Semi-permanent gebouw is mogelijk oplossing voor ruimteprobleem Koudekerk JLL i-L H Windmolen voorziet hotel van energie REGI0U0UR1NAAL Stompwi jkse tuinder mag bouwen zonder garantieverklaring dagpuzzel LEIDEN/REGIO £oidóc6outtmt DINSDAG 23 OKTOBER 1984 PAGINA 4" Voor een uitgebreide hgenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze' krant bioscopen Doom (12); 18.30. 21.00. 13.30. tiëra (al); 13.45. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Greyatok», de legende ven Terzan, heer van de apen (al); 14.30, 19.00. 21.30. LIDO I (Steenstraat 39. tel. 124130): Once upon a time in America (12); 19.45. LIDO Gebroken epiegels (16); Doom (12); 14.30. 19.00. 21.15.» STUDIO (071-133210): Buiteri] op de Mounty (al); 14.30. 19.00, 21.15. TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): Een moordstel (al); 14.30, 19.00, like It hot (16); 14.30. 19.00. 21.15. KINDERVOORSTELLING LIDO I: Alice in Wonderland: NOORDW1JK LIDOTHEATER (Pr. .Bernhardstraat 56. tel. 01719-12800): Geen opgave. CITY THEATER 19.00. 21.15. KINDERVOORSTELLING •CITY THEATER IV: Do onvoor- atelbare tocht (al); wo. 14.45. 01717-4354): Choaen (al); 20.00. Fanny en alexander (16);. 19.30. dienstverlening in de regio Leiden worden i vrijdag 26 oktober waargeno men door Apotheek Zuid West in Leiden en Apotheek Boehmer in BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuia: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur Kraamafdeling: dag. dag. 15.00-18.30 u. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00- 14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sport-Medlsch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Ellsabeth-ziekenhuls. Endegeest: Dl. en vr. 13.00- 14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Academisch Zie kenhuis: Voor alle patiënten (be halve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Dagelijks 14.15- 15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoekuur afdeling verlos kunde: 18.00-19.00 u. De Prae- maturenafdeling dagelijks verstrekken. De bezoektijden wijkende tijd afgesproken wor den met de hoofdverpleegkundi ge) zijn dagelijks Voor allen die in moeilijkheden erkeren of eenzaam zijn. Ver- rouwelijk. Dag en nacht bereik- mmm 2 3 4 MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te worden Ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 wachtwoord: 2 tegenstelling van negatief; OPLOSSING •menie -ei teiteiiuti e ijeuisod z :euB|suoo i Contributie voor SJZ-jeugd omhoog ZOETERWOUDE De leden van de Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ moeten morgenavond beslissen over een contributieverhoging. Vooral de contributie voor de allerjongste jeugd gaat fors zelfs meer dan 15 procent omhoog. De jeugd van 6 t/m 9 jaar betaalt nu zes gulden per maand en het bestuursvoor stel gaat uit van een contributie per 1 januari 1985 van zeven gulden. Een verhoging derhalve van maar liefst, ruim 16%. De jeugd van 10-11 jaar gaat, als de algemene vergadering tenminste akkoord gaat, 8.25 per maand betalen. De vergadering in het clubhuis van SJZ begint om acht uur. ZOETERWOUDE Er is aanzienlijk méér klei gebruikt bij de verbetering van de kaden van de Meer- en Buur- watering en de Noord-Aasche Vliet te Zoeterwoude dan aanvankelijk was voorzien. Dat heeft tot gevolg dat bijna 100.000 gulden extra nodig is. Door een verhoging van het subsidie van het Hoogheemraadschap van Rijnland en het te verwachten rijkssubsidie zullen de kosten voor de opdrachtgever, het waterschap „de Ommedijck" toch bin nen de oorspronkelijke raming kunnen blijven. In de begroting van de Grontmij werd een hoeveelheid klei geraamd van 9.250 