TAFEL Praten over geloven hoeft niet te leiden tot één belijdenis £eidóc6oincatg lïTïïTl Succes breekt op, dat zal ook Lubbers helaas ontdekken HP deÜPENE kerk wereld Gereformeerden handhaven steun aan bevrijdingsbeweging ANC Lubbers: „Kabinet voert een actief vredesbeleid" DE TIJD ACHTERGROND CatdwQowuvnl DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 PAGflfpf] Geen eerstegraads theologie voor Leeuwarden Minister Deetman (Onderwijs) ziet geen reden de Noordelijke Leergangen in Leeuwarden alsnog een eerstegraads MO-oplei- ding voor godsdienstleraren toe te kennen. De bewindsman zegt in antwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer dat er geen sprake van is dat hij Leeuwarden dergelijke toe zeggingen heeft gedaan. Wel heeft de bewindsmans in juni van dit jaar Leeuwarden een opleiding tot leraar godsdienst toege wezen. maar daarbij is volgens hem niet expliciet gesproken over eerste-, tweede- of derdegraads-opleidingen. Hij blijft der halve op het standpunt dat hij geen beloften schendt door Leeuwarden alleen een tweede- en derdegraads opleiding toe te kennen. Bijbelmarathon in Australië Gekleed in de nationale klederdracht van Wales, waaruit zij afkomstig is, heeft de 25-jarige medewerkster van het Australi sche bijbelgenootschap Mary Hughes tussen 18 augustus en 6 oktober een 950 kilometer lange voettocht gemaakt van Syd ney naar Melbourne. Met haar bijbel-marathon wilde zij de herinnering levend houden aan Mary Jones uit Wales, die tweehonderd jaar geleden werd geboren en in een tijd waarin bijbels moeilijk waren te krijgen een voettocht van veertig km heeft gemaakt om een exemplaar te bemachtigen. Deze voet tocht vormde een stimulans voor de oprichting van het Britse bijbelgenootschap in 1804. Veel heb ik geleerd van mijn onderwijzers, meer van mijn makkers, het meest van mijn leerlingen. GEREFORMEERDE SYNODE: Het is goed als de gemeente leden met elkaar over hun verwoording en beleving van het geloof spreken. Maar in het kader van het project „Geloven beleven" is het on gewenst ernaar te streven, dat deze gesprekken tot een „eenparig getuigenis" van het geloof leiden, dat wil zeg gen tot één gezamenlijke be lijdenis. Deze conclusie trok de gere formeerde synode gisteren in Lunteren bij de bespreking van het catecheseproject „Geloven beleven". In het begin van de jaren zeventig heeft de synode gepleit voor een geschrift, waarin de ge reformeerde belijdenis zou worden vertaald naar de he dendaagse situatie. De hoog leraren G.C. Berkouwer en H.N. Ridderbos schreven een concept van deze zogeheten eenparige geloofsgetuigenis, dat in het midden van de ja ren zeventig door de synode werd aanvaard. De synode deinsde er echter voor terug hun geschrift de status van een belijdenisgeschrift te ge ven. Zij besloot het aan de Kerken „aan te bevelen als een samenvatting van hoofd zaken van het kerkelijk belij den". Voorts werd besloten naar aanleiding van het ge loofsgetuigenis een cateche seproject op te zetten. Daarbij ging het erom dat mensen el kaar zouden helpen bij de verwoording en beleving van hun geloof. Het project zou „mensen moeten helpen el kaar te ontmoeten, samen als pasgeboren kinderen geloofs- woorden te stamelen, die uit ons hart komen als antwoord op de bijbelse woorden en die elke vanzelfsprekendheid missen". De synode droeg gisteren de sectie toerusting van het deputaatschap „toe rusting en opleiding" op, het catecheseproject op te nemen in de werkzaamheden waar mee zij de plaatselijke Ker ken ten dienste staat. Diverse leden van de synode hadden moeite met het opge ven van het eenparig geloofs getuigenis als uitgangspunt voor gesprekken in de ge meenten over belijden. Me vrouw E. Eikerbout en (Rot terdam) en ds. J C. Verhoog (Franeker) wilden de synode via een amendement