Witte vlaggen La Palma „de wieg van de vrede" Kankeronderzoek centraal bij Nobelprijs-winnaars Politie verandert Downing Street in belegerde veste Voorzitter van Duitse Bondsdi verwikkeld in Flick-schandaa T f] Kamer wil afvloeiingsregeliri voor toneelsector BUITENLAND £&idóc(3omtwt DINSDAG 16 OKTOBER 1984 PAGt h. \SPÖ Miss America moet „altijd een vrouw zijn geweest" ATLANTIC CITY Mede door de medische en wetenschappelijke vooruitgang gaat het steeds nauwer luisteren voor de 80.000 jonge dames. die zich elk jaar kandidaat stellen voor de titel „Miss America". Door wijzigin gen in de inschrijvingsvoorwaarden. waaraan overigens elk jaar wel iets verandert, zullen zij nu wellicht ook moeten gaan verklaren geen transseksueel te zijn ofwel „bevestigen dat zij altijd vrouw zijn geweest". Zij zullen evenwel niet hoeven te verklaren, dat zij nooit voor naaktfoto's hebben geposeerd, al dus de voorzitter van het evenement, Albert Marks. Hij wilde echter niet verhelen dat men geschokt was door het schandaal rond de vorige Miss America, Vanessa Williams, van wie seksfoto's werden gepubliceerd. Miss Williams moest daarop haar titel inleveren. RUIMTEVEER MAAKT FOTO'S VAN GEBIED KERNRAMP HOUSTON Het afgelopen zaterdag naar de aarde te ruggekeerde Amerikaanse ruimteveer Challenger heeft boven de Sovjet-Unie foto's genomen van de plaats waar zich 27 jaar geleden een nucleair ongeluk heeft voorgedaan. De opnamen zullen overigens voorlopig niet worden gepubliceerd. Het ongeluk in de winter van 1957-1958 gebeurde in de buurt van de stad Kysj- tym, 1300 kilometer ten oosten van Moskou. Hoewel de Sovjet-autoriteiten in de loop der jaren over de oorzaak van het ongeluk weinig bijzonderheden hebben ver strekt, wordt in het westen aangenomen dat de explosie werd veroorzaakt door een nucleaire reactor. Het gehe le gebied is indertijd ontruimd en zou nog steeds besmet zijn. De opnamen moeten Amerikaanse wetenschappers in staat stellen een antwoord te geven op de vraag in hoeverre de vrijgekomen radio-actieve straling de ve getatie in het gebied heeft veranderd. Overleg in Britse mijnstaking mislukt LONDEN Het nieuwe overleg over beëin diging van de al maanden voortslepende Brit se mijnstaking is gisteravond afgebroken zon der dat de partijen ook maar een stap nader tot elkaar zijn gekomen. Het overleg was ge organiseerd door de onafhankelijke verzoe ningscommissie ACAS. De leiders van de stakende mijnwerkers ko men vandaag bijeen om zich te beraden op nieuwe acties. Sinds het uitbreken van de sta king in maart hebben stakingsleider Scargill en de voorzitter van de Kolenraad, MacGre- gor, al meer dan 100 uur met elkaar onder handeld. Aan de staking wordt meegedaan door ongeveer 130.000 van de 180.000 mijn werkers. Spaanse koningin op de bon MADRID Koningin Sofia van Span je heeft wegens overtreding van de maximumsnelheid in de buurt van het koninklijke zomerverblijf in Mallorca een bekeuring gekregen van een kleine 240 gulden. Volgens het Madrileense dagblad „El Pais" was koning Juan Carlos verbaasd geweest toen hij de be keuring uit Mallorca aantrof bij de post voor het Palacio de la Zarzuela de koninklijke residentie bij Madrid. Hij had er de burgemeester van Mallor ca over opgebeld en deze had hem meegedeeld dat de overtreding in de voorbije zomer was vastgesteld door middel van radarcontrole. De koningin reed 30 kilometer te hard. Chinezen langer door beter eten PEKING De Chine zen worden groter door dat ze beter eten. Ook le veren ze hierdoor betere prestaties bij internatio nale sportwedstrijden, al dus de onderdirecteur van het Chinese instituut voor sport gisteren in het Volkdsdagblad. Het Chi nese volk eet meer vlees, vis en eieren, „waardoor in de afgelopen dertig jaar onze jongeren ge middeld twee centimeter per 10 jaar zijn gegroeid", aldus onderdirecteur Chen. Volgens hem zul len de Chinezen blijven groeien met als gevolg dat ze bij