Nederlandse zakenman heeft goede naam bij Arabieren" 8,75% Scargill krijgt boete wegens beledigen hof MAHMOED RABBAM, EX-CONSUL VAN KOEWEIT: Duarte weigert over machtsdeling te praten Washington tegen nucleaire samenwerking België-Libië Tindemans sprak met Arafat I W-macht moet plaats innemen iran Israëlische militairen Een geiser of een boiler? Uw Gasbedrijf adviseert. BUITENLAND &iidóe.Qowumt DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 PAGINA 17 itamine E zou risico's n roken verkleinen ^^)NDEN Rokers zouden de kans op ^rtaanvallen en longbeschadigingen unnen verkleinen door te zorgen dat zij ^^eer vitamine E binnenkrijgen. Dit zei PRichard Cottrell in een gisteren ver benen bulletin van de Britse Voedings- vg ad it )lgens Cottrell, medisch directeur van pZe Voedingsraad, is bij proeven op die- 235! n gebleken dat vitamine E de longen iso'j schermt tegen sigarettenrook en helpt 2570 irtaan vallen te voorkomen. Cottrell aarschuwde evenwel voor overdreven 585 itimisme, aangezien nog onderzocht 54'* it worden of het vitamine ook bij men- positief werkt. Vitamine E is onder Jere aanwezig in plantaardige oliën, i,« je groenten en vooral in tarwekiemen. Zweden voorkomt smokkel geheime computerbanden STOCKHOLM De Zweedse douane heeft uiterst geheime Westduitse compu terbanden in beslag genomen, waarvan wordt aangenomen dat ze naar het Oost blok moesten worden gesmokkeld. De banden werden gevonden tussen de be zittingen van een zakenman, die ervan wordt verdacht een sleutelrol te spelen in een organisatie die zeer moderne en geheime westerse technologie naar het Oostblok smokkelt. Anders dan haar westerse handelspartners heeft het neu trale Zweden geen wet die export van geavanceerde technologie naar het Oost blok verbiedt. Maar het heeft wel regels ingevoerd die het land ervan moeten weerhouden een „doorvoerstation" van zulke goederen te worden. MilosForman bij feestelijke Amadeus De in Amerika wonende Tsje chische regisseur Milos For- man (derde van rechts, met bril) was gisteravond aanwezig bij de feestelijke première van zijn film „Amadeus" in het Am sterdamse Cineramatheater. Naast hem hoofdrolspeler Tom Hulce, die de rol van het genie Mozart vertolkt, tweede van links assistent-producer Bertil Ohlsson, daarnaast producent Saul Zentz. De opbrengst van deze voorstelling kwam in z'n geheel ten goede aan het Con certgebouw dat een ingrij pende renovatie zal onder gaan. X DEN HAAG Voor 325,i Mahmoed Salim Rabbani loss'! is deze w^ek een tijdperk afgesloten. Als consul- i. honorair van Koeweit heeft hij achttien jaar 3gj een bemiddelende rol 49: vervult in de Arabisch- 2*l' Nederlandse betrekkin- n gen. Maar met de benoe- «o ming van de eerste am- JSJj bassadeur van Koeweit in Den Haag is zijn taak voltooid, hoewel hij geenszins de indruk wekt dat hij als bemid delaar in de Arabisch- Nederlandse contacten en als pleitbezorger van de Palestijnse zaak op zijn lauweren wenst te gaan rusten. Rabbani heeft in de loop der jaren een vooraanstaande plaats veroverd in het Haag- se society-leven en het ziet er i4Mniet naar uit dat hij het corps ^diplomatique vaarwel gaat 22'3zeggen. Op recepties in Den l420,OHaag worden de geruchten 652$*teeds sterker, dat hij consul- 37» honorair van Jordanië in ons 154 5 land zal worden. Hoewel neo.'a! Rabbani dit gerucht niet ont- 197si 6eeft bij er om proto- 9,6j|tt>llaire redenen de voorkeur wroofaan om hierover nog even te iwijgen. "t> Zijn laatste wapenfeit als consul-honorair van Koeweit zijn bemiddeling geweest in het bezoek dat premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) over tien dagen aan dat land zullen brengen. Het is dan de eerste keer dat een Neder landse premier een officieel bezoek aan Koewit brengt. Volgens