Clubs moeten wel met feiten komen MSV: WERKEN AAN MOTIVATIE SPORT Ceidae Soman! ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 PAGINA LEIDEN Het gaat be slist te ver te stellen dat het eind jaren zestig door de toenmalige bondscoach George Kessler genomen initiatief te komen tot een Jeugdplan Nederland bij de voetbalverenigingen een uiterst gewillig oor vond. Natuurlijk: er ble ken indertijd veel clubs onmiddellijk bereid mee te werken aan het plan, omdat de doelstelling hen wel aansprak, maar ande re verenigingen kenden wel degelijk problemen met het geheel. Ook in de Afdeling Leiden werd het plan van kritische kantte keningen voorzien, maar uiteindelijk kon men zich in het Leidse toch aardig verenigen met opzet en doelstelling van het ge heel. De mogelijkheid dat binnenkort een aantal clubs definitief uit de Leidse Jeugdplanboot valt, is nu echter aanwe zig. Zo kondigde het be stuur van Lugdunum tij dens de laatste Algemene Ledenvergadering van de Belangenvereniging Ama teurvoetbal Leiden aan haar medewerking schrif telijk te zullen opzeggen, terwijl de „afdeling" zelf met Roodenburg een af spraak maakte om in een persoonlijk gesprek de Leidse editie van het Jeugdplan Nederland eens nader door te nemen. Dit omdat de Noordclub vorig jaar al geen jeugdle den meer opgaf voor het plan. De oorzaak van het in een gedeelte van de Kikkerpol der levende ongenoegen werd vorige week als volgt door Lugdunums woordvoer der, Cees van Duivenbode, omschreven: „Het feit dat de in de Afdeling Leiden mede voor het jeugdplan verant woordelijke oefenmeester, te duidelijke banden heeft met een vereniging uit diezelfde afdeling". Hoewel niet met zoveel woorden gezegd, be treft het hier het functione ren van de als trainer aan het Jeugdplan verbonden Freek Filippo. Filippo zou te nauwe banden hebben met UVS en daarom niet ge schikt zijn voor de functie. Een verrassende stellingna- me. Niet alleen omdat Filip po zelfs geen lid (meer) is van die vereniging, maar ook omdat hij zeven jaar lang wèl redelijk probleemloos heeft kunnen functioneren. Merkwaardig Gevraagd naar de directe oorzaak van de nu blijkbaar wel aanwezige problemen, onthouden Roodenburg en Lugdunum zich van verhel derend commentaar. Bij Roodenburg wordt dan wel erkend dat er enige proble men zijn, maar van een boy cot is naar de mening van de Noordclub geen sprake. De vereniging heeft vorig jaar geen opgave gedaan van jeugdleden die volgens Rood enburg in aanmerking kwa men voor het jeugdplan, maar dat was een kwestie van niet reageren op een verzoek, en zoiets behoeft niet per definitie te staan voor het weigeren van me dewerking. Dat het op z'n zachtst gezegd wat merk waardig is, dat een vereni ging met een gekend goede jeugdopleiding als Rooden burg, geen spelers opgeeft, wordt wel beaamd. Het feit dat er nog altijd spelers van Roodenburg in Leidse selec ties meedraaien benadrukt. JEUGDPLAN-TRAINER FREEK FILIPPO OVER KRITIEK: Hoger niveau Freek Filippo: „Het is niet leuk om van ronsel-praktijken te worden beticht' Voordat (eventueel) opening van zaken wordt gegeven, wordt echter eerst het ge sprek met de „afdeling" af gewacht. Tijdens dat op 11 oktober te houden gesprek zal de gevolgde selectieproce dure het belangrijkste onder werp zijn. Namens de afde ling zullen voorzitter Jan Persoon en Bert de Vries, voorzitter commissie techni sche zaken, om de tafel zit- Ook Lugdunums jeugdvoor- zitter Hennie Bekkering houdt zich op de vlakte: „Lugdunum heeft inderdaad netjes een brief gestuurd waarin de vereniging heeft aangekondigd voorlopig haar medewerking aan het jeugd plan op te zeggen. Tevens hebben wij verzocht om een gesprek om enige zaken eens door te nemen. Dat klopt. Concreet Natuurlijk is