Kritiek op nieuw plan wijkagenten ALLERLEKOSI nu Onzekerheid bij ambtenaren van sociale diensten Voor kleine klusje*. Gidslijn voor slechtzienden op Stationsweg Omroep Rijnland gaat voorlopig van de kabel a%T£eidóe(2owumt Vrouwen komen niet in aanmerking voor topfunctie bij gemeente .EIDEN EeicLeSowumt DINSDAG 23 OKTOBER 1984 PAGINA 3 i wim staat ïring-t reewave en Entertainer weer betrapt CIDEN De politie en de idiocontrole Dienst hebben jisteren twee oude en bekende illegale radiozenders uit de zitten lucht gehaald. Het zijn „Free- •lijk. wave" en „Entertainer", et bek »Freewave" (waarde 1500 gul den) stond onbeheerd in een jand aan de Beestenmarkt en .Entertainer" bevond zich in een woning aan de Arends horst. Radio „Freewave" werd jp 8 oktober twee keer op één dag uit de lucht gehaald. dere irop er Nachtportier opgelicht LEIDEN De nachtportier van hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg is vannacht om drie uur het slachtoffer geworden van een oplichterstruc. Een hotelgast ging naar boven, terwijl zijn vriend in de conversatiezaal achter bleef. De eerste vroeg of de portier wat badschuim naar boven wilde brengen en aan dat verzoek werd gehoor gege ven. De ene gast bleef beneden. Ver volgens ging het tweetal nog een luch tje scheppen. Een tijdje later merkte de portier dat twee geldkistjes met een paar honderd gulden en enkele credit cards waren verdwenen. Na inspectie bleek dat de twee mannen het hotel met hun bagage hadden verlaten. Het tweetal verbleef sinds zaterdag in het hotel. Engelenkopjes gestolen LEIDEN Uit het Caecilia- complex zijn 6 engelenkopjes gestolen. De kopjes, gemaakt van zandsteen, zijn uit de muur gehakt. Ze vertegen woordigen een grote histori sche waarde, het maken van replica's wordt op 15.000 gul den geschat. Het Caecilia- complex wordt momenteel gerestaureerd en alle waar devolle spullen zijn naar een veilige plaats gebracht. Van wege mogelijke beschadi- gingnen bij het verwijderen heeft men de engelenkopjes echter laten zitten. Auto op zijn kant LEIDEN Onbe kenden hebben zon dagavond tussen ze ven en negen uur een op de Uiterste gracht geparkeerde auto op zijn kant ge zet. De wagen werd ern stig beschadigd. Men vermoedt dat een en ander werk is van buurtkinderen. Gewond bij aanrijding LEIDEN Een 63-jarige Leidse vrouw is gisterochtend met inwendig letsel (vermoedelijk nierbeschadiging) naar het AZL gebracht. De vrouw was passagier van een auto die op de krui sing Horstenrode/Ketelmeerlaan in botsing kwam met een andere wagen, bestuurd door een 31-jarige vrouw uit Leiden. Deze reed zonder voorrang te verlenen van de Horstenrode de Ketel meerlaan op en kwam in botsing met een auto die werd bestuur door een 63- jarige Leidenaar. In de wagen van de 31-jarige vrouw zat een 4-jarig jongetje dat ter plekke aan een hoofdwond kon worden behandeld. Goekoop bezoekt 101-jarige LEIDEN Burge- meester C. Goekoop heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan mevrouw L.F.A.C. Meses. Zij vierde zondag haar 101ste veijaardag. Mevrouw Meses woont in verpleeg huis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorder- wierlaan 50. pen doen. hij blijv< ;k kr ngen n, wi 1 A me LEIDEN Schoorvoe- e' end ging gisteravond een o doe krappe meerderheid van de commisie algemene be stuurlijke aangelegenhe- den akkoord met het plan pnom vanaf 1 januari vol- z jend jaar de politie met ■a kvijkbrigades te laten wer- i leen. In dat plan is het de :c bedoeling dat de stad in wi jrie wijken wordt ver- »t alle deeld met in elk rayon betri drie wijkagenten. Deze o wijkagenten krijgen dan steun van zogemaande wijkbrigades, die uit zo'n twintig mensen bestaan. te gn Het doel hiervan is dat de politie preventiever zal kunnen gaan werken en meer contact met een buurt kan onderhouden. Vorig jaar november kwam er een rapport uit van de beleid- sadviesgroep „oorzakelijke be nadering", waarin het werken in de wijk als zeer nuttig werd bestempeld. Naar aanleiding hiervan werd besloten te on derzoeken op welke manier die wijkgerichte aanpak in Leiden gestalte zou kunnen krijgen. In eerste instantie werd het plan geopperd om Leiden in zeven wijken met wijkagenten onder te verde