erenoveerd Rustoord" keropend Noordwijkers hebben positieve dorpsmentaliteit" Wassenaar voor tweede golfbaan Met nieuwe brandweerkazerne maatregelen nodig voor zuid una 'IDEN CcidócSowuvnt DINSDAG 16 OKTOBER 1984 PAGINA 7 ijke r urdh! ORDWIJK „Rede- iheid" is het woord dat vi- typeert, de scheiden- geld ^hef van het Noord- 'olledcse politiekorps H. A. pia; den Bout. Op 30 ok- gevo ?r neemt hij officieel •ns q heid, maar het nieu- [ig «fhuis in het Brabantse ert trekt steeds en morgen is hij rhet laatst in functie, jaar heeft hij er dan Noordwijk opzitten en die tijd oordeelt hij dat Noordwijkers in posi- e zin een dorpsmenta- hebben. „Het is s ook wel nieuwsgie- ïeid, maar op een dorp •ten ze je nog en als ze oorbeeld je vrouw een e niet gezien hebben, irmeren ze naar haar. endien aanvaarden psbewoners langer en gezag dan stads- isen", stelt Van den die ook jaren in terdam heeft gewerkt. viert hij na zijn af- •id in stilte nog een fficieel jubileum: het dat hij op de kop af jaar korpschef is ge- Scheidend korpschef H.A. van de Bout nog eenmaal voor het Noordwijkse politiebureau. eer Van den Bout gaat op jaar met functioneel Van den Bout is vijf jaar gele- Afscheid korpschef NOORDWIJK Korps chef H.A. van den Bout neemt dinsdag 30 okto ber afscheid van hef Noordwijkse politie korps. Ter gelegenheid van het afscheid wordt van vijf tot zes uur in het „Hof van Holland" een receptie gehouden. Tevens wordt bij die ge legenheid officieel zijn opvolger, hoofdinspec teur E.F. Wegman, geïn stalleerd. De heer Weg man is al enkele maan den werkzaam in Noord- wijk en heeft zo langza merhand alle taken van Van den Bout overgeno- ijdsontslag (flo), zoals dat den na 7.5 jaar korpschef te Opvolger Wegman is zijn geweest in Leerdam naar al bijna een jaar aan de Noordwijk gekomen omdat in het Noordwijkse poli- hij het laatste stukje van zijn welschap en ook de nieu- carière nog wel iets hoger op tweede man van het wilde. De specifieke toestan- is. Schilperoort, is al in de den die verband houden met ;r het Noordwijkse bu- het toerisme, zoals corso's, aan de Oude Zeeweg ko- veel badgasten, veel evene- versterken. Het komt menten en het grotere korps, i voor dat een nieuwe trokken de scheidende Zeeuw schef al bekend is als de aan. Over zijn taak. die veelal e" nog aan het bureau zich op de achtergrond af- onden is. „Twee jaar ge- speelt, zegt hij: „Als korpschef was er een vacature moet je organiseren, coördine- een „tweede" man van ren, reorganiseren. Het is korps (de functie die meer een managements-taak lperoort nu gaat vervul- dan een echte politiefunctie, maar we hebben expres Je moet op de hoogte zijn van icht met het vervullen alle ontwikkelingen in het po- van. Je kan namelijk be- litievak, zowel op lokaal en kijken of de nieuwe landelijk gebied. Je moet bij schef en de tweede man blijven bij de ontwikkelingen, karakter bij elkaar pas- de modernisering en je korps Nu kunnen ze samen als in de tred houden, anders verder. Wisseling van raakt het achterop" 'acht geeft op een politie- !au vaak een sfeer van Prnhlpmcn onzekerheid rrüüieincn uit Zeeland afkomstige £)e seheidende korpchef sig naleert dat ook Noordwijk niet aan veel „stadse" proble men. zoals bijvoorbeeld het drugs- en overmatig drankge bruik, ontkomt. In het jaar- verlsag over 1983 wordt mel ding gemaakt van het feit dat de handel in drugs in de bad plaats verontrustend toe neemt. „Dat is ook die dorps mentaliteit. Daar komt alles iets