olitie ontruimt wee woningen Waardeiland ALLERLEI(DS) Club '70 discrimineert gekleurde jongeren KNOW-HOW IDoelen- öoort wordt l£f uk je bij Ebeetje weer \opgebouwd IA2 .EIDEN EcidócSomatit DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 PAGINA 3 hee: )wangsom wegens lï eluidsoverlast ÈIDEN De Haagse rechtbankpresi- r. Offers heeft vanmorgen een kroner van de Kraaienhorst veroor- •ld tot het betalen van een dwang- i van 250 gulden voor elke keer, dat zijn buren overlast bezorgt door het óduceren van een overmatige hoe- elheid herrie. Tegen de bewoners ■t 0„ n het pand was een kort geding aan- RSV sPannen door een bejaarde buur- rouw en zij werd gesteund door 17 edeflatbewoners. Harde muziek, bon- doo goo en, schreeuwen en met deuren orzit ian tot diep in de nacht bracht de be am mers tot het aanspannen van een hee rl 8eding. Volgens de advocaat van gedaagde was de gehorigheid van de its de oorzaak van alle ellende. Koeien op Rijksweg LEIDEN Een aantal koeien maakte gisteren de Rijksweg 4 on veilig. De beesten liepen los ter hoogte van de af slag Leiden/Zoe- terwoude, op de rijbaan richting Den Haag. rijkspolitie heeft het vee het land weer inge dreven. Op heterdaad betrapt LEIDEN Een 28-jarige Ha genaar is gisteravond op hete- raad betrapt bij een poging tot inbraak in een woning aan de Fagelstraat. Zijn metgezel kon ontkomen. De Hagenaar is vermoedelijk ook betrokken bij een inbraak in een huis aan de Van Beu- ningenstraat, eveneens gister avond. Van dit pand werd aan de achterzijde de schuifpui vernield, maar toen buren de politie waarschuwden sloegen de inbrekers op de vlucht. Inbraak in bouwmarkt LEIDEN Uit de Gamma bouw markt aan de Oude Singel is in de nacht van dinsdag op woensdag voor 1500 gulden aan gereedschap ge stolen. De dieven kwamen het pand in door een raam te forceren. Tot de buit beho ren 4 boormachi nes en 5 föhns. Enquete over geluidsscherm LEIDEN De gemeente gaat een enquete hou den over de mogelijke plaatsing van een geluids scherm in de Transvaalbuurt langs de spoorlijn Den Haag-Leiden. De gemeente wil zo veel moge lijk van de direct betrokkenen laten afhangen, of maatregelen tegen de herrie van de treinen ge- men zullen worden. Begin september werd in Transvaal een informatiebijeenkomst gehouden de mogelijke plaatsing van een geluids- sscherm langs de spoorlijn. Omdat lang niet alle bewoners daarbij aanwezig waren, wil de gemeen- het nu proberen met een vragenlijst. Het colle- van B en W heeft besloten dat een definitief besluit over het scherm zal afhangen van de uit slag van de enquete. De NS heeft inmiddels laten weten geen problemen te hebben met uitbreiding van de tuinen langs de Morsweg. Studium Generale over ziekte en gezondheid LEIDEN Het Studium Ge nerale van de Leidse universi teit houdt een serie lezingen over gezondheid en ziekte. In gegaan wordt op de verschui vende zorgbehoeften en de ge volgen daarvan voor hulpver leners en patient. De lezingen worden gehouden op dinsdag 23 en 30 oktober, 6, 13 en 20 november en woensdag 28 no vember en hebben plaats in het Centrale Voorzieningsge bouw, Cleveringaplaats 1. De lezingen beginnen steeds om acht uur 's avonds. £<j lCTIE vreedzaam verlopen aget lecla EIDEN Een 18 man jn - erke politiemacht heeft einc steravond rond zes uur b\ in 'n gedeeltelijk einde ge- d aakt aan de kraakactie het Waardeiland. Twee ipitale woningen aan de erbrandylaan werden op èedzame wijze ont- limd, het derde kraak pand in deze straat werd ongemoeid gelaten. De ac tie verliep zonder een en kel probleem, de 14 kra kers gaven zich zonder slag of stoot over en stap ten vrijwillig in de arres tantenwagen. Tien van hen zijn in de loop van gisteravond vrijgelaten, de overige vier weigerden hun naam te noemen en daarom mochten zij van daag het politiebureau pas verlaten. Tegen alle krakers is proces verbaal opgemaakt wegens huis- en lokaalvredebreuk. Toen de 14 vastzaten, werd voor het politiebureau aan de De politie verschaft zich toegang tot Gerbrandylaan Zonneveldstraat een kleine demonstratie gehouden door sympathisanten van de kra kers. Ook deze actie verliep probleemloos. De woningen 18, 19 en 20 