l^oor buitenlanders nog ;een „huwelijks verbod" 795% ÏW Lotto: ...elke week vele tienduizenden Vrouwen voelen zich zonder baarmoeder meestal prettiger Politie bespioneert werklozen Oudenbosch Minister wil 40 miljoen extra voor betere dijken LEIDSE SPAARBANK 5 DE DICHTBIJ HUISBANK. -|Sïï ENLAND £eidóc(3ou/uMit DINSDAG 23 OKTOBER 1984 PAGINA 9 ,alende interesse »or onderwijzersvak N HAAG Het aantal onderwijzers j pleiding neemt verder jif. Dit school pijn 2.600 studenten op de Pedagogi- j Academies voor Basisonderwijs bo's) aa het eerste leerjaar begon- Aldus het Centraal Bureau voor de jstiek, gisteren. Vorig jaar begonnen 5.600 a.s. onderwijzers aan de studie, komst van studenten naar de Pabo's ruim vijftig procent lager dan vorig iejaar (mannen min 29 en vrouwen r 58 procent). Dit is een verstrekte ■tzetting van de dalende tendens in afgelopen jaren. In totaal staan nu 00 voltijd-studenten ingeschreven r een opleiding tot leerkracht in het i sonderwijs en 2.700 deeltijd-studen- Oudere wwv'er hoeft niet in de bijstand DEN HAAG Werklozen tussen de 50 en 60 jaar van wie de wwv-uitkering na 1 januari normaal gesproken zou worden beëindigd, zullen niet in de bijstand terechtkomen maar recht krijgen op een verlenging van hun uitkering. Dat houdt voor al leenstaanden een uitkering van 70% van het mi nimumloon in, terwijl ongehuwden met kinderen en gehuwden afhankelijk van het gezinsinkomen een uitkering kunnen krijgen tot 100% van het minimumloon. Dit is gunstiger dan terugvallen in de bijstand, omdat dan rekening wordt gehouden met eventueel aanwezig vermogen, bijvoorbeeld in de vorm van een eigen huis. Dit is de kern van een wetsontwerp dat staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken gisteren naar de Kamer heeft ge stuurd. Nooit eerder minister voor rechter wegens belediging (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding (financiën) is de eerste bewindsman, die zich voor de rechter moet verantwoorden wegens belediging. Des kundigen kunnen zich niet herinneren dat ooit eerder een minister is gedagvaard vanwege uitlatingen in het open baar. Het kort geding, dat de Jongerenbewe ging FNV tegen de mi nister heeft aangespan nen, dient morgen voor de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M.R. Wijnholt. In de dagvaarding eisen de FNV-Jongeren en enkele werkloze jongeren niet al leen dat de minister zijn uit latingen in Hét Vrije Volk intrekt, maar ook dat hij zijn excuses aanbiedt in dagblad advertenties. Aangezien Ru- ding is gedagvaard als mi nister van financiën en niet als dr. H.C.O.R. Ruding te Wassenaar, is het de vraag siuura. 6 o - -- wassenaar, is nex. ae v of hij de eventuele adverten- tiekosten zelf moet betalen of dat hij daarvoor uit .de schatkist mag putten. De vakcentrale FNV zal geen partij zijn in het kort geding. Zij heeft de Jongerenbewe ging wel alle mogelijke steun geboden. Daags na het geding moet minister Ruding op het mat je komen in de Tweede Ka mer. PvdA-leider Den Uyl wil dan onder meer van hem weten op welk feiten materiaal hij zijn uitspraken baseert dat velen bij het zoe ken van werk „zich er met ■•n Jantje van Leiden van afmaken" en een baan el ders weigeren „omdat zij lie ver dicht bij tante Truus willen blijven wonen". De PvdA-voorman wil ook weten „hoeveel aangeboden arbeidsplaatsen er volgens de minister niet worden op gevuld, omdat de belonings- verschillen in Nederland niet groot genoeg zouden zijn". Den Uyl vraagt de mi nister voorts of hij aan maat regelen denkt die de positie van vooral jonge werklozen verder moeten verslechte ren, zodat zij misschien wel een baan zullen aanvaarden. Woningbouw gaat na gif vondst niet door LOON OP ZAND Het grondwa ter onder een terrein in de Noord brabantse gemeente Loon op Zand is zo ernstig vervuild dat de daar geplande bouw van 34 premie A-woningen niet door kan gaan. