trophy-team haalt mud in zesdaagse 1 ege Prost na boemelavondje 'UNTVERLIES VOOR ALLE DAMMERS KELLY PROFITEERT YAN RIVALITEIT KARPOV BOEKT VIERDE ZEGE Gerard Nijboer wint marathon van Ohio PORTTRIBUIME 34 PAGIh CeidaeSouoant MAANDAG 8 OKTOBER 1984 PAGINA 13 5ien rang voor honkbalploeg IïlRIl/ENGAT Het toernooi om de Golden Cup ter gelegenheid ït 50-jarige bestaan van de Curacaose honkbalbond is voor land begonnen met een afgang. Nederland verloor gistermor- l5-5 van Venezuela, dat tot en met de zesde slagbeurt een J>pen ploeg leek, maar in de zevende inning niet minder dan punten scoorde. Nederland had zes innings lang een prima lijd gespeeld en leek te kunnen gaan profiteren van het feit - Jos Ro| Venezolanen al drie wedstrijden gespeeld hadden. Tot de >s ahe slagbeurt ging het goed, nadat Giroldi werper De Vries oegevoeglrvangen Toen stroomden de honken vol. Vervanger Volke- 1 i°ug ,re£ honkslaê °P honkslag om de oren en Venezuela sprong achterstand van 5-3 naar een een voorsprong van 13-5. co kreeg de ondankbare taak te proberen Nederland terug te |n jn de wedstrijd. Dat lukte niet. Dit duejand: 2-0-0-0-3-0=5 ïg op deuela: 0-2-0-0-0-1-12=15 weel^rsresuitaten Nederland: Haitze de Vries (4 innings) 1-1-3-1, gGn i0I?®ir0'di (2 innings en drie man) 0-2-4-1, Bart Volkerijk (2/3 oor de knen twee man) 1-1-6-2 en Judsel Baranco (drie man) 0-1-2-0. het tot i titel. es Rijv< MOSKOU Anatoli Karpov heeft zaterdag in Moskou op ondubbelzinnige wijze aange toond, dat hij alleen recht heeft op de wereldtitel scha ken. In de negende partij voor de tweekamp met zijn landge noot en uitdager Gari Kaspa rov won Karpov voor de vier de keer. In de tweede zitting van het vrijdag afgebroken duel spar telde Kasparov nog tot de 70e zet tegen voordat hij de strijd staakte. Karpov leidt nu met 4-0 en heeft nog slechts twee overwinningen nodig om zijn wereldkroon te behouden. Als hij zo overtuigend blijft spelen en Kasparov verder zijn an ders zo spectaculaire stijl blijft verloochenen zullen beiden hun land straks nog kunnen vertegenwoordigen in de schaakolympiade, die begin volgende maand in Saloniki begint. De afgebroken stand was: wit (Kar pov): Kf2, Le2, Pc2, pionnen a3, b2, d4, f3, g3 en h4; zwart (Kasparov): Kd6, Lc8, Pf5, pionnen a6, b5, d5, f7, g6 en hS. Het vervolg van de negende partij was: 42f7-f6, 43. Le2-d3, g6-g5, 44. Ld3xf5, Lc8xf5, 45 Pc2-e3, Lf5-bl, 46. b2-b4, g5xh4, 47. Pe3-g2, h4xg3 schaak, 48. Kf2xg3, Kd6-e6, 49. Pg2-f4 schaak, Ke6-f5, 50. Pf4xh5, Kf5-e6, 51. Ph5-f4 schaak, Ke6-d6, 52. Kg3-g4, Lbl-c2, 53. Kd6-e7, ■e6, 56. Pc7xa6, •d6, 59. Lf3-hl, Pa6-c5, ■g2. 64. Pe5-g6, ■b7, 67. Kg4-h5, Lc2-dl, 54. Kh5-g6, 55. Pf4xd5 schaak, Ke7- Pd5-c7 schaak, Ke6-d7, 57. Ldlxf3, 58. Kg6xf6, Kd7- Kf6-f5, Kd6-d5, 60. Kf5-f4, 61. Kf4-e3, Kd5-c4, 62. Lhl-c6, 63. Pc5-d3, Lc6 Pd3-e5 schaak, Kc4-c3, 65. Kc3-c4, 66. Pg6-e7, Lg2 Pe7-f5, Lb7-g2, 68. Pf5-d6 Kc4-b3, 69. Pd6xb5, Kb3- Pb4-d6, zwart geeft op. Door zijn overwinning op Vassili Smyslov gaat de 33-ja- rige Hongaarse grootmeester Zoltan Ribli in het toernooi in Tilburg na vier ronden met drie punten alleen aan de lei ding. Hij wordt op een half punt gevolgd door Portisch, Timman, Toekmakov, Hüb- ner en Ljubojevic. Aan de staart bengelt John van der Wiel. Na zijn nederlaag tegen Beljavski wacht hij met smart op zijn eerste halve punt. Record