3RANJE OP ZIJSPOOR De spelers hebben het slecht gedaan "üfT Rijvers neemt een twaalfde deel van schuld Kees Rijvers bewijst zich slechte dienst -li" ,v QeidóaQowiant ULLITEN WIJNSTEKERS: DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 PAGINA 15 TTERDAM Kees ers kreeg het kort na vooral voor hem, ont- utsende nederlaag tegen ongarije aan de stok et Hans Kraay. De ex- rainer van topclubs erkte in de Kuip voor radio en hij was de irste, die de diep teleur stelde bondscoach aan tand kon voelen. Op it moment had Rijvers nederlaag emotioneel )g niet verwerkt. Kraay elde pittige vragen, maar hij kreeg vragen als antwoord in de geest van: ,,Kon jij zelf vroeger dan wel rust brengen vanaf de bank?". Rijvers, die met veel aanval lers, weinig middenvelders en net zo weinig verdedigers de aangenaam verraste Honga ren tegemoet trad, wilde niet meer dan een twaalfde deel van de schuld dragen. „Er waren elf spelers in het veld en één coach op de bank. Tel maar uit hoeveel schuld aan mij mag worden toebedeeld". Rijvers bleef meer met vra gen strooien dan antwoorden geven. „Wij hadden een uit stekende start tot het doel punt van Kieft. Toen het ge lijk werd doordat te weinig verdedigers tegen meer aan vallers van de tegenpartij stonden, kwam er paniek in de ploeg en die is nooit meer weggegaan. Maar wat had ik eraan kunnen doen? In de rust heb ik gepraat. Heb ik ook besloten om Gullit meer op het middenveld te laten spelen. Het heeft niet gehol pen. Weet iemand een andere oplossing?" Rijvers collega György Mezey hief intussen een glas op de geslaagde missie van zijn spe lers. „Ik ben altijd een bewon deraar van het Nederlandse voetbal geweest. Ik heb ook mooie momenten gezien van Nederland, maar ik heb niet kunnen begrijpen, dat Neder land met zo'n zwak bezette verdediging heeft kunnen spelen. Mijn spelers hebben de mogelijkheden uitstekend uitgebuit en we hadden zelfs met 3-1 moeten winnen. Die strafschop had niet gemist mogen worden". Met het oog gericht op de tju zeer moeilijke toekomst in de richting van de eindronden in Mexico liet Rijvers weten met dezelfde groep door te gaan. „Dit zijn onze talenten. Meer en beter hebben we niet. In deze eerste wedstrijd hebben we tegenslagen gehad. De spelers zijn de kluts kwijtge raakt. Zonder tegenslagen kunnen we van elke ploeg in onze groep winnen. Dat geldt ook voor de volgende wed strijd tegen Oostenrijk. Met deze spelers kunnen we win nen. Uit en thuis". De vervanging van de falende Van Basten voor Houtman, die niets meer kon en ook niets meer deed, was op het moment begrijpelijk. De wis sel van Valke voor Erwin Koeman, wekte veel vraagte kens op de tribunes. Valke had bij vlagen briljant ge speeld en bovendien, hij hield de linkerflank van het mid denveld bezet. Dat hij zijn beste aanspeelpunt. Van der Gijp, na de rust niet meer had •lag aan Rijvers, die de Dordt- se „Belg" naar rechts haalde. Rijvers: „Ik moest wat doen. Valke had ook slordige mo menten. In mijn ogen was de wissel logisch. Maar nogmaals wil ik zeggen, hij die het beter weet moet maar opstaan". Het Nederlandse elftal mocht vóór de wedstrijd op de foto, het Hongaarse team - met de armen omhoog - na afloop. Daarmee was ook op de plaat vastgelegd, wat een niet geheel volle Kuip en miljoenen televisiekijkers met eigen ogen hadden kunnen zien: een falend oranje team, dat al over de eerste de beste horde naar het toer nooi om de wereldtitel in Mexico was gestruikeld. En met pech had het allemaal niks te maken, de zwalkende brigade van bondscoach Kees Rijvers mocht zelfs van geluk spreken dat de Hongaren (Varga) kort voor het einde nog een strafschop misten. Anders was de afstraf fing van het Nederlands elftal voor het oog van de voetbalwereld nog duidelijker en pijnlijker in cijfers uitgedrukt. Een afstraffing, die eigenlijk een logische voortzetting is van wat de vaderlandse clubteams de laatste jaren hebben gepresteerd. De vooraf zo aansprekende ambiance, een vrijwel uit verkocht stadion, en de ambitie, het enthousiasme en zelfvertrouwen