Positie Scherpenhuizen bepaalt lot spreiding en Haag ositief itspraken jernenko Roep om doodstraf sterker in Engeland Nerveuze spanning voor debat Reagan-Mondale Positie Gorbatsjov lijkt in 't geding Bondsdagvoorzitter Barzel denkt niet aan aftreden Kabinet nog lang niet uit „politie-probleem" Le Pen de meest gehate Fransman VERHAGEN «sin NNENLAND/BUITENLAND ftzidóe Courant ZATERDAG 20 OKTOBER 1984 PAGINA 5 en meesterwerk ior een prikje !DEN De National Portrait Gallery in Lon- stelt sinds gisteren een meesterwerk van (Sir) jhony van Dyck ten toon dat 250.000 pond ster- waard is. maar waar het museum op een vei- nog geen 2.000 pond sterling voor betaalde, schilderij, een portret van koning Karei II Engeland als kind. dook in december op een ing in Londen op als een kopie naar de amse meester van Dyck. De onderdirecteur de Gallery. Malcolm Rogers, die als eerste de :e waarde van het portret vermoedde, vertelde het uit 1638 stammende doek indertijd vuil en een scheur had van 22 centimeter. Hij her- Ie het aan een opschrift in de rechter bene- hoek van een soort dat een baron, Wharton. ijds ook op andere schilderijen van Van Dyck '4 bracht. Waarmerken goud wordt particulier DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren een eerste besluit genomen ten aanzien van het afstoten van overheidstaken naar de particuliere sector (privatiseren). De Dienst van de Waarborg, wordt in 1986 een particuliere onderneming (NV). De dienst, waar momenteel 67 mensen werken, houdt zich bezig met het keuren en waarmerken van voor werpen van platina, geud en zilver. Andere taken zijn: controle op on dernemers die voorwerpen van edelmetaal maken en het geven van informatie aan ondernemers, het publiek, de politie en onderde len van de belastingdienst. Eerste spoor dader aanslag op Thatcher LONDEN De Britse politie heeft gisteren, een week na de mislukte bomaanslag op premier That cher en een aantal kabinetsleden, de jacht geopend op een verdachte. Het gaat om een man die begin vorige week door een kamermeisje werd gezien en die met een zilverkleurige fotokoffer kamer 629 in het Grand Hotel in Brighton betrad. De verdenking bestaat dat de bom in de koffer zat en later tot ont ploffing werd gebracht. De politie vindt de inlich tingen belangrijk en heeft een persoonsbeschrijving uitgegeven, die echter voornamelijk het dragen .van een baard en de kleding betreft waar de verdachte zich makkelijk van kan ontdoen. Het verboden Ier se republikeinse leger (IRA) heeft vorige week be kendgemaakt verantwoordelijk te zijn voor de aan slag, die aan vier mensen het leven kostte. CIA-vliegtuig neergestort: vier doden WASHINGTON Vier leden van de CIA zijn gisteren omgekomen, doordat hun vliegtuig, dat wapenleveranties van uit Nicaragua moest opsporen, neerstortte op een berg bij de Salvadoraènse hoofd stad El Salvador. De republikeinse senator Barry Goldwater, die voorzitter is van de senaatscommissie voor de geheime dienst, sprak eerst over neerstorten in Nicaragua. Goldwater zei van directeur William Ca sey van de CIA te hebben vernomen dat het toestel verongelukte toen het een an der vliegtuig achterna zat waarvan men meende dat het wapens vervoerde. ..naar de vijand". Volgens het ministerie van buitenlandse zaken was het toestel dat bij San Salvador neerstortte ongewapend en verongelukte het in een zware regenbui. „Camorra- burgemeester'" gearresteerd NAPELS De burge meester van het Zuidita- liaanse dorp Quindici, Eugenio Graziano. is gis teren gearresteerd tij dens actie van de politie tegen vermoede leden van de „Camorra", (Maffia) in Napels en omgeving. Enkele we ken geleden was Grazia no gekozen tot opvolger van zijn spoorloos ver dwenen oom. tegen wie een onderzoek loopt in verband met diens rela ties bij de „Camorra". wezi door! ezen, hoor! pater 'itaar; later ar! 