eeste bezwaren oonwagenplan assenheim Van tafel geveegd Kleiwerkfabriek Ginjaar zwaar getroffen door brand £RS: EEN STANDPLAATS IETS AANPASSEN Aanrijding op Katwijkseweg [HERSTEL VERGT TWEE MAANDEN Voorhouts college wil meer duidelijkheid over streekplan BEZWAREN TEGEN VERLAGING BRUG OVER GROTE WATERING Voortbestaan VVV Rijnsburg zeer onzeker BER[EIDEN Cckióc Soman t DINSDAG 23 OKTOBER 1984 PAGINA 7 IVA VOLTOOIING OOSTERSCHELDEWERKEN Eversdijk (CDA) wil uitvoering plan-Waterman EIEDRECHT De vice-voorzitter ^an de CDA-fractie in de Tweede jcamer, drs H. Eversdijk, wil dat het hjan^Waterman wordt uitgevoerd ^anneer de Oosterscheldewerken in 187 zijn voltooid. Dat plan voorziet inder meer in de verbreding van de juststrook tussen Scheveningen en loek van Holland met twee tot vier jilometer. tEversdijk heeft dit pleidooi voor kus- fiitbreiding gisteren gehouden op jen bijeenkomst van de Nederlandse fereniging Kust en Oeverwerken. Sjij vindt dat het bedrijfsleven na J187 aan de slag moet worden gehou- jeri met een nieuw groot waterbouw kundig project. Uitvoering van het plan kost tussen de 1,2 en 2,0 miljard gulden. Volgens Eversdijk is het mo gelijk dat het bedrijfsleven het pro ject financiert. De vice-voorzitter van de CDA-frac tie verwacht dat het Markermeer niet zal worden ingepolderd. Daarom moet er volgens hem een ander pro ject worden aangepakt. Op het nieuwe stuk grond van 3000 hectare kunnen woningen worden gebouwd, recreatievoorzieningen worden getroffen, nieuwe tuinbouw- gronden uitgegeven, en er kunnen hotels verrijzen. Iepeziekte nog steeds niet op z,n retour UTRECHT Het aantal iepen in ons land dat is getroffen door de iepeziekte, is nog niet verminderd. Vooral veld- iepen in struikbeplantingen en houtwallen zijn dit jaar getroffen door de ziekte, die uiteindelijk leidt tot de dood van de boom. De na oorlogse iepen die langs zovele lanen staan, lopen minder ge vaar. In Zuid-Holland zijn dit jaar beduidend meer iepen ziek geworden dan vorig jaar. Ook in Gelderland en Noord-Brabant was er een toename. In Friesland en Noord-Holland daalde het aantal en in de rest bleef het vrijwel gelijk aan vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers die Staatsbosbeheer gisteren bekend heeft ge maakt. In Nederland komt tegenwoordig voornamelijk de agres sieve vorm van de schimmel, de veroorzaker van ziekte, voor. Het proces verloopt binnen enkele weken. De schimmel wordt overgebracht door twee soorten iepe-spintkevers, die hun eitjes onder de bast leggen. Als de larven die uit de eitjes komen zich hebben verpopt, vliegen de jonge, besmette kevers uit naar de toppen van nog niet besmette iepen in de omgeving. Volgens Staatsbosbeheer zijn de warme zomers van de laatste paar jaar gunstig geweest voor de verspreiding van de kevers. Twijfels over haalbaarheid Buitenhof Midden-West LEIDERDORP Wat komt er van onze woningbouwplannen terecht? Deze vraag stond centraal tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie ruimtelijke orde ning. De commissie toonde zich redelijk tevreden over de voorlopige opzet van het uitbreidingsplan Buitenhof Mid den-West, maar maakte zich tevens zorgen of het geplande aantal wonin gen van 1600, goed voor 4300 inwoners wel haalbaar was. Het is de bedoeling dat in 1986 met de woningbouw wordt begonnen. Een gro te dwarsligger blijkt het strakke con- tingenteringsbeleid van de provincie Zuid-Holland op grond waarvan er in Leiderdorp jaarlijks slechts 170 wo ningwet- en premiebouwwoningen ge bouwd mogen worden, terwijl dat de behoefte daaraan in Buitenhof Midden en West alleen al op 200 stuks per jaar wordt geschat. Ook het ontwerp- streekplan Zuid-Holland West door kruist de Leiderdorpse uitbreidings plannen. Weliswaar mogen volgens dit plan tussen 1985 en 2000 2300 woningen in Leiderdorp worden gebouwd, maar in een veel te laag tempo, waardoor onze eigen woningzoekenden in het ge drang dreigen te komen, zo constateer de de commissie unaniem. