id-career crisis reedt al op onge leeftijd op ALLERLEI(DS) Nog steeds geen beleid in aanpak discriminatie' beiden ustom Car 1984 weer drukbezocht spektakel Rijnland kan water beter beheersen £eick>c Qowtant MAANDAG 8 OKTOBER 1984 PAGINA 3 {oorbegeleiding Jandstad innenkort een feit •pIDEN De oprichting van Stichting Koorbegeleidin- |n Randstad zal binnenkort jn beslag krijgen. Het provin- aal bestuur van Zuid-Hol- id stelt op jaarbasis de ko- <nde twee jaar een bedrag n 410.000 gulden beschik- Dit is genoeg voor 24 een vtfor het Randstadbegelei- Jngsorkest te verzorgen koor- .[geleidingen. Deze worden ie en«Jgarandeerd door 225.000 gul- i beschikbaar te stellen ir „subsidie op tekorten" belangrijke kooruitvoerin- Brandje in Beschuitsteeg LEIDEN Kortslui- ting in de thermos taat van de centrale verwarming heeft za terdagavond brand in een woning aan de Beschuitsteeg veroor zaakt. De vloer van de woning raakte in brand. De brandweer heeft de brand ge blust. De schade is niet bekend. Er de den zich geen per soonlijke ongelukken Twee zwaar gewonden in Suma trastraat LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Leiderdorp en haar 2-jarige zoontje zijn vrijdaga vond zwaar gewond naar het Elisabethziekenhuis in Leider dorp overgebracht. De jongen werd even later naar het AZL vervoerd. Het tweetal zat in een auto die op de kruising van de Lage Rijndijk met de Sumatratstraat geen voorrang kreeg van een auto die werd bestuurd door een 54-jarige Rijnsburger. Brommer in het water gegooid LEIDEN Twee mannen van 18 en 22 jaar oud zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag aangehouden, nadat ze een brommer en de helm van de ei genaar van de brommer in het wa ter van de Nieuwe Rijn hadden ge gooid. De eigenaar van de brommer zou ook met *een mes zijn bedreigd. Leidenaren maken Kager- plassen schoon LEIDEN/KAAG Leden van de Zeeverkennersgroepen uit Leiden en Den Haag en omstreken hebben afgelopen weekend de Kagerplassen schoongemaakt. Driehonderd verkenners in 62 boten hebben een middag lang de oevers ge reinigd. De actie was op touw gezet door de Koninklijke Ne derlandse Watersport Vereni ging. Uit Leiden nam de Jan van Galengroep deel aan de i NOS. I ndavoj ig kani t ene i dond OS ed Minerva volgt nacht lang Amerikaanse verkiezingen LEIDEN „All American Night", is de titel waaronder studentenvereniging Minerva 6 en 7 november de Amerikaanse verkiezingen volgt. Minerva wil met deze voor iedereen toegankelijke happening „zo objectief mogelijk informatie geven over de presidentsverkiezingen". Getracht zal worden de uitslagen van de verkiezingen zo snel mogelijk door te geven. De bijeenkomst in het ge bouw van Minerva aan de Breestraat begint op dinsdagavond 6 november om negen uur met le zingen door onder meer Europarlementariër J. Penders. Hoogtepunt moet een forumdiscussie worden over de betrekkingen tussen West-Europa en de Verenigden Staten met onder meer de jour nalisten J. van Tijn en J. Heldring, en de politici H. van Mierlo, P. Dankert en Van Eekelen. De bedoeling is dat de All American Night woensdag morgen om zeven uur wordt afgesloten. JQUÊTE ONDER JONGE MANAGERS WIJST UIT: Bij een kwart de jonge managers jaaf) doen zich al de verschijnselen van mid-career crisis voor. blijkt uit een onder- wonjek dat de Heerlense ?t omjycholoog J. Gerrichhau- idoorjn in opdracht van de Ntyiior Kamer verrichtte urde bder 538 jonge managers, jit het onderzoek blijkt Dvendien dat het privéle- oorbefn van een derde van de pdervraagden door het at en (erk negatief wordt beïn- iderel°ed- Eenzelfde percen- in sit^ge managers gaf te ken- dat pn niet geheel tevreden Igem^et het werk te zijn en op pek te zijn naar een nieu- D^e uitdaging. Uit een eer- enquete die in op dracht van de Junior Ka mer onder topmanagers werd verricht, kwam een soortgelijk beeld naar vo ren. Dertig procent van de topmanagers bevindt zich in een mid-career crisis, werd toen geconcludeerd. De Junior Kamer, een wereld wijde organisatie van jonge managers die zo'n 700.000 le den telt, hield dit weekend zijn jaarlijkse congres in het Leidse Holiday Inn. De con ventie stond ditmaal in het te ken van de stagnatie in de car rière van jonge managars. Ge bleken is