Pausbezoek kost 5,1 miljoen tflILM ÊeicLe Sommit PLUTONIUMSCHIP KLAAR VOOR REIS NAAR JAPAN Berdinerie benadert artistieke nulwaarde LABOUR VERWUT THATCHER DICTA' 'UUR land dicht or staking Prijzen stegen met 0,4 procent ■AAT BETAALT VEILIGHEIDSVOORZIENINGEN SER verdeeld over aanpassing laagste inkomens Leden Centrumpartij niet geweerd bij Rijkspolitie Ballast Nedam verwacht 25 miljoen winst Zegge &Hhii|ve. Nederland kritiseert bureaucratie UNESCO VERHAGEN =3 AGINA WENLAND/BUITENLAND QeidóaQowimd ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 PAGINA 5 JAVIK IJsland is sinds giste- ifgesloten van de buitenwereld, at alle zee- en luchthavens dicht als gevolg van de staking van eidspersoneel. Alleen militair lerkeer naar binnen en buiten mogelijk. De staking is gericht te- bezuinigingsmaatregelen van de je regering. De bonden van over- iersoneel eisen daartegenover een ene loonsverhoging van 40 pro- De IJslandse vissers, die voor ze- procent van de export zorgen, n de vakbonden speciale toestem- gevraagd om havens te kunnen nlopen. Bod van 239 miljoen op beroemdste krant Italië MILAAN Een door de Ita liaanse industriële en financië le elite ondersteund consorti um heeft een bod uitgebracht op de gezaghebbende en be roemdste Italiaanse krant Cor- riere della Sera. De eigenaar van het noodlijdende concern waartoe de krant behoort, An- gelo Rizzoli, heeft een bod van het consortium aanvaard om zijn aandelen in het concern, veertig procent, over te ne men. De groep wil daarvoor 130 miljard lire (239 miljoen gulden) betalen. „Twee Duitslanden als water en vuur" NEW YORK „Hereniging van de twee Duitslanden is even onmogelijk als verenigen van water en vuur", zo heeft de Oostduitse minister van bui tenlandse zaken, Oskar Fischer giste ren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York verklaard. Bijna woordelijk hetzelfde verklaarde de Oostduitse staats- en partijleider, Erich Honecker, op de zelfde dag in een artikel in ht Sovjet partijblad Pravda. Intussen verklaar de de Westduitse bondskanselier, Hel mut Kohl, dat „alleen een mens die geen geschiedenis kent, zich zou kun nen verbazen over de zich uitbreiden de discussie over Duitse eenheid". Britse mijnwerkers slaags met politie LONDEN Bij twee mijnen in Noor- d-Engeiand is de politie gisteren slaags geraakt met postende mijnwer kers die werkwillige collega's het werken wilden beletten. Daarbij zijn zeven agenten en drie stakers gewond geraakt. In een mijn in Kiveton Park in het zuiden van Yorkshire probeer den vierduizend mijnwerkers ver geefs elf anderen tegen te houden. Toen er flink werd geduwd werd en met stenen gegooid, liepen vier poli tiemannen en een actievoerder ver wondingen op. In het nabijgelegen Rossington werden nog eens drie agenten en twee stakers gewond bij een vergelijkbaar incident. DEN HAAG De kosten voor levensonderhoud zijn tussen midden augustus en midden september gestegen met 0,4 pro cent. Duurder werden kleding, koffie, schoenen en benzine. Goedkoper werden aardappe len, bloemen, kamerplanten en tweedehands auto's. Dit blijkt uit de gisteren door het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gepubliceerde cijfers. Tussen midden september 1983 en midden september 1984 ste gen de prijzen met 2,8 procent. oerènde „Toei Aatkun pt was| ketters erug te uTv^CHT - Het bezoek net irfaus Johannes Paulus Den ons land, in mei aan Stjiet volgend jaar, zal schenen(ecjerjancjse katholie- r°Vérraar verwachting 5,1 ans aanen gulden kosten. De zal hetfing Pausbezoek