m3 terwijl de nieuwe berekening uitgaat van 12.000 m3. Naar de oorzaak van deze grote overschrijding is door het college van dijkgraaf en heemraden (het dagelijks bestuur van het water schap. red.) onderzoek verricht. Daarbij is gebleken dat bij het maken van het WAARDERING VOOR INZET WERKLOZEN Kadeverbetering kost een ton meer plan voor de kadeverbetering fouten zijn gemaakt. Zo is de grondverzetbere- kening te krap van opzet gebleken. Voorts was het drasse voorland voor de kade op de tekening als vast onderdeel van het kadeprofiel getekend met daar op de verbeterde kade. De kade moest verder polderwaarts worden gelegd. Met name door het zeer lage binnenta- lud had dit aanzienlijke consequenties voor de te verwerken hoeveelheid klei. Inmiddels is de kadeverbetering gerea liseerd. Waarnemend dijkgraaf J. W. van der Drift is erg enthousiast over het resultaat: „Met name in de Geer- polder waren diverse zwakke plekken. Nu voldoet de gehele kade weer aan de eisen en dat is erg belangrijk". Door het Ministerie van Verkeer en Water staat is op het werk een subsidie toege zegd in het kader van de additionele werkgelegenheidsprojekten. Het gaat daarbij om een bedrag van 139.000 gul den. Aan het projekt hebben vier lang durig werklozen deelgenomen. Ook daarover is de heer van der Drift te vreden: „Die vier mensen zijn enthou siast aan het werk gegaan en ook de aannemer van het werk, de firma Oranjewoud, was vol lof. Dat heeft er in geresulteerd dat één van de vier in vaste dienst is gekomen bij „Oranje woud" terwijl twee anderen voorlopig nog tijdelijk werk hebben bij die fir- KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het plaatsen van een semi permanent ge bouwtje achter het ge meentehuis biedt mogelijk een uitkomst voor de ruimtelijke problemen van de Koudekerkse se cretarie. In de vergade ring van de raadscommis sie voor openbare werken en planologie bleek gis teravond, dat deze oplos sing zestigduizend gulden gaat kosten. microcomputer een onderkomen. Hoewel alle par tijen een interne verbouwing van het gemeentehuis het meest ideaal vinden, weegt het voor het CDA en de PvdA zwaar dat dan trouwerijen, raads- en commissiewerk niet langer in het gemeentehuis kunnen plaatsvinden. Zij vin den de tijdelijke voorziening een redelijke oplossing, alhoe wel de kosten tegenvallen. De heer G. van Bostelen drong aan op meer soberheid bij de inrichting van het bouwsel om de kosten nog wat te drukken. Mevrouw M. Vorenkamp van de VVD is, gezien de hogere kosten, een tegenstandster van de plaatsing van de semi per manente oplossing. Behalve dat zij een interne verbouwing duurzamer vindt, is ook de trouw- en raadzaal naar haar mening niet ideaal. „Vooral bij trouwerijen ondervinden oude mensen en invaliden last van de trap, die zij op moeten klimmen om in de trouwzaal te komen", aldus mevrouw Vorenkamp. Mogelijke ver vangende ruimten voor de trouwerijen en het raads- en commissiewerk zijn het zaaltje van Nieuw Poelgeest en De Ridderhof. Het college van b en w buigt zich opnieuw over alle plannen en komt in de raadsvergadering van 12 no vember met een definitief voorstel. Op verzoek van mevrouw Vo renkamp (VVD) onderzoekt het college de mogelijkheden om, om de honderd meter, reddingsmiddelen te plaatsen langs het fietspad op de Hoog- ewaard. Hiertegen was in het verleden veel bezwaar, omdat de reddingsboeien nogal eens worden gestolen, het gaat vooral om het stuk waar het - smalle - fietspad richting Al phen aan den Rijn, vlak langs de Rijn loopt. Regelmatig val len kinderen in het water. Oorzaken zijn vooral kattek- waad. De hoge walkant maakt het voor kinderen uitzonder