N ►ubbel verlies Htroor AZC WINST VOOR HARD EN SPEELS AJAX Qowtaml Reker betaalt mee aan boete van Van Doorneveld Tweemaal rood en geel op Spangen Pele wellicht als minister 'AGINjj MAANDAG 8 OCTOBER 1984 PAGINA 11 ^clameplannen ÏVB in geding [ECHT Voor de president van ihtbank te Utrecht zal deze week ;eding dienen tegen de KNVB, ij de vraag aan de orde komt of tie betaald voetbal geselecteerden nationale ploegen kan gebruiken reclame-activiteiten. Het geding, ten doel te onderzoeken of de in dergelijke gevallen niet ten het recht hebben dat vooraf leg wordt gepleegd. Het huidige ebestuur is daartoe, in tegenstelling ijn voorgangers, niet bereid geble- In eerdere gevallen is bij acties I spelers van het Nederlands elftal steeds een financiële regeling ge ien met de betrokkenen. HAARLEM Jan Reker vindt dat de tuchtcommissie van de KNVB protesterende trainers te zwaar straft. De oefenmeester van PSV liet dat zaterdagavond blijken door demonstratief 25 gulden te betalen als deel van de boete, die Hans van Doorneveld kreeg opgelegd. De trainer van Haarlem werd vorige week van het veld gezonden en bestraft met een geldboete van 500 gulden. Reker: Wil je zo gestraft worden dan moet je toch door acht rode stop lichten rijden en 10 kilometer spookrijden. Sommige arbiters wijzen je al terecht als je je even van de bank verheft. Die straffen zijn te hoog". Van Doorneveld aanvaardde de bijdrage dankbaar. Hij zegde echter toe Reker een premie van 50 gulden uit te keren als diens ploeg de derde ronde van het UEFA-bekertournooi haalt. In de tweede ronde van dat toernooi zal PSV Manchester United ontmoeten. VANENBURG NIET IN JONG ORANJE AMSTERDAM - Gerald Vanen- burg zal woensdagavond niet in Jong Oranje spelen in de oefen wedstrijd tegen Jong -Frankrijk. De gisteren tegen Go Ahead Eagles uitblinkende Ajacied, door de FIFA geschorst voor twee lan- denwedstrijden, heeft last van een rugblessure. Bij Ajax speelde hij vijf kwartier indrukwekkend voor De Mos hem uit zuinigheidsover wegingen verving. Gisteravond heeft coach Kees Rij vers Michel Boerebach (GA Eagles) en Graeme Rutjes (Excel sior) gekozen voor Vanenburg en Wouters^van FC Utrecht, die giste ren rood kreeg. Akkoord tussen Cupwinnaars ROME De Europese bekerwinnaars Liverpool en Juventus hebben, in te genstelling tot wat UEFA-woordvoer ders eerder bekend maakten, toch een akkoord bereikt over een begin vol gend jaar te spelen wedstrijd om de Su percup. Na langdurige onderhandelin gen kwamen de vertegenwoordigers van de clubs overeen het duel in janua ri of februari van het volgend jaar af te werken. Liverpool voorkwam vorig seizoen een Italiaans onderonsje voor deze ontmoeting door de Europese be ker voor landskampioenen te verove ren. De Engelse kampioen nam in de finale de nodig geworden strafschop pen beter dan AS Roma. kTISLAVA AZC (hen is uitgeschakeld He strijd om de Europa voor landskampioe- De Alphense water- )KOuCyormatje> vorig jaar jmte! Analist in dit toer- ii, verloor zaterdag ook COm- tweede duel. indti rïjisploeg Kosice klopte t «I.C met 9-8 en plaatste zich r dat resultaat, met Vasas jdapest, voor de tweede ile. Behalve het verlies internationaal prestige r de vroegtijdige uitscha- Ing loopt AZC ook nog de |s halverwege het seizoen ny Buunk kwijt te raken, [robuuste aanvoerder van 'c wil in principe eind de cember stoppen. Per 1 janua ri neemt hij in Amsterdam het hoveniersbedrijf van zijn moeder over. Hij denkt dan onvoldoende tijd voor water polo te hebben. Wat het Ne derlands zevental betreft, re kent Buunk op een gesprek met de nieuwe bondscoach (tevens zijn vroegere club trainer) George Geurtsen. AZC maakte in de wedstrijd tegen