sumultaan De Tsjechoslowaak Vlastimil Hort heeft in Keulen het we reldrecord simultaanschaken verbeterd. Hij werkte in een ruim 32 uur durende zitting 663 partijen af tegen 509 te genstanders. Het record stond op naam van Hans Böhm, die in 1976 in Den Haag 580 deel nemers bestreedt in 25 uur. OHIO Gerard Nijboer heeft gisteren de internationale mara thon van Ohio gewonnen. Hij nam na ongeveer 39 kilometer de leiding om die niet meer af te staan. Nijboer legde de afstand van 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur, 13 minuten en 40 seconden. De leider van het eerste uur, de Keniaan Jozef Nzau, eindigde als tweede in 2.14,45. Derde werd de Brit Adrian Leek (2.14,52) en als vierde finishte Zakbarie uit Tanzania in 2.15,09. Bij de dames zegevierde de Britse Priscilla Welch. Haar tijd was 2.34,04. i DRG Elke cent eek wel besteed. De NMV haalde het ootste prestige-object t zijn tachtigjarige ge- hiedenis naar Neder- nd, de internationale otorzesdaagse. In die preldtitelstrijd enduro I in het puikje van de ederlandse deelnemers erden tonnen geinves- erd. Het resultaat was jortief gezien honderd locent. Het nationale fophy-team veroverde et een maximum aan lelheid en uithoudings- kmogen voor het eerst i 59 jaar het wereld- ampioenschap enduro: 1 titel, die, voorname en titel, die, lijk binnen bestuurlijke kringen van de motor- sportwereld, meer ge wicht kent dan welke ook. Dat dit laatste niet al te dui delijk is geworden bij vele argeloze noordelijke motor- sportfans, deed de feestende bestuurders niet veel. De buit was binnen. Het aan zien van Nederland als mo torsportland van de eerste orde was na de zijspantitel van Streuer/Schnieders voor de tweede keer dit sei zoen vet onderlijnd. Die dikke streep werd gezet door een ijzersterk Trophy- -team, deels geselecteerd uit de beste motocrossers van ons land. Wolsink, Zijlstra, Schram en Van Mierlo be horen tot die categorie. Poorte, de individuele we reldkampioen, en Schal kwijk waren enduro-routi- niers, die in de nationale crosswedstrijden uitstekend uit de voeten kunnen. Dat qua kwaliteiten gemengde zestal werd gekozen, toen duidelijk was dat de KNMV de beslissende proeven van de 59ste motorzesdaagse had geprojecteerd in de zanderi ge cross-terreinen van An- loo, Havelte, Makkinga en Norg. Snelheid in het zand was er met die Trophy-se- lectie afdoende, zeker toen de Nederlandse Honda-im- porteur het beste Japanse materiaal ter beschikking stelde. De betrouwbaarheid van mens en machine werd aangekweekt in de uitge kiende en langdurige voor bereiding, die in 1981 op Elba aanving. Hoe juist die aanpak was, bleek zes dagen lang in de klassementsproe- Wankel Hoe wankel resultaat kan zijn in de mechanische sport, kwam ook twee keer aan het licht. De eerste techni sche tegenslag leek Neder land in de wereldtitelstrijd meteen in geslagen positie te brengen. De ketting van Zijlstra's machine brak op de derde dag en dat kostte 46 minuten tijdstraf. De een dracht onder het Oranje-zes tal bleek echter niet ge stoord. Persoonlijke succes sen telden niet voor de indi vidualisten, die motorspor ters per definitie zijn, de lan- dentitel was het voornaam ste doel voor de ploeg. De vierde en vijfde dag kon Nederland terugvechten naar een positie in de top, waaruit Zweden vrijdag ,r "'4 l -f W •- s. -V' Dinand Zijlstra, wiens