Klachtenbureau discriminatie oor politie aanvaardbaar oubrugge erlaagt irieven CeidócSourant GROTE ONRUST ONDER WOONWAGENBEWONERS Tijdelijke huisvesting ook bij groot onderhoud BEIDEN/REGIO Meerenburgh is klaar .„todcauvon irmaot Katwijkse politie helpt jongeren onvoldoende VERHAGEN IGIIpPË ZeidcaQowiard ZATERDAG 20 OKTOBER 1984 PAGINA 3 romfietster gewond /B|pRDWIJKERHOUT Twee brom- Sen en een fiets hebben elkaar gis- lorgen zo in de weg gezeten dat een tonster van Voorhout met een her- chudding en verwondingen aan een is overgebracht naar het Acade- h Ziekenhuis Leiden. De vrouw op haar bromfiets op de 's Graven- teweg ter hoogte van Piet Gijs rich- Noordwijkerhout. Zij moest uitwij- voor een 24-jarige Noordwijker- n po se fietser die op de Leidse Vaart een en linksaf richting Sassenheim wil- jg jden. De Voorhoutse week uit voor ietser. kwam daardoor op de ver- P' de rijstrook van het fietspad terecht botste frontaal op een 21-jarige dwijkerhoutse bromfietser, die Sassenheim reed over de ;asAdiii= ie Ar avendamseweg. niet Dijkstraat acht weken afgesloten LEIDEN De Dijkstraat wordt in verband met herbestrating eind oktober voor alle verkeer afgesloten. De werkzaamheden zullen ongeveer acht weken du ren. De Dijkstraat wordt mo menteel geheel nieuw ingericht. De stoepen worden smaller, zo dat aan beide kanten van de straat kan worden geparkeerd, er worden drempels aangelegd om te snel rijden tegen te gaan en de groenvoorziening wordt aangepast. Bij de hoofdingang van de school worden voorzie ningen aangebracht zodat kinde ren veilig kunnen oversteken. Overleden na aanrijding LEIDEN De 54- jarige J. van As is gisteravond in het AZL overleden aan de verwondingen, die ze op 12 septem ber opliep bij een verkeersongeval op de Vijf Meilaan. De vrouw reed op haar brommer op het fietspad en kwam toen ze linksaf wil de slaan in botsing met een andere brommer. Gaslek in Langi ;eraar LANGERAAR Een lek in een gasleiding aan de Halkestraat kon gisteravond pas na twee en een half uur provisorisch worden gedicht. Het lek ont stond om kwart over zeven bij het rooien van bomen in een tuin van een woning. De brandweer heeft de omwonenden bevolen de kachels uit te doen en hield het verkeer op een afstand. Maandag wordt het euvel defini tief verholpen. De Rakkers vieren zilveren jubileum ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse jeugkoor De Rakkers begeleidt sinds 25 jaar de kerkdiensten van de Parochie Sint Jan te Zoeterwoude met vaste regelmaat. Dat jubileum wordt zondag gevierd tijdens de gezinsmis die om tien uur begint in de Chris tus Dienaarkerk aan de Kerklaan. Na de kerkdienst wordt van half twaalf tot half een een receptie gehouden en volgt voor de jongens en meisjes vanaf twee uur een feestmiddag. Ook dat ge beurt allemaal in de kerk. In 1959 besloot deken Juffermans tot de oprichting van een jon genskoor. De heer H.C.J. Paardekooper ging na selectie met 20 jongens aan de slag. Het jongenskoor verzorgde in de begintijd de Hoogmissen samen met het herenkoor. Na de kerkbrand op 12 juni 1964 volgden een aantal veranderingen. Het toenmalige parochiehuis aan de Schenkelweg werd ingericht als noodkerk. De meisjes deden hun intrede bij het koor dat toen kinderkoor werd. De toendertijd ingevoerde gezinsmissen bleken bij uitstek geschikt voor de muzikale ondersteuning door het kinderkoor, evenals de doopdiensten. Later werd het kinderkoor een jeugd koor en kreeg het de naam De Rakkers. De huidige dirigent is Bert van Es. Zijn echtgenote Ria van Es begeleidt op het orgel. mogj mili i een f inbt daar iet b< ir de in f OORLICHTING AAN BUITENLANDERS KAN ZEKER BETER" ?r Ï)EN De Leidse po- belangrijke j wijst het instellen van spelen, laar onafhankelijk klach- jt fej^ureau, dat