Koudekerks college wil toch sportcomplex op Weidedreef n in „Schande dat er in ons dorp geen straatkunst is REGI0(J0UR)NAAL brieven „RIDDERHOF HEEFT BINNEN DRIE JAAR SLUITENDE EXPLOITATIE" LEIDEN/REGIO EetdacQouftcwi DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 PAGINA dienstuerlening APOTHEKEN De avond- en nachtdiensten van de apotheken in de regio Leiden worden tot vrijdag 19 oktober waargeno men door Haven Apotheek in Leiden en Apotheek Hofland in Voorschoten. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- elke dag Academisch Zie- l zaterdag 13.00 u. ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur Craamafdeling: dag. Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00- 14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Academisch Zie kenhuis: Voor alle patiënten (be- .30-14.45 u. en 18.30-18.45 u. Bezoek aan ernstige patiënten: ernstige patiënten speciale kaarten De bezoektijden van de kinderkliniek zijn dage lijks 15.00-15.45 u. en 18.30- 19.00 u. De bezoektijden van de kinderafdeling (alleen voor ou- 14.15- 15.00 u. en van 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks ïling 15.00-15.30 u. ouders 18.00-18.30 trouwelijk. Dag en nacht bereik- 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju ridisch Adviesbureau. Ketelboe- terssteeg 10. tel. 130775; Afde ling wonen en werken: ma. 18.30-20.30, wo. 10.00-12.00, do. 18.30-20.30. Afdeling belas tingen: di. 18.30-20.30, wo. 18.30-20.30. Klachtenbureau: di. 18.30-20.30. do. 18.30-20.30. DIERENHULPDIENST Hulp verlening aan verongelukte hon den, katten, vogels, e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoe terwoude. Tel. 071-220021. BURGERRAADSLIEDEN Ko renbrugsteeg 2, tel. 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stich ting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezins verzorging. Rembrandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00- 10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELE FOON Op woensdag- en za terdagmiddag van 14-18 u. tele foon 071 - 120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dage lijks 14.00-15.00 u.; 4.00-15.00 u. Apollo- do. 14.00- sl 3. Leiden 09.00-10.30 via 766600. afdeling maatschap pelijk werk. RAAD VAf Rijndijk 30 899375. Kantoor geopend Binnenstad: Gerecht 10, 17.00-18.00 u.; Noord: Van Ho- gendorpstraat 36. ma. 10.30- '1.30 u.; Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 u. Buurthuis Morskwartier, Topaas laan. 10.00-11 00 u. wo. 10.00- 13.00 u.; Tuinstadwijk: Heren gracht 45, vr. 10.30-11.30 u. SOCIALE RAADSVROUW VOORSCHOTEN Spreekuren: ma. 19.00-20.00 u. wo. en vr. 9.00-10.30 u. Leidseweg 33. Voorschoten. Tel. 3254. ridisch en milieuge bied. werk, sociale verzekering en huurkwesties. Spreekuur: elke donderdag van 20.00-21.00 STICHTING VRIJWILLIGERS CENTRALE Pallasstraat 1. Al phen aan den Rijn. Tel. 01720- 33033. Begeleiding en opvang bereikbaarheid daarvan. WERKENDE JONGEREN Klachten- en informatieuur Elke dinsdagavond van 17.00 tot WERKLOZEN ADVIES CEN- uÉÜds werklozen komite Pieterskerkchoorsteeg 15, tel 123271. Spreekuur wo. 10.11.30 WETENSCHAPSWINKEL In- tionswegL37.S<tel. 071 - 148333. Geopend: ma. t/m vr. 10.00- 16.00 u. FIOM Hulpverlening bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap, Noordeinde 40 b, tel. Kassenbouw in Buitengebied WOUBRUGGE Het college van B en W stelt de gemeenteraad van avond voor kassenbouw in het Bui tengebied toe te staan. Dit ondanks het feit dat dit in strijd is met het streekplan Zuid-Holland