er een reden om een dergelijke brief te schrijven, maar wat ons be treft hoeft die niet in de krant. Het is gewoon een' moeilijke situatie, ook al om dat de kans bestaat dat Lug dunum in dit verband met de Zwarte Piet komt te zit ten, terwijl ook andere clubs problemen hebben met de gang van zaken. Neen, wij wachten nu gewoon op een uitnodiging van de Leidse voetbalbond. Na dat gesprek denk ik dat we meer zullen Waar de clubs op dit moment geen verduidelijkende woor den wensen te spreken, is Freek Filippo zelf niet in staat om een verhelderend licht over de zaak te laten schijnen. „Ik wil wel", zo stelt Filippo, „maar ik kan het eenvoudig niet. Natuur lijk heb ik ook gemerkt dat er problemen zijn. Ik heb dan ook regelmatig aan de betrokkenen gevraagd nu eens met concrete zaken te komen, maar tot nu toe zat dat er blijkbaar niet in. Het LEIDEN De opzet van het Jeugdplan Nederland, zoals dat indertijd werd geïntroduceerd, behelsde het voetbal in Nederland op een hoger plan te krijgen. Natuurlijk speelde daarbij een betere doorstroming naar het betaalde voetbal mee. Talentvolle jeugdspelers konden nu nog beter worden „opgespoord", de vertegen woordigende teams zouden daardoor sterker worden, wat er uiteindelijk toe moest leiden dat het Nederlands elftal inderdaad het sterkst mogelijke nationale team zou zijn worden). Daarbij werkte het plan op alle niveaus spelpeilverbeterend door. Voor het jeugdplan geselecteerde spelers zouden hun opgedane kennis en ervaring binnen hun clubs weer overdragen, waardoor het jeugdplan ook binnen de verenigingen positief door zou werken. Een positieve inbreng die ook bij de invoering van het jeugdplan niet door alle verenigingen werd ingezien. In tegenstelling tot die verenigingen die aan het individu, de speler zelf dachten, zagen nogal wat andere clubs het nut en „eervolle" van de uitverkiezing van hun spelers niet direct in en waren zij de mening toegedaan dat het jeugdplan juist negatief zou doorwerken voor de eigen club. Per slot van rekening bestaat de mogelijkheid dat juist de meest getalenteerde spelertjes uit de vereniging vertrekken. Een in het kader van het jeugdplan teveel benadrukte, maar voor clubbestuurders inderdaad geen prettige gedachte... is trouwens wel vervelend allemaal. En zo langzamer hand word ik er door sommi ge mensen ook op aangeke ken. Zo van: we merken het niet, maar hij zal inderdaad^ wel een eind aan rotzooien. Maar nogmaals: concrete dingen, feiten; vergeet het maar. En de mensen die dan wel eens met een concrete zaak naar mij toekomen, kan ik gewoon helpen. Vertel ik precies hoe ik werk en wat er is gebeurd en als ze het dan van de andere kant ook zo horen, is het probleem uit de wereld. Een voorbeeld is die jongen van DOSR, die naar de regionalen van UVS is overgekomen. Die zat toe vallig bij de zoon van Gere- ard Désar in de klas, en die heeft 'm verteld dat tegen clubs als Feyenoord en Spar ta voetballen best grappig is. Nou, die jongen stapte over en daar kwam wat heisa van. Totdat mij werd gevraagd hoe dat zat, ik de zaak heb uitgelegd en die betreffende jongen onafhankelijk van mij hetzelfde verhaal vertel de. Waardoor dat probleem de wereld uit was en de con tacten nu gelukkig weer goed zijn. Ik ben ervan over tuigd dat iets dergelijks altijd mogelijk is, alleen moeten de clubs hun problemen dan wel echt aankaarten". Filip po vraagt zich ook af wat men nu precies wèl wil. „Er wordt nu gevraagd om een trainer die niets met een voetbalclub te maken heeft. Zo'n man bestaat toch niet? Wat dat betreft ben ik in we zen niet eens zo'n slechte keus. Ik ben zelfs geen lid van een voetbalclub. Natuur lijk, ik ben gelieerd aan UVS, daar kom ik rond voor uit. Maar aan de andere kant: vroeger