Iflick-affaire houdt Westduitse politici in ban Geruchten-keuken van Moskou draait weer op volle toeren VVD torpedeert desnoods wet- tweeverdieners CcidócScHvumt „ONTVOERING PROVOCATIE" Aartsbisschop van Managua eist garanties voor verkiezingen Aantal vluchtelingen stijgt tot 9 miljoen Barzel verdeelt CDU-top Nederlands Blazers Ensemble voelt zich in Jakarta genomen UITENLAND DINSDAG 23 OKTOBER 1984 PAGINA 11 oskou bekritiseert litlatingen Reagan DSKOU/WASHINGTON Het perebureau n de Sovjet-Unie heeft gisteren kritiek geuit op merkingen, die president Reagan zondagavond eft gedaan in het televisiedebat met zijn demo- itische rivaal Walter Mondale. t Sovjet-persbureau TASS wijst er op dat agan „absurde beweringen" en „diverse schrij nde falsificaties" heeft gepleegd, toen hij ver- larde dat de Verenigde Staten op het gebied n de bewapening in enkele sectoren bij de Sov- Unie ten achter liggen. Over het door de presi- it gepropageerde programma van „star ware" irijft TASS, dat hij de wereld wil laten geloven it de weg naar het stoppen met de bewape- igswedloop loopt via het overbengen daarvan ar de ruimte". WARSCHAU De vrijdag ontvoer de Poolse priester Jerzy Popieluszko is na zijn verdwijning gezien. De woordvoerder van de Poolse rege ring, Jetzy Urban, die dit gisteren bekendmaakte, zei dat de ontvoering was opgezet om de regering te pro voceren. Maar Urban, die zijn com mentaar als „niet-officieel" bestem pelde, kon niet „zeggen wie daar voor verantwoordelijk is. Ik weet al leen wie het meest gebaat is bij deze affaire, wie er de meeste politieke winst uit haalt". Inmiddels hebben de uitgebreide zoekacties naar de 37- jarige Popieluszko nog niets opgele verd. De geestelijke is vanwege zijn schau, wordt gebeden voor een steun aan Solidariteit bij de autori- veilige terugkeer van de ontvoer- teiten bijzonder impopulair. de priester, Popieluszko. ROME/MANAGUA De aartsbisschop van Managua, Obando Y Bravo, heeft van de Sandinistische machtheb bers in zijn land garanties geëist voor een open en eer lijk verloop van de komende verkiezingen, op zondag 4 november. Tijdens een bijeenkomst in Rome, waar hij op bezoek is, verklaarde de aartsbisschop onder meer dat de perecen- suur onder de Sandinisten nog veel scherper is dan on der Somoza, de dictator die in 1979 door de Sandinisten ten val werd gebracht. Intussen heeft opnieuw een oppositiepartij in Nicaragua bekendgemaakt niet te zul len deelnemen aan de ver kiezingen. De Onafhankelij ke Liberale Partij (PLI) eist persvrijheid en meer garan ties voor vrije verkiezingen, die bovendien moeten wor den uitgesteld. Aan de stem busstrijd doen nu nog zes partijen mee, maar waarne mers sluiten niet uit dat de terugtrekking van de cen trum-linkse partij kan leiden tot het vertrek van de ande re vijf deelnemende partijen, wat zeker de overwinning zou betekenen voor Daniel Ortega, de coördinator van de regerende junta en presi dentskandidaat van de San dinisten. Eerder hadden vier conservatieve partijen zich uit de verkiezingsstrijd te ruggetrokken. WASHINGTON Het aantal vluchte lingen in de wereld is vanaf vorig jaar met 1,3 miljoen gestegen tot 9,1 mil joen. Dit staat in een rapport van de door particulieren gefinancierde Ame rikaanse Commissie voor Vluchtelin gen. De groei is voor de helft het ge volg van massale vluchten uit Afgha nistan en Etiopië, aldus het rapport. Niet meegeteld zijn de miljoenen men sen die in tal van landen hun dorpen hebben moeten verlaten, maar niet over de landsgrenzen zijn getrokken. Volgens de commissie bevinden zich ze ven miljoen van deze „interne vluchte lingen" in Afrika, het Midden-Oosten, Azië en Latijns-Amerika. |[Van onze correspondent Gerard Kessels) ()NN Zijn de lijnen i de Westduitse politiek enlang niet vanuit nn, maar vanuit Düs- dorf getrokken? Die in- uk dringt zich op nu er eds meer bekend wordt er de wijze, waarop het Isseldorfer Flick-con- •n met zijn miljoenen irken invloed heeft uit- "oefend op de Bonner litiek. Het Flick-schan- al is een veelkoppig mster, dat na korte