Oost. Dit standpunt van het Woubrugs col lege zal lang niet iedereen duidelijk zijn, want nog niet zo lang geleden werd met de hand op hetzelfde be stemmingsplan een minimale ver bouwing aan Ofwegen geweigerd. In consequentie dus bij de beoordeling van bouwaanvragen in het buitenge bied. Gedeputeerde Staten hebben echter verklaard toestemming te zul len verlenen als derden geen be zwaar hebben tegen de bouw van de kassen. Een ingrijpende verandering vormen kassen aan de fraaie Ouden- dijkse weg zonder enige twijfel. Over de realisering van een dorps centrum in Woubrugge delen B en W mee dat zij mogelijkheden willen scheppen voor Woubrugse winke liers, die willen uitbreiden. De Wou brugse winkeliers hebben zich even wel gematigd enthousiast getoond. Toch biedt een vestiging in het win kelcentrum de Woubrugse winkeliers de mogelijkheid de moordende con currentiestrijd met Alphen met enig succes aan te gaan. Deur hindert inbrekers ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in een woning aan de Tolstraat zijn gister nacht twaalf eurocheques, een bankpas, een portemonnee met 35 gulden en nog een be drag van 125 gulden gestolen. De inbrekers zijn de woning binnengekomen door een raam aan de achterzijde van het huis te forceren. Ook de naastgelegen woning is men binnengedrongen, maar daar is niets verdwenen. De politie vermoedt dat de inbrekers daar het hazepad hebben ge kozen omdat de deur zo kraakte. Scouting Zoeterwoude 48 uur in de lucht ZOETERWOUDE Komend weekeinde is Scouting Zoeterwoude, met een aantal zenda mateurs. weer in de lucht. Aan dit evenement, dat Jamboree On The Air wordt genoemd, doen de Zoeterwoudse scouts voor het derde achtereenvolgende jaar mee. Gedurende het weekeinde zijn in het clubge bouw van de scouting, 't Jeugdhuis aan de Noordbuurtseweg achter het gemeentehuis, en kele zendontvangers opgesteld waarmee de scouts contact kunnen leggen met andere scouts in binnen- en buitenland. Er zijn verder diver se nevenactiviteiten zoals de prijsvraag „Raad de afstand van het verste contact", vossenjacht en een diapresentatie met uitleg over zenders en ontvangers. Een aantal activiteiten is be stemd voor de jongste scouts, maar verder is za terdag iedereen welkom. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het college van burgemeester en wethou ders dringt er bij de ge meenteraad op aan zich nogmaals te buigen over de plannen tot verplaat sing van de sportvelden naar de Weidedreef. Dit is te lezen in de aanbie dingsbrief die het college bij de begroting voor 1985 voegt. Ondanks het principebesluit van de gemeenteraad om de sportvelden te renoveren, leeft binnen het college van B en W nog steeds de gedachte dat een nieuw te stichten sportcom plex aan de Weidedreef het beste zou zijn. De verenigin gen zijn door deze heroverwe ging de duidelijkheid rond toe komstige voorzieningen geheel kwijt. Het juist gestarte over leg over de renovatie met ten nisvereniging Artesia en de, voetbalvereniging is opge schort. Jarenlang is de renova tie van de sportvelden achter wege gebleven, omdat de vraag verplaatsing naar de Weidedreef of renovatie van de bestaande velden niet be antwoord kon worden, voor dat een bouwlocatie was geko- Uiteindelijk koos de gemeen teraad definitief voor bouwen aan de Weidedreef en voor re novatie van de huidige sport accommodaties. Nu de goed keuring van gedeputeerde sta ten voor het bestemmingsplan uitblijft, wordt het twijfelach tig of bouwen aan de Weide dreef financieel nog wel aan trekkelijk