len. Een nadere uitwerking door de beleidsadviesgroep leerde echter dat een indeling in zeven wijken in de praktijk zeer moeilijk te realiseren zou zijn en daarom werd voorge steld de stad in drie grotere rayons onder te verdelen. De commissie ABA vond het een teleurstelling dat er in het huidige plan nog „slechts" van drie rayons werd uitgegaan. Voor velen was de teruggang van zeven wijken naar drie een nogal forse stap en men vond dan ook dat op die ma nier van een wijkfunctie geen sprake meer was. Nadat de. voorzitter van de commissie en tevens hoofd van de politie, burgemeester Goekoop en woordvoerder voor de Leidse politie de heer Mostert de noodzaak van deze teruggang in wijken duidelijk hadden ge maakt gingen uiteindelijk VVD, CDA en D'66 akkoord met het voorstel. De heer Van der Pluym (PVDA) wilde het voorstel eerst nog in zijn frac tie bespreken en sprak zich daarom nog niet over het voostel uit. PSP en PPR, die vonden dat met het huidige voorstel van wijkgericht wer ken geen sprake meer was, noemden de hele discussie „onzin". De heer Mostert probeerde duidelijk te maken waarom een indeling van de stad in ze ven wijken onhaalbaar is. „Er zijn tal van gewoon praktische redenen, zoals het indelen van een dienstrooster, die het wer ken in zeven districten onmo gelijk maken. Daar is de bezet ting niet naar. Daarnaast is het zo dat er nu meer sprake is van een geleidelijke en meer zorgvuldige overgang in de werkzaamheden voor de agen ten. Een plotselinge overgang naar zeven wijken is voor veel mensen een te grote stap. Daarbij krijg je namelijk dat er rustige en drukke wijken ont staan. In een rustige wijk zit men zich dan te vervelen ter wijl men in de andere wijk het heel erg druk heeft. Door die wijken te vergroten overlap pen de probleem gebieden el kaar meer. Op die manier wordt het werk voor de poli tiemensen ook aantrekkelijker en ontstaat tegelijkertijd een grotere betrokkenheid bij het werk", aldus Mostert. De werkzaamheden voor de wijkagenten en de wijkbriga des worden in het nieuwe sy steem ook meer uitgebreid. Zo zullen deze politiemensen van af 1 januari de zogenaamde kleine criminele zaken en aan houdingen op heterdaad mo gen verrichten. Nu is het zo dat alleen de recherche deze taken mag uitvoeren. Door op leidingen aan te passen en bij scholing wil de politie op deze taakverzwaring inspelen. i gev< VREES VOOR VERLIES BANEN is bew intsch en ht ^endei laar h ïl zake eet, oo die ir zon ti» morgf EchlÉLEIDEN/DEN HAAG De 2n niei samenvoeging van de werk- n eenloosheids wetten in de zomer ond, (van volgend jaar, zoals die dwestfdoor de regering wordt voor- i hienlgestaan, heeft onzekerheid ge- nderd bracht onder de ambtenaren iet wt van de sociale diensten in ons land. De Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren wil zo spoedig mogelijk een ge- w( Yc pe? v 08.00 3prek met minister Rietkerk nÏ nan Binnenlandse Zaken over 'mp het dreigende verlies van 6500 banen bij de sociale diensten. Het gaat de bond hierbij onder meer om sociale rechercheurs die mensen met een WWV- uitkering controleren. Maar ook de categorie bijstands- maatschappelijk werkers (de ambtenaren die de clienten ontvangen en begeleiden) zou den door de bundeling van de wetten gedupeerd kunnen gjjworden. In beide gevallen gaat 41 het namelijk om personen ^Jwiens kosten door de Sociale Diensten gedeeltelijk kunnen worden gedeclareerd bij het ministerie van Sociale Zaken. Door de samenvoeging van de wetten, waarbij de uitvoering van de nieuwe wet bij de be- 1 drijfsvereniging (het GAK) J zou komen te liggen, vervalt -1 bij de Sociale Diensten het' aantal bezigheden die voort vloeien uit de WWV. Voor een betreft het hier de contro- op fraude bij het verkrijgen :an deze uitkering. Bij de idse sociale dienst zijn drie n dergelijke sociale recher cheurs actief. Deze houden :ich ook bezig met fraude ten zien van de bijstands-uit ingen. Door het wegvallen van de WWV taak bij de Sociale Dienst en vooral doordat de kosten niet meer kunnen wor den gedeclareerd bij het minis terie, dreigt een aantal ar beidsplaatsen op te tocht te ko men te staan. Ook in Leiden. Een woordvoerder van de Leidse sociale dienst meent, dat