wer den in de nacht van zaterdag 13 op zondag 14 oktober ge kraakt. Na overleg met de of ficier van justitie werd deze week met de krakers overeen gekomen, dat de huizen 18 en 19 zouden worden verlaten. Nummer 18 werd gebruikt als opslagplaats en 19 stond pas 2/2 maand leeg. De krakers zouden zich terugtrekken op nummer 20, dat al geruime tijd onbewoond is. Gisteren echter, weigerden de krakers tot ont ruiming van de twee panden over te gaan. De politie besloot tot ingrijpen toen de krakers gisteren in de loop van de middag spullen (huisraad) uit de woning num mer 18 (de opslagplaats) naar het aan andere pant van de Gerbrandylaan gelegen num mer 19 overbrachten. De kra kers vonden het zonde dat nummer 18 als opslagplaats zou worden gebruikt en door deze woning leeg te halen zou den ze de beschikking krijgen over de naast elkaar gelegen huizen 18 en 20. „Door deze actie van de krakers zouden wij qua bevoegdheden in de knel kunnen raken", aldus een woordvoerder van de poli tie. „Daarom besloten wij snel in te grijpen". Oftewel, een lege woning is op grond van huis-of' lokaalvredebreuk moeilijk l Om vijf voor zes gisteravond vorderde makelaar Sedelaar per megafoon dat de krakers woning nummer 18 moesten verlaten. Toen aan deze eis geen gehoor werd gegeven liep een groepje agenten naar de voordeur. De ruit van deze deur werd door een agent in geslagen, maar aangezien het slot aan de binnenkant van de voordeur niet meewerkte, had deze truc geen succes, zodat de deur met geweld werd geo pend. De groep krakers wacht te de entree van de politie macht niet af en trachtte het huis via de achterdeur te ver laten. Daar stonden echter ook agenten, die de krakers in de kraag vatten. Deze probeerden niet te vluchten en liepen ge willig mee naar d tenwagen waar ze ring instapten. Om ten over zes zaten alle krakers in de wagen. De ontruiming van nummer 19 had minder om het lijf om dat in dit huis geen krakers zaten. De garage, de klapdeur ervan was open, bleek vol te staan met spullen uit woning nummer 18. De twee wonin gen zijn dichtgetimmerd. De drie huizen zijn eigendom van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) en wojrden beheerd door de Westland Utrecht Project Ontwikkeling (WUPO). Makelaar M. Sede laar uit Noordwijk tracht de panden aan de man te bren gen. Eind 1982 werden, on danks dat ze met honden wer den bewaakt, op het Waardei land woningen van de ABP en WUPO .gekraakt. Aan deze kraakactie is tot op de dag van vandaag geen einde gekomen. De laatste grote ontruiming waarbij een grote politiemacht op de been was, vond plaats op 9 juni 1983. Op die dag werd het pand Scheepmakerssteeg ontruimd, deze actie ging met veel geweld gepaard. Durven „Meer leren durven" is de titel van de cursus die bin nenkort in het Volkshuis aan de Middelstegracht van start gaat. De cursus bestaat uit tien lessen en de deel namekosten bedragen vijfendertig gulden. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij het Vol wassen en werk van het Volkshuis, telefoon 149180. Engels Voor de cursus Engels die in het clubhuis Morschwijck Topaaslaan 19) wordt gegeven zijn nog enige plaatsen vrij. De cursus bestaat uit 25 lessen van anderhalf uur, de kos ten bedragen 140 gulden. Filmhuis LVC In de cyclus Jack Nicholson-films draait morgen en za terdag vanaf kwart over negen in het filmhuis LVC (Breestraat 66) „Easy Rider". Een klassieker van Den nis Hopper met muziek van The Byrds, Jimi Hendrix en Steppenwolf. De cyclus wordt 25 oktober besloten met Terms of Endearment met onder anderen Shirley McLaine. Van Scheijndel Burgemeester C. Goekoop opent morgenmiddag om vijf uur in het Rijksmuseum van Oudheden de expositie ..Wil lem van Scheijndel: Taffeh schilderijenGeïnspireerd door de Egyptische tempel uit Taffeh en de grote zaal die architect Lex daar speciaal voor ontwierp, maakte de Leid se schilder Van Scheijndel acht panelen elk van 3.20 bij 2,40 meter). Het werk van Van Scheijndel is het resultaat van drie jaar leven met Taffeh. Tevens verschijnt die vrij dag het boek Willem van Scheijndel: Taffeh schilderijen Jamboree De scoutinggroep De Dauwtrappers neemt zaterdag en zondag deel