Martin Jol niet naar FC Den Haas; Plaats op ski-lyceum kost 35.000 gulden giidaeSou/uwt 1 Schapers in kwartfinales Arbiters naar Europa Cupduels TNANCIELE MOGELIJKHEDEN ONTOEREIKEND 30 1? Produktieve ronde in damtitelstrijd Harm Kuipers neemt afstand van interview ;i>PORT VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 PAGINA 17 ier wedstrijden horsing voor outers/Schmidt JIST De tuchteommissie van de tfVB heeft Jan Wouters (FC Utrecht) Robin Schmidt (Sparta) voor vier i dstrijden geschorst. De twee voetbal- beursis raakten afgelopen zondag slaags met aar en kregen ieder de rode kaart. 2j niters moet bovendien een boete van i5j jehonderd gulden betalen, Schmidt ijjj i van honderd gulden. De Utrechter 2i rd bovendien het recht ontzegd tot 1 ruari van het volgend jaar als aan- jjj irder van zijn elftal op te treden, or hun derde gele kaart binnen één r werden Bolman (FC Den Bosch) en 9i jut (DS'79) voor één wedstrijd ge- orst. Elfde partij tweekamp remise MOSKOU De elfde partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel in Moskou is in remise geëindigd. De Sovjet-grootmeesters Anatoli Karpov en Gari Kasparov kwamen overeen de woensdag na 41 zetten afgebroken partij niet meer uit te spelen. Door dit resultaat blijft de stand 4-0 voor Karpov, voor wie nog twee winstpartijen voldoende zijn om zijn titel te prolongeren. De twaalfde partij wordt vandaag ge speeld. Pak slaag brengt bokser tot inzicht MILAAN Aniello Jovino heeft ge noeg van boksen. Vanuit een Milanees ziekenhuis, waarin hij herstellende is van zware verwondingen, opgelopen in de ring, zwoer de 26-jarige lichtveder- gewicht een andere bron van inkom sten te zullen zoeken. „Ik heb de dood in de ogen gezien", al dus de Italiaan vanaf zijn ziekbed. Jo vino werd afgelopen zaterdagavond tot drie keer toe door de Spanjaard Vicen te Macias tegen het canvas geslagen, al vorens met hersenbeschadigingen en een hartaanval naar het ziekenhuis te' worden vervoerd. Jovino hoopt in de toekomst een baantje bij de reservepoli- tie te krijgen. BAZEL Michiel Schapers heeft de kwartfinales bereikt van het indoortennistoernooi van Bazel. De Nederlander versloeg in de tweede ronde de Zweed Jan Gunnarsson in twee sets: 7-6, 6-3. Deze had eerder gewonnen van de Spanjaard José Hi- gueras. Schapers, die zich via de kwalificatie plaat ste voor dit 150.000 dollar (480.000 gulden)-toer- nooi, won in de eerste ronde van een andere Zweed: Thomas Hogstedt. Tijdens de Westduitse competitie, waarin hij in de zomermaanden uitkwam voor Klipper Hamburg, versloeg Schapers de ongeveer als veertigste op de wereldranglijst geklasseerde Gunnarsson voor het eerst in zijn loopbaan. „Daarna speel ik in het alge meen veel beter tegen zo'n iemand", aldus de nummer één van Nederland, die waarschijnlijk de Argentijn Vilas als volgende tegenstander treft. ZEIST De FIFA, de Europese voetbalunie, heeft de scheidsrechters aangewezen voor de tweede ronde in de di verse bekertoernooien. Onder hen zijn drie Nederlanders, die allen returnwedstrij den, te spelen op 7 november, zullen fluiten. Jan Keizer leidt Austria Wien - Dinamo Berlin (Europa Cuptoernooi voor landskampioenen), Egbert Mulder is scheidsrechter bij Inter Bratislava - Everton (bekerwinnaars) en Gerard Geurds is arbiter van Sion - Zeljeznicar (UEFA-Cup). De scheidsrechters, aangewezen voor de wedstrijden met Nederlandse