later dan in de stad, maar het komt er wel Als het zichtbaar was, konden we in grijpen Wij kunnen weinig gerichte maatregelen daarte gen nemen, want wij hebben geen preventieve taak, wij kunnen alleen optreden als er al iets is gebeurd. Iemand die bijvoorbeeld verslaafd dreigt te worden, kunnen wij niet op laten nemen in een kliniek. Ergens is dat een probleem, maar het is een logisch gevolg van ons democratisch stelsel", stelt Van Den Bout. Overi gens vindt hij het ook weer niet zo verschrikkelijk dat de politie alleen représsief (ach- teraf-xdus) mag optreden. „Het publiek denkt toch vaak dat de politie de boosdoener is en verantwoordelijk is voor de straffen die de rechterlijke macht voor wandaden en mis drijven oplegt". Een ander specifiek Noord- wijks probleem noemt Van den Bout het uitgaans-toeris- me. ofwel het bezoek elk weekeinde aan de bars, disco's en andere horeca-gelegenhei- den in het dorp. „Het is hier elk weekeinde feest. Er zijn hier alleen al iets van 150 ver gunningen (naar schatting zijn er in Katwijk met 10.000 inwoners meer maar iets van •50) volgens de drank- en ho- recawet. Als een Casino hier op een donderdag-, vrijdag- of zaterdagavond vol zit met duizend mensen, vinden we dat heel gewoon, maar het heeft wel gevolgen. Al dat goede publiek trekt namelijk ook slechtwillende mensen aan: de tasjesrovers, zakken rollers en auto-inbrekers. Het uitgaansleven is een bron van voortdurende zorg, want' de litiemensen, maar in de loop van de tijd is er het een en ander veranderd en er blijft van alles veranderen. Ar beidstijdverkorting bijvoor beeld en de zes extra verlof dagen zijn bij de ministeriële norm niet ingecalculeerd en ook niet het feit dat politie mensen steeds meer cursussen moeten volgen en dat er meer training voor Mobiele Een heid moeten doen en daar voor ook vaker elders bijstand moeten verlenen. Dat gaat al- mensen krijgen steeds meer lemaal van je arbeidspoten- vrije tijd en.als de wijn is m tjeel Je ievcrt in aan wer. de man, is de wijsheid kelijk inzetbaar personeel". kan", zoals het spreekwoord Toch blijft de' scheidende zegt", haalt Van den Bout een korpschef ook op personeels- toepasselijk spreekwoord van gebied het woord redelijkheid stal. De Noordwijkse politie hanteren. „Toen ik kwam is probeert de overlast aan te het korps overgeschakeld van pakken door extra diensten een vier. naar een 2esploe- op de zaterdagavond te draai- gendienst. Na overleg bleek en. „Dat is een adequaat ant- de liever een hele woord, maar als de werkweek week achtcr elkaar nacht_ nog korter wordt vöor (poli- dienst doen dan eens in de zes tielambtenaren. wordt dat dagen een nacht. Dal geeft steeds moeilijker Het ambte- meer continuïteit in de onre- narenregelement schrijft gelmatigheid, zeiden ze. Je nauwkeurig voor hoeveel praat daarover en dat wordt /eekenden iemand mag wer ken, hoeveel nachtdiensten en hoeveel vrije tijd zo ie mand moet hebben.". Mankracht Met die uitlating komt Van de Bout op een „algemeen" pro bleem vah de Nederlandse po- dan ook zo ingevuld. Je kan het niet iedereen naar de zin maken, maar je zoekt in rede lijkheid naar een oplossing voor het grootste deel van de mensen. Je moet rekening houden met de sociale aspec ten van je mensen, een even wicht zien te vinden. Je kan niet alles krijgen in het leven litiekorpsen: een te kort aan en je wil niet koste wat het mankracht. „Volgens de kost doorvoeren. Je moet je nisteriële norm zijn we op mensen