ïaagse politie onderzoekt nogelijke meineed De Vries 0 'vdA-fractie houdt vast aan verplaatsing PTT-top Tovermiddel? CcifUcSomunt itwi jzing dreigt oor Satansvrouwen Arbitragecommissie ambtenaren geïnstalleerd Anti-militaristen op vrije voeten amer huiverend akkoord met ektroshock als therapie JBSIDIE VOOR BESTRIJDING SCRIMINATIE NIET GENOEG Vermindering aantal ambtenaren vlot niet Haagse politie onderzoekt klacht tegen Janmaat folay Kamer wil discriminerende porno strafbaar stellen - HNENLAND DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 PAGINA 9 pj HAAG Negen buitenlandse vrou- volgens eigen zeggen studenten aan .Satanisch Seminarium" aan de Oude s Achterburgwal in Amsterdam, heb- gisteren in kort geding tegen de Staat ivaar aangetekend tegen hun ophan- zijnde uitzetting uit Nederland. Zij rden daarbij aan dat zij bij het „semi- um" de opleiding „lagere magie" vol- Het „seminarium" is onderdeel van omstreden „Satanskerk". Volgens Isadvocaat mr. G. de Groot verblijven vrouwen al jaren illegaal in Neder- en moeten ze worden uitgewezen, is geen sprake van een kerkgenoot- |p, het gaat hier om een ordinaire sex- aldus de landsadvocaat. Hoger beroep in Heineken-zaak AMSTERDAM Advocaat mr. C.Zwaaneveld zal zijn cliënt M.E. (21), één van de Heinekenontvoer- ders, adviseren hoger beroep aan te tekenen tegen het vonnis van negen jaar dat de rechtbank gisteren over hem uitsprak. Of de advocaat van zijn tot twaalf jaar veroordeelde me dedader J.B. (35) eveneens beroep wil aantekenen is nog niet bekend. Raadsman mr. M. Mozskowicz van de derde verdachte, F.M. (30), zei blij te zijn met de terugverwijzing voor nader psychiatrisch onderzoek van M. Het Openbaar Ministerie wist woensdag nog niet of er beroep zal worden aangetekend. Directeur veroordeeld wegens intimiteiten UTRECHT De Utrechtse kantonrechter mr. C. Westerouen van Meeteren heeft de directeur van een middelgroot bedrijf in de omgeving van Utrecht veroordeeld tot schadevergoeding omdat hij twee secretaresses heeft lastiggevallen met on gewenste intimiteiten. Dat heeft de advocaat van de twee vrouwen, mr. W. Oerlemans, gisteren be kend gemaakt. De vrouwen zagen af van hun baan wegens de opdringerige attenties van hun werkge ver en eisten een schadevegoeding. De kanton rechter gaf hun gelijk en veroordeelde de directeur tot het aanvullen van de uitkering of het loon van zijn twee voormalige werkneemsters tot het niveau van het salaris dat zij bij hem verdienden. Tot die aanvulling is hij verplicht tot januari 1987. Voor één van de secretaressen vervalt deze verplichting omdat zij inmiddels een beter betaalde baan heeft. FME pleit voor flexibele beloning DEN HAAG De huidige vaste in de cao geregelde lonen moeten worden bevroren, maar daarbovenop moet een flexibel inkomensdeel komen dat gekoppeld is aan het re sultaat van de onderneming. Dat flexibele deel moet tot 1990 geleidelijk kunnen uitgroeien tot 10 a 20 procent van het vaste deel van het inkomen. Verbetering van de arbeids voorwaarden kan verder bestaan uit het toekennen van meer vrije tijd. Ir W.J. ter Hart, voorzitter van de organisatie van metaal werkgevers FME, lanceerde dit idee vanmiddag op de jaar vergadering van zijn organisatie in Den Haag. Het maakt deel uit van een scenario dat hij schetste voor de periode tot 1990, dat volgens hem tegemoet komt aan de wens de con currentiepositie van de ondernemingen te verbeteren, meer scholing en training te laten plaatsvinden en de werkgele genheid op korte en langere termijn te vergroten. Flexibele beloning betekent flexibele loonkosten. De ar beidsplaatsen van de medewerkers komen dan veel minder snel op de tocht te staan als de conjunctuur daalt, aldus de FME-voorzitter. DEN HAAG Met de instelling van een vijf man tellende arbitrage- en adviescommissie is gisteren de zogenaamde ge schillenregeling voor het overheidspersoneel in werking ge treden. Deze regeling biedt een voorziening voor de gevallen waarin geen overeenstemming bestaat tusen de minister van binnenlandse zaken en de centrales van overheidspersoneel op het punt van de arbeidsvoorwaarden. Tot op het moment