Ne- keeringnd hoopt dit bedrag gedaan^ te krijgen uit giften et groó-jcatj10ijejce organisa- g wer >n particulieren. Zo'n ken be-miijoen js inmiddels '^"r^jinnen, zo heeft de die pre-dng Pausbezoek op ioor ge-gisteren in Utrecht erwachiiden bijeenkomst la- rden deleten, al het_ In het bedrag van 5,1 miljoen zijn niet begrepen de kosten van de veiligheidsvoorzienin gen. Ofschoon de komst van Johannes Paulus geen staats- maar een pastoraal bezoek be treft, wordt de beveiliging van de bisschop van Rome en zijn gevolg betaald door de Neder landse staat. Nader gespecifi ceerd ziet de begroting er als volgt uit: Voorbereiding van het bezoek: 1,2 miljoen. Bijeenkomsten met de paus: 1,7 miljoen. Ver voer (met helicopters en 3 pausmobielen): 0,8 miljoen. Publiciteit: 1,4 miljoen. Mgr. dr. A.J.Simonis, voorzit ter van de Stichting Pausbe zoek, benadrukte gisteren in Utrecht het pastorale karakter van de komst van Johannes Paulus. „Hij komt als eerste herder in Christus", aldus mgr. Simonis. „Als reizende missionaris zal hij de bood schap van Christus verkondi gen. We verwachten dat zijn bezoek en de catechese-activi teiten hier omheen zullen in spireren tot een geloofsverdie ping bij het katholieke volks- Of vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in ons land de hun geboden gelegen heid om de paus te ontmoeten zullen benutten, is nog niet duidelijk. Binnen de joodse ge meenschap is hierover discus sie ontstaan vanwege de anti- joodse elementen, die zijn aan te wijzen in de geschiedenis van de rooms-katholieke kerk en de houding die zij thans in neemt tegenover de staat Is raël. Volgens mgr. Simonis zijn hierbij nogal wat misver standen in het geding. Hij wees er gisteren op, dat het Vaticaan de staat Israël wel degelijk erkent, ook "al heeft men geen diplomatieke verte genwoordiging in dat land. „Maar in het buurland Jorda nië heeft het Vaticaan even min een politieke vertegen woordiger, en bijvoorbeeld in Polen ook niet". Mgr. Simonis benadrukte dat Johannes Paulus II zeer goed op de hoogte is van de verhou ding jodendom-christendom, en in het verleden blijk heeft gegeven van een sterke per soonlijke betrokkenheid bij de joden: „Tijdens de oorlogsjaren in Polen heeft hij veel joden het leven gered. Die gebeurte nissen vormden ook de aanlei ding voor zijn priesterroe ping". Gevraagd naar de mogelijk heid voor kritische katholie ken om de paus te ontmoeten, reageerde de aartsbisschop van Utrecht: „Men moet niet den ken dat men straks onder het genot van een kopje thee even alle hete hangijzers met de paus kan doornemen. De ont moetingen met de gelovige ge meenschap in ons land zullen een dialogisch karakter heb ben, maar om een waarachtige dialoog te kunnen voeren is voorwaarde, dat men een loya le houding ten opzichte van de katholieke kerk inneemt". Het programma voor het paus bezoek, zoals eerder al gepu bliceerd, is ongewijzigd geble ven. In Den Haag zal de paus op maandag 13 mei o.a. konin gin Beatrix en premier Lub bers ontmoeten. In de Hout- rusthallen viert hij de eucha ristie met 3000 zieken en ge handicapten. .s kreeSVO wil betere uitbrei- ,i ïgenrijkeillging weinige ?Kerl?: aSeS ht enigst-Europa oete de- r P^'HINGTON De NAVO '"tig de bescherming van aat e oplos-t volgen.