heb ik nog bij Lugdunum gevoetbald, al leen het gegeven dat m'n zoons bij UVS zijn gaan voet ballen (daar konden ze regio naal gaan spelen...) heeft mij bij UVS gebracht". En be sluitend: „Ik ben me echt van geen kwaad bewust, maar als het op deze manier moet gaan, vraag ik me wel af of ik er nog wel zin in heb. In andere afdelingen mag mijn functie dan aardig betaald worden, in Leiden doe ik het in wezen voor m'n plezier, zeg maar tegen een redelijke onkostenvergoe ding. Nou, daarvoor heb ik in principe niet zoveel narig heid over. Ik bedoel maar: het is bijvoorbeeld echt niet leuk om van ronselpraktij ken te worden beticht. Dat mag iedereeh van me aanne- Onbetaalbaar Welke oplossing de clubs ook voorstaan, in Leiden zal men genoegen moeten blijven ne men met jeugdplantrainers, die afkomstig zijn van, of werken bij een vereniging. Een full-time afdelingstrai ner is immers niet alleen on praktisch (hoe bezorg je zo'n ook onbetaalbaar. De via de STK (Staf Technisch Kader) regeling vanuit het ministe rie van WVC verstrekte sub sidies dekken slechts de eer ste full-time jaren, en dan nog eens in afbouwende zin. Het eerste jaar voor 80%, het tweede voor 60%, het derde voor 40%. Kortom, binnen vier, vijf jaar drukken die trainers de afdeling werkt op dit moment met drie man: de niet clubgebonden Freek Filippo en Jan Schoen (Leids zaalvoetbalcoach) en Paul Guyt (jeugdtrainer Warmun- da, trainer/coach van het af delingselftal senioren) voor de volle honderd pro cent op de begroting van de Afdeling Leiden en. dat is iets dat het Leidse bruintje niet kan trekken. Het risico dat een part-time trainer in die functie wel eens knipoogt naar een spe ler („Bij mijn club is het alle maal beter") bestaat. Het is immers geen ideale situatie. Al is het de vraag of, zoals Lugdunum voorgesteld heeft, het een oplossing zou zijn trainers van buiten de Leidse afdeling aan te stel len. Ook die trainers hebben immers clubjes? Alleen voet ballen die dan in Rotterdam. Of in Den Haag. Als er al een probleem zou zijn, zou dat op die manier slechts worden verschoven. En niet echt worden opge lost. GERT-JAN ONVLEE NOORDWIJK Tot de da- mesploegen die volgende week met de eredivisie competitie basketbal beginnen behoort het dit seizoen op het hoogste niveau debuterende MSV. In de Noordwijkse ploeg is het enthousiasme waarmee de uit daging van het eredivisie- avontuur in eerste instantie te gemoet werd getreden inmid dels fors afgenomen. De ont wikkelingen van de laatste maanden geven dan ook geen reden tot optimisme. MSV heeft in plaats van de nage streefde noodzakelijke verster king van de vrouwen-hoofd macht aanzienlijke verliezen geleden. Het is inmiddels zelfs de vraag geworden of de aan tredende formatie enigszins eredivisiewaardig is. Het team van MSV mist ten opzichte van vorig jaar een aantal belangrijke krachten. De uiterst talentvolle Renate Sluys vertrok naar de Vere nigde Staten. Op het Mount Marty College in Yanktin heeft zij het erg goed naar de zin, zodat MSV'ers, die een beetje op heimwee gokten, da: kunnen vergeten. Terwijl er toch al niet te veel lange men sen in de ploeg waren, zal cen ter Marjolein ter Laak er voor lopig ook niet bij zijn. Tot ja nuari verblijft zij in Australië. Tot februari ontbreekt tevens Ria Bröring. De nog steeds erg waardevolle ex-international is in verwachting en zal ook de coaching niet doen. Die coaching werd vorig sei zoen door Ria Bröring gedaan samen met Henk Krauwel, die na aanhoudende onenigheid met het bestuur moest opstap pen. Tot op dit moment heeft MSV geen coach met de ver eiste licentie weten aan te trekken. Topsportliga-man Pe ter Vogelaar is evenwel bereid voorlopig de plaats waar te ne men. Dat is voor Vogelaar met