is. Vandaar dat een heroverweging noodzakelijk Sluitend Ondanks alle financiële peri kelen in het dorp, is het colle ge erin geslaagde met de slui tende begroting voor 1985 te komen. Wanneer de voorge stelde belastingverhoging van drie procent doorgaat, zal ook de post „onvoorzien" voldoen de zijn naar de normen van gedeputeerde staten van Zuid- Holland. Het totaal bedrag aan investeringen, dat het college van B en W in 1985 wil doen, is ruim vier miljoen gulden. De lasten aan rente en af schrijving zijn het eerste jaar vijf ton. Eén van de grote investerin gen die het college het komen de jaar wil doen, is 331.000 gul den voor de restauratie en het verrichten van achterstallig onderhoud van het gemeente huis. Éénderde deel wordt ge subsidieerd door de Rijksover heid, omdat het gemeentehuis op de Monumentenlijst staat. De opbrengst van de verkoop van de ambtswoning dekt de overige kosten. Tegelijkertijd is een nieuwe indeling van het gemeentehuis nodig, wat 35.000 gulden gaat kosten. „De huidige wijze van huisvesting is, in vergelijking met omrin gende gemeenten, ver bene den de maat en doet afbreuk aan het werkklimaat. Mede door de komst van de micro computer is uitbreiding werkruimte snel noodzake lijk", zo staat in de aanbie dingsbrief. De raadzaal zal hiertoe opgeofferd worden. Het raads- en commissiewerk moet uitwijken naar elders in het dorp. Het college van B en W is in onderhandelingen met woningbouwverenging „Goed Wonen" om het bij die vereni ging in eigendom zijnde ge bouw Nieuw Poelgeest te hu- Verder voorgestelde investe ringen zijn veertigduizend gul den voor de automatisering van de bevolkingsadministra tie. Voor het herzieningsplan „Dorp Oost" is een ton nodig. Overigerts is in de begroting nog geen bedrag opgenomen als bijdrage in de exploitatie van het Ridderhofcomplex. Geen gif In de Leidse Courant van 16 oktober j.l. schrijft M. Rooden- burg dat chemische onkruid bestrijdingsmiddelen niets met „gif" te maken hebben. Het verbaast ons (de Kerngroep Alkemade van de Vereniging Milieu-Defensie) niet, dat men in zijn bedrijf - dat met deze middelen werkt - er zo over denkt. M. Roodenburg heeft vertrouwen in de produkten waarmee hij werkt. Door Mi lieudefensie echter wordt dit vertrouwen niet gedeeld. M. Roodenburg stelt dat drie maanden na het spuiten de eerste onkruidgroei weer zichtbaar wordt en dat dan het middel - door de gemeente Al kemade wordt Simazin ge bruikt - uitgewerkt zou zijn. Op het eerste gezicht lijkt dit ook zo, want door de regen wordt het middel verdund en raakt het aan de oppervlakte uitgewerkt. In het boek „Spuiten kan niet meer (een uitgave van de Ver eniging Milieudefensie) lezen we: „Er zijn aanwijzingen dat Simazin in planten wordt om gezet in verbindingen die de erfelijke eigenschappen kun nen veranderen. Om die reden worden deze afbraakproduk- ten van Simazin ook verdacht van kankerverwekkende ei genschappen. Testen met Si mazin zelf hebben tot nu toe alleen verdenking van kan kerverwekkende effekten op geleverd. Simazin absorbeert sterk aan de bodem, is weinig vluchtig, en wordt slechts langzaam afgebroken door mi cro-organismen. Om deze re denen blijft het lang in de bo dem aanwezig, het is één van de meest persistente herbici den. Over het algemeen is de hoeveelheid in de bodem pas na 1 1/2 a 2 jaar teruggelopen tot 25% of minder. Wanneer hoge doseringen worden ge bruikt kan deze termijn zelfs nog langer zijn. Simazin heeft sterke invloed op het bodemle ven. Toepassing van Simazin kan een