^asis en ancjere nucleaire n is hetgp'aatsen 'n West-Europa 1 mogelijke terroristische lagen te verbeteren. Vol- e week zullen de NAVO- »ters van defensie in Italië i komen om onder meer dit onderwerp-te praten, afgelopen jaren is de D steeds banger gewor- roor terroristische acties yraketbases. Een hoge </>fi|naar van het Pentagon isteren dat de NAVO m ieder jaar beter is v- tereid" op acties uit die door republikeinen gedo- Irde Amerikaanse Senaat ■gisteren met 55 tegen 42 men opnieuw een resolu- fgestemd waarin werd op- jpen tot bevriezing van wapenarsenalen van i.S en de Sovjet-Unie. DEN HAAG De Wet Aanpassingsmechanismen (WAM), die er sinds 1980 voor moet zorgen dat de sociale uitkeringen en het wettelijk minimumloon niet achter zouden gaan lopen bij de loonontwikkeling, is een dode letter. Via gelegenheidswetgeving is daar uit bezuinigingsoverwegingen jaar op jaar van afgewe ken, waarbij de Tweede Kamer een grote verantwoordelijkheid draagt door daar bij voortduring mee akkoord te gaan. Dat betoogde CNV-woordvoerder Molendijk gisteren in de So ciaal-Economische Raad (SER) tijdens de behandeling van het advies over de bevriezing van minimumloon, sociale uitkerin gen en kinderbijslag in 1985. Het kabinet wil met dit hele pak ket volgend jaar 270 miljoen gulden en in de jaren daarna 335 miljoen gulden besparen. De SER adviseerde sterk verdeeld. De werknemersleden stem den tegen de bevriezing, de ondernemers voor. De kroonleden bleken eveneens verdeeld. Over de afwijzing van de ziektewetplannen van het kabinet be stond zoals verwacht meer eenstemmigheid. Werknemers, werkgevers en zeven kroonleden keerden zich tegen deze plan- Vice-voorzitter van de SER, C. van V< een kristallen bol als afscheidsiw heeft verlaten, heeft 15 jaar zitting gehad jrhandigt vertrekkend kroonlid, C. van den Beid, i Beid, die per 1 oktober het Centraal Planbureau i de SER. VOORBURG Politiemensen kunnen zonder be zwaar hun functie blijven uitoefenen als ze lid zijn van de Centrumpartij. Uitdragen van hun denkbeelden tij dens de dagelijkse praktijk moet echter leiden tot over plaatsing van de politieman naar een plaats binnen het korps waar hij zo min mogelijk kontakt heeft met de burger. De nieuwe algemeen inspecteur van de Rijks politie, W.F.K.J.F.Frackers ziet geen belemmeringen voor leden van de Centrumpartij om een goed politie man, te zijn. Frackers is sinds afgelopen maandag de hoogste chef van het 14.000 leden tellende korps Rijks politie. Hij volgt daarin P.J.Plattel op, die met pensioen is gegaan. Alleen als een politieman bij het contact met burgers duidelijk laat blijken dat hij sympathie voor de Centrumpartij heeft, krijgt hij wat Frackers bereft problemen. „Het gaat dan om zijn feite lijke gedrag, niet zozeer om het lidmaatschap van de partij". Frackers benadrukt dat leden van de Centrumpartij op zich wei nig in de weg gelegd kan worden, omdat deze niet bij wet is verboden en bovendien een zetel heeft in het parlement. Vol gens de algemeen inspecteur heeft de rijkspolitie tot nu toe niet veel te maken gehad met problemen rond leden van de Cen trumpartij in haar gelederen. Bij de sollicitatie van Frackers voor de functie die hij nu be kleedt is veel te doen geweest rond zijn verleden als lid van de Jeugdstorm, de nationaal socialistische jeugdorganisatie van de NSB. In alle openheid bekent dat hij de publiciteit over zijn ver leden als „bijzonder pijnlijk" heeft ervaren. Hij maakt van dat verleden ook geen geheim en beschouwt het als een gedane zaak die geen keer neemt. „Ik kwam gewoon uit een fout gezin", vat hij de situatie in zijn jeugd samen, waarbij hij zegt te hopen dat zijn verleden hem in zijn functie geen moeilijkheden zal opleve- AMSTELVEEN De winst van Ballast Nedam zal over 1984 minstens ƒ25 