eigen maken zorgen ver golf ran aan slag en Britten regelrecht af op koude en donkere winter Brits dorp in de vuurlinie Cuba zou Curacao en Bonaire beïnvloeden" Turkse troepen achtervolgen Koerden op Iraaks grondgebied Franse regering gaat armoede bestrijden er ïjUITENLAND £c*dóc6otnant DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 PAGINA 11 iffjalvadoraans IC erzet ^eer actief ,N SALVADOR Salva- raanse guerrillastrijders iben een belangrijke auto- Iweg gedeeltelijk opge- Twèeïfcken en enkele electrici- klok \jtscentrales aangevallen, iensgePardoor vijf provincies in latsineP oosten *n bet donker '-den gezet. Het waren de ite militaire acties van de Jvadoraanse verzetsbewe- (ig, na de opening van het lesoverleg met de rege- Grand Hotel Brighton wordt herbouwd BRIGHTON Het Grand Hotel in Brighton, dat vorige week zwaar werd beschadigd door een bomaan slag, zal worden herbouwd. Bij de IRA-aanslag kwamen vier mensen om het leven en ontsnapte de rege ring Thatcher aan de dood. De eigenaren van het Grand Hotel zeiden gisteren te hopen dat het complex, waarvan een deel van de voorgevel werd weggeslagen, over ongeveer een jaar kan worden hero pend. Intussen is de politie nog steeds bezig de puinhopen te door zoeken. Het zal nog enkele weken duren, voor de preciese hoogte van de schadepost is vastgesteld. Nieuw proces in België na incident met knipoogjes BRUSSEL Een moord-proces dat in mei van dit jaar diende voor een Brusselse rechtbank, moet geheel worden overgedaan. Daartoe is be sloten door het Brusselse hof van cassatie. Het besluit werd genomen omdat één van de juryleden aan de vrouwelijke advocaat van de be klaagden een briefje had geschreven met de tekst „Bedankt voor de vele knipoogjes en good luck". Het Brus selse hof oordeelde dat het jurylid niet volledig onpartijdig was. Het nieuwe proces gaat de Belgische staat zo'n 140.000 gulden kosten. Doden bij geheime proeven met chemisch wapen in Brazilië NAIROBI Een Braziliaanse milieu beschermster heeft verklaard dat in drie jaar tijd in het noorden van Brazi lië meer dan 500 mensen om het leven zijn gekomen tijdens geheim onderzoek naar de ontwikkeling van een nieuw chemisch wapen. Sonia Pereira, advo cate en presidente van de Braziliaanse milieuorganisatie „Beweging voor het Behoud van het Leven" uitte, deze be schuldiging op een persconferentie in Nairobi, waar zij aan een conferentie deelneemt. Zij wilde niet ingaan op de vraag wie bij het onderzoek in oorlog voering met chemische wapens betrok ken was. RADIO-KABOEL: „Bijna 700 Afghaanse rebellen gesneuveld" NEW DELHI In gevechten met Af ghaanse regeringstroepen zijn onlangs 700 Afghaanse guerrillastrijders gedood. Dit heeft Radio-Kaboel gisteravond be kend gemaakt. Het zou het grootste do dental onder de guerrillastrijders zijn, sinds de Russische invasie in Afghanis tan in december 1979. Radio-Kaboel meldde dat 420 opstande lingen in de zuidelijke provincie Kanda har waren „uitgeroeid". Ongeveer 300 rebellen zouden zijn omgekomen in de noordelijke provincie Nangahar. jUSSEL De Belgi- je regering is ,,ten zeer a] bekommerd" over de jen te aanslagen in het Dat heeft de Belgi- e premier, Wilfried r tens, gisteravond ge- d in een speciale toe- tanaa gjj. V00r radio en tele- tjes ie. België hebben in nauwe- Btwee weken tijd al vijf plaatsgevonden waarvoor de verantwoorde lijkheid is opgeëist door een Franstalige organisatie die zich de Strijdende Communis tische Cellen (CCC) noemt. Het is een organisatie waarvan nog niemand ooit gehoord had voordat de aanslagen begon nen. De eerste drie aanslagen werden gepleegd op drie be drijven die opdrachten uitvoe ren voor de NAVO. Maandag was een wetenschappelijk bu reau van de liberale partij doelwit. Een onbekende die de Franstalige radio opbelde zei dat er ook aanslagen zullen worden gepleegd tegen andere politieke partijen, vakbonden