Rabbani (49) wordt het een belangrijk bezoek, omdat „de economische per spectieven in de Arabische wereld geleidelijk weer beter jworden. Er zijn daar nog ont zettend veel projecten uit te voeren". Het gesprek komt dan van zelf op de Nederlandse za kenman, die volgens Rabbani in de loop der tijd „een goede naam heeft opgebouwd in de Arabische landen". „Welis waar heeft dit enige moeite gekost. In tegenstelling tot andere Westeuropese zaken lieden is de Nederlandse za kenman erg moeilijk tijdens onderhandelingen. Voordat hij een contract tekent, wil hij eerst precies weten wat zijn rechten en plichten zijn. Dit heeft weieens in Arabi sche landen de indruk ge wekt, dat de Nederlandse za kenman eigenlijk geen con tract zou willen sluiten. Maar de ervaring heeft geleerd, dat als hij eenmaal een contract heeft gesloten, hij bijzonder betrouwbaar is en dat is een zeer belangrijk gegeven voor Arabieren". Rabbani woont al sinds 1956 in Nederland. Hij leidt al vele jaren het bureau Meper (Middle East Bureau for the Promotion of Economie Rela tions). Een eerste blik in zijn statige bureau aan de Amali- astraat in Den Haag overtuigt de bezoeker er meteen van, dat Rabbani een gefortu neerd man is, die een gedeel te van zijn vermogen heeft belegd in schilderwerken van Nederlandse meesters. In het openbaar Tijdens de Oktober-oorlog van 1973 trad Rabbani voor het eerst in het openbaar. Hij greep de Arabische olieboy cot aan om in ons land de Arabische en vooral de Palestijnse zijde van het Mid- den-Oosten-conflict uit de doeken te doen. Dat werd hem niet altijd in dank afge nomen. Maar nu kijkt hij ontspannen terug op die be wogen dagen. „Voor mij zelf vormen de gebeurtenissen in 1973 een van de moeilijkste Mahmoed Rabbani blikt tevreden terug op de achttien jaar, dat hij consul-honorair was voor het oliestaatje Koeweit. tijden uit mijn leven, omdat ik hier een gecompliceerde boodschap moest overbren gen. Aan de ene kant wilden wij de contacten met Neder land verbeteren. Maar de middelen die wij toen ge bruikten waren allerminst vriendelijk. Gelukkig be grijpt men nu in Nederland dat de Arabische wereld juist heel graag wil samenwerken, waardoor de wederzijdse be trekkingen aanmerkelijk zijn verbeterd. Hoe beoordeelt u nu het Ne derlandse Midden-Oosten standpunt? Rabbani: „Vergeleken met vijftien jaar geleden bestaat er nu in Nederland veel meer begrip voor de Arabi sche zaak. Ik constateer dan ook een drastische verande ring in Nederlandse opvat tingen. Momenteel erkent de Nederlandse regering en een groot deel van de publieke opinie het zelfbeschikings- recht van het Palestijnse volk. De verandering in het Nederlandse standpunt is echter ook grotendeels aan Israël zelf te danken. Ik denk in dit verband aan de ge beurtenissen Libanon. Over het algemeen genomen ben ik tevreden met het Neder landse standpunt, hoewel er nog een grote ruimte is voor verbetering". Een tevreden Rabbani dus. Trots vertelt hij voor zijn diensten door de emir van Koeweit, sjeikh Jaber al-Sa- bah, onderscheiden te zijn. Rabbani heeft de hoogste on derscheiding gekregen die voor een zakenman als hij Rabbani denkbaar is. Toch merkt Rabbani op dat de toe kenning van „deze onder scheiding, de Tweede Orde, in feite alleen mogelijk is ge weest omdat er in Nederland ëen goed functionerende de mocratie bestaat. Hierdoor werd ik in de gelegenheid gesteld om mijn mening te uiten, waardoor ik mijn werk van consul-honorair naar be horen heb kunnen doen". Nederlandse paspoort Mahmoed Rabbani werd in 1935 in Haifa geboren, be schikt over een Nederlands paspoort, maar is Palestijn gebleven. Als Palestijnse Ne derlander is hij nog altijd erg betrokken bij de Palestijnse zaak. In dit verband wijst hij op de noodzaak