miljoen be dragen, zo heeft het aanne mingsconcern gisteren meege deeld. Al in het jaarverslag sprak Ballast Nedam de ver wachting uit dat het resultaat zich voor een groot deel zou herstellen van de inzinking van 1983, toen de nettowinst 16,5 miljoen bedroeg. Het winstherstel werd vooral be reikt dankzij meer en betere orders. De omzet zal dit jaar met 2,1 miljard ongeveer op het niveau van 1983 blijven. De omvang van de orderporte feuille is op het moment 4,1 miljard groot. Hierdoor bestaat een goede uitgangspositie voor 1985, aldus het bedrijf. De in vesteringen zullen in het lo pende jaar 35 miljoen bedra gen. Loodsen dreigen met stakingsacties ROTTERDAM De Vereniging de Nederlandse Loods (VNL) dreigt actie te gaan voeren als op 1 januari 1985 geen bevredi gend standpunt van minister Smit-Kroes op tafel ligt over de honorering van de loodsen. De loodsen, die normaal continu werken, zullen in dat geval alleen tussen 7.00 en 19.00 uur van maandag tot en met vrijdag dienst doen. De VNL wil ongeveer 35 procent loonsverhoging als waardering voor het dubbel onre gelmatig dienst doen en de dienstbeschikkingstijd thuis. De alge mene ledenvergadering die gisteren bijeen was in Rotterdam heeft hiertoe een motie aangenomen. Verder wil de VNL, met het oog op de op handen zijnde privatisering van de Nederland se loodsen, dat de positie en de bevoegdheden van de loods wet telijk worden geregeld. "4 Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen |FOON ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. ia wordt het abonnement betaald per: v artaal omatisch per maand iUR EEN LUXE PARKER BALPEN NAAR: |de bon ingevuld aan de Leidse Courant,Antwoordnummer 998, jVD Den Haag (postzegel niet nodig). CHERBOURG Onder strenge veiligheidsmaatregelen is men gisteren in de Franse havenplaats Cherbourg begon nen met het inladen van 250 kilo erg gevaarlijk en sterk ra dio-actief plutonium in een Ja pans vrachtschip. De kans is groot, dat het schip voorlopig niet kan vertrekken vanwege de storm die men in het. Ka naal verwacht. De plutonium is afkomstig uit de Franse opwerkingscentrale te La Hague en moet naar de experimentele snelle-kweek- reactor in het Japanse Joyo. Het materiaal wordt vervoerd in het Japanse schip „Seishin Maru". Donderdagnacht was het plutonium onder geleide van veel politiemensen en mi litairen in zes gesloten contai ners van La Hague overge bracht naar Cherbourg. Het Japanse schip was tevoren voor anker gegaan in de mili taire haven van de Noordfran se plaats. De milieubeschermingsorgani satie Greenpeace, die in augus tus voor het eerst meldde dat het transport voor zover bekend het eerste van een vracht plutonium over zee zou plaatshebben, zei in een verklaring voor een zeeramp te vrezen als de Seishin Maru een ongeluk krijgt. „Het gaat om een schip dat niet is onder verdeeld in compartimenten en daarom is het kwetsbaar in geval van een ongeluk. Het transport als zodanig is' dwaas heid, maar om het in zo'n schip te doen is misdadig". Gezien de verkoopcijfers van haar platen in veel landen en de tournees en tv-optredens in vooral Japan, mag je de mu ziek van Berdien Sten berg grensoverschrijdend noemen. Maar dan houdt het ook met een op. Het doet een beetje denken aan die nonsens-slag- zin die Veronica ooit had: ..Klassiek, maar toch leuk". Waarna de hele rataplan weer zijn opwachting mocht maken; Eine kleine Nachtmusik, het eerste pianoconcert van Tsjai- kowski, het duet uit de Parel vissers en al die andere afge- lebberde stukken. Van