dat vooral in de leef tijdsgroep 40-45 jaar het per spectief op een succesvolle af sluiting van de loopbaan vaak ontbreekt hetgeen met per soonlijke problemen die zich op deze overgangsleeftijd voordoen, leidt tot onbehagen die wel als mid-career crisis wordt gedefinieerd. De oorzaak dat het werk een negatieve invloed heeft op het gezinsleven, wordt door de on derzoekers toegeschreven aan een onevenwichtige tijdsver- deling tussen werk en gezin. Dit wordt afgeleid uit het feit dat meer dan de helft van de ondervraagden veel overwerk als de oorzaak van dit pro bleem aanwees. Ook een toe name van verantwoordelijkhe den werd hierbij genoemd. Daarnaast zijn problemen met collega's en meerderen vaak de oorzaak van de negatieve uitstraling van het werk op het privéleven. Wanneer de uitkomsten van de twee enquetes naast elkaar gelegd worden, blijkt dat jonge managers vaak meer financië le problemen hebben dan top managers. Dit heeft te maken Met de opening van een sponsormarkt gaf burgemeester C. Goekoop het startsein voor het con gres van de Junior Kamer. met het feit dat de jonge ma nager vaak meer lasten heeft maar nog niet in staat geweest is financiële reserves te vor men. Bovendien hebben de jonge managers vaak veel geld in hun bedrijf geïnvesteerd en worden zij volop geconfron teerd met de daaraan verbon den financiële verplichtingen. Evenals bij de topmanagers toont dertig procent van de ondervraagde jonge managers zich ontevreden over het werk. Men voelt zich niet vol strekt vastgelopen in zijn func tie maar er is sprake van enige verzadiging, men zoekt nieu we uitdagingen. Gerrichhau- zen stelt dat dit gegeven door de werkgever zeer serieus moet worden genomen. „Meestal vindt men dat de be schikbare capaciteiten niet ten volle worden benut. Er is wei nig fantasie voor nodig om in te zien dat het hier om een groep potentiële vertrekkers gaat, met alle verlies aan know-how als er niets aan ge daan wordt", aldus Gerrich- hauzen: „Wanneer er geen verandering in deze situatie optreedt, kan dit leiden tot een nog sterkere achteruitgang in motivatie". Gerrichhauzen constateert dat een mid-career crisis bij jonge managers maar in beperkte mate leidt tot de identiteitscrisis die zich bij ou dere managers pleegt voor te doen. Problemen in het werk leiden bij jonge managers vooral tot problemen in het gezinsleven, stelt Gerrichhau- lizenden ongetwijfeld trotse bezitters van een middenklasse lomobiel dan wel een betaalbaar Japannertje, hebben zich rgaapt aan de vele tientallen 'paleisjes op wielen' en fraai op tuigde Custom Cars die dit weekeinde in de Groenoordhallen i toon werden gesteld. Wat voor velen in het dagelijkse leven it is weggelegd, was er van achter ijzeren dranghekken te be- inderen: 'kijken mag, maar aankomen niet'. Een supermonster n een Ford Ranger op tractorbanden reed onder grote belang stelling zijn rondjes daarbij diverse sloopauto's onder zijn ge wicht verpletterend. Ingekorte Golfjes, verchroomde bolides, zwaar opgevoerde motoren en glanzende Van's met een interieur waarop een doorsnee gezin jaloers zou zijn, het stond er alle maal. Waar het bezit van een auto zich zo langzamerhand tot een eerste levensbehoefte lijkt te hebben ontwikkeld, is het niet ver wonderlijk dat Custom Car ook dit jaar weer een drukbezocht spektakel is geworden. LEIDEN Het hoog heemraadschap Rijnland in Leiden kan de water kwantiteit en -kwaliteit beter de baas door twee rekenmodellen die door het hoogheemraadschap in samenwerking met het Waterloopkundig Labora torium zijn ontwikkeld. Op basis van die modellen kunnen in geval van cala miteiten snel en gericht beheersmaatregelen wor den getroffen. Voorts kunnen beleidsmaatrege len beter worden onder bouwd. Met de ontwikke ling van de modellen was een bedrag van drie kwart miljoen gulden ge moeid, aldus een medede ling van Rijnland. Rijnland, verantwoordelijk voor de waterhuishouding en -kwaliteit van noordelijk Zuid-Holland en zuidelijk Noord-Holland kent een wijd vertakt boezemstelsel (opper vlakte 4.000 hectare) en meer dan tweehonderd polders. In het rekenmodel voor de wa terkwantiteit zijn een verza meling van hydraulische gege vens en formules bijeenge bracht waarmee computerbe