van een we derzijdse erkenning tussen Israëliërs en Palestijnen en verwijst hij gretig naar het Arabische vredesplan, dat in november 1982 in de Marok kaanse stad Fez is ontwor pen. „Dit Fez-plan laat een ruime plaats voor een vreed zaam Israël, als het ook de rechten van de Palestijnse bevolking erkent". Dus u erkent de staat Israël? Rabbani: „Ik erken een vreedzame oplossing, die ruimte laat voor iedereen. Maar ik erken geen Israël, dat niet de rechten van de Palestijnen erkent". Maar voor de Israëliërs is het belangrijk om te weten of zij door de omringende landen erkend worden. Rabbani: „Het probleem in het Midden-Oosten is niet of Israël op dit moment wel of niet erkend wordt. Het pro bleem is dat wij Israël ervan moeten overtuigen, dat het de Palestijnen erkent. Alleen op deze manier kan de vi cieuze cirkel rond het wel of niet erkennen van Israël worden doorbroken. In de Arabische wereld is sinds de Juni-oorlog van 1967 een steeds sterkere tendens aan het ontstaan om Israël als feit te accepteren. Waar om wordt er dan toch nog al tijd zo geheimzinnig gedaan over een eventuele openlijke erkenning van Israël. U heeft zelf nadrukkelijk ver wezen naar het Fez-plan, waarin impliciet de staat Is raël wordt erkend. U heeft oog voor het feit Israël, maar tegelijkertijd bestaat er bij u een huivering om dit feit te erkennen. Rabbani: „Ik verzoek u dat niet zo te zien. Ik wil name lijk niet toegeven in een situ atie, waarin de ene partij alle rechten krijgt, terwijl de rechten van de ander worden ontkend. Als de Palestijnen hun rechten mogen uitoefe nen in hun eigen staat, dan ben ik de eerste om de for mule te onderschrijven, die voorziet in een vreedzame oplossing naar erkenning van Israël en van de Palestijnen". Als het zover komt, waar zouden dan de grenzen van een Israëlische en Palestijnse staat moeten komen te lig gen? Zijn het de grenzen van 1967, die van 1948, of Rabbani: „Het is niet mijn taak om aan te geven waar deze grenzen moeten komen te liggen. Ik geloof echter dat het plan-Fez een geweldig Arabisch compromis is in de richting van een voorwaar delijke erkenning van Is raël". RICK KERSJES SAN SALVADOR President Duarte heeft over de komende onderhandelingen met het verzet gezegd dat deze niet zullen gaan over het verlenen van een machtspositie in de Salvadoraanse regering. „Van deel neming aan de macht is geen sprake omdat de macht aan het volk behoort en alleen via het democratisch verkiezingsproces kan macht worden verkregen en niet door bloed en kogels." Duarte zei een en ander ter gelegenheid van het plotselinge bezoek van de Ameri kaanse minister George Shultz aan Duarte. Kort na de uitspraak ontplofte er in de hoofdstad El Salvador een autobom. Wie daarvoor verantwoordelijk is, is niet bekend. Shultz is vanuit El Salvador vertrokken naar Panama waar vandaag de nieuwe president Barletta is geïnstalleerd. Vervol gens reist hij door naar Mexico. In beide landen wil Shultz pra ten over veranderingen in het ontwerp-vredesverdrag voor Midden-Amerika van de Contadoragroep. Het plan dat een vol ledige demilitarisering van Midden-Amerika beoogt, is door Ni caragua goedgekeurd, maar vervolgens hebben behalve de Ame rikanen nu ook Honduras, El Salvador, Guatemala en Costa Rica wijzigingen voorgesteld in het verdrag. Volgens diplomaten zijn deze landen gezwicht voor Amerikaanse druk. WASHINGTON De Verenigde Staten vinden het „verant woord noch verstandig" als België kerncentrales levert aan Li bië. De VS-regering is tegen elke vorm van nucleaire samen werking met Libië vanwege de steun van de Libische leider, Gadaffi, aan het internationale terrorisme. Dit heeft gisteren een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken bekend gemaakt. Volgens Belgische