„Kritiek draagt geen nieuwe argumenten aan OenW VERHUIST w /Db. Onenigheid over ministerssalaris duurt voort Wie gelooft in goed onderwijs is optimist JONGE DE REVANCHE VAN BERENSCHOT: Vrijwilligers verbouwden Mast tGMfliNENLAND CeULeSc*vtmxt MAANDAG 8 OKTOBER 1984 PAGINA 5 Wrkeervrij rsfoort wordt de e stad in Ne- nd met een keervrije zone". het gehele cen- i van de stad |t In de tweede navont van november en filti parkeerverbod aanwwoerd. Daartoe vrouien nieuwe ver- uur ijborden ge- ijftig. 1st met het rd „zone" erop, yoor een groter ed gelden. Ruim ouderwetse par- Jiorden worden Tomende weken jjderd. houa ;traat q umwen Tijdige uitvoering bezuinigingen onzeker DEN HAAG Door een overvolle Kameragenda bestaat de kans dat een aantal belangrijke bezuini- gings-wetsontwerpen niet tijdig door de Kamer kan worden behandeld en in het Staatsblad zal verschij nen. Volgens Kamervoor zitter Dolman is dat te wij ten aan de late indiening van deze wetsontwerpen door het kabinet bij de Tweede Kamer. Hij ver wacht dat sommige wets ontwerpen over de beper king van de sociale uitke ringen zelfs niet meer dit kalenderjaar volledig be handeld kunnen worden. Als gevolg daarvan zullen ook de sociale diensten, die de wetsontwerpen moeten uitvoeren, in grote problemen raken. De voorzitter van de vereni- fing van directeuren van ociale Diensten, Scheep bouwer, zei dit weekend voor de radio te verwach ten dat sommige maatre gelen niet tijdig uitgevoerd kunnen worden, zelfs als ze alle al vóór het kerstre ces door het parlement worden goedgekeurd. Geen huursubsidie voor kamerbewoners AMSTERDAM Staatssecre taris Brokx (Volkshuisvesting) ziet geen mogelijkheden om kamerbewoners huursubsidie te verstrekken. Hij zei dit za terdag in Amsterdam voor het Noordhollandse Christen De mocratisch Jongeren Appèl over jongerenhuisvesting. Daarmee heeft Brokx het ad vies van de stichting wooncon- sumentenonderzoek, een ad vies waarom hii zelf had ge vraagd, van de hand gewezen. Het advies luidde onder meer, om ook voor kamerbewoners een huuursubsidieregeling te creëren. Wapens in beslag genomen na veldslag tussen jongeren BEEKEL EN RODENRIJS Bij een discotheek in Berkel is het zaterdagavond tot een bot sing gekomen tussen een groep jongeren uit Berkel en een groep uit Rotterdam. De rijks politie van Berkel en Roden rijs kreeg assistentie van het korps in Pijnacker en van de femeentepolitie in Zoetermeer ii het beëindigen van de mas sale vechtpartij. Twee jonge mannen werden aangehouden wegens mishandeling en ver boden wapenbezit. De politie nam drie knuppels en een hakbijl in beslag. Amsterdam maakt plan voor Spelen AMSTERDAM Op verzoek van burgemeester Van Thijn van Amsterdam gaat plaatsvervan gend hoofdcommissaris van poli tie C. de Rhoodes een veiligheids plan uitwerken voor de Olympi sche Spelen in 1992, waarvoor de hoofdstad zich kandidaat heeft gesteld. Daartoe legt De Rhoodes van de politie neer. Voordat De Rhoodes in 1986 met pensioen gaat, moet het plan tot in detail klaar ziin. In dat jaar namelijk beslist het Olympische Comité definitief over de plaats van de Spelen. Twee nieuwe hotelscholen MIDDELBURG Het ministerie van Onderwijs heeft besloten om twee middelbare hotelscholen op te richten in Middelburg en Ensche de. Staatssecretaris N. Ginjaar- Maas kondigde het initiatief zater dag aan tijdens een onverwacht werkbezoek aan een grote beurs- manifestatie in Middelburg. Vol gens de staatssecretaris sluit de op richting nauw aan bij het streven van de regering om het binnen landse toerisme te bevorderen. Me vrouw Ginjaar-Maas bezocht de beurs vanwege het grote succes van de manifestatie, die tot doel had het contact tussen scholen en bedrijfs leven te bevorderen. i kerstr- de Mal >g ma. 