er vooralsnog zoveel on duidelijkheid is over de pro blematiek, dat elke uitspraak ten aanzien van personele con sequenties voorbarig is. „De personele consequenties zijn niet te overzien. Er is immers nog geen duidelijkheid over de gehele .problematiek. Het is nog maar de vraag of de voor gestelde datum van 1 juli haal baar is. En nog niemand kan zeggen, wat een eventuele sa menvoeging straks zal gaan betekenen". De Bond van Gemeenteambte naren meent, dat een eventue le overgang van ambtenaren naar de bedrijfsvereniging er niet in zit. Volgens een woord voerder van deze bond is zijn organisatie niet betrokken bij het overleg over de personele gevolgen van het nieuwe stel sel van sociale zekerheid. „Er zal snel overleg moeten ko men. Wij zullen van de minis ter eisen dat hij, of afziet van de integratie, of komt met een goed sociaal plan. Via over plaatsing binnen het ambtelij ke apparaat zullen de arbeids plaatsen behouden moeten blijven", aldus een woordvoer der. 1 Ned erlijk edrijfs tvaar elle 2rs(ste ik al .1 die un tv atenk broc eten pleidi is, w Haat dit i! erziel Dmati gesto Je Ri I lakt. n (re| les vo| Psal| teg« j I ïl, ïsen werkt ïeuwe :rda Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal □automatisch per maand □laar v 1 STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFJE NAAR: NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). WËÊgM De gidslijn voor blinden op de Stationsweg. LEIDEN Blinden en slechtzienden zullen straks door middel van een gidslijn in het trottoir van de Stationsweg beter de weg naar de bushaltes kunnen vinden. De gids lijn, die direct begint als men het station uitkomt, bestaat uit geribbelde stoeptegels die in het mid den van het trottoir zijn aangebracht. De lijn loopt ongeveer van het station tot de biscoop Luxor en aan de overkant van het sta tion tot voorbij de bloemen kiosk. Een deel van de stoep rand aan de zijde van het sta tion en aan de overzijde is voorzien van rubber tegels. Op die manier „zien" de visueel gehandicapten waar de over steekplaats is. De verkeers lichten daar zullen worden voorzien van geluidssignalen. Aan de overkant begint direct na de rubbertegel-markering de gidslijn. Van deze geribbel de lijn zijn aftakkingen ge maakt naar de bushaltes. Ook daar zijn langs de stoeprand rubber tegels neergelegd ter hoogte van de in- en uitstap- plaats van de bus. Tevens zijn eventuele obstakels als paal tjes, bomen en borden daar verwijderd. Het is de bedoe ling dat de werkzaamheden op de Stationsweg half december zijn afgerond. Voorlopig blijft een dergelijke gidslijn beperkt tot dit stukje Leiden. Door een al geruime tijd geleden ingestelde werk groep, waarin ook gehandicap ten plaats hebben, zijn ver schillende beleidsaanbevelin gen gedaan voor een voor ge handicapten beter bereikbare stad. Een van aanbevelingen was deze gidslijn. Een route door de stad met een dergelij ke lijn wordt in het door de werkgroep uitgebrachte rap port dan ook aanbevolen. De gemeenteraad heeft over die beleidsaanbevelingen echter nog geen beslissing genomen. Vooruitlopend op dit besluit wordt echter zoveel mogelijk geprobeerd bij herbestratingen vast rekening te houden met de plannen in het rapport van de werkgroep. PSP-RAADSLID: „Waarborgsom afschaffen" LEIDEN Het PSP- raadslid H. de la Mar heeft er bij de Leidse Wo ningstichting (LWS) en de Federatie van Woning bouwverenigingen op aan gedrongen het fenomeen 'waarborgsom' af te schaf fen. Het raadslid stelt dat huurders bij het betrek ken van een woning voor grote lasten staan en dat het afschaffen van de waarborgsom voor de meesten een welkome be sparing zou zijn. De LWS vraagt aan nieuwe huurders momenteel een waarborgsom van 100 gulden, de federatie hanteert een be drag van 350 gulden. Hierover wordt sedert kort een beschei den bedrag aan rente bepaald. Deze rente wordt echter pas uitbetaald wanneer de woning verlaten wordt wat, volgens de la Mar, wel een mensenleven lang kan duren. Bovendien twijfelt hij aan het nut van een waarborgsom. Uit onderzoek zou gebleken zijn dat slechts een paar procent van de huur ders de woning verlaat met een schade die gedekt kan worden door de waarborgsom. „Het