Nederlanders zijn slaven van het ook „Lekker eten wel degelijk gezond" Leeftijd Reagan staat nu wèl ter Uscussie Perfectie viert hoogtij op 18e Photokina minenland/buitenland" CeidócSomunt iai UTRECHTS ONDERZOEK WUST UIT: TIJDPERK VAN8 MM-VIDEOIS BEGONNEN DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 PAGINA 15 leeftijd van president Reagan is sinds enkele dagen een ma in de verkiezingsstrijd. Wellicht was dat reden voor 1 gisteren een school te bezoeken in Detroit, waar hij sa- i met de leerlingen deelnam aan een manifestatie. uniefASHINGTON Ronald Reagans 73-jarige leef- l het)*1 *s plotse^ng opgedoken als een verkiezings- westie, na het zwakke optreden van de Ameri- ^^tanse president in het tv-debat van afgelopen zon- nbo*g met Walter Mondale. Tevoren was de ouder- v Zot>m van President door niemand in de stembus- Tijd gebracht. Maar nu heeft een aantal vooraan- Lande leden van Mondale's Democratische partij aratlfvraag opgeworpen of het wel verantwoord is een ld Republikeins president te herkiezen die thans reeds ■•Jtakelingsverschijnselen zou vertonen en die in Sjên tweede ambtstermijn nog tot bijna 78-jarige ftijd meemoet. de ^Reagan zag er oud uit en hij gedroeg zich oud. Zijn leeftijd is nu een factor in de verkiezingsstrijd", verklaarde voorzit ter Tip O'Neil (Democratische partij, zelf 71 jaar) van het Huis van Afgevaardigden. Ineens ook zijn alle Amerikaanse tv-stations als hyena's op ,de ouderdomskwestie gesprongen. Onafgebroken krijgen de (Amerikaanse burgers herhalingen te zien van Reagans leest duidelijke vermoeidheidsverschijnselen tegen het ein- van het recente tv-debat en van eerdere incidenten, Iraaruit het slijtageproces van de president zou moeten blij den. Men ziet weer zijn meest stuntelige momenten tijdens roegere persconferenties, men ziet hem tevergeefs in zijn '(heugen tasten, zich laten voorzeggen door zijn vrouw &ncy en vragen missen wegens doofheid aan een kant. bk het bekende beeld dat Reagan naast paus Johannes aulus in slaap sukkelt, is weer uit de archieven gehaald. v\\e kranten en tv-journaals laten professoren in de geria- r\e aan het woord over de verschijnselen van seniliteit en andere ouderdomskwalen die het Amerikaanse publiek al dan niet in zijn president zou kunnen herkennen. Walter jMondale zelf (56) onthoudt zich angstvallig van commen taar. Hij realiseert zich dat persoonlijke opmerkingen over Reagans leeftijd verkeerd kunnen worden uitgelegd en hem logelijk duur zouden komen te staan. „Maar het is goed dat kwestie nu in geding is gekomen en de kiezers er zelf 'er gaan nadenken", zegt Mondale's adviseur John Reilly. het Reagankamp wordt alle ophef afgedaan als gibte on- De president had afgelopen zondag toevallig een slechte ig, zoals iedereen, jong en oud, die wel eens heeft. Haper inde zinnen en moeizame herinnering van concrete details jn altijd al kenmerkend voor Reagan geweest en dat heeft im, gegeven diens populariteit, politiek nooit kwaad ge- laan. Wel geeft men in de verkiezingsstaf van de president pe, dat hun kandidaat op verkeerde wijze is klaargestoomd oor het debat met Mondale. „We hebben hem volgepropt Jet feiten. Daarom kon hij niet meer in spontane bewoor- ingen de brede lijnen van zijn politiek uitzetten", aldus een an Reagans stafleden. Om te bewijzen hoe vitaal hij is, lopte Reagan gisteren prompt een paar extra optredens in en toch al drukke campagnedag in Detroit. Hij ging daar let name jongeren op scholen opzoeken. En tegen journalis- In riep hij: „Ik daag Mondale bij deze uit voor een potje rorstelen". fitussen verkeert het Mondale-kamp nog steeds in eufori- rhe gemoedstoestand over het debat van afgelopen zondag, len gelooft dat „fighting Fritz", zoals ze hun presidentskan- tidaat nu noemen, begonnen is zijn achterstand op Reagan I) te lopen. Aanwijzingen daarvoor in de peilingen zijn ech- Cr nog geenszins overtuigend. De meeste kijkers waren het k wel over eens dat Mondale de discussie met Reagan heeft pwonnen, maar bleken nauwelijks meer te zijn gaan voelen mor het beleid dat