lijk moeilijk om op de kant te komen. In de winterdag is zo'n situatie levensgevaarlijk om dat drie minuten in het ijskou de water al voldoende zijn om iemand het leven te benemen. De afgelopen winter is het voorgekomen dat opspattend schroefwater van een schip onmiddellijk bevroor op het fietspad. Daardoor gleed een fietser in het water, wat deze keer goed afliep. De raadscom missie wil verder via publica ties in de plaatselijke bladen de ouder van schoolgaande kinderen attent maken op het gevaar. „Misschien bereiken zij, dat de kinderen niet met zijn vieren naast elkaar fiet sen", besloten de commissiele den. Leidschendam trekt subsidie aan jeugdleden van buiten in LEIDSCHENDAM Door de nieuwe subsidieregeling voor sociaal-cultureel werk en maatschappelijke dienstverle ning zullen enkele van de bij na 70 verenigingen en instel lingen in Leidschendam be langrijk minder en enkele an dere belangrijk meer subsidie krijgen. Het totale beschikbare bedrag blijft, afgezien van mo gelijke bezuinigingen bij de komende behandeling van de begroting, gelijk aan dat van dit jaar. Uitgangspunten voor de nieuwe regeling zijn min der subsidie voor activiteiten en meer geld voor de vaste lasten die onheersbaar zijn en waarop de verenigingen niet kunnen bezuinigen. Eén bezuiniging is echter al door B en W aangebracht. De sportverenigingen krijgen na melijk niet langer subsidie voor jeugdleden die buiten Leidschendam wonen. Dit telt vooral voor twee verenigingen heel zwaar: tennisclub Leeu- wenbergh krijgt daardoor maar 8.000 in plaats van 35.000 gulden en jeugdmanege Hestar krijgt in 1985 maximaal 10.000 gulden in plaats van de huidi ge 28.000 gulden. Scouting Sa- toko Kitahara valt nog in een overgangsregeling en hoeft in 1985 slechts 13 procent in te le veren, maar de twee volgende jaren wordt dat 35 procent. Veel minder krijgen ook de Stichting Gereformeerd Jeugdverband en de Handbal club EHC. Fors verhoogd, ruim 40 procent, wordt de sub sidie voor het open jongeren centrum De Sater, Scouting Pius XII krijgt 12 procent meer en het fanfarekorps Juliana te Stompwijk 50 pro cent. Andere verenigingen moeten enkele tinetallen gul dens inleveren. Door het uitsluiten van subsi die voor jeugdleden die buiten Leidschendam wonen, wordt een besparing van 66.000 gul den verkregen. Indien de ge meenteraad zou besluiten om ook de leeftijdsgrens waarop subsidie wordt verleend van 21 jaar naar 18 jaar terug te brengen kan nog eens 33.000 gulden worden bezuinigd. Veel gemeenten hanteren die grens al en in Leidschendam wordt een leeftijd van 18 jaar ook aangehouden bij subsidie voor het muziekonderwijs en bij inschrijving als woningzoe kende. Nieuw in de regeling is ook dat voortaan een vast be drag. 32 gulden en 30 cent, per jeugdlid wordt uitgekeerd. De nieuwe verordening is deze maand onderwerp van ge sprek geweest in de verenigin gen en koepelorganisaties. Dinsdag 6 november wordt een gezamenlijke vergadering gehouden van de commissies welzijn en sociale zaken en volksgezondheid waarbij ook de vertegenwoordigers van de koepelorganisaties worden uit genodigd. Schilders in Alphens raadhuis ALPHEN AAN DEN RIJN De tentoonstelling „schilders in het raadhuis" werd gisteren officieel geopend met het overhandigen van een catalo gus, waarin opgenomen de ge ëxposeerde werken, aan de wethouder van sociaal culture le zaken H. den Duyn. De tentoonstelling is een ge volg van een prijsvraag voor amateurschilders die eerder dit jaar werd uitgeschreven door de Stichting Alphen Pro motion. Het doel voor de wed strijd is tweeledig. Men kan op deze wijze laten zien hoe men zijn vrije tijd waardevol kan