internationale sportwedstrijden nog be tere prestaties zullen le veren. De twee belang rijkste Chinese leiders, Deng Xiaoping en partij voorzitter Hu Yaobang, zijn overigens allebei on geveer 1,50 meter lang. LA PALMA Het anders wat slaperige stadje La Palma (2.000 inwoners), gelegen in de heuvels van de door het verzet beheerste provincie Chalate- nango in El Salvador,- barstte gisteren bijna uit zijn voegen. Naar schatting 20.000 mensen en vele honderden journalis ten hadden de reis naar La Palma gemaakt, om getuige te kunnen zijn van wat mogelijk de eerste stap zou zijn op weg naar vrede in het al vijf jaar door een bloedige burgeroor log verscheurde land. De duizenden mensen langs de 80 kilometer lange weg van de hoofdstad San Salvador naar La Palma lieten er in de vroe ge morgenuren geen twijfel over bestaan, dat zij al hun hoop hadden gevestigd op de historische ontmoeting tussen president Duarte en de leiders van het verzet. „Wij willen vrede", en „Leve Duarte" riep de met witte vlaggetjes zwaai ende menigte, overal waar de 25 wagens tellende colonne van de president voorbij kwam. De president werd ver gezeld door zijn minister van defensie, generaal Carlos Ca sanova, de twee vice-presiden- ten, lijfwachten en een aantal verwachtingsvolle aanhangers. Ruim twee kilometer voor La Palma, bij een controlepost van het Rode Kruis, liet Duar te zijn gewapende escorte ach ter zich en ging, omstuwd door enthousiaste Salvadoranen, te voet verder. Bij de ingang van het plaatsje waren spandoeken opgehangen: „Duarte, presi dent van de vrede", en „La Palma, wieg van de vrede" en overal wapperden witte vlag gen. De beveiliging in het gedemili tariseerde La Palma was over gelaten aan de katholieke kerk en het Rode Kruis, zodat de enige uniformen in het plaatsje die van padvinders waren, die de kerk had inge schakeld om de orde te bewa- Op de trappen van de even eens met vlaggen en spandoe ken versierde kerk waar de besprekingen gehouden zou den worden, werden Duarte en zijn medewerkers begroet door de aartsbisschop van San Salvador, Rivera Y Damas, die als bemiddelaar zou optreden. Enkele minuten nadat Duarte naar binnen was gegaan, stond opeens de delegatie van het verzet op de trappen van de kerk. De leiders van de poli tieke arm van het verzet, Ungo en Zamora, waren afge lopen zondag al vanuit Pana ma in El Salvador gearriveerd, in het gezelschap van een drietal Middenamerikaanse ambassadeurs. Zonder proble men reisden ze door het ge bied dat door het regeringsle ger wordt gecontroleerd naar een guerrillakamp in de buurt van La Palma, waar zich in middels de militaire verzetslei ders hadden verzameld. Grote afwezige was echter comman dant Villalobos, de leider van het Revolutionaire Volksleger, de grootste van de vijf verzets groepen van het FMLN. Hij liet weten dat het voor hem onmogelijk was geweest op tijd in La Palma te arriveren, maar verklaarde in de toe komst wel aan onderhandelin gen deel te willen nemen. Nadat ook de verzetsleiders door aartsbisschop Rivera Y Damas waren verwelkomd, gingen de deuren van de kerk opnieuw op slot. Buiten bleven de duizenden geduldig wach ten, (verzets)liederen zingend en zwaaiend met spandoeken („Vrede en democratie"), om de onderhandelaars .in de kerk er aan te herinneren, dat de bevolking van El Salvador zo snel mogelijk een einde wil van de burgeroorlog, die in vijf jaar aan bijna 50.000 voor een groot onschuldige burgers het leven heeft gekost. Duarte belooft amnestie (Vervolg van de voorpagina) LA PALMA Terwijl het ge sprek plaats had maakten ver- tegenwoordiggers van Duarte als van de guerrillastrijders hun eisen voor beëindiging van de vijf jaar durende strijd bekend. Duarte bood „met on middellijke ingang een onbe perkte amnestie" aan als de guerrillastrijders de- wapens neerleggen. Zij moeten boven dien deelnemen aan het demo cratische proces. De guerrilla's distribueerden in La Palma een