van de installatie is de taak en bevoegdheid van de commissie een omstreden zaak tussen bonden en minister. Minister Riet kerk benadrukte ook gisteren in zijn installatierede vooral het adviserend karakter van de commissie. De bonden willen veel verder gaan en ook geschillen over hun salarispositie aan de commissie voorleggen. De voorzitter van de commissie, oud-minister Wil Albeda, benadrukte dat de overheid als werkgever ook de adviezen van deze commissie niet gemak kelijk naast zich neer zal kunnen leggen. J HAAG De hoofd- ier van justitie in Den l, mr. R.J.C. graaf Randwijck, laat de tie een onderzoek in- ,en naar een mogelijke need van dr. J. de ?s, oud-president-com- Ijjaris van RSV. Dit ge- •t op verzoek van de -enquête-commissie, meent dat De Vries dag tijdens zijn ver onder ede een valse ïigenis heeft afgelegd. politie-onderzoek moet ijzen of er voldoende re in zijn voor een strafver- ing van De Vries. Volgens Haagse persofficier mr. ieulen is meineed geen lamheid. „We horen er niet altijd 'van. Boven- lenken we vaak- dat bet aannemélijk is dat er d is gepleegd, maar kunnen we het niet bewijzen". Uit kringen op de Haagse rechtbank valt te vernemen dat er gemiddeld vijf veroor delingen per jaar wegens meineed plaatsvinden. Rech ters en officieren van justitie waarschuwen getuigen wel re gelmatig tijdens zittingen voor het plegen van meineed. Lan delijke cijfers over veroorde lingen wegens meineed zijn moeilijk te verkrijgen. Vermeulen zei niet te weten hoe lang het politie-onderzoek zal duren. Hij sloot niet uit dat de politie De Vries zelf ook op zoekt. Mocht deze bekennen, dan kan de zaak binnen enke le "dagen worden, afgerond. De persofficier wilde niet ingaan op de vraag hoeveel straf De Vries eventueel te wachten staat. De maximumstraf voor meineed is zes jaar gevange nisstraf of 25.000 gulden boete. Niet hard Reeds éénmaal eerder is er sprake geweest van éen moge lijk, géval van meineed in de RSV-affaire. De hoofdofficier van justitie stelde toen een on derzoek in naar de verklarin gen van oud-minister Nelissen over de stand van zaken bij Rijn-Schelde vóór de fusie met Verolme. Volgens de officier waren bij nader inzien de ver moedens echter niet „hard" te maken. Het politie-onderzoek met be trekking tot de huidige presi dent-directeur van RSV, Van Rijn, is bijna afgerond. Van Rijn weigerde de enquêtecom missie mededelingen te doen over personen, die van RSV commissie-gelden en steekpen ningen hebben gekregen voor hulp bij het verwerven van orders. De getuige beriep zich daarbij op de enquêtewet, waarin staat dat informatie ge weigerd kan worden als dit het eigen bedrijf schaadt. Aanwijzingen De vroegere regeringswaarne mer bij RSV, Molkenboer, heeft de RSV-cömmissie giste ren in zijn verhoor aanwijzingen gegeven voor een mogelijke meineed van oud- president-commissaris De Vries. De Vries had dinsdag onder ede verklaard over zijn reusachtige onkostendeclara- ties met Molkenboer te hebben gesproken. Deze ontkende gis teren echter pertinent dat hij op de hoogte geweest was van het een en ander. „Die cijfers wist ik niet. Ik kende de om vang niet. Als ik de omvang had geweten, had ik niet stil gezeten". Molkenboer ontkende ook dat De Vries, toen hij medio 1982 bij RSV vertrok, met hem een eindafrekening bij het concern voor een bedrag van 640.000 gulden had besproken. „Hij heeft nooit over zijn eindafre kening met mij gesproken. Op geen enkel moment. Ik ben wel door De Pous (de vice-pre sident van de Raad van com missarissen bij RSV, red.) ge ïnformeerd, maar dat was na mijn vertrek bij RSV in maart 1983. Toen is niet over de pre cieze omvang gesproken", al dus Molkenboer. Hij toonde zich verbijsterd door het verhoor van De Vries. „Ik kan het niet vatten. Andere commissarissen vroe gen het steeds of zij een vlieg tuig mochten gebruiken voor spoedvergaderingen. Ik heb ook nooit geweten van dat ge bouw in Utrecht (De Vries had daar op kosten van Bredero, waar hij president-directeur was, een kantoor, red.). Wij hadden ook ruimte bij ons (bij RSV)". Heertje Professor Heertje heeft desge vraagd verklaard dat hij de 50.000 