laten uitspreken, dat het eenparig geloofsgetuigenis een waar devolle plaats kan hebben in de verwoording van het actu ele belijden. De synode aan vaardde hun voorstel met een meerderheid van één stem. In liefde trouw Naast het document „Gelo ven beleven" kwam gisteren op de synode ook de pastora le handreiking „In liefde trouw zijn" ter sprake. Om te voorkomen dat de in deze handreiking ingenomen standpunten de status van sy nodale uitspraken zouden krijgen, besloot de synode geen uitspraak te doen over vier bezwaarschriften tegen dit rapport. In de nota, die in november 1982 door de synode voor dis cussie naar de plaatselijke kerken werd gestuurd, wordt het huwelijk op één lijn ge bracht met andere relaties. In de bezwaarschriften werd hierop kritiek geleverd. De synodecommissie die zich met de bezwaarschriften had bezig gehouden, had voorge steld geen gevolg te geven aan het hierin vervatte ver zoek om „In liefde trouw" te rug te nemen of te herschrij ven". Door geen oordeel te geven over de bezwaarschrif ten voorkwam de synode dat de handreiking een synodale status zou krijgen. Na het welkomstceremoniëel droeg de paus in de open lucht een mis op. Vandaag is hij doorgereisd naar de Do minicaanse Republiek waar hij de opening van de alge mene vergadering van de La- tijnsamerikaanse bisschop penconferentie (Celam) zal bijwonen. Geestdriftig onthaal paus in Spanje Honderden gelovigen hebben paus Johannes Paulus II gis teren bij zijn aankomst op het vliegveld van Zaragoza in Spanje een geestdriftig wel kom bereid. Koning Juan Carlos en diens echtgenote (zie foto) begroetten de ker kelijk leider onder aan de vliegtuigtrap, terwijl aan het einde van de rode loper pre mier Felipe Gonzales, vier mi nisters en alle Spaanse bis schoppen de paus opwacht ten. De Gereformeerde synode blijft de Zuidafrikaanse be vrijdingsbeweging ANC (Af rican National Congress) steunen. Zij verwierp giste ren, met slechts zeven stem men vóór, een amendement van ouderling J. Roelfzema (Doorn), die de steun aan het ANC wilde intrekken. De synode besprak gisteren brieven van acht Kerken en één classis (regionale verga dering), waarin bezwaren werden ingebracht tegen de besluiten van de synode uit 1982 inzake het ANC en het speciale fonds van het Pro gramma ter Bestrijding van het Racisme van de Wereld raad van Kerken (PCR). De Gereformeerde Kerken steu nen het ANC door de huur van een kantoor in Brussel te betalen. Het ging dit jaar om een schenking in natura ter waarde van tienduizend gul- Roelfzema hekelde de com munistische invloed in het ANC. „Alle sleutelposten binnn ht ANC ijnin haen vancommunste", aldus Roelf zema. Hij wilde de steun aan het speciale fonds van htjt PCR wel handhaven, ook al wordt uit dit fonds humani taire hulp aan het ANC gege- De synode bleef eveneens bij haar oproep dat de politieke en economische druk op Zuid-Afrika moet worden versterkt „uit solidariteit met hen die lijden onder het ge weld van de apartheidspoli tiek en op grond van hun op roepen". De synode ging ak koord met een voorstel van ouderling mevrouw W.E.J. Hamberg (Amsterdam), dat met de steun aan het ANC het gebruik van geweld in de bevrijdingsstrijd niet wordt goedgekeurd. Wel erkende de synode dat zij niet het recht heeft voor te schrijven hoe het ANC in zijn situatie moet handelen. HDEr Een gleuf in de markt U™ De gemeentebesturen van de grote steden doen hun bes! stadscentra en de daar gevestigde voorzieningen en bedrif voor het particuliere verkeer bereikbaar te houden. Tpoiit voortbestaan van de vaak oude centra is van het succes loog. dit streven afhankelijk. De hoogte van de parkeertarieven 2 moet ervoor zorgen dat met name op de drukste punteniom to's niet langer blijven staan dan noodzakelijk. H'11^ De hoofdstad heeft een gat in de markt