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) maakte duide lijk, dat het gemeentebestuur van Lei derdorp tijdens de inspraakronde alle zeilen zal bijzetten om het ontwerp- streekplan gewijzigd te krijgen. Lukt dit niet zo verzekerde wethouder Meer burg, zullen de nodige bezwaarschrif ten worden ingediend. 9 grat| ruloesi SSENHEIM De zuidelijke van de ]jf woonwagenstand- laatsen op de locatie Jastanjelaan/Concordia- VOOf(?raat moet iets worden 5H nngepast. Dat stellen Ge- iputeerde Staten (GS) Zuid-Holland naar ileiding van negen be- 'aarschriften die tegen t bestemmingsplan ntrum, deelplan lonwagencentrum" wa- ingediend. Volgens moet langs de aan- inzende woning van die jeste zuidelijk gedachte 20 mondplaats tenminste een a^J^ook grond met de be en «emming erf of tuin van meter vrij blij- ien langs het huis om zo ^privacy van de bewo- :rs te waarborgen. Voor het overige zijn alle be zwaren ongegrond ver klaard. Een van de aangedragen be zwaren was dat omwonenden van de toekomstige woonwa genstandplaatsen op een waar dedaling van hun huis, vol gens de belastingdienst van omstreeks vijftien procent, kunnen rekenen. Iets wat geen problemen op zou leve ren als de standplaatsen in een nieuwe woonwijk zoals Post- wijk zouden worden geplaatst. „Dan kunnen de bewoners er rekening mee houden", aldus de omwonenden. Ook stellen zij dat de ontsluiting van het kampje een verhoogde ver- keers- en parkeeroverlast ver oorzaken. Tevens zou de inte gratie van de woonwagenbe woners gering zijn, zou de lo catie te klein zijn voor vijf standplaatsen en zou het kampje ten koste gaan van het als GS menen dat op de locatie Kastanjelaan/Concordiastraat de integratie van de wooonwa- genbewoners en de Sassenhei- mers de meeste kansen heeft. Bovendien zijn winkels, scho len en andere voorzieningen op loopafstand en hoeft er geen angst voor overlast te be staan omdat op het kampje geen bedrijfsactiviteiten als het slopen van auto's zijn toe gestaan en hoeft er voor een onevenredige waardedaling van de woningen niet ge vreesd te worden. B en W voe gen daaraan toe dat het minis terie van volkshuisvesting de aanleg aan de gekozen plaats volledig betalen, iets dat voor de gemeente voordelig is. Vol gens GS is het heel goed mo gelijk op de plak vijf stand plaatsen te 4 realiseren, alleen zullen die, voor het strookje groen langs de woningen, iets opgeschoven moeten worden. Twee automobilisten zijn gistermiddag vrij zwaar ge wond geraakt bij een aanrijding op de Katwijkseweg in Wassenaar omstreeks één uur. Het ongeluk werd ver oorzaakt door een 20-jarige Katwijker, die, rijdend van af het strand in de richting dorp, ter hoogte van café Schulpwei een andere auto inhaalde in een flauwe bocht. Te laat zag hij dat er een tegenligger aankwam, een auto bestuurd door een 49-jarige inwoonster van Wassenaar. Uitwijken Is op de smalle Katwijkseweg,. waar veel bomen langs staan, moeilijk. Er ontstond een frontale botsing waarbij beide auto's volledig werden vernield. De Katwijker liep een gebroken knieschijf, een gebroken bovenbeen en gekneusde of gebroken ribben op en werd vervoerd naar ziekenhuis Bronovo in Den Haag. De vrouw uit Wassenaar liep eveneens een ge broken bovenbeen en gekneusde of gebroken ribben op. Zij is opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag. Ruim 38.000 Zuid - Hollanders morgen naar de stembus DEN HAAG Ruim 38.000 inwoners van twaalf gemeen ten in Zuid-Holland kunnen morgen naar de stembus om een nieuwe gemeenteraad te kiezen. De verkiezingen zijn nodig in verband met de ge meentelijke herindeling rond Rotterdam. In totaal zijn 50.00 mensen bij de herindeling betrokken. Het gaat om twaalf gemeenten die plaats maken voor vijf nieuwe. Voor een plaats in de vijf nieuwe gemeenteraden heb ben zich 429 mensen kandi daat gesteld, die dingen naar 69 raadszetels. De twaalf oude raden telden samen 130 zetels. Door de herindeling, die 1 ja nuari 1985 zijn beslag krijgt, verdwijnen de zelfstandige ge meenten Portugaal, Rhoon, Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Gouderak, Ou derkerk aan den IJssel, Lek- kerkerk, Krimpen aan de Lek, Haastrecht, Stolwijk en Vlist. Zij maken plaats voor de nieu we gemeenten Albrandswaard (Portugaal, behalve een deel dat naar Rotterdam gaat, als mede Rhoon). Bergambacht (Ammerstol, het huidige Berg ambacht alsmede Berkenwou de), Ouderkerk (Gouderak en Ouderkerk aan den IJssel), Nederlek (Lekkerkerk en Krimpen aan de Lek) en Vlist (bestaande uit het huidige Vlist, Stolwijk en Haastrecht). De drie grote politieke partijen PvdA. CDA en VVD doen mee aan alle vijf raadsverkie zingen. De SGP neemt deel in Nederlek, Ouderkerk, Berg ambacht en Albrandswaard (in de laatste gemeente samen met de RPF). In Nederlek is ver der de combinatie PSP/CPN vertegenwordigd. In zowel Bergambacht als Albrands waard is een groep Gemeente belangen in de markt voor een raadszetel. D'66, dat in een aantal gemeenten nog mee deed bij de raadsverkiezingen van 1982, is nu nergens van de partij. LEIDERDORP kleiwerkfabriek van injaar aan de Doeslaan 32 in Leiderdorp heeft zaterdag voor zeker 200.000 gulden schade opgelopen door een felle uitslaande brand. Onge veer een derde deel van de fabriek brandde uit. Met name het linkerge deelte dat onder meer de droogzolder omvat werd getroffen. Daar lagen èen paar duizend muur- afdekken te drogen en die zijn door het vuur Verteerd. Verder is het dak van de fabriek voor feen groot deel verloren gegaan. iet vuur is waarschijnlijk ontstaan nabij één van de vier ovens van de kleiwerk fabriek, die in het weekeinde staan af te koelen. Vermoe delijk is er warmtegeleiding ontstaan, in de hand gewerkt door de harde wind en heeft de warme lucht brandbaar materiaal tot schroeien ge bracht. „We begrijpen nog niet hoe dat kon gebeuren", vertelt Jolanda Ginjaar, dochter van directeur H.J. Ginjaar, die in de fabriek werkzaam is. „De fabriek staat er al 60 jaar en er is nog nooit wat gebeurd". Jolanda Ginjaar woont vlakbij de fa briek en werd zaterdagmid dag omstreeks half vier gea larmeerd door de overburen. „Ik ben naar binnen gerend en heb nog geprobeerd het vuur te blussen met een brandblusser, maar dat lukte niet meer. Ik heb het toen maar verder overgelaten aan de Leiderdorpse brandweer". De Leiderdorpse brandweer, geassisteerd door een pers luchtwagen van de Leidse brandweer had het vuur na een uur onder controle. „Er is een enorme puinhoop overgebleven en het zal nog wel even duren voordat dat is opgeruimd. Het vuur is ge lijk het dak ingeslagen en daardoor zijn de vloeren ge lukkig gespaard gebleven. Wel is de oven waarbij het vuur ontstaan moet zijn ver loren gegaan en er is ook veel schade aan gas- en elek triciteitsleidingen. Verder is er erg veel waterschade. We hebben nog tot maandag moeten wachten voordat we met opruimen konden begin nen omdat de verzekering en de politie de zaak eerst nog onaangeroerd wilden opne men. Pas als alles is opge ruimd kunnen we pas echt zien hoeveel schade er pre cies is aangericht. Er zal waarschijnlijk een heel nieuw dak moeten komen", aldus Jolanda Ginjaar. Gisteren kon alweer een beetje worden gewerkt, maar het volledige herstel van de kleiwerkfabriek zal zeker twee maanden in beslag ne men. De fabriek lijdt ook schade omdat de produktie nu gedeeltelijk is lamgelegd. Ginjaar is een keramisch toe leveringsbedrijf voor de bouwwereld. Naast de muur- afdekken, een soort tegels die aan de buitenkant van ge bouwen worden aangebracht om waterinslag tegen te gaan worden schoorsteenpotten en -kappen vervaardigd. „We hadden het net heel druk. Al die muurafdekkingen waren besteld en kunnen nu niet geleverd worden. Hierdoor zullen ongetwijfeld orders verloren gaan", aldus Jolan da Ginjaar. Het linkergedeelte van de kleiwerk fabriek, dat door brand is getroffen. VOORHOUT Wethou der dr. D. J. W. IJdo vindt dat het Voorhouts college van burgemeester en wet houders eerst maar eens een gesprek moet voeren met het college van Gede puteerde Staten van Zuid Holland, alvorens met een serieuze reactie te kunnen komen op het „vooront werp herziening streek plan Zuid-Holland West. „Een aantal punten daarin zijn ons niet duidelijk en daar kan ik u dan ook geen antwoord op geven". CDA-er IJdo werd door een aantal leden van de raadscom missie ruimtelijke