Zorgen bij Ajax om Van Basten .onder K >etbal in aalf adions PSV MET HEINTZE VOOR GESCHORSTE LOKHOFF TEGEN MANCHESTER UNITED Engelse supporters kunnen komen Joegoslavië reserve voor Spelen 1988 ^ÏEGON ORT Qeid&aQowiant DINSDAG 23 OKTOBER 1984 PAGINA 13 GRONINGEN ET BOETEN ifJINGEN Het bestuur en trainer Han Ber- van FC Groningen zijn nog steeds zeer ont ij over de uitschakeling in de eerste ronde van pernooi om de KNVB-beker door de amateur- Heerjansdam. Het bestuur heeft de spelers een oete toegezegd. De hoogte van het bedrag zal ig bekend worden gemaakt, als de thuiswed- en tegen FC Utrecht en Ajax zijn afgewikkeld. Berger, die de eliminatie in het bekertoernooi e grootste smet op zijn loopbaan beschouwt, f zijn spelers gisteravond nogmaals de neder- rolledig in de schoenen en weigerde daarna de ng te leiden. Berger: „Ik had geen trek om iet „spul" aan de gang te gaan nadat ze me zo in laten zakken. Ik heb ze voor de keuze ge- om zelf te gaan trainen of naar huis te gaan. >bben uiteindelijk getraind. Deze bekerneder- tal ik mijn leven lang niet vergeten". GA Eagles - Feyenoord naar ander tijdstip (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voetbalwedstrijd Go Ahead Eagles - Feyenoord, die uit vrees voor relletjes twee keer door een speel verbod van de Deventer burgemeester Waal werd getroffen, zal op een ander tijdstip dan de woensdagavond of de za terdagavond gehouden moeten worden. De Raad van State verwierp gisteren een verzoek van de KNVB, om het speelver bod dat de burgemeester ook voor de woensdagavond ingesteld had, op te schorten. Voornaamste motief om het speelverbod niet zondermeer goed te keuren was dat door beide partijen on voldoende naar andere oplossingen is ge zocht. Brand vervangt zieke De Visser ALKMAAR Joop Brand zal tijdelijk Piet de Visser vervangen als hoofdtrainer bij AZ '67. Piet de Visser heeft hartklachten, die zich vorige week voor het eerst hebben ge manifesteerd. Brand werkte al bij AZ als trainer van het tweede elftal en als coördina tor van het jeugdplan. Tien supporters voorlopig niet in stadions ZEIST Op basis van de nieuwe orde maatregelen binnen het betaalde voetbal is twee supporters van Ajax en acht van Feyenoord de toegang tot alle stadions van betaalde voetbalclubs voor de duur van twee tot zes maanden ontzegd. De voetbalfans, in de leeftijd van 14 tot 47 jaar, hebben zich schuldig gemaakt aan geweld en wapenbezit bij het PSV-toer- nooi en bi| de wedstrijd PSV-Feyenoord. De tien gestraften moeten zich op het mo ment dat wedstrijden van het betaalde voetbal worden gespeeld op het politiebu reau in hun woonplaats melden. De ge strafte die zich niet aan het verbod houdt, kan zes maanden gevangenisstraf krijgen. Van der Reijden Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) moet ervoor zorgen dat de KNVB en de Westduitse voetbalbond een afspraak om eikaars trainersdiploma's niet meer te er kennen, intrekken. De afspraak zou bete kenen dat veel trainers in het amateur voetbal met Duitse diploma's niet meer kunnen werken. Bovendien is de maatre gel vreemd gezien ook de vele trainers in het betaalde voetbal met buitenlandse di ploma's. Dit stellen de Kamerleden Hen- nekam en Van der Linden (beiden CDA) in vragen aan de staatssecretaris. HARTONDERZOEK ATLEET OVETT