kettingbreuk eerder, in de week een streep dreigde te trekken door de kansen van het Nederlandse team, in actie op de slotdag, die goud opleverde. door het uitvallen van 125cc,-man Hansson wegviel. Op de laatste dag restte slechts het gevecht met Oost-Duitsland, dat de endu ro in het Drentse en Friese zand aanpakte zoals elke be- trouwbaarheidsrit. Heelhou- den was het voornaamste motto in de 1600 kilometer van de motorzesdaagse. De laatste dag leek die aanpak van de Oostduitse specialis ten lange tijd succesvol, maar de Nederlandse ploeg bleek even hecht als succes vol. Daarna kon het feest, hoogtepunt van het tachtig jarig bestaan van de KNMV, beginnen, maar op de volks feesten als na de TT-zeges van Hartog en Middelburg leek het weinig. In de eerste ronde ontstond er al een klein autokerkhof door dat zes bolides met elkaar in botsing kwamen. Vier konden de race, gewonnen door Alain Prost (inzet) niet vervolgen. Lammers snelste Jan Lammers heeft gisteren op de Nürburgring de race in de Renault 5-klasse gewonnen. De Zandvoortse coureur had ruim zeven seconden voor sprong op zijn landgenoot Mi chel Bleekemolen. De Italiaan Massimo Sigala werd derde. Voor NAU De beslissing lde hj strijd om de wereld- Het^001" coureurs in de één-categorie valt oeg eiitober tijdens de race elpunde Grote Prijs van weitgal in Estoril. De ^*ki Lauda, JyJ in het klassement, lijn hoop gisteren op kte d^ürburgring al kam- zijn j te worden letterlijk Vtalarfk °P£aan- -jarige Lauda wilde aan Ind van de 21e ronde bij leidiifigaan van de laatste tie b^ de achtergebleven Ita- te wil Mauro Baldi inhalen, i| merkte plotseling, dat van geen ruimte maakte. Bilbai bleef maar één ding 1 zij itiit alle macht op het waaiklaal drukken, met als gevolg, dat de McLaren-Por sche om zijn as draaide en de wagen even in een witte rook wolk van het gloeiend hete rubber van de banden kwam te staan. Hierdoor verloor Lauda, die op dat moment zes- de was, de aansluiting met de kopgroep. Toch slóagde de Oostenrijker er nog in een adembenemende jacht in de vierde plaats te grijpen. In middels was zijn grootste con current, de Fransman Alain Prost, ruim 43 seconden eerder als winnaar over de finish ge gaan. Lauda heeft nu nog slechts 4,5 punten voorsprong op Prost (66 tegen 61,5 punten) en kan zich in Estoril geen misser meer veroorloven. Voor 50.000 toeschouwers rond de vernieuwe Nürburgring had Prost van het begin tot het einde de leiding. Hij draai de probleemloos zijn rondjes en bouwde zijn voorsprong ge staag uit. Het betekende de zesde zege voor Prost in dit seizoen en de elfde overwin ning voor het McLarenteam. De Italiaan Michele Alboretto eiste met een Ferrari de twee de plaats voor zich op met een achterstand van bijna 24 se conden. Daarna volgden de Braziliaan Nelson Piquet en Lauda. Piquet, de onttroonde wereld kampioen, had voor de achtste maal dit jaar met zijn Brab- ham-BMW de snelste tijd in de training achter zijn naam staan. Net als Alboretto haalde hij de eindstreep met zijn laat ste druppel benzine. Vóór de start had eigenlijk niemand Prost een dergelijke krachttoer toegedacht. Eerder op de middag namelijk was hij in de opwarmtraining na een slippartij tegen de vangrails te recht gekomen. De mecani ciens van de stal van Prost slaagden er echter in de McLaren-Porsche toch op tijd te repareren. Overigens