en werkgeversorganisaties. Die aanslagen vormen volgens Martens „een nieuwe zware zorg voor alle beleidsverant woordelijken en voor de gehe le bevolking. De Belgische eerste minister deelde mee dat de regering al geruime tijd ge leden een „gemengde anti-fcer- roristische groep" heeft ge vormd om de daders op te spo- _voorzichtig glimlachende Tsjernenko staat naast de journa- (in Washington Post, Dusko Doder (rechts), die deze week jssische partijleider interviewde. Tsjernenko begroette Do- tet de woorden: „Een bezoeker, die gelijktijdig met de eer- teeuw komt, brengt geluk". Op het moment dat Doder de sche partijleider bezocht, viel in Moskou de eerste sneeuw. S bereid tot compromissen (Vervolg van de voorpagina) &HINGTON De VS zijn bereid tot vergaande compromis- pm een akkoord met de Sovjetunie te bereiken ter beper- van kernwapens, zo heeft het hoofd van het Amerikaanse au voor wapenbeheersing en ontwapening (ACDA), Ken- Adelman, gisteren verklaard. Adelman ging in een rede j de universiteit van Georgetown niet specifiek in op de stellen van Tsjernenko voor doorbreking van de impasse in jrapenonderhandelingen met de VS. eindeloze crisis in de leiding" van de Sovjet-Unie. VS zijn bereid hard te onderhandelen en beseffen, dat er M kande concessies van beide zijden moeten worden gedaan pt een akkoord te komen. „Ik weet evenwel niet of de Sov- Inie bereid is tot de harde compromissen, die nodig zijn om B> leen realistische oplossing', zo zei Adelman. Vrijwel tegelijk het vraaggesprek van Tsjernenko in de Washington Post pheen woensdag een brochure van het Pentagon, waarin - it gezegd, dat de Sovjetunie „feitelijk en niet zozeer als reac- B Amerikaanse stappen militair overwicht in de ruimte na- t voor offensieve zowel als defensieve doeleinden". De 36 a's tellende brochure bleek gedateerd op 1 augustus en be te zijn voor .officieel gebruik binnen de regering' en i beschikbaar voor de media zonder vooraf aangekondigd (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brit- tannië lijkt vrijwel onaf wendbaar op weg naar een lange, maar vooral donkere en koude winter, nu ook het onderhoud spersoneel van de mijnen heeft besloten aan de sta king deel te nemen en mogelijke alle Britse mij nen al dan niet defini tief worden gesloten. Eind van deze maand be draagt de beschikbare voor raad steenkool 14 miljoen ton. Als die na eind volgende week niet meer aangevuld wordt, is hij in minder dan denis van het Britse mijnwe twee maanden opgebruikt, zen, want deze mensen heb- Bij de mijnen waar gestaakt ben nog nooit gestaakt. Maar wordt, liggen naar verluidt de directie van de staatsmij- nog een 22 miljoen ton kolen, nen heeft de goede relaties Maar niemand kan daar bij. verbrokep door op een gege- Alleen het Britse leger zou ven moment geen loon meer de vechtlustige stakersposten uit te betalen aan onder- kunnen trotseren om die houds- en veiligheidsperso- vracht weg te halen. Een neel dat geen zin had om mi- dergelijke operatie zal onge- litante stakersposten te trot- twijfeld bloed en tranen kos- seren. ten. Wordt ze niet volbracht, Momenteel werkt nog onge- dan zou eind november al veer een derde van de Britse een distributie van de stroom mijnen op hele of halve noodzakelijk kunnen zijn. kracht. Zij liggen hoofdzake- De komende staking van de lijk in het graafschap Not- 17.000 onderhouds- en veilig- tinghamshire. Dit zijn de heidslieden wordt een unie- mijnen die de brandstof ke gebeurtenis in de geschie- voortbrengen, bestemd voor de belangrijkste elektrische centrales van het Britse rijk. Het is echter nog niet duide lijk of in Nottinghamshire alle onderhoudsmensen en veiligheidsinspecteurs actie zullen voeren. Premier Thatcher heeft het gisteren herhaald, dat zij vierkant op haar standpunt blijft staan: mijnen die niet genoeg opbrengen, moeten worden gesloten. Een onbekende „weldoen- der" heeft de duizend pond boete betaald, waartoe mijn werkersleider Scargill door het hooggerechtshof was ver oordeeld maar die hij wei gerde te betalen. VERONTWAARDIGING OVER VERMEENDE UITLATING CROES 11 WILLEMSTAD Op de MEP-partij, ontkent ten Nederlandse Antillen is stelligste ooit dergelijke de nodige opschudding ontstaan rond vermeende uitlatingen van de Aru baanse politicus Bettico Croes, die in de Verenigde Staten zou hebben ge waarschuwd voor commu nistische infiltratie op de Antilliaanse eilanden Cu racao en Bonaire. Croes, leider van de Arubaanse verklaringen te hebben opgenomen in een Ameri kaans rapport, schadelijk is voor de economie van beide eilanden. Croes zou tijdens een bezoek Betico Croes kreeg steun van aan de VS tegenover een jour- de centrale regering in Wil- nalist hebben gezegd, dat Cuba lemstad. De minister van on- pogingen heeft ondernomen derwijs en staatkundige struc- om vakbondsleden en linkse tuur van de Antillen van de jongeren op Curacao en Bonai- vijf, Frank Rozendal, liet we re te beïnvloeden. Vooral op ten de ontkenning van Croes Curacao brak een storm van te aanvaarden. Hij verklaarde protest los en velen uitten de dat het Amerikaanse rapport vrees dat de informatie, die i dan een „vod" is. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse regering heeft gisteren een aantal spoed maatregelen aangekondigd ter bestrijding van de armoede in Frankrijk, die de laatste jaren onrustbarend is gestegen. Het gaat vooral om een eenmalige uitkering aan de naar schatting 600.000 Fransen, die momenteel geen bron van inkomsten hebben en die soms bijna letterlijk sterven van de honger. De steun zal deels door de staat, deels door de groep zogenaamde „rijke Fransen" worden bekostigd, wier vermogens „uit solidari- teitsoverweging" dubbel worden belast. De 20.000 langdurige werklozen in Frankrijk van 50 jaar en ouder, die nu buiten elke uitkeringsregeling vallen, zullen voortaan van de staat een minimuminkomen krijgen van ongeveer achttien gulden per dag. De maatregelen vormen een reactie op de alarmerende ge luiden van met name het Franse episcopaat over de verpaupe ring van Frankrijk. Behalve financiële regelingen heeft de Franse regering ook een aantal concrete maatregelen op het programma, zoals de distributie van landbouwoverschotten aan de zogenaamde „nieuwe armen" en toewijzing van leegstaande woningen om ontheemden in iedere geval voor de komende winter een dak boven het hoofd te bieden. EAST WRETHAM De inwoners van de Britse dorpjes East Wretham en Great Hockham in Norfolk zijn heus vredelievende en tolerante mensen. Na 25 jaar waren ze ein delijk gewend geraakt aan het nabijgelegen le- gerterrein, aan soldaten die plotseling uit de ha gen opdoken, aan de frontale aanval op het koolveld en aan het veelzeggende geluid van een overvliegende granaat die op het „ins lagweiland" vlak naast de andere weilanden neerkwam. Maar de grens van hun to lerantie is nu wel bereikt, want man tot man gevech ten in de straten gaan de dorpelingen toch echt te ver. Het ministerie van de fensie is namelijk van plan een militair trainingsdorpje te bouwen, waar het Britse leger de laatste snufjes op het gebied van het bestor men van huizen in de prak tijk kan brengen. Dit trai ningsdorpje zou op nog geen vijfhonderd meter van een groepje van 22 huizen moe ten komen, waar zestig mensen wonen. Het dorpje zal naar Oost duits voorbeeld worden op getrokken en uit achttien huizen bestaan. Volgens Keith Dickerson van de raad voor ruimtelijke orde ning in het district „houdt het voorstel in dat er zowel overdag als 's nachts activi teiten ondernomen zullen worden, waarbij gebruik ge maakt zal worden van losse flodders, pyrotechnische munitie (vuurwerk) en vliegtuigen om de oefenin gen een realistisch karakter te geven". „Hoewel deze activiteiten voor een geringe opschud ding kunnen