besteden en zo anderen stimu leren, maar ook wordt be kendheid gegeven aan de Al- phense regio. De schilders moesten in hun werken de ka rakteristiek van de regio ver tolken. Dat dit thema aange sproken heeft blijkt uit het feit dat er voor de sluitingsdatum van 30 september dertig werk stukken zijn aangeboden. De kwaliteit van de werken wordt geklassificeerd van goed tot zeer goed. Een jury, onder leiding van burgemeester M. Paats en be staande uit Femmy Calsina, galeriehoudster in Alphen, Henricus Rol kunstschilder uit Noorden, Ir. Johan Poort, De overhandiging van de catalogus. voorzitter van de Haagsche School en Ab van Overdam kunstschilder uit Wassenaar, hebben gisteren een juryrap port over de werken gmaakt. De uitslag hiervan wordt za terdag 27 oktober bekend ge maakt tijdens een bijeenkomst in de Oudshoornse kerk. Het publiek, evenals scholieren neeft ook een stem en kan die uitbrengen voor de publieks- en scholierenprijs. Bezoekers van de tentoonstel ling kunnen deze week een ju ryrapport invullen. Dat geldt ook voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs. In de ca talogus kan men over ieder werk een toelichting en het motief van de schilder lezen, hetgeen kan helpen bij de be oordeling. Zaterdag zullen dan ook de publieks- en de scholie renprijs worden uitgereikt. HAZERSWOUDE-DORP In het Rietveld, bij het hotel Klein Giet hoorn, is de eerste wind molen voor het opwek ken van electriciteit in het gebied van electrici- teitsbedrijf Rijnland ge plaatst. De molen moet stroom leveren voor de vriezers, koeling en an dere electriciteitsappara- ten voor het hotel en de huishouding van op drachtgevers Fred en Carla Bisschop. Het plaatsten van de molen komt voort uit hun belang stelling voor deze vorm van energieopwekking. Zij den ken hun investering over ze ven k acht jaar te hebben te rugverdiend. Zij hebben wei nig problemen ondervonden bij het aanvragen van een vergunning voor het plaatsen van hun molen, die een hoogte heeft van vierentwin tig meter. Binnen enkele maanden was hun vergun ning binnen. Ook de bespre kingen met het energiebe drijf verliepen voorspoedig. Er ontstond alleen wat ver traging, toen het bedrijf dat de molen leverde, hen voor rekende dat hun gangbare type niet voldoende stroom zou leveren. Daarom zijn Fred en Carla de eersten die een nieuw model van het be drijf Windvang uit Veenen- daal in gebruik nemen. Dit model heeft twee wieken met een lengte van bijna acht me ter. Vorige week werd de molen geplaatst. Dit moest enkele malen worden uitgesteld doordat er te veel wind stond. Ook het heien verliep niet zonder problemen. Door dat de kraan niet op de werf van het hotel kon komen, moest dat over een sloot heen gebeuren. Hierbij belandde de kraan bijna in het water. De molen heeft een keer proefgedraaid. Dat ging goed. Maar er wordt nu gewacht op meer wind om de molen goed te kunnen afstellen. Wan neer dit is gebeurd kan de molen het hotel van stroom gaan voorzien. Het eventueel teveel aan vermogen wordt geleverd aan het energiebe drijf Rijnland. Daarvoor zijn de nodige aanpassingen ge maakt. Kamerverhuur door woningbouw vereniging LEIDSCHENDAM In jon- gerensoos Dormibella aan de Rijnlandstraat 2a wordt van avond een bijeenkomst gehou den over kamerverhuur door woningbouwverenigingen in Leidschendam. Een vierkamerflat aan de Prins Joh. W. Frisolaan is bij voorbeeld verhuurd aan drie jongeren die elk een eigen ka mer hebben en gezamenlijk de keuken en de douche gebrui ken. De huurprijzen van de kamers variëren van 160 tot 250 gulden per kamer per maand, inclusief gas, electrici teit, servicekosten en gemeen telijke heffingen. De