juist motiveren", sterkte met de huidige 56 po- ApTRID SCHOORDIJK WASSENAAR „Het is uitermate belangrijk, dat als mensen zelf komen met een goed initiatief, dat gehonoreerd wordt door de gemeenteraad". Op deze manier ver woordde de Wassenaarse wethouder mr. A. F. Coc- heret de la Morinière gis teravond tijdens de maan delijkse vergadering van de gemeenteraad zijn voorkeur voor de aanleg van een tweede golfbaan in Wassenaar. De wethou der kreeg de raad, on danks een tegenstribbe lende agrarische commis sie, unaniem achter zijn voorstel. De stichting openbaar golf Wassenaar ijvert al geruime tijd voor een tweede golfter rein en haar vasthoudendheid lijkt nu te zijn beloond door de gemeenteraad. Deze besloot gisteren namelijk garant te staan voor een geldlening tot een bedrag van 1.25 miljoen gulden. Daarnaast ging ze ak koord met een bestemmings wijziging van het toekomstige golfterrein, van agrarische be stemming naar sportbestem- ming. De agrarische commissie maakte gisteren bij monde van de heer Hoogeveen duidelijk volstrekt oneens te zijn met het verlies van boerenland: „Voor de agrarische commissie staat nu alleen nog de moge lijkheid open om bij gedepu teerde staten haar argumenten en bezwaren naar' voren te brengen", aldus Hoogeveen, die niet zei of inderdaad be roep wordt aangetekend. Rozenstein Ir. J. Vos van de stichting open golf Wassenaar maakte de agrarische commissie dui delijk dat die bezwaren in een veel eerder stadium kénbaar hadden moeten worden ge maakt. „Dit is het laatste ter rein in Wassenaar dat zich leent voor open golf. En dat elitaire karakter is nu wel uit de wereld geholpen, dus kan daar het ook niet op vast zit ten. Wat betreft de afweging van belangen: Dit is het belang van vele golfers, onze spelers- vereniging Rozenstein heeft er nu 500, met daarnaast nog de andere geïnteresseerden, tegen het belang van één enkele bol- lenkweker, die op commercië le wijze bezig is", aldus de woorden van Vos. Vooral de VVD is een groot voorstander van de komst van golf op het terrein dat komt te liggen tussen de Kokshoorn- laan en de sportclubs Blauw zwart en de Kieviten. „Er moet veel belang worden ge hecht aan dit doorzettend par ticulier initiatief", zo vond de liberaal A. Pruijs. CDA-er J. Speelman maakte in wat voorzichtiger woorden duidelijk voor open golf te zijn. Hij was wel van mening dat beter overleg met de agra rische commissie op zijn plaats zou zijn geweest. „Echter, alle argumenten wegend is mijn fractie van mening aan de voorgestelde wijziging en ga rantieverlening medewerking te verlenen". Ook de fracties van D'66, PvdA en Partij Was senaar steunden het voorstel. Wethouder Cocheret gaf voorts op vragen van Speel man en Goulooze (PvdA) te kennen dat de mogelijkheid van de aanleg van wandel-, fiets- en ruiterpaden zal wor den bekeken. Het is de bedoeling van de stichting open golf Wassenaar medio volgend jaar de negen holes golfbaan te openen. De baan is drie-kwart van de tijd openbaar, de resterende tijd is exclusief voor de leden van spelersvereniging Rozenstein. die naast de komende jaarlijk se contributie een entreegeld hebben betaald van 1000 gul- Energiebesparing tuinbouw neemt af DEN HAAG Tuinders hebben het afgelopen jaar hun gas verbruik gemiddeld met 1,2 procent kunnen terugdringen. Dit is de geringste besparing sinds vier jaar. In 1980 daalde het gasverbruik per tuinder met 13,5 procent, in 1981 met 11,5 procent en in 1982 met 14,7 procent. Voor 