TAFEL JT171 Lubbers verwijt Vara smakeloosheid ficidócSomcui'"1' Lockheed- rapport bracht Van der Stoeltoi andere mening \kerk }en wereld Herinvoering oude Mis tornt niet aan Vaticaans Concilie weer 5 ACHTERGROND &icbc£omairt DINSDAG 16 OKTOBER 1984 PAGIN ,EIC Islam vertoont onstuimige groei Van alle wereldgodsdiensten groeit de islam verreweg het snelst. Voor de eerste maal in de geschiedenis gaan islam en christendem samen aan kop. Tot deze conclusie komt een Lon- dens onderzoeksinstituut voor het Midden-Oosten en het Mid dellandse Zeegebied op grond van gegevens uit het Jaarboek van de Verenigde Naties. De islam heeft zijn aanhang met 500 zien groeien van ongeveer 200 miljoen gelovigen in 1934 tot een miljard thans. Ongeveer evenveel mensen, een kwart van de mensheid, rekent zich tot het christendem, dat in die periode echter slechts een groei doormaakte met 47 procent. Het hinduisme heeft nu 500 miljoen aanhangers, het buddhis- me 245 miljoen. Vredesactivist mgr. Bruce Kent treedt terug Mgr. Bruce Kent heeft aangekondigd dat hij met Pasen vol gend jaar aftreedt als algemeen secretaris van de Engelse vre desbeweging CND (Campaign for Nuclear Disarmament). Kent (55), die sinds januari 1980 bij de CND werkt, voert vooral de toenemende last van het administratieve werk dat met zijn functie gepaard gaat, aan als reden voor zijn aftreden. Kent, priester in de R.-K. Kerk, deelde mee dat de leiding van zijn kerk geen enkele druk op hem heeft uitgeoefend. Mgr. Kent verklaarde volgend jaar beschikbaar te blijven voor een onbe taalde functie binnen het CND. Wellicht als vice-voorzitter van deze vredesbeweging. Niets is meer waard dan de dag van vandaag. Goethe PAUS JOHANNES PAULUSII: (Vervolg van de voorpagina) De toestemming van de paus om de Mis te vieren volgens de oude voorschrif ten betekent niet dat de Rooms-Katholieke Kerk nu ook in andere opzichten te rugkomt op de vernieuwin gen van het Tweede Vati caans cbncilie. In zijn brief aan de bisschoppen bindt de paus de viering van de oude Latijnse Mis uitdrukkelijk aan de voorwaarde dat alle betrokkenen (gelovigen en priesters) c^e geest van het laatste concilie onverkort aanvaarden. De oude Latijnse Mis (die volgens het missaal van Pius V) werd in 1963 tijdens het Vaticaanse concilie afge schaft. De concilievaders mo derniseerden de tekst, taal en ritueel. De Latijnse Mis werd weliswaar niet geheel afge schaft, maar sterk gemoder niseerd en vereenvoudigd. Daarnaast werd ook de mo gelijkheid geschapen de mis voortaan in de „volkstaal" te celebreren. Deze Heilige Mis in de taal van de plaats waar de Mis werd opgedragen, werd regel en de nieuwe La tijnse Mis uitzondering. Toch is de oude Latijnse mis van voor het concilie bij me nig katholiek de voorkeur blijven genieten, ook al had het concilie die „verboden". Deze zogenaamde traditiona listische katholieken verza melden zich in groepen of sekten die tegen de wil van Rome in het oude Latijnse ri tueel in ere hielden. Tot op de dag van vandaag heeft Rome veel met de traditiona listen te stellen gehad, vooral met de groep van mgr. Mar cel Lefebvre en met de groep van abbé George de Nantes. De gesuspendeerde Franse aartsbisschop Lefèbvre, ver antwoordelijk voor het "klei ne schisma" van Econe in Zwitserland en andere tradi tionalistische katholieken, hebben hun conflict met Rome altijd teruggevoerd op het vervangen van de Latijn se mis door de mis in de volkstaal. Monseigneur Le fèbvre weigerde daarbij de "waarachtige hiërarchische mis die de soevereiniteit van Christus proclameert" te ver vangen door "die van (paus) Paulus VI, die een democra tische en bastaard mis is". Verzoening