pe- id es van relatieve rust kens weer springlevend jkt te zijn. Minister van onomische zaken, mbsdorff, was het eer prominente slachtof fer. Nu wankelt de stoel van bondsdagpresident Rainer Barzel. Is bonds kanselier Helmut Kohl het volgende slachtoffer? De laatste tijd wordt hij niet zo vaak meer gezien in het uit gaanscentrum van München. Friedrich Karl Flick heeft er kennelijk minder behoefte aan middels uitbundige feesten te demonstreren, dat hij verre weg de rijkste inwoner van de bondsrepubliek is. Zijn naam is synoniem geworden met corruptie en met een te over heersende invloed van het be drijfsleven op de politiek. Het industriële imperium van de miljardair Flick reikt van de pantserfabriek Kraus-Maffei, producent van de befaamde Leopard-tank, tot chemie- en papierfabrieken. In de jaren zeventig kan Flick zich nog onbekommerd amu seren. Terwijl hij zich meer op de geneugten van het nachtle ven van München en de Ri viera concentreert, regeert in het Düsseldorfer hoofdkantoor zijn manager Eberhard von Brauchitsch met welhaast ab solute volmacht. De impone rende, bijna twee meter lange Brauchitsch ("Elk land wordt door een elite geregeerd") is er ten zeerste van doordrongen hoe belangrijk goede relaties met de politiek zijn voor een concern als Flick. Belastingvrijstelling In het midden van de jaren ze ventig heeft Brauchitsch een grote zorg. Hij heeft zich ten doel gesteld de grootste belas tingvrijstelling in de wacht te slepen, die ooit een Westduitse onderneming heeft gekregen. Flick heeft in 1975 een groot deel van zijn aandelen Daim ler Benz (Mercedes) van de hand gedaan. Voor het pakket heeft Flick het lieve sommetje van twee miljard mark geïn casseerd. Daarvan zou hij 700 a 800 miljoen belasting hebben moeten betalen, maar daar had Flick geen zin in. Brauchitsch spint in Bonn een fijnmazig net van contacten, waarbij hij vooral probeert de liberale ministers van econo mische zaken Friderichs en la ter Lambsdorff te paaien. Bei den hebben namelijk als mi nister uiteindelijk de belissing te nemen over de vrijstelling, die inderdaad in etappes ver leend wordt. De wijze waarop Flick de opbrengst van de Daimler-Benz transactie weer investeert wordt door de mi nisters voorzien van het belas ting sparende predikaat "van bijzonder belang voor de Duit se economie". Von Brauchitsch heeft zijn "buitengewoon breekbaar kind", zoals hij de belasting vrijstelling in zijn correspon dentie omschrijft, op het dro ge. Nu achteraf blijkt dat hij op grond van deels onjuiste in formatie en wellicht via het betalen van grote sommen geld aan politici de vrijstelling in de wacht gesleept heeft, moet Flick alsnog rekening houden met een gigantische belastingaanslag. Brauchitsch koopt zijn invloed met miljoenen marken. Soms zijn het giften van honderd duizenden aan de partijen, maar meestal zijn het bedra gen die onder couvert aan po litici worden overhandigd. Ook Kohl heeft in verhoren bij de officier van justitie toe gegeven "twee of drie keer be dragen in de grootorde van 20.000 tot 30-35.000 ontvangen te hebben. De gever was Von Brauchitsch en de betaling vond plaats in contanten", al dus Kohl tegenover de justitie. Net als de andere politici zegt hij de giften onmiddellijk in de partijkas gestort te hebben. Jammer genoeg zijn ze in de partij-boekhoudingen niet meer te achterhalen. Strafbaar Strafbaar zijn echter alleen die politici die als minister (Lambsdorff, Friderichs) geld aannamen op een moment dat ze over de belastingvrijstelling van Flick moesten beslissen. Ook als ze het geld in de par tij-kas gestort hebben, wat in het geval Lambsdorff ook de justitie niet bestrijdt. Hoe ver de invloed van Flick gereikt heeft, blijkt in het ge- val-Barzel. Via een advocaten kantoor in Frankfurt ontvangt hij tussen 1973 en 1982 in to taal 1,7 miljoen van Flick'. Zo moest hij financieel schadeloos gesteld worden voor het ver lies van zijn functies in de CDU. Functies, die overgeno men worden door Helmut Kohl. Nadat enkele prominen te CDU-kopstukken, onder wie Kurt