clubs zijn, met tussen haakjes de scheidsrech ters voor de returnwedstrijden: bekerwinnaars: Fortuna Sittard - Wislau Krakau: Daley, Ier (Germanakos, Gri), UEFA-Cup: Ajax - Bohemians Praag: Prokop, DDR (Syme, Sch), PSV - Manchester United (Eng): Ericsson, Zwe (Ag- nolin, Ita). In 109S KJ 278 JO 3M >0 Hl en lOa 185. I 'li !N HAAG Tot bijna jo 204 ddernacht heeft Martin in het onzekere ver- prd en vol spanning leten wachten. Om- «ïeeks half twaalf ont- ig hij van secretaris led van Hal het verlos- 1045 ide telefoontje. FC Den - 430 ag ziet geen kans vol- inde geldmiddelen op el te krijgen om Martin van de Engelse eerste- «risieclub Coventry City Ï2 245 ïr te nemen. Door die beslissing vreesde Jol ,io ^«nnacht ook zijn andere S6 34«nsen in Nederland 1$EC Zwolle en MVV) te g bben vergooid. jrö 151 30 24 i „Ik heb manager Van tkel van PEC Zwolle ge- lagd tot gisteren te wachten, ij wist, dat ik in eerste in- antie naar FC Den Haag wil- e. Ik zou hem zo snel moge- k bellen. Welnu, ik heb hem J?n twaalf uur gebeld, maar 5ö ii kreeg geen gehoor". Over n verklaarde Jol: „Barry >o i^ghes heeft mij gevraagd 1£ir mijn wensen. Toen ik do we kenbaar had gemaakt, zei 5° J| dat ik 's avonds zou wor- 41j terug gebeld. Ik heb ove- 30 652ins niets gehoord", io 142) mislukken van de pogin- >o 54A èe komst van Martin Jol x> 13|®«inancieren moet voor voor- 50 witter Dé Stoop van FC Den Dé Stoop: lelijke streep door de rekening. Haag, die secretaris Van Hal hierover inlichtte, een lelijke streep door de rekening zijn. De praeses, die weigert zelf de zaak te bekostigen na de komst van doelman Jan Ne- derburgh en spits Huub Smeets te hebben mogelijk ge maakt, spelers als Karei Bou- wens en Edwin Purvis te heb ben behouden en nog een aan tal andere zaken te hebben ge financierd. Hij had gehoopt op reacties uit het bedrijfsleven en van Haagse supporters. Nu deze blijkbaar niet of in onvol doende mate zijn gekomen, ziet het er naar uit, dat Stoop toch de enige grote financier bij FC Den Haag is en voorlo pig zal blijven. Commanditaire vennootschap Er is gistermiddag ten kantore van Ton Smit, lid van de com manditaire vennootschap, die voor FC Den Haag een aantal zaken soms financieel moge lijk maakt, uitvoerig gespro ken over de mogelijkheden. De basis bleek echter te smal. Overigens had Jol met mana ger Bobby Gould van Coven try City afgesproken, dat hij zich vandaag weer in Enge land zou melden. „Ik had ge dacht, dat ik dan wel weer bij FC Den Haag of in ieder geval bij een club op het continent zou zitten. Nu dit niet het ge val is, kan het er wel eens naar uit gaan zien, dat ik terug moet naar Coventry. Daar heb ik eigenlijk bijzonder weinig trek in. Ik had van de zomer al terug gewild naar het conti nent. Daar Coventry mijn be wust hoog gestelde eisep wilde inwilligen ben ik in Engeland gebleven. Ik weet niet, hoe de manager daar zal reageren. Ik heb gehoord, dat hij deze week Cyrille Regis van West Brom- wich Albion heeft gecontrac teerd. Dan zal hij het geld van mij wel nodig hebben". Ongunstig Toen Martin Jol vernam, dat Coventry City deze week was uitgeschakeld voor de strijd om de Milk Cup door een ne- i 3-0 op eigen veld Martin Jol hier in actie voor FC Den Haag: een beeld, dat wel nostalgisch zal blijven. tegen Walsall (hoewel uit met tie zou de manager wel eens melijk teleurgesteld over het gebeuren. Ik wil nog twee