ordening, gisteravond nadrukkelijk ge vraagd waarom hij het streek- plan niet op de agenda van de vergadering van deze commis sie had geplaatst maar als me dedeling. Daar waren de raadscommissieleden me vrouw Van der Meer-Mannak CDA en mevrouw Wijling- Schellingerhout, PPR het niet mee eens. Zij vonden dat wat vanuit de commissie werd op gemerkt, kon worden meege-» nomen in het gesprek met het college van G.S. Warmenho- ven Gemeente Belangen: „Als het college het onderwerp zo belangrijk vindt dan zou een bespreking daarvoor met het hoogste gezagsorgaan in de ge meente, de raad, toch onge twijfeld bijzonder nuttig zijn". IJdo gaf de commissieleden wel de gelegenheid alsnog op merkingen te maken. Me vrouw Wijling onderschrijft de noodzaak van een versterkte stadsfunctie, maar zou van het boekje „Terug naar de stad" de titel liever veranderd zien in „Blijven in de stad". Wij kun nen in Voorhout niet zeggen na 1990 „We hebben Oosthout gebouwd en nu stoppen we. Daarom vraag ik me af wat gebeurt er na 1990 in Oost hout. Dat is toch wel relevant aan het streekplan. Dhr. De Rijk, burgercommis^ sielid, vreest dat „terug naar de stad" een utopie is „De ste den blijven leeglopen. En ik begrijp ook niets van de op merkingen in het streekplan over „Bedrijvigheid in Sassen- heim en „enige" woningbouw in Voorhout. Komt er dan in Voorhout helemaal geen be drijvigheid meer? En dan na 1990 nog 1500 woningen in Oosthout? Ik hou van visie, maar ook dat is een utopie". Erepenning voor A. A. de Hertogh Dr. A.A. de Hertogh, hoogle raar in de tuinbouwkunde aan de universiteit van North Carolina in de Verenigde Sta ten (links op de foto) heeft onlangs een erepenning van het ministerie van Landbouw en Visserij ontvangen. Hij kreeg deze onderscheiding tijdens een informele bijeen komst van een aantal vakge noten in Lisse uit handen van dr. ir. P.K. Schenk, directeur landbouwonderwijs van het ministerie. Prof. De Hertogh kreeg de onderscheiding vanwege zijn verdiensten voor het wetenschappelijk onderzoek naar Nederlandse bloembollen en de broeierij in de Verenigde Staten. - het Rijndorp een handtekenin gactie gehouden waarin de ge meente nog eens extra er aan herinnert werd, dat het tijd werd om de steile hellingen van de brug te verlagen. De heren W. J. van de Eijkel en G. C. Meyvogel verklaar den begrip te hebben dat de brug vooral voor oudere men sen moeilijk begaanbaar was. Zij konden akkoord gaan met de aanleg van de nieuwe brug als deze 1.50 meter boven de waterspiegel zou komen te lig gen. Beiden hebben indertijd hun woning gekocht met de verkregen informatie dat er riante uitvaartmogelijkheden waren om de Rijn te bereiken. Tevens bracht men naar voren dat men nu reeds bevreesd is voor de aanleg van de secun daire weg 4 (S4) omdat er dan nog meer aan waarde ingeboet gaat worden. Het rekreatievaarwegenplan (1983) gaat uit van een door- vaarthoogte van 1.00 tot 2.00 m. voor quartaire vaarwegen. De Grote Watering is niet als zodanig aangewezen. Gedepu teerde Staten hebben het col lege van B en W laten weten geen bezwaar te hebben tegen verlaging van de brug. RIJNSBURG Het ziet er naar uit dat de VVV Rijnsburg per 1 januari 1985 opgeheven zal worden. De gemeente wil de VVV volgend jaar geen subsidie meer geven. De VVV kan evenwel niet zonder steun van de gemeente draaien. Hoewel de fracties in de Rijns- burgse gemeenteraad wel het nut van een VVV-kantoortje in Rijnsburg inzien, zien ze niet veel kans de VVV nieuw leven in te blazen. Een subsi die van 750,- is lang niet ge noeg om het tekort te dekken. VALKENBURG De com missie voor de bezwaarschrif ten behandelde gisteravond vier bezwaarschriften tegen de voorgenomen verlaging van een brug over de Grote Wate ring, die de Claudiusdreef en de P. Oosterleestraat met el kaar verbindt. De gemeenteraad van Valken burg heeft enige maanden ge leden 72.500 gulden beschik baar gesteld voor de bouw van een houten brug. Tegen de huidige hoge brug bestaan veel bezwaren. Een ruim aantal maanden geleden hebben eni ge honderden bewoners van

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7