discrimina- het ii>d°or de politie van e bro}611^11^61^ moet regis- Mostert merkte eerder op, dat een ieder met klachten over de politie bij het Instituut Bur- ïïn en aannakken niet gerraadslieden terecht kan. Hij itelijPn en aanpaKKen niet zej een en ander gisleravond tair A "and- „Als dat het tijdens de conferentie tegen efensfdoneren van de Leid- racisme en discriminatie in het i vreendelingenpolitie gebouw van de Louise Coligny ^rdert, ben ik er geen ijk g^nstander van", zei chte ftsvervangend com- ïn nijaris H. Mostert gister- et aapd- In dat klachtenbu- teruf zouden zelforganisa- van buitenlanders een Scholengemeenschap Kagerstraat. Vertegenwoordigers van bui tenlanders in Leiden wezen er gisteravond op, dat buitenlan ders niet naar de politie dur ven gaan als ze klachten heb ben over discriminatie door of over onbehoorlijk optreden van een agent. „Men is veel te bang, dat het consequenties zal hebben voor de verblijfsver gunning", werd als argument aangevoerd. De Leidse advo caat M. Vosman, die voor veel buitenlanders de belangen be hartigt, stelde dat die angst ze ker aanwezig is. „Het Neder landse recht bepaalt dat tussen het indienen van een klacht en het al dan niet afgeven van verblijfsvergunningen geen verband mag bestaan, maar als vreemdelingen ook maar in de verste verte vermoeden, dat de verblijfsvergunning er ge vaar door kan lopen, dan hou- Het instellen van een dergelij ke klachtenbureau zou meer duidelijkheid kunnen geven over de mate waarin de Leidse politie buitenlanders discrimi neert, onbehoorlijk behandelt, of de regels van het vreemde lingenrecht niet goed toepast. Een werkgroep heeft de laat ste weken anoniem onder bui tenlanders geprobeerd klach ten over de politie te verzame len, maar dat lukte nauwelijks. Ook volgens deze werkgroep bestaan er wel klachten, maar is men bang ze te uiten. Als voorbeeld werd gister avond genoemd het tappen van moppen over buitenlan ders en het maken van discri minerende opmerkingen door agenten. „Je houdt het niet voor mogelijk wat buitenlan ders op het bureau allemaal te horen krijgen", zei een verte- dan het uitvoeren van de vreemdelingenwet en alle re geltjes die daar aan vast zitten. Hij erkende dat buitenlanders niet optimaal door de politie over hun rechten worden voorgelicht, „maar er zijn zo veel regels en bepalingen ten genwoordiger van de SSL aanzien van buitenlanders, dat (Stichting Surinamers Leiden) gisteravond. Plaatsvervangend commissaris Mostert betoogde dat discrimi natie door agenten „willens en weten" niet voorkomt. „Jam mer dat de voorbeelden ano niem of onder tafel blijven", voegde hij er aan toe. Volgens Mostert kan de politie niet veel meer of minder doen we het zelf ook allemaal niet altijd meer kunnen volgen". De voorlichting aan buitenlan ders zou zeker beter kunnen. Hij zei verder dat de Leidse politie het juist op prijs stelt, als familie of vrienden met een buitenlander mee naar het politiebureau komen om be hulpzaam te zijn bij alle for maliteiten- De nieuwbouwwijk Meerenburgh in Lisse nadert zijn voltooiing. Gistermiddag werd een nieuwe etappe van de afbouw van dit nieuwbouwgebied met 500 woningen ingeluid. De laatste woning complexen zullen nu in een sneltreinvaart zijn gerealiseerd. Gis termiddag werd het hoogste punt bereikt van de 48 premiekoop woningen in Meerenburgh-zuid, dat gelegen is langs de Oranje laan. Namens de bouwmaatschappij Heijmans hees bedrijfsleider Van der Zwan de vlag in top, terwijl een afvaardiging van het gemeentebestuur en de toekomstige bewoners toekeken. Door het plaatsen van een schoorsteen op een dak sloot Heijmans symbolisch het bouwplan Meerenburgh af en daarmee het werk van jaren. Naar verwachting zullen de woningen in januari 1985 