jaar 2-1 was gewonnen), vond hij kunnen zeggen, dat hij mij feit, dat hij niet terugkeert ergens voetballen. Ik ben van dit een ongunstige factor óm dringend nodig heeft". naar het Zuiderpark. „Ik denk plan daarna te stoppen", weg te komen. „In zo'n situa- De 28-jarige Jol toonde zich ta- nu, dat het ook nooit meer zal FRANS LEERMAKERS Amsterdam Bij de jening van de Ski- as ipp, de wintersport- 96ïurs die eerst Amster- gón en later o.a. Rotter- 9« im zal aandoen, is tij- se ;ns een bijeenkomst )\m de Nederlandse Ski J ereniging (NSV) en i! )ofdsponsor Salzbur- ijS :rland de onlangs opge- 9jchte „Stichting het Ne ss ;rlands Skilyceum" >orgesteld. Dit skily- um gaat op 1 augustus sfln het volgend jaar de- jjjiitief van start in een er jaar oud, luxueus ap- s! irtementenhotel in Al- 15 nmarkt, 60 kilometer in Salzburg. jftien skitalenten uit de se- :tie van de NSV krijgen tomatisch een plaats op de ïool en zij worden groten els betaald door de skiver- iging, waar op 27 oktober nstaande voorzitter Anders uma uit het Friese Dron- p wordt opgevolgd door n Gmelig Meyling uit Cas- cum. Ten minste 35 andere enten tussen 12 en 15 jaar pine-skiërs, freestylers en sglaufers) moeten los van n afkomst een kans krij- n ook op dit internaat te men. Hebben de ouders it genoeg geld, dan via ly- umsponsoring. Bij een be tting van 50 leerlingen t mag uiteraard ook) en vereiste personeelsstaf n 17 full-time mensen (on- r wie bondscoach Dutzi), Jet iedere leerling een be- g van 35.000 gulden beta- of een deel daarvan. An- rs draait de school (halve g leren, halve dag skiën) eens quitte. De stichting, 1 los staat van de NSV en onsors zoekt die ten minste im 1 miljoen "gulden per 'r kunnen afstaan, heeft doel: het oprichten en in ud houden van een Neder- idse school in een winter- zomerskigebied in Oosten rijk (of elders) met opleidin gen op het niveau van MAVO, HAVO en VWO met via staatsexamens aansluiting op het Nederlands onderwijs. De skivereniging betaalt be halve voor zijn eiegn 15 top talenten ook mee voor het feit dat de school als thuisha ven gaat dienen voor zijn A- en B-selectie. Nu al gehuurd Stichtingsvoorzitter mr. Jan- Piet van der Meer en de zij nen zijn er na een mart- konderzoek van overtuigd dat het vereiste aantal leerlingen gehaald zal wor den. De school is nu al ge huurd voor een periode van tien jaar. De leerlingenbijdra- ge- van 35.000 gulden werd sceptisch ontvangen door de toehoorders, maar freestyler Van der Kraats merkte op dat een individuele manier om de top te halen veel meer kost. Zijn zusje Angelika noemde het een unieke kans, die nooit meer zal terugke-» Sen. Zij zelf heeft door haar jarenlange vestiging in Davos gemérkt hoe belangrijk het is in een skigebied op te groei en om de top te halen. De 19- jarige blondine zat jarenlang als vedette in de Zwitserse B- selectie, maar werd daaruit geweerd na een blessure af gelopen winter en zij neemt nu naast Christa Kinshofer (Wdl) de enige andere plaats in de Nederlandse A-selectie nu kampioene Katusha Esser is gestopt. „Men sneed mij in Zwitserland gewoon de pas af om terug te komen", ver telde Angelika van der Kraats gistermiddag in het hotel Krasnapolsky „Boven dien was ik door mijn Neder landse paspoort en moeilijke naam geen goed promotie- produkt daar". Verliezen Door haar overgang dreigt Van der Kraats haar eerder behaalde FIS-punten, inter