rekeningen kunnen worden uitgevoerd op het gebied van wateraanvoer, -afvoer en doorspoelen. Daardoor kan bij voorbeeld bij het doorbreken van een kade of bij grote olie verontreiniging berekend worden met welke maatrege len de gevolgen tot een mini mum kunnen worden beperkt. In het rekenmodel voor de waterkwaliteit zijn gegevens opgenomen betreffende de be langrijkste fysische, chemische en biologische processen in het water. Het model kan onder meer gebruikt worden om het effect van vermeerderde of verminderde doorspoeling van de boezem te berekenen. Dakgoten schoonmakers naar huis gestuurd LEIDEN Drie Haarlemmers van respectievelijk 23, 24, en 25 jaar oud, die zich voor dakgotenschoonmakers uitgaven, zijn vrijdag door de politie naar huis gestuurd. De mannen hadden bij een woning aan de Colenbrander- straat aangebeld en met toestemming van de eigenaar op het dak van het werk gegaan. De eigenaar van de woning kreeg toch argwaan en waarschuwde de politie. Plan tenruilbeurs In clubhuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 wordt woensdagmorgen 10 oktober een stekjes- en planten' ruilbeurs gehouden. Belangstellenden kunnen hun planten en stekjes meenemen om te ruilen. Voor nade re inlichtingen bellen naar het clubhuis tel. 071-765656. Eetverslaving Het Lesbies Kafee (Caeciliastraat 18) houdt 10 oktober een thema-avond over eetverslaving. Vrouwen die hier wat over willen vertellen of de ervaringen van anderen willen horen, kunnen vanaf half negen terecht. Cursus Hebreeuws Bij volksuniversiteit K&O beginnen 10 oktober twee cursussen Hebreeuws. Eén cursus voor beginners en één voor degenen die reeds enige kennis van de taal bezitten. De beginnerscursus bestaat uit 25 bijeenkom sten van zeven uur tot half negen. De prijs voor de cur sus is 175 gulden. Het accent ligt op de gesproken taal. Er wordt al snel getracht de cursisten met elkaar in het Hebreeuws te laten spreken. De cursus voor gevor derden is woensdagavond van half negen tot tien uur. Deze cursus kost 225 gulden. Opgeven en inlichtingen bij K&O, tel. 141141. Kinderfilm ,,Gus, de voetballende ezel" is de titel van de kinderfilm, die woensdag 10 oktober in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 te zien is. De filmvoorstelling begint om half drie. Toegangskaartjes a drie gulden zijn verkrijgbaar bij het K&O-gebouw. De kinderen krijgen gratis een bekertje ranja. Men kan ook telefonisch reserveren via tel. 141141. Chinees K&O organiseert een cursus Chinees (Mandarijn) waarvoor nog enkele plaatsen vrij zijn. De cursus be staat uit 25 lessen van ieder twee uur die woensdag avond gegeven zullen worden. De eerste cursusavond is woensdag 10 oktober. Deelname kost 215 gulden. In schrijvingen bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Gymclub Dienstencentrum Binnenstad /Zeehelden wijk in de wijk Noord-Rijnevest wil een gym- of volksdansclub oprichten op dinsdagmorgen en een handwerkclub op donderdag morgen. Mits er voldoende belangstelling bestaat. Om die belangstelling te peilen, houdt men donderdag 11 oktober een demonstratiemiddag met gym, handwerken en volks dansen in de wijkruimte op de hoek van de Groenesteeg en de Kaarsemakerstraat. De bijeenkomst begint om twee Kijhh U1S „No Habra Mas Penas Ni Olvido (geen tranen meer, geen vergeten) is de film die van donderdag 11 tot en met zondag 14 oktober op het programma staat van het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. Deze poli tieke satire van de Argentijn Hector Olivera neemt de Peronisten op de hak, die elkaar onder bet uitroepen van „viva Peron" uitmoorden. Op maandag 15 oktober wordt „Missing" van Costa-Gravas gedraaid. Een Ame rikaans journalist verdwijnt met voor zijn regering be lastende feiten. Deze film, met Jack Lemmon en Sissy Spacek, is gebaseerd op ware feiten. „Pixote" van Hec tor Babenco uit Brazilië geeft een beeld van de achter buurten van de grote steden. Deze film wordt op dins dag 16 oktober vertoond. De volgende avond wordt „Los Olvidedoa" van Luis Bunuel vertoond. De film maakte Bunel in zijn Mexicaanse periode. Een groep jongetjes moet zich als dieren in leven houden. Alle voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Roze front In het pand