De voorgangers van deze paus traden krachtig tegen de „afvalligen" op, maar Jo hannes Paulus II schijnt al tijd op een verzoening te hebben aangestuurd. Volgens Vaticaanse kringen is het be sluit van paus Johannes Pau lus II om de oude Mis desge wenst in ere te herstellen in gegeven door zijn verlangen de verloren schapen van Le febvre en andere traditiona listen ertoe over te halen in de Roomse kudde terug te keren. De paus heeft Lefeb vre en zijn medestanders ge woon de wind uit de zeilen willen nemen. Overigens wordt in het Vaticaan niet verwacht dat er onder de „trouwe" katholieken nog veel zullen zijn die naar de mis van vroeger zullen terug keren. De mis in de landstaal is daarvoor al teveel ingebur gerd. De mis van Pius V wordt ge heel in het Latijn gelezen en is aanzienlijk langer dan de huidige, door het grotere aantal gebeden aan het al taar, vooral vóór de consecra tie en op het einde. De nieuwe maatregel van de paus is nog niet officieel door het Vaticaan bekend ge maakt. Dat zal pas gebeuren eind deze maand als de con gregatie voor de eucharistie viering in Rome een belang rijke bijeenkomst organiseert met afgevaardigden uit alle kerkprovincies. PERSONALIA Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: Aangenomen naar Rijswijk en Den Haag-Zuid, W.Smouter te Dalfsen, die bedankte voor Zwartsluis en Marknesse. Aangenomen naar Nleuw- veen, toez. L.F. de Graaft, kandidaat te Nijbroek. De gesuspendeerde Franse aartsbisschop Lefebvre heeft altijd vastgehouden aan de 450 jaar oude voorschriften van paus Pius V. Hier een archieffoto van een door mgr. Lefebvre opgedra gen Mis in St. Louis in de Verenigde Staten. Gereformeerde Kerk Amerika zeer vitaal De Christian Reformed Church in de Verenigde Sta ten en Canada (CRC) is een zeer vitale kerk met een spiri tualiteit die de Gereformeerde Kerken in Nederland missen. Het geloof staat midden in het leven van de kerkleden. Wat de leden van de CRC op het gebied van onder meer zen ding, evangelisatie en diaco naat voor de kerk over heb ben, is verbijsterend. Dat zijn enkele indrukken van dr. J.T. Bakker en drs. K.A. Schippers, beiden hoogleraar aan de Theologische Hoge school van de Gereformeerde Kerken in Kampen. Zij heb ben in opdracht van het Gere formeerde deputaatschap Oe cumene Buitenland een rond reis van drie weken gemaakt door Canada en de Verenigde Staten met het doel leden van de CRC een toelichting te ge ven op de recente ontwikke lingen in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Bij de CRC, die ongeveer 300.000 le den heeft, hebben zich vele Gereformeerde emigranten uit Nederland aangesloten. In hun spreekbeurten hebben Schip pers en Bakker zich geconcen treerd op de ontwikkeling in de Bijbeluitleg en op de hou ding van de Gereformeerde synode tegenover homofielen die met een partner samenwo nen. De synode van de CRC heeft de oproep van de Gere formeerde synode in ons land aan de plaatselijke gemeenten om homofielen, die met een partner samenwonen, toe te laten tot het avondmaal en de kerkelijke ambten, fel veroor deeld. Pardon voor Amado Pena in Nicaragua In Nicaragua is gisteren officieel pardon verleend aan de r.k.