'd meer eruin terende egels ben ben B. ai iijnhe« Mozes van n i is ve HAAG Eind vorig een fors aantal in ons overwinterende vogels ld. Het aantal lag ongeveer irocent boven het gemid- van de laatste zes jaar, nog zo'n vijf procent on- dat van december 1982. aken voor het hoge aantal 'jaar zijn de zachte winter e zonnige zomer van 1983, r( door een groot aantal jon- kon worden grootge- grtht. Eind vorig jaar werden ^vallend veel aalscholvers, ibelzwanen, kleine zwa- grauwe ganzen, krak-, ta- en kuifeenden. nonnetjes, ld ïsvogels, koperwieken, n. sijzen en kruisbekken d. Opvallen weinig wer- pijlstaarten. blauwe kie- lieven, matkoppen en ii vinken waargenomen. ver HAAG Het Neder- se ministerie van buiten zaken heeft „voorzich- jsitief" gereageerd op de braken van Sovjet-presi- partijleider Konstan- sjernenko tegenover „The ington Post", verschillen tussen de die het Amerikaanse ïbliceerde, en de versie sjernenko's woorden die bheen in het Sovjet-par- jjaan „Pravda", zijn er de ik van dat nog niet pre- [duid'elijk is in hoeverre is van een nieuw Sov- ïdpunt. aldus een woord ier van BZ. lenko maakte de VS wel verwijten, maar de toon |ij nu zette was in vergelij- jmet andere gelegenheden bitter, „warmer", en op zichzelf een vooruit- aldus de woordvoerder ^n Haag. jvjet-Unie heeft de Vere- Staten echter wel ver dat ze tot dusver geen ;et antwoord hebben ge- op de voorstellen die ïenko heeft gedaan in [interview met de Was- lon Post. Amerikaanse minister van nlandse zaken, George Iz. heeft gisteren ver- dat de Verenigde Sta- jreid zijn over alle pro- ïn met de Sovjet-Unie te [•handelen. Kremlin moet zich ech- [kenschap van geven van ïlende buitenlandse pöli- herrijzend Ameri- rolgens Shultz zijn de VS om „een grote prestatie" )m de betrekkingen iet Kremlin te verbete- rU'tiuwe impulsen di^r rentedaling JTERDAM De rente is ren verder gedaald. Fi- heh»Tle instellingen verhoog- afgifteprijzen van hun bank- en pandbrieven, spaar- en bankbrieven 1 zo het rendement tot len de 7,5 Op de 8.5 en bankbrieven van de iandse Credietbank be- t het rendement thans en de 8,5 NMB-spaar- .'n zijn geduikeld naar iffectief rendement van e 8,5 pandbrieven Groningsche Hypo- ink zijn op een rende- van 7,94 gekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het „poli tiek" functioneren van staatssecretaris Scherpen huizen (Verkeer en Wa terstaat) bepaalt het lot van PTT-spreiding. Tot nu toe houdt Scherpenhui zen vast aan de oorspronkelij ke plannen, ondanks de uit komsten van het onderzoek van het bureau Berenschot dat becijferde dat de spreiding niet voor 250 miljoen kan gebeu ren. Scherpenhuizen gaat met zijn houding in tegen de me ning van zijn minister, Smit- Kroes. en de rest van het kabi net. Aangezien Berenschot heeft becijferd dat 250 miljoen alleen genoeg is voor de ver plaatsing van enkele losse PTT-diensten, zonder de Cen trale Directie, moet Scherpen huizen volgens politiek Den Haag „door de knieën". De staatssecretaris zou echter pas van wijken willen weten als de VVD, zijn partij, genoe gen neemt met een andere op zet van de spreiding. Daarbij zouden alleen losse PTT-dien- sten naar het Noorden gaan. De VVD zou wel bereid zijn te accepteren mits Smit-Kroes en Scherpenhuizen, gesteund door het kabinet, een dergelijk voorstel voor hun rekening nemen. Scherpenhuizen, zelf een Groninger, wil dit niet. Een mogelijk uitweg uit de im passe zou een vertrek van Scherpenhuizen zijn. Dit zou echter zonder gezichtsverlies voor hemzelf, en voor de VVD. moeten gebeuren. Dit kan alleen als Scherpenhuizen zelf met zijn vertrek instemt en de VVD hem een andere acceptabele positie aanbiedt. LONDEN In Groot-Brittannië wordt de roep om herinvoering van de doodstraf voor „terroristische moordenaars" steeds sterker. Dat komt vooral door de aanslag van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), vori ge week vrijdag, op premier Thatcher en haar kabi netsleden. Premier Thatcher gooide olie op het vuur door weer te pleiten voor de doodstraf voor terroristen. Een opiniepeiling, gepubli ceerd door het dagblad de „Sun", wijst nu uit dat 80% van de Britse bevolking de doodstraf in de rechtspraak terug wil. Ook conservatieve parlementsleden hebben het parlement gevraagd om herinvoering. De premier heeft haar steun voor de „strop" voor terroristen al toegezegd. De discussie hierover werd nog eens gevoed door de mededelingen van de IRA dat ze door zou gaan met aanslagen op prominente Britten. Volgens