LONDEN De Engelse atleet Steve Ovett heeft vermoedelijk hartklachten. De wereldre cordhouder op de 1500 meter is daarvoor in het ziekenhuis aan een onderzoek onderworpen. In de familie van de middenafstandloper ko men veel hartklachten voor. Ovett had voor het onderzoek de keuze tussen een medische ingreep of aansluiting op de monitor. „De in greep leek me, lafaard als ik ben, de minste op lossing, dus heb ik de traditionele methode ge kozen aldus Ovett, die tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles onmiddelijk na de wed strijd op de 1500 meter met vermoedelijke ademhalingsmoeilijkheden (hyperventilatie) naar het ziekenhuis werd vervoerd. „Tot dus verre zijn de resultaten van het onderzoek be vredigend". aldus Ovett. ICH De Inferna le Voetbal Federatie zich gisteren ak- d verklaard met het van het organisatie- té voor het wereld- jioenschap van 1986 voorronde in twaalf ons te laten spelen. In co zullen de 24 lan- die zich kwalificeren, ils in Spanje 1982, de •onde spelen in zes >en van vier landen. groep speelt zijn trijden in twee sta- die. voor Mexicaan- ■grippen, betrekkelijk bij elkaar liggen, jelegd werd dat het ïiserende land in 1 zal spelen en dat ldkampioen Italië >mt in groep 2. Cattlin, de oefenmeester Brighton, heeft zichzelf ildstraf gegeven voor het i te optreden van zijn elf- het afgelopen weekein- wedstrijd in de tweede se voetbaldivisie tegen iley eindige zonder doel- n. Cattlin gaf daarop de ecretaris opdracht zijn floon in te houden, ten afwezigheid van twee is Rein hard Rauball terug- erd als voorzitter van Bo- p Dortmund, de door de- fetiezorgen gekwelde Bun- na. Rauball vervulde die We reeds van 1979 tot F Het voltallige bestuur tie Westduitse voetbalclub ha de nederlaag van het open weekeinde (0-2 te- .Carlsruhe) af. |ps voor lindigt «NAAR Twee rennen en f-averijen staan morgen op het hima van de Wassenaarse jDuindigt. De eerste start is om 12.30 uur. Onze tips voor leeting luiden ?IE DETVILEPRIJS: Zabina i Zingana du Bois en Zader BIA SPRIJS: Yukon River, tulpenburg en Yelly Wielinga. MIRPRIJS: Hesla, Thomas en SPENCERPRIJS: Youssef, In Weber en Wana du Bois. jESTRAALTJEPRIJS: Wilma Yerry Buitenzorg en Yardly. [NGAPRIJS: Lacy River, Cel- m en Capital City. CR PRINCEPRIJS: Vivat Ol- Vesuvius Fortuna en Udeta - zorg. .'A DIEPNOWPRIJS: Wande- ilomes en Wish of Thijssen SKA DAKOTAPRIJS: Udo zorg, Tamara Rita en Varna (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/EINDHO VEN Juist toen Ajax zich gistermorgen zorge loos en in alle rust dacht te kunnen gaan voorbe reiden op de tweede ron de van het Europa Cup 3- toernooi, bereikte trainer Aad de Mos het telefoon tje dat aanvalsleider Mar co van Basten met griep in bed ligt. Een streep door de rekening, vooral omdat De Mos tegenstan der Bohemians Praag morgenavond in De Meer met vier spitsen (De Wit, Bosman, Van Basten, Va nenburg) wil bestrijden. „Als Marco niet kan spe len, moet ik noodgedwon gen terugvallen op mid denvelder Felix Gasselich. Dan maar met drie spitsen aan het karwei beginnen, het is niet anders", ver zuchtte de oefenmeester. Ook De Mos zag vorige week de afgang van Oranje. „Aan vallend voetballen is prima, maar je moet de organisatie wel in de gaten houden", oor deelde hij gisteren. Hij zei er van te hebben