ontdekt. Daarjblijv gint deze week naast de al bestaande voorzieningen *e Le bewoners van het centrum een experiment van langi0UW( keren tegen vaste dag-, week- en maandtarieven, de zr' naamde „loodgietersvergunning". Met een dergelijke kan men bij elke parkeermeter terecht; néést het parkeeif geldt ook voor de houder van zo'n parkeermeterkaart ontij roepelijk de wielklem. AlS aanvullende voorziening lijkt het een zinnige zaak I de automobilist die langer dan de maximaal toegestane B bij een parkeermeter wil staan, daartoe de gelegenheid w geboden. Toch is het niet ondenkbaar dat lang-parkeen de kort-parkeerders gaan verdrijven van de plaatsen diej voor hen zijn ingericht. Om die reden willen gemeenten Leiden en Den Haag er niet aan. Het is voor de vroede v ren van de hoofdstad dus zaak zich te hoeden voor de ve ding van gemakkelijk gewin: meer kaarten te verkopen de beschikbare parkeerruimte toelaat. Daardoor zou stadscentrum juist minder bereikbaar worden. Een m koetje verandert dan al gauw in een paard achter de waj eV n W h i jrste B k 1 P* ir DEN HAAG Premier Lubbers is het niet eens met de ^id< verwijten die vanuit de Kamer zijn geuit over het vredes igen veiligheidsbeleid van het kabinet. De overgrote meerder^ v; van de Kamer had bij de algemene beschouwingen aanged Jn(j gen op meer Nederlandse initiatieven ter bevordering van spanning en wapenbeheersing en een minder passieve houi van het kabinet inzake het uitdragen van het rakettenbesluit1 in juni werd genomen. alba „We zijn wel degelijk met het juni-besluit de boer op gega ns pareerde Lubbers de geuite kritiek. Vervolgens somde hij de tiviteiten op die het kabinet sinds de geruchtmakende beslis over de kruisraketten heeft ondernomen. „We hebben ten ee de NAVO-partners geïnformeerd en het besluit toegelicht, wat minister De Ruiter overigens deze week op de NAVO eenkomst in Italië opnieuw doet. Ten tweede heeft minister den Broek een brief aan de Russische minister van Buitenlai Zaken Gromyko geschreven, hij heeft een gesprek gehad ft zijn ambtgenoot uit de DDR, hij heeft Gromyko vervolgens! sproken tijdens de vergadering van de Verenigde Naties heeft hem tevens uitgenodigd naar Nederland te komen". De premier gaf toe dat Gromyko had gezegd dat hij het Nel landse rakettenbesluit ingewikkeld vond, maar, zo zei Lubi „Inmiddels wel gebleken dat het besluit Gromyko niet gfl Siberisch heeft gelaten". Dat blijkt volgens Lubbers onder r uit het feit dat de Rus de uitnodiging heeft aanvaard om irl derland op bezoek te komen. „We hebben niet de illusie d Sovjet-Unie zijn beleid nu zal afstemmen op het Nederland! kettenbesluit, maar er is in ieder geval al een stapje in de g richting gezet", aldus Lubbers. „Ik ben er nog steeds van c tuigd dat ons besluit een kans maakt. Het zal zeker effect 1 Gebakken scholfilet met gesmoorde tomaten en aardappelpuree bitterkoekjesvla Voor twee personen hebt u nodig: circa 200 g scholfilet, zout, peper, paar lepels bloem, olie, 15 g boter; 1 grote ui, knoflook, 1 lepel olie, 400 g tomaten, zout, peper, paar lepels sherry, half bekertje zure room, peterselie; OJ> 1 kg aardappelen, zout, peper, nootmuskaat, melk, 10 g boter; 4 bitterkoekjes, 2 lepels rum of melk, halve liter melk, 25 g custard, 30 g suiker. Spoel de filets af met koud water, leg ze in een vergiet en strooi er zout over. Meng de bloem met zoveel water dat het een papje wordt met de dikte van yorhurt. Warm een bodempje olie met de bo ter in de koekepan, haal de filets door het bloempapje en leg hem in het vet als de bo ter bruisend gesmolten is. Bak de vis in ruim vijf mim- nuten bruin en gaar en houd hem daarna warm en een bord met daarop omgekeerd schoteltje (zodat het vet uit de vis kan lopen). Fruit dunne uiringen en ge perste knoflook lichtbruin in de