was men in zijn naaste omgeving niet zo over het doen en laten van Prost te spreken. Hij was namelijk zaterdagavond laat boemelend met Prinses Step hanie van Monaco gesigna leerd. De kaarten van Lauda waren voor deze seance kennelijk niet al te best geschud. Na pro blemen in de training vond de Oostenrijker zichzelf pas op de 15e startplaats terug. Na één ronde was hij al negende en nog een paar ronden later streed hij met de Engelsman Derek Warwick en Alboreto om de vierde plaats. Tot het voorval met Baldi leek Lauda nog volop kansen te hebben nu al de wereldtitel te grijpen, gezien zijn gestage opmars. Daarna waren zijn troeven verspeeld. CHAVILLE Sean Kel ly is niet alleen de sterk ste klassiekerrenner van dit wielerjaar, hij is ook de grootste geluksvogel. In de Grote Herfstprijs tus sen Blois en Chaville be haalde de Ier zijn derde overwinning in een klas sieker. In het voorjaar werd hij al winnaar van Parijs-Roubaix en Luik- -Bastenaken-Luik. Zijn printtriomf in Chaville dankte Kelly aan de riva liteit tussen de twee Ne derlandse ploegen. Panasonic en Kwantum gun den elkaar de overwinning in de Grote Herfstprijs niet. Twee kilometer voor het einde werd, onder druk van de ren ners van Peter Post, een einde gemaakt aan de vlucht van de Belg Ludo Peeters met de Deen Kim Andersen. Peeters, een ploegmaat van Jan Raas, was in de sprint tegen de Deen ongetwijfeld winnaar van de Franse najaarsklassieker ge worden. Peeters, vorig jaar wél winnaar als exponent van een sterk Post-collectief, sprak openlijk over de oorzaak van zijn teleurstelling. „Dit is al de derde keer dit seizoen, dat door de rivaliteit tussen Pana sonic en Kwantum mij een grote overwinning ontgaat". De profiterende winnaar Sean Kelly sprak woorden van ge lijke strekking. „Ik had deze wedstrijd nooit gewonnen, als die twee ploegen elkaar niet zo in de haren hadden gezeten. Nu zorgden zij ervoor dat alle vluchtpogingen mislukten. Het speelde me allemaal in de kaart. Er zaten helemaal geen specifieke sprinters in het eer ste peloton. Ik kon eenvoudig niet verliezen". Niet de beste De uiteindelijke winnaar was wel de snelste maar niet de beste in een wedstrijd, die pas De Italiaanse wielrenner Gianbattista Baronchelli heeft gisteren bij een valparrtij in de herfstklassieker Blois-Cha- ville een sleutelbeen gebroken. Baronchelli was in de afda ling van de Cóte de Madeleine in achtervolging op de ont snapte wereldkampioen Claude Criquielion. In een bocht verloor hij de macht over zijn stuur. Hij raakte een muurtje en sloeg over de kop, waardoor er meteen een einde kwam aan het seizoen van de 31-jarige Italiaan. laat op gang kwam. De finale bood echter wielersport van het hoogste niveau. Jacques Hanegraaf was de inleider. De Brabander kreeg de ruimte omdat kopman Jan Raas in één van zijn favoriete wed strijden niet in beste doen was. Hanegraaf verslikte zich ech ter in de venijnige hellingen van de Chevreuse-vallei. Ha negraaf werd dertig kilometer voor het einde ingehaald en voorbijgereden door Claude Criquielion. De Waalse we reldkampioen, sinds Montjuich doordrongen van zijn moge lijkheden, was zo overmoedig, dat hij een solo aandurfde. Hij had, met Hanegraaf erbij, meer kans van slagen gehad, hoewel hij natuurlijk ook wist in de sprint tegen de Neder lander kansloos te zijn. Criquielion werd na tien