van coach en spelers bleken totaal op drijfzand te zijn gebouwd. Vanaf het moment, dat Hon garije als één van de opponenten in de voorronde uit de loting tevoorschijn kwam, heeft met name Rijvers zich geuit op een wijze, die van weinig realiteitszin getuigde. Zijn vriendenploeg, die voor de kleine bondscoach door het vuur zou gaan, zou die op hun retour zijnde Magya- ren wel eens eventjes op hun nummer zetten. Zelfs de waarschuwing, die de Oosteuropeanen onlangs uitdeel den door in Wenen Oostenrijk na achterstand te ver slaan, was voor Rijvers geen aanleiding om in elk geval ondanks alle verbaal beleden optimisme in zijn opstel ling en speelwijze enige voorzichtigheid te betrachten. Brutaal koos de kleine bondscoach voor een buitenge woon offensieve speelwijze en dito opstelling - zelfs één die Rijvers' opponent, coach Mezzey, vooraf buitenge woon verbaasde. Taktiek Bovendien zadelde de bondscoach zijn pupillen op met een taktiek, waarmee slechts een bijzonder goed op el kaar ingespeelde formatie uit de voeten had gekund. De equipe, die Rijvers ditmaal de wei instuurde kon dat op geen enkele manier en daar lag de basis voor de verne derende nederlaag. Iedereen riep na afloop nu wel dat het oranjeteam de eerste twintig minuten zo verdienste lijk had geopereerd, maar kennelijk waren deze com mentatoren de eerste tien minuten vergeten. Nerveus en verkrampt werd getracht enige orde in de gang van zaken te scheppen tegen de gedisciplineerd en niet overdreven defensief spelende Hongaren, die zelfs de eerste kansen kregen op een treffer. Pas nadat scheids rechter Daina, die ondanks een rugblessure toch het duel begon en afmaakte, Kardos een gele kaart had ge geven kwam oranje enigszins tot rust. En kon er ge werkt worden aan het krijgen van een voorsprong. Maar toen die eerste treffer dan eenmaal op het bord stond en het sein op groen leek te kunnen voor de ge spannen Nederlandse equipe viel de tegentreffer reeds. En prompt was er weer sprake van wanorde. Chaos Een chaos, die grotendeels werd veroorzaakt door Rij vers strijdplan. Rijkaard, op papier voorstopper, moest permanent voor zijn laatste linie spelen en Spelbos en Van de Kerkhof dienden zich afwisselend met man- en ruimtedekking bezig te houden. Deze op zich al tot mis verstanden aanleiding gevende taktiek werd nog eens extra wrak, omdat Spelbos opnieuw als international faalde. Waar de rijzige voorstopper ooit bij AZ '67 uit groeide tot de beste mandekker van ons land in combi natie met John Metgod heeft hij in het oranje shirt nog nimmer overtuigd. Gisteravond liep de Utrechter, die nooit als vrije verdediger moet worden ingezet, maar die rol nu af en toe wel moest spelen, zelfs te stuntelen als een debutant. Het moment dat hij tussen twee spe lers in staande zich zelf in de luren legde veroorzaakte bij coach en publiek zelfs het nodige afgrijzen Maar Spelbos was niet de enige, die in een oneigenlijke rol was gemanoeuvreerd. Wat Rijvers met zijn midden veld en voorhoed# had uitgehaald was ook vragen om moeilijkheden. Door de corrigerende rol van Van de Kerkhof achterin en Rijkaards vrije rol moest de juist van het ziekbed opgestane Valke bijna in zijn eentje de aanvallende impulsen verstrekken. De kleine PSV'er deed dat in de eerste helft nog zeer redelijk, maar ging later ook onder in de chaos. Die zijn vervanging door Erwin Koeman overigens niet oploste, want de Gronin ger kwam nauwelijks aan de bal. En zo hij het leer in zijn bezit had werd het projectiel doorgaans risicoloos breed gelegd. En dat terwijl de twee centrumspitsen Kieft (een sterke rentree) en Van Basten (onopvallend) juist vanaf de flanken moesten worden bediend. Die aanlevering behoefde ook niet te worden verwacht van Van der Gijp, die aardige momenten had in het be gin van beide speelhelften, maar als ploegspeler op nieuw faalde. En een voorzet vanaf de flank kwam er al helemaal niet uit zijn voeten. Rijvers zei na afloop dat hij ondanks schreeuwen vanaf de kant de Belgische Rotterdammer niet aan de zijlijn had kunnen