zegslieden staat de regering in Brussel voor een moeilijke keus. De Libische order bij het staatsbedrijf Belgo- nucléaire is gezien de wankele staat van de Belgische economie zeer aantrekkelijk. Met de order is een bedrag van een miljard dollar gemoeid. TUNIS De Belgische minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans, heeft gisteren in Tunis een lang onderhoud gehad met de voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Jasser Arafat. Het onderhoud duurde anderhalf uur en had vooral betrekking op het Palestijnse vraagstuk en de positie van de Europese Gemeenschap ten aanzien van dit probleem, zo werd in welingelichte Palestijnse kringen vernomen. Het onderhoud tussen Tindemans en Arafat, het eerste van een dergelijk hoog niveau tussen een Belgische functionaris en de PLO, werd bijgewoond door Faroek Khaddoemi, „minister van buitenlandse zaken" van de PLO. OOSTENRIJK WIL ASIEL VERLENEN AAN VLUCHTELINGEN WENEN De Oostenrijkse Bondskanselier Fred Sinowatz heeft gisteren aangeboden de honderdveertig Oostduitse asiel zoekers die in de Westduitse ambassade in Praag hun toevlucht hebben gezocht, voorlopig in zijn land op te nemen. Sinowatz deed zijn oproep nadat Westduitse vluchtelingenorganisaties hem daartoe hadden opgeroepen. De Westduitse regerings woordvoerder Jürgen Sudhoff achtte het niet waarschijnlijk dat bemiddeling van Wenen tot een oplossing leidt. Het probleem kan slechts worden opgelost als de DDR wil samenwerken, al dus Sudhof. Franse vrachtrijders blokkeren enkele uren Mont Blanc-route DEN HAAG Boze Franse vrachtwagenchauffeurs hebben gis teren enkele uren het vrachtverkeer opgehouden op de RN 75, de belangrijkste verbindingsweg naar de Mont Blanc-tunnel, waar al het internationale vrachtverkeer gebruik van maakt. De Mont Blanc-tunnel vormt de verbinding tussen Frankrijk en Italië. Aanleiding tot de blokkades, die om middernacht weer werden opgeheven, vormt de verhoging in Frankrijk van de dieselolie met 12 centimes (4 cent) per liter. Franse vrachtwa genchauffeurs willen dat die stijging ongedaan wordt gemaakt. Bovendien willen ze dat de toegangsprijs tot de Mont Blanc-tun nel gratis wordt. S EREZ DE CUELLAR ZIET OPLOSSING ZUID-LIBANON: 96, 96 Md YORK De omstandig- 96|£den zijn gunstig voor een te- ">2, gtrekking van Israëlische d'1 ien uit Zuid-Libanon. Zij en vervangen moeten ttrden door een uitgebreide ia; edesmacht van de Verenig- Naties. Dit heeft de secreta- i-generaal van de VN, Perez Cuellar, gisteren verklaard, drong er tevens bij de Vei- ïeidsraad op aan om rege- sn te treffen, die leiden tot herstel van het Libanese gezag in Zuid-Libanon. De Veiligheidsraad komt bin nenkort bijeen om te praten over een verlenging van het Unifil-mandaat, dat op 19 ok tober" afloopt. Perez de Cuellar stelt voor dat VN-troepen, sa men met Libanese militairen en politie-eenheden het gezag overnemen in gebieden die Is raël zou ontruimen. De Israëlische premier Peres heeft gisteren op een perscon ferentie in Washington ver klaard, dat Israël bereid is zijn troepen uit Libanon terug te trekken. De avond tevoren had de Israëlische premier in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC de hoop uitge sproken dat Israël zich binnen negen maanden uit Libanon zou kunnen terugtrekken. Binnen drie a vier weken zul len daarover besluiten worden genomen, zo zei Peres. USKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS (ADVERTENTIE) I Rentewijziging l KAPITAALMARKTREKENING Vandaag bankieren als vanouds. Oppositieleiders Chili vrijgelaten SANTIAGO De zeven Chi leense oppositieleiders die dinsdag werden gearresteerd, zijn gisteren vrijgelaten nadat president Pinochet de aan klachten tegen hen had inge trokken. De zeven waren door de autoriteiten