aan de internationale „Jamboree on the air". Daarvoor zal in het jeugddorp aan de Voorscho- terweg (naast zwembad De Vliet) een zendstation ge bouwd worden, compleet met antennetorens en stu dio's. Het zendstation krijgt de code PA3DFR/J en is van zaterdag 00.01 tot zondag 16.00 uur in de lucht. Ge tracht zal worden contact te maken met zendstations over de hele wereld die ook door amateurs en padvin ders worden bemand. Voor geïnteresseerden is het zenddorp het hele weekend open. Zondag tussen elf en vier uur wordt bezoekers de mogelijkheid geboden zelf te zenden. Het is de 27e maal dat de Jamboree on air wordt gehouden. Studium Generale Prof. G. 't Hooft zal op maandagavond een aktualiteiten- college over de laatste ontwikkelingen op het gebied van de deeltjesfysica verzorgen. Zijn college onder het thema ..Deeltjesfysica, weg naar unificatie vol verrassingen" zal plaats hebben in het Centrale Voorzieningengebouw en be gint om acht uur. De toegang is voor iedereen gratis. Gitaarduo Het gitaarduo Joop Koek Leo van Rutte en het Tor- roba gitaarkwartet treden maandagavond 22 oktober op in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Het duo speelt voor de pauze werken van Weiss, Coste, Si berian en Ten Boske. Het kwartet vertolkt na de pauze composities van Duarte, Ravel, Torroba, Albeniz en Bocherini. Het concert begint om kwart over acht, kaarten kosten zes en vier gulden vijftig per stuk. De Doelenpoort wordt weer opgebouwd. dragen ongeveer 100.000 gulden. Toen de poort in 1645 werd gbouwd. werden óók de walmuren van Groenha- zengracht en Doelengracht vernieuwd. De Doelenpoort is ontworpen door de toen malige stadsarchitect Arent van 's Gravensande. De bouwkosten werden betaald met een subsidie van de ge meente en de Schutterij, die op het erachter gelegen ter rein schietoefiningen hield. Cornelis Gijsbertsz van Duynerl zette de poort met natuursteen in elkaar en de Haagse beeldhouwer Pieter Adriaensz 't Hooft maakte destijds het beeldhouwwerk op de poort dat het gevecht van St. Joris met de draak voorstelt. Nu het Doelenterrein ge heel met woningen en uni versiteitsgebouwen is volge bouwd, is daar niets meer dat aan het schutters- en militaire verleden herin nert. Met het in ere herstel len van de poort blijft de herinnering toch nog be staan. bar die discrimineert, wellicht tot een grotere bewustwording zal leiden bij de andere wel toegelaten bezoekers. Maar ook andere vreedzame acties tegen een zaak die discrimi neert, waarbij de aandacht van het publiek wordt getrokken, zou volgens velen nuttig kun nen zijn in de strijd tegen dis- Morgen staat op het program ma van de werkconferentie een discussie over homo-dis criminatie, een discussie over algemeen beleid tegen discri minatie en één over de positie van de vrouw in de Islam. li ometEIDEN De Doelen- d n' >oort tussen Oude Var kenmarkt en het Doe- enterrein, wordt weer in ;re hersteld. De poort, lie uit 1645 dateert, werd wee jaar geleden afge broken omdat de walmu- daar vernieuwd noesten worden en de 0 m )oort gedeeltelijk was jj verzakt. Tevens werd 0 n ioor het verwijderen van Ui le poort de toegang 1 l iet erachter gelegen ff Doelenterrein, waarop 0 S Uruk werd gebouwd, be- ;er bereikbaar. poort werd in stukken akkundig afgebroken 10 ioor een restauratie- teenhouwersbedrijf 7.1 Jtrecht naar de werkplaats 15 ui nervoerd. De meest slechte inderdelen werden geres- °ff aureerd. Ongeveer een 0 ÏI maand geleden is weer met ie opbouw van de poort be- n Jonnen. Het is de bedoeling lat volgende week 15 m beeld van St. Joris Iraak op de poort wordt ge plaatst. hele operatie zal echter aan het eind van dit aar volledig zijn voltooid, let is de bedoeling dat de poort in de oorspronkelijke zandstenen kleur wordt ge verfd, Ook het ijzeren hek zal weer terug komen, al leen zodanig anders dat 1 jeen vrachtverkeer onder de poort door zal kunnen. De kosten voor de af- en opbouw van de poort be- DEELNEMERS WERKCONFERENTIE TONEN AAN: LEIDEN Uit een actie van een groepje jongeren, die deelneemt aan de deze week gehouden werkcon ferentie tegen discrimina tie en racisme, is gebleken dat de Leidse bar-disco- theek