Êsicbe 6oma/nt Duarte en verzet praten verder [iESP Weer botsing bij mist op A4 Opheffing van vrijwillige verzekering leidt tot chaos HIIéi Groei BON: Staat schoot ernstig tekort bij steun aan Nederhorst Scherpere controle op zwartrijden in grote steden Ruding waarschuwt: verhuizing PTT naar Groningen gevaarlijk 1?NV Hoet aatste od te t Skelet als waarschuwing tegen het roken Dinsdag 16 oktober 1984,76e jaargang no. 23017 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijlhoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244 Giro 103003 Bank Amro bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: IJHallewas. Chef redacteur: Wim Bui]teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02(uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Lr*»» Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk regen. Minima rond 10, middagtemp rond 16 gr. Zuid westen wind, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig (6) De komende dagen guur herfstweer met af en toe re gen. Morgen zon op 07.08, on der 17.41 uur. Scheveningen hoogwater 07.09 en 19.26 uur, laagwater 02.47 en 15.17 uur. reweer in gevangenis ïgeleverd na oproep fcHEVENINGEN Bij de directie van de Sehe- iningse strafgevangenis is zondagavond een Rus- Ich geweer met afgezaagde loop en acht bijbeho- hde patronen ingeleverd. Dat gebeurde door de Wzitter van de gedetineerdencommissie van de jvangenis. De directie had om inlevering van het fepen gevraagd. De gevangenisdirectie had van |n van de gedetineerden een tip gekregen, dat op t A-vleugel al geruime tijd geruchten gingen dat daar een vuurwapen in het bezit van de gevan- Tnen was. De directie eiste van de gedetineer- jncommissie dat het wapen voor zondagavond worden ingeleverd, zo niet, dan zouden voor e gevangenen onplezierige maatregelen volgen. zouden dan alle cellen worden doorzocht. De »ctie van de gevangenis wil nog laten onder- kén hoe het geweer in de gevangenis terecht is lomen. REKENKAMER: DEN HAAG De Algemene Rekenkamer heeft ernstige kritiek op de manier waarop de staat in de periode 1975 tot en met 1980 voor ruim 600 miljoen gulden steun heeft ver leend aan het bouwconcern Nederhorst. Dat blijkt uit het rapport dat de Rekenkamer vandaag aan het parlement heeft aangeboden. Onvoldoende toezicht, gebrek aan juri dische en bedrijfseconomische kennis, het ontbreken van vastlegging van overleg en besluiten door de regerings waarnemer, hebben volgens de Rekenkamer het optreden van de staat in deze zaak gekenmerkt. De Nederhorstbe- drijven vroegen eind '75 surséance van betaling aan. In 1980 gingen zij failliet. Er werkten in 1975 10.000 mensen. Pag 10: Overheid liep aan de leiband van Ogem. THATCHER PLEIT VOOR DOODSTRAF BOMMENLEGGERS IRA LONDEN Premier Margaret That cher van Groot-Brittannie heeft giste- ren gezegd dat de IRA-leden die de bom hebben geplaatst die haar bijna het leven heeft gekost, de doodstraf zouden moeten krijgen. „Ik vind dat mensen die bereid zijn andere mensen van het leven te beroven hun eigen recht op het leven verspelen", aldus Thatcher in een vraaggesprek met de Britse televisie. De Britse premier heeft talloze malen vergeefs gepro beerd de doodstraf opnieuw in te voe ren. De dood door de strop werd in november 1965 afgeschaft. Pagina 12: Politie verandert Dow- ningstreet in veste. Traditionele Mis in ere hersteld (Van onze correspondent Cees Man- ders) VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de traditionele, „Latijn se" Heilige Mis mis in ere hersteld. In een brief die dezer dagen aan alle drieduizend bisschoppen in de wereld is verstuurd, schrijft de paus dat de Heilige Mis voortaan weer volgens de Latijnse ritus, dus zoals vóór het Twee de Vaticaans Concilie gebruikelijk was, mag worden opgedragen. Katholieken die zo'n oude mis willen, kunnen daar toe bij hun bisschop een verzoek indie nen. Hij zal zich dan met de organisatie daarvan moeten belasten. Pag. 2: Herinvoering oude Mis tornt niet aan Vaticanum II OPTIMISME OVER BEËINDIGING CONFLICT ..A PALM A De Salvado-, raanse president Duarte en de vier vertegenwoordigers van het verzet zijn het eens geworden over de vorming van een commissie, die tot taak krijgt de standpunten van de twee partijen te be studeren. De twee partijen komen volgende maand op nieuw bijeen. Dit staat in een gezamenlijk communi qué aan het eind van de zes uur durende bijeenkomst in de kerk van het bergdorpje La Palma. De commissie zal bestaan .uit vier door Duarte aan te wijzen leden en vier verte genwoordigers van het na tionale bevrijdingsfront FMLN en zijn politieke vleugel. De partijen zeggen in het communiqué te zijn over eengekomen „de