katwijk ziet af an hotelbouw in badcentrum „Het is beangstigend hoe snel we aan at hoge werkloosheidscijfer wennen Injectiespuiten in Wassenaars parkje Peter Valstart als eerste op keerpunt Warmond ALLE REGEN KOMT VAN BOVEN ■8* Eeidae Sooumt Nieuwe voorzitter „Oegstgeest Actief' QeidócQowuvnt DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 PAGINA 5 bseum voor Bloembollenstreek zoekt opslagruimte iE Het Museum Ie Bloembollen- ik, dat eind maart de deuren voor het jiek wil openen, heeft ntegebrek. De stich- die het museum op i aan het zetten is, enteer [t opslagruimte voor spullen die de afgelo- drie jaar zijn verza- d. Niet minder dan grote en kleine voor pen en 200 doeumen- zijn in die tijd verza- het huidige de- barst uit zijn voegen. Modet lerlani te podi is ont lishom X, gulden zi ncferenj be die alles inventariseert, kan gewoon geen kant meer op. Bovendien zoekt het muzeum ook handige doe-het-zelvers die mee willen werken aan het opknappen van de werktuigen die zijn verzameld. Iets geheel anders is dat de vrijwillige medewer kers van het museum deze weken een tocht langs oude bollenschuren op het programma heb ben. Dat gebeurt dus naast de studie naar de archeologie van de Bloembollenstreek en de historie van wegen en waterwegen. Het is de bedoeling dat in et mu seum een bestaand of nog te vervaardigen model van een bollenschuur te rechtkomt. Aan de oude bollen schuur van rond de eeuwwisseling aan het Vierkant in Lisse die on derdak biedt aan het mu seum, wordt ook hard ge werkt. Op de beneden verdieping is een beton- vloer gestort en het dak is zo goed als geïsoleerd. Volgende week gaat men aan de slag met het sloop- en metselwerk. Inspraakplatform voor ambtenaren WASSENAAR De Wassenaarse ambtenaren krijgen een in spraakplatform. Dat is een gevolg van de ambtelijke reorganisa tie bij de gemeente en een uitspraak hierover van de gemeente raad. Elke tak van dienst van het ambtelijk apparaat heeft een vertegenwoordiger in het platform. Aan de ambtenaren worden mededelingen gedaan over de voortgang van de reorganisatie, terwijl deze zelf advies mogen geven aan het college van burge meester en wethouders. Voorzitter van het inspraakplatform is wethouder van onder wijs, personeel en organisatie J. C. M. Greep (PvdA). De ambte lijke reorganisatie van Wassenaar is geboren uit de noodzaak van bezuinigen. Want de rijksoverheid stelde voor de gemeente Wassenaar de afgelopen jaren steeds minder ter beschikking. Het staat vast dat de reorganisatie, waardoor de zaken binnen de gemeente doelmatiger moeten worden afgehandeld, verlies van arbeidsplaatsen met zich mee brengt. Er zullen echter geen ge dwongen ontslagen volgen, maar er wordt personeel vermin derd via natuurlijk verloop, middels de VUT-regeling en gewo ne pensionering. POLITIE WAARSCHUWT VOOR AANRAKING WASSENAAR In een parkje ach ter de Wethouder Huibregtseschool in Wassenaar zijn onlangs door zo wel kinderen van deze basisschool als politiefunctionarissen injectie naalden gevonden. De Wassenaarse politie heeft via de plaatselijke huis- aan-huisbladen gewaarschuwd voor aanraking van de injectienaalden. Mocht dit wel gebeuren, dan moet men zich direct tot zijn huisarts wenden. Na onderzoek door de technische dienst van de gemeentepolitie is niet gebleken dat het gaat om spuiten van drugsgebruikers. Toch wordt nog een slag om de arm gehouden. Politievoorlichter Van Deurse: „We hebben het idee dat het gaat om in- sulinespuiten voor diabetici. In Was senaar zijn door de politie nog nooit spuiten gevonden waaraan drugs- sporen zaten, maar het beste is ervan uit te gaan dat het