Overleg trendvolgers met minister mislukt Uitspraken gaan ijf CDA te ver een vleestekort door taking bij slachthuis lremeentehuis lisse leeg Boeken BÖ Mevrouw de voorzitter krijgt vrij drinken WIN "N TON MET TED. POSTGIRO 3 BANKREK.NR. 70.70.70.368 Shultz: Deur naar Sovjet-Unie staat open Lagere olieprijzen: Wall Street flink hoger 'CcidocSouxant Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I.J.HaDewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betahng).kwartaalf 63,07, jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. rijóag 19 oktober 1984,76e jaargang no. 23020 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Vannacht om streeks 8 graden. Middagtem- ratuur 13 graden. Vrij wind tot aan de kust hard of stormachtig, kracht 7 a 8. Zon op: 07.13; onder 17.35. Schev. hoog water: 11.14 en 23.39; laag water: 6.22 en 19.05 ;tende stakers en belangstellenden voor de hoofdpoort van het Residentie Slachthuis. jEN HAAG Het pu- ek in Zuid-Holland zal tinig merken van de ge- men van de 24-uurs sta- |ng bij het Residenties- hthuis BV in Den lag, die vanmorgen om r is begonnen. Dit is uit I telefonische steek- bf onder de slagers ge kken. /an de Voedingsbond FNV, werkzaam bij het slacht huis. zijn in staking gegaan uit protest tegen de cao-voorstel len van dè werkgevers in die bedrijfstak. De werkgevers willen onder meer de jeugdlo nen drastisch verlagen. Het slagersconcern „De Vleesch- meesters" heeft vanmorgen zijn vlees gehaald bij het slachthuis in Best. Hierdoor konden de plusminus vijftig Vleeschmeester-vestingen in Zuid-Holland wel van vlees worden voorzien. Het produk- tiebedrijf van het concern in het Haagse slachthuis is even eens door de staking getroffen. De stakers hebben de poorten van het slachthuisterrein met kettingen vergrendeld. Onge veer honderd stakers postten bij de poorten. Voor de chauf feurs van de vele vrachtauto's voor de afvoer van vlees en de aanvoer van slachtvee zat er vanmorgen er niets anders op dan rechtsomkeer te maken. Pentagon wil begroting voor defensie verhogen WASHINGTON Het Pentagon wil voor het begrotingsjaar 1986 acht a ne gen procent meer uitgeven aan defen sie. Het totale defensie-bedrag komt daarmee op een nieuw record van 333,7 miljard dollar. Dit meldde gisteren de New York Times. Volgens de New York Times vraagt vraagt het Penta gon altijd meer om in onderhandelin gen met het Congres toch op het ge wenste peil van de defensie-uitgaven te komen. Senaat en Huis van Afgevaar digden keürden vorige week een de fensiebegroting van 292,9 miljard dollar goed voor het nu lopende begrotings jaar 1985. Deze begroting is al vijf pro cent meer dan vorig jaar. DEN HAAG Waarnemend ka mervoorzitter mevrouw D. Corne- lissen krijgt een avondje vrij drin ken. Zij heeft dit te danken aan twee bewindslieden. Staatssecreta ris Koning van Financiën versprak zich gisteren voortdurend en richt te zich tot haar met de aanspreekti tel: Mijnheer de Voorzitter". Na enige tijd kreeg mevrouw Cornelis- sen daar genoeg van. Zij liet de be windsman schriftelijk weten, dat zij als „Mevrouw de Voorzitter" aan gesproken wenst te worden. Elke geturfde overtreding zou Koning komen te staan op één glas wijn. De staatssecretaris beloofde beter schap, maar kwam in het vervolg van zijn betoog nog drie keer de kamervoorzitter tegen. Hij liet blij ken geheel „in te zijn voor de ge sloten overeenkomst. „Men moet zijn verlies royaal weten te dra gen", aldus Koning. Zijn collega Van Amelsvoort (Binnenlandse Za ken) verviel in dezelfde fout en sprak mevrouw Cornelissen twee keer aan als Mijnheer de Voorzit ter". Ook hij moet betalen. FERRARO WOEDEND COLUMBIA De Democratische kandidate voor het vice-presidentschap in de VS, Geral- dine Ferraro, is woedend uitgevallen naar aanleiding van een verhaal in de „New York Post", dat haar (inmiddels overleden) vader contacten onderhield met gangsters en haar beide ouders gearresteerd zijn geweest op verdenking van illegaal gokken. Ferraro zei niet te weten of het verhaal in de Post waar is. „Ik heb het mijn moeder niet gevraagd en zal dit ook niet doen". Vervolgens viel zij ook uit naar de eigenaar van de krant, de Austra lische persmagnaat Murdoch, die