pamflet met daarop hun eisen. Die waren o.a. onmid dellijke beëindiging van lege- roperaties en bombardemen ten, berechting van de oorlogs misdadigers, salarisverhoging voor alle arbeiders, garanties voor het recht op leven, ge zondheid en waardigheid voor alle Salvadoranen. Ook voor de Argentijn Milstein en zijn vrouw was er champagne. Zij klonken gisteren in de Universiteit van Cambridge, waar Milstein werkzzam is bij het laboratorium voor moleculaire biologie. De Deen Jerne (rechts) en de Westduitser Kohier heffen het glas in het Instituut voor Immunolgie in Bazel, nadat zij met de Argentijn Milstein tot Nobelprijswin naars voor de geneeskunde waren uitgeroepen. "Alternatieve Nobelprijs" STOCKHOLM In Stockholm is gisteren de "alternatieve Nobel prijs" toegekend aan vier vrouwen. Deze prijs is in 1980 ingesteld door de Duits-Zweedse filatelist Jakob von Yx- hull, die de oorspronke lijke Nobelprijs "te eli tair" vond. De vier vrouwen kregen de prijs voor hun vredes werk of activiteiten op het gebied patie. STOCKHOLM De No belprijs voor de genees kunde 1984 is dit jaar toegekend aan de Deen Niels K. Jerne, de West duitser Georges J.F. Kohier en de Argentijn Cesar Milstein. Aan de onderscheiding, die op 10 december door de ko ning van Zweden wordt uitgereikt, is een geld prijs van 665.000 gulden verbonden. Jerne (73) krijgt de Nobel prijs voor zijn theoretisch werk op het gebied van im munologie (kennis van de li- chaamsafweer). Baanbrekend werk heeft hij verricht met zijn theorie van de „natuur lijke selectie" in de lichaam- safweer. Hierin stelt Jerne dat het lichaam de miljoenen vreemde stoffen (virussen, bacteriën), die het belagen, telkens met het juiste type afweercel bestrijdt. Kohier (38) en Milstein (57) ontvangen deze prijs wegens hun ontdekking van „het principe van de produktie van monoclonale anti-licha men". Deze ontdekking bete kende een enorme stap voor uit voor het wetenschappelijk speurwerk naar de behande ling van tumoren, onder an dere de kankertumor. Jerne heeft van 1920 tot 1932 in Rotterdam gewoond en be zocht daar de HBS. Vervol gens studeerde hij natuur kunde in Leiden en genees kunde in Kopenhagen. Van de Erasmus Universiteit Rot terdam verkreeg Jerne, die uitstekend Nederlands spreekt, in november vorig jaar het eredoctoraat. Ceausescu weer uit W-Duitsland vertrokken BONN De Roemeense par tijleider, Ceausescu, heeft van daag een tweedaags bezoek aan West-Duitsland afgesloten. Gistermiddag sprak Ceausescu met bondskanselier Kohl in Bonn. De wederzijdse betrek kingen en de Oost-West relatie stonden centraal tijdens hun onderhoud. In tegenstelling tot Honecker van de DDR en Zjivkov van Bulgarije, die in september on der druk van Moskou hun be zoeken aan West-Duitsland hadden afgezegd, heeft Ceau sescu zich niet laten intimide ren door de recente anti-West- duitse campagne van het Kremlin. Gedurende het on derhoud werd in het centrum van Bonn door zo'n honderd mensen gedemonstreerd tegen de "beperkte vrijheid van me ningsuiting" in Roemenië. On der de betogers bevonden zich vele Roemenen. Ceausescu, die bijzonder ge steld is strikte naleving van het protocol, heeft de nacht doorgebracht op het kasteel Gymnich, ongeveer 50 kilome ter ten noordwesten van Bonn. Volgens welingelichte kringen stond Ceausescu erop dat zijn delegatie van een andere lift gebruik maakte om de slaap vertrekken te bereiken. De Roemeense president meent nu eenmaal dat er verschil moet zijn, aldus de welinge lichte kringen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De mislukte bomaanslag van afgelopen vrijdag op de regering Thatcher heeft tot gevolg, dat alle Britse regerings diensten weer tijdelijk in volle staat van paraatheid verkeren. Functionarissen moeten zelfs in hun eigen departmenenten overal hun pasjes laten zien. Deze worden grondig na gekeken. De toegang tot Downing Street, de straat van premier Thatcher, minister