aan de Caeciliastraat 18 wordt 11 oktober van af half negen een thema-bijeenkomst gehouden over de toekomst van het zogenaamde 'roze front'. De organisatie is in handen van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit. Lezing K&O De schrijfster van reisgidsen, Ingrid Schaedler, houdt vanavond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 een lezing over de „West Country" in Engeland. Met be hulp van dia's zal zij over haar reisavontuur in Corn wall, Devon West-Dorset, Somerset, Avon en Wiltshire vertellen. Aan de orde komen natuurparken, grote en kleine havenplaatsen, de vroegere smokkelaarsnesten en de grillige kusten. Belangstellenden kunnen zich voor deze lezing opgeven bij K&O, 141141. Platenmarkt De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt 9 december in en de Waag een platenmarkt. Het is de bedoe ling dat degenen die platen „over" hebben deze afstaan aan de mensenrechtenorganisatie Amnesty. De opbrengst is bestemd voor het bekostigen van de activiteiten van de Leidse werkgroep het komende jaar. Degenen die wel wat platen willen afstaan kunnen dit dagelijks van half negen tot half zes doen bij de Stichting Welzijn aan de Breestraat 117. De platenmarkt maakt deel uit van de jaarlijkse „10 december aktie" ter herinnering aan het feit dat 10 decem ber 1948 door de Verenigde Naties de Verklaring voor de rechten van de mens werd aangenomen. WERKCONFERENTIE TEGEN RACISME, FASCISME EN DISCRIMINATIE EIDEN „Er is nog Beds geen echt beleid in ft tegengaan van racisti- he en fascistische ten- fnzen in de maatschap- Nog steeds worden inderheidsgroepen ge- scrimineerd. Om nu ns duidelijk na te gaan Blke omstandigheden, itten of instellingen nu ecies het racisme en fas- ime in de hand werken om na te gaan wat men ar het best tegen zou innen doen, wordt in de Bek van 15 tot 20 okto- r de werkconferantie amen leven in Leiden" houden". Dit zegt Rein- van 't Meer, één van de ganisatoren van deze irkconferentie tegen riminatie en racisme, plaats heeft in de •uise de Coligny school n de Kagerstraat 7 in fiden. Het is de bedoeling dat tijdens deze werkconferentie deskun digen op het gebied van racis me zullen spreken en dat er steeds een discussie wordt ge houden. Voor deze bijeenkom sten zijn vooral veel beleids ambtenaren op zowel gemeen telijk als provinciaal en rijks niveau uitgenodigd. Ook ne men vertegenwoordigers van justitie, leerkrachten en buurt en clubhuiswerkers, die vaak direct discriminatie worden geconfronteerd, deel aan de bijeenkomsten. Na de werk conferentie worden de bevin dingen vastgelegd in een nota, die wordt verspreid onder ver schillende instanties. Reinse: „De werkconferentie is bedoeld om de discussie over deze onderwerpen uit te brei den en uit te dragen. We wil len oplossingen zoeken door concrete knelpunten in de maatschappij te vinden en te bekijken hoe je daarop het best zou kunnen reageren. De werkconferentie gaat over minderheden die vaak slacht offer zijn van discriminatie. De nadruk ligt bij de confe rentie vooral op buitenlanders, rpaar ook homosexualen, vrou wen enz. komen aan bod. Het is van belang om de aandacht te verbreden, zodat duidelijk wordt dat discriminiatie en fascisme niet iets is van één bepaalde groep maar dat het probleem eigenlijk veel wijder ligt". Voordat de werkconferentie tegen discriminatie en racisme begint wordt woensdag 10 en donderdag 11 oktober al vast een discussie-avond gehouden voor leraren en leerlingen. Woensdag 10 oktober heeft deze discussie plaats in 't Spoortje aan de Bernardkade 40 in Leiden. Donderdag is de bijeenkomst in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Deze bijeenkomst is georgani seerd door de Anne Frank stichting en de theatergroep KAST van deze stichting voert een toneelstuk op. Beide bij eenkomsten beginnen om acht uur. Burgemeester- C. Goekoop opent maandagavond 15 okto ber om acht uur de werkcon ferentie. Verschillende spre kers en spreeksters zullen daarna ingaan op de achter gronden en de verschillende vormen van discriminatie. Be keken wordt wat de voedings bodem is en waar discrimina tie de kop op steekt. Dinsdag 16 oktober wordt vanaf tien uur bekeken hoe werkers in clubhuizen de activiteiten ook aantrekkelijk