'irk bij lilips voor jra technici norgen leid Z4)H0VEN Bij Philips rilun,5en t0t 1990 jaarliJks twee j r --. zoveel hoger geschoolde cnreetfki aan werk 'n de spreeuw twintig jaar gebruike- Ij^fras. Zo zal in de jaren tg het aan te nemen aan- ichnische academici min- I het dubbele ziin van de (die tot 1980 elk iaar bij |ps aan de slag konden. I worden op grote schaal 50 jaark HTS'ers aangenomen. houden wat betreft 1984 en 1985 revoerd het Eindhovense con- velkom het voornemen in beide sprijs ij tussen de 450 en 500 liisch geschoolden aan te èn. jxtra groei van het perso- [bestand heeft volgens een rdvoerder te maken met ond ife^e technische ontwikke- int ortP en door de concurren" en vifr*en sPreekt hij Philips ruiden*™ ..overlevingsslag om ..Hie" Het overgrote deel aan te trekken perso- zal uit Nederland komen. belle J5" hrijvt g' nd pre erelei echls één °P de twintig 6 \llen zal personeel uit het inland worden aangetrok- bijeen se Lan Beun café De klÊ ing ijn. 2 fstu in gelt£ dl heb] \dsveeb-~- cursus én uui evrouv fïl aan van 6,., it WaA\\\ lostei jen, op iasho% zen t zijn i en vai ities bij litiebureau )ordrecht IDRECHT Vertegen- digers van de ariti-mili- iische actiegroepen On- yjj. en 'Haal het Leger le- ®Phebben in het weekein- 'iemaal actie gevoerd bij 'oofdbureau van de poli- i Dordrecht. iet hoofdbureau worden I eden van de actiegroe- vastgehouden die vol de politie vrijdag op he- lad werden betrapt bij poging in te breken in naterialen-magazijn van eger. iveer vijftig actievoer- uitgerust met trommels en megafoon, meldden tot driemaal toe bij het ouw iebureau om te proteste- ie fijn egen de aanhouding. De i is et 5 duurden steeds onge- it.Boefeen uur. Ongeregeldhe- deden zich daarbij niet engift Japam schot die in het eigen straatje passen te omarmen en de an dere gegevens te bekritiseren. „Een dergelijke wijze van te rugredeneren vanuit de ge wenste uitkomsten zou echter het onderzoek (van Beren schot, red.) en de daartoe gege ven opdracht alsnog zinloos maken aldus de PTT-raad in het advies. Opmerkingen die Berenschot van harte omarmt. DEN HAAG De heer Kott- man, directeur van het bureau Berenschot kon het niet laten. Enige maanden geleden vroeg het kabinet hem de kosten van de overplaatsing van de de Centrale Directie der PTT uit Den Haag naar Groningen te berekenen. Of het voor 250 miljoen gulden kon, was de vraag. Het antwoord kwam eind au gustus. Nee, het zou minstens het dubbele vergen. Een bitte re pil voor de noorderlijke be- stuuders die steeds verkondig den aan 250 miljoen gulden ge noeg te hebben om de zaak rond te maken. Een bittere pil ook voor de PTT, die tot op dat moment ervan uitging dat de spreiding 1,3 miljard gulden zou kosten. De kritiek op het werk van Berenschot was dan ook niet programma voor het nieuwe Verschilpunten Het is vanuit deze opstelling dat Berenschot ook de meeste kritiek van de hand wijst. Er blijven, zo erkent het bureau, eigenlijk drie verschilpunten over. Het eerste verschilpunt betreft de kosten van het opleidings- gering. In feite zo omvangrijk dat het kabinet ras besloot Be renschot een vervolgopdracht te geven. Men moest de kritiek maar weerleggen in een twee de rapport. En dat is er nu. In het rapport slaan Beren schot, c.q. Kottman, keihard terug. „Bijna alle opmerkingen en kritiekpunten in de nu ge leverde commentaren zijn al eerder tijdens ons onderzoek naar voren gebracht en inten sief doorgesproken. Buiten een aantal commentaarpunten van Zuid Holland en Den Haag zijn geen nieuwe argumenten en zienswijzen naar voren ge komen. Grotendeels wordt het een herhaling van eerdere zet ten", aldus het bureau. Bestuurlijk traject Maar het adviesbureau gaat verder in zijn tegen-aanval. „Het is onze ervaring dat in vele van dergelijke opdrachten personeel dat in Groningen aangetrokken moet worden. De PTT meent, dat er op het noodzakelijke opleidingspro gramma niet bezuinigd kan worden. Berenschot zegt dat er 170 miljoen gulden van de kos ten af kan. „Het door de PTT gemaakte opleidingsplan is volgens ons onnodig zwaar opgezet: er mag kennelijk straks in Groningen geen paperclip verkeerd op ta fel liggen", aldus het bureau. De mening van Groningen dat het nog goedkoper kan, wijst Berenschot als „niet realis tisch" van de hand. Tweede verschilpunt: het aan tal PTT'ers dat vrijwillig mee zal gaan met de