Kosice nu wel goed ge bruik van de numerieke meerderheden. In de zes man-meersituaties scoorde de ploeg vijf keer. Kosice haalde op dat gebied twee uit twee. In de eerste periode nam AZC tweemaal een voorsprong, door Jansen en Van Winsen, maar steeds kwamen de Tjechen goed te rug. In de tweede periode maakte de Alphense ploeg erg veel fouten. Kosice nam een 5-4 voorsprong. In de derde periode liepen de gast heren zelfs uit naar 9-6, maar toch zou AZC nog dichtbij komen. Buunk scoorde nog in de derde pe riode 7-9 en met nog dertig seconden in de vierde en laatste periode maakte Van Winsen er 8-9 van bij een numerieke meerderheid. Vijftien seconden voor tijd kreeg Ed van Es nog een kans, die echter verloren ging. Het scoreverloop was: Jansen 1-0 (man meer), Jas- ka 1-1 (man meer), Van Winsen 2-1 (man meer), Pali- sic 2-2, Salonna 2-3 en 2-4, Buunk (strafworp) 3-4, BasiK- (strafworp) 3-5, Van Es 4-5 sic (man meer) 6-8, Basik 6-( (man meer), Salonna 4-6, Buunk 7-9, Van Winsen 8-9. Pielstroom 5-6, Jaska 5-7, Buunk 6-7 (man meer), Pali- In de laatste wedstrijd zege- Tony Buunk overweegt in december met waterpolo te stoppen. vierde Vasas met 16-13 over Kosice, daarmee de eerste plaats in de poule veilig stel lend. eyenoord ROTTERDAM Scheidsrechter Gerard Geurds eiste gisteren de hoofdrol op tijdens Sparta - FC Utrecht (1-0). Voor het eerst in zijn fluitersloopbaan zond de arbiter uit Eindhoven in één klap twee spelers van het veld. Nadat grensrechter Van Dongen Geurds al op onvriendelijkheden tussen Wouters en Schmidt had geattendeerd, besloot de spelleider in de vierde minuut van de tweede helft beiden met de rode kaart te bestraffen. „Wegens het slaan van de tegenstander met de elleboog", luidt de arbitra le verklaring op het wedstrijdformulier. Er waren nog meer incidenten op het door 5000 kijkers bezochte Spangen. Doelman Van Noortwijk van Sparta bracht enige van de tribune in zijn richting geworpen keien naar de dug out, zijn collega Van Ede liet bij de glijpartij die de strafschop tot gevolg had een stuk van een voortand op het veld achter. Geurds slin gerde voorts Andriessen (overtreding tegen Beukers) en Du Chatinier (blokkeren van Van der Weel) op de bon. ■ASTRICHT On- iks de nodige mutaties ift Feyenoord zich gis- ïn gerevancheerd voor Bn uitschakeling in het •ter ropa Cuptoernooi door (V in De Geusselt met verslaan. Gullit, voerder Wijnstekers Iden bovenbeenblessu- len Rep (liesblessure) zaterdag tijdens laatste test niet vol- ode fit bevonden om laastricht aan te tre- en zodoende moest ler Thijs Libregts zijn lal omzetten. Hoekstra (eg weer een plaats in basis en Brard maakte seizoen zijn rentree in dag< eerste team. teraf hoefde Feyenoord spijt te hebben van die elingen, want de ploeg ruim, al ging dat niet ge- ikelijk. Wie wel spijt had zijn reis naar Maastricht bondscoach Kees Rijvers, was vooral gekomen om lit en Wijnstekers te bekij- met het oog op de inter- 1 van volgende week nsdag tegen Hongarije. De ne bondscoach maakte lalve een vergeefse rit en zijn definitieve opstelling in de loop van de week be- i kunnen maken, wanneer geblesseerden zijn onder- it door de medische staf Feyenoord en de doktoren de KNVB. Aan de andere fit was Rijvers blij met het Ie spel van Been, die twee de vier Rotterdamse doel- ten voorbereidde en er zelf maakte. f loeren 1 r MVV, waar Nanninga )als vorige week bij FC echt (1-0 zege) in de defen- I stond opgesteld, begon het rslecht. Met twee spitsen de taktiek erop gebaseerd ènoord het spel te laten :en en zelf te loeren op de nters. Al na negen minuten ~dat plan van Barry Hug- in duigen. Voorstopper tstra verkeek zich volledig 2on(fóen pass van Been, omdat