van financiën, Lawson en minister van binnenlandse zaken en justitie Brittan, is ver sperd. Deze forse verscherping van de veiligheidsmaatregelen is inderdaad verre van onge woon. Bomaanslagen schud den de Britse autoriteiten tel kens opnieuw wakker. Ge woontegetrouw gaan zij dan onmiddellijk over tot het ne men van beslissingen die wij zen op grote waakzaamheid. Maar omdat een dergelijke staat van paraatheid in feite erg hinderlijk is, laat een ver- \AWI 5T&1/EA1HA3&W Wél. H-S «ij oorw/atr ml veie fvtneor m je. spie&s- oorioiiweL« -tH lawww soepeling meestal niet lang op zich wachten. Daarna keert ook de traditionele laksheid van de Britten vrij gauw te rug. Het valt nu af te wachten, of hun waakzaamheid dit keer even snel als vroeger zal ver slappen. De mislukte moord aanslag op het beste deel van de regering Thatcher heeft toch diepe indruk gemaakt. Alle prominente Britse politici zijn zich er van bewust, dat het nog lang zal duren eer zij ergens kunnen komen zonder risico voor hun leven. Dit is een situatie die vooral tijdens verkiezingscampagnes grote moeilijkheden kan veroorza ken. Premier Thatcher is er nu op dat terrein praktisch even erg aan toe als haar goe de vriend, de Amerikaanse president Reagan. Overigens verklaarde de premier dat zij zich door de aanslag niet zal laten weerhouden van contac ten met het publiek. „We mo gen ons niet laten tegenhou den. want dat is juist Wat zij In Brighton onderzoekt de po litie ondertussen of het drama van afgelopen vrijdag verhin derd had kunnen worden door meer waakzaamheid en r der laksheid. William Huc- klesby, chef van de antiter reurbrigade van Scotland Yard, verklaarde dat de IRA sinds kort voor haar bommen elektronische ontstekingsappa- ratuur gebruikt. Maar volgens de politie van Belfast beschik ken de bommenmakers var het ondergrondse leger al ja ren over dergelijke appara tuur. Zodoende is onder meei de vraag gerezen, waarom Scotland Yard er niet var wist. Volgens de Noordierse politie laat alles wat zich nog niet in Londen heeft voorge daan, de Yard volkomen koud. Uit deze beschuldiging wordt afgeleid, dat diverse Britse po litiekorpsen op het punt staan elkaar de slordigheid te ver wijten, die premier Thatcher afgelopen week bijna het le ven heeft gekost. «4 Schei revol iambu zoetbalu le Ham! en revc even erweze liet naa ;en. Da, iloedig pelers v en voet iveriger je tegen Jekos is irdedier r Hé (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Het Flick-om- koopschandaal slaat steeds hogere golven in de Duit se politiek. Na het aftre den van de liberale minis ter Lambsdorff van Eco nomische Zaken, die er van beschuldigd wordt steekpenningen van het Flick-concern te hebben aangenomen, is nu de christen-democratische voorzitter van de Bonds dag Rainer Barzel in op spraak geraakt. Barzel zou tussen 1973 en 1982 een bedrag van 1,75 miljoen mark van Flick hebben ontvangen. Volgens het weekblad Der Spiegel dat met zijn onthullin gen ook Lambsdorff ten val bracht, zou Barzel het geld vooral hebben gekregen om hem er toe te bewegen af te treden als voorzitter van de CDU. Met een motie van wan- wen had Barzel in april 1972 vergeefs geprobeerd de populaire sociaal-democrati sche bondskanselier Willy Brandt ten val te brengen. Bij de verkiezingen in het najaar van 1972 ging Barzel vervol gens kansloos ten onder tegen Brandt. Daarmee was de rol Barzel eigenlijk uitge speeld. Hij trad af als fractie voorzitter van de CDU en bleef als gewoon parlementslid in de Bondsdag. Maar volgens Der Spiegel was Barzel niet zomaar bereid het voorzitter schap van de partij over te dragen aan de nieuwe hoop van de CDU: Helmut Kohl. Bij de christen-democraten werd achter de schermen besloten Barzel tenminste financieel te compenseren voor het verlies van zijn functies. Door bemid deling van enkele CDU-kop- stukken, onder wie Kurt Bie- denkopf, die van mening wa ren dat Barzel „geen geval" mocht