-priester Luis Amado Pena en twee andere personen, die waren beschuldigd van contrarevolutionaire activiteit. De Conservatieve Democratische Partij, die in de oppositie is, had om pardon gevraagd voor in totaal dertig personen, die naar het oordeel van de partij om politieke redenen zijn ge vangengenomen. Amado Pena was gearresteerd in bezit van een koffer met explosieven, maar had de beschuldiging van contrarevolutionaire activiteit steeds verworpen. Spaans gehakt met gesmoorde courgettes en aardappelen yoghurt met banaan Voor twee personen hebt u nodig: 150 g gehakt, 1 lepel pa neermeel, zout, paprika poeder, mosterd, 1 lepel losgeklopt ei, (paar olij ven). ui, 30 g boter, 1 to maat, peper, mespuntje bloem; 1 ui, knoflook, 1 lepel olie, 1 of 2 courgettes (eetbare pompoen of komkommer), zout, peper, selderij, ket- jap: 0,5-1 kg aardappelen; halve liter yoghurt, 1 ba naan, paar bolletjes gem ber, iets gembersiroop, bas terdsuiker naar smaak, cir ca 1 lepel chocoladevlok ken. Maak het gehakt aan met pa neermeel, zout, paprikapoe der, ei en kleingesneden (olijven) en ui. Vorm per persoon een gladde wat afge platte bal van het gehakt en leg die tenminste een uur koel weg. Bak de gehaktbal len in circa een kwartier bruin en gaar in de boter, leg ze dan op een warm bord en bedek ze met dunne plakken tomaat. Strooi iets zout en peper over de tomaat. Maak de jus af door er de bloem in bruin te bakken en doe er dan weinig water bij met wat paprikapoeder. Fruit kleingesneden ui en geperste knoflook lichtbruin in de olie. Was de courgettes, snijd ze in dobbelstenen, doe ze bij de ui en sluit de pan. Smoor de groente onder af en toe omscheppen gaar in ongeveer tien minuten en maak haar op smaak met zout, peper, fijngeknipte sel derij en ketjap. (Eetbare pompoenen worden meestal geoogst als ze héél groot zijn, die groente kan dan beter wél geschild en van pitten ontdaan worden). Meng de yoghurt met plakjes banaan, stukjes gember, ge mbersiroop en basterdsuiker. Garneer het nagerechtje met chocoladevloken. JEANNE NEPPRINS KAN ZICH OPWINDING BIJ ORANJEVERENIGING WEL VOORSTELLEN DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren voor de NOS-televisie het optre den van een sterk op prins Willem-Alexander lijkende jongeman tijdens de praat show van Sonja op zaterdag avond „ronduit smakleoQs" genoemd. De dubbelganger zei dat hij zijn uitkering van ruim 900.000 gulden zou ge ven aan de sociale diensten in het land. Lubbers ziet echter geen aan leiding voor bijzondere stap pen tegen de VARA. „Sma keloosheid straft in het alge meen zichzelf. Ik verwacht dat zelfs bij de VARA heel wat mensen zullen zeggen: voor mij hoeft dat op die ma nier niet", aldus Lubbers. De „nepprins" zelf be schouwt zijn „koninklijk de buut" voor de vaderlandse tv-camera's nog altijd als een goed geslaagde en redelijk betaalde grap. De 17-jarige Noordhollandse meao'-er, die overigens de afgelopen twee jaar al meerdere malen als dubbelganger voor de oudste zoon van koningin Beatrix en prins Claus optrad, wenst echter wel nadrukkelijk ano niem te blijven. Zijn werke lijke naam en ook een foto van zijn alledaags uiterlijk mogen per se niet in de krant. Laten we het dus maar op Ronald, een krypti- sche verbastering van zijn werkelijke voornaam, hou den. „Laat ik voorop stellen, dat ik helemaal niets tegen het Koninklijk Huis heb. Ik vind het ook best dat Willem- Alexander, als hij straks 18 jaar wordt, die negen ton gaat verdienen. Misschien heeft hij dat bedrag niet met een nodig, maar als hij wat ouder is kan hij het vast goed gebruiken". „Dat die mensen van de Haagse Oranjevereniging zich nu zo opwinden, kan ik me ergens wel voorstellen. Toen ik de zaal van de Meer vaart binnenkwam, waren zij de enigen, die onmiddellijk opstonden en heel hard gin gen applaudiseren. Ook mr. Geertsema keek even ver wonderd, maar die begon meteen te lachen. Hij had het onmiddellijk door. Die Haag se mensen niet. Zij trapten erin. En juist zij hadden beter moeten weten en stonden dus in feite voor joker. Zoals er overigens ook veel kijkers ingetrapt zijn. Dat heb ik gis termorgen goed gemerkt toen „Willem-Alexander" in de uitzending bij Sonja ik in de manege kwam om te gaan paardrijden. Mijn in structeur vertelde mij uitge breid dat prins Willem- Alexander bij Sonja op de te levisie was geweest. Ik heb alleen maar stilletjes gela chen. De gelijkenis was ken nelijk zo goed, dat mensen, die mij al jaren kennen, het niet eens zagen". Al jaren Ronald wordt overigens al ja ren achtervolgd door het feit dat men in hem vaak de Ne derlandse kroonprins meent te herkennen. En hoewel hij in de afgelopen twee jaren enkele malen tijdens wed strijden voor dubbelgangers en in commerciële shows als zodanig optrad, leverde die ervaring toch zoveel proble men op dat hij vorig jaar re soluut naar de kapper stapte om zijn gladde koppie te la ten krullen. Tijdens de ge ruchtmakende uitzending droeg Ronald dan ook een pruik. „Het was ergens best gees tig", vertelde hij gisteravond in zijn ouderlijk huis. „En dat een en ander in zo'n grote rel zou ontaarden, dat had ik he lemaal niet verwacht. Ik ben er trouwens geen getuige van geweest, want onmiddellijk nadat ik de verklaring, dat ik acht ton aan de sociale dienst beschikbaar zou stellen, had afgelegd, ben ik keurig netjes door de VARA met een auto naar Gouda gebracht, waar ik een feestje ging vieren. Vrijdag voor de uitzending moest ik met nog drie op Willem Alexander gelijkende leeftijdgenoten in de VARA- studio opdraven voor een test. We werden in keurige kleding gestoken en kregen allevier een mooie pruik op. Regisseur Siem Suurhof liep op een gegeven ogenblik met ons door de gangen van het studiocomplex en kreeg steeds weer te horen, dat hij vier leuke blonde knullen bij zich had. Iedereen zei ook, dat ik de grootste gelijkenis met de prins vertoonde. Za terdag volgden de petities in de Meervaart en eigenlijk was ik helemaal niet zenuwachtig. Zoals ik dat ook niet was tijdens de life-uitzending". Brood Ronalds moeder, die gisteren uiteraard al benaderd was door vrijwel alle roddelbla den die ons land kent en die aanvankelijk ook voor dit in terview een gepast honora rium verlangde maar dat ui teraard niet kreeg, ziet dui delijk brood in haar zoon. Ronald zelf staat daar overi gens ook niet helemaal afwij zend tegenover. „Als het aan mij ligt, dan hoeft dat optreden bij Sonja beslist niet de laatste keer ge weest te zijn. Het ligt er maar aan hoeveel geld zo'n optre den oplevert. De VARA heeft mij er redelijk voor be taald en ik mocht alle kleren, op de uit de NOS-requisieten gehaalde blauwe blazer na, houden. Kijk, vroeger zei ie dereen dat ik zo op Willem- Alexander leek. Ik ben daar echt ziek van geworden. Stond ik bij een bushalte, dan hoorde je de mensen steeds „Is dat prins Willem der niet?". Ik heb daar echt veel last van gehad en waar om zou ik dan nu niet wat zakcentjes aan terug mogen verdienen?". Waarmee Ronalds moeder het roerend eens is. „Als baby al leek Ronald ver schrikkelijk veel op Willem- Alexander. Nog leuker vind ik dat zij beiden ook zoveel gemeen hebben. De kroon prins is sterk in de exacte vakken, wiskunde dus, Ro nald ook. Beiden ziin wat bronchitis-achtig en hadden geen regelmatig gebit. Bij Willem-Alexander is dat door een beugel in het reine gekomen, bij Ronald nog niet. En allebei zijn ze gek op paardrijden. Frappant hè!" Eerlijk verdiend De nepprins in burger, die voor de eerste maal een krante-interview ondergaat, heeft er duidelijk meer moei te mee. „Ik heb nooit gedacht dat de mensen zouden geloven dat ik de echte prins Willem- Alexander zou zijn. Aanvan kelijk voelde ik eigenlijk he lemaal niets voor zo'n optre den bij Sonja. Ik dacht, dan moet ik aan die tafel gaan Den Uyl wil uitkering aan kroonprins zorgvuldig