Omwegen Kwartet-ansichten komen de noden van tal van verenigingen tegemoet EX ANIMO JUBILEERT MET BAROKPROGRAMMA Bachkoor bouwt Hohe Messe-traditie op A< JDEN/REGIO SeidócQowumt DINSDAG 23 OKTOBER 1984 PAGINA S 3!L yfra9menten f 2oe(erwoud- .ansichten"... Een man met dynamiek... bommelerskonten, met „ge zicht op de St. Jozefkerk". Zo'n kaart zal bijna niemand voor zich of het nageslacht willen behouden. Daar moet veel meer in kunnen zitten, heb ik gedacht. Ik keek naar de taferelen op de kaarten van die Gemeente-kwartet ten: sprekende plaatjes, voor zien van een verduidelijkend tekstje. Een plaatje met een verklarend praatje. Waarom zou ik daar nu geen ansicht kaart van kunnen maken?, vroeg ik me af. Als je zo'n kaart opstuurt naar een fami lielid, dichtbij of in den vreemde, die het afgebeelde zelf nog gekend hebben, gaat-ie subiet in het album of in een plakboek. Die kaarten ga je zelfs verzamelen. Waar- niemand eerder op dat idee is gekomen, vraag je? Ja, dat heb ik me ook afge vraagd, maar ik ben er toch maar mee begonnen. Nieuw artikel, aardig, leuk in prijs liggend. De eerste kwartet- ansicht-reeks heeft dat prachtige dorp Zoeterwoude weer als onderwerp. Tijdens de spaarweek hebben de cliënten van de plaatselijke Rabobank vier van die an sichten mee kunnen nemen". Dat heb ik inderdaad onder vonden en daarom besloot ik Ben op te zoeken om van verdere informatie voorzien te worden. Hij was verrast me weer eens te zien, maar ging er verder voor zitten. „Leuk, nietwaar?: „Stralend landschap dat Meerburg heet", „de achtkantige molen Zelden van Passé", ,,'n Bootje huren in de Zuidbuurt"; ,,'t Watertje, mooi romantisch; om trots en zuinig op te zijn", „de schoonheid van de WeiT poort"; ga zo maar door". Ja wel, Ben's dadendrang is op nieuw met enthousiasme voor z'n woonplaats geïnjec teerd. Hij ging zelfs zo ver, dat hij, een ogenblik, Zoeter woude „de veiligste plek in de omgeving" noemde... Maar goed, dit voorbeeld vari nauwelijks bedwongen plaat selijke geestdrift kan nu door andere gemeenten worden overgenomen. Erg positief Tot nog toe is het wel zo, dat in al die Nederlandse ge meenten waar een eigen kwartet is uitgebracht, de ontvangst ervan gerugge- steund door lokale of regio nale pers stralend en erg positief is geweest. De konin gin was erbij betrokken („Oranje-kwartet") en ook oud-premier Van Agt com plimenteerde in Geldrop Ben met z'n kwartetten-initiatief. Het is zelfs zover gekomen, dat Ben van Leeuwen de op mars van zijn kwartetten be schouwt als een „wetenschap, begeleid door computer-ana lyse". Enfin, met de kwartet-an sicht gaan de betrokkenen, gemeenten en verenigingen, „nog meer verdienen". Ben van Leeuwen: „Tegen de normale ansichtkaartenprijs. In zwart-wit of kleur. Kaar ten om te bewaren, te sparen. Nog zo'n set graag, zal men algauw zeggen". De kwartet- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen? Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Ton Pieters "fE - R'dain_ oude ,a„: ansicht steunt op bestaand materiaal (van het kwartet), dus de kosten zijn al betaald en de goodwill is er ook al, die was trouwens de laatste jaren al volop gegroeid. Voor de kopers bijna een fluitje van een cent met een vaak grote nostalgische waarde, maar voor de uitgevers een geweldig welkome, nieuwe bron van inkomsten. En de ontvangers zijn er veelal ver guld mee. Aldus heeft Ben P.M.van Leeuwen becijferd. En er moet al erg veel mis gaan, wil hij ongelijk krijgen. Heeft Ben van Leeuwen, met de scherpe, listige, bijna slu we glimlach maar het kan net zogoed een ontwapenen de zijn van zijn handels merk (een „leeuw naar rechts brullend"), enig ple zier ondervonden van con tacten met het Zoeterwouds gemeentebestuur? In wat voor facetten dan ook? Dat was een vraag die hem even onthutste. Onder (nu oud- )burgemeester Detmers ging het uitstekend („We komen nog