geleerd. „Ik ben van plan om het centrum van onze verdediging gesloten te houden". Vrij vertaald komt dat neer op: libero Frank Rijk aard zal morgen minder vaak dan hij gewend is doorschui ven naar het middenveld. Bij Ajax ontbreekt Edo Ophof we gens een schorsing. Op de bank zit onder meer het Turk se talent Mustava Yucedag (18), die door Aad de Mos aan de selectie is toegevoegd, nadat hij als centrumverdediger in het tweede team furore heeft gemaakt. De Mos verwacht dat Bohemians Praag met twee spitsen (Janecka en Micinic) gaat spelen. Bohemians is kop loper in de Tsjechoslowaakse competitie en telt op dit mo ment niet minder dan zeven internationals. De club heeft in Praag altijd een beetje in de schaduw gestaan van de grote zusters Dukla en Spartak. Dukla is een legerploeg en Spartak is evenals Bohemians min of meer eigendom van de machtige staats-machinefa- brieken CKD. Het Dolicek stadion van Bohemians, da plaats biedt aan 18.000 toe schouwers, is nu al uitver kocht voor de return van 7 no vember. De Mos: „Ik verwachi daar een heksenketel, dus we zullen thuis afstand moeten nemen". Het duel in De Meer wordt geleid door de Oostduit ser Prokop. Schuiven Bij PSV neemt Jan Heintze morgen de plaats in van de door de UEFA voor één duel geschorste Ton Lokhoff. De 21-jarige Deen, die per 15 no vember voor de voetbalwet als „Nederlander" mag worden beschouwd en ook tijdens bei de duels met VorwSrts Frank furt a.d.Oder in actie kwam, gaat tegen Manchester United links op het middenveld spe len. Daardoor schuiven Willy van de Kerkhof, Michel Valke en Frans van Rooy in de mid delste lijn automatisch een plaatsje op. Belangrijkste onderdeel van PSV's vrije weekeinde was voor trainer Jan Reker het be zoekje aan Manchester United, dat hij elf dagen eerder ook al aan het werk had gezien in een gemakkelijk gewonnen uitwedstrijd voor de League- Cup tegen Burnley. „En ik ben er blij om dat ik United twee keer gezien heb", aldus Reker, „want toen speelde het erg goed, in een hoog tempo en was ook de tegenstander van goede wil. Zaterdag heb ik ei genlijk geen voetbal gezien, maar wel kunnen vaststellen dat die gasten ook enorm hard kunnen knokken. Waar de bal was, was strijd, waar hij niet was, beweging. Ik denk dat wij morgen te maken krijgen met een mix van die twee din gen: wat minder schoppen en wat meer voetbal. We zullen een hele goede dag moeten hebben, of liever gezegd twee, om die ploeg te kunnen uit schakelen. En dan moet Man chester nog een slechte dag treffen ook". Mühren Indachtig het principe, dat de volgende wedstrijd steeds de belangrijkste is, maakt Man chester United zich nog maar Aanvalsleider Marco van Basten van Ajax (op archieffoto tegen PSV) kampt met griep. sinds zaterdagavond enigszins druk om de komende duels met PSV. Met uitzondering dan wellicht van Jesper Olsen en Arnold Mühren. Tegen Raba Eto Györ, in de vorige ronde, deed Atkinson nog tweemaal een beroep op Müh ren. Deze scoorde zowel uit als thuis een keer, was aangever bij een derde treffer, maar werd weer naar de bank ver bannen zodra het door Gordon Strachan, Remi Moses, Brian Robson en de wat vooruitge- choven Jesper Olsen gevorm de middenrif weer in zijn ge heel beschikbaar was. „Nee, contacten met andere verenigingen heb ik niet. Blijkbaar denkt