worden opgeleverd. De vaklieden en materialen zullen daarna verhuizen naar het gebied De Blinkerd, de nieuwe uitbreidingslo- katie in Lisse. Daar zullen enige honderden woningen verrijzen en als dat gebied vol is, komt het plan Poelpolder-zuid aan de orde. Daar zal Heijmans zo'n 1800 woningen bouwen. e,keUBRUGGE De gemeente Woubrugge verhoogt ïers ilaatselijke belastingen niet. Van sommige belastin- Aiphfcullen zelfs de tarieven worden verlaagd. Dit is on- !sen,B<Jmeer bet geval bij de reinigingsrechten, die drie ijdeiijtent naar beneden gaan. Ondanks.dat geeft de be- >re°m!}n£ voor *^85 een rooskleurig beelcl. Er is een batig i en <p van ruim 120.000 gulden. üoudig hebben de samenstellers van de begroting het niet gi.ooO- Het echec van Casper (een halve ton per jaar) en vermin- vrijwlll ontvangst uit de onderwijsuitkeringen (bijna een halve i persen de flinke rentelast van Woubrugge hebben een negatie- I Moed °P 8e Woubrugse financiën, ke dirt oo ü.jven, die Woubrugge wel te wachten staan, zijn die van de 3 2. Ihatisering. Op dit moment worden proeven genomen met iomputersysteem. Uit het feit, dat B en W 150.000 gulden Sprfn n°8ig te hebben voor automatisering mag worden afge- jdurenPat die Proef geslaagd is. 0- WTE ^pmeentewerken komt men handen te kort. In de begroting tel 1^985 is een bedrag van 47.000 gulden opgenomen voor hèt |nfekken van een extra personeelslid. Woubrugge geeft dit oek vl>ngeveer 1.300.000 gulden uit aan uitkeringen in het kader konswde WWV. Verwacht wordt dat dit bedrag in 1985 iets lager !nd: "^n. Voor de komende jaren is er nog een fiks aantal wensen bij zw£vullen ziïn opgenomen in de meerjarenplanning. De ouderpeLngrijkste zijn: riolering in Hoogmade (bijna twee mil- 4715. gulden), de bouw van een nieuwe brandweergarage StK)0 gulden) en de restauratie van de NH kerk in Woubrug- nwijk kq 000 gulden). :n?Nie£n 'uxe handdoek van 't. tel. 100 cm wordt uw deel 1 de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, VD Den Haag (postzegel niet nodig). Warm onthaal Britse mijnwerkerskinderen Britse mijnwerkerskinderen en hun ouders kregen gisteren een warm onthaal in het Boddaert-cen- trum in het Terweepark in Leiden. Bij de feestelijke ontvangst van de acht kinderen en vijf ouders was ook wethouder D. Tesselaar aanwezig. De Engelsen arriveerden gisteren in Nederland om een weekje vakantie te vieren. Zij wonen in Rhondda Valley, het mijngebied dat nu al zeven maanden in het teken staat van de staking van de mijnwerkers. Na deze ontvangst werd in het Antonius Club huis een solidariteitsavond gehouden, waarop de Britten Harry Coombs, Beryl Fury en Lynn Cuth- bert over de staking vertelden. Vanavond wordt in het gebouw van de voormalige Sociale Werk plaats op de Waard een benefietfeest gevierd. LEIDEN/DEN HAAG „Onder de bewoners van het woonwagenkamp in Leiden bestaat nog steeds grote onrust over de plannen van de pro vincie en het rijk met het Trekvaartplein. Er wordt nog steeds met ons gesold. Er wordt nog steeds niet naar ons geluisterd". Dat zei B. van Veen gisteroch tend namens de bewoners van het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein tijdens een vergadering van de provincia le commissie sociale zaken. Volgens Van Veen zijn de be woners niet van plan vrijwillig naar de kleine kampen te gaan. „Het geeft weinig ver trouwen in de toekomst als straks met behulp van de ME onze huisvestingsproblemen opgelost moeten worden", voegde Van Veen eraan toe. Hij zei verder, dat ook de be woners van het kamp weten dat meer dan 100 wagens aan het Trekvaartplein zoals nu het geval is, niet langer accep tabel is, maar de geboden al ternatieven worden van de hand gewezen. De commissie behandelde gis teren de bezwaarschriften die zijn ingediend