tliet in de gaten had dat kstra naast hem liep. 1/f Dijkstra dat besefte VI hoekstra er al vandoor en Jde de bal achter doelman tsen. Vanaf dat moment moest MVV zijn taktiek wijzigen, want Feyenoord wenste niet in de Maastrichtse val te lopen na die snel verkregen voor sprong. De Maastrichtenaren moesten toen zelf het spel ma ken, maar waren daartoe niet in staat. De enige, die in de eerste 45 minuten ruim een voldoende haalde was Ver meulen, die tegen zijn oude ploeg zijn kwaliteiten nog eens wilde onderstrepen. Verschil lende keren deponeerde hij de bal fraai voor het doel van Hiele, maar meestal hadden zijn medespelers zijn plannen niet in de gaten. Alleen hal verwege de eerste helft kon Delahaye een pass van Ver meulen onderscheppen, maar hij knalde op de paal. Vlak voor het verstrijken van de eerste helft knalde Van der Luer van dichtbij de bal over het doel van Feyenoord. Voorzichtig De magere marge van één doelpunt noopte Feyenoord er wel toe voorzichtig te blijven spelen, maar dat duurde niet al te lang. Elf minuten na de hervatting zette Brard de bal voor het doel, waar Hoekstra vanaf de rand van het zestien metergebied, in de driehoek knalde. Feyenoord was waar het zijn wilde en kon vervolgens op zijn gemak naar het einde toe spelen, vooral ook omdat Ver meulen niet meer het niveau van de eerste helft kon halen. De Rotterdammers speelden allesbehalve sterk, maar kon den in de resterende tijd ge makkelijk de voorsprong uit bouwen tot vier doelpunten verschil. Nadat Linders de bal op de lijn had gestopt zette Pe ter Houtman, na goed doorzet ten, de bal opnieuw voor het doel, waar Been voor de afron ding zorgde: 0-3. Petursson, die nog altijd niet zijn normale vorm kan halen, zorgde negen minuten voor het einde voor de definitieve eindstand: 0-4. MVV - Feyenoord 0-4 (0-1): 9. Hoek stra 0-1, 56. Hoekstra 0-2, 67. Been 0-3, 81. Petursson 0-4. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 8.000. Gele kaart: Vermeulen (MVV). MVV: Baetsen; Van Staveren, Dijk stra, Nanninga, Linders; Van der Luer (Penders), Van Marwijk, Merk (Maas), Delahayehaye), Vermeulen, Van Bommel. Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Nielsen, Staf leu (Steur); Duut, Brard, Been, Hoekstra; Hout man, Petursson. André Hoekstra op weg naar één van zijn twee treffers voor Feyenoord tegen MW. Oranjespelers toch samen AMSTERDAM De spelersgroep voor het Nederlands elftal heeft vandaag een extra bijeenkomst in het sporthotel Bosschen- hoofd. Het is de bedoeling van Rijvers een aantal zaken betref fende de wedstrijd van volgende week woensdag tegen Honga rije met de spelers door te praten. Mogelijk zal er ook nog licht getraind worden. Rijvers heeft de zekerheid dat twee spelers er in elk geval niet bij zullen zijn, namelijk Willem Kieft, die niet uit Italië zal overkomen en Michel Valke, die lichamelijk niet in staat is. René van der Gijp komt wel naar het Westbrabantse. De bijeenkomst in Bosschenhoofd komt feitelijk in de plaats van het trainingskamp van vier dagen dat aanvankelijk voor de eerste WK-kwalificatiewedstrijd was voorzien. Die mogelijkheid was Rijvers ontnomen door de clubs, die komend weekeinde moeten spelen voor de competitie. RIO DE JANEIRO De vroegere ster voetballer Pele, wiens werkelijke naam Edson Arantes do Nascimento is, heeft volgens een Braziliaans persbu reau een voorstel van de regering ontvan gen om minister van sportzaken te worden. De ambitieuze Pele, die niet wilde vertel len van wie de uitnodiging kwam, zei veel te voelen voor die functie. „De ministerpost voor sport is een eerste stap naar het Palacio de Planalto" (de zetel van de regering), waar ik gearri veerd hoop te zijn voor