bekijken HILVERSUM PvdA- -leider Den Uyl sluit niet uit dat de regeling waarbij de kroonprins bij het be reiken van de 18-jarige leeftijd een uitkering krijgt, moet worden gewij zigd. Den Uyl zei dat gis teravond voor de NOS-ra- dio. Vandaag komt de be groting voor het Huis van de Koningin in de Tweede Kamer aan de orde. De oppositieleider meent dat de regeling zorgvuldig moet worden bekeken door parlement en rege ring. Daarbij zullen zowel de inhoud van de regeling als de hoogte van de uitke ring voorgesteld is 910.000 gulden in 1985 moeten worden betrok ken. Dit in het licht van de algemene verarming sinds 1970 in ons land, al dus Den Uyl. Hij herin nerde eraan dat een amen dement van zijn partij en D'66 had bewerkstelligd dat de leeftijd van 18 jaar in de regeling was opgeno men. De toenmalige rege ring had een leeftijd van 21 jaar voorgesteld. zitten en een gesprek met haar voeren. Toen mij duide lijk werd dat ik alleen maar een verklaring van een pa piertje hoefde voor te lezen, dacht ik: Waarom niet?" „Oorspronkelijk was de VARA van plan mij iets te laten doen in de geest van wijlen koningin Wilhelmina. Die heeft eens veel geld ter beschikking van de staatskas gesteld. Uiteindelijk is men op die verklaring gekomen. Nogmaals, ik vond het een goed geslaagde grap en ik denk, dat de koninklijke fa milie er best om gelachen zal hebben. Ik zou overigens best de echte Willem-Alexander willen ontmoeten. Of ik een deel van mijn honorarium aan de Sociale Dienst ter be schikking heb gesteld? Waar om zou ik? Ik heb dat geld toch eerlijk verdiend?" KEES JAGERS Paard achter de wagen ^EIDE^ mnest; tonplat in deci ■staal TOEN minister Smit - Kroes van verkeer en waterst* het begin van haar ministeriële loopbaan haar tarieven p", voor het openbaar vervoer bekend maakte, verwacht! dat de voorgenomen tariefsverhogingen geen enkel l zouden hebben voor de belangstelling van de reizigers het openbaar vervoer. Dat tarievenplan hield onder i verhogingen gedurende enkele jaren van de tarieven stads- en streekvervoer en van het treinkaartje. Van kanten werd haar toen voorgehouden, dat de i nisaties door deze tariefsverhogingen veel minder rei^1 zouden gaan krijgen. De minister ontkende dat toen, maar van dat standpuf zij inmiddels volledig teruggekeerd. Aanvankelijk verze de zij dat een verbetering van het voorzieningniveau er comfort er wel voor zou zorgen, dat de reizigersstroom steeds maar zou uitbreiden. Maar de cijfers logenstraftei al snel. De minister moest tenslotte erkennen dat zij zich stig heeft misrekend. Het siert haar in elk geval, dat zi enkele weken geleden ook ruiterlijk heeft toegegeven. ZlJ kon ook moeilijk anders, want met keiharde cijfei de hand kunnen vervoersdeskundigen nog steeds aanto dat door een verdere prijsverhoging slechts het paard de wagen wordt gespannen. Ook president-directeur Pli van de NS heeft nu aangetoond, dat de treintarieven verder omhoog kunnen. INDIEN minister Smit-Kroes consequent zou zijn, dan zij binnen het kabinet al lang aan de bel hebben getrokersver om daar te melden dat de inschattingen van haar tarie plan helemaal fout zijn geweest en dat daarmee ook het ling 1 een 5 dament onder dat plan is verdwenen. Dat zou behoren ti "r 11__*I1 tekenen, dat de plannen met het openbaar vervoer nieuw fundamenteel worden bekeken, en dat eventueel meer geld uit de rijkskas beschikbaar komt. üden. van lidige n de 1 EeN dergelijke principiële koerswijziging laat de minganisa echter na. Zij heeft volstaan met de mededeling dat er „brar gend jaar niet extra bezuinigd zal worden op het openkvel, n vervoer, maar dat er ook geen extra geld beschikbaar ar zit