nationaal behaalde punten, te verliezen. Zwitserland wil voor zijn ex-skilid best een goed woordje doen bij de in ternationale skifederatie, maar dan zal Nederland een afkoopsom van vele duizen den francs moeten betalen voor alles wat zij dank zij Zwitserland heeft geleerd. Christa Kinshofer maakte de overstap van de Westduitse naar de Nederlandse ploeg, maar moest daarvoor de nodige startplaatsen inleveren. Katusha Esser is gestopt en de Nederlandse skivereniging wil graag een goede opvolg ster. Ook zonder die hulp met af persing raakt Angelika van der Kraats die punten ver- moedeijk kwijt (begin decem ber valt de beslissing), dus van betalen zal niet veel ko men. Kinshofer heeft vorig jaar gemerkt hoe moeilijk het is zonder je vertrouwde pun ten op het oude niveau terug te keren. De ex-olympische medaillewinnares van Lake Placid zakte naar de achter ste startplaatsen toen zij vo rig jaar als Westduitse naar cje Nederlandse skiploeg overstapte. Katusha Esser, vorig jaar 22e (van de 80) in de Europese afdaling, was ook in Amster dam aanwezig. Zij prefereert haar studie fysiotherapie en verdween uit het Holland Skiteam. Vandaag is Esser, die eerlijk toegaf dat Angeli ka van der Kraats op dit mo ment echt veel beter is dan zij en beter tot presteren wordt opgepept door Kinsho fer dan zij door de eveneens gestopte Carolien Drommel, echter toch even naar Ka- prun vertrokken en mogelijk gaat zij daar bij wijze van experiment proberen wat met de discipline freestyling (moguls) te stoeien. Een be drijf in sportartikelen heeft haar daarvoor al de nodige sponsoring toegezegd. Ook loopt een verzoek van haar bij een televisie-omroep om van de winter als deskundige de vaste mannelijke com mentator aan te vullen. Haar ervaring, de nieuwe skirich ting freestyling en haar stu die als fysiotherapeute ma ken Katusha Esser tot een zeer mogelijke kandidate straks als personeelslid ver bonden te raken aan het nieuwe skilyceum. HERMAN JANSEN DAKAR In een uiterst produktieve zesde ronde van het damtoernooi om het wereldkampioenschap in Dakar hebben vooral de Sovjet-grootmeesters hun slag geslagen. Zowel Baljakin als Gantwarg en Kornjevski kwam tot winst, terwijl de Neder landse mede-koploper Scholma tegen Stokkel een half punt moest inle veren. Van de andere Nederlanders liet alleen Clerc nog een over winning aantekenen, terwijl Van der Wal en Jansen tegen, een nederlaag opliepen. Gant warg en Kornjevski blijven daardoor aan de leiding met negen punten, op één punt ge volgd door landgenoot Wig man en de Nederlanders Clerc en Scholma, alsmede de ver rassende AAfrikaan Diallo, die Kane overspeelde. Van der Wal speelde opnieuw op winst, nu tegen Koeper- man. De positie van de Neder lander leek halverwege de partij superieur, al merkte de Russische trainer Michael Katz op, dat het betere denk werk toch van zijn oud-land genoot kwam. Strategisch ge zien werd de veelvuldig oud- -wereldkampioen door de Ne derlandse titelhouder echter volledig overspeeld, maar evenals in de meeste van zijn voorgaande partijen vocht Van der Wal later in de partij al leen nog tegen de klok. En die strijd verloor hij. Rob Clerc moest zich niet al leen tegen de Amerikaan Ka- plan, maar ook tegen diens vereenvoudigingsmethodiek vechten. De Nederlander was er op uit zoveel mogelijk schij ven op het bord te houden en dat lukte hem vrij aardig. In het middenspel