een verslag gever van de „Times" staat koningin Elizabeth „bijna zeker" op het dodenlijstje van de IRA. De veiligheidsmaatregelen rond re gering en koninklijk huis zijn inmiddels aanzienlijk verscherpt sinds de bomaanslag op het congres van de Conservatieve Partij. Maar een steeds groter wordend aantal conservatieve parle mentsleden'vindt dat herinvoering van de doodstraf afge schaft in 1965 de enige effectieve afschrikkingsmaatregel is. Mondale wil ontslag CIA-directeur WASHINGTON De democratische kandi daat voor het Amerikaanse presidentschap Walter Mondale heeft gisteren gezegd dat pre sident Reagan de directeur van de CIA. Willi am Casey., moet ontslaan omdat de dienst een handleiding gemaakt heeft voor rechtse op standelingen in Nicaragua waarin suggesties Mondale. staan voor politieke moorden. Mondale noemde het een brochure die Amerika erg in verlegen heid brengt en een schending van de wet en van een presiden tieel decreet dat politieke moorden verbiedt. „Wist hij dat dit gaande was?", zo vroeg Mondale zich af. „Als hij het niet wist, hoe kon dat dan? Ik weet wat niet erger is: weten dat dit gaande was of een regering hebben waarin niemand iets weet", aldus Mondale. Het Witte Huis heeft laten weten dat Reagan niet om Casey's ontslag zal vragen. En woordvoerder Larry Speakes zei dat de president de zaak niet bij Casey had aangeroerd. WASHINGTON Aan de vooravond van het met veel spanning tegemoet geziene tweede televisiedebat tus sen de Amerikaanse president Ronald Reagan en zijn Democratische uitdager Walter Mondale .heeft de di recteur van het gelijknamige onderzoeksbureau Louis Harris de discussie tussen beide presidentskandidaten vergeleken met de beroemde slotscène uit de western „High Noon". „In de moderne politieke geschiedenis kan ik me geen evene ment voor de geest halen dat met het televisiedebat van morgen kan worden vergeleken", aldus Harris. „Het lijkt werkelijk op High Noon. Natuurlijk. Reagan heeft in de opiniepeilingen een voorsprong en als hij het televisiedebat wint. zal hij waarschijnlijk ook wel de verkiezingen winnen. Maar als hij niet wint, wordt het op 6 november een open zaak. Dat alles zal in 90 minuten beslist gaan worden. Het is adembenemend". Harris is er vast van overtuigd dat het naar veler mening zwak ke optreden van president Reagan tijdens het eerste televisiede bat met Mondale aanleiding is geweest voor een terugval van de waarderingscijfers voor de president. „En wanneer er morgen een herhaling komt, pas dan maar op", aldus Harris. IIEMELS Wapenvordst Op het hoofd bureau van politie in Dub lin staan nu de wapens die eind septem ber in beslag zijn genomen aan boord van de trawler „Marita Ann". Niet minder dan zeven ton wapentuig werd met het visserschip naar Ierland vervoerd. WEER DODEN IN NOORD-IERLAND BELFAST In het katholie- Enkele uren eerder kwam in risten. De politie had een hin- ke stadsdeel Turf Lodge van een dorp in het graafschap Ty- derlaag gelegd voor IRA-ter- Belfast is gisteren een pa- rone een vrachtwagenchauf- roristen waar de man, die trouillerende Britse soldaat feur om het leven toen hij te- blijkbaar nergens mee te ma- doodgeschoten. Een andere recht kwam in een schietpartij ken had, inreed, soldaat werd zwaar gewond, tussen politiemannen en terro- WEGGEDRUKT OP FOTO POLITBURO MOSKOU Alle be langrijke dagbladen van de Sovjetunie hebben gisteren een foto van het Politburo afgedrukt waarop Michaïl Gorbats jov zich aan de rand van dit leidinggevende or gaan bevindt, ver verwij derd van president en partijleider Konstantin Tsjernenko. Deze weinig eervolle plaats voor de gedoodverfde opvol ger van Tsjernenko, die nor maal gesproken direct naast de president staat, leidde in Moskou onmiddellijk tot spe culaties over zijn positie bin nen de Sovjetleiding. Een westelijke diplomaat in de Russische hoofdstad ver klaarde „De opstelling van de leiding van het Kremlin op een officiële foto is zelden willekeurig. Gorbatsjovs plaats stelt ons voor een raadsel en het is mogelijk dat hij in moeilijkheden is". Andere kremlmologen in Moskou zeiden dat de plaats van Gorbatsjov een eerste aanwijzing kan zijn