D-mark, die hij in 1976 van RSV ontving voor „poli tieke adviezen", bij de belas tingen heeft opgegeven. Vol gens Heertje liet hij zich in Duits geld uitbetalen, omdat hij vaak in Duitsland is voor lezingen en hij daar een reke ning heeft. Heertje ontkende dat op zijn verzoek 12.500 gul den in contanten is uitbetaald, zoals De Vries voor de Kamer commissie heeft verklaard. Dit zou juist op verzoek van De Vries zelf gebeurd zijn. DORDRECHT Zes anti-mi litaristische activisten zijn gis teren uit voorarrest ontslagen. Zij werden onmiddellijk op vrije voeten gesteld, nadat de Raadkamer van de rechtbank in Dordrecht dit in een beslo ten zitting had bepaald. Beslo ten werd dat er geen sprake is van kans op herhaling. Ook de vrees dat de verdachten op de vlucht zouden slaan voor hun proces is niet aanwezig, aldus de Raadkamer. De officier van justitie had verlenging van voorarrest gevorderd. De vrij lating werd vooraf gegaan door door ongeregeldheden tussen politie en zo'n 250 de monstranten. De zes activisten werden veertien dagen gele den bij een inbraak in een MIBO, een magazijn met spul len (medicijnen en dergelijke) voor gebruik in bijzondere omstandigheden in Dubbel dam gearresteerd. Zij worden verdacht van diefstal met ge wéld. Daarvoor staan zij op 8 november in Dordrecht te recht. N HAAG De PvdA- \\e in de Ttoeede Ka- er vindt dat de sprei- van de Centrale Di- der PTT, inclusief irectieraad moet door- i. Desnoods moet voor overplaatsing naar ringen 496 miljoen len worden uitgetrok- zoals het adviesbu- Berenschot heeft be- jnd. Dit heeft PvdA-fractieleider Den Uyl gisteren laten weten aan een door burgemeester H. Buiter geleide Groninger PvdA-delegatie die op bezoek was in Den -Haag. De PvdA- fractie, zo kreeg Buiter te ho ren, gèlooft nog steeds in de uitvoerbaarheid van de oor spronkelijke spreidingsplan nen. Wel stelt de fractie als voorwaarde dat de PTT opti maal moet blijven functione ren en het Kabinet zich daar voor extra financiële inspan ningen moet getroosten. In Den Haag uitte gisteren staatssecretaris Bolkestein van Economisch Zaken felle kri tiek op „Lieden die denken dat het sociaal-economisch kli maat in de regio kan worden bepaald door de aanwezigheid van overheidsdiensten en be drijven". De bewindsman: „Maar het is juist andersom. Een effinciënt gebruik van middelen vereist dat over heidsdiensten en bedrijven zich daar vestigen waar het klimaat voor hen het gunstigst is. Elke geforceerde poging van overheidszijde om het marktmechanisme te frustre ren roept het risico op van kostbare mislukkingen". Over de situatie in de Haagse regio zei Bolkestein: „Haagse politici moeten natuurlijk niet neenzijdig de Haagse' belangen dienen. Maar als we uit vrees kritiek uit de regio de belangen verwaarlo zen, zijn we op de verkeerde weg". De verwachting is dat het Ka binet over twee weken beslist over de verplaatsing van de PTT-top. Minister Smit-Kroes en staatssecretaris Scherpen- huizen (verkeer en waterstaat) móeten éen voorstel bij de mi nisterraad indienen op basis van het tussen Kabinet en de Kamer afgesproken bedrag van 250 miljoen gulden. Als de ministerraad daaraan vast houdt, zal de spreidingsopera tie worden bijgesteld. Een woordvoerder van de PTT verklaarde gisteren dat binnen het staatsbedrijf naar stig wordt bekeken welke mo gelijkheden de zogeheten „Be- renschot"-variant voor de spreiding heeft. Volgens deze variant verhuizen een aantal min of meer zelfstandige PTT- diensten naar Groningen voor totaal 220 miljoen gulden. Het aantal functies dat in Gronin gen terechtkomt bedraagt dan 2.165. HAAG De meer- leid van de Tweede ïer staat, zij het met huivering, niet af- nd tegenover het toe an van de elektros- bij psychiatrische indelingen, wanneer :re therapieën voor de ?pten geen uitweg bieden. ns een mondeling overleg Staatsssecretaris Van der n (Volksgezondheid) de Kamer wel aan op de ;e garanties dat wildgroei t uitgesloten en dat de' en van de patiënten ge borgd zijn. Van der Reij- itelt met nadruk dat toe stemming van de patiënt (of diens diens familie, dan wel vertegenwoordiger) voor de elektroshock is vereist. De