Biedenkopf, de deur bij Flick voor hem geopend hadden, schrijft Barzel in mei 1973 aan Von Brauchitsch: "Ik zou graag de situatie met be trekking tot de toekomst met u bespreken". Ongelooflijk. De man die een jaar eerder bijna bondskanse lier Willy Brandt ten val bracht en op een haar na het kanselierschap miste, staat met de hoed in de hand op de stoep bij Flick in Düsseldorf. Barzel blijft Von Brauchitsch op de hoogte houden van zijn politieke activiteiten. In 1976 is hij serieus kandidaat voor het presidentschap, maar par tij-voorzitter Kohl voelt meer voor fractie-voorzitter Karl Caretens. Brauchitsch noteert: „In het weekeinde kreeg ik een telefoontje van Rainer Barzel. Hij maakte een enigs zins terneergeslagen indruk. Hij vertelde dat de beslissin gen voor het presidentschap in de richting van Caretens gin gen. Zo moest Caretens het fractie-voorzitterschap vrijma ken voor Kohl. Rainer Barzel gaf me een serie argumenten, die het me mogelijk maakte in een aansluitend langer tele foongesprek met Kohl het on derwerp te bespreken". De super lobby'er Von Brau chitsch ten voeten uit. De Flick-manager, eigenlijk niet meer dan een ambteloos bur ger, praat op het hoogste ni veau vrolijk mee over de be noeming van de eerste repre sentant van de staat: de presi dent. Geen wonder dat een grote krant de affaire- Barzel omschreef als "een leerstuk van de macht van het geld". randaag publiceren wij ïen eerste artikel van de Westduitse journaliste E'lfie Siegel, die reeds 'uim drie jaar als corres- led gpondente in Moskou verkt voor de Westber- Ijnse radiozender RIAS, ie Westdeutsche Allge- its3 neine Zeitung; de ^^frankfurter Rundschau, ie Hannoversche Allge- neine Zeitung en de Zü- icher Tagesanzeiger. BmB^anaf heden zal Elfie piegel vanuit Moskou y>ok de lezers van deze 'crant op de hoogte hou- ien van de ontwikkelin gen in de Sovjet-Unie. (Van .onze correspondente Elfie Siegel) MOSKOU Wanneer in de Sovjet-Unie een belangrijke politieke gebeurtenis op komst is, zoals bij voorbeeld een plenaire vergadering van het Centrale Comité van de Communistische Partij en het Kremlin zich met betrekking tot thema en tijdstip van dit gebeuren in zwijgen hult, gonst het in Moskou onder westelijke diplomaten en cor respondenten van de geruch ten en desinformaties. Sovjet- -burgere laten dit soort zaken meer gelaten over zich heen gaan en proberen, soms met succes, ten aanzien van wat hen te wachten staat ervarin gen uit het verleden op de toekomst te projecteren. Gewoonlijk komt het Centra le Comité, dat ruim vierhon derd leden telt, tweemaal per jaar bijeen. De plenaire ver gadering wordt dan altijd di rect gevolgd door een verga dering van de Opperste Sov jet, het Sovjet-parlement. Omdat een dergelijké zitting volgens de Grondwet onge veer een maand tevoren offi cieel moet worden aangekon digd, weet men dus ook wan neer het Centrale Comité bij eenkomt. Welke thema's aan de orde komen en welke eventueel belangrijke beslis singen over personele wijzi gingen in de Sovjet-Russische top genomen worden hoort men echter pas wanneer de plenaire zitting van he Cen trale Comité voorbij is. Kremlin potdicht Ook dit jaar zal het weer zo verlopen. Want ook na de dood van de tijdens zijn le ven met geheimzinnigheid omgeven president en partij leider Joeri Andropov, het voormalige hoofd van de KGB, zijn de muren van het Kremlin, achter welke de Sovjet-leiding, het Politburo, wekelijks, doorgaans op don derdag, vergadert, niet po reuzer geworden. Beslissin gen over een promotie of de gradatie van Politburo-leden of hoge militairen worden achter volstrekt gesloten deuren genomen. En hoe de machtsverhoudingen daarbij lagen komt men vaak pas ja ren later te weten. De val van Kroetsjev, op 14 oktober 1964, welke gevolgd werd door een buitengewoon plenaire vergadering van het Centrale Comité, geldt als een klassiek voorbeeld uit het verleden; de kwestie van de chef van de generale staf Ogarkov, die begin semptem- ber van dit jaar plotseling uit zijn functie werd ontheven, is een voorbeeld uit het he