jarenlang negatieve uitwerking hebben op het eco systeem. Ook het dichtslaan van de bodem in plantsoenen na het gebruik van herbiciden wordt waarschijnlijk voor een belangrijk deel door Simazin veroorzaakt. Zelfs Staatsbosbe heer heeft besloten Simazin niet langer te gebruiken van wege de effekten op groei plaats en milieu". De kern groep hoopt dat het boven staande genoeg redenen geeft om niet te laks over chemische onkruidbestrijdingsmiddelen te denken. Gif is gif, daar kunnen we niet onderuit. Kerngroep Alkemade Vereniging Milieudefensie Tony van Zeil-van der Hoorn Duizendste fietskaart In vier maanden tijd zijn er duizend fietskaarten van Alphen verkocht. De dui zendste kaart werd ge kocht door mevrouw Van de Streek, die daarom door de VVV-informatrice Cora Schouten in de bloe metjes werd gezet. De eerste fietskaart van Alphen werd op 16 mei, tij dens de eerste Alphense Koopjesmarkt, aan burge meester M. Paats overhan digd door de VVV-voorzlt- ter B. van Zeijts. Op de kaart staan vijf fietsroutes in en om Alphen beschre ven met een gezamenlijke lengte van meer dan hon derd kilometer. Daarnaast een inventarisatie van en een toelichting op de 44 monumenten die Alphen rijk is. HAZERSWOUDENAREN ONDERNEMEN ACTIE: HAZERSWOUDE In Ha- zerswoude zou kunst op straat te zien moeten zijn. De schil derswijk in het dorp, of de schrijvers-en satellietenbuurt aan de Rijndijk zijn goede plaatsen daarvoor. Dat stellen Rob Kramp en Frans Panne bakker uit Hazerswoude aan de gemeenteraad voor. Het liefst zouden de twee een com binatie van spelobject voor kinderen en kunstvoorwerp zien. De culturele raad heeft het tweetal gevraagd hun Frans Pannebakker: „Per soonlijk vind ik het een schan de dat er in een gemeente van meer dan tienduizend inwo ners geen enkele kunstzinnige uiting te vinden is, op straat. Dat getuigt van geestelijke leegte. Het is het afsluiten van een reeël aspect van het mens zijn, als creatieve uitingsvor men op straat niet te vinden zijn. Kunst hoort niet in voch tig kelders of alleen in musea thuis. We moeten er allemaal kennis van kunnen nemen. Bijvoorbeeld als versiering in een buurt of bij een school. Het kunstwerk zou bij de school of in de buurt moeten passen. Het liefst zie ik een speel-kunstwerktuig: een kunstwerk dat kinderen als klimtoestel kunnen gebruiken. Als het alleen om naar te kij ken is, wordt het toch alleen maar beklad. Plaatsen als het Ambachtsplein kunnen met kunst op straat heel aantrek kelijk gemaakt worden. We hebben de wegen toch niet al leen voor het economisch be lang?" Er bestaat overigens een rege ling die het voor een gemeente mogelijk maakt kunst aan te kopen, dat is de zogenaamde „één-procentsregeling". Eén procent van het bedrag dat wordt uitgegeven voor het op trekken van een overheidsge bouw wordt dan besteed aan het aanschaffen van kunst werken. Een voorbeeld daar van is het nieuwe Leidse post kantoor waar voor de ingang door die regeling een kunst werk tot stand kwam. In Ha zerswoude gaf de gemeente onlangs 3,3 miljoen uit voor de uitbreiding van het gemeente huis. Volgens de landelijk ge hanteerde regeling zou er dus 33.000 gulden gereserveerd moeten zijn voor kunst. Een van de plaatsen waaraan wordt gedacht op het gemeen tehuis voor een kunstwerk, is de vijver aan het Frederik van Eedenplantsoen. La Danza Moderna Open jongerencentrum Magnifiosi in Lisse presenteei tl 0pSi; morgenavond de new-wave formatie La Danza Modei DUnen fp A» O f Tiir /T/ipr VpJpp/niK i De groep heeft het laatste half