moest Kaplan kiezen voor schijfverlies of een hele dure dam. De Ameri kaan koos voor de laatste va riant, die hem echter geen en kele kans bood. MUNCIE Harm Kuipers distantieert zich van het ar tikel, dat onlangs in interviewvorm is verschenen in het nieuwe blad Schaats. De Maastrichtse sportfysioloog werd daarin opgevoerd als een voorstander van hor moonbehandelingen om sportprestaties op te voeren. Kuipers noemt dat een volledig onjuiste, ongenuanceer de weergave van zijn opvattingen. De momenteel op de Ball-universiteit van Muncie (Indi ana) werkzame wereldkampioen op de schaats van 1975 zegt geen contact te hebben gehad met het bewuste pe riodiek. Hem is gebleken, dat het artikel een bewerking is van een in maart van dit jaar opgenomen radio-inter view, waarin anabole steroiden in algemene zin ter sprake kwamen. De tekst, zoals die in het blad ver scheen, heeft Kuipers nooit onder ogen gehad. Hij vindt dat zijn uitlatingen van een half jaar terug in een zoda nige context zijn geplaatst, dat het artikel op geen enke le wijze zijn mening weergeeft. Sportwereld Honkbal San Diego Padres won de tweede wedstrijd uit de world series met 5-3 van Detroit Tigers. De stand is nu 1-1. Tennis Vekemans, Koever mans, Simon en Vermeeren verloren in de eerste ronde van het sateliettoernooi in Go- rinchem. Gisteren verloren ook Eric Wilborts (5-7, 7-6, 4-6 tegen de Zuidafrikaan Brian Levine) en Tom Nijssen (7-6, 6-7, 2-6 tegen de Zwitser Do- minik Utzinger). Voetbal Frans Thijssen heeft een contract getekend tot het einde van dit seizoen bij Fortuna Sittard. IJshockey Amsterdam ver- sloeg Den Bosch voor de com petitie met 8-1 (2-0, 5-0, 1-1). Monsterscore Borussia MG MONCHENGLADBACH Borussia Mönchengladbach, dat 27 wedstrijden op eigen veld ongeslagen was, onder streepte gisteravond die su perioriteit nog eens. Degra datiekandidaat Eintracht Braunschweig werd op de achtste wedstrijddag van de Bundesliga met 10-0 versla gen. Topscorer was Uwe Rahn met drie treffers. Weinig strijd schaaktoernooi TILBURG De Hongaar Ribli heeft in de zevende ronde van het Interpolis- -schaaktoernooi afgezien van een poging zijn voor sprong uit te breiden. De koploper nam gisteren met zwart geen enkel initiatief te gen John van der Wiel, die in zijn tweede Tilburgse toernooi grossiert in nederlagen. Op de twintigste zet bood Ribli remi se aan, hetgeen door de hek- kesluiter na enig beraad warm werd verwelkomd. Omdat ook Timman en Ljubojevic teleur stellend de strijd schuwden en in vroeg stadium de schermut selingen staakten, veranderde er nauwelijks iets aan de kop van de ranglijst. Meer strijd was er bij Portisch - Miles, Beljavski - Htlbner en Smyslov - Sosonko. De laatste was zijn inzinking nog niet te boven - ondanks zijn overwin ning in de afgebroken partij tegen Van der Wiel op woens dag - en leed zijn vijfde neder laag. Tegen de bejaarde Rus wilde hij de zaken opnieuw geforceerd afdwingen. Die on stuimigheid werd door Smys lov geroutineerd afgestraft. Beljavski, winnaar in 1981, en Hübner deelden het punt na een zeer onorthodox duel. Het verloop van de zetten in de partij tussen Timman en Ljubojevic is wit: Timman (Ned); zwart: Ljubolevic (Joe) 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, d7-d6; 3. d2-d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8-£6; 5. Pbl-c3, a7-a6; 6. Lcl-g5, e7-e6; 7. f2-f4, Dd8-b6; 8. Pd4-b3, Lf8-e7; 9. Ddl-f3, Pb8-d7; 10. 