Mondale voorstaat. De presidentsverkie- ingen zijn al binnen een maand (6 november). Toch is leagan op het moment duidelijk in de verdediging gedron- »n, getuige onder meer zijn door Mondale afgedwongen be- pfte om na de verkiezingen geen verdere kortingen op de bciale uitkeringen door te voeren. Hetgeen weer extra ge- bofwaardigheid geeft aan Mondale's aantijging, dat Reagan la herverkiezing de belastingen zal verhogen maar zulks hans niet wil toegeven. folitieke analysten in de VS houden het erop dat Mondale mmogelijk nog het Witte Huis kan winnen. Maar waar- phijnlijk behoudt de Democratische partij in de gelijktijdige rerkiezingen voor de volksvertegenwoordiging, een meer- lerheid in het Huis van Afgevaardigden. Daarmee zou de hacht van Reagan ook in een tweede termijn sterk beknot [lijven. Democratische partij hoopt vanavond (morgenochtend iroeg Nederlandse tijd) een tweede slag te slaan in het v-debat tussen Reagans vice-president George Bush en |!ondale's running mate Geraldine Ferraro. Ferraro geniet, de aanvankelijke problemen rond haar privé-financiën, en snel stijgende populariteit, dank zij haar directe en hu moristische stijl in de verkiezingscampagne. Ze wil tijdens let tv-debat Bush onder meer aanvallen op de „samenzwe- png tussen Reagan en Amerika's rechtse religieuze leiders" tgen de bestaande keuzevrijheid voor de vrouw inzake UTRECHT Lekker eten hoeft absoluut niet ongezond te zijn. Mensen zouden van de maaltijd een meer sociale ge beurtenis moeten maken en zich voor een lekkere maaltijd niet hoeven te schamen. Dat conludeerde gisteren professor R. Hermus na afloop van een symposium in de Jaarbeurs in Utrecht waar ruim driehon derd genodigden zich die dag onder zijn leiding hadden ge bogen over het thema „Goede voeding ook lekker: of „Nederlanders staan bekend als vraatzuchtige mensen met weinig of geen aandacht voor de gastronomie, maar gelukkig komt daar de laatste tijd wat verandering in. Mensen gaan de traditionele keuken en de buitenlandse gerechten op nieuw waarderen", aldus voor zitter Hermus. De overige zeven sprekers op het symposium waren het ero ver eens dat bij de gezondheid van voedsel meer factoren van invloed zijn dan alleen de in grediënten ervan. Met name J. Frijters van de Landbouw Ho geschool in Wageningen wees op het belang van de situatie waarin de eter zich bevindt. Zo kan een griep zelfs de heer lijkste maaltijd nog bederven, aldus Frijters. Verder spelen volgens hem ook aangeleerde eetgewoontes een rol. Als voorbeeld noemde hij vrou wen in Berberse volken, die voor het huwelijk worden vet gemest om in de daaropvol gende jaren de trek in maaltij den te hebben verloren. Prof. dr. E. Kromhout, bijzon der hoogleraar voeding aan de Leidse universiteit, zei dat de richtlijnen voor verstandige voeding uit de voedingsnota van het ministerie van WVC uit 1982 nauwelijks haalbaar zijn. Hij meent dan ook, dat er nieuwe produkten moeten worden gecreëerd om hieraan tegemoet te komen. Ook zal de informatie aan de consument moeten worden verbeterd door etikettering van de voe dingsmiddelen. Prof. H. Hemker van de Rijks universiteit Limburg achtte een direkt verband tussen ge zondheid en lekker eten moei lijk te bewijzen, omdat volgens hem een definitie voor lekker eten niet bestaat. „Smaak gaat terug op eeuwenoude tradities. Mensen laten zich daarom heus niet zo gemakkelijk een vies maar gezond produkt aan smeren. Dat doen alleen ge zondheidsfanaten en mensen voor voor het toch niet meer helpt", vond Hemker. UTRECHT Nederlan ders zijn net zo gehoor zaam als inwoners van andere landen. In op dracht van een autoriteit zijn veruit de meeste mensen bereid om tegen hun wil een ander kwaad te berokkenen. Ze vinden het weliswaar vervelend om het slacht offer zo te behandelen, maar achten zich daar voor niet verantwoorde lijk. Dat blijkt uit een onderzoek van de Utrechtse wetenschap pers Wim Meeus en Quinten Raaijmakers, die morgen op hun gezamen lijke proefschrift „Ge woon gehoorzaam" pro moveren aan de Rijksu niversiteit in Utrecht. Niet