over en weer bij elkaar op bezoek"), maar bij het hui dige bewind liggen de zaken moeilijker. „De bindingen zijn zeg maar nihil". Van Leeuwen heeft, naar zijn zeg gen, burgemeester Houdijk, ing., nog nooit gesproken, en verder heeft geen gemeente lijke instantie ooit gevleid door het verschijnen van het eerste gemeente-kwartet nog enige toenadering tot Van Leeuwens Producties b.v. getoond. Maar Ben van Leeuwens ty pische karaktertrek blijft overeind staan: „Ik weet waaraan ik begonnen ben, en daar ga ik mee door. Ik zou niet anders kunnen". En hij strompelt, lijfelijk, verder; overtuigd van z'n eigen kracht. Zelfs zijn spraakver mogen is al aangetast. Maar hij blijft onverminderd een man met dynamiek, een „marketing specialist". Hij kent z'n waarde: „Na Heine- ken ben ik de grootste ver spreider van de naam Zoeter woude in Nederland; met m'n kwartetten; wereldwijd, naar verzending..." om ijgen vartrijders, artkijkers van de handicaps van in de volkshuisvesting tende huishoudens" genoemd (mensen voor het eerst zelf- lig gaan wonen), blijkt jn dat zij niet op de te zijn van het feit dat het bezit van een ra of televisietoestel kijk- ïistergeld betaald dient ■orden. En dan staat op een kwade dag plot s' de ambtenaar van de voor de deur die de zelfstandige betrapt vartkijken. Zulke men- ralt niets uit te leggen, zen en excuses deren niet, de zwartkijker t onherroepelijk de ig en een gepeperde voorgeschoteld. Aan etalen van de rekening liet te ontkomen maar de boete kan gedaan worden op het lieven van de kanton er. Een niet onaan- ijke rij gewezen zwart- rs meldde zich gister- nd voor de balie van kantongerecht om mr. §r er van te overtuigen qist in hun geval de die voor dit delict itting inmiddels is op- in tot 130 gulden ;er onterecht d. scheidingen en verhui- in zijn vaak de reden iet kijk- en luistergeld betalen. Het regende ierochtend excuses en in de roerige da- |an en na de verhui- as men niet op de ge gekomen het bezit n toestel aan de de melden. Of men had Ibegrepen dat kijk- en ïrgeld wat anders is dat et maandelijks abonne- voor de kabel, onrechter Spijker von- overeenkomstig de liteit van de smoes: de rige dagen na de ver- ng" werd beloond met ■aak zonder straf. De lijker die bijna twee odig had om het be- /an het instituut kijk- listergeld te ontdekken, h er van af met 60 gul boete. De vrouw met teen en weer' reizende isietoestel dat zij deelde haar gewezen echtge- (het apparaat waarvoor an de bijdrage betaal- erplaatste zich in een regelmaat tussen zijn laar woning) kreeg lens vrijspraak zonder Het was min of meer al" dat de controleur de deur stond net op loment dat zij het ap- enkele dagen in huis jordeelde de rechter, het fenomeen zwart- ■s, werd de wekelijkse voor een belangrijk lte ingenomen door de groter wordende van zwartrijders. En over hen toonde Mr. zich aanzienlijk clement. Met de „ik had m'n kaartje en" hoeft men bij het ngerecht niet meer komen. Die 'geval- jtaan in korte tijd weer 0 de deur, een illusie t maar een boete van lilden rijker. Ook de ier die dagelijks van rdam naar Leiden - en op een zekere dag abonnement op het - ikastje had laten lig- wist de rechter niet lijn goede bedoelingen [ertuigen al wist ook fjpijker „dat iedereen lens. wat vergeet". De er overlegde zijn hui- spoorabonnement als p van zijn 'goede maar was vergeten betreffende abonne- te bewaren. Zijn in- ingen werden niet be- 65; gulden boete. ;rtelefouw die dagelijks ge- jyssit over maakte van de trein .eiden naar Den Haag tekech daarvoor maande- wa ?en abonnement aan- allfe. had zich beter voor- klein stapel- wildi n abonnementen van verlij Jelopen jaren, viste zij ie ogen van de rechter document waarmee igerei onschuld onomstotelijk eroor bewezen. De vrouw voor haar vergeetach- d dan ook niet ge- jfel o Ie is' advo weten gens stelde de officier in di istitie vast, dat de