0-0-0, Db6-c7; 11 Lfl-d3, h7-h6; 12. Lg5-h4, g7-g5; 13. Lh4-g3, g5xf4; 14. Lg3xf4, Pd7-e5; 15. Df3-e2, b7-b5; 16. a2-a3, Ta8-b8; 17. Thl-fl, Pf6-d7. Remise. sportuitslagen PAARDESPORT Military Boekelo Stand na 41 van de 82 combinaties in de dressuur is: 1. Willy Huizing (Ned) Chico 48.40 punten, 2. Twan van Woenset (Ned) Ronelia 49.60, 3. Lin da Laidig-Slavin (VSt) High Brow 51.40, 4. Hans Brugman (Ned) Patrick 53.80, 5. Tanya Longson (GBr) Pink Fizz 54.60, 6. Anna Hermann (Zwe) Skoeldmoens U. 57.40. 7. Martin Lips (Ned) Baby Face 57.60. 8. Jean Teu- lere (Fra) Godelureau 58.40, 9. Slmo- ne Richter (Brd) Imp 59.00, 10. Eddy Stibbe (Ned) Autumn C. 59.40, 10. Michel Bouquet (Fra) Perigourdan 59.40, 13. Angela Rohof (Ned) Boa's R. B. 61.20, 25. Magda van Loo (Ned) Emerald Star 67.20, 30. Wout Jan van de Schans (Ned) Brunell 70.20. 33. Theo Bosch (Ned) Smuggler 73.40, 37. Ramon van Reine (Ned) Rock of Massada 76.60. WIELRENNEN Ronde van Piemonl 1. Christian Jourdan (Fra) 185 kilome ter in 4 uur 42 minuten 19 seconden. 2. Acacio da Silva (Por) op 9 secon den, 3. Teun van Vliet (Ned). 4. Kim Andersen (Den), 5. Giuseppe Petito (Ita), 6. Rudy Rogiers (Bel), 7. Jorgen Pedersen (Bel) alien in dezelfde tijd als Da Silva, 8. Bruno Wojtinek (Fra) op 23, 9. Giovani Mantovani (Ita), 10. Pierino Gavazzi (Ita). 20. Johan van der Velde (Ned). 51. Sean Kelly (ler), 80. Claude Criquelion (Bel) alien in dezelfde tijd als Wojtinek. SCHAKEN Toernooi Tilburg Zevende ronde: Smyslov (Sov)-So- sonko (Ned) 1-0, Portisch (Hon)-Miles (Eng) afgebroken. Timman (Ned)-Lju- bojevic (Joe) 0,5-0,5, Van der Wiel (Ned)-Ribli (Hon 0,5-0,5, Toekmakov (Sov)-Andersson (Zwe) 0,5-0,5, Bel javski (Sov)-Hübner (Wdl) 0,5-0,5. Stand: 1. Ribli 5 punten. 2. Ljubojevic 4,5, 3. Miles 4 plus 1 afgebroken par tij, 4. Beljavski. Hübner. Timman. Toekmakov allen 4, 8. Andersson 3,5. 9. Portisch 3 plus 1. 10. Smyslov 2,5, 11. Sosonko 1.5, 12. Van der Wiel 1. DAMMEN Wereldkampioenschap in Dakar Zesde ronde: Stokkel (NedJ-Scholma (Ned) 1-1, Autar (Sur)-Ndiaye (Mali) 0-2, Koeperman (Sov^Van der Wal (Ned) 0-2, Jansen (Ned)-Meless Me mel (Ivo) 0-2, Kaplan (VSt)-Clerc (Ned) 0-2, Wirni (SovJ-Wigman (Sov) 1-1, Diallo (Sen)-Kane (Sen) 2-0, Der (Sen)-Kornjevskl (Sov) 0-2, Gantwarg (Sov)-Dubois (Fra) 2-0, Guinard (Fraj- Baljakin (Sov) 0-2. Stand: 1/2 Gantwarg en Kornjevski beiden 9 pnt. 3/6 Clerc, Diallo, Schol ma en Wigman allen 8 pnt, 7. Meless 7 pnt, 8/12 Baljakin, Koeperman, Ndiaye, Stokkel en Wirni allen 6 pnt, 13/15 Jansen. Kaplan en van der Wal allen 5 pnt. 16/18. Autar, Dubois en Guinard allen 4 pnt, 19/20. Der en Karte beiden 3 pnt. BILJARTEN Driebandentoernooi In Uitgeest Eerste ronde: Rini van Bracht-Chrlst van der Smissen 50-29/39, Piet de Jong- Eddy van der Looy 50-42/43, Ludo Dielis (Bel)- Joop de Wilde 50- 43/40, Richard Bitalis (Fra) -Ab Ver louw 50-39/39. Tweede ronde: Ceulemans (Bel)-Van der Smissen 50-29/22. Dielis - Ver louw 50-35/35, De Jong -De Wilde 50-35/45, Bitalis -Van Looy 50-38/37. Stand: 1. Ceulemans 2/50/22/14/2.272, 2. Van Bracht 2/50/39/6/1.282. 3. Bitalis 4/100/80/7/1.250. 4. Dielis 4/ 100/87/12/1.149, 5. De Jong 4/100/88/6/1.136, 6. Van der Looy 0/80/80/6/1.000, 7. v.d. Smissen 0/58/61/9/0.950, 8. De Wilde 0/78/85/9/0.917, 9. Verlouw 0/74/90/7/0.822.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17