minder dan negentig procent van de in totaal 260 proefpersonen die de onder zoekers via advertenties in de krant naar de universiteit haalden, deed wat hen werd gevraagd; namelijk een solli citant bij het maken van een test zodanig lastig vallen met storende opmerkingen en scheldpartijen, dat deze daar door een baan zou mislopen. De sollicitant (die het spelle tje meespeelde) mocht protes teren wat hij wilde: voor de proefpersonen woog het ver trouwen in de leider van het experiment zwaarder dan het leed dat ze de sollicitant aan deden. Op grond van resultaten uit eerdere onderzoeken in het buitenland hadden Meeus en Raaijmakers wel verwacht dat veel mensen vlot zouden bezwijken onder de autoriteit van de wetenschapper. Toch staan ook zij enigszins ver baasd over het extreem hoge percentage. Raaijmakers: „We wilden aanvankelijk na gaan wanneer precies men sen ophouden om te gehoor zamen aan bepaalde bevelen. Maar in de loop van het ex periment ontdekten we dat die grenzen zo extreem zijn, dat we ze helemaal niet kon den vinden. De groep was misschien niet helemaal re presentatief voor de Neder landse samenleving, maar toch durf ik te beweren dat bijna iedereen geneigd is te gehoorzamen; ongeacht leef tijd, geslacht, politieke voor keur of beroep. Zelfs ie mands persoonlijkheid heeft er weinig mee te maken". Eichmann De beide promovendi begon nen een kleine vier jaar gele den met het onderzoek als vervolg op het beroemde ex periment van Stanley Mil- gram. Deze Amerikaanse on derzoeker testte in het begin van de jaren zestig een aantal mensen op hun bereidheid om onder druk van een auto riteit iemand anders stroom stoten tot 450 Volt toe te die nen. Van de proefpersonen voldeed 65 procent aan die opdracht en het onderzoek ging dan ook de geschiedenis in als het „Eichmann-experi- ment", naar de nazi-oorlogs misdadiger met het onver woestbare adagium „bevel is Grote verschil met het expe riment van Milgram en het Utrechtse onderzoek is dat proefpersonen bij Milgram psychisch geweld moesten uitoefenen. Meeus en Raaij makers vinden het onder zoek vooral daarom zo actu eel, omdat moderne staten volgens hen steeds meer een beroep doen op gehoorzaam heid van burgers. Raaijma kers: „De wetenschap vormt tegenwoordig een onaantast bare bron van kennis. Verte genwoordigers van politieke partijen worden te recht zeer sceptisch ge volgd omdat ze vaak maar één kant van de medaille vertegenwoordigen. Maar aan oordelen van weten schappers wordt absoluut niet getwijfeld. Daarom is kennis een machtig wapen in de strijd om mensen te mani puleren. De meeste burgers kunnen daar amper argu menten tegenover stellen. Ze missen maatstaven waaraan ze die schijnbare superioriteit van de deskundige kunnen toetsen". Stap voor stap Bijna negentig procent van de proefpersonen verwachtte voor het experiment de op dracht niet uit te zullen voe ren. Voor de onderzoekers eens te meer een bewijs van de onmacht van de westerse cultuur om met tegenstrijdige principes om te gaan. Meeus: „Mensen gaan met een ver keerde instelling zo'n experi ment in. Ze verwachten op grond van een of ander mo reel principe dat juist zij tot dergelijk geweld niet in staat zullen zijn. Ze denken dat je voor een groot deel verant woordelijk bent voor je da den. „Gewoon jezelf zijn"; die slogan van de VVD. Nou ver geet het maar. Mensen zijn helemaal niet zichzelf. Con flicten van principes kunnen tot volslagen onverwachte reacties leiden. Wanneer een onderzoeker iemand zo maar zou vragen om een ander 450 Volt toe te dienen, dan zou bijna iedereen weigeren. Maar een slimme weten schapper zet een voet tussen de deur. Hij spoort iemand stap voor stap aan tot dingen die hij eigenlijk niet wil. En bedenk wel dat inderdaad niemand van de proefperso nen de sollicitant voor z'n lol zat te pesten". Volgens de onderzoekers is het zaak dat mensen leren inzien dat ze wel degelijk door iemand anders tot onge wenst gedrag overreed kun nen worden en daarom meer op hun hoede zijn voor be paalde situaties. „Het gaat ei genlijk net