president Reagan steunt. Ferraro: „Rupert Murdoch is een individu, dat, met al zijn geld, al zijn macht, al zijn contacten met het Witte Huis, het nog niet eens waard is het vuil van haar (Ferraro's moeder) schoenen te vegen". Pag 15: Mondale klaar voor laatste ronde. DEN HAAG Het overleg de arbeidsvoorwaar den voor de trendvolgers in 1985 tussen minister De Ko ning van sociale zaken en werkgelegenheid en werk gevers en werknemers is gisteren mislukt. In de trendsector gaat het om 500.000 mensen die wer ken in instellingen die be taald worden uit premies of subsidies, zoals ziekenhui- welzijnsinstellingen, bejaardenoorden, bibliothe ken en openbaar vervoer. Het overleg met de bonden is mislukt omdat de werk nemers het er niet met de minister over eens zijn wel ke bedragen er bezuinigd moeten worden. Volgens de bonden bezuinigt de minis ter veel meer dan de 600 miljoen gulden, die hij in de begroting heeft genoemd, namelijk één miljard gul den. „Die 400 miljoen gulden staan ergens anders al als bezuiniging op de begroting genoteerd. Wij vinden dat dit bedrag van de 600 mil joen moet worden afgetrok ken. Zodat er nog maar 200 miljoen gulden bezuinigd hoeft te worden", aldus T. Muller van de AbvaKabo. De minister wil de 600 mil joen gulden aan bezuinigin gen invullen door middel van pensioenmaatregelen (230 miljoen gulden), het niet toekennen van de prijs compensatie en het weer la ten betalen van aow-premie door trendvolgers die onder het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds vallen. De werknemers wilden niet over de pensioenmaatrege len praten, omdat zij vinden dat dat een zaak is tussen de overheid en de pensioen fondsen. In het overleg zijn de werknemersorganisaties niet eens toegekomen aan het punt arbeidstijdverkor ting. Ook de werkgevers in de trendsector konden het niet met de minister eens wor den. „Ons is het mes op de keel gezet. Als de pensioe noperatie niet tot stand komt hangen er bruto-sala- riskortingen in de lucht, heeft de minister ons duide lijk gemaakt", aldus de chef arbeidsvoorwaarden bij de NS, H. Plantinga. De werkgevers van de trendvolgers zijn het ook niet eens met het kabinets voorstel ambtenaren 8,5 procent compensatie te ge ven voor het weer zelf beta len van de a8w-premie. De trendvolgers hebben jaren geleden hiervoor een com pensatie gekregen van maar 7,1 procent Dit verschil in compensatie zal erg slecht vallen, menen zij. ™"£vdA vraagt spoeddebat Te Itoeslad 10.75( •r 3/JVan onze parlementaire \7Ir redactie) 9 <25?N HAAG In de 9 s.zs^eede Kamer is op- 6 2!2sjiudding ontstaan over Spraken van minister draping (Financiën) in een 4.50ierview met het Vrije 3.75<lk. Ruding laat zich 7 zeer denigrerend -6 isoj over werklozen; dezen 8 3^5(iden het veelal aan '8 4.25hzelf te wijten hebben 1-95t zij geen baan hebben. PvdA zijn deze uitla- e gen zó in het verkeerde jdrtjf plgat geschoten, dat zij minister volgende ek in een spoeddebat verantwoording zal ten. Fractieleider Den noemde het gister- ind „schandelijk, dat minister dergelijke -elpraat verkondigt". 'A-fractieleider De Vries zei it gelukkig" te zijn met de opmerkingen van zijn partijge noot Ruding. „Dit gaat veel te ver", aldus De Vries. Andere christen-democraten noemden het „zeer dom" wat Ruding gedaan heeft. Zij wezen erop dat de minister volgende week moeilijk iets anders zal kun nen doen dan zijn excuses aan bieden. „Anders maakt hij zich onmogelijk". In het vraaggesprek met het Vrije Volk spreekt minister Ruding in opmerkelijk harde bewoordingen over de positie van werklozen en andere uit keringsgerechtigden. „Veel werklozen maken zich er met een Jantje van Leiden van af. Vooral jongeren. Die met name hebben het veel te ge makkelijk gehad en hebben het eigenlijk nog steeds", aldus Ruding. Volgens hem zijn werkzoeken den nauwelijks bereid voor een baan te verhuizen: „Als ze moeten verhuizen, haken de meeste mensen af. Men blijft liever dicht bij Tante Truus wonen. Dat kan ook rustig, want het wachtgeld is prima". LS BOMALARM: ISE Rond twaalf uur gis- jniddag is het gemeentehuis Lisse ontruimd vanwege i bommelding. Via de tele- Kort R n kwam de melding binnen een bandje met een vrou- „nstem die zei dat binnen