elektroshock houdt in gro te lijnen in dat de patiënt na gehele verdoving en kunstma tige verslapping van de spie ren, een geleidende pasta op de slapen krijgt met twee elek troden, waarna een korte maar hevige stroomstQot volgt. De ECT wordt met name toe gepast bij zwaar depressieve patiënten, voor wie geen di recte oorzaak voor hun neer slachtigheid is aan te geven. CDA-woordvoerster Laning (huisarts) pleitte ervoor dat als een psychiater besluit tot elek troshock de patiënt wordt overgebracht naar een andere inrichting. Daar moet de dia gnose dan nog eens goed wor den bekeken eer men daad werkelijk tot een elektroshock overgaat. Volgens Laning blijkt nogal eens dat na over plaatsing de ECT niet ncdig is. Mik van D'66, die als psychia ter zelf ervaring heeft opge daan met elektroshocks, waar schuwde dat gebruik van de ECT zoveel mogelijk moet worden beperkt en zeker niet mag dienen om het personeels tekort in psychiatrische in richtingen op te vangen. ECT als straf is volgens hem hele maal uit den boze. Wel is de elektroshock volgens Mik zon der meer nodig voor gevallen waarin de patiënten ondraag lijke pijn lijden en andere the rapieën niet blijken te helpen. onze parlementaire re dactie) HAAG Een brede ka- leerderheid vindt de gulden die het kabinet jks uittrekt voor voor- ng over discriminatie te weinig. Dat bleek van en persconferentie zojuist opgerichte stich- illem van Oranje. Deze ig heeft tot doel discri- ;ie te bestrijden en be over een bureau waar discriminerende opschriften telefonisch kunnen worden gemeld en waar vrijwilligers zich kunnen opgeven om der gelijke teksten te verwijderen. De stichting wordt onder steund door een „commissie van aanbeveling", waarin ka merleden van CDA, PvdA, VVD, D'66 en CPN zitting hebben. De aanwezige kamer leden toonden zich vanoch tend positief over bet VVD- voorstel om er bij het kabinet op aan te dringen meer geld uit tegeven voor voorlichting ter bestrijding van discrimina tie. De stichting krijgt momen teel geen subsidie van de over heid en moet het hebben van donaties van particulieren. Naast het verwijderen van ras- cistische en dicriminerende muurteksten, zal de stichting zich ook bezighouden met voorlichting op scholen. EMELS JnsCSCUrf, IK MAAK T KIIÊTLfirf. Lcm k/in no: niet met dat X^Atoe£DWjij MCCasPT. Westfriese streekverhalen De echtgenote van Theo Koomen, mevrouw R. Koomen-Langen- dijk, heeft gisteren het eerste exemplaar van „Met gien pen te beskroiven" in ontvangst genomen. Het boek met de Westfriese titel bevat een verzameling van eerder verschenen streekverha len van de dit jaar bij een verkeersongeluk omgekomen sport journalist. DEN HAAG De doelstelling van het kabinet het aantal rijks ambtenaren jaarlijks met twee procent te Verminderen is vorig jaar en dit jaar niet gehaald. Uit cijfers die premier Lubbers naar de Kamer heeft gestuurd blijkt dat de vermindering van het personeelsbestand uitkomt op ongeveer 1,1 procent. Het is dan ook onzeker of de vermindering van het ambtenaren- bestand volgend jaar zal kunnen doorgaan zonder dat er ge dwongen ontslagen vallen. Voor de laatste twee jaar had het ka binet die garantie wél gegeven. De zogeheten twee procents-operatie heeft voor wat de rijkso verheid betreft betrekking op in totaal 92-duizend arbeidsplaat sen. Daarnaast moeten ook de provincies inkrimpen. Een aantal overheidsdiensten (politie, defensie en de belastingdienst) werd door het kabinet van de ingreep uitgezonderd. De voorgenomen vermindering met ongeveer 1840 arbeidsplaatsen per jaar kwam in 1983 op 1556 en dit jaar op 1549 uit. De ministeries die het meest van de norm van twee procent afwijken zijn Landbouw en Visserij (levert één procent per jaar in), Financiën (anderhalf procent) en Vérkeer en Waterstaat (min 1,75 procent). DEN HAAG Het dage lijks bestuur van de Cen trumpartij heeft besloten een strafklacht in te die nen tegen Tweede-Ka merlid Janmaat, die maandag uit de partij werd gezet. Een afvaardi ging van het dagelijks be stuur heeft gisteren bij de afdeling fraude van de Haagse politie aangifte ge daan. Janmaat wordt ervan beschul digd schriftelijk te hebben vastgelegd in het derde zit tingsjaar in de Tweede Kamer voor vijfduizend gulden af stand te zullen doen van het kamerlidmaatschap ten gunste van een ander. Eerste vervan ger is dr. Bruyn, directeur van het wetenschappelijk bureau van de partij. Het dagelijks be stuur beschuldigt Janmaat er bovendien van een greep te hebben gedaan in de kas. Na de ontzetting uit het lidmaat schap, afgelopen maandag, zou hij samen met fractie-assistent Vierling ten onrechte 9600 gulden hebben opgenomen van de Schumacher-stichting. 