olie. Doe er de ontvelde en in vieren gesneden toma ten bij en laat het mengsel tien minuten smoren. Af aak het gerecht op smaak met zout en peper. Meng in de schaal de sherry met de zure room en schep er het torna- tenmengsel door. Strooi er veel fijngeknipte peterselie over. Week de bitterkoekjes in rum of melk. Zet de helft van de melk op. Meng cus tard. suiker en weinig koude melk tot een papje. Schenk daar wat hete melk bij, doe het mengsel in de pan en laat de vla onder flink roeren even koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe en laat de vla koud worden. Maak de bitterkoekjes wat kleiner en leg de vla er op. JEANNE vasKKNS Een pleidooi voor de bouw van nieuwe kerncentrales in ELSEVIER. „Wij lopen tien jaar achter op onze buren. Dat heeft ons en de industrie veel gekost. We moeten dus de draad weer oppakken. Juist zoals bij de ruimtvaart heeft het bouwen aan kern energie een geweldige uit straling op de rest van het bedrijfsleven". Een commentaar bij de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer concludeert: „Deze regeringsploeg zal veel meer aandacht moeten beste den aan het verduidelijken van het beoogde doel van het beleid Een aantal van 830.000 werklozen is onduld baar hoog. Het kabinet geeft de oppositie helaas nog teveel kans hiermee electorale suc cessen te boeken". Voorts een artikel over de toenemende zelfdoding bij de oudere jeugd (in EG-landen derde doodsoorzaak binnen die categorie). „De ervaring leert dat het vooral schort aan kennis en kunde bij de eerste opvang van jongeren na een poging. Het shock-ef fect van een suïcide-poging met de daarmee gepaard gaande verwarring en ver lamming manifesteert zich niet alleen bij familie, maar ook bij hulpverleners". Elders in het blad de voor spelling dat Boskalis een gro tere financiële klap gaat wor den dan RSV. „Bankiers spreken als hun vrees uit dat, gelet op het feit dat voor de onderneming weinig licht aan de horizon zal komen, de verliezen van Boskalis zullen moeten worden gekenschetst als de grootste klap die ban ken en Staat ooit te verwer ken hebben gekregen". Een groot artikel over de heersende fitness-cultusin de HAAGSE POST. Een fysio therapeut: „Sinds die fitness clubs bestaan, hebben wij een dik belegde boterham. Uit eindelijk belanden ze alle maal bij ons. Ik geloof dat de trainers van die clubs net zo weinig van sport afweten als de mensen die ze moeten trainen". Voorts een gesprek met pre sident-directeur Van den Berg van de Landbouwcoöp eratie Cebeco. „De Neder landse boer en tuinder zal zich voorlopig nog kunnen aanpassen aan het verande rend voedingsmiddelenpa troon, want naarmate het in- Ben Eikerbout (ex-Vara) in de HAAGSE POST: „De om roepen zijn absoluut ver wend". komen toeneemt, stijgt de vraag naar veredelde pro- dukten. Het gaat er dus om dat de Nederlandse agrari sche produkten zo modern mogelijk worden vervormd. De hoeveelheid aardappelen die we via de warme maaltijd gebruiken, neemt af, maar wat wij aan aardappelen in andere vorm eten, blijft toe nemen". Ook een interview met de vroegere Vara-presentator Ben Eikerbout die na een conflict bij de omroep voor zichzelf begon en nu onder meer manager is van Koos Postema, Sonja Barend en Willem Ruis. „De omroepen hebben jarenlang in een ge weldige weelde geleefd. Ze maken zich nu te sappel over een minimale bezuiniging. Ze zijn absoluut verwend. De monopolie-positie willen ze niet kwijt. Ik vind het ge zeur, getuigen van weinig dynamiek. Als ze zich nou eens bij de economische rea liteit neerleggen, dan kan de produktiewijze een stuk effi ciënter". Een kritisch artikel tenslotte over de Raad voor het zuiver wetenschappelijk onderzoek. „De tienen met twee griffels, de Cruijffs en de Pietje Kei zers van de universitaire vel den, krijgen een