jaar door Nederlant i Duitsland getoerd en heeft een aantrekkelijke poéi^ umact ontwikkeld die met lovende kritieken vangen. De band treedt morgenavond aan de Ruishonj2en laan op vanaf negen uur, de toegang kost vier guldei zjjn voor reductiekaarthouders en zes gulden voor andereou Wandeltocht drie jc Niel grote e uuuueil ittil Uclie vdii ut: uuijj etern muuiuicioc n/uucicii. ze dereen kan meedoen. Deelnemerskaarten zijn verkrijgbaa 3 ZWl voor vijf gulden bij de start in het gebouw van tafeltennis vereniging Avanti, aan de Sportparklaan. Er zijn twee rou m tes uitgezet, een van zes kilometer en een van tien kilome ter. Tussen half tien en een uur kan men van start gaan Kinderhoeve Jongerencentrum De Lindehoeve in Voorschoten terdag „Kinderhoeve". Kinderen kunnen dan de hel Bonifacius De Alphense operettevereniging Bonifacius viert haar 40 jarig bestaan zaterdag met de uitvoering Die Zirkus-prin zessin', gecomponeerd door Emmerich Kalman. Het koo wordt begeleid door de 43 leden tellende Rijnlandse Orkes Vereniging. De toegang in het Ashramcollege kost tiei gulden, CJP-houders en Pas 65+-houders betalen zes gul den. Kienen 't Poelhuys in Lisse staat zaterdagmiddag vanaf twt lefini uur open om te kienen. De opbrengst is bestemd voo jaren Rotterdams tehuis. Een eerdere kienavond leverd 2500 gulden op. De kienmiddag is voor kinderen. Eei kienbriefje kost een kwartje. heefl de angri; r Kit eggin issted rede club in Noordwijk, is zaterdag weer open na de afsplitsing rs Of Nashville. Niet in Duna Dèli, maar in het Lidotheatei n enj De band Trend en de zangeres Corina van Houtum tredei Country De Stichting Country Music Promotion, de eerste country dan op. Trend munt bijvoorbeeld uit in close harmony o; countrygebied. De club gaat om half negen op, de toegang is tien gulden. Recital Het duo Antoine van Dongen (viool) en Sander i (piano) geeft zondagmiddag een concert in het G\ Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg in Oegsi Op het programma staan werken van Mozart, Bi en Stravinski. Aanvang twee uur. Kaarten zijl krijgbaar aan de kerk en bij K&O in Leiden geest. Sprehershoek In het televisie-programma „Sprekershoek wordt 2 ■avond 21 oktober rond kwart voor zeven aandacht beste aan de cursus auto te water van het duik- en bergingsteaM De Amfoor, de Leiderdorpse Reddingsbrigade 1 Verkeer Nederland. Het programma wordt uitgezond via Nederland 2. Koffieconcert Muziekvereniging St Caecilia in Voorhout geeft zot dag een koffieconcert in het parochiehuis aan de Hi JOOI renstraat. Het concert begint om half twaalf. De tot j( Veluwse koren lkaai ilijve ijnsw De 190 leden tellende bekende Veluwse koren onder Iei^GTg ding van Marinus Brandsen komen donderdagavond 2 Bit" oktober in klederdracht zingen in de gereformeerde kei eestc van Oude Wetering. De voorverkoop, kaarten kosten v' gulden, is inmiddels gestart. Meegewerkt wordt door Ji ny van Campen (zang). Hans van Dijk (trompet) en Ja. Mol (orgel). De uitvoering begint om acht uur. Kaarten zij verkrijgbaar aan de Dorpsstraat 28, LeimuidenVoorwqlerk 71, Nieuwe Wetering; Van Staveren, Oude Wetering Kinkel in Woubrugge. iichtii inam Iet is neen ijnsz, leids: Video Vanmiddag vanaf twee uur en vanavond vanaf acf houdt Wammes een videofilmmiddag en -avond iuur- De Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn. loort W.j laast aam! len chre ok i iolof ;and: De Pinquins De groep „De Pinquins" treedt zaterdagavond en zc middag op in Café De Hoek, Dorpstraat 55 in Kouo aan den Rijn. De