Ne- raaddse Spoorwegen zich jenba er tegen vergeetachti- Va reinreizigers op zou com n stellen. Mr. Rusell ervoor dat abonne- èrkinfiouders het bedrag ir niehet verplicht aange- treinkaartje een vol- er ze! dag op vertoon van eni bonnement terug zou- n voo «innen vorderen an he GERT VISSER LEIDEN Behalve haar traditioneel Paasconcert met de uitvoering van Bachs Mattheüspassion, zal de Christelijke Orato rium Vereniging 'Ex Ani mo' komende zaterdag een extra concert geven, dat de viering van haar 65-jarig bestaan luister bij moet zetten (plaats: Stads gehoorzaal. Aanvang: 20.00 uur). 'Ex Animo' mag dan zijn pensioengerechtigde leeftijd bereikt hebben, haar animo is nog niet aan slijtage onder hevig. De jaarlijkse, geïnspi reerde 'Matheüs' o.l.v. Wim dë Ru, kan daarvoor als een klinkend bewijs worden aan gevoerd. Ex Animo heeft voor haar jubileumconcert het gezocht in de Italiaans - Duitse ba rok, gecharmeerd als het is van de vitale sfeer, die die muziek eigen is. Feestelijk van karakter is het 'Gloria' van Antonio Vivaldi, over eenkomstig de aard van de misttekst, die er aan ten grondslag ligt. Tot de uitvoe renden behoren, naast koor en instrumentale begeleiders, twee solisten, wiens partijen in nauwe wisselwerking tot het koor staan en zich niet afzonderlijk profileren. Sterker nog geldt dit voor het oratorium 'Jephtha' van de vroege barokcomponist Carissmi. In deze primitieve vorm van het oratorium ne men solisten en koor, op een enkel recitatief na, nauwe lijks afstand van elkaar. Ty pisch voor de vroeg Barok is de keuze van een dramatisch gegeven, in dit geval de Oud testamentisch geschiedenis van de Joodse veldheer Jephtha, die leidt tot grote karakterverschillen in de muziek. Zo wordt een over- winningsscene gevolgd door een pathetische, typisch Ita liaanse droefenis, wanneer Jephtha het offer zijn doch ter moet volbrengen. In Bachs ruim een eeuw la ter gedateerde cantate „Ich hatte viele Kümmernis" is de scheiding tussen koor en so listen een feit. Aria's en reci tatieven geven de solisten de kans het door het koor ver telde verhaal uitvoerig te be commentariëren. Een nieu wigheid is de ouverture voor orkest, waarmee het werk begint en waarin trompetten en trombones een prominen te rol vervullen. Het Dordts Kamerorkest zorgt voor de begeleiding. Solisten ziin Wendela Brons geest, Heleen Resoort, Ad van Baasbank en Aerde Kuyper. Tijn van Eyk be speelt het orgel. Kaarten zijn verkrijgbaar bij muziekhandel Servaas en aan de zaal. LEIDEN Op de middag voor Ex Animo's jubileu muitvoering - een ongelukkig gevolg van de beperkte beschikbaarheid van het orkest - zal het Bachkoor Holland voor de tweede keer in de Pieterskerk Bachs 'Hohe Messe' ten gehore brengen. Het solistenkwartet, Ellen Bollogino, Sylvia Schlüter, Hein Meens en Heinz Polster is gelijk aan vorig jaar. Het succes van de eerste keer heeft tot dit, door haarzelf als stoutmoedig beschouwd initiatief geleid, want zij beseft met een moeilijk werk aan te komen, dat de populariteit van de Mat- theus- en Johannespassion bij lange na niet evenaart. Over de Pieterskerk als 'zaal' is het Bachkoor alleszins tevreden. Dirigent Charles de Wolff roemt de akoestiek, die aan de kolos sale proporties van de Hohe Messe alle recht doet. Na een jaar experimenteren hebben overigens enkele aanpassingen plaats gevonden. Het koor staat tegenwoordig op een podium en de stoelen zijn zoveel mogelijk in het verlengde daarvan, in het middenschip dus, opgesteld, wat de kans op een directe, onver- vormde klankoverdracht groter maakt. Een positief nevenge volg is dat de zitplaatsen achter de pilaren, die de luisteraar het ■zicht op het muzikale bedrijf ontnam, tot het verleden behoren. Ook De Wolffs interpretatie heeft zich aangepast. Vorig jaar al viel op dat hij passages voor het voltallige koor nadrukkelijk en breed liet uizingen. Speculaties