eigen functie naar Groningen. Berenschot gaat ervan uit dat ruim 41 pro cent van alle PTT'ers de func tie zal volgen. Volgens de PTT is dat percentage te hoog, Gro ningen vindt het te laag. Be renschot laat dat verschil van mening liggen en zegt alleen de kritiek op de rapportage op basis van de eigen bereke- zich eigenlijk over de hoofden ningen, de zaak niet te hoeven van de onderzoekers heen, richt op het politieke-bestuur- lijke traject (de politieke be sluitvorming, red.). De kritiek punten moeten hiervoor reeds munitie aandragen. De betrok ken partijen willen in vele ge vallen door middel van deze kritiek een voor hen zo voor delig mogelijk ogend kosten- beeld verkrijgen". Harde woorden, vooral aan het adres van de noorderlijke bestuurders en de PTT-top. Berenschot citeert in het rap port ook een recent advies van de PTT-raad aan staatssecreta ris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) over de sprei ding. De PTT-raad zegt in dat Berenschot en Kottmanm ze- bijstellen. Derde punt: kritiek van Gro ningen op de inhoud en de hoogte van diverse kostenpos ten in de berekeningen. „Dit was ook al het geval bij onze eerste rapportage. De nu ge maakte opmerkingen van Groningen geven ons geen aanleiding ons standpunt te veranderen", aldus het bureau Dat alle kritiek met het nu door het bureau geleverde werk zou stoppen, verwachten advies dat de verleiding voor de meest betrokkenen (lees: Groningen en de PTT) groot is, om de gegevens van Beren- ker niet. Het bureau geeft dit ruiterlijk toe: „Wij hebben echt niet de illusie dat nu alle betrokken partijen over de cij- Oud-Dachau'ers teleurgesteld na onderscheiding Johan Heesters DEN HAAG De stich- ting „Vriendenkring van Oud-Dachau'ers" heeft ui terst teleurgesteld gerea geerd op de toekenning vrijdag van het erelid maatschap van de Weense Volksopera, aan de Neder landse zanger Johan Hees ters. De stichting maakte eerder al bezwaar tegen de nominatie van Heesters, vanwege zijn vroegere banden met hoge nazi's als Hitier, Himmler en Hey- drich. Een woordvoerder zei zaterdag: „Eens te meer blijkt dat Oostenrijk, een land dat Nazi's fêteert, nog niet met het verleden heeft afgerekend". EMELS onsje p(KW niet veen. THXN He"! MOOIa Blmf A<;i£OfjpPr iaii* iJ fers tot overeenstemming zul len komen". Berenschot mag dat constate ren. Voor het bureau is het werk klaar. Voor de politiek gaat het werk echter opnieuw beginnen. Eerder dit jaar wist het kabinet het definitieve be sluit over de spreiding nog voor zich uit te schuiven, door Berenschot in te schakelen. Nu een tweede rapport Berenschot op tafel ligt, is een dergelijk uitstel niet meer mogelijk. Wel blijven de cijfers van Beren schot vermoedelijk beslis send in de besluitvorming voor iedereen anders uit te leggen. CAREL GOSELING Actie tussen derails Ongeveer dertig tegenstanders van NAVO-munitietranspor- ten door Limburg naar België en West-Duitsland hebben za terdag bij Eygelshoven kort stondig een munitietrein opge houden met een „sit-down" tussen de rails. De politie ver wijderde de demonstranten met behulp van herdershon den. Geen van de actievoer ders werd daarbij gewond. Jongen dood na botsing met skelter HENGELO De 12-jarige Robert de Jonge uit Hengelo is gisteravond in zijn woonplaats om het leven gekomen door een verkeersongeval. De jon gen reed met een skelter, die voor races wordt gebruikt, met grote snelheid tegen de muur van een schuur. Jongeren met gestolen auto verongelukt KLARENBEEK Door een verkeersongeval in Klaren- beek (Gld) zijn in de afgelopen nacht drie jonge mensen om het leven gekomen. Het zijn de 18-jarige bestuurder en twee inzittenden, vijftien en zeventien jaar oud, van een personenauto die gisteravond in Apeldoorn was gestolen. Twee andere minderjarige in zittenden werden gewond in een ziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. Volgens de politie is de auto door nog onopgehel derde oorzaak over de kop ge slagen en in een sloot beland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er blijft onenigheid en