zorgen, zijn er geen geschikte alternatieve trainingsmogelijkheden in de omgeving die aan alle ei sen voldoen". Deze eisen houden in dat het ministe rie van defensie de Noord- duitse frontlijn en een mas sale aanval van Warschau pact troepen in de weilan den van Norfolk wil na bootsen. Dickerson heeft geen bezwaren tegen het voorstel. Protestbrief Maar de gemeenteraden van East Wretham en Great Hockham denken daar an ders over. De actiegroep, die opgericht is om de plan nen tegen te houden, schrijft in een protestbrief aan de raad voor ruimtelij ke ordening: „We hebben al genoeg te verduren van laagoverko- mende vliegtuigen, helikop ters, tank- en ander ge schut, mortiergranaten en donderslagen. Zoudt u het leuk vinden om uit uw slaap gerukt te worden door het geluid van een laagvlie gend vliegtuig, harde knal len en geweerschoten, ter wijl uw slaapkamer in een oranje gloed gehuld is van wege pyrotechnische muni tie?" Volgens Eugene Gudgin van de gemeenteraad van Wretham hebben de kippen van het pluimveebedrijf nu al geen leven meer. De arme beesten zijn doodsbe nauwd. Ook het natuurre servaat bij East Wretham maakt bezwaren. Een laag- vliegende helikopter heeft een grote groep watervogels verjaagd, die daarna niet meer zijn teruggezien. Het ministerie wil in de toe komst nog drie andere trai ningsdorpjes bouwen. Er zal gekeken worden of dit dorpje niet ergens anders op het militaire terrein in Nor folk opgetrokken kan wor- DAVID HEARST Copyright The Guardian Dolman in Moskou De eerste vice-president van het presidium van de Opperste Sovjet, Vasily Kuznetsov, schudt de hand van de voorzitter van de Tweede Kamer, Dick Dolman. Een parlementaire delegatie onder leiding van Dolman brengt momenteel een bezoek aan Moskou. ONTWERPER MAANRAKET UIT VS WEGENS OORLOGSVERLEDEN WASHINGTON Arthur Rudolph (78), ontwerper van de Saturnus-5-raket die het sturen van Amerikaanse astro nauten naar de maan mogelijk maakte, heeft zijn Amerikaans staatsburgerschap op moeten geven en de Verenigde Staten verlaten. Aanleiding daartoe waren de beschuldigingen dat hij tijdens de oorlog mensen uit concentratiekampen als dwangarbeiders in dienst heeft gehad. Onder de Nazi's was hij verantwoordelijk voor de pro- duktie van de V-2-raket in een ondergrondse fabriek in Mid- den-Duitsland, waar veel ge vangenen te werk waren ge steld. Rudolph was mede ver antwoordelijk voor de omstan digheden waaronder de dwangarbeiders werkten. Na de oorlog vertrok hij met an dere Duitse specialisten naar de VS. VA'IM Sr&JE*WHA3£I0 ANKARA/TEHERAN Turkse troepen zijn over een 120 kilometer breed front Iraaks grondgebied binnengetrokken met het doel het Koerdische ver zet uit te schakelen. Zo'n 40 Koerdische guerrilla strijders zouden al gevan gen zijn genomen. Dit hebben Turkse dagbladen gisteren gemeld." Een Turkse soldaat is tijdens de legeractie om het le ven, aldus de Turkse me dia. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Ankara sprak echter tegen, dat Turkse troepen de Iraaks-Turkse grens al hebben overschreden in hun jacht op Koerdische rebellen. Maar Turkse dagbladen wezen erop dat Turkse troepen met in stemming van de Iraakse rege ring 15 kilometer Irak zijn binnengetrokken. De Turkse premier, Türgüt Özal, beves tigde gistermiddag dat met Bagdad een akkoord is geslo ten voor een „gecoördineerde actie" tegen Koerdische rebel len. Özal gaf geen bijzonderhe den van het akkoord maar zei dat een dergelijk akkoord bin nenkort zal worden gesloten met Iran. De Koerdische rebellen strij den voor een autonome Koer dische staat. Het grensgebied is dunbevolkt en bergachtig, waardoor guerrillastrijders van de in .Turkije verboden Koerdische Arbeiderspartij (PKK) en de Iraakse opposito- nele Democratische partij van Koerdistan (PDK) zich er ge makkelijk kunnen verbergen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11