juiste we gen te bewandelen om alle sectoren van de samenle ving in het verdeelde land te betrekken bij het zoeken naar vrede". Zowel Duarte als de verzetsleiders Ungo en Zamora toonden zich na afloop zeer positief over het onderhoyd. Nadat de ver zetsleiders waren vertrok ken. zei Duarte dat er voor uitgang was geboekt. „We kunnen geen wonderen verrichten en evenmin kunnen we van de ene op de andere dag vrede bieden, daarvoor zijn de problemen te ingewikkeld", aldus Du arte. Van grqot belang wordt be halve vootzetting van het overleg genoemd het feit dat de militaire leiders aan het gesprek deelnamen en het er kennelijk mee eens zijn het conflict te beëindi gen. Van groot belang is ook dat de hoogste militaire commandant van de guer rilla's, Cienfuegos, ver klaarde dat zij vechten voor een pluralistische, democra tische samenleving een term die ook Duarte ge bruikte in zijn verslag van het gesprek. Tot nu toe werden de guerrilla's ver dacht van een radicaal- communistische koers. Pagina 5: vervolg President Duarte (foto boven) wuift voor de kerk naar de menigte in La Palma, nadat het gesprek is afgelopen. Links van hem staat in militair tenue de minister van defensie, Euge- nio Vides Casanova. De leiders van het verzet doen hetzelfde (foto onder). V.l.n.r. de guerrillaleiders Facundo Guardado, Ferman Cienfuegos en de politieke leiders Guillermo Ungo en Ruben Zamora. ■■■■■■MNN m ■MN DEN HAAG Minister Srrjit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren met Amsterdam, Rotter dam en Den Haag instem ming bereikt over de in schakeling van 1375 tijde lijke werkkrachten die zich in een 32-urige werk week bezig gaan houden met bestrijding van van dalisme, het geven van in formatie en met de con trole van plaatsbewijzen. Het ligt in de bedoeling deze mensen vooral te werven on der jonge werkloon. Het pro ject heeft een looptijd van drie jaar. Het rijk zal tweederde deel van de kosten, 32 miljoen gulden per jaar, beschikbaar stellen. De steden maken zich sterk de rest binnen te krijgen via minder zwartrijden en minder vandalisme. De tijdelijke werkkrachten moeten zo veel mogelijk door stromen naar andere banen binnen het bedrijf of het ge meentelijk apparaat Het is echter nadrukkelijk niet de bedoeling dat de werkkrach ten zich onder normale om standigheden met kaartver koop bezig zullen houden. Door de wethouders van de drie steden en de minister zijn ook afspraken gemaakt over geleidelijke herinvoering van controle van plaatsbewijzen door buschauffeurs. Hier en daar is men al begonnen en controle door de chauffeur zal in de loop van het volgend jaar overal worden ingevoerd. DEN HAAG De verhuizing van de PTT-diensten naar Gro ningen kan de ontwikkelingen in ons land op het gebied van de moderne communicatie-technieken in gevaar brengen. „Al op dit moment is er reden tot zorg als je kijkt naar de positie van Nederland in de zich snel veranderende wereld. Ik vraag me af of de PTT daar nog wel een verhuizing bij kan hebben". Dit zei minister Ruding (Financiën) gisteren bij de ingebruikneming van een financieel-economisch informatiesysteem in Amster dam. De bewindsman, die wees op het belang van de telecom municatie voor de Nederlandse economie: „Naar mijn inzicht heeft de PTT al zijn aandacht nodig voor de verbetering en het behoud van zijn rol op het gebied van de telecommunicatie". Pag.ll: Meerderheid bevolking tegen PTT-spreiding Centrumpartij royeert Janmaat ROERMOND Het dagelijks bestuur van de Centrumpartij heeft gisteren unaniem beslo ten drs. H. Janmaat op grond van de statuten per direct te ontzetten uit zijn lidmaatschap van de partij. Het bestuur con cludeert dat Janmaat de partij onder zijn fractievoorzitter- schap in de Tweede kamer in ernstig gevaar heeft gebracht. Als argumenten daarvoor wor den onder andere genoemd „een onjuiste interpretatie van het partijprogram en het eigenmachtig en ondemocra tisch handelen van Janmaat". Het Tweede-Kamerlid ziet geen heil in het aanvechten van het royement. Hij gaat ge woon door in de Kamer. Maar volgens Janmaat is de Cen trumpartij door alle onderlinge verschillen van mening haar geloofwaardigheid nu wel vol komen kwijt etuTIES OP KOMST an onze sociaal-economi sche redactie) KSTERDAM Komen- vrijdag wil de FNV ka- net en werkgevers een atste bod doen om de rtingen op de sociale keringen (ww, wwv en 10) te voorkomen. In lil daarvoor wil de FNV J™* tien van alle premie- (ordelen voor de werk- mers die in de laatste bjiljoenennota zijn aange kondigd. De FNV-federa- Bi raad heeft daar gisteren Jsref besloten. in kabinet en werkgevers in op dit laatste bod, dan len er na half november ies