1980 steeg het gasverbruik in de sector voortdurend. Dit blijkt uit het jaar verslag 1983 van de vereniging van gasbedrijven VEGIN. In 1983 waren 6583 tuinders op het gasnet aangesloten. Zij ver bruikten 2,285 miljard kubieke meter gas. Per tuinder lag het verbruik op ruim 347.000 kubieke meter gas. Tuinders in Drenthe verbruikten het meeste gas in 1983. Per Drenthse tuinder werd een kleine 336.000 kubieke meter gas verstookt Tuinders in Zuid-Holland verbruikten gemiddeld bijna 276.000 kubieke meter gas. Zij werden gevolgd door tuinders in Utrecht (ruim 261.000 kubieke meter) en Noord- Brabant (ruim 223.000 kubieke meter). Het merendeel van de tuin ders dat op het gasnet is aangesloten, is te vinden in Zuid Holland (5810) gevolgd door hun collega's in Noord-Holland (1363) en Limburg (898). LEIDSCHENDAM Na het gereedkomen van de nieuwe brandweerkazerne aan de Veurse Achterweg in Leid- schendam zullen „noodver banden" nodig zijn voor een snelle bereikbaarheid van Leidschendam-zuid. De zesmi nuten-regeling voor het berei ken van een brand wordt ui teraard gehandhaafd. Dat zei burgemeester W. F. de Vreeze CHEIDENDE KORPSCHEF VAN DEN BOUT: assenaar garant voor istelkosten van 90 woningen strijdi SENAAR De Wassenaarse gemeenteraad heeft gister- unaniem besloten de bouwvereniging „Willibrordus" een ie te verlenen voor een bedrag van meer dan zeshonderd- i( nd gulden. In totaal heeft de bouwvereniging bijna 1,2 mil- j gplden nodig, nu is gebleken dat 90 woningen aan de 's- i jnbergstraat, de Van Cranenburglaan en de Donker Curti- iat ernstige gebreken vertonen. 5 osten komen voor tweederde deel van rekening van de vereniging. Op vragen van raadsleden verklaarde wethou- ocheret dat het hier een uitzondering betreft, en dat niet te 'lichten is dat nog meer woningen gebreken vertonen, «-raadslid H Goulooze wilde van de verantwoordelijke 3 luder dat deze werkloze bouwvakkers uit Wassenaar inzet herstelwerkzaamheden. Cocheret zei echter, dit niet van vereniging Willibrordus te kunnen eisen. wordt }lm. kon tri Sassenheimse lakens voor Polen SASSENHEIM De nieuwe inzamelingsac tie voor Polen concentreert zich deze keer op lakens. Kort geleden bezochten pastoor H. Ammerlaan en de heer G.V. Ciggaar een aantal plaatsen in Polen. „Armoede kom je eigenlijk niet tegen. Wel een tekort aan een groot aantal produkten zoals rijst, bloem en griesmeel. Daarnaast is er een groot gebrek aan zeep, babyvoeding en ouderwets onder goed voor ouderen", aldus beide heren. Veel mensen slapen tegenwoordig onder een dekbed, dus is het vermoeden gerechtvaar digd, dat er heel wat ongebruikte lakens in de linnenkast liggen. Deze „lakenaktie is op gezet om twee bejaardentehuizen, een zie kenhuis, een weeshuis en een tehuis voor on gehuwde moeders. „Alle hulp loopt via de kerk in Polen. Het materiaal komt dus goed terecht. De kerk is eigenlijk de enige instan tie die in staat is sociaal werk te verrichten. Zij zorgt voor een juiste verdeling onder de armsten. Het is ons opgevallen dat het Poolse volk erg vindingrijk is, de Polen kunnen van niets iets maken, ze zijn bijzonder vinding rijk", aldus de inzamelaars. Overigens is ook geld welkom om bijvoor beeld de transportkosten te kunnen beulen. Het banknummer bij de RABO-bank is 357252713 Lakenaktie, Polen. Het telefoon nummer waar men zich kan aanmelden voor een steunpunt of informatie aanvragen is 02522-19137 en 02522-13756. BEZWAREN AGRARISCHE COMMISSIE AFGEWEZEN nkrui d voc i