tegen de pro vinciale plannen om kleine kampen in de regiogemeenten te maken. Alle bezwaren wer den op een aantal kleinere punten na van de hand ge- Staatssecretaris G. Brokx van volkshuisvesting heeft inmid dels laten weten, dat het Leid se kamp aan het Trekvaart- plein helemaal moet verdwij nen, omdat de locatie te afge legen wordt geacht. Darvoor in de plaats moeten elders in Leiden drie kleinere kampen komen met maximaal 15 plaat sen. Roomburg is één mogelijk lokatie. ,,In het bestemmingsplan Roomburg wordt al met die mogelijkheid regening gehou den, maar ik heb geen idee waar die andere twee kampen zouden moeten komen", aldus wethouder D. Tesselaar. ten dat de totstandkoming van de kleine kampen in de regio veel te lang duurt. Ook vanuit de commissie werd er gisteren bij gedeputeerde I. Günther op aan gedrongen harder op te treden tegen gemeenten, die niet aan de provinciale plan nen meewerken. LEIDEN Niet alleen bij renovatie maar ook bij groot onderhoud van wo ningen moet de gemeente geld beschikbaar stellen voor tijdelijke huisvesting van de bewoners. Dat stellen de Technisch Be woners Adviseurs (TBA's) in hun jaarverslag. Zij me nen dat er ten onrechte van wordt uitgegaan, dat de overlast bij groot on derhoud beperkt is en de bewoners gedurende de werkzaamheden in hun huis kunnen blijven. De TBA's wijzen er op dat de mate waarin tijdelijke huisves ting noodzakelijk is met name afhangt van de persoonlijke omstandigheden van de bewo ners. „Bejaarde bewoners en gezinnen met kleine kinderen zijn nu eenmaal vaak kwets baar", aldus de TBA's. Zij stel len voor dat de kosten hiervan gefinancierd worden uit een nog door het rijk beschikbaar te stellen subsidie, die de ge meente naar eigen keuze kan bestemmen voor onderhouds- en verbeteringsplannen. De TBA's stellen dat het ac cent meer dan voorheen moet komen te liggen op het ver richten van onderhoud. Dit omdat renovatie vaak onaan vaardbare» huurverhogingen met zich meebrengt. Om zo veel mogelijk tegemoet te ko men aan de specifieke wensen van de bewoners moet niet langer een onderhoudsplan per complex gemaakt worden, maar dient per woning een on derhoudsplan opgesteld te worden. In dit kader pleiten de TBA's ervoor de bewoners zelf te laten beslissen over het' Al dan niet aanleggen van cen trale verwarming. Terzijde beklagen de TBA's zich over de extreem hoge ei-, sen die door het Energiebedrijf Rijnland aan de gasinstallaties, en de bedrading in woningen worden gesteld. waardoor huurverhogingen ook in het geval van gewoon onderhoud onvermijdelijk zijn. Touwtrekken met paarden is geen dierenmisbruik LEIDEN Touwtrekken tussen drie Zeeuwse paarden en 100 kinderen is beslist geen dierenmisbruik, zegt Groenoordhallen- directeur André de Jong in een reactie op de beschuldiging van de Dierenbescherming, afdeling Leiden en omstreken. Tijdens Indoor Leiden, op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 oktober zullen drie trekpaarden het opnemen tegen 100 kinde ren. Dierenbescherming noemde dat in deze krant van gisteren dierenmisbruik. De Jong lacht hartelijk als hij hiermee wordt geconfronteerd en noemt de argumenten van de Dierenbescherming onzin. „Die paarden zijn eigendom van een man van het eiland Tholen. Hij heeft 16 van die dieren en trekt alle indoors langs met zijn show. Weten ze wel wat voor paarden dat zijn?", vraagt hij zich af. De Jong legt uit dat de paarden een borsttuig dragen dat wordt ge bruikt wanneer wagens moeten worden getrokken. Aan dit borsttuig wordt een lang touw gebonden en aan dit touw wordt door de kinderen getrokken. „Als die paarden een voet voor de ander zetten, dan liggen al die kinderen om", zegt De Jong. Hij nodigt de mensen van de Dierenbescherming uit om zelf mee te