als bij de bakker, hè. Iemand kruipt voor en de eerste keer laat je jezelf over donderen. Pas nadat je de si tuatie hebt overdacht, laat je het geen tweede keer gebeu ren. Zo zouden mensen bij elk conflict van twee morele principes een soort pauze moeten inlassen. Eventjes na denken", oppert Meeus. Eigenbelang Een andere conclusie die de onderzoekers uit hun experi ment trekken is dat mensen minder snel gehoorzamen naarmate ze meer aansprake lijk worden gesteld voor eventuele gevolgen van hun handelen. „Zodra er een straf op staat, weten mensen per fect te verwoorden waarom langer gehoorzamen onver antwoordelijk zou zijn. Ei genbelang speelt een gewel dige rol. De betrokkenheid bij het slachtoffer trouwens niet minder. Wanneer de sol licitant een vriend of familie lid zou zijn geweest, dan was het percentage aanzienlijk la ger uitgevallen. In die con clusie ligt meteen een waar schuwing vervat aan een sa menleving waarin mensen zich meer en meer isoleren. Mensen hebben hun familie en een clubje vrienden; daar buiten heerst onverschillig heid. Geen wonder dus dat mensen zo passief gehoorza men", aldus Meeus. De belangstelling voor het onderzoek blijkt overweldi gend, maar de onderzoekers hebben niet de illusie met het experiment de mentaliteit van Nederlanders ten aan zien van de moraal onmid dellijk te kunnen verande ren. „Je kunt natuurlijk niet eventjes het westerse cul tuurpatroon doorprikken. We hopen alleen dat mensen iets beter beseffen waar bepaalde situatie toe kunnen leiden", aldus de beide promovendi. ARJEN SCHREUDER Een videofilm van het experi ment is te verkrijgen via de fa culteit der sociale wetenschap- Cn van de universiteit, Heidel- rglaan 1, 3508 TC Utrecht. Tel. 030-53.46.99. KEULEN Een verdere op mars van de videotechniek waaronder een bijna lichtge wicht 8 mm camera, een nieu we generatie kleurenfilms en een zo ver doorgevoerde auto matische techniek met inge bouwde elektronische toeters en bellen dat foto's maken bij na kinderspel is geworden. Dat is het beeld van de 18e Photokina in Keulen, de grootste foto-, film- en audio- beurs met aanverwante zaken ter wereld, die gisteren begon nen is en tot 28 oktober zal du ren. Niet minder dan 1246 be drijven uit 37 landen laten op dit Mekka van de amateur- en beroepsfotografie zien dat het nog altijd perfecter en sneller en daardoor soms zelfs goed koper kan. Nederland is er met 44 inzendingen vertegen woordigd. De groei van video of dat nu voor industriële toepassing is of voor huis-, tuin- en keu kengebruik staat natuurlijk centraal; het aantal fabrikan ten dat zich op deze markt voor de toekomst heeft gewor pen neemt elk jaar toe. En daarom zal video naar ver wachting dan ook niet voorbe houden blijven aan de radio- en televisiehandel, maar bij een doorbraak van het 8 mm-systeem meer en meer ook tot de fotovakhandel door- Polaroid heeft als vanouds weer allerlei showelementen bij zijn presentatie op de Photokina. De wereld van Polaroid heeft zich danook uitgebreid tot het universum en daarin kan je je als toe schouwer laten vereeuwigen, met een direct-klaarcamera uiter aard. dringen. Per slot van rekening duceerde „Kodavision" heb- kan men daar met het filmen ben nu ook Polaroid en Sanyo op een jarenlange ervaring bo- zich op deze veelbelovende gen. markt geworpen. „Video-walkman De ontwikkelingen in deze sector gaan snel. Naast het reeds eerder dit jaar geïntro- W/Ad Sr£V&Air!A3aO HErsfUT Vooc PAT\fc. Hes 4itr Ner zot» MJPEtew 4LS HUN wsea-I G ••MA». HET MEESTE JWjT HC/VIIJ 041" IN-Km I Het systeem van Polaroid be staat uit een „Camcorder" (Ca merarecorder) van 2 kg die niet groter is dan een boek en een cassette met een opname tijd van 90 minuten. De „Cam corder" kan met een eenvou dige handgreep in het afspoe- lapparaat gelegd worden. Eind van dit jaar zal de Amerikaan se markt als eerste bevoorraad worden; wanneer men in Eu ropa start is nog niet bekend. Sanyo, een van de grootste elektronische concerns in de wereld, presenteert een drie componentensysteem: een 8 mm-camera die slechts 