onduidelijkheid bestaan over de koopkrachtontwikkeling van de salarissen van minis ters, staatssecretarissen en hoogste ambtenaren. Nadat premier Lubbers vrijdag op zijn persconferentie had laten weten sterk voorstander te zijn van het opnieuw beperken van het vakantie geld van deze groep inkomenstrekkers, verklaarde minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) zaterdag voor de radio daar he lemaal niets voor te voelen. Via beperking van het vakantiegeld kan voorkomen worden dat de koopkracht van de topambtena ren en ministers volgend jaar 2,3 procent zou toenemen, terwijl de meerjarige echte minima en drie procent op achteruit gaan. Minister Rietkerk wees erop dat op uitdrukkelijk verzoek van de ambtenarenbonden is besloten een einde ta maken aan de be perking (aftopping) van het vakantiegeld, aangezien ook in het vrije bedrijfsleven een dergelijke maatregel niet meer in cao's was opgenomen. Premier Lubbers ziet herinvoering van die maatregel als een mogelijkheid om uit de verlegenheid rond de koopkrachtontwikkeling te komen. Zijn college Rietkerk vindt een nieuwe aftopping echter volstrekt onjuist: „We kunnen niet blijven jojoën", verklaarde hij. DR. KLOMPE IN RIDDERZAAL: DEN HAAG Onderwijs vraagt niet alleen goede vak mensen maar ook een toe komstvisie van degenen die onderwijs geven. De toekomst verwachting van de leraren voor de klas en van de ouders is van doorslaggevende bete kenis voor de inhoud van het onderwijs. Dit stelde vanmiddag minister van Staat dr. M. Klompé op de openingszitting in de Ridder zaal van een internationaal symposium over de vernieu wing van het primaire onder wijs in Nederland en West-Eu ropa. Mevrouw Klompé meent dat wie in goed onderwijs ge looft een optimist moet zijn. Een zwartkijker kan nooit een goede onderwijzer zijn. Het symposium staat onder au spiciën van de Commissie voor Culturele Samenwerking van de Raad van Europa. Er wordt aan deelgenomen door o.a. de legaties uit de 21 lidstaten (waaronder de EG-landen) en vertegenwoordigers van Ne derlandse onderwijsorganisa ties. Voor de besprekingen (in Noordwijkerhout) over onder meer de veranderingen in het Nederlandse kleuter- en lager onderwijs zijn vijf dagen uitge trokken. De studiebijeenkomst werd ge opend door premier Lubbers. Hij schonk in zijn toespraak ondermeer aandacht aan de historische ontwikkeling van de wet op het basisonderwijs in de afgelopen vijftien jaar. Staatssecretaris G. van Leijen- horst (onderwijs en weten schappen) wees er op, dat het symposium ook voor Neder land van grote betekenis is omdat volgend jaar augustus de basisschool (samensmelting van kleuter- en lager onder wijs) van start gaat. Wat het Nederlandse vernieuwingsbe leid betreft zal er vooral wor den gesproken over de zorg verbreding in het onderwijs, het onderwijsvoorrangsbeleid en de ontwikkeling van het schoolwerkplan. De zorgver breding moet als resultaat heb ben dat zoveel mogelijk leer lingen binnen het gewone ba sisonderwijs kunnen worden opgevangen. Het voorrangsbe leid is er op gericht, dat kinde ren uit achtergestelde milieus meer kansen op een succesvol le schoolloopbaan krijgen. Mevrouw Klompé vond dat het met de nieuwe basisschool mogelijk wordt om de wijze van leren op de kleuterschool door te trekken naar de latere jaren. De wet schept de voor waarden voor het geven van een nieuw soort onderwijs. Het leren omgaan met mensen van andere culturen is als een van de drie uitgangspunten in de wet geformuleerd. Het is we zenlijk dat de Nederlandse wetgever dit in de wet heeft opgenomen. Nog belangrijker is net hoe de scholen hier in houd aangeven, aldus Klompé. Meerderheid Nederlanders in enquete: Extra inkomensoffer ambtenaren onterecht DEN HAAG Ruim 57 pro cent van de Nederlanders vindt het niet terecht als vol gend jaar uitsluitend van amb tenaren een extra salarisoffer wordt gevraagd om de econo mie gezond te maken. Bijna dertig procent meent dat dit wel terecht is en 13 procent weet het niet. Dat blijkt uit een enquête die het bureau In ter/View BV in opdracht van