den. Telkens weer worden niet alleen de buitenwereld en de Sovjet-bevolking, maar ook partijfunctionarissen tot op het niveau van het Cen trale Comité volledig verrast. Want de belangrijke beslis singen op het gebied van de politiek, de economie en in de personele sfeer worden in de Sovjet-Unie genomen door het Politburo, de kleine kring van leiders in het Kremlin, welke momenteel uit twaalf volwaardige leden en zes kandidaat-leden zon der stemrecht bestaat. Het Centrale Comité mag de be slissingen alleen bekrachti gen. Tsjernenko De geruchten die momenteel in Moskou de ronde doen over een zogenaamde spoedi ge vervanging van president en partijleider Tsjernenko tij dens een buitengewone ple naire zitting van het Centrale Comité die op korte termijn zou plaatsvinden, zijn dan ook niets minder dan desin formaties. En dat wordt er niet beter op wanneer hoge Sovjet-functionarissen derge lijke geruchten aan Westerse correspondenten laten uitlek ken en daarbij zelfs de Benja min van het Politburo, de 53-jarige Michail Gorbatsjov, nonchanlant „tweede secreta ris-generaal" noemen. Een kroonprins die in het Westen vaak als zodanig wordt ge noemd en daarbij ook gepre zen wordt, ziet zijn kansen om als opvolger van de hoog ste man in het Kremlin in aanmerking te komen juist daardoor thuis alleen maar verslechteren. In brede krin gen van de Sovjet-Russische maatschappij is men immers gewend alles wat uit het Westen komt en ieder die als Rus door het Westen het hof wordt gemaakt met wantrou wen te bejegenen. En dat zal bij de ploeg oude heren in het Politburo niet andere lig gen. Doch wanneer een spectacu lair aftreden al niet aan de orde is, dan blijft toch nog het actuele gerucht over een buitengewone plenaire zit ting van het Centrale Comi té. De agenda voor zulk een plenum ligt wat betreft de zich goed informerende Wes terse buitenlanders in Mos kou al vast. Landbouw Sommigen zeggen dat over de landbouw gesproken zal worden en zij worden in hun mening gesteund door zulke prominente functionarissen als de plaatsvervangend chef van de voorlichtingsafdeling van het Centrale Comité, Za- gladin, en de hoofdredacteur van het partijorgaan Pravda, Afanasjev. Dat echter juist deze beide heren zich kun nen vergissen of bewust de sinformaties zouden kunnen verspreiden bewijst het voor beeld van de doodzieke An- dropow, die volgens de me dedelingen van lieden als Za- gladin en Afanasjev, eerst slechts een kou had opgelo pen en vervolgens weer aan het werk was gegaan, terwijl hij in feite al op sterven lag. Daar komt nog bij, dat alleen het feit van de slechte graan oogst van dit jaar onge veer 170 miljoen in plaats van de geplande 237 miljoen ton nog geen reden is voor een buitengewone zit ting van het Centrale Comi té. De afgelopen jaren was er al vaker een slechte oogst. Voor een ingrijpende revisie van de landbouwpolitiek en het pas twee jaar geleden door de partij aangenomen levensmiddelenprogram voor de lange termijn lijkt ook de tijd nog niet rijp. Er zijn in Moskou althans geen aanwij zingen dat dit op dit ogenblik een actueel thema is. Anderen zijn er van over tuigd dat op een eventueel buitengewone bijeenkomst van het Centrale Comité, eind van deze maand, het ontwerp voor een nieuw par tijprogram besproken zal worden. Doch juist op be langrijke punten, zoals bij voorbeeld de overgang van het rijpe socialisme naar het communisme, is men het nog zozeer met elkaar oneens, dat Sovjet-waarnemers het zelfs niet waarschijnlijk achten, dat het tijdens de regulaire zitting van het Centrale Co mité, tegen het eind van het jaar, behandeld kan worden. En zo blijft er maar één ding over: verder afwachten. Plons! Op het einde van de pret-è-porter zomercollectie voor 1985 van het Franse mo dehuis Dior wordt een van de modellen binnen gedragen in een „zeemeermin- "bruidsjurk. De jurk is geïnspi reerd op de Amerikaanse film „Plons" van Ron I Howard. EG-ministers eens over toetreding van Spanje en Portugal LUXEMBURG De minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Gemeen