worden, hij in contact met Flick- ger Eberhard von Brauc Na een correspondent» Brauchitsch liet Barzt CDU-top op 16 mei weti hij bereid was af te tred partij-voorzitter. Op die dag schreef Barzel aan chitsch dat hij graag zij komstige situatie met hei de bespreken. Kort ontmoette Barzel in Düss niet alleen Von Brauc maar ook Friedrich Karl zelf, de chef van het ind le imperium rijkste man van Duitslai kele dagen ging Barzel het Franl advocatenkantoor Albert „adviseren". Van 1973 maakte Flick in totaa miljoen mark aan Paul die het advocatenkanto$; schreef op de rekenir zijn 'medewerker' Barzt EX- ci 'J W er SS jc arl nh*-J :0TTÏ ieft is federl gens de Justitie was Pau an Aj ig in dan de schijf via welke de beta van Flick naar Barzel den. Dat blijkt onder me de in beslag genomen houding van Flick. Barzel heeft ten stelligst! kend van Flick geld gek fl te hebben. Volgens hem hij voor de honoraria van inderdaad adviseurswerk richt, waarover hij ookl ting heeft betaald. Barzel linker er op aangedrongen mogelijk gehoord te door de speciale onded commissie uit de Bond zich met de Flick-affai/ifl houdt. Het Flick-c lang politici en politieke! rest en in de Bondsrepubliek haakt bedragen doen toek schuit Daarbij ging het er Flick ninge; al om een gigantische] direkl tingvrijstelling miljoen te krijgen. UiteïJ ming- kreeg Flick de belaster stelling, maar het concd sprint het bedrag nu alsnog r L' betalen. schote De publieke tribune met v.r.n.l. Tjitte Kamminga (zakelijk toneelgroep Lijn Negen uit Kampen), Annemieke de Kier (z leidster theatergroep Maccus uit Delft), Erica Eeghen (Cer Berend Jan Langenberg (directeur Ver. Ned. Toneelgezeli t pen) en Peter Schreiber (zakelijk leider Nieuwe Komedie). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat minister 'Brinkman van WVC een afvloeiingsrege ling moet ontwerpen voor werknemers in de toneelsec tor. Zowel F*vdA als CDA heb ben de bewindsman gisteren onder druk gezet om een wachtgeldregeling in het leven te roepen voor werknemers die door de reorganisatie van het toneelbestel zonder werk komen te zitten. Het geld dat daarvoor nodig is (volgend jaar ongeveer een miljoen) gaat wel ten koste van het budget dat voor incidentele producties beschikbaar is. Nadat minister Brinkman tij dens het overleg met de Ka mer nog enkele toezeggingen deed, gingen CDA en VVD akkoord met de voorgestelde herstructurering van het to neelbestel. Als gevolg daarvan zullen enkele kleine gezel schappen worden opgeheven of afgeslankt, waardoor geld vrijkomt voor subsidiëring van nieuwe gezelschappen. PvdA- 'er Kosto vroeg in een motie die wachtgeldregeling te fi nancieren buiten de voor het toneel uitgetrokken gelden om, maar stuitte daarbij op weerstand van de minister en het CDA. De christen-demo cratische fractie kwam met een eigen motie, waarin het aan de minister wordt overge laten hoe de wachtgel ling wordt betaald. De bewindsman bleek reid de periode, welke i van subsidie, te verlenj drie naar vier jaar. t VVD zegde hij toe dat middeld aantal toeschi per seizoen mee zal spe de beslissing over hel niet subsidiëren van neelgezelschap. Stevige kritiek ontvini man van VVD- en Pv< omdat het kabinet heeft besloten de 56 voor het toneelbeleid fors deel aan het pro fonds te onttrekken, wa het gemeentefonds wort zien. Eerder stelde de zich op het standpunt gemeenten ruim 50 mil; het provinciefonds slee kele miljoenen zou hoe' te dragen. „Het kabinet een spelletje met de Wat nu gebeurt is bijna hoorlijk bestuur". CDA en PvdA hebben windsman verder ge' snel een standpunt te over het werkgelegen plan van de Kunstei FNV. Daarin wordt he opgeworpen toneelspele het werk te houden df inzetten (terugploegen) uitkeringen. Volgens man zitten aan die of nogal wat haken en ogi derlé heid KN\ tus 1 ook taald den trans Real kwai heef tran: Hem belle 600 C Jens herii

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12