wel mogelijk is. Het gevaar voor besmettelijke ziek ten, vooral Hepatitis B., is groot, en zelfs een klein krasje van een be smette spuit kan al ernstige ziekten veroorzaken". De politie beschouwt het daarom wel als een ernstige zaak. Van Deur- se: „We willen geen paniek zaaien, maar het is wel goed dat ouders hun kinderen voor de injectienaalden waarschuwen". TgbAttwijkse Bouw Maatschappij gaat centrum voltooien 'ltennis vee rou kilome -t gaan IN STRONTRACE WARMOND Evenals de deelnemers aan de Turfrace die dinsdag in Warmond arriveerden, hadden ook de deelne mers aan de Strontrace gisteren te kampen met gebrek aan wind. In de voorgaande jaren arri veerden de meeste deel nemers aan de wedstrijd met oude zeilschepen van Workum naar Warmond en terug op dinsdag op het keerpunt in Warmond om daar te zakken gedroogde koemest te lossen. Dit jaar kwam slechts één deelne- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Daarom is deze prachtige paraplu met krantedessin voor u wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt. Die nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gTatis. I NAAM ADRES POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal □automatisch per maand I j STUUR ALS DANK DE KRANTEPARAPLU AAN: I ADRES. POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). Qxk JNZ OEGSTGEEST Tijdens een redelijk druk bezochte algemene ledenvergadering van winkeliersvereniging „Oegstgeest Actief" werd gis teravond de heer J. Scho- haus praktisch unaniem ge kozen tot nieuwe voorzitter. De heer B. Paddenburg legde zijn functie neer. Hij was ruim 20 jaar bestuurslid van genoemde winkeliersvereni ging, waarvan de laatste drie jaar voorzitter. Paddenburg heeft zich altijd beijverd voor het welzijn van de win keliers en penningmeester Opdam merkte daar over op: Goede wijn behoeft geen krans". Er werd wél een ge schenk in de vorm van een fraaie scheepsklok én een bogket bloemen overhan digd. mer op dinsdag aan en wel om 22.46 uur. De Hollandse Nieuwe uit Enk huizen met schipper Peter Valstart speelde het als enige klaar om op dinsdag de mest te lossen. De tocht werd voor namelijk bomend en jagend volbracht en dat vraagt uiter aard erg veel inspanning van de bemanning. Het tweede schip met Age Bandstra als schipper arriveerde op woens dagochtend om 7.23 uur aan de loswal. Als derde kwam Kees Koornstra fnet de Eenvoud om 7.36 uur in Warmond. Voor de inwoners van War mond die de moeite namen af en toe even in het Park Groot Leerust naar de aankomst van de schepen te gaan kijken was het heel jammer dat er weinig wind stond zodat de spectacu laire beelden van grote zeil schepen met bolle zeilen dit jaar niet te zien waren. Te meer daar het zowel gisteren als eergisteren voor een groot deel van de dag nevelig weer was, waardoor de schepen pas laat in het zicht kwamen. Gisteravond waren nog niet alle 24 deelnemers aan de Strontrace het keerpunt gepas seerd zodat de heer Tromp van de Stichting Zeilvaart Warmond opnieuw een nacht in de tjalk van Juffermans aan het Park Groot Leerust heeft moeten doorbrengen om steeds paraat te zijn voor eventuele deelnemers die heel laat of heel vroeg arriveren. Dat er in Warmond met span ning wordt uitgezien naar de schepen van de Strontrace blijkt uit het volgende: Gister middag kwam een flink bruin zeil in zicht aan het begin van de Leede dus iedereen ver wachtte niet anders dan dat het schip mest kwam lossen aan het Park. Toen het schip echter de steven wendde en terug voer naar de plas ont stond er enige paniek bij de wachtenden aan de wal. „De schipper weet de weg kenne lijk niet of vergist