contract van vijf jaar om uit naam van volk en vaderland zichzelf verder te ontwikkelen. Het oogt heel aardig, het gaat om briljante jongelui, maar er zit geen enkele lijn in". Aandacht in VRIJ NEDER LAND voor de twijfelachtige declaraties die Janmaat van de Centrumpartij zou hebben ingediend voor zijn tv-optre- dens in het kader van de zendtijd voor politieke partij en. Adviseur Bruins van de regeringscommissaris voor de omroep: „Wij hebben zelf geen onderzoek tegen de Centrumpartij lopen, maar als dit zo doorgaat, als ze zelf blijven stellen dat er gefin geerde nota's zijn ingediend, dan wil ik ook wel eens we ten of wij dan niet alsnog een bedrag terug te vorderen hebben. Maar vooralsnog ben ik niet van plan om in die hetzes te treden". Elders uitspraken van de be roemde filmkomiek Stan Laurel over humor. „Die praatprogrammajongens met die enorme grote monden die zichzelf allemaal zo geweldig leuk vinden, daar heb ik een gloeiende hekel aan De meeste van die jongens staan op het toneel om zichzelf be ter te voelen na afloop, ter wijl het eigenlijk andersom moet". Een interview ook met Hanneke Groenteman, bekend van tv en radio. „Ik vind mijn vak steeds minder interessant. Een stuk van mezelf blijft er altijd buiten. Wanneer je prominent met het feminisme bezig ben, word je door de buitenwereld in een inwrikbare rol ge duwd waardoor je je het bijna niet meer kunt permitteren om een en ander te relative ren". Een artikel tenslotte over de handgelden die Ajax aan zijn topvoetballers betaalt. „Ling kreeg een tekengeld van drie keer honderdduizend gulden voor zijn tot 1982 lopende contract, naast zijn basissala ris van 50.000 gulden en zijn premier van 1250 gulden per punt". Oud-premier Van Agt mij mert in DE TIJD over verle den, heden en toekomst. „Voor de terecht zeer succes volle heer Lubbers valt te vrezen dat hij ook hij de wet matigheid zal moeten meebe leven, dat succes weerstan den oproept. Er zijn nog geen tekenen die daarop duiden, maar je moet eens kijken, hoe lang dat bij mij goed is gegaan. Ik ken dat wereldje, heren. En succes breekt op, dat zal ook Lubbers helaas ontdekken". Aandacht ook voor een we tenschappelijk experiment in Utrecht waaruit zou blijken hoezeer mensen in staat zijn uit blinde gehoorzaamheid medemensen te kwellen. „In veel mensen huist een poten tiële Eichmann. Dit mag on gemeen hard, ja, onverant woordelijk klinken, maar het past in onze opvatting dat Eichmann als vertegenwoor diger van het moderne, ad ministratieve geweld een doodgewoon persoon is. Hij is geen crimineel, maar gewoon gehoorzaam". Ook hier een artikel over het wankelende Boskalis-con cern. Voorzitter Dubbeldam van de verontruste aandeel houders: „Volgens mijn in formatie is er op grote schaal misbruik van voorkennis ge pleegd. Cliënten van de Amro-bank zijn drie of vier weken geleden gewaar schuwd, dat ze hun aandelen moesten verkopen. Maar je kunt het natuurlijk niet be wijzen, want zulke zaken gaan mondeling". De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer worden door DE GROENE AM STERDAMMER benut om de vraag te beantwoorden hoe veel macht het parlement nog heeft. „De Kamer luis tert, zwijgt, stemt toe of pro testeert op basis van onvolle dige informatie waardoor het protest in de ogen van de goed-geïnformeerde minis ters ~n topambtenaren snel iets lachwekkends krijgt. In de wereld van financien en miljardennota's schiet het parlement met klappertjes". Industriebond-voorzitter Dick Visser zegt in een inter view: „Ik kan me goed voor stellen dat de overheid straks zegt: nou, werkgever, we kunnen je niet dwingen om arbeidstijdverkorting door te voeren, maar we kunnen je wél een tweemaal zo hoge ww-premie laten betalen, want jij bent de veroorzaker van de werkloosheid. Dat sluit ik helemaal niet uit". Verder