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het grondwater chloorwater- stoffen (met name trichloorethy- leen), fenolen en ammoniak bevat. Het 7,6 hectare grote terrein wordt gesaneerd. Uit een aanvullend on derzoek zal moeten blijken of en in welke mate de chemicalieën zich via het grondwater verder hebben verspreid. onze parlementaire re- ie) HAAG Buiten- se meisjes, die het af- pen jaar naar Neder- zijn gekomen om te wen met een „te wei- verdienende landge- mogen hier toch blij ven. Staatssecretaris Kor- te-Van Hemel (Justitie) heeft hiermee gisteren in gestemd. Zij stond onder zware druk van haar ei gen CDA, die op dit punt de steun had van de PvdA. De christen-democraat Kra- jenbrink verweet zijn partijge note dat zij, ondanks plechtige beloften, pas in april met een nota over de stand van zaken zal komen. De Tweede Kamer had die nota nü willen hebben, omdat zij in 1983 alleen op die voorwaarde en dan nog voor één jaar akkoord was gegaan met de nieuwe regels over ge zinsvorming van buitenlan ders. Korte meent dat alleen mannen met een netto-inko men van minimaal 1446,90 gulden per maand hun aan staande vrouwen mogen laten overkomen. In de wandeling wordt die maatregel ook wel het „huwelijksverbod" ge noemd. Een Kamermeerderheid van PvdA en VVD moet overigens niets hebben van subsidiëring van de bouw van moskeeën in ons land, zoals het CDA graag zou zien. VVD-woordvoerder Wiebenga en zijn PvdA-colle ga Dales deden in een motie een beroep op minister Riet kerk om aan elk plan in die richting een einde te maken. xlem 1 roningen kt 40 150 cm. NINGEN De bo- ialing als gevolg van ing van aardgas is in irovincie Groningen ;r dan tot nu toe werd enomen. De verzak- van sommige delen de bodem is het >tst in het gebied tus- Groningen en Delfzijl. ^lAM heeft de nieuwe vens bekend gemaakt Jnet provinciaal be- Pvan Groningen. t> heden ging de NAM uit en daling van 30 cm. Nu iat vast dat dit zeker 40 i0 cm. zal zijn. Volgens indigen is dit nog geen tot ongerustheid. Het echter wel in, zo zegt de r' teur van de Provinciale rstaat ir.H.van Wijngaar- dat er geld moet komen maatregelen te kunnen ar geleden is een fonds jjrmd door de NAM, waar- bedrag van 650 mil- feit voor schadeclaims. Tot ijn er zeven claims inge- Twee ervan zijn in ie- fceval toegekend door de nissie bodemverzakking aardgaswinning. De hebben betrekking op ie aan bruggen, wegen, en gebouwen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE Pinguins verhuizen Tien van deze twaalf Zwartvoet- pinguins uit de dierentuin van Boston lopen voor de laatste keer door hun verblijf, voordat ze op het vlieg tuig naar Amster dam worden ge zet. waar ze on derdak krijgen in Artis. Deze die rentuin stuurt tien Zwartvoet- pinguins retour. Die moeten dan, juist zoals hun Bostonse familie leden hier. de po pulatie van vers bloed voorzien. SLIEDRECHT Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat wil volgend jaar dertig miljoen gulden extra uittrekken voor de versterking van zeedijken en tien miljoen extra voor de versterking van rivier dijken. Zij heeft dit gisteren gezegd op een bijeenkomst van de Ne derlandse vereniging kust- en oeverwerken in Sliedrecht. Twee leden van die vereni ging, dijkgraaf Van den Berge van het hoogheemraadschap Delfland en en het CDA-ka- merlid Eversdijk, hadden haar om die toezegging gevraagd. Op de begroting van Smit- Kroes staan voor 1985 bedra gen van 135 miljoen gulden voor zeeweringen en 15 mil joen voor rivierdijken. Dat zou nu dus respectievelijk 165 en 25 miljoen worden. Het is ech ter een plan en de minister zal de bedragen op haar eigen be groting moeten vinden. Het is daarbij de vraag of de Kamer het met haar oplossingen eens zal zijn. Minister Ruding van Financiën had eerder laten weten geen geld af te zullen staan. Volgens het bedrijfsleven is het extra geld in elk geval no dig om ervoor te kunnen zor gen dat de Deltawerken in 1988 voltooid zijn. De regering heeft dat jaar in het regeerak koord staan als uiterste jaar waarin alle rivierdijken ge reed moeten zijn. De zeewe ringen dienen in 1990 vol doende hoog en sterk te zijn. „Geen enkele grill-bakoven is goed" DEN HAAG Geen enkele grill-bakoven voldoet geheel aan de eisen. Dat concludeert de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek (VWO) uit een onderzoek van negen grill-bakovens, twee grills en een bakoven, variërend in de prijsklassen van 170 gulden tot 450 gulden. Daarvan kwam een grill- en bakapparaat zelfs als elektrisch onveilig uit de