aangeklaagd, omdat zij de wet op de natio nale veiligheid zouden hebben overtreden door het organise ren van de nationale protest- dagen van 4 en 5 september, waarbij negen mensen om het leven kwamen. Koerden doden Turkse militairen ANKARA Koerdische op standelingen hebben in het oosten van Turkije acht solda ten gedood in een gebied waar premier Turgut Ozal deze week op bezoek was. Koerdi sche strijders in Turkije, Irak en Iran vechten voor autono mie. Maar anders dan Irak, dat onderhandelt met de Patriotti sche Unie van Koerdistan, weigert Turkije met zijn Koer den te onderhandelen. Ankara bestrijdt dat zij een aparte groep vormen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De beruchte Britse stakingsleider Ar thur Scargill, die dreigde in de gevangenis te wor den gezet, heeft gisteren van het Hooggerechtshof in Londen wegens onge hoorzaamheid aan het ge recht een boete van dui zend pond gekregen. Zijn bond, de nationale vak vereniging van Britse mijnwerkers, werd beboet met 200.000 pond. Scargill en zijn collega's van het vakbondsbestuur woonden de zitting niet bij. Volgens rechter Nicholls kon er geen twijfel over bestaan, dat de lei ders van de mijnwerkersbond zich herhaaldelijk en opzette lijk schuldig hadden gemaakt aan belediging van het hof, Maar hij oordeelde het onge past Arthur Scargill een ge vangenisstraf te geven. Hij wilde blijkbaar geen martelaar maken van de stakingsleider, wiens eventuele gevangenzet ting welllicht geleid zou heb ben tot incidenten, rellen en misschien zelfs een nationale algemene staking. Bovendien Scargill antwoordt in Sheffield op vragen van journalisten nadat het hof in Londen hem tot een boete heeft veroordeeld. is vandaag een nieuwe poging ondernomen tussen de Natio nale Steenkolenraad (algeme ne directie van de staatsmij nen) en Scargills mijnwerkers- bond een zinnig gesprek tot stand te brengen. Had Arthur Scargill in de gevangenis geze ten, dan zouden deze onder handelingen al van voor hun begin gedoemd zijn geweest te mislukken. Het was gisteren de tweede keer dat Scargill en andere le den van het vakbondsbestuur voor het Hooggerechtshof van Londen moesten verschijnen. De eerste maal, precies een week geleden, lieten ze al ver stek gaan. Het proces werd toen tot gisteren uitgesteld. Het was aanhangig gemaakt door twee werkwillige mijn werkers, Bob Taylor en Bob Foulstone, uit het Noordengel se graafschap Yorkshire. Zij beschuldigden Scargill en zijn collega's ervan de gerech telijke uitspraak te negeren, waarin gezegd was dat de na tionale mijnwerkersstaking geen wettig karakter had, om dat alle leden van de mijnwer kersbond niet vooraf geraad pleegd waren. Rechter Ni cholls zal op de activa van de mijnwerkersbond beslag laten leggen als deze vakvereniging niet binnen de veertien dagen met haar boete over de brug komt. Scargill zei later dat over de wettelijkheid van de mijnwerkersstaking niet te discussiëren viel. Het gerechtelijke betalingsbe vel aan Scargill en de bond wordt echter pas met ingang van maandag 15 oktober gege ven. Militante bestuursleden van de mijnwerkersbond heb ben al laten horen, dat zij niet van plan zijn de 200.000 pond neer te tellen. De vakvereniging voelt zich sterk, omdat zij na meer dan dertig weken staking diep in de schulden zit. De kas is leeg, maar een niet onaardig deel van het financiële vermogen werd tijdig bij vertrouwde so cialistische politici in bewaring gegeven, om van de winter ge bruikt te kunnen worden voor hulp aan nooddruftige mijn werkersgezinnen. Het Britse gerecht zal het dus niet mak kelijk hebben om aan de rest van de Britten te toneo dat de machtige mijnwerkersbond niet onaantastbaar is. (ADVERTENTIE) Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17