de Centrale van middelbare en hogere functionarissen bij overheid en onderwijs (CMHA) in september heeft gehouden onder 300 Nederlan ders. Ambtenaren werden van het onderzoek uitgesloten. Ruim 60 procent van de on dervraagden vond dat ambte naren acties mogen voeren als zij zich tegen dergelijke sala riskortingen willen verzetten. Een kwart van de ondervraag den is het daar niet mee eens, terwijl 14 procent vindt dat het ervan afhangt. Van die laatste categorie vindt 43 pro cent dat de ambtenaar zich wel mag verzetten, maar dat moet niet tot overlast voor de burger leiden. De CMHA heeft zich blij ver rast getoond met de uitslag van de enquete. Ministers oneens over invoering derde net (Van onze parlementaire redactie) en luistergeld moeten betalen. Brinkmans voorstel stuitte op derde net per kijker slechts tientje extra aan omroep- DEN HAAG In het kabinet hevig verzet van zijn VVD- bijdrage zal kosten. Het kabi- vinnige discussie ont brand over de vraag of er al dan niet een derde televisienet zou moeten komen. Minister Brinkman (WVC) heeft tijdens collega's en van minister van financiën Ruding. De VVD- ministers hebben naast princi piële bezwaren tegen het der de net ook moeite met de ver net zal naar verwachting nog deze maand een definitieve beslissing over het derde net nemen. „Nederland 3" zou gereser veerd moeten worden voor de NOS en de kleine zendge- het kabinetsberaad van afgelo- hoging van het kijk- en luis- pen vrijdag voorgesteld, tege- tergeld, die zij zien als een on- o_ moet te komen aan de wens gewenste extra lastenverzwa- machtigden zoals de IKON en van eenj-uime kamermeerder- ring voor de burgers. Minister het Humanistisch Verbond. Ruding is het met dit laatste Daardoor zouden op de be- Bovendien achten de te- staande twee netten de zeven heid (CDA en PvdA) om het derde net in te voeren. De kij kers zouden daarvoor een tientje per jaar extra ,aan kijk- genstanders het onwaarschijn- grote omroepverenigingen lijk dat de invoering van het meer ruimte kunnen krijgen. (ADVERTENTIE) Alle Haagse onderdelen van het departement van Onderwijs en Wetenschappen zijn per 1 november 1984 gevestigd te Zoetermeer. Postadres: Postbus 25000 2700 LZ Zoetermeer. Telefoon: 079-5319 11. Publikatie van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. NOORDWIJKERHOUT Na vier maanden bouwen en ver bouwen werd zaterdagmiddag De Mast aan de Vlashoven in Noordwijk officieel geopend. De werkzaamheden zijn uitge voerd door een aannemer en deels door vrijwilligers. De to tale kosten hebben het bedrag van 140.000,- niet overschre den. Destijds is een bedrag van 140.000,- gereserveerd voor de vernieuwing van het ge bouw met als toezegging dat er werkzaamheden door werklo ze vrijwilligers zouden mogen worden uitgevoerd als de ver bouwing boven dit bedrag zou uitkomen. Deze 140.000,- gul den bepaling was opgenomen om concurrentievervalsing te voorkomen. Dé aanbouw van een balletzaaltje slokte al een groot deel van het beschikbare geld op en de rest was nodig voor materiaal waarmee de vrijwilligers aan de slag kon den gaan. Oorspronkelijk wa ren via het VAP zo'n tien werklozen benaderd, maar omdat hun werkzaamheden pas in juli (in de vakantietijd) begonnen, kwamen er maar drie op dagen: coördinator P. Vink en twee voegers. Verder leidde Paul van de Veek de aanleg van de verwarming, wat hem uiteindelijk een baan in het bedrijfsleven heeft op geleverd. De vrijwillige hulp van Mast- leden en Mastbezoekers was dan ook onontbeerlijk. Teza men zijn er meer dan duizend vrijwilligersuren in de verbou wing gestoken. De huiskamer is verplaatst, er is een bar ge komen en de inrichting is ver anderd. De Mastleiding is van plan om in het vernieuwde ge-, bouw maar aandacht te gaan besteden aan basiseducatie en om wat meer te doen naar de werklozen toe, afhankelijk van de wensen van de deelne mers. Momenteel zijn er onge veer vierhonderd leden. Op 27 oktober zal er een bezichtiging zijn met demonstraties van de diverse cursussen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5