bus. Volgens de onderzoekers levert het grilleren van kip, biefstuk en sate over het algemeen weinig problemen op. Een minder goed resultaat daarentegen werd bereikt bij het bakwerk. Uit sommige oventjes kwamen prima cakes tevoorschijn, maar mislukte de appeltaart, aldus de VWO. Bij andere merken waren de resultaten net andersom. De VWO heeft haar bevindingen in een test-rapport vastgelegd. Maastricht wil minima helpen met kortingen MAASTRICHT De gemeente Maastricht overweegt een kor tingspasje te geven aan de echte minima. Hiermee zouden men sen kortingen kunnen krijgen op de kosten van voorzieningen waarop de gemeente invloed heeft, zoals zwembaden, schouw burgen, openbaar vervoer. De Sociale Dienst van Maastricht denkt zelfs aan kortingen bij particuliere bedrijven, zoals super markten. Als bezwaar tegen een dergelijk pasje wordt opge merkt dat de houder het stigma van de echte minima bij zich draagt. De Utrechtse gemeente Houten denkt aan een subsidie voor kinderen van minimagezinnen op het lidmaatschap van e;en (sport-)vereniging. (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente percentage voor november is: iin oaiuw ut.uiaag OPMERKELIJKE CONCLUSIE KLINISCH PSYCHOLOOG WIJMA: GRONINGEN „De meeste vrouwen onder vinden psychisch geen na delige gevolgen van het weghalen van de baar moeder. Velen voelen zich na zo'n ingreep beter dan voor die tijd". Deze opmerkelijke conclusie laat drs. Klaas Wijma uit Gro ningen horen in een proef schrift, waarop hij donderdag hoopt te promoveren. De kli nisch psycholoog ondervroeg tussen juni 1978 en oktober 1982 in totaal 234 vrouwen bij wie de baarmoeder was ver wijderd. De vragenlijsten wer den op drie verschillende mo menten voorgelegd: een maand voor de operatie, een half jaar erna en een jaar na de ingreep. „Als je de resultaten grof. in deelt, kun je zeggen dat het bij ongeveer 15 procent van de vrouwen aantoonbaar slechter gaat na de operatie. De grote middenmoot, zeg maar 50 pro cent, merkt geen werkelijke veranderingen, terwijl zo'n 35 procent er merkbaar op voor uit gaat", aldus Wijma. Aan de hand van de vragenlij sten werd nagegaan of de ver wijdering van de baarmoeder gevolgen had voor het „psy chisch welbevinden", de part nerrelatie, de sexualiteit, de sociale contacten en de ideeën over de eigen vrouwelijke identiteit. De 234 vrouwen die aan het onderzoek meewerk ten, kunnen worden ingedeeld in drie groepen. De eerste groep bestond uit vrouwen bij wie alleen de baarmoeder werd verwijderd. De tweede groep bestond uit vrouwen met een verzakking van de schedewand of van de baar moeder, waarvoor ze zowel een plastische operatie van de schedewand onderging als een een verwijdering van de baar moeder. De derde groep had verzakkingsklachten of incon- tinentie-verschijnselen, waar voor ze werden geopereerd zonder dat de baarmoeder werd wegggenomen. „De vrouwen bij wië alleen de baarmoeder was verwijderd. voelden zich na afloop over het algemeen geestelijk en li chamelijk beter. Ook hadden ze na de ingreep minder sexu- ele problemen. Voor een kelei- nere groep ging dat evenwel niet op. Vrouwen die voor de operatie een groot belang hechtten aan hun taken als huisvrouw, moeder en partner waren na de operatie minder tevreden met de sexuele rela tie. Ook vrouwen die voor de operatie al relatieproblemen hadden, waren na de operatie minder tevreden met de sexu ele relatie met de partner. Vrouwen met een hogere op leiding hadden na de operatie meer last van sexuele proble men dan vrouwen met een la gere opleiding", aldus Wijma. Volgens hem blijkt uit het on derzoek dat de verwijdering van de baarmoeder in beperk te mate invloed heeft op de ei gen ideeën over vrouwelijk heid. Zo voelden de meeste vrouwen zich een half jaar na de operatie vrouwelijker dan er voor. Bij vrouwen die de operatie minder goed konden verwer ken, speelden over het algee- meen bijkomende factoren een rol. Enkele daarvan zijn: een hogere leeftijd, verwijdering van beide eierstokken, onte vredenheid over het aantal kinderen (te weinig), en ver wijdering van de baarmoeder omdat men kanker vermoed de, terwijl later uit weefselon- derzoek bleek dat dit vermoe den ongegrond