zich", werd verondersteld. Spoorslags zet ten enkele officiële personen per sleepbootje de achtervol ging in om de oorzaak van het afwenden te achterhalen. Ach ter de Lakerpolder werd tot grote hilariteit van de opva renden duidelijk dat men ach ter een zandaak aanvoer die gisteren meedeed aan de Tur frace en nu nog plezierig wat ronddobberde op de Kager- plassen. TWIJK De bouw een hotel als onder van het badcentrum af twe lefinitief van de baan. id voo jaren van onderhande- leverdi heeft het gemeentebe en. cjg contacten met de angrijkste partner, de r Kiers van Bouw- en eggingsmaatschappij isstede BV, verbroken, reden hiervoor is dat ;plitsihi rs op 15 oktober, nog enkele garantie kon omtrent de bouw het hotel en de ex- daarvan door de Het ge had hier op aange- brief aan de leden van heeft het college gis termiddag zijn ingrijpende be slissing bekend gemaakt. In grijpend omdat de onderhan delingsfase met Kiers en de door hem vertegenwoordigde groep van bedrijven lange tijd in beslag genomen heeft en het er, met name enkele maanden geleden, op leek dat beide partijen tot een vergelijk zouden komen. Het echter steeds weer uitstellen van de definitieve beslissing door de potentiële gegadigde heeft voor B en W uiteindelijk de doorslag gegeven. In feite is men hiermee weer helemaal terug aan het begin en voorge steld wordt nu dan ook om weer in contact te treden met de Katwijkse Bouw Maat schappij, de onderneming die de bouw van het centrum tot nog toe ter hand heeft geno- Steeds op eigen risico werden de verschillende fases uitge- tijd zoekt men het juist in de extra-murale zorg: toezicht in het gezin zelf of plaatsing (met toezicht) in een pleegge zin. De kinderbescherming moet kritisch worden ge volgd. Het gaat om kinderen van deze maatschappij. Op voeden is een zeer verant woordelijke taak: je vormt of misvormt een mens. Er moet dan ook nog heel wat gebeu ren in die sector. Het is bij voorbeeld een hele uitdaging om de hele jeugdhulp in Ne derland met al zijn raakvlak ken, te bundelen". Over een paar jaar, vijf tot zes volgens zijn eerdere uitlatin gen, zal ook de Stichting Wel zijn Jongeren het weer zonder Broos moeten stellen. Dat doet hij om te voorkomen dat hij afknapt. „Je moet het na een paar jaar overgeven aan een opvolger. Dat moet echt want welzijnswerk is geen luxe, je kan het niet koeste ren. Het is een levende, moei lijke problematiek met een sterke wisselwerking naar de mensen toe. Welzijnswerk is niet frustrerend, maar het is niet zo iets makkelijk als het draaien van een bout ergens op en dan is de zaak klaar". Voor Broos' opvolgers is het misschien een aardige bood schap te luisteren naar zijn taakopvatting: „Je moet niet alleen nota's schrijven, maar beleid ook uitproberen. Je moet vaak jaren oefenen met dingen voor je ze kunt institu tionaliseren. Ik heb een sterk geloof in kleinschalige projec ten en ontwikkelingen vanuit de basis. Neem nu die glas- en oud papierprojecten in Zuid- Holland, waarvan de overheid dacht dat nie nooit voldoende opleveren dat mensen ervan kunnen bestaan, maar ze zijn wel enthousiast opgepikt. Het zijn zaken die van onderaf naar boven zijn gekomen. Dat geeft hoop voor de toekomst, want door het vele beleid en regelen dat van boven kwam en werd geaccepteerd, zijn veel mensen een beetje „lui" geworden, minder creatief en wat afwachtend. De samenle ving moet echter zijn eigen lijnen trekken. Daarom moet je en daarmee sta ik haaks op de vakbeweging alles eerst een paar jaar uitprobe ren en ze dan pas reguleren. In die zin krijgen basisont wikkelingen en kleinschalige projecten van mij het voor