vastpin nen. Maar in dat geval kun je als coach ook iemand wis selen. Dat viel nu Van Basten ten deel, maar Houtman kan zonder aanvoer vanaf de zijkant ook geen potten breken. Beter had Rijvers Van der Gijp er uit kunnen halen en Gullit, die overigens ook over zijn topvorm heen is. als rechterspits kunnen laten acteren. Rijvers dirigeerde echter de gevaarlijkse Nederlandse aanvaller naar een vaste stek op het middenveld en van daaruit kwam deze niet aan zinnige dingen toe. Was het offen sief dus kommer en kwel, twee defensiefouten bezegel den uiteindelijk het lot van het Nederlandse team. Volgende maand wacht Nederland zijn tweede klus in Wenen. Rijvers verklaarde gisteravond strijdbaar dat hij er dan zeker bij zal zijn. Het is de vraag of enige andere heren in Zeist daar hetzelfde over denken. Ze ker is in elk geval, dat Rijvers met zijn tactische gehus- sel van gisteravond zichzelf en het Nederlandse voetbal geen beste dienst heeft bewezen. FRANK WERKMAN ITERDAM Totale ontnuchtering. Daarmee is het iltaat van de opening van Nederland in de aanloop Mexico kort getypeerd. Het in de EK-kwalificatie weekte optimisme werd door Hongarije met een ne dreun de bodem ingeslagen en door de overwin- van 2-1 hebben de Oosteuropeanen Nederland lopig op een zijspoor gerangeerd. Met de overigens chte nederlaag zette Nederland een trieste traditie rt. In eerste duels van kwalificatie-cycli is dat na- ijk de laatste jaren zo geworden. Voor het WK '82 d in Ierland met 2-1 verloren en voor het EK in '84 IJsland gelijkgespeeld (1-1). De daar verspeelde ten kwam Nederland beide keren aan het einde de rit tekort... opgave als eerste in de p Mexico direkt te halen, erg zwaar geworden. Na es in de eerste thuiswed- zou het mondiale toer- ïn midden-Amerika het dik anderhalf jaar wel eens kunnen worden st. Hongarije is met 4 en uit 2 wedstrijden de e lijstaanvoerder en het is gewaagd te voorspellen, Hongarije al met één been de Atlantische Oceaan is. dosis zelfverzekerdheid optimisme is goed, maar lelijk is in sommige facet van het internationale il de realiteit uit het oog en. Er werd, mede onder van de zinderende n de EK- voorronde, voel gecreëerd als zou and bulken van het ta- Dat mag op technisch zo zijn, Nederland-Hon- toonde aan dat op tac- gebied het met dat talent 5 li tegenvalt. q Nederlands elftal smoorde o je opgedragen tactiek. Het o kallende karakter van de c had zijn weerslag op de esje, die met drie mensen Rel al bij voorbaat was rtiezet. Door het scorever- wordt de problematiek onbegrijpelijker, of mis- in juist begrijpelijker. De 'aren begonnen met vroeg oren, de ruimtes voor de trlandse spitsen klein te en. In die lastige ope- ifase toonde de eerste schop van de Oosteuro - in al aan, dat het in de ing voor Van Breukelen niet goed zat. Vooralsnog de desorganisatie geen lijke gevólgen, maar dat later nog anders worden, [zamerhand kon Neder- aanvankelijk zelfs het nando overnemen en be- een periode van lichte heersing, die overigens lts een dikke tien minuten duren. het kwartcirkeltje op de kruin van de bij de eerste paal op duikende Wim Kieft: 1-0. Rijvers' taktiek leek even vrucht af te werpen. Dat was ook zo, alleen waren ze wrang. Hongarije diende de weg naar Van Breukelen te zoeken en deed dat ook. De Nederlandse verdediging kon die verander- de situatie organisatorisch he lemaal niet aan. Met slechts één verdedigende middenvel der bij Oranje in de vorm van Willy van de Kerkhof waren de Hongaren numeriek tel kens in de meerderheid. Ze speelden dat slim uit. Bij de derde serieuze aanval voldeed de dekking ten derde male niet en nu profiteerde Honga- Wim Kieft zet Nederland met een fraaie kopbal op een voorsprong. rije wel. Detari scoorde: 1-1. „Die blunder heeft de hele ploeg in paniek gebracht", bracht, was het laatste goede staaltje voetbal van Neder landse zijde. meende Kees Rijvers na af- doelman keerde de inzet af. loop. Hij verklaarde tevens het probleem van de Hongaarse numerieke meerderheid op het middenveld in de rust te hebben gecorrigeerd