dat De Wollff zich aan muzikaal conservatisme overgeeft, missen naar zijn zeggen elke grond. Hij staat positief tegenover de nieuwe, zgn. authetieke benadering van Barokmuziek en past die slechts aan de omstandigheden, waarin hij musiceert, aan. „Het gaat er mij om Bachs muziek zo mooi mogelijk tot leven te brengen", stelt hij. Het succes van de afgelopen concerten en de uitnodigingen uit binnen - en buitenland (op het programma staan o.m. een con cert in Rome in april '85 en een toernee door de Verenigde Sta ten in 1986) geven een indruk van de kwaliteiten, die het koor in deze tentoonspreidt. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke VVV's, de Haagse Courant (070 - 65 68 06). K O Leiden (071 - 14 11 41), het Bachkoor HOlland 071 - 14 47 69) en aan de zaal. 10, - reduc tie krijgt een ieder, die 50 kaarten ineens opneemt. DIRK VOOREN NA ZUN KWARTETTEN-KRUISTOCHT ONDERNEEMT BEN VAN LEEUWEN NOGMAALS EEN AANSLAG OP DE MARKT In zijn royaal gestoffeerde residentie aan de Weipoortse- weg, gemeente Zoeterwoude, werkt Ben van Leeuwen nog immer rusteloos aan de ex pansie van zijn imperium. Ja ren terug begon hij toen nog aan 't Watertje voor de grap een kwartetspel, met Zoeterwoude als onderwerp, uit te geven. De grap sloeg aan en het werd ernst met de spellen. Steeds meer gemeen ten werden met kwartetten onder Van Leeuwens. han delsmerk bestookt; zwart-wit werd kleur en al gauw kreeg Ben P.M. van Leeuwen de bijnaam „kwartettenkoning". Ruim tweehonderd Neder landse gemeenten zijn (sinds 1977) inmiddels „gekwartet- teerd", ten bate van en uitge geven door gemeenten zelf, door tal van instellingen en verenigingen die op deze wij ze aan een lucratieve fond senwerving konden doen. „Alleen met onze kwartetten al hebben Nederlandse in stellingen, verenigingen of organisaties met een alge meen of charitatief doel tot nu toe met elkaar ruim an derhalf miljoen gulden ver diend", aldus Ben van Leeu wen. Nee, bijvoorbeeld het Dordtse fanfarende muziek- juweel „Jubal", „dat in een week tijd met het Dordrecht Kwartet bijna anderhalve ton verdiende...Is dat wat, of is dat niets?" Dynamische Ben Kwartetten met de mooiste stads- of dorpsgezichten en andere aspecten, en voorzien van de gemeentelijke wa pens, degelijk ingelijste kwartet-miniaturen, kwar tetposters voor aan de wand: „Allemaal produkten waar ik geheel achter kan staan", zegt dynamische Ben, die echter in toenemende mate in minder goede lichamelijke conditie verkeert, zodat hij nog nauwelijks meer per soonlijk bij de klanten langs kan komen en alles van ach ter zijn uitgedijde bureau te lefonisch moet regelerf Nog steeds probeert Van Leeu wen je te doen geloven, dat hij aan dat alles „nauwelijks een cent verdient", maar dat is onzin natuurlijk; die hecht doortimmerde werkruimte „Ideale omgeving voor een interessant ge«prek, gegroeid uit de ervaring met de bege leiding van honderden spe ciale kwartetten" is niet zomaar uit de blauwe hemel komen vallen en van de wind zal Ben ook niet kun nen leven, neem ik aan. Van Leeuwen is in de tussen tijd niet bij de pakken kwar tetten gaan neerzitten. Zijn geest bleef actief en een paar jaar geleden begon hij op iets te zitten spinzen dat nu ge stalte gaat krijgen. Een idee werd geboren en een nieuw artikel verschijnt op de Van Leeuwen-markt („Zonder er zelf rijk van te worden") en wederom heeft Ben zich ont fermd over verenigingen en groepen met die onbaatzuch tige doeleinden, „die het al maar moeilijker krijgen om de financiële eindjes aan el kaar te kunnen blijven kno pen", zo heeft Van Leeuwen naar de Burgemeesters van de Nederlandse Gemeenten geschreven: „Er vallen nü weer meerdere duizenden guldens extra te verdienen". Verzamelobject „Ansichtkaarten, zeg het nu zelf, zijn meestal nietszeg gend: de Groeten uit Jan-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5