kunnen maken voor buitenlanders en wat ze kunnen doen tegen eventuele vooroordelen van Nederlandds bezoekers tegen buitenlanders. Vanaf twee uur zal er een fo rumdiscussie plaats vinden over media en discriminatie. Geprobeerd wordt een beeld te geven van hoe journalisten over (etnische) minderheden schrijven. Het is de bedoeling dat buitenlanders en anderen die zich in de pers gediscrimi neerd voelen, kritiek geven en eventueel met adviezen ko men. Dinsdagavond om acht uur gaat de werkconferentie over christendom en i^lam. De vraag wordt gesteld of beide godsdiensten met in elkaar in conflict zijn. Ook om acht uur wordt dinsdag in de Louise de Coligny school een bijeen komst gehouden, waarbij men achtergrond informatie kan krijgen over de positie van Turken, Marokkanen en Suri- namers in ons land. Er wordt een videofilm over de geschie denis vertoond. Woensdag 17 oktober gaat de discussie om acht uur over de discriminatie op huisvestings- gebied. Er wordt ingegaan op het woningtoewijzingsbeleid van de gemeente Leiden. Be paalde punten hiervan worden doorgelicht en op hun even tuele discriminerende werking bekeken. Ook wordt bekeken hoe de onlangs verschenen nieuwe gemeentelijke veror dening op dit punt uitpakt voor minderheidsgroeperin gen. Tevens is er op woens dagavond vanaf acht uur een bijeenkomst waarbij het over de discriminatie in horecagele genheden gaat. Bekeken wordt hoe tegen deze discriminatie stappen ondernomen kunnen worden. Op hetzelfde tijdstip vindt elders in het gebouw van „de Louise" een discussie plaats over de positie van vrouwen. Daarbij wordt inge gaan op de bestaande vooroor delen tegen vrouwen en hoe dat beeld zou kunnen veran deren. Tevens wordt onder zocht in hoeverre vrouwen zelf discrimineren ten aanzien van anderen. Donderdag 18 oktober wordt om acht uur ingegaan op de discriminatie van homosexue- len. Aan de hand van een pas verschenen rapport „Het topje van de ijsberg" waarin 800 ge vallen van discriminatie tegen homosexuelen, wordt een dis cussie gehouden. Vragen wor den behandeld als: Waar komt deze vorm van discriminatie vandaan, waarin uit het zich en wat kan er tegen gedaan worden. De andere bijeen komst om acht uur gaat over een algemeen beleid tegen dis criminatie en racisme. Een ronde tafelgesprek tussen ge- rheente, het Komité Leiden te gen Fascisme, de Raad van Kerken, werkers van de Stich ting Rijn en Lek en politieke partijen moet duidelijkheid verschaffen in de mogelijkhe den die er zijn om op te treden tegen discriminatie, fascisme en racisme. Vrijdag 19 oktober wordt om acht uur het onderwerp „dis criminatie bij politie en justi tie" behandeld. Het blijkt dat veel mensen van etnische minderheden, die discrimine rend zijn behandeld door poli tie of vreemdelingen politie, hiervan geen aangifte doen omdat ze afhankelijk zijn van deze instanties. Het bestaan van discriminatie blijft daar door verborgen. In een forum discussie met politiebonden en etnische minderheden wordt bekeken hoe een klachtenin stituut beter zou kunnen func tioneren. Tevens wordt dan nagegaan hoe de politie om gaat met minderheden. Om acht uur vrijdag vindt verder een discussie plaats over de ge zondheidszorg en buitenlan ders. Gekeken wordt naar de culturele achtergrond, de ziek tebeleving en godsdienst. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor werkers in de gezond heidszorg, die regelmatig met buitenlanders te maken krij gen. De derde bijeenkomst vrijdagavond acht uur gaat over de racistische politieke partijen. Voor deze bijeen komst zijn personen uit Alme- re uitgenodigd om een bijdrage te leveren aan de discussie. Onderzocht wordt hoe derge lijke partijen het best bestre den kunnen worden. De week wordt zaterdag 20 oktober afgesloten met een grootse informatiemarkt in de Hooglandse kerk. Allerlei in stanties die zich met de bestrij ding van fascisme, racisme en discriminatie bezig houden zullen op deze markt verte genwoordigd zijn. Allerlei mu ziekgroepen; theatergroepen en kunstenaars zullen het ge heel moeten opluisteren. Om twee uur wordt een samenvat ting gegeven van de conclusies die tijdens de werkconferentie zijn getrokken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3