van werkenden en werkenden, waarbij sta len niet zijn uitgesloten, liet een FNV-woordvoer- vanmorgen desgevraagd 'ten. „Wij zullen dan te- .ns via het cao-overleg pro- n ren zoveel mogelijk een lijke behandeling voor kenden, uitkeringstrek- .j.s, ambtenaren, en werk- mers in de collectieve sec- de hon dre< LEIDERDORP Op precies dezelfde tijd en plaats waar afge lopen voorjaar de grote kettingbotsing in Leiderdorp plaatsvond, botste vanmorgen weer een aantal auto's op elkaar. Ter hoogte van Albert's Corner langs de A4 klapten de auto's in de dikke mist om half negen op elkaar. De blikschade was volgens de po litie behoorlijk, maar persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. „Ze wisten zich allemaal op tijd uit de voeten te maken", aldus een politiewoordvoerder die zei het „griezelig" te vinden dat het ongeval zoveel overeenkomsten met het vorige vertoon de. Er kwamen toen zeven personen om het leven. VERNIETIGEND OORDEEL ZIEKENFONDSRAAD: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Zie kenfondsraad zal staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) „met klem" adviseren om af te verzekerden ongeveer de helft zien van de opheffing van naar de verplichte verzekering en moet hpt overhuivende tre de vrijwillige verzekering. Met de opheffing van de bejaardenverzekering gaat en moet het overblijvende ge deelte zich particulier gaan verzekeren. Deze laatste ver zekeraars krijgen er dan zo' n Spock door agent afgevoerd WASHINGTON De bekende Amerikaanse opvoedkundige dr. Benjamin Spock is giste ren door de poli tie gearresteerd, omdat hij deel nam aan een vredesmonstra- tie voor het Wit te Huis. Spock stond op een verboden plaats voor de ambts woning van de president, maar werd na betaling van 50 dollar weer vrijgelaten. De foto laat het moment zien, dat Spock door een agent wordt weggeleid. NEW DELHI Het Indische ministerie van gezondheid meent eindelijk het doeltref fende middel te hebben ge vonden om de miljoenen ro kers onder de ongeveer 450 miljoen analfabeten te wijzen op het gevaar van sigaretten roken. Tot nu toe werd op de pakjes wordt gesproken of gelezen, gewaarschuwd in het Engels, Om alle 15 talen, die in India terwijl slechts 2 procent van worden gesproken, op een de gehele bevolking de taal pakje sigaretten te zetten is van de vroegere koloniale mo- ondoenlijk. Daarom worden gendheid beheerst. Met het pakjes sigaretten voorzien van Hindi kwam men ook al niet een skelet, ver, omdat deze taal door maar 14 procent van de Indiërs /V de raad wel akkoord, zo driekwart miljoen klanten bij, blijkt uit het ontwerpad vies dat morgen in de vol tallige Ziekenfondsraad aan de orde komt. Als het kabinet de stelselwijziging al per 1 januari wil invoe ren, voorziet de raad we maar verliezen aan de andere kant ongeveer 140.000 uitke ringsgerechtigden die naar het verplichte ziekenfonds over gaan. De plannen van staatssecreta ris Van der Reijden staan, al dus het advies, haaks op het gens tijdgebrek immense naar de verplichte verzeke ring, door particuliere verze keraars aan wettelijke voor schriften te binden en door soepeler verzekeringsvoor- waarden in de vrijwillige ver zekering op te nemen. problemen bij de uitvoe ring van die maatregelen. Als de plannen van het kabi- vrijwillige verzekering kun nen volgens de raad ook wor den opgelost door overheve- net doorgaan, dan gaat van de ling van grote groepen bejaar- anderhalf miljoen vrijwillig den en uitkeringsgerechtigden Reagan op Alabama Universiteit President Reagan naast „Big Al", de mascotte van de Universi teit van Alabama. Reagan bezocht gisteren de campus van deze universiteit, waar hij met het oog op de komende verkiezingen een korte toespraak tot studenten hield. Voor deze gelegenheid droeq Reagan het jack van de Alabarja Universiteit. (ADVERTENTIE) Terminals toetsen? I EHiciencj Voktober J t ~A Ook wie niet regelmatig zijn buikje rond eet bij een Chinees moet het vandaag in de krant opvallen, dat Chinezen groter worden, omdat ze (nog?) beter eten: meer vlees, vis en eieren. De figuurlijk grootste Chinezen (Deng Xiaoping is 1.50 meter lang) blijken nu letterlijk de kleinzen te worden. En dank zij de groei van de Chinezen leveren zij bij internationale sportwedstrijden betere prestaties. Dit is, vrij naar een oud en wijs Chinees gezegde, ook van toepassing op de groei van de Leidse Courant: want hoe meer abonnees, hoe beter (voor) de krant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend envelop tonder postzegel opsturen naar aal, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. £eidóe(3oiua/nt f

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1