1215 gram weegt, een recorderdeel van ruim 2 kg dat men aan de schouder hangt en een tunero- timer die de draagbare video recorder in één handgreep thuis verandert in een 'nQrma- le' videorecorder. Bij dit sy steem heeft men dus geen apart afspeelapparaat meer nodig. Omdat een deel van het ge- De 'Camcorder' 8 mm video van Polaroid is een combinatie van een camera met een recorder die niet groter is dan een boek. Het apparaat weegt 2 kg en de te gebruiken cassette is niet gro ter dan die voor muziek. wicht van de hand naar de schouders is gegaan, waardoor een veel rustiger beeld kan worden verkregen en het fil men een minder zware bezig heid wordt, kan van dit Ja panse systeem veel worden verwacht. De speeldeur van de cassette bedraagt maar liefst 2 uur 50 minuten terwijl er ge werkt wordt aan een band met een speelduur van 4 uur 20 minuten. De Japanners den ken nu ook al aan het ontwik kelen van een soort 'Video- -Walkman'. Films Ook de dia-liefhebbers komen aan hun trekken. Op de Pho tokina worden talrijke verbe teringen getoond, zeker op het gebied van het bedieningscom- fort. Automatische beeldwise- ling voorwaarts en terug, auto matische scherpte-instelling en het zeer eenvoudig inleggen van de magazijnen zijn stan daard geworden. Bovendien zijn ingebouwde cassetterecor ders voor muziek of commen taar nu heel gewoon. Daar komt het nodige aanbod aan nieuwe films nog bij. Tot nu toe ontliepen de resultaten van de belangrijkste leveran ciers elkaar eigenlijk nauwe lijks. Maar die situatie is ver anderd sinds Agfa in de loop van dit jaar in één klap met een volledig nieuwe generatie films voor de amateurs op de markt kwam. Zelfs uit de VS, waar Kodak van ouds de markt aanvoert, kwamen zeer positieve reacties. In feite is er nu sprake van een „natuurlijke perfectie". Agfa komt ook met een serie van acht nieuwe professional films van 50 tot 1000 Asa. „We willen daarmee duidelijk ma ken dat Agfa weer terug is in de race", aldus een trotse zegs man van een bedrijf dat het de laatste jaren met de 'hardware' niet voor de wind is gegaan „We hebben ons nu helemaal op de 'software' gegooid en willen dan ook per se dé film specialist zijn". Zwart-wit Ook Kodak komt met een aantal nieuwe en verbeterde films, waarbij men met name ook naar de zwart-wit fotogra fie heeft gekeken een klei nere, maar wél zeer veeleisen de markt. Zo heeft men op de beurs het Elite fotopapier ge ïntroduceerd dat als het ras- paardje in deze sector wordt beschouwd en niet meer kan verouderen. „Wij verwachten dat de zwart-wit-fotografie zal terugkomen. Kleur is toch ei genlijk niet meer dan een goedkope dimensie", aldus een zegsman ter verklaring van deze wat ongebruikelijk lij kende beslissing. Even merkwaardig is overi gens het feit dat men zich op de direct-klaarfotografie heeft geworpen, een markt die tot nu toe aan Polaroid behoorde. Men heeft daarbij met name het oog laten vallen op de toe passing bij bedrijfspasjes, be veiliging e.d. „Wij willen de hele markt blijven volgen en de ervaringen op de verschil lende gebieden weer bij ande re ontwikkelingen toepassen", aldus Kodak waar men ook de 3e generatie disc-camera's ten doop houdt. „De disc is dan ook zeker niet geflopt, wat nogal eens beweerd wordt Er is nog altijd een stijgende vraag naar", aldus Kodak. Toch is het resultaat natuurlijk niet te vergelijken met dat van kleinbeeldcamera's. Die cate gorie is in Keulen wel heel uitgebreid vertegenwoordigd met tal van de interessante snufjes. Zo hoeft de beslissing of een foto nu wel of niet flits licht nodig heeft niet meer door de fotograaf te worden genomen: dat doet de moderne compactcamera zelf wel. Ter wijl deze dankzij het zoge naamde DX-systeem tevens „voelt" welk soort film is ge bruikt. De beurs is dagelijks geopend van 9 tot 6 uur. Zowel in de beurshallen als op diverse an dere plaatsen in Keulen wordt tegelijkertijd een aantal foto- en filmexposities gehouden. Deze duren in de meeste ge vallen tot 28 oktober. HANS VELDHUIS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15