was. Kritiek op het onderzoek komt onder meer van prof. dr. J. van Hall, gynaecoloog van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, die ook veel heeft ge publiceerd over de gevolgen van baarmoederverwijderin gen. „Ik kan me voorstellen dat het allemaal nogal verwar rend overkomt", zegt hij. „Tot voor kort heerste de indruk dat de meeste vrouwen niet al tevreden waren; en nu opeens dit Het onderzoek van Wijma is goed opgezet, dat is een feit. Maar toch kent het zijn lokale beperkingen. Voor mij staat namelijk in het ge heel niet vast dat de resultaten ook zonder meer geprojecteerd kunnen worden op andere de len van het land". Wijma daarover: „Mijn idee is dat het bij dergelijke ingrijpende za ken niet zo veel uitmaakt. We hebben het hier niet over een onderzoek naar oppervlakkig gedrag, maar over zeer ingrijr pende zaken", zegt Wijma. Jaarlijks wordt bij 30.000 a 35.000 vrouwen de baarmoeder verwijderd. Wijma schat dat van hen 2800 tot 3.000 aan zienlijke problemen overhou den aan de operatie. Prof. Van Hall gaat daarentegen uit van 6000 vrouwen. „Zo n 15 tot 20 procent. Dat is toch iets dat je zo maar van tafel mag vegen,,, aldus Van Hall. „En het is een feit dat er in zijn algemeen heid te snel wordt overgegaan tot het verwijderen van een baarmoeder. oktober lingin Beatrix woont in sterdam de openings- ing bij van het „11th In- lational Small Business ïgress". Het congres worden geopend door lister Van Aardenne van inomische Zaken, is Claus woont in de vohof te Biddinghuizen 1 gedeelte bij van de iningsbijeenkomst van International Federation Agricultural Journalists ïference 1984. Farmacologisch laboratorium waarschuwt: Voorzichtigheid geboden bij gebruik van ether onder bijenvolken LEIDEN Bij de bestrij ding van de mijtenplaag onder bijenvolken moet voorzichtig worden omge sprongen met de ether- methode. „Over de bij werkingen van ether on der bijen is nog weinig be kend en «.bovendien is ether licht ontvlambaar. Voor imkers, die gewoon lijk een pijp of sigaar ro ken, kan dat levensge vaarlijk zijn". Deze waarschuwing liet giste ren het farmacologisch labora torium te Leiden uitgaan. Het lab is de afgelopen weken al meermalen benaderd door im kers, die de ether-methode wilden uitproberen. Sinds ont dekt werd dat de schadelijke varroa-mijt met ether is te be strijden, vomt „ether" onder imkers het gespreksthema van de dag. Het lab gebruik zelf ether om varroa-mijten voor nader on derzoek te verkrijgen. „Maar we gebruiken ether zeker niet als bestrijdingsmiddel. Met de ether prikkelen we de bijen al leen maar, zodat ze gaan schudden, waardoor de mijten naar beneden vallen. Over het gebruik van ether als bestrij dingsmiddel buiten het labora- tiorium bestaan nog veel onze kerheden". (ADVERTENTIE) IEMELS k nee kumuen sTsraxew Mr oe Beióew HO£MAA(_ JT£ eeSC'lpEN £CHTAii£S-H£X [B4IGI iitJbftT2EVMfi. WEL fiUIM T'jp va* weigM me&j. DEN HAAG De Stich- .ting Ombudsvrouw is zeer verontwaardigd over de wijze waarop in Ouden bosch de controle op bij standsfraude wordt ver richt. Volgens de stichting kan het niet door de beu gel dat in die gemeente de Rijkspolitie wordt ingezet om mensen te bespioneren die ervan worden ver dacht ten onrechte een uitkering te genieten. Medewerkster Mieke Kerkels van de stichting spreekt van „een schunnige gang van za ken". Volgens haar wordt hiermee nog verder inbreuk gemaakt op het privéleven, met name van bijstandsvrou wen. „Die vrouwen zijn toch al zo huiverig om een relatie met een man aan te gaan uit angst hun uitkering te verlie zen. Als nu ook nog de politie wordt ingeschakeld om hun Burgemeester P. Mangelmans bevestigde gisteren dat de Rijkspolitie regelmatig dien sten verleent bij het onderzoek naar bijstandsfraude. „Bijvoor beeld om als er aanwijzin gen zijn pa te gaan of me neer X met mevrouw Y sa menwoont, of om te kijken of mevrouw X 's morgens vroeg de deur uitgaat om te wer ken". Volgens Mangelmans wordt dezelfde werkwijze se dert ruim een half jaar ge volgd in Roosendaal en nog een paar omliggende gemeen ten. Volgens de eerste burger zijn er geen reglementaire be letsels tegen de controle.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9