mijn 55e". Pele, die bij andere gelegen heden al eens heeft laten weten dat ook een taak als regerings leider hem wel trekt, heeft al een aantal ideeën ontwikkeld voor een mogelijke politieke loopbaan. Zo wil hij voorstellen lanceren om een veel groter deel van de inkomsten uit weddenschappen naar de sport te laten vloeien en voetbal tot een verplicht vak maken op de scholen. AMSTERDAM Go Ahead Eagles heeft door durf het kwaliteitsverschil met Ajax het eerste kwart van de wedstrijd kunnen compenseren. Daarna niet meer en daardoor veran derde de op lef veroverde voorsprong van 2-0 in een onontkoombare neder laag, die tenslotte in 7-2 werd vastgelegd. Te pijnlijk voor Go Ahead dat na zijn bliksemstart alles tegen had. De onzekerheid van doel man Van Leeuwen, die Jong bloed verving omdat hem een confrontatie met het hem niet sympathieke Amsterdamse pu bliek werd bespaard. Het Ajax-vriendelijke fluiten van arbiter Bosman. Ongelukkige doelpunten in de eerste helft en natuurlijk de grove intimi daties van Silooy, Spelbos en Ophof. Waar de Adelaars fat soen beleden, hanteerde Ajax opnieuw normen, die andere clubs de overtuiging moeten geven dat de Ajacieden wel graag willen dat de tegenstan der het Amsterdamse team laat voetballen, maar dat zelf zelden kan opbrengen. Ajax werd overbluft door de durf van de Eagles, dat het maximale rendement oplever de door het opnieuw falen van Koeman en de speelsheid van Rijkaard. Het kostte twee doelpunten omdat Boerebach de enige kansen die de Deven- tenaren in de eerste vijf kwar tier kregen, binnen zes minu ten verzilverde. Vierde aanvaller De Mos kon op dat moment niets aan zijn opstelling veran deren, omdat hij al met Boeve als vierde aanvaller en Bos man en Van Basten als een dubbele centrumspits speelde. „Dat is de manier, wanneer je iets af wilt dwingen, zo zal het Nederlands elftal het ook te gen Hongarije moeten doen". Een halve waarheid, want het helpt alleen wanneer achter het viertal aanvallers ieder zijn taak naar behoren ver richt en indien de verdedigers zich niet het hoofd op hol la ten brengen door voortdurend van plaats verwisselende aan vallers. Na een kwartier hadden de verdedigers zich daarop inge steld en vanaf dat moment werd alleen nog maar in de richting van de onzekere doel man Van Leeuwen gevoet bald. Oostrom hielp zijn doel man twee keer, voor scheids rechter Bosman Ajax hielp met een discutabele strafschop na een zuivere buitenspelsitua tie van Vanenburg. Spelbos scoorde van elf meter, vervol gens liet Van Leeuwen de bal glippen na een ver schot van Vanenburg en vlak voor rust passeerde Oude Wesselink zijn eigen doelman na een afzwaai- ertje'van Van Basten. De tweede helft was helemaal voor Ajax dat door Van Bas ten, Spelbos (weer een straf schop), Boeve en Vanenburg onbelemmerd en ver weg liep van een elftal, dat de tegenslag uit het slot van de eerste helft niet kon verwerken en kracht en hardheid miste om de ge weldige vaardigheden van Va nenburg, Van Basten en Rijk aard en de gewelddadigheden van Silooy, Spelbos en Ophof te weerstaan. Ajaj"/- Go Ahead Eagles 7-2 (3-2): 4. Boerebach 0-1, 6. Boerebach 0-2, 22. Spelbos (strafschop) 2-1, 37. Vanen burg 2-2, 42. Oude Wesselink (eigen doel) 3-2, 51. Van Basten 4-2, 53. Spelbos (strafschop) 5-2, 74. Boeve 6-2, 77. Vanenburg 7-2. Scheidsrech ter Bosman. Toeschouwers: 7000. Ajax: Galjé; Silooy, Spélbos, Rijkaard, Ophof; Koeman (Gasselich), Schoe naker, Boeve; Vanenburg (Rijnink), Van Basten, Bosman. Go Ahead Eagles: Van Leeuwen; Oostrom, Oude Wesselink, Woudsma, Witteveen (Back); Kamstra, Vos kamp, Boerebach; Ten Cale (Veldma- Small, te).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11