, die gisteren door grote actie heeft onderno- jidafrikaanse militairen men tegen de zwarte be ide zwarte woonstad Se- volking in dat land. eng werd uitgevoerd, De razzia beperkte zich giste- ierp veroordeeld. Een ren niet tot Sebokeng. Ook in 'rdvoerder van het de zwarte woonsteden Sharpe- ite Department zei, dat Y}\le fn Bo'patong zijn soortge- ondprdrukkpndp hJke leger" en POlitie-acties ge- onaeraruKKenae houden De razzia s hadden tot tregelen in Sebokeng doel om het verzet van de twijfel doen toenemen zwarten tegen het apartheids- 'de Zuidafrikaanse rege- systeem ongedaan te maken, g werkelijk hervormin- Bij onlusten tussen zwarten en in het apartheidssys- Zuidafrikaanse politie zijn jrp;de afgelopen twee maanden m wil doorvoeren^ Ti^,- zeker tachtig doden gevallen, is de razzia in Sebo- De Veiligheidsraad heeft het ïg zijn volgens het Sta- Zuidafrikaanse optreden van Department 347 zwar- leger en politie eveneens scherp veroordeeld en eiste dat het apartheidsysteem „on middellijk wordt afgeschaft". Veertien leden van de Veilig heidsraad, waaronder Neder land, hadden zich voor deze resolutie uitgesproken. De Verenigde Staten onthielden zich echter van toestemming. Bisschop Tutu, die vorige de Nobelprijs voor de vrede kreeg toegewezen, deed een krachtig beroep op blanke Zuidafrika nen om zich aan te sluiten bij hun zwarte landgenoten, opdat gezamenlijk een nieuwe sa menleving opgebouwd kan worden. Zwarte groeperingen in Zuid-Afrika, die met ge weld het apartheidssysteem willen afbreken, zeiden in de razzia's een „oorlogsverkla ring" te zien. straat in de zwarte woonstad Sebokeng, 300,-1 5 KM/; (Van onze correpondent Roger Simons) .ONDEN De eerste vertentie, afgestemd 'op tiogelijke „blackouts" KM/Stroomonderbrekingen), c jtond al op 21 september n de krant. Een fabri- KM-jant van olielampen en - F52.iacheltjes maakte recla- voor zÜn produkten. rp. ip De hele winter onafhan- I tuhteijjk iicht en warmte", ERINpeldde hij, met daaron- ler het advies: „te koop n alle goede ijzerwinkels of stuur een brief naar ons adres in Wolver hampton". Een maand later is het nog steeds niet nodig zij kacheltjes of lampen te kopen. De temperaturen zijn hoog gebleven en de elektriciteitsvoorziening verloopt probleemloos. Maar de dagen korten, de winter nadert en het ge vaar van echte blackouts komt wezenlijk dichter bij. Als van morgen af ook het onderhouds- en veiligheidspersoneel van de Britse Staatsmijnen voltallig in staking gaat, zouden sommige grote elektrische centrales vrij gauw zonder brandstof kunnen komen te zitten. Vele Britten nemen die mogelijkheid nu echt se rieus. Zij hamsteren kaar sen, batterijen, olie en kampeergas. Er zijn ijzer-, winkels die momenteel drie maal meer kaarsen en gaslampen verkopen dan normaal. De verkoop van warm ondergoed is met 30 procent gestegen. Zowel dames als heren schaffen zich dikke lange onderbroeken aan. In de Engelse omgangstaal he ten dergelijke kleding stukken „Long Johns" of „Lange Jannen"; ze zijn vaak een bron van veel jolijt. Er heerst geen paniek, maar men bereidt zich toch op het ergste voor. De kaarsenfabrikanten profiteren daar nog het meeste van. Price Ltd., de grootste kaarsenfabriek van het land, is gevestigd in de Londense gemeente Wandsworth. Zij draait op volle toeren. Haar per soneel denkt niet meer aan werktijdverkorting; de ploegen werken nu tien uur per dag. Vooral de vraag naar gewone witte kaarsen voor huis houdelijk gebruik is groot. Maar de meeste Britse handelaars blijven voor zichtig met inkopen. Ze zijn bang dat ze hun „Long Johns", kaarsen, gas- en olielampen niet meer kwijt raken als er alsnog een oplossing voor de staking komt of wan neer de regering er in slaagt de beschikbare voorraad steenkolen van de mijnen naar de centra les te brengen en alle noodmaatregelen onnodig blijken te zijn. sITU OFF EMEI ALES 52. President