kilo meter, waarin hij amper een halve minuut voorsprong kreeg, weer ingehaald. In de steeds meer uitdunnende groep waren nog genoeg initi atiefnemers over. De Deen Kim Andersen demarreerde en kreeg als hardwerkende gezel de Belg Ludo Peeters mee. Dit leek de goede vlucht. De twee werkten goed samen, maar ze kregen ook niet meer dan een halve minuut. Debet daaraan was de ploeg van Post, die echter uiteindelijk misgreep toen het op de eind zege aankwam. „Ik heb het geprobeerd", meende Rooks, „ik kwam er heel dicht bij". \R Na twee ron- i de strijd om de we ttel dammen is geen ^je twintig spelers nog puntverlies, its vier spelers gaan drie punten aan de tfjig. Onder deze kop- slechts één Neder- oud-wereldkampi- pannes van der Wal. senderwijs kwamen maar twee Sovjet- Iers en één Afrikaan tot diezelfde score. Vooral voor de in Daker uiter aard bijzonder populaire Senegalees Diallo werd dat als een bewijs gezien voor zijn speelsterkte. De honderden Afrikaanse toe schouwers waren maar met moeite in bedwang te houden toen zij gistermiddag in El Hadj Malick Diallo hun eerste overwinnaar konden begroe ten. De Senegalees, die eerder op .miraculeuze wijze aan een nederlaag ontsnapte tegen de oud-wereldkampioen Anatoli Gantwarg, nam in een door hem initiatiefrijk gespeelde partij tegen de Fransman Gui- nard in het gevorderde mid denspel een damdoorbraak voor twee schijven. De Sene galese verdediging was echter ruimschoots voldoende be stand tegen de aanval van Guinard, die na 53 zetten en na ruim drie uur spelen de on gelijke strijd staakte. Jannes van der Wal bleek van enige bij het wat ondoordacht zonnebadén opgelopen ver brandingen nauwelijks hinder te ondervinden. Tegen de Ivo- riaan Florent Meless Memel had hij wel het iets betere spel maar eigenlijk niet voldoende om te winnen. Zijn opponent overzag een remisestandje en de oud-wereldkampioen zege vierde daardoor gemakkelijk. Tegen landgenoot Jos Stokkel speelde Van der Wal vervol gens agressief, maar Stokkel verdedigde zich bekwaam en was tevreden met zijn punten- deling. Rob Clerc moest zich tweemaal taai verdedigen te gen de Malinees N'Diaye en landgenoot Scholma en boekte tweemaal een remise. Hans Jansen probeerde het twee keer met de hem beken de speelwijze. Tegen de Suri namer Autar bereikte hij er weinig mee, tegen oud-wereld kampioen Koeperman kreeg hij zelfs groot nadeel. Toch wist Jansen op gelukkige wijze een positioneel slechter staand eindspel op remise te houden, waardoor Koeperman op nieuw een punt kwijtraakte. Ook een dag eerder tegen Stokkel had Koeperman een betere positie, maar beide ke ren kon de Amerikaan in de tijdnoodfase de winst niet vin den. De Sovjet-spelers stelden in de eerste ronde duidelijk teleur. Zowel Gantwarg als Baljakin en Wirny schenen regelrecht op winst af te stevenen tegen hun Senegalese tegenstanders. Maar de Afrikanen speelden hun „wild-west-spel" tot het einde zeer geconcentreerd en bereikten allen een puntende- li ng. Gantwarg herstelde zich als enige Sovjet-speler in de tweede ronde door een uiterst lastig eindspel tegen Abdulaye Der fraai in winst om te zet- (ADVERTENTIE) S/(/l ONVERSLAANBAAR Pam Shriver denkt aan stoppen na nederlaag DEN HAAG De Ameri kaanse tennisster Pam Shriver was na haar uitschakeling in de kwartfinale van het met een half miljoen gulden gedo teerde