zijn vele bezigheden een lastig karwei, ook al omdat hij de trainingen niet kan leiden. Die worden verzorgd door Jerry Beek (twee maal per week) en Haarlemmer Bert Samson (eens per week). Al met al een klus om de coaching en de trainingen op elkaar af te stemmen. Gelukkig voor MSV zijn er lichtpuntjes in de kommer en kwel. Van Rotterdam Zuid keerde de kleine, uiterst be hendige Jolanda Tokkie terug terwijl MSV eveneens uit alle macht tracht Marijke Klos via dispensatie van dezelfde Rot terdamse vereniging over te nemen. Verrassenderwijs i ook nog een Nieuw Zeelands t Aff speelster in de MSV-kringeiF gekomen, die na een paar jaa non-activiteit nu met he tweede team meetraint, maagtnn daar duidelijk te sterk lijkt. Vooralsnog bestaat dfcjL??, ploeg echter Schaap, Jolanda Tokkie, nelies Schaap, Tineke Vos ei Christa van Schie, Margretl de Groot. Carla Krauwel, Mö nique Rijnders en Maria vaij Schie. Een team dat, op papier tegen zes tegenstanders geer [hors schijn van kans zal makeii weet interim-coach Vogela; „Het wordt dit séizoen voor zaak de motivatie goed te houL den. Dit team kan i waarschijnlijk alleen tegerf:1'. Jolly Jumpers. Voorburg en ^NIN Hoofddorp redelijk gelijkwaarf dig voor de dag komen. D eindklassering van MSV? He> enige dat ik nu zeker 1 dat we niet lager zullen eindfëjr gen dan de tiende plaats". Annelië ;eke YDA [MEI fe' LUSV denkt aan promotie wer LEIDEN BV Lisse treedtn til met het eerste vrouwenteam arpov na een promotie voor het i Kasj eerst aan in de landelijke~Rten i eerste divisie. LUSV kwam-P pa vorig seizoen wat te kort omfartge: uit die divisie te promoverenHing en is dus één van de tegen-[ standers. Coach Frans Broek-jzettei hof van Lisse heeft ploeg, die met goede n aan dit seizoen begint. Op ba-LJig's sis van veel lengte in hetjLg5-e team en een sterke verdedi-p3 I ging moet Lisse een heel e kunnen komen. In de forma* tie zijn opgenomen: HeleeiJ Broekhof, Annelies Hulst, Marieke Strobbe, Ma-|c5:n2 rion de Bruin, Marjo Fyn Marleen van der Meer, Lidal1] van der Voort, Charlotte}, Kortekaas en Carla van Dee-k len. Het Leidse LUSV Irene Wouters en Marioüj! Kroezen vertrekken en Coni ny van Stralen (Hoofddorp en Annet Zondervan (Voor-lLe2, burg) komen. Gebleven zijnT Anneke Brakel, Lieke Smits,r Liesbeth Slagter, Marjo^ Sweyen en Carry Stoops.r Coach Titus Flapper streeft|| opnieuw naar promotie, mj is over de tegenstand wat c zeker: „Van de acht ploegeij zijn er twee gepromoveerqi en twee gedegradeerd, met», de nieuwe ploegen is de afdeJtlFj ling voor de helft ververst.".^ Lijntrekhen voortaan thuisblijven, lijkt dan een prima regel. „Neen", zeiden de basketballers, „dat riekt naar discriminatie. We gaan gewoon een lijn trekken en als van buiten de lijn wordt gescoord telt die score dan voor drie punten". Even die lijn trekken dan Nou ja, even. De kosten zijn niet mis: vierhonderd gulden per veldje. En er zijn er drie in de 5-Mei-hal. Of de ge meente voor die kosten wilde opdraaien. „Neen zei de ge meente Leiden. Er kon, na het nodige onder- handelwerk, echter toch nog een regeling worden getrof fen. De arme geldschieter van Leiden basketbal (na dit sei zoen weer gewoon Bona Stars, of desnoods BS Leiden?) en de gemeente hoestten elk een be drag op. Waarna deze week dus, onder toezicht van Sportstichtings man Ca rel Car on, kon wor den lijngetrokken. Leiden basketbal blij, de Nederlandse Basketbalbond tevreden. Zijn wij toch benieuwd hoe het gaat als die andere regel er doorkomt, die regel die wil dat de velden in de lengte richting met twee meter ver lengd moeten worden. Dat Raat immers, zeker gezien Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk de mankracht die deze week bij het trekken van een paar lijntjes al