iedereen dat ik erg duur ben, maar dat valt dus nogal mee", aldus de 33-ja- rige Mühren, die zich op de bank in het prima gezelschap weet van cracks als Norman Whiteside en Frank Stapleton. „Het kost me moeite het te ac cepteren, dat geef ik grif toe. Ik vind ook dat je op mijn leeftijd behoort te spelen. Maar een club als United is wel verplicht elk jaar een paar nieuwe gezichten in het elftal op te nemen. Er is een hoop geïnvesteerd in die gasten en die moeten dan natuurlijk ook spelen". Net als Mühren gelooft Jesper Olsen, die het luxueuze Mot- tram Hall Hotel in Manchester volgende maand verruilt voor een eigen woning, dat Man chester United de beste papie ren heeft. „Maar makkelijk wordt het niet. In de tweede ronde kun je dat trouwens toch wel vergeten. Ik vind het wel leuk weer eens in Neder land te spelen, maar verder is het voor mij gewoon één van de belangrijke duels waarvan we er tóch al zoveel hebben. Maar dat het twee heel goede wedstrijden kunnen worden, dat weet ik wel zeker". PSV's vaste praatje vlak voor een Europa-Cupduel, In dit geval tegen Manchester United. V.l.n.r. Hallvar Tho- resen, Huub Stevens, oud-PSV'er Willy van der Kuilen, trainer Jan reker en manager Kees Ploegsma. EINDHOVEN Hoewel het stadion van PSV voor de morgenavond te spelen UEFA Cup- ontmoeting tegen Manchester United volledig is uitver kocht, zijn er in Eindhoven nog dui zend entreekaarten verkrijgbaar. Die zijn om rellen te voorkomen be stemd voor de En gelse supporters die op goed geluk naar Eindhoven komen. De politiecontrole rond de ontmoeting zal zoals verwacht aanzienlijk scherper zijn dan gebruike- lijk. Engelse sup porters zullen met een bij aankomst in ons land - en ook in de Britse en Belgi sche havensteden - worden gecontro leerd. De Eindho- vense binnenstad zal morgen zoals dat in vakkringen heet, volledig zijn „blauw geverfd' door de aanwezigheid van de Mobiele Een heid. In het stadion zelf zullen naast de normale ordedienst van Philips liefst 250 politiemensen toezien op het handhaven van de orde. PJONGJANG Joegoslavië heeft zich volgens het officiële Noordkoreaanse persbureau KCNA aangemeld als alternatieve organisator voor de Olympische Spelen van 1988, die door het IOC aan Seoel zijn gegeven. Joegoslavië is bereid als eerste reserve op te treden en beschikt over voldoende sportaccomodaties het mammoet-evenement te huisvesten. Noord-Korea heeft zijn communistische bondgeno ten opgeroepen de Spelen in Seoel te boycotten. Belgrado heeft zich tot dusverre ingespannen de Zomerspelen in 1992 binnen de landsgrenzen te halen. Van de zijde van het IOC wordt met nadruk gesteld, dat voorzit ter Samaranch bij herhaling heeft verklaard, dat de in 1981 in Baden-Baden genomen beslissing gehandhaafd blijft en dat de Zuidkoreaanse hoofdstad de Zomerspelen van 1988 zal huisves ten. QB| }n Heumen heeft zijn spo- verdiend. Maar het effect de eerste jaren, toen hij allerlei nieuwe snufjes oduceerde, is weg. Dat I ook niet anders: hij is al ën jaar bondscoach. Van Imen heeft echter, vooral Ide pers en bij de bond, veel krediet gekregen, slim is hij wel. Maar ik de indruk, dat hij dat aift hij de schuld af, zon de consequenties voor IzeTf te trekken. Het is tijd voor een bonds- h als Hans Jorritsma (de Her van Kampong): fana- veel