Club '70 aan de Sta tionsweg buitenlandse jongeren met een donkere huidskleur discrimineert. Bij deze actie waren zeven Ma rokkaanse jongeren, zeven Ne derlandse jongeren en de twee PvdA-raadsleden Geradts en Van der Pluym betrokken. Met een tussenpauze van steeds enkele minuten pro beerden Nederlandse en bui tenlandse jongeren de bar bin nen te komen. De blanke jon geren kregen toegang, de don kere jongens werd die toegang geweigerd. Het argument: het was vol of men moest vaste klant zijn. Tegen de blanke jongeren, die ook nog nooit in dit etablissement geweest wa ren, werden deze dingen niet gezegd. De jongeren die bin nengelaten waren, konden te vens constateren dat de zaak nog lang niet „vol" was. Klacht Overwogen wordt tegen Club '70 een klacht in te dienen. Het zou dan niet de eerste keer zijn dat tegen deze zaak een klacht is ingediend we gens discriminatie. De actie groep wil overigens op deze manier meer Leidse horecage legenheden aan de tand voe len. Gisteravond werd behalve de discriminatie in horecagele genheden ook die op het ge bied van de huisvesting be sproken. Verder was er een bijeenkomst over de positie Tijdens de bijeenkomst waar over de discriminatie in de ho reca werd gesproken, werd eerst een video-film vertoond. De film ging over een bar in Deventer. Met een verborgen camera was gedurende enkele uren gefilmd wie wel en wie niet in de bar werd binnen ge laten. Alle blanke ménsen kregen toegang, alle donker gekleurde mensen werd de toegang geweigerd. Kort geding In de discussie die volgde werd vooral bekeken welke stappen tegen deze zaken on dernomen kunnen worden. Uiteraard kan men bij de poli tie een klacht indienen, maar ook is het mogelijk om via de burgerlijk rechter een kort ge ding tegen een horeca-onder- Binnen de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV) zou den verder nog mogelijkheden zijn om discriminerende zaken aan te pakken. De burgemees ter die binrten die APV tot veel stappen gemachtigd is, zou bijvoorbeeld de ontheffing die zo'n zaak heeft om langer open te zijn in de weekeinden kunnen intrekken en zelfs zou de zaak gesloten kunnen wor den. In zijn maandagavond gehou den openingstoespraak stelde burgemeester C. Goekoop ove rigens niet te zullen schromen om tot dergelijke maatregelen over te gaan als duidelijk is dat een etablissement discrimi neert. Een nog veel verder gaande mogelijkheid om de discriminatie aan te pakken, zou volgens juridisch deskun dige Tan Toan Hok zijn, de in stelling van een Leidse anti discriminatie-verordening. Met een dergelijke verorde ning zouden burgers die zich gediscriminineerd voelen een beroep kunnen doen op deze verordening. Acties Behalve allerlei juridische stappen die ondernomen kun nen worden, werd geopperd dat acties die de aandacht trekken ook nuttig kunnen zijn. Zo meende men dat bij voorbeeld het uitdelen van stencils bij de deur van een „Je geld of je leven" LEIDEN Een 66-jarige vrouw uit Voorschoten kreeg gistermiddag op de Breestraat de schrik van haar leven toen een jongen een zakmes onder haar neus duwde en zei: „Je geld of je leven". Ook de jongen schrok blijk baar van zijn daad want zon der geld af te wachten sloeg hij op de vlucht. Gevallen met bromfiets LEIDEN Een 28-jarige vrouw uit Rotterdam kwam gisterochtend op de ventweg van de Lammenschansweg met haar bromfiets ten val en is, vermoedelijk met een her senschudding, naar het Diaco- nessenziekenhuis gebracht. De vrouw viel omdat het voor spatbord losraakte en het wiel blokkeerde (ADVERTENTIE) Als u uw bankzaken onderbrengt bij Credit Lyonnais Bank Nederland, krijgt u een op uw belangen afgestemde service. Omdat wij u met raad en daad terzijde kunnen staan in zaken als financiering, verzekeringen, leasing en factoring Alaar even goed in beleggingen, vermogensbeheer en vreemde valuta. En welke andere bank heeft onze know how op het gebied van project-financiering commodities-financiering internationale handelstransacties? Credit Lyonnais Bank Nederland 83 vestigingen. Hoofdkantoor: Coolsingel 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-69 59 11. Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3