beschikbaar zal komen. Indien de Spoorwegen de tarit slissin niet willen verhogen, dan zullen ze zelf de lagere inkom et KN' moeten opvangen, zo verklaarde zij dit weekeinde lacon imen Eerder heeft ze de openbaar vervoersbedrijven gevraagd ?leidsp nodig een aantal lijnen op te heffen of een aantal tram r ovei bussen minder frequent te laten rijden (zij noemt dit effid erd g( cy-maatregelen), teneinde daarmee wat geld te besparen, ens he financiële voordeel zou dan in mindering gebracht kui worden op de tariefsverhogingen, waarin haar tarievej voor volgend jaar voorziet. DiE aanpak is toch echt niet meer dan een lapmiddeB de oplossing van een fundamenteel probleem. Het dejfi ment van verkeer en waterstaat heeft enige tijd geledel kele maanden uitgetrokken om de cijfers nog eens precid een rij te zetten. Het is te hopen dat het die tijd ook benuij de eigen problemen wat meer fundamenteel te beschoi VERHOOR RSV-COMMISSIE DEN HAAG De Lock heed-affaire, waarbij de positie van prins Bern- hard in het geding was, heeft minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) er in 1976 toe ge bracht zijn instemming met een exportkredietver zekering voor een Zuida- frikaanse order van RSV in te trekken. De minister vond het „onverant woord" dat het kabinet- Den Uyl over RSV zou vallen, met als gevolg daf het rapport van de com- missie-Donner over de Lockheed-zaak behandeld zou worden door een de missionair- of een romp kabinet. Dit bleek vanmorgen uit het één uur durende verhoor van Van der Stoel door de RSV- Kamercommissie, waarvoor de oud-minister, thans ambassa deur bij de Verenigde Naties, speciaal uit New York was ge komen. Van der Stoel ontken de dat hij in 1976, in het week einde van 16 op 17 mei, in het kabinet „omgegaan" was na druk vanuit zijn eigen partij, de PvdA. Wel was het hem tij dens politiek beraad met zijn geestverwanten in de Tweede Kamer duidelijk geworden dat de PvdA met het kabinet zou breken indien RSV de export kredietverzekering zou krij gen. Vanuit de PPR was al eerder te kennen gegeven dat men in dat geval uit het kabi net zou stappen. „Mijn conclusie was dat het bij een stemming in het kabinet niet alleen ging om de vraag of de exportkredietverzeke ring gegeven moest worden, maar ook om het voortbestaan van het kabinet. Bovendien kwam het rapport- Donner er aan. Ik had reden om aan te nemen dat het kabinet daar over hele delicate besluiten zou moeten nemen". Met de gewijzigde houding van Van der Stoel was in het kabinet de meerderheid voor het geven van de exportkre dietverzekering aan RSV ver dwenen. Er ontstond een pat stelling van acht voor en acht tegen. Hi| volgde nieuw beraad alle betrokkenen. Dit duurde zo lang dat de frikanen eind mei 1976 1 ten de order te plaatsen bil Franse firma. [DEI* >estuu Guur hersftwet Het hogedrukgebied dat e n B tijd voor vrijwel droog en ri ook tig najaarsweer heeft gezcor gel trekt uit Frankrijk weg te verplaatst zich naar Mid nken en Zuid-Europa. Hierjpl komt de weg vrij voor oee >ei storingen. Morgen al kan"1 ëe dergelijk storing ons landllt in reiken. De bewolking ni reen, in de loop van de nachgft Q, ochtend toe en wordt gev door regen. De wind d naar het zuidwesten e kert in het binnenland matig, aan de kust en IJsselmeer tot krachtig, temperatuur loopt dag nog op tot circa 16 gri De volgende dagen zal dé pressie-activiteit nog raci: stele ekoop ming v ne, di d( toenemen. In de tweede van de week moet daaroi guur herfstweer met af eL regen gerekend worden. Kagei •dt gel ir iferent ief va :e par confe r mat neente l L Hij nplex nten. t Goe ftdt ve lis da

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2