door Gul lit nadrukkelijker achter Van der Gijp te posteren. Maar het kwaad was reeds geschied. Een solo van Van der Gijp. die hem oog in oog met Andrusch hervatting met Czongradi voor Garaba, een wissel, die zich al De Hongaarse geruime tijd had aangediend, *J~ omdat Garaba geblesseerd was geraakt. De Hongaarse ploeg raakte er de balans allerminst Tekenend voor de deplorabele door kwijt. Gestut door het waarin Oranje verzeild chaotische voetbal, waarmee was geraakt, vormde het knul lige balverlies van de tech nisch onbekwame Silooy, waaruit Nyilasi een dot van een kans kreeg. Van Breuke len behoedde zijn ploeg voor een achterstand bij de rust. Hongarije verscheen na de de soli van der Gijp zette aan enkele goede soli, waar de tweede onderbroken door Kardos. Scheids ter Daina trok daarvoor le kaart. Het was een be- dat de Hongaren het spoo% ir waren. Van Basten won ierste luchtgevecht in het ïin van doelman A.n- :h en een tweede dek- sblunder van Nederland et moedgevende offensief I met de mantel der liefde kt. Ruud Gullit, op rechts einig aangespeeld, legde gave solo dwars over het neer, in samenspel met el Valke, hetgeen een Ischop opleverde. Van der dirigeerde de bal vanuit Esterhazy zorgt voor de beslissing: 1-2. Willy van de Kerkhof is te laat. Nederland doorging, bleven de Hongaren kalmpjes wachten op een tweede doelpunt. Kees Rijvers weerde de kritiek af als zou hij hebben moeten in grijpen vanaf de bank toen het verder fout ging. „Ik denk dat geen enkele coach dat kan. De kwaliteit van de Hongaren kwam tot uiting door ons ge brek aan kwaliteit". Nog groter Hoe het ook zij, de Hongaren kregen hun tweede treffer al na tien minuten. Dit keer was de dekkingsfout zo mogelijk nog groter dan bij de gelijkma ker. Kiprich plaatste de bal in de breedte naar de volslagen ongedekte Esterhazy, die dankbaar de bal in het hoekje prikte: 1-2. Dat was de genadeklap voor Oranje, dat meer en meer zichzelf in de weg ging lopen. Rijvers probeerde met wan- hoopsingrepen te speculeren op een plotselinge ommekeer. Maar de omzettingen van Houtman voor Van Basten en Erwin Koeman voor Valke hadden niet het gewenste ef fect. Met een door Andrusch gepakte kopbal van Rijkaard was het afgelopen. Zelfs had de catastrofe nog grotere vormen aangenomen, wanneer Varga niet de terecht door Daina gegeven strafschop (Silooy legde Nagy neer) in vak S had geschoten. Met 1-2 was Nederland echter reeds voldoende gestraft en de Hon garen, in eigen land zo ge plaagd door het omkoopschan daal, vierden de overwinning als hadden zij de wereldtitel behaald. Nederland likt z'n wonden. Uiteraard wilde Kees Rijvers niets van een totaal verkeerde taktiek horen. Zijn collega Mezzey zag het scherp: „Toen ik die opstelling zag, dacht ik al dat Nederland op de gevaar lijke toer ging". Voeg daarbij het onvermogen van Spelbos en Silooy en het feit dat de Nederlandse bank geen pure verdedigers herbergde en de nederlaag is verklaard. Tussen deze nederlaag van het Nederlands elftal en eventuele nieuwe kansen voor Oranje op Mexico zit de kapitale inter land van volgende maand te gen Oostenrijk. Oranjes route naar Mexico gaat dan ook via een omleiding. Kees Rijvers: „Ik ga toch door met deze groep". HENK MULDER Stand 1. Hongarije 2 2 0 0 4 5-2 2. Oostenrijk 2 10 12 3-4 3. Cyprus 10 0 10 1-2 4. Nederland 10 0 10 1-2 Nederland - Hongarije 1-2 (1-1) 20. Kieft 1-0. 25. Detari 1-1, 56. Esterha zy 1-2. Scheidsrechter: Daina (Zwit serland) Toeschouwers: 52.000. Gele kaart: Varga en Kardos (Hon). Nederland: Van Breukelen; Silooy, Spelbos Van de Kerkhof, Wijnstekers, Gullit, Rijkaard, Valke (67. Erwin Koe man). Van tjer Gijp. Van Basten (61. Houtman). Kieft Hongarije: Andrusch; Sallai. Roth, Garaba (46. Videoton), Varga; Kar dos. Nagy (90. Bodonyi), Detari; Ki prich, Nyilasi. Esterhazy ITERDAM De eer die zijn teleurstelling afloop van Nederland - igarije kwijt kon was T Nederlander maar Hongaar. Sandor Po ts, al 21 jaar weg uit vaderland, bekende het Hongaarse volks- fl5/8, hem wel even een 8 3/8 k in