minuten een bom in het neentehuis zou ontploffen. rten 1 dan Inti lerestm vervangend gemeentese- taris Stapel en de groeps- imandant Van der Schee ruimden in allerijl het ge entehuis. Vanwege de op iden zijnde lunchtijd kostte dat niet al teveel moeite. Na drie kwartier buiten wachten, de boterhammen waren in middels op, bleek er nog steeds niets ontploft te zijn en is ie dereen het gemeentehuis weer ingetrokken. Overigens is eergisteren bij de Lissese rijkspolitie al een tele foontje binnengekomen over een bankoverval. Ook hier liet men weer een bandje met een vrouwenstem de boodschap overbrengen. Toen de politie arriveerde, bleek er van een overval geen sprake te zijn. Doodsangst Pure -odo- angst staat op de gezichten van deze drie men sen, ingesloten door het vuur op de bovenste ver dieping van een brandend hotel in een voorstad van New York. Bij de brand, die werd aangesto ken door een boze gast, von den dertien mensen de dood en raakten vijftig anderen ge wond. De drie op de foto kon den door de brandweer wor den gered. In het hotel woon den op het mo ment van de brand zo'n 200 mensen, van wie een aantal per manent. Volgens de brandweer was het 60 jaar oude gebouw slecht onderhou den en onvol doende tegen brand beveiligd. (ADVERTENTIES) OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 Roelofarertdsreen Telefoon 01713-2866-2073. E3 NISSAN Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. BESTEL NU DE 1-2-3 ENVELOP! Maak f27,50 over op ltlv. de Aktie L230 Postbus 222,1000 AE AMSTERDAM. Zie ook pagina 20 Vergunning is verleend door de StMtssecretiris van justitie, onder nr. LO 750/030/109, d_d. 6 ruli 1984. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft vanochtend gezegd dat president Reagan streeft naar een constructieve relatie met de Sovjet-Unie. Deze rela tie is gebaseerd op militai re kracht en realisme en niet op grillige of emotio nele reacties op afschrik wekkende handelingen van Moskou, aldus Shultz. Shultz, die sprak voor het „Center for Soviet Studies" aan de Universiteit van Cali fornia in Los Angeles, zei dat het niet realistisch is om van de VS en de Sovjet-Unie te verwachten dat zij ooit tot een volmaakte relatie zouden ko men. „Maar de deur staat wijd open naar een duurzamere vooruitgang in de Ameri kaans-Russische relaties, dan wij in het verleden hebben ge kend", aldus Shultz. Volgens hem zijn er tekenen van Rus sische bereidheid om "ons ter zake van enkele problemen halverwege tegemoet te ko men". Hierbij verwees hij naar de uitbreiding van de verdragen over economische samenwer king, onderhandelingen over culturele uitwisseling en ont moetingen met de Russische minister van buitenlandse za ken, Gromyko. De milde rede van Shultz kwam enkele da gen voor het tweede debat tus sen Reagan en Mondale, dat zondagnacht plaatsvindt. (ADVERTENTIE) NEW YORK Onder in vloed van van de recente olieprijsverlagingen door Groot-Brittannië, Noorwegen en nu ook Nigeria, is de New Yorkse effectenbeurs giste ren na enkele slappe dagen omhoog geschoten. De Dow Jones-index steeg maar liefst 29,5 punt tot 1225. De omzet was een der grootste die ooit werd verhandeld op Wall Street, namelijk rond de 150 miljoen verhandelde aande len. De explosie kwam op gang nadat de Amerikaanse minister van energie had ge zegd dat de olieprijzen onmo gelijk veel boven de 25 dollar per vat kunnen blijven in de komende jaren. De lagere prijs van Noordzee-olie en Nigeriaanse olie betekent voor het bedrijfsleven dat de energiekosten zullen zakken. Pag.16: OPEC onder druk. De markt wordt voortdurend als het ware bedolven onder de boeken. Om de liefhebber van een goed boek op de hoogte te houden wat er zoal in de boekhandel te koop is verschijnt in de Leidse Courant regelmatig een boekenpagina waarop over de inhoud van de verschenen werkjes een boekje wordt opengedaan. Wie wil lezen wat hij beslist wel of juist niet moet lezen moet als hij nog geen abonnee is erv t [^zorgen dat de Leidse Courant geen 9f>aget>)oe'i: voor hem blijft. i nten in fcich in iitie, I gelijkhe- Leidse Courant wil ik bed 'm tl dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend l

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1