de egetal) an groi BURGEMEESTER DE VREEZE: gisteren bij de presentatie van het ontwerp van het architec tenbureau Leesberg Prins te Helmond voor de nieuwe ka zerne die begin 1986 klaar moet zijn. Aan de haalbaar heid van de zes minuten werd vanuit de betreffende raads commissies getwijfeld indien bij de sluisbruggen stremming door files zou optreden. De burgemeester zei dat rekening is gehouden met de aanleg van de Verlengde Landscheidings- weg. Waaruit de noodverban den zouden bestaan, zei de burgemeester niet. Wel merk te hij op dat overleg over bij stand door de buurgemeenten zal worden gepleegd. Twijfels waren er verder over de financiële haalbaarheid. De exploitatielasten voor de brandweer komen namelijk jaarlijks ongeveer 200.000 gul den hoger te liggen. PvdA- fractievoorzitter F. IJmkers vond dat een en ander sober der kon worden uitgevoerd. Kritiek op de hoge bedragen voor meubilering en lichtar- maturen werd door de heer De Vreeze weerlegd met de op merking dat in een later sta dium een uitgebreid overzicht van de kosten zou worden ver schaft. In de nieuwe kazerne zullen voorlopig geen slaap plaatsen voor overnachting van het personeel worden aan gebracht. Burgemeester De Vreeze zei dat in verband hiermee moet gezorgd worden voor huisvesting van meer personeel in de directe omge ving. de wijken 't Lien, Prin senhof en Amstehvijk. Ge dacht wordt aan woningruil en een daarbij passende vergoe ding van verhuiskosten. In de nieuwe kazerne wordt ook een Rode Kruispost geves tigd. Hiermee wordt voldaan aan de wens van het plaatse lijk Rode Kruisbestuur dat al verschillende keren op de slechte toestand van het huidi ge gebouwtje aan de Delfland straat heeft gewezen. Boven dien is het te klein voor een behoorlijke uitoefening van alle Rode Kruistaken. De com binatie met de kazerne, die el ders in Nederland ook wel voorkomt, past volgens B en W ook in de komende wettelij ke regeling van de vredesram- penbestrijding. Behalve de brandweer krijgt daarin name lijk ook het Rode Kruis een belangrijke taak. Op de eerste verdieping kun nen de twee afzonderlijke in structieruimten voor Rode Kruis en brandweer door het verwijderen van vouwwanden en door samenvoeging met een centrale hal tot één grote ruimte worden verbonden. De totale kosten worden, inclusief technische inrichting en in ventaris, geraamd op 2.630.000 gulden. Bijna evenveel als voor het aandeel van Leid- schendam in de gemeenschap pelijke kazerne was geraamd en dan zonder een Rode Kruisvestiging. Het Rode Kruis gaat 22.000 gulden huur per jaar betalen. Ruim 10.000 gulden minder dan de kost prijs omdat de afdeling op het ogenblik niet meer kan beta len. De huidige kazerne zal waar schijnlijk worden verbouwd tot vijf kleine wooneenheden (vier van 48 en één van 60 vierkante meter). De flatjes krijgen aan de voorkant een tuintje van 3.80 meter en aan de achterkant een terrasje van twee meter. De kosten bedra gen per woning 70.000 gulden, inclusief 15.750 gulden grond- kosten. De ruimte van kantoor en kantine/instructie zou met de binnenplaats commercieel verhuurd of verkocht kunnen worden. aandé De commissaris vroe|de koningin in Zuid- de eejand, mr. S. Patijn gistermorgen het to- vernieuwde bejaar- Op h entrum Rustoord ge- •H. De heer Patijn dit door het onthul- weiniran een fraaie wand- mÏSH at'e *n Srote hal het centrum aan de jJerweg, aangeboden de aannemer Valk stant< vbedrijf Lisserbroek Het j en vervaardigd door 1 Graveland uit