19 oktober Prinses Juliana verricht in Leeuwarden de officiële opening van het verzor gingshuis van de Stichting Bejaardencentrum „Greunshiem". (ADVERTENTIE) v. Nee, maar wel een héél bijzondere shampoo. Folay kalmeert bij regelmatig gebruik de hoofdhuid, daardoor wordt vet haar en roos i Mlf» bestreden. Voor gezond en J JHk glanzend haar: 1 l'olliy Folay teershampoo met de I frisse dennenaalden geur. 1 te verkrijgen bij uw drogist en/ot parfumeriezaak TEERSHAMPOO (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil harde porno, wanneer er sprake is van discriminatie, strafbaar stellen. Op voorstel van het CDA zal belediging, discriminatie en aanzetten tot haat en geweld op grond van iemands sexe dan wel sexuele geaardheid strafbaar worden gesteld. Tijdens het de bat bleek gisteren dat voor het voorstel van minister Korthals Altes (Justitie) om de verspreiding van pornografie niet langer strafbaar te stellen eveneens een meerderheid aanwezig is. PvdA, VVD en D'66 steunen Korthals Altes. Het CDA en de kleine christelijke partijen zijn tegen de verruiming van de wet telijke bepaling. CDA'er Van Dam oordeelt dat het wetsontwerp onvoldoende bescherming beidt tegen de verspreiding van har de, agressieve porno. „Het gaat ons niet om het terugdringen van de sexualiteit in de sfeer van geheimzinnigdoenerij en ta boes en evenmin om zedenmeesterij". Het voorstel van Korthals Altes houdt ook in dat onverhoedse confrontatie met porno strafbaar wordt gesteld en dat porno niet verkocht mag worden aan kinderen onder de 16 jaar. Het voor stel van de bewindsman om de produktie en verspreiding van kinderporno strafbaar te stellen kreeg brede steun in de Kamer. Macintosh toch niet welkom in Oegstgeest OEGSTGEEST De kans dat het textielbedrijf Macintosh in het pand van garage Kamsteeg aan de Geversstraat 30 komt: is erg klein geworden. Het Oegstgeestse college van bur gemeester en wethouders heeft in de commissievergade ringen gemerkt dat veel raads leden moeite hebben met de komst van het textielbedrijf. Daarom heeft het college zijn oorspronkelijke plannen laten vallen en het zal de gemeente raad nu tijdens de raadsverga dering van 25 oktober alleen vragen om Kamsteeg toe te staan haar oude pand een an dere bestemming te geven. Voor de komst van Macintosh is een wijziging van het be stemmingsplan nodig. Het col lege zal die wijziging niet aan de raad voorstellen, waardoor de komst van Macintosh vrij wel onmogelijk is geworden. De komst van de textielgigant werd om verschillende rede nen niet met al te veel enthou siasme tegemoet gezien. In de eerste plaats was er het par keerprobleem. Weliswaar was Kamsteeg bereid om een par keerterrein aan te leggen aap de andere kant van de Gevers- straat, op de plaats waar aan vankelijk de nieuwe garage was gepland, maar dat bleek niet de ideale oplossing. Ver der werd er gevreesd voor een toename van de verkeersover last op de toch al erg drukke Geversstraat. De middenstand had verder grote bezwaren. Macintosh zou verder een zware concurrent worden voor de kledingzaken, niet alleen in Oegstgeest (De Kempenaer- straat, Lange Voort) maar tot in Leiden toe. De heer Kamsteeg van het ga ragebedrijf is niet erg ver heugd over de laatste ontwik kelingen. „Deze manoeuvre had ik niet verwacht van het gemeentebestuur. Dit is geen zaken doen. We zijn al twee jaar bezig om deze zaak rond te krijgen en nu kunnen we weer helemaal opnieuw begin nen. Als dat weer jaren moet gaan duren wordt het allemaal wel erg moeilijk", aldus de heer Kamsteeg,

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9