de keel had be- 5 3/J [d, maar dat ook hij na J K)p en geslagen man „Voor mijn ontwik- ing als trainer en voor Nederlands voetbal is een heel slechte zaak", 5,2 is de oefenmeester van Graafschap, die in De P de Oranjefurie had list, zoals hij die had en in de laatste kwali- tie-interlands voor het ie valreep gemiste EK tegen Ierland en Spanje. „Het publiek was de beste spe ler van het veld, van de over- betaalde vedetten heb ik niets gezien", aldus Popovics, die nooit naar woorden hoeft te zoeken. „Nederland was een complete chaos. Spelbos was blij als hij de bal niet had en Van der Gijp ging aan de rechterkant Gullit voor de voeten lopen nadat hij in de eerste helft die back had dol gedraaid". Pratend over Oranje heeft Po povics het steevast over „we". Over de door Rijvers gepre dikte taktiek zegt hij: „Vier spitsen hadden we, maar de Hongaren die stijf stonden van de zenuwen konden de bal achterin gewoon lekker rond spelen. Niet te geloven. Als coach moet je dan wat doen, maar er gebeurde niets. Ach, eigenlijk is het zo simpel. Speel nou maar gewoon met drie middenvelders dan haal je die achterlijn tenminste nog een keer". De ingreep van de bondscoach beperkte zich tot het van de rechterwing halen van Gullit, die daar vast lag aan en dub bele ketting. Van der Gijp, die daardoor op links de nodige vrijheid kreeg, profiteerde daarvan aanvankelijk, maar verhuisde op gezag van de Brabander naar rechts, zodat Gullit het overlopen midden veld wat kon ontlasten. In de praktijk liepen de na de pauze goed spelende Rotterdammer en de in Belgische dienst acte rende Van der Gijp elkaar echter regelmatig elkaar in de weg. Gullit: „Van der Gijp trekt graag zwervend naar binnen, zodat ik kon proberen buiten om te gaan.' Maar ze waren meedoogenloos. Dat hoort er bij. Al duurde het bij ons ook vaak te lang. In de eerste helft voelde ik me echter nog veel minder prettig. Toen stond ik alleen met Silooy op rechts en ging alles bij ons over links". Over een foute strategie wen ste Gullit niet te praten. „Wij zijn de schuldigen, niemand anders". Daarmee eens Ben Wijnstekers kan het daar mee eens zijn. „Vooraf was ie dereen het met elkaar eens, dan moet je niet zeuren dat het is mis gegaan. Geen ver stoppertje spelen en geen ex cuses bedenken. Wij lopen in het veld slecht te spelen en wij hebben het dus verknald, zo simpel ligt dat. De grootste fout die we gemaakt hebben is dat we de posities niet goed verdeeld hebben op de mo menten dat onze aanval vol tooid was. Beroerd is deze ne derlaag natuurlijk wel. Dit kan hele grote gevolgen heb ben". De teleurstelling droop ook van het in Pisa gebruinde ge zicht van Wim Kieft af. „Voor een volle Kuip verliezen en dan nog op zo'n manier is ver schrikkelijk", aldus de blonde spits, die in tegenstelling tot alle vier Ajacieden niet faalde, maar een royale voldoende scoorde. „De eerste twintig mi nuten liep het naar mijn idee nog fantastisch, maar toen die gelijkmaker snel na onze goal kwam stonden we met onze handen in het haar. De Hon garen gingen beter organise ren en toen wij in de tweede helft gingen aanvallen kwam die counter van hun. Dan kun je Kieft, Houtman of Jordan in de spits neerzetten, maar daar helpt geen lieve moeder meer wat aan. Nee, dit is balen. Je kan- het dan zelf misschien niet onaardig gedaan hebben, maar ik had liever heel slecht gespeeld en gewonnen". Uitzondering De meeste Oranjeklanten speelden slecht en verloren. Michel Valke was voor rust nog een van de uitzonderin gen. Hij viel echter in het der de kwartier al fors terug en werd in de 68ste minuut ver vangen door „soortgenoot" Er win Koeman. „Er hadden ook vijf anderen gewisseld kunnen worden, maar een verrassing was het niet dat ik er uit moest", aldus de PSV'er, die aan zijn normale rol bij zijn club niet toekwam, ook ail om dat hij zich vrijwel steeds voor een overmacht geplaatst wist. „Er is maar één troost en dat is dat dit elftal in zijn totaliteit verschrikkelijk veel beter kan". WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15