De vas overigens niet het ideau dat het bejaar- jrum ten deel viel, in de gemeente Lisse Ü|men een prent van de Ie rmfe//)iW/jke familie, van de be- i baëtffls een fraaie wandklok. architekt Martien onveBian een aquarium en van ran tersoneel drie oude pren- i veterwijl enige tijd geleden in eei grote bloembollen-aan- wasba was overhandigd die in- d door Koningin Beatrix •nbuttasViaar bezoek aan de bol- BRU lenstreek op de veiling Haba- ho was gekocht en aan Rus toord werd geschonken. Tijdens een rondgang door het royale complex waar zo'n 75 personen wonen en ook nog eens ca. 85 in de zogenaamde aanleunwoningen, werd door de commissaris ook een bezoek gebracht aan de twee oudste inwoners van Rustoord, de 99- jarige heer Oudshoorn en de 96-jarige mevrouw Van der Mark. Start Rustoord van 15 oktober 1984 ziet er heel wat anders uit dan het centrum dat in juni 1962 werd geopend. Het totale com plex is naar de architectuur van Martien Horsman door aannemer Valk en de uitvoer ders onder handen genomen en dat werd een operatie die ongeveer 12 miljoen gulden heeft gekost. Dat werk is thans bijna klaar. Er zijn nog wel wat wensen ten aanzien van de inrichting. Om deze in vervulling te doen gaan is de Stichting van Vrienden van Rustoord in het leven te roepen, die de activi- de appartementen met een overdekte tuin. Deze apparte menten staan overigens los van het bejaardencentrum, maar de diverse noodvoorzie ningen als bijvoorbeeld een oproeplijn en dergelijke, geven verbindingen met het bejaar dencentrum en ook de letter lijke verbinding met dat cen trum is gelegd, want die is rechtstreeks en overdekt. W issel woningen Nadat de appartementen klaar waren kon men volop aan het breken en bouwen gaan en in die tijd fungeerde de nieuwe woningen als wissqlwoningen Overigens is het centrum (in tegenstelling tot wat velen denken) niet uitgebreid. De nieuwbouw en renovatie mocht namelijk enkel plaat vinden binnen de reeds be staande muren en in feite is het zo dat als een totale nieuw bouw (na sloop) aan de orde zou zijn geweest, een nieuw bejaardencentrum kleiner uit gevallen zal zijn. Thans heeft men op voortreffelijke wijze gebruik gemaakt van de reeds voorhanden zijnde ruimte en royale woonruimten voor de bewoners kunnen realisten, alsmede een kerkzaal, een gro te rekreatiezaal, een enorme keuken, een bibliotheek en onder andere ook een mortua rium en een biljartkamer als mede bestuurs- en vergader ruimte en een winkel. Ook op beveiligingsgebied is aan alles gedacht en zijn cen trale meldingspunten inge richt. Indien men ergens in het huis het sein om hulp geeft, is op een beeldscherm zichtbaar vanuit welke ruimte dat sein komt en wordt boven dien bij meerdere signalen het meest urgente bovenaan gezet. De commissaris van de koningin Patijn in gesprek met de oudste bewoner van Rustoord, de heer Oudshoorn. teiten van het bejaardencen trum ondersteunt, maar daar naast zeker niet te beroerd is om. als het erop aan komt ook voor andere bejaarden in Lisse wat te organiseren. Het geld dat de stichting bijeenbrengt, blijft buiten de exploitatie en kan dus direct voor diverse doelen worden aangewend. Maar het grote werk zit er nu op. I^adat in 1977 de eerste plannen op tafel waren geko men en men nog maar net op tijd was om de benodigde sub sidies te krijgen, werd in mei van 1982 met het grote werk begonnen. Een van de eerste werken was het bouwen van

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7