toernooi in Manhattan Beach door Rosalyn Fairbank (3-6, 3-6) zo ontdaan, dat de Amerikaanse na afloop vertel de te overwegen met toptennis te stoppen. Haar Zuidafrikaan- se tegenstandster verklaarde het gevoeld te hebben, dat Shriver rijp was voor een af straffing. Omdat het gevoel uitkwam, bereikte de nummer 47 van de wereldranglijst de halve finale in het Californi- sche evenement tegen de als derde geplaatste Wendy Turn- bull. Turnbull overleefde later te gen Rosalyn Fairbank in de halve eindstrijd drie matc hpoints en won alsnog de be slissende set met 7-5. In de fi nale treedt zij aan tegen haar partner in het dubbelspel Chris Evert-Lloyd. De Ameri kaanse versloeg vrij eenvoudig de Westduitse Sylvia Hanika en is tevens de eerste gegadig de voor de hoofdprijs. Evert- -Lloyd heeft van de tot nu toe tegen Turnbull gespeelde acht tien partijen er slechts één verloren. De Japanse tennisster Etsuko Inoue heeft het toernooi van Tokio gewonnen. In de finale verpletterde ze de illusies van haar Amerikaanse opponente Beth Herr: 6-0, 6-0. De Japan se verdiende met de zege 45.000 gulden en steeg flink op de wereldranglijst, waarop ze de 69e plaats bezette. Eliot Teltscher schreef het toernooi van Brisbane op zijn naam. De Amerikaan versloeg in de eindstrijd Francisco Gonzales uit Paraguay met 3-6 6-3 6-4. De Zweed Mats Wilander ze gevierde in Barcelona. In de eindstrijd versloeg hij zijn landgenoot Joakim Nyström met 7-6 (7-5) 6-4 0-6 6-2. Wilander bereikte de finale na een zege in de halve finales in drie sets op zijn landgenoot Henrik Sundström. Nyström had eerder gezegevierd, even eens in drie sets, over de West duitser Hans Schwaier. Bokser ernstig gewond in duel MASSA CARRARA De Ita liaanse zwaarvedergewicht Nello Jovine is zaterdagnacht met spoed naar een ziekenhuis in Pisa gebracht, na bij het bokstoernooi in Massa Carrara te zijn verslagen door de Span jaard Vicente Macias. De art sen omschrijven de toestand van Jovine. die hersenletsel opliep en hartklachten heeft, als bijzonder ernstig. De Ita liaanse bokser werd zwaar op de proef gesteld door Macias en was al drie keer tegen de grond gegaan, voordat zijn ma nager Giovanni Branchini in de achtste ronde de handdoek in de ring gooide om erger on heil te voorkomen. Het kwaad was echter al geschied, want terug in zijn hoek zeeg Jovine bewusteloos ineen. Sportwereld Boksen De Amerikaanse bokser Lee Roy Murphy is in Billings wereldkampioen ge worden in het lichtzwaarge- wicht (IFB-versie). Hij ver sloeg titelhouder Marvin Ca mel. De scheidsrechter staakte de strijd in de vijftiende ronde. De 26-jarige Murphy is in 21 partijen als beroeps nog niet verslagen. Turnen Sofie Poenbreker heeft in Antwerpen wedstrij den ritmische sportgymnastiek gewonnen met 36.55 punten. Zij legde de basis voor haar eindzege met 9.20 op het on derdeel lint. Ron Lamboo turnde naar twee zilveren me dailles, op brug en rek. In het totaal-klassement werd hij vijfde met 53.20 punten. De Hongaar Sandor Altorjai won met 56.45. Zwemmen Het meisjesteam van HPC heeft het één week oude Nederlandse aspiranten- record 4x100 meter wisselslag op 25-meterbanen verbeterd. Brigitte van der Lans, Petra Hillenius, Ingrid Baars en Marlies van Deursen, die vori ge week het record op 4.2^0 zetten kwamen tot 4.23.4.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13