Reagan struikel de gisteren en viel op zijn knie ën, toen hij aan boord van het presidentiële vliegtuig wilde gaan. Hij zei later zich niet te heb ben verwond. ANN ARBOR De Democratische presidentskandidaat Walter Mondale heeft gisteren een brief gepubliceerd die 24 jaar geleden is geschreven door Ronald Reagan en waarin hij John F. Kennedy's ideeën over regeren vergeleek met die van Karl Marx en Adolf Hitler. Mondale verspreidde kopieën van de brief die uit de Amerikaanse federale ar chieven is gehaald om zijn bewering te staven dat Reagan huichelachtig is wanneer hij Kennedy nu citeert als één van zijn politieke helden. De brief, ondertekend met "Ronnie Reagan", was gericht aan de toenmalige vice-president Ri chard Nixon tijdens de verkiezingscampagne in 1960 waarbij Kennedy Nixon versloeg. Reagan steunde als Democraat toen Nixon. Een Britse spraakdeskundige zegt bij een onderzoek van een aantal toespraken van Reagan tot de conclusie te zijn geko men dat deze zich „in een beginstadium van seniliteit be vindt". Brian Butterworth zegt dat Reagan meer moeite heeft met het formuleren van zijn zinnen en dat hij een sca la van spraakfouten maakt. Op grond daarvan meent hij dat Reagan lijdt aan een beginstadium van seniliteit. WESTDUITS WEEKBLAD STERN: BONN Het Westduitse weekblad Stern beschul digt bondskanselier Kohl ervan in de periode 1973- '80 als voorzitter van de CDU ongeveer 700.000 gulden in ontvangst te hebben genomen van het Flick-concern. Kohl had vorig jaar al toegegeven geld van Flick te hebben ontvangen „om zijn poli tieke werk te financie ren". In de Sternpublikatie, die morgen verschijnt, wordt verwezen naar een lijst van begunstigden die indertijd door de voormalige hoofd boekhouder van Flick, Ru- dolf Diehl, is opgesteld. Deze is al door de politie gearres teerd. In het Stern-artikel, dat de veelzeggende kop draagt „Als in een bananen-repu bliek", worden verder docu menten aangehaald die in het bezit zijn van het West duitse openbaar ministerie. Onder de andere door Flick begunstigden politici was de minister-president van Beie ren, Franz-Josef Strauss, die in de periode 1969-'80 1,5 miljoen gulden ontvangen heeft. Ook de Westduitse sociaal- - democratische partij SPD zou van de financiële mani pulaties van Flick hebben geprofiteerd. Volgens het dagblad Bild streek de SPD in de jaren 70 zo'n vijf mil joen gulden op. W//W Omstreden leerlingen havo/mbo mogen blijven DEN HAAG De ongeveer 150 leerlingen die niet volde den aan de eisen voor de dit jaar ingestelde havo/mbo scholen, kunnen voorlopig toch op die gecombineerde school blijven. De omstreden leerlingen zitten in dit geval op scholen voor middelbaar beroepsonderwijs (mbo), die sinds dit jaar zijn gecombi neerd met een zogenaamde havo-top (4e en 5e jaar). Ze zouden van die school afmoe ten omdat ze niet aan de nor men voor toelating voldeden. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) is gisteren echter akkoord gegaan met een schikkingsvoorstel van de pre sident van de Haagse recht bank om de leerlingen in elk geval dit schooljaar te laten af maken. Als ze dan over gaan, mogen ze op school blijven. Blijven ze zitten, dan zullen ze hun opleiding moeten vervol gen op een andere, gewone havo-school. BONN Een zwangere Oostduitse vrouw en haar vriend heb ben gisteren de Westduitse ambassade in Praag verlaten en zijn teruggekeerd naar Oost-Duitsland. Dit heeft de Westduitse tele visie bekendgemaakt. Het tweetal maakte deel uit van een groep van ongeveer 155 Oostduitsers, die begin oktober hun toevlucht tot de ambassade zocht om daar een uitreisvisum naar West-Duitsland te bemach tigen. De vrouw en de man zouden naar naar de DDR zijn te ruggekeerd, nadat zij garanties van de Oostduitse autoriteiten hadden gekregen, dat zij naar het Westen mogen vertrekken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11