schap hebben gisteren een doorbraak bereikt over de toe treding van Spanje en Portu gal tot de EG. Zij zijn het gis teren in Luxemburg eens ge worden over een „minipak- ket", waarin de toetreding van Spanje en Portugal wordt ge regeld. Dit pakket-maatregelen omvat vier zaken: regeling voor olijf olie; regeling van de kinderbij slag voor Spaanse en Portuge se gastarbeiders, suikerrege ling voor Portugal en de af braak van tarieven op indus- trieprodukten. Volgens plan treden Spanje en Portugal op 1 januari 1986 toe tot EG. BONN De partijtop van de Westduitse Christen-de mocratische Unie (CDU) hebben gisteren uitgebreid de beschuldiging besproken, die in verband met de Flick- affaire tegen de voorzitter van de bondsdag, Rainer Barzel, zijn geuit. De CDU-leiders hebben echter geen overeenstemming kunnen bereiken over de in te ne men standpunten in deze zaak. Sommige zijn het eens met de eis dat Barzel moet aftreden, an deren blijven hem steunen. Barzel moet morgen voor de parle- menatire enquête-commissie getuigen. De CDU-leiders willen daarom eerst zijn verklaring afwachten, alvorens tot een defini tief standpunt te komen. ALS CDA ARBEIDSTOESLAG VERLAAGT (Van onze parlementaire redactie) HEERENVEEN De WD houdt keihard vast aan een flinke arbeidstoeslag voor werknemers, zoals die is voorgesteld in het wetsontwerp Tweeverdieners. Dit heeft VVD-leider Nijpels gisteren gezegd. Zijn woor den waren bedoeld als een waarschuwing aan het CDA, dat met de PvdA de arbeidstoeslag voor één- en tweeverdieners dreigt te verlagen. Als dit gebeurt zal de VVD tegen het hele wetsontwerp Twee verdieners stemmen, waardoor het waarschijnlijk zou worden verworpen. Daarmee zou dan een streep worden gehaald door een verschuiving van de belastingdruk ten gunste van de één- verdieners, zoals wordt bepleit door het CDA. De VVD zal dan vervolgens twee initiatiefwetsvoorstellen indie nen om de beoogde belastingverlichting (485 miljoen gulden voor iedereen in de inkomstenbelasting en 80 miljoen voor de zelfstandigen) toch doorgang te laten vinden. Nijpels deed een „dringend beroep" op het CDA om het niet zo ver te laten komen. „Wat beide partijen niet moeten vergeten, is dat dit voorstel een compromis is, dat pas na meer dan vier maanden onderhandelen vooral door de fractiespecialisten van CDA en VVD en de staatssecretaris (Koning) van financiën tot stand is gekomen". De VVD-voorman verklaarde dat zijn partij bereid is geweest verder wensen opzij te zetten en zich te houden aan „gemaakte afspraken" Hij deed een dringend beroep op het CDA hetzelfde te doen. AMSTERDAM Het Neder lands Blazers Ensemble heeft in een brief aan het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) bezwaar gemaakt tegen de koppeling van een concert van het en semble in het Erasmushuis in de Indonesische hoofdstad Ja karta aan het bezoek van mi nister Deetman van Onderwijs aan zijn Indonesische ambtge noot Nogroho. Zonder overleg met het en semble hield minister Deet man vorige week dinsdag een toespraak tot zijn Indonesische college en andere hoogwaar digheidsbekleders. Daarbij suggereerde de Nederlandse bewindsman dat het Neder lands Blazers Ensemble spe ciaal voor deze gelegenheid optrad, aldus het ensemble. Het ensemble voelt zich door deze gebeurtenis als „politiek glijmiddel" gebruikt en het wil nu van het ministerie van WVC opheldering hebben. Het ensemble wijst verder op de uitdrukkelijke voorwaarde dat alleen op culturele en educa tieve gronden van 1 tot en met 19 oktober een tournee naar Indonesië zou worden ge maakt. De toernee door Indo nesië maakt het ensemble op verzoek van WVC maar niet met subsidie van het ministe rie en niet in het kader van het cultureel akkoord tussen beide landen. Het was voor de musici van het ensemble een volkomen verrassing dat minister Deet man in het Erasmushuis plot seling het podium beklom en een toespraak hield. Zii dach ten dat hij gewoon tot het pu bliek behoorde, aldus een woordvoerster vasn het en semble.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11