een verhaal over de opkomst en ondergang van de poptempel Paradiso. „Er zou een wereld komen, waar in we allemaal gelukkig wa ren en wij maakten muziek en anderen timmerden stoel tjes en naaiden de kleertjes. Ja, het was wat onnozel en ik schaam me er nu ook wel een beetje voor". Aandacht tenslotte voor de tweeverdie ners en het aspect van de controle. „De brave en de bange burgers zullen de si gaar worden, terwijl de onge hoorzame en brutale burgers zullen blijven kruipen waar ze niet kunnen gaan. En zo kunnen we jaren vooruit in het nationale fraudespel, want echt langdurig water dicht kan het systeem nooit worden". Van Amerongen hoofdredacteur van De Groene AMSTERDAM Martin van Amerongen (43) is met ingang van 1 januari 1985 benoemd tot hoofd redacteur van het opinie weekblad „De Groene Amsterdammer". Van Amerongen was re dacteur van het dagblad Het Vrije Volk en van het opinieweekblad Vrij Nederland. Hij is thans werkzaam als zelfstandig schrijver-journalist. Hij schreef boeken over on der meer Heinrich Hei ne, Jeanne D'Arc en Si mon Wiesenthal. Onder het pseudoniem ing. H A. Scheuringa corres pondeerde Van Ameron gen met vooraanstaande figuren uit de wereld van politiek en cultuur. Bij De Groene Amster dammer vormen nu nog Geert Mak en Geke van der Wal ad interim de hoofdredactie. In HERVORMD NEDER LAND praat de Zuidameri- kaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff over zijn ver hoor in Rome. „Ik voelde me als iemand die door de Rode Brigades werd ontvoerd. Ik vroeg mijn begeleiders nog of ze ook handboeien bij zich hadden. Een van hen ant- men, zelfs niet mijn gene- raal-overste of mijn broer, de theologie-professor". Ook een gesprek met Jetty Krever, die jeugdboeken schrijft voor kinderen met leesmoeilijkheden. „Een kind, dat niet kan lezen, is enorm gehandicapt. Dat kan het echt wel vergeten. Bo vendien geeft het lezen van boeken een groter begrip voor andere kinderen, ande re situaties. Je krijgt er een bredere basis voor je oordeel door". HN praatte ook met Willy Vandersteen, de geestelijke vader van Suske en Wiske, van wiens in november uit komende 200ste album al 700.000 exemplaren zijn be steld. „Vroeger zei men, dat het stripverhaal eigenlijk iets was voor debielen en dat het de verbeelding van normale kinderen zou lamleggen. Niets is minder waar. Alleen: nu is men geneigd het strip verhaal te promoveren tot de negende kunst. Dat is ook nergens voor nodig". Een interview tenslotte met de Duitse kernfysicus en pa cifist Von Weizacker. „Je leest vaak die hartstochtelij ke beschrijvingen van de to tale atoomramp. Ik vind het ongelukkig dat men met die beschrijvingen komt. Want ze leiden ertoe dat de mensen zeggen: die oorlog komt wel of hij komt niet. In beide ge vallen kan men zich niet goed voor de vrede inspan- Af en toe zon DE BILT Er is een gekomen aan de bijzonder I te periode, die vijf wekenr duurd heeft. Een hogedrul bied zal de komende dagenj weer bepalen en dat betely droog weer. Of het ook zot wordt hangt van de vorr van mist af en die kan in ol ber bijzonder hardnek!] zijn. Morgen moet het centrum Lj het hogedrukgebied ba Belgie komen te liggen en F is er, zeker in de zuide| provincies, maar weinig t In de komende nacht en I tend is er plaatselijk al 1 vorming en de tempera! daalt tot ongeveer acht gral Overdag is de zon er af err en het kwik loopt 's midF tot ongeveer vijftien gr| op. lidei Tijdens het weekeinde hak v; de temperatuur sterk af de eventuele mist. In hardi) sch kige mistgebieden wordt niet warmer dan een graaf elf maar op plaatsen waat zon langdurig schijnt kan nog wel achttien graden den. ïmorgen 08.00 Max Min femp lamp Twente Vhssingen «bew. 23 14 M.bew. 16 13 0 Helsinki Klagenfurl Kopenhagen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2