Als je op de overheid moet wachten... Linda is een hondje zonder problemen hond zoekt huis Ccidóc Goutant EEN DERDE MINDER AFVALWATER DOOR INSTALLATIE RUITEN TROEF en osi LEIDEN ZATERDAG 20 OCTOBER 1984 PAGI] NNI ROELOFARENDS- VEEN Een van de grootste producenten van afvalwater in de regio, heeft een zuive ringsinstallatie ge bouwd. Het ongezui verd rioolwater dat Alkemade in de Ring vaart loost wordt door deze installatie met een derde terugge bracht. Het gaat om Conservenindustrie Ruiten Troef, die de gemeenschap, met een investering van niet minder dan an derhalf miljoen gul den voor een „Anae robe zuivering", een grote dienst bewijst, althans dat vindt het bedrijf. Uiteraard speelt hier ook enig eigen belang mee, want het bedrijf bespaart zich op jaarba sis tonnen aan zuiveringslas- ten. De bouw van de zuive ringsinstallatie is evenwel een stap op de goede weg naar een betere kwaliteit van het op pervlaktewater in en om Al kemade. Technisch directeur J. van Ruiten verwacht dat de inves tering in vier a vijf jaar kan worden terugverdiend. De zui- De zuiveringsinstallatie van Ruiten Troef. vering moest tot zijn grote spijt worden gerealiseerd zonder fi nanciële bijdrage van Hoog heemraadschap Rijnland of de gemeente Alkemade. Alleen de rijksoverheid heeft bijge dragen met een beperkte mi lieusubsidie. Micro-organismen De werking van de installatie, het zuiveren dus, geschiedt door middel van micro-orga nismen, kleine beestjes, die het vervuilde water „opvreten" en omzetten in bio- of methaan gas en een kleine hoeveelheid slib. Het gas wordt ontzwaveld en met behulp van een biogas motor met generator omgezet in elektriciteit. In de zomer kan het conservenbedrijf op deze wijze voor twintig pro cent in de eigen stroombehoef- te voorzien Voor het vrucht bare slib zijn genoeg liefheb bers. Het kan namelijk ge bruikt worden als mest op het land. De zuiveringsinstallatie voldoet aan de zwaarste eisen van gemeente, Hoogheemraad schap en arbeidsinspectie. Zo kan er ingeval van storing di rect overtollig gas worden ver brand in een fakkel. De zuivering gaat als volgt in zijn werk: het afvalwater gaat door een zeef, die het grove vuil er direct uithaalt. Dan komt het in een enorme buf fertank terecht. Daar blijft het vijftien uur om te „verzuren". Hierna wordt het water in een reactor met de eerdergenoem de micro-organismen gepompt om omgezet te worden in on- Het hart van de waterzuiveringsinstallatie. Rechts algemeen directeur S. van Ruiten. dermeer het nuttige bio- of methaangas. Het dan nog licht vervuilde water wordt uitein delijk op de gemeentelijke rio lering geloosd. Een speciaal daarvoor aangetrokken labo rante analyseert het water da gelijks. Dit is vooral nodig om na te gaan of het afvalwater geen chemische verontreini gingen bevat, want de micro- organismen in de zuiverings installatie zouden dat namelijk niet overleven. Dat een derge lijke verontreiniging nooit is geconstateerd, is voor Ruiten Troef het bewijs dat het afval water van de conservenfa- briek uit zuiver organisch ma teriaal bestaat. Voordelen De voordelen van de bij Van Ruiten gebouwde installatie zijn legio, zo legt de directeur uit. De zuivering werkt ge luidsarm, energievriendelijk en nagenoeg reukloos. De zuiveringsinstallatie wordt beheerd en onderhouden door de eigen technische dienst. Tij dens de bouw fungeerde de chef van deze afdeling, Jan Egberts, als projectleider. Vol gens