doen aan de show. „Laat ze wel oude kleren aantrekken, want ze gaan zeker tegen de grond". Bloeddonor vestigt record De 63-jarige Leidenaar G. Hil- lenaar vestigde gisteren een opmerkelijk record. Hem werd bij de Bloedbank voor de ze ventigste maal bloed afgeno men, zoiets is nog niet eerder voorgekomen. Hillenaar staat al vanaf 9 september 1943 als bloeddonor ingeschreven. De recordhouder ontving uit han den van medisch-directeur G. Eernisse van de Bloedbank een geschenkbon. Een 75-jarig jubileum zit er voor Hillenaar overigens niet in want na hun vijfenzestigste mogen donoren geen bloed meer geven. KATWIJK „Er zal meer lijn moeten komen in de ma nier waarop de politie met jon geren omgaat. Ik spreek niet alleen over de situatie hier ter plaatse als ik zeg dat er tot nog toe sprake is van een nogal grillige situatie". Dat zei de Katwijkse korpschef P.B.N. de Jong gisteren bij de presenta tie van een onderzoek naar de manier, waarop de Katwijk politie contacten met jongeren afhandelt. Er zou op dit gebied nog veel te verbeteren zijn. Met name de hulpverlening aan jongeren „die een aanrijding met de wet hebben gehad", zoals De Jong het uitdrukte, komt onvol doende uit de verf. Het onderzoek, dat in het ka der van een doctoraal studie ortho-pedagogiek aan de Leid se universiteit is verricht door de studenten A. Hoolboom en M. Bonnike-Boon, heeft uitge wezen dat slechts een klein percentage van de jongeren, die met de politie in aanraking komen, wordt verwezen naar hulpverlenende instanties. In alle gevallen ging het dan om de groep die met sociale pro blemen (weglopen van huis, mishandeling door de ouders, verwaarlozing) op het bureau terecht kwam. Een grote groep ging met een fikse vermaning of, in wat mindere mate, met een proces-verbaal weer naar huis terug en juist uit die groep kwamen jongeren, die opnieuw problemen veroor zaakten. Als één van de resultaten van het onderzoek beschikt de Katwijkse politie nu over een verwijsgids met daarin op vangmogelijkheden, die er in de regio Katwijk voor jonge ren zijn. De gids wordt mo menteel op het bureau a] ge hanteerd. Korpschef De Jong wil professionele hulp inscha kelen voor jongeren die bin nen korte tijd steeds weer met de politie in aanraking komen. Het onderzoek in Katwijk moet ook aansluiten op een vergelijkbaar project in Den Haag. Nieuwe aanpak centrum Katwijk KATWIJK In de bespre kingen, die momenteel wor den gevoerd met de Katwijkse Bouwmaatschappij over de verdere invulling van het bad- centrum, heeft het college van B en W de koppeling die altijd heeft bestaan tussen het ge plande hotel en de onder grondse parkeergarage met de daarbij horende bovenbouw losgelaten. Dat zou de voltooi ing van het centrum kunnen versnellen. Het eerste gesprek tussen bei de partijen is inmiddels achter de rug en beide partijen heb ben hun verlangens daarbij op tafel gelegd. „De komende we ken zal geprobeerd worden daar één geheel van te ma ken". aldus burgemeester C.A. Bos. Over een maand zouden de eerste concrete afspraken gemaakt kunnen worden. Volgens de burgemeester is de koppeling tussen het hotel en de garage te lang vastgehou den. Deze week verbrak de gemeente het contact met een groep gegadigden, die de ver langde garanties voor de uit voering van het project niet konden geven. „Voorlopig richten we onze aandacht op de parkeergarage, de winkel passage en de woningen, maar we dragen nog geen alterna tieven aan voor het hotel". Bos ontkent dat B en W helemaal van het hotel willen afzien. (ADVERTENTIE) ==~T~L personal computer Nuookin Denting! kantoor automatisering tv Parkstraat 99, pb 85939. 2508 CP Den Haag. 070-646925 geautoriseerd dealer IBM personal computer

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3