kennis van de hoc- iport, maar helaas niet irerttioneel genoeg voor londsbestuurderen". van der Have in Het Parool) s ieen ontstellend gebrek respect in de huidige tschappij. Regels worden rtdurend overtreden, tbal is de voorbode van zich in de samenleving afspelen. Zoveel mense- (Jementen zijn in die sport verenigd. Bijvoorbeeld: het individualistische in een team; oftewel: een afspiege- ling van de democratie, we hebben het kunnen zien: eerst kwam de nivellering in het voetbal, wat later hebben we tiie tendens gemerkt in het dagelijkse leven. En wat krijgen we nu? Dat de toe schouwers toch weer liever de zelfstandig opererende speler willen zien: individua lisatie, dus decentralisatie. Dat kon je drie jaar geleden al op de velden zien en nu dringt het overal door". (Johan Cruijff in Vrij Ne derland) „Senna, de Braziliaan, wist, toen hij het contract met de stal Toleman ondertekende, wat hij deed. Nu heeft hij de spelregels aan zijn laars ge lapt zonder Toleman te infor meren, dat hij bij een andere renstal, Lotus, zou gaan teke nen. Dat was nu niet bepaald netjes te noemen. Want het opleiden van een talent kost een Formule 1-ploeg onge looflijk veel geld. Het geval Senna schrikt vele teams in de toekomst af om een nieu we jonge rijder vast te leg gen. Eigenlijk zouden wij in de autosportwereld het trans fersysteem uit het profvoet bal moeten overnemen". (Bernie Ecclestone in Sport Ilusstrierte) „Ik ben in Japan een beken de vent. Als ik naar een be drijf toe ga dan zeg ik bij de receptie: „Ik heb uw directie een brief geschreven met het verzoek om een gesprek. U Johan Cruijff: „Voetbal is de voorbode". kent me misschien niet van gezicht maar vast wel van naam. Ik ben Anton Gee- sink". Als ze dat aan de di rectie doorgeven dan wil de hoogste baas me zelf ontvan gen. Ik hoef dan niet zoals alle anderen eerst tien onder geschikten en secretaresses te passeren. Want de president van het bedrijf wil graag aan zijn tweede man laten zien dat hij Anton Geesink op be zoek heeft. De mensen die in Japan momenteel aan de top van de bedrijven staan zijn allemaal van mijn leeftijd. Die hebben mijn wereldkam pioenschap in 1961 en mijn olympische titel in 1964 zelf emotioneel beleefd. Vaak de den ze in die tijd zelf ook aan judo". (Anton Geesink in de Haagsche Courant) „Iedere bokser calculeert de gevaren van zijn sport in. Hij weet dat hij klappen kan uit delen maar ook zal krijgen. Die risico's worden genomen. Maar wanneer je goed „scherp" de ring ingaat kun je een hoop klappen vermij den. Wanneer je het niet meer werkelijk maakt als bokser moet er door anderen worden ingegrepen. De sport is te gevaarlijk om de risico's bewust op te zoeken. Wan neer ik in Nederland rond kijk kan ik boksers aanwij zen die er eigenlijk beter mee op zouden kunnen houden. De boksbond doet het over het algemeen goed. Maar soms dreigt er wel eens ie mand doorheen te slippen". (Ex-bokser James Vrij in het Algemeen Dagblad) „Het verschil is toch groter gebleken dan ik dacht. Toen ik tekende, 'dacht ik: Ajax heeft een jong elftal, dus kan ik misschien helpen in de ontwikkeling van die spelers, want ik heb immers de nodi ge ervaring. Maar ik was ta melijk verbaasd, dat iedereen hier zo zelfbewust bleek te zijn. In Oostenrijk was ik het gewend, dat ik