eventueel te ontvangen bedrag kan ook met behulp van de deurwaarder gevor derd worden", stelt het raads lid. Vooral aan de LWS is zijn verzoek met nadruk gericht. De la Mar hoopt dat wanneer de LWS het goede voorbeeld geeft, de andere woningbouw verenigingen zullen volgen. Moeder Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraa117 heeft voor de periode van donderdag 25 tot en met woensdag 31 oktober de film „U bent mijn moeder" van het Werktheater op het programma staan. De film. met Joop Admiraal in een dubbelrol, geeft een beeld van een moedertoon relatie. Iedere week bezoekt de zoon zijn dementerende moeder. De voorstellingen beginnen om acht uur en kwart over tien. Schoolbasketbal In totaal 36 teams nemen dit jaar deel aan de schoolbasket- balcompetitie. Er hebben zich veertien meisjes- en tweeën twintig jongensteams ingeschreven. De meisjes komen uit in twee klassen van zeven teams en bij de jongens zijn drie klassen van zeven of acht teams samengesteld. De eerste serie wedstrijden worden tussen nu en de kerstvakantie gespeeld. Om de strijd voor de wisselbeker zo aantrekke lijk mogelijk te maken wordt zowel in de eerste klas meis jes en in die van de jongens een beperkte vorm van play offs gespeeld. Dit betekent dat nr. 1 tegen nr. 4 speelt en nr. 2 tegen nr. 3. De winnende teams van deze wedstrijden spelen tenslotte nog eens tegen elkaar om de wisselbeker op een voor de teams neutraal terrein. Raad van Kerken De raad van kerken houdt morgenavond een vergade ring in Verbum Dei aan de Plantage 16. Na een korte gebedsdienst in de kapel wordt het rapport VII van de 6e Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Van couver besproken. In het rapport wordt ingegaan op de vraag hoe het oecumenisch leerproces kan worden be vorderd. Het thema wordt ingeleid door mevrouw E. Boeke. De bijeenkomst begint om half acht. SP-spreekuur De hulp- en informatiedienst van de Socialistiese Partij houdt weer spreekuur om voorlichting over kwijtschelding van de onroerend goedbelasting te geven. Dit jaar heeft de gemeente Leiden bij de aanslag een foldertje gedaan, waar in wordt vermeld wie er voor kwijtschelding in aanmer king komen. Toch denkt de SP dat er bij grote groepen Leidenaars nog vragen leven over deze regeling. Vandaar het spreekuur dat wordt gehouden elke woensdagavond van zeven tot acht uur in het pand aan de Groenesteeg 33. Huiswerkbegeleiding Club- en buurthuis „Inde Vroolijcke Arke" geeft vanaf 25 oktober huiswerkbegeleiding in het pand aan de Pieterskerkchoorsteeg. De huiswerkbegeleiding is spe ciaal bestemd voor tieners uit de binnenstad, die voort gezet onderwijs volgen. De begeleiding wordt gegeven elke donderdag en vrijdag van drie tot vijf uur. Spelenderwijs Wie wil leren biljarten, klaverjassen of bridgen kan op vrijdagochtend 26 oktober terecht in clubhuis Inde Vrool ijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg 15. Deze bijeen komst, die de titel Spelenderwijsheeft gekregen, begint om tien uur. Deelname kost een rijksdaalder. Men kan zich aanmelden bij Willy Kamperman of Gerard Broekmans, telefoon 123271. LVC In het LVC (Breestraat 66) treedt vrijdagavond 26 ok tober de Amsterdamse ska- en reggaeformatie de Tu ners op. De groep was onder meer te zien bij de IKON- televisie en bracht onlangs een eerste single 'My gir l/Eastern Reggae' uit Het optreden begint om negen uur, de toegang bedraagt zes gulden vijftig (leden beta len vijf gulden). Eerste verjaardag De Webster Universiteit viert de eerste verjaardag van haar dépendence in Leiden. Ter gelegenheid daarvan houdt Carolyn Leslie Ross, kostuum- en decorontwerpster, verbonden aan het Webster Conservatorium voor theater kunst en aan het St. Louis Repertory Theatre een lezing. De lezing wordt vrijdag 26 oktober gegeven tijdens een re ceptie in de Webster universiteit aan de Boommarkt 1, die duurt van half zes tot negen uur 's avonds. Tevens is er naar aanleiding van de eerste verjaardag een tentoonstel ling over kostuum- en decorontwerp ingericht in het pand aan de Boommarkt. De tentoonstelling is nog te bezichti gen tot 9 november. LEIDEN Omroep Rijn land zendt woensdag 31 oktober voorlopig voor het laatst