Pinquins brengen swing-, pop-, jazz folk- en dansmuziek. Zondagmiddag is het programm aangepast voor kinderen. Jong Oranje in Oase De Amsterdamse formatie Jong Oranje treedt morgenavond op in jongerensociëteit Oase in Stompwijk. Jong Oranje brengt een Nederlandstalig repertoire, gebaseerd op rock and roll. De groep streeft eenheid tussen tekst en muziek na, het geen soms tot ongebruikelijke nummers leidt. Het swingende aspect blijft ook dan echter recht overeind staan. Jong Oranje bestaat uit Elmer Meijer, gitaar en zang, Jan Ploeger, bas, Hans van der Linde, toetsen, gitaar en zang en Frans Pietrzak, drums en zang. Het optreden begint om negen uur. De toe gangsprijs is vijf gulden. ran ongi nstai loud cher rerle KOUDEKERK AAN DEN RIJN „Het is ons een eer en een grote zorg, De Ridderhof zo goed moge lijk te draaien en daarmee de exploitatietekorten zo klein mogelijk te hou den". Dat zegt het bestuur van de Stichting De Rid derhof. Zoals bekend is de uitbreiding van het vrij tijdscentrum duurder uit gevallen dan was begroot.. Tijdens de bouw heeft het Rid- derhofbestuur verschillende opdrachten voor meerwerk gegeven, zoals het dichtzetten van de oude gymzaal en het opknappen van de voormalige muziekzaal. Beiden waren no dig om tot een optimale ex ploitatie te koenen. Ook de squashhal hoorde daarbij. Daarnaast is er een bedrag aan bouwrente en toerekening van kosten door de Dienst Ge meentewerken. Uiteindelijk is de echte overschrijding van de bouwkosten vier ton. Trots „Ondanks alle perikelen is het de inspanning waard ge weest", zegt Wim Zandbergen van de bouwcommissie. „Wat overblijft is het gevoel van trots op zo'n fijn gebouw, waar dagelijks zoveel Koudekerkers gebruik van maken. Wij als Ridderhofbestuur zullen er al les aan doen het gebouw zo functioneel en gezellig moge lijk te maken". In De Ridderhof werken vele Lening vrijwilligers. Alleen daardoor is het mogelijk een dergelijk gebouw in stand te houden. Zij geven hun vrije tijd om het onderhoud, de administratie of het schoonhouden te verzor gen. „Ik ben er van overtuigd dat het ons zal lukken een goede exploitatie te voeren", zegt de heer A. Hogenes, voor zitter van het Ridderhofbe stuur. „Tot nu toe beantwoordt het gebruik aan onze ver wachtingen. De afgelopen zes jaar heeft De Ridderhof de ge meenschap geen cent gekost, omdat kostendekkend werd gewerkt. In de nieuwe situatie verwachten wij over drie jaar een sluitende exploitatie te hebben". Hierbij wordt de ex tra lening, die het Ridderhof bestuur met gemeentegarantie moet aangaan buiten beschou wing gelaten. otaa ia. De gemeente ziet graag dat de Stichting De Ridderhof de te korten meeneemt in de exploi tatie, De Ridderhof moet een lening sluiten miljoen gulden, met gemee garantie voor de rente enj:n lossing. Jaarlijks wil de meente dan aan de hand de Ridderhofbegroting b i ken hoe groot het te verw j' ten tekort is en dat bedrag jt nemen in de gemeentebe ai ting. Het Ridderhofbestuur liever dat de gemeente vast bedrag opneemt in de groting. „Dan weten we 1 we aan toe zijn. We kui streven naar een sluitend) groting. Het geeft ons een tere vrijheid van handelei eigen huis. En die vrijhei belangrijk om de vrijwilli te blijven motiveren". Imn de door de gemeente stelde situatie vloeit et tueel overschot op de expl tie regelrecht naar de gem< te. De Ridderhof houdt gl de vrijheid zelf te bepalen er met het geld gebeurt. Ik b eadei ;n 'erk ;e rovii n gt uldi| 4 5fr n let a and.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4