over machtsverlies van Gorbats jov, maar waarschuwden er voor vérgaande conclusies te trekken". Naar wordt aangenomen was Michaïl Gorbatsjov de favo riet van Joeri Andropov, maar na diens dood besloot het Politburo Konstantin Tsjernenko tot partijleider te benoemen. Volgens Sovjetbronnen be sloot het Politburo bij wijze van compromis Gorbatsjov als „kroonprins" aan te wij zen. De hoofdredacteur van het partij-orgaan de Pravda verklaarde vorige week nog dat Gorbatsjov in feite „de tweede man" binnen de Sov jetleiding is. Westelijke diplomaten zeiden dat het mogelijk is dat Gor batsjov in politieke moeilijk heden is geraakt wegens de slechte resultaten van de landbouw in de Sovjet-Unie. De landbouwspeeialist Gor batsjov werd in 1980 mede wegens zijn succesvolle land bouwpolitiek in zijn eigen district Stavropol in het Po litburo gekozen. Ontdek uw eigen land: UNIEKE BUS/BOOT CRUISE GELDERLAND incl. bezoek aan Paleis 't Loo 295.- van maandag 12 november t/m donderdag 15 november 1984 Een unieke bus/bootcruise met een zorgvuldig en uitge balanceerd excursieprogramma is de 4-daagse trip met het bekende luxe M.S. „Prinses Juliana". Eèn van de grootste en fraaiste schepen in zijn soort. Alle hutten op het hoofddek, spiksplinternieuw ingericht met schrijftafel en comfortabele bank. voorzien van grote panoramaruiten vaste vloerbedekking, centrale verwarming, douche en toilet De grote lounge met gemakkelijke zitjes en heel grote ramen zorgen ook bij minder goed weer voor een onbelemmerd uitzicht. Dansvloer en bar bieden 's avonds extra gezelligheid. Het schip heeft 20 Volt. is geheel cen traal verwarmd (restaurant en lounge air-conditioned) en is met 5 verschillende dieselmotoren en 5 verschillende schroeven een wonder van vernuft. Het programma in het trek uit Den Haag en Rotter- r Arnhem, waar het schip ligt afgemeerd en men aan boord met koffie met gebak (inbe grepen) wordt verwelkomd. Afvaart naar Nijmegen, waar na de lunch aan boord de luxe touringcars gereed staan voor een interessante middagtocht door het Rijk ven Nij megen. en Berg en Dal. Vóór het diner aan boord wordt bij de Captains Cocktail een drankje aangeboden. Ointdag 13 november: Na de eerste kennismaking met het uitgebreide ontbijtbuffet afvaart naar de Tolkamer bij Lobith. Na de lunch staan hier de comfortabele touring cars gereed voor een prachtige tocht door Montferland en de Achterhoek met bezoek aan een oud-saksische boer derij te Lievelde en het streekmuseum „Erve Kots". Terug via de Slangebrug en het streekcentrum Doetinchem. 's Avonds aan boord een feestelijke bingo met leuke prijs jes. Woanadag 14 november: Na het uitgebreide ontbijtbuffet maakt het luxe hotelschip een tocht op de Rijn naar de Westerbouwing. Na de lunch staan de luxe touringcars gereed voor het hoogtepunt van deze 4-daagse trip: via Schaarsbergen, de Kop van Delen langs het Nationale Park de Hoge Veluwe. Hoenderlo en Ugchelen naar het Paleis 't Loo. De entree hiervoor is inbegrepen. Terug via Beekbergen, de Woeste Hoeve, Loenen. Laag Soeren en Dieren. De laatste avond aan boord wordt gevierd met een grandioos captain s diner bij kaarslicht. Donderdag 15 november: Aangezien het schip op slechts 5 minuten lopen van het centrum van Arnhem ligt afge meerd kan deze morgen gemakkelijk in de stad rondge keken worden Na een uitstekende afscheidslunch volgt de ontscheping en staan de luxe touringcars weer gereed om de deelnemers naar Rotterdam en Den Haag terug te brengen. De prijs voor deze unieke trip bedraagt slechts: 295.- per persoon voor een 2-persoonshut met douche, toilet en bedden naast elkaar, volledige verzorging vanaf de lunch op de eerste dag t/m de afscheidslunch op de laatste dag. Koffie met gebak bij aankomst, welkomst cocktail en entree Paleis 't Loo inbegrepen Gecombineerde reisverzekering 10.