deel van de twijfel". ASTRID SCHOORDIJK voerd waarbij de KBM zelf be drijven voor de gecreërde win kelruimte wist te interesseren. Zaken als de Hema, Blokker, Jamin en een grote vestiging van de Amro-bank werden hierdoor in het centrum on dergebracht. In een oriënte rend gesprek met de KBM wil de gemeente nu bakijken wat de mogelijkheden zijn om het centrum alsnog door de Kat wijkse bouwer te laten voltooi en. Het gaat dan niet zo zeer om het hotel als om de ook in de laatste fase' van het cen trum geprojecteerde elemen ten als de ondergrondse par keergarage, de winkelpassage en de woningen. Juist vanwe ge de eerdere betrokkenheid met het bouwplan hebben B en W zich hiervoor als eerste tot de KBM gewend. In een uitgebreide raadscommissie vergadering zal 1 november over deze zaak worden gespro ken. Glijbaan binnen Dat de leiding van het Noordwijkse zwembad het Bollenbad een vooruitziende blik had. bleek deze week. Succes verzekerd dacht men door de afgelopen zomer buiten een demontabele glijbaan te laten plaatsen. Daardoor was het object eventueel ook binnen te plaatsen bij koud weer en dat is verleden week dan ook gebeurd. Dat de jeugd dat een goed idee vond, bleek de eerste dagen van deze herfstvakantie waarbij honderden kinderen zich dagelijks bij de trap van de glijbaan verdron gen om nóg een keer het zwembad in te kunnen glijden. BROOS, GEESTELIJK VADER PLATFORM ALTERNATIEF WERK: iitende indelei te voo een et e exP'fd «fOORDWIJKERHOUT - „Je moet nooit langer lan vijf, zes jaar achter lkaar op dezelfde plek )lijven zitten in het wel- ijnswerk. Dat kost teveel ider Ie nergie, inzet en creativi- /ond 2 eit". Aan het woord is de de ker eestelijk vader van twee *en vit pmerkelijke zaken in de en >ollenstreek: het Regio nen zijIaa* Platform Alternatief roorwe Verk en de Budgetvoor- igen lichting voor mensen met inanciële problemen. Iet is de chef van de ge meentelijke afdeling wel- ijnszaken (en gezond- a/ acrfeic*szorg' onderwijs, cul- vond ijuur, personeelszaken) in loordwijkerhout, i.W.A.M. Broos (34), die laast zijn drukke werk- aamheden nota's wor- jen 's avonds thuis ge- •ndaj chreven en passant >- Gjazi °k *n avonduren so- g'ramit iologie studeert en zijn landidaats binnen hand- )ereik heeft. Morgénmid- ag neemt hij afscheid an zijn huidige werk om Eier 1 november aan de lag te gaan als directeur ran de Stichting Welzijn ongeren in Zutphen, een nstantie die zich bezig- loudt met kinderbe- cherming en jeugdhulp- erlening. Ik ben een echte welzijns- ïan", typeert Broos zichzelf nt^pn11 dat blijkt niet alleen uit ijn voorgeschiedenis en zijn 'erk, maar ook uit de bevlo- enheid waarmee hij over dat 1 nderwerp spreekt. „Geloof, f idealisme. is vereist voor tr?S va^"> hoewel hij daarbij ontinif antekent dat je de realiteit an de maatschappij ook niet it het oog mag verliezen. in e elf begon hij na de sociale cademie in het woonwagen- 'erk op een groot kamp in de rovincie waarin hij geboren n getogen is: Brabant. Hij uldigt niet alleen het princi- e dat je niet langer dan een aar jaar hetzelfde werk moet oen, maar ook dat hij dat •aag zo gespreid mogelijk in ografische zin doet. Hij ver- jk na Brabant dan ook naar e jfü et andere eind van Neder- )ud ^and. In Friesland hield hij :palen ;urt. Chef welzijn Broos: „Welzijnswerk vereist geloof, idealisme". zich bij een gemeente voorna melijk bezig met het minder hedenbeleid in de tijd van de treinkapingen door Moluk- kers om daarna weer honder den kilometers verder, in Noordwijkerhout, neer te Strijken als chef van de hoofdafdeling welzijn. Hierna volgt dan Zutphen met als voornaamste