een bal speel de en vrij liep, want dan kwam die bal weer terug. Hier niet. En ik paste me maar snel aan en dat is fout geweeest, denk ik. Ik had meer voor mezelf moeten spelen, meer dribbels, vaker proberen zelf in de zestien meter te komen, me minder aan Ajax moeten aanpassen. Denk ik. Anders weet ik het niet. Ik heb tegen grote clubs gespeeld: Bayern München, Barcelona, ik heb nog met Austria Wien tegen Ajax ge speeld, 5-1 gewonnen: één goal gemaakt, de andere vier Anton Geesink: „Bekende vent In Japan". voorbereid. En nu zou ik in eens problemen hebben met Haarlem en Go Ahead Eagles...? Achteraf is het na tuurlijk wel te analyseren". (Felix Gasselich van Ajax in Elf) „Ik word hier steeds vergele ken met George Best. Dat is wel leuk, maar ik ken Geor ge Best niet als voetballer, ik hoor alleen alle verhalen. George Best lijkt me net zo'n jongen als René van der Gijp, ik heb hem nog nooit ont moet, maar ik moet ontzet tend om zijn verhalen la chen. Ik kan me voorstellen dat René van der Gijp bij Lo keren problemen had met Preben Larsen. Ik heb nog nooit een grotere egotripper gezien dan Preben Larsen. Wanneer je met 10-1 verliest en hij heeft dat doelpunt ge maakt, is hij tevreden. Hij wil alleen maar scoren, de rest interesseert hem niet". (Jesper Olsen in Voetbal International) (ADVERTENTIE) Links stadt eén flets rechts een tandem. En... Ennia Recreatie heet voortaan AEGON Recreatie. De rest is hetzelfde gebleven: de gastvrijheid, de fijne bungalows, de ruime kampeerplek. Bei. ook voor 'n fijne herfst- of wintervakanüc, AEGON Vakantiel(jn 070-523141. AGO en ENNIA semen AEGON. Deerom heet Ennla Recreatie voortaan AEGON Recreatie, t Wordt even wennen. Nieuwe Canadees bij Heerenveen DEN HAAG De Canadese ijshockeyer Kevin McNaught (24) wordt de nieuwe aanval ler van Heerenveen. Hij speelt in elk geval volgende week einde voor de competitie in Den Bosch en Groningen. Waarschijnlijk versterkt hij Heerenveen aanstaande zater dag al in Den Haag tegen HYS. De Heerenveense ijshoc- keyploeg wordt nu geplaagd door de afwezigheid van de geblesseerde Tonny Collard. Weer remise in schaaktweekamp MOSKOU De zestiende partij van de schaaktweekamp om het wereldkampioenschap tussen de Russen Karpov en Kaspa rov is gisteravond op de 37e zet door herhaling van zetten in remise geëindigd. In de strijd om het wereldkampioenschap worden remises niet meegeteld. De stand is nog altijd 4-0 in het voordeel van Karpov. Voor de prolongatie van zijn titel heeft hij nog twee overwinningen nodig. Zettenverloop Wit: Kasparov Zwart: Karpov 1. d2-d4. Pg8-f6 2. c2-c4, e7-e6 3. Pgl-f3, b7-b6 4. g2-g3, Lc8-a6 5 b2-b3. Lf8-b4(+) 6. Lcl-d2, Lb4-e7 7 Lfl-g2, c7-c6 8. Ld2-c3, d7-d5 9. Pbl-d2, La6-b7 10. Pf3-e5, 0-0 11. e2-e4, Pb8-a6 12. 0-0, c6-c5 13. c4xd5. e6xd5 14 Tfl-el, c5xd4 15. Lc3xd4, Pa6-cS 16. Pe5-g4, d5xc4 17. Pd2xc4. Lb7xg2 18. Kglxg2. Pf6xg4 19. Ddlxg4. Le7-Ï6 20. Tal-dl, Lf6xd4 21. Tdlxd4, Dd8-c7 22. Pc4-d6, Pc5-e6 23. Telxeö, h7-h5 24. Dg4-e4, £7xe6 25. De4xe6+. Kg8-h7 28. Pe4-g5+, Kh7-g7 29 De6-c4, Tf8-c8 30. De4-d4+, Tg7-g8 31. Td5xd8, Te8xd8 32. Dd4-£6, Td8-d6 33. Df6-f4, Dc7-c6+ 34. Kg2-h3, Dc6-d7+ 35. Kn3-g2, Dd7-c8+ 36. Kg2-h3, Dc6-d7+ 37. Kh3-g2. remise door herhaling van zetten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13