kamers worden toegewezen aan jonge ren die nog niet aan de beurt zijn voor een gewone woning of die zo'n woning niet kun nen betalen. Indien zich vol doende liefhebbers voor dit soort verhuur aanmelden wil de woningbouwvereniging het experiment uitbreiden. De in formatie-avond die georgani seerd wordt door de Werk groep Jongerenhuisvesting Leidschendam begint om 20.00 uur. Inschrijven kan gebeuren bij de gemeente (afdeling huis vesting) en bij de woning bouwvereniging Dillenburg- singel 2, tel. 070-275223. Voor inlichtingen bij de werkgroep kan men terecht in het kan toor van de Raad van Jeugd- en Jongerenactiviteiten, Dam straat 4a, tel. 200115. Foto's Foto's die tonen wat de gevolgen zijn van een verhoog' de bloeddruk voor de menselijke organen worden van- at vandaag tot en met 2 november getoond in het hoofdgebouw van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noord wijk. De foto's zijn gemaakt door Leo- nart Nilsson, die ook bekend is van zijn foto's van in- sekten, onderwaterfoto's. Hij is bovendien hof foto- Deeltijd De vrouwen ii. derdagavond i Am bach ts- i de VVD-afdeling Voorschoten houden don zen bijeenkomst over deeltijdarbeid in het Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 in Voor schoten. Hanneke de Bruin, vice-voorzitter van de vrou wen in de VVD in Nederland zal de discussie leiden. Het gaat met name om deeltijdarbeid waarbij twee of meer mensen de verantwoordelijkheid delen voor een functie die de volledige werktijd (of meer) vraagt. Aanvang half negen. Kaart Caroline Kaart en Rudolf Schock, begeleid door ope rettevereniging Bonitacius, geven donderdag een con cert in de Alphense Bonifaciuskerk. Het concert be gint om kwart over acht, de toegangsprijs is vijfen twintig gulden, houders van de CJP en Pas 65betalen twintig gulden. Cantate Deo Het christelijk gemengd koor 'Cantate Deo' geeft donder dag zijn jaarlijkse uitvoering in de Dorpskerk aan de Rijn straat in Katwijk. Medewerking verlenen Anja van Wijk (sopraan), Jan van Westenbrugge (orgel) en het Baroken- semble Intermezzo'. Het geheel staat onder leiding van Je roen Bosman. Op het programma staan werken van Swee- linck, Mozart, Smart, Hans Boelee, Mc.Phail en anderen. Het concert begint om acht uur, de toegangsprijs is zeven gulden vijftig, Pas 65+ en CJP-houders betalen vijf gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden en 's%avonds aan de kerk. Streekcommissie Een thema-avond over het regionaal Economisch Structuur Onderzoek Duin en Bollenstreek staat don derdag op het programma van de Streekcommissie Bollenstreek. Iedere belangstellende is welkom vanaf acht uur in de Nachtegaal aan de Heereweg in Lisse. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor degenen die zich bezighouden met de herziening van het streekplan Zuid-Holland West. Het behoud van de agrarische functie van de streek, de situering van woningbouwlo caties en bedrijfsterreinen, de openbaar vervoer- en wegenstructuur en het toelaten van niet agrarische be drijvigheid zijn de hoofdpunten die de revue zullen passeren. Er zullen twee inleidingen worden gehouden. Jubileumconcert Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van Bemardus- koor in Hazerswoude-Groenendijk wordt donderdag in de .jge Bernarduskerk een orgelconcert gegeven door Albert de -» Klerk. Medewerking verleent de fluittiste Thekla Hekker. De uitvoering begint om kwart over acht en de toegang is gratis. Op het programma staan onder meer werken van Cesar Franck, Fauré, Vierne en Koechlin. Aan het slot verzorgt De Klerk een improvisatie. Kaarten De leden en donateurs van de voetbalvereniging ROAC '79 kunnen