aandachtsveld de jeugd. Voortouw „Het werk van een chef wel zijn is een managementstaak. Je moet het totale welzijnsge- beuren bijhouden en als hoofd innoverende (vernieuwende) projecten oppikken en het voortouw nemen. Dat voor touw nemen heeft hij veel ge daan. Zeer regelmatig kwam Broos de afgelopen jaren in het nieuws en juist vanwege „nieuwe" dingen. Ruim twee- eneenhalf jaar geleden werd op zijn initiatief het Regionaal Platform Alternatief Werk opgericht waarin onder meer elf gemeenten, het bedrijfsle ven en vakbonden vertegen woordigd zijn. „Het doel was destijds dat niet elke gemeen te voor zich een commissie in moest stellen die projecten voor werklozen moest gaan beoordelen. We zijn daardoor gekomen tot eenzelfde beleid in een streek met zo'n 160.000 inwoners. Het is als instelling duidelijk geslaagd want al snel bleek het Platform ten minste elke maand te moeten vergaderen gezien de hoe veelheid aangedragen projec ten. Bovendien heeft het Plat form er nu ook de toetsing voor de werkverruimende maatregel bijgekregen. De verwachting is wel dat het iets beter zal gaan, maar het is angstwekkend om te zien hoe snel we wennen aan het hoge cijfer van 800.000 werklozen, zeker als je bedenkt dat de helft daarvan jonger is dan 24 jaar.". Overigens zal het Re gionaal Platform geen al te lang leven zijn beschoren want het is de bedoeling van het kabinet per 1 januari 1985 niet alleen de rechtspositie van mensen in het alternatief werk te regelen, maar ook toetsingscommissies voor al ternatief werk-projecten. Het andere project dat Broos Jeugd Van de problemen met werk- oosheid en geld van de bevol king stapt Broos nu over naar de financiële en maatschappe lijke zorg voor kinderen die onder voogdij zijn geplaatst. De kinderbescherming de oudste vorm van jeugdhulp in Nederland, zegt Broos staat al jaren in Nederland bloot aan hevige kritiek. Hij vindt dat begrijpelijk. „Het komen aan kinderen is aanvechtbaar. Er is jaren gedacht dat kinde ren als het thuis slecht ging beter uit hun ouderlijk huis gehaald konden worden. La ter was het juist weer het idee dat hoe slecht het ook ging, kinderen beter bij hun moe der konden blijven en in deze opzette, is de budgetvoorlich ting. „Dat is 1 januari van dit jaar van start gegaan, maar de wethouder en ik zijn er daar voor al driekwart jaar mee bezig geweest. We werden steeds meer geconfronteerd met personen die buiten hun schuld in de financiële pro blemen kwamen, bijvoorbeeld personen die een eigen huis hadden en werkloos raakten, de enorme rentestijging bij hypotheken, salarissen die achteruit gingen. Die perso nen probeerden wij 's avonds te helpen en op te vangen, maar dat werd teveel. Boven dien is het beter als een onaf hankelijk instituut een advies geeft aan banken en andere instellingen over schuldsane ring dan dat de gemeente dat doet omdat die vaak ook be langhebbende is. Daarom hebben we de HVP, een onaf hankelijke instantie voor con sumentenvoorlichting, ge vraagd dat te doen. Die perso nen zijn ook veel beter op de hoogte van de ontwikkelin gen en van zaken zoals wat een brood of een huis kost. welke subsidies er mogelijk zijn en ga zo maar door. Aan vankelijk gaf het HVP hier een ochtend in de week voor lichting, maar al snel ontston den er wachtlijsten van zes weken en langer en daarom is het onlangs uitgebreid tot een hele dag (dinsdag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur). Het is ook prettig dat veel andere gemeenten dit idee hebben overgenomen en ons zijn gevolgd in het inhu ren van deskundigen", vertelt Broos.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5