- per persoon 5 - Annuleringsverzekering Inbegrepen. Tijdig boeken wordt dringend aangeraden. Inlichtingen en boekingen telefo- niech onder nummer 070-190882 oi pereoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 Bondsdagvoorzitter Rainer Barzel, wiens naam genoemd wordt in een fraude-affaire, ontving gisteren een Nederlandse parle mentaire delegatie. Van links naar rechts Stan Poppe (PvdA), Barzel, Martin Beinema (CDA) en Relus ter Beek. BONN De voorzitter van het Westduitse parlement, Rainer Barzel (CDU), heeft gisteren verklaard zijn functie waarschijnlijk niet neer te hoeven leggen. Sa men met bondskanselier en partijgenoot Helmut Kohl wees Barzel in een speciale spoedzitting van de fracties van CDU en CSU alle beschuldigingen van de hand omtrent betrokkenheid bij het Flick-schandaal. „Het idee dat een voorzitter van de CDU met geld te koop zou' zijn, is volslagen onzin", aldus Kohl. Donderdag beweerde JUr- gen Reents. afgevaardigde van de Groenen in de Bondsdag, dat Kohls weg naar de top van partij en fractie zou zijn afgekocht door het Flick-concern. Dit bedrijf zou 1,7 miljoen mark aan Barzel hebben betaald om hem plaats te laten maken voor Kohl. Ook Barzel heeft die be schuldiging ontkend. Woensdag zal hij worden gehoord door de commissie die de affaire rond het door Flick verstrekken van smeergeld aan politieke partijen onderzoekt. De in opspraak gekomen Bondsdagvoorzitter gaat er van uit dat hij ook daarna gewoon in functie zal blijven. Het voorzitterschap wordt nu waargenomen door Richard Stücklen (CSU). Helmut Kohl verklaarde zich al enkele maanden voor Barzels aftreden kandidaat te hebben gesteld voor de functie van partij voorzitter. Er zijn geen invloeden van buitenaf geweest, aldus Kohl. die de beschuldigingen ziet als een poging hem van het politieke toneel te laten verdwijnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft nog flink wat tijd nodig om een definitief besluit te nemen over de reorganisatie van de po litie, zei premier Lubbers gisteren na het kabinetsberaad. De mi nisterraad discussieerde gisteren „in eerste ronde" over een voorstel van de ministers Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) om af te zien van het plan tot instelling van provinciale politiekorpsen, die zouden moeten worden ge vormd door samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie. Vol gens de beide ministers zou de uitvoering van dat voornemen veel te duur worden: naar schatting 750 miljoen gulden. Het al jaren bij de Kamer in behandeling zijnde wetsontwerp dat de instelling van provinciale korpsen regelt, zou moeten worden ingetrokken. Dit betekent dat tevens het regeerakkoord van CDA en VVD gewijzigd zou moeten worden.Lubbers zei dat het kabinet over deze wijziging nog zal spreken met de fractie leiders van CDA en VVD. Met hen zal dan ook gesproken wor den over andere mogelijkheden voor reorganisatie van de poli tie. Tevens willen de beide betrokken ministers nog overleg voeren met de politiebonden en functionarissen uit verschillen de politiekorpsen. PARIJS „Een racist, een fascist, een demagoog, een gevaarlijke leuge naar". Zo denkt 30% van de Fransen over Jean-Ma- rie Le Pen, de voorman van het extreem-rechtse Front National. Hij is hiermee op de eerste plaats gekomen in een on derzoek van het Franse weekblad L'Hebdo en het (ADVERTENTIE) 'computer NM00/\iH Den mag! kantoorautomatisering bv Parkstraat 99, pb. 85939, 2508 CP Den Haag, 070-646925 enquétebureau Ifres naar „de meest gehate Frans man". Le Pen wordt, zij het op ruime afstand, gevolgd door Henri Krasucki, de voorzitter van de militante communistische vak bond CGT. De derde plaats in de top-20 van gehate Fransen moet worden gedeeld door op positieleider Jacques Chirac, die zich volgens een deel van de ondervraagden „op irritan te wijze manifesteert" en de komiek Coluche, die te weinig respect voor zijn landgenoten zou hebben. Communistenleider George Marchais deelt de 7e plaats met zangeres Dalida, die vol gens de Fransen niet kan zin gen. President Mitterrand staat op 9. „omdat hij niet doet wat hij belooft en een slechte politiek voert". Verder op de lijst staan: zangeres Mireille Mathieu. ex-president Valéry Giscard d'Estaing en actrice Isabelle Huppert. Opvallend is dat premier Lau rent Fabius en Raymond Bar re. een belangrijkre gegadigde van de oppositie voor het pre sidentsschap, niet in het on derzoek worden genoemd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5