werd ingezet, echt kapitalen kosten aan schuren En veel rijker zullen club en gemeente er tegen die tijd niet op zijn geworden. Nee mensen, dat wordt pas echt onderhandelen... Troost Schaken is een sport; is com puterschaken een sport? Afgelopen zaterdag hadden Wij van Hutspo(r)t het genoe gen dat proefondervindelijk vast te stellen. Onze tegen stander heette de Superconso- lation. Echt helemaal eerlijk was de krachtmeting niet, want de „supertroost" had zich aanmerkelijk beter voor bereid dan Hutspo(r)t. Onze opponent had zich een dikke 20.000 openingzetten eigen ge maakt; terwijl het openingsre- portoire van Hutspo(r)t zich uitstrekte tot de eerste vijf zetten van het vierpaarden- spel. Troost (2) Hutspo(r)t opent. E2 - E4. Daar begint de ellende al. De „Superconsolation" begint te piepen. Rode lichtjes flikke ren op. Of wij even de zet voor hem uit willen voeren. Bereidwillig schuiven wij zijn pion naar E5. Wanneer onze tegenstander ons later van het bord dreigt te spelen en wij hem er met een foutieve zet tussen proberen te nemen be gint hij protesterend te pie pen. „Error, error", zegt een rood opflikkerend lampje. Na in een dikke twintig minuten van het bord te zijn geveegd, haakt Hutspo(r)t af. Schaken tegen een machine is best wel leuk; „Space-Inva- ders". „Donkey Kong" en „Packman" zijn nog veel leu- -„Helaas had het bestuur ver geten een bus te regelen, zo dat de 250 kilometer lange reis met eigen auto's moest worden gemaakt". -Vraag: ..Op welke club heeft dit betrekking?" -Antwoord: „Het achtste team van BC Lutjebroek, dat naar Haaksbergen -„Fout". -Antwoord: „De personeels vereniging van tandpastafa- briek ..Praatjes vullen geen gaatjes", die het jaarlijkse uit stapje maakt". <;„Fout". -AntwoordEredivisieclub Elmex/Letden. die dit jaar de landstitel bij de basketballers wil grijpen -„Juist, ja Vraagje nie van der Poel. Zij' schreef ons dan ook, dat „er toevallig onder de niet-atleten een jon gen meedeed die pas in Sas- senheim was komen wonen,, en elders in Nederland al at letiek had beoefend en (nu nog) geen lid van De Spartaan Olympisch (2) Aan het slot van haar brief slaat Lenie van der Poel flink om de oren: „Hutspo(r)t zou zich genuanceerder kun nen opstellen: dus niet afgaan op halve gegevens, deze zekei niet uit hun verband rukken en er vervolgens conclusies iji aan verbinden die zeer sub jectief zijn en aan de waar heid geen recht doen". Het leuke van haar brief is,, dat ze volledig gelijk heeft. Als redactie van deze regel matig wat satirisch bedoelde rubriek (ja, echt), zijn wij dan ook oprecht blij dat iemand ons eindelijk eens heid zegt. t rt, dat nu allemaal spelers zijn die ooit in het (Leidse) jeugd plan hebben meegedraaid? Van alle overschijvingen bin nen de KNVB Afdeling Lei den, vindt 75 tot 80 procent plaats binnen de grenzen van de gemeente Leiden zelf. We geven het maar even door, zonder daar ook maar een conclusie aan te (durven) Olympisch verbinden. Hooguit een vraagje: zouden De door de Lisser atletiek eniging De Spartaan georga niseerde Olympische dag, waarop een groep atleten door niet-atleet Cor Vreugde voor bij werd gelopen, werd in de Hutspo(r)t editie van twee weken geleden wat op de kor rel genomen. Misschien ha ken de atleten na deze trau matische ervaring wel af, zo luidde ongeveer de conclusie van Hutspo(r)t. Het stukje werd ons niet in dank afgenomen. In ieder ge val niet door Spartaan-lid Le- A1 blijven we er wel bij dat ei natuurlijk nooit iets over de Olympische dag in deze ru briek was verschenen, als Vreugde zich gewoon als oud-wedstrijdloper in redelij ke conditie" zou hebben ge presenteerd. Maar dat is vanzelfsprekend een ander verhaal?

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8