donderdagavond weer komen sjoe len of klaverjassen in de kantine aan het Hertogspark in Rijpwetering. Aanvang half negen. (het Veiligheid De Patiëntenraad Wantveld houdt morgen in het Inter- kruisgebouw aan de Van Panhuysstraat in Noordwijk een voorlichtingsavond over „Veiligheid in en om het huis". Gastspreker is Hans Dorrestein, verbonden aan de stich ting Consument en Veiligheid te Amsterdam. Deze stich ting is actief op het terrein van de preventie van ongeval len in de privésfeer. Per jaar gebeuren er naar schatting 2.3 miljoen van dergelijke ongevallen. In bijna de helft is de aard van opgelopen letsel zo ernstig, dat een poliklini sche behandeling of een ziekenhuisopname nodig is. Aan de gevolgen van dit soort ongevallen (vergiftigingen, val partijen. verbrandingen, enz.) overlijden jaarlijks bijna 2400 mensen ofwel 50 per week. Hans Dorrestein zal op een en ander uitvoerig ingaan. Daarna is er gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst begint om acht uur. fpijl Si». LEIDSCHENDAM Tuinder H. G. A. de Vreede uit Stomp- jk kon gisteravond rond op de publieke tribu ne van de Leidschendamse raadzaal opgelucht adem ha len. Zijn bezwaarschrift tegen het door B. en W. niet verle nen van een bouwvergunning voor een woonhuis bij zijn be drijf aan de Huyssitterweg werd met elf tegen tien stem men gegrond verklaard. Het collegevoorstel tot onge- grondverklaring omdat De Vreede geen garantieverkla ring wilde tekenen dat de be drijfswoning voor een periode van 20 jaar uitsluitend voor het agrarisch bedrijf zou wor den gebruikt, kreeg onvol doende steun. Behalve de drie wethouders (wethouder J.C. van Erp was afwezig) stemden slechts de VVD-fractie en het CDA-raadslid C.J. van Kam pen voor het voorstel. Aan het besluit ging overigens een langdurige discussie en een schorsing voor overleg door B. en W. vooraf Aanleiding voor de schorsing was het antwoord op de vraag of de afgelopen acht jaar wer kelijk geen bouwvergunning zonder garantieverklaring was verleend, zoals wethouder me vrouw J.J. van Nievelt-Vol- muller had beweerd. Mevrouw K.P. Bregman-Lugtigheid (CDA) zei hierover haar twij fels te hebben. Burgemeester W.F. de Vreeze deelde mee dat Zich de afgelopen jaren op 21 gevallen één uitzondering had voorgedaan. Het betrof een bouwvergunning (voor twee woningen) op de grens van het landelijk gebied en de kern van Stompwijk. Voldoen de aanleiding voor het grootste deel van de CDA-fractie zijn standpunt te wijzigen. Leidschendam laat, na een po sitief advies in 1977 van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, eventuele bouwers in het lan delijk gebied een garantiever klaring tekenen omdat in het verleden door stedelingen op alle mogelijke manieren werd getracht in deze (rustige) geving een woning te krijgen. De sla- en komkommertele die het bedrijf aan de Huyssit terweg vier jaar geleden nam weigerde echter te teke Zijn argumentatie mingsplan voldeed. Hij wildi bij eventueel voortijdig overlij den zijn vrouw en kinderei niet opgescheept zien met eei overeenkomst. Het weigerei van de ondertekening vero< zaakte bij B. en W. „twijfel het bedrijf wel bonafide i zoals de wethouder de advo caat van De Vreede liet weten g< Deze opmerking werd speciale geval vanuit <3 als niet passend in een openba ei re brief geacht. Mevrouw V: Nievelt had zich in de coi missievergadering hiertegen verweerd met de opmerkin u dat zij een scherpe „maar L beledigende brief" had schreven. De wethouder een garantieverklaring de eni ge bescherming te vinden het agrarisch houden var landelijk gebied. ij Jelo Ie o ti doe bei

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4