uit. Rijnland heeft van het ministerie van WVC alleen toestem ming om tot 1 november 1984 programma's op de kabel te zetten. De bedoe ling is dat Rijnland eind november de uitzendin gen hervat. De stop van een paar weken wordt veroorzaakt door perike len rond een nieuwe ver gunning die door het mi nisterie van WVC ver leend moet worden. Tot dusver is uitgezonden via een vergunning die op experi mentele basis is verleend en het ministerie weigert nog meer experimentele vergun ningen af te geven. Een defi nitieve vergunning werd ech ter alleen door WVC afgege ven als de desbetreffende re gionale omroep door alle ge meenten waar de omroep te ontvangen is, als representa tief wordt beschouwd. Die for mele uitspraak moet door de gemeenteraden worden ge daan en nog niet alle gemeen ten in de regio Leiden en in de Bollenstreek zijn zover. Rijn land-voorzitter J. Walenkamp verwacht dat op 22 november Warmond als laatste van alle gemeenten in het rijtje for meel Omroep Rijnland repre sentatief zal verklaren. De komende weken zullen volgens Walenkamp gebruikt worden om de programma's van afgelopen tijd nog eens uitvoerig onder de loep te ne men en de organisatie te ver beteren: „Ik ben zeer tevreden over de kwaliteit van de pro-, gram ma's, als je weet hoe snel we zijn gegroeid, maar een ste vige evaluatie is zeker op zijn Overigens is de redactie die de dagelijks Rijnland program ma's maakt nogal teleurgesteld over het feit dat Rijnland een paar weken uit de lucht moet. Daar vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat het bestuur van de omroep er niet in is ge slaagd alle formaliteiten tijdig in orde te brengen om een vergunning per 1 november te krijgen. 'iGELIJKE KANSENSLECHTS SCHIJN Het gemeentebestuur van Leiden streeft er naar meer vrouwen in dienst te nemen, omdat vrouwen in vele functies onderverte genwoordigd zijn. Daartoe wordt in gemeentelijke wervingsad vertenties vrouwen met nadruk gevraagd te solliciteren. Zo ook in een advertentie waarin een plaatsvervangend gemeentesecre taris wordt gezocht. Een topmanager die maar liefst 'minimaal tien jaar ervaring moet hebben in één of meerdere overheidsor ganisaties' zo luidde de tekst van de advertentie die door B en W was opgesteld. De bedoeling was dat deze advertentie eerst in tern zou circuleren om daarna, wanneer zich geen geschikte kandidaten zouden hebben gemeld, de vacature buiten het ge meentehuis wereldkundig te maken. Oplettende raadsleden in de commissie personeelszaken consta teerden gisteravond, dat er binnen het ambtelijk apparaat van de gemeente Leiden geen vrouw rond loopt die aan de hoge ei sen voldoet. Waarmee, als de voorgestelde tekst gehandhaafd zou worden, het emancipatiebeleid niets meer dan een lege dop zou zijn. Een voorstel om onverwijld vast te houden aan het emancipatiebeleid en slechts extern te adverteren, zou echter op verzet binnen het ambtenarenapparaat stuiten. Besloten werd de functie-eisen (op papier) te verzwakken zodat ook vrouwelijke ambtenaren van de gemeente Leiden een kansje zouden maken. Een tweede addertje onder het gras was, dat vrouwen in de functie van plaatsvervangend gemeentesecretaris bii de gemeen te helemaal niet ondervertegenwoordigd zijn. Immers, het team van plaatsvervangendgemeentesecretarissen bestaat momen teel uit één man en één vrouw. Ten langen leste werd ook deze zinsnede uit de advertentie geschrapt De hele emancipatie-zinsnede uit de advertentie schrappen want uiteindelijk slaat zij bij deze vacature nergens meer op werd nauwelijks overwogen. Dat zou immers het imago van de gemeente Leiden als vrouwvriendelijke organisatie schaden. Zodoende rest een advertentie waarin vrouwen nadrukkelijk worden opgeroepen te solliciteren, terwijl nu ai duidelijk is dat er binnen de gemeentelijke organisatie geen vrouw te vinden is, die enige kans maakt aangenomen te worden. Temeer daar B en W de geschikte kandidaat reeds menen gevonden te hebben Naar verluidt kan de heer O. Scheepbouwer, directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, binnenkort zijn benoeming als plaatsvervangend gemeentesecretaris tegemoet zien. GERT VISSER

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3