technisch directeur J. van Ruiten heeft de techni sche 'dienst een topprestatie geleverd door kans te zien de installatie in slechts vier maanden tijd uit de grond te stampen. De les, die hieruit kan worden geleerd? „Waar overheidsin stanties vele jaren voor nodig hebben om tot besluiten te ko men, blijkt een particulier be drijf het in een aanzienlijk kortere tijd te kunnen", aldus directeur J. van Ruiten,' doe lend op de nog steeds niet ge bouwde zuiveringsinstallatie van Alkemade. ELLEN VERHAAR Met de poedel Linda is het vreemd gesteld. Haar eige naars weten naar alle waar schijnlijkheid dat hun huis dier in het asiel zit, maar ko men haar niet halen. Daarom wordt voor deze hond nu een goed tehuis gezocht, Linda's baasjes blijven natuurlijk ook welkom om naar de poedel te komen kijken. De poedel is echter wel officieel ontei gend, zodat niemand rechten op deze hond kan doen gel den. Linda werd op 29 september gevonden op de Bernhardka- de in Leiden. Ze had een nieuw rood halsbandje en een vlooienband om en zag er keurig verzorgd uit. Nie mand kwam naar het dier in formeren, totdat zich deze week een heer meldde die naar een poedeltje zocht. In derdaad, dat bleek Linda te zijn. De man vertelde dat hij tijdens de afwezigheid van Linda's baasjes voor oppas speelde. Hij vertrok echter zonder de poedel mee te ne men. Wel beloofde hij nog van zich te laten horen, maar dat is nog niet gebeurd. Het is mogelijk dat de man geschrokken is van de prijs die hij moest betalen voordat hij Linda mocht meenemen. Asiel-beheerder Wil Tiele wilde ongeveer 240 gulden hebben voor inentings-en pensionkosten. Voor een pe riode van ruim drie weken is dat een heel redelijk bedrag. De kans is aanwezig dat Lin da's echte baasjes niet weten spring in het veld en beslist geen nuffige modepop. De poedel heeft een zeer vriendelijk en lief karakter. Ze is bijzonder aardig voor kinderen en in combinatie met haar speelse karakter zorgt dit voor een hondje dat erg geschikt is voor kinde ren. Toch kan Linda ook erg rustig zijn als het baasje dat van haar vraagt. De poedel is zindelijk, luistert goed en ge draagt zich netjes in de auto. Het klinkt misschien wat overdreven, maar eigenlijk is er niets op Linda aan te mer ken. Het is echt een hondje zonder problemen. Dat bete kent dat Linda overal kan wonen, ook in een flat als ze regelmatig wordt uitgelaten. De hond van deze week heeft overigens geen bezwaar tegen de aanwezigheid van andere dieren. Nadine Nadine, de bange boxer die' de afgelopen zaterdag in deze rubriek werd getoond en be schreven, is terecht gekomen bij een mevrouw die thuis al een bange boxer heeft. Deze twee honden moeten het uit stekend met elkaar kunnen vinden. Linda is een echte robbedoes. dat hun poedel in het asiel men van een poedel heeft, zit. Misschien dat ze dat via Vaak wordt bij dit ras ge- deze rubriek pas te weten ko- dacht aan een deftig hondje, men. Dit is bij Linda juist niet het Zoals uit de naam blijkt is geval, zij heeft veel meer het Linda van het vrouwelijk ge- uiterlijk van een vrolijke slacht, haar leeftijd wordt ge- robbedoes. Haar ogen zijn schat op vijf a zes jaar. Haar verborgen door een flinke krullende vacht is helemaal pony, zodat ze er erg ondeu- zwart. Linda voldoet eigen- gend uitziet. Al met al is Lin- lijk niet aan het idee wat da een echte, intelligente Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend dl. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. >el n Een van de charmante aspec ten van het „Geïllustreerd Zondagsblad" is dat het ook fouten kan maken. Op een ietwat trieste oktoberse zater dag in 1914 vermeldt een foto-onderschrift op een pa gina vol „Oorlogskiekjes van nabij en van verre": „Hier een sprekend beeld van den jammer der arme vluchtelin gen die zich uit Antwerpen en de Kempen naar onze grenzen trokken". Wat we echter werkelijk zien is een mager scharminkel van een paard en een gammele kar met grijnzende Marokkanen of Turco's, Franse hulptroe pen, die er dan wel niet zo florissant uitzien maar toch goed bewapend op pad zijn. In de opmars of bij het terug trekken. Ik vermoed het laatste. Een andere prent toont „de Duitschers in Mechelen. Een door onzen fotografischen correspondent gekiekte uit- deeling van brood en leef tocht aan de gebreklijdenden te Mechelen. De marine-offi cier is de commandant der stad, kapitein Martini, die persoonlijk de zorg voor de armen op zich nam". In Haarlem werd „onder groote belangstelling van vreemd en eigen dezer dagen op de ka tholieke begraafplaats het kind van een der Belgische uitgewekenen, dat onder den vloed van weê op de vlucht was bezweken, ter aarde be steld. Ook het bestuur van het Comité voor de vluchte lingen woonde de droeve plechtigheid bij". We moeten deze week de „Groote Oorlog" maar eens een keertje overslaan. Iets geheel anders biedt ons Klein Jantje, met veel uitroepte kens opgedist door Johan de Raadselredacteur: Klein Jantje ging op Zondag Met lieve Moeke mee! Hij wist al waar de kerk lag En ook wat men er deê! Kijk hem nu ernstig wezei En zoet zijn al maar door! Al kan hij nog niet lezen, Hij kan toch bidden hoor! Hij ziet en volgt den pater En kijkt maar op 't altaar En als hij thuiskomt later Weet alles op een haar! Jij wordt al groot mijn j gen, Zegt moe tot onzen Jan, Hij heeft al meegezongen Liet hooren, wat hij kan.' Blijf altijd braaf en zoet, v Dan mag je vaker mee! En wordt, als je eens gi bent, Een ferme jongen, hé?" Igels tweegf' Een vermakelijk sprekje tot besluit. Ze elkaar een tijd lang niet mt gezien. Heer A. zegt teg Heer B.: „Zoo Mozes, ben daar weer? Kerel, wat ben veranderd!" Waarop B. woordt: „Excuseer mijnhe< mijn naam is niet Mozes Heer A.: „Wel heb ik van leven, zelfs zijn naam is v anderd!" HA/ ld °Het irocent gjaar z waller >belzw, grauw d. Op pijlsta lieven, nkei OORLOGSDAAD: „Do oorlogsdaad van den Duitschen onderzeeër In de Noordzee: een pakkende schets van den tragischen onder gang der Engetsche kruiser „Aboukir", die met de „Cressy" en de „Hogue" in de Noordzee door den Duitschen onderzeeër „U 9" getorpedeerd 'f?/. GEZONDHEIDSOFFICIEREN: „Twee Belgische dokters, die te Luik waren en bij het Duitsche Rol Kruis dienst deden, wisten als boeren verkleed te <L snappen naar ons land. Onze fotograaf kiekte ze teCUV Gravenhage, met de Haagschen toren op den ach! grond, in hun uniform en in hun boerenkleêren, di«r\p over de uniform hadden aangetrokken". ren OOGENBLIK RUST: „Engelsche officieren aan het ffte]e in hun voor granaatscherven vrije loopgraven achtet, r onder de artillerie, genieten een oogenbltk rust. Danr de cigarette, de pijp, de krant en de thee welkomlT. Dai mi'ig"")rmr~:x-<;v»XvX.XKï#^»X" LEIDEN: „Belgische uitwijkelingen in Leiden: bereidvaardig en liefderijk opgenomen in hot gebouw van R.K.Volksbond".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4