Berdien moet het ook leuk blijven. Houdt u van BrahmsDan maar Haitink kopen en niet Berdinerie, de tweede LP van het Scheve- ningse fluitekruid. Smaken verschillen, natuurlijk, maar laat dat dan ook zo blijven. Wat heb je eraan om het alle gretto uit de derde symfonie van Brahms te bewerken tot een soort meedeiner? Niets na tuurlijk, want op die manier blijft er bitter weinig over wat echt de moeite waard is. Geen emoties, geen spanning, maar kille, berekende en daardoor steriele muziek. Grappig is, dat ook Louis van Dijk zijn medewerking aan deze LP heeft verleend. Grap pig, niet omdat Van Dijk een musicus is die niets van het commerciële circus moet heb ben, maar wel omdat hij on danks alles iets puurs heeft ge houden. Louis van Dijk dus heeft het titelstuk voor deze plaat geschreven en daarmee is er heel, heel voorzichtig iets oorspronkelijks in het werk van Berdien Stenberg doorge drongen. Het geflirt van Van Dijk met Bach is niet altijd even gelukkig, maar het zou prettig zijn als Stenberg met dit werkje bescheiden een nieuwe ontwikkeling had aan gekondigd. Verder is het huilen met de pet op. Zowel Eine kleine Nachtmusik als het allegro uit zijn 40e symfonie (daar zijn ze weer) verliest alle voor Mozart zo kenmerkende speelse in houd en wordt het slachtoffer van een meedogenloze bass- drumm. Rosamunde, Carmen en het thema van de tv-serie Reilly geven daarnaast de plaat zijn voorspelbare com merciële waarde, maar vergro ten tegelijkertijd de artistieke nulwaarde. Ondertussen kan Berdien Stenberg het succes nauwelijks meer bijhouden. Ze rolt van de ene reclamespot in de andere en reist momenteel het land door met een programma van populaire, licht klassieke mu ziek. Direct daarna, begin no vember, gaat ze in Frankrijk repeteren met Paul Mauriat en zijn 33 leden tellende orkest, ter voorbereiding op een grote tournee door Japan. Bij die muzikale rondreis geeft ze 28 concerten in zalen waar ge middeld ruim 3000 mensen in kunnen. Daarnaast zal ze. fluitspelend. samen met de Franse orkestleider 2800 keer op de Japanse televisie ver schijnen in een reclamespot voor een koffiemelk. Grensoverschrijdend, we zei- Berdien Stenberg. den het al. Berdien heeft het naar haar zin en dat zij haar van harte gegund, daar niet van. Toch is het aardig nog even te memoreren, dat haar leraar aan het Haags conserva torium Frans Vester was. Een man die gekozen heeft voor een totaal ander bestaan met hetzelfde instrument als zijn onderhand bijna wereldbe roemde leerlinge. Vester geeft op bescheiden schaal concer ten en maakt heel af en toe een plaat, maar is geen be roemdheid. Hij heeft gekozen voor echt en daardoor ook voor de consequenties die dat heeft als je niet het unieke ta lent hebt waar de wereld op zit te wachten. Berdien Sten berg heelt, wetende dat ze dat talent evenmin bezit, een an dere keuze gemaakt. DICK HOFLAND DEN HAAG Zonder steun van de Verenigde Staten en andere grote lidstaten kan UNESCO niet naar beheren functioneren. Hoewel sommi ge regeringen dat nog niet wil len erkennen, verkeert de UNESCO in een ernstige crisis zonder precedent, zo stelde de Nederlandse ambassadeur bij deze organisatie, Maarten Mourik, gisteren in de uitvoe rende raad voor onderwijs, wetenschappen en cultuur in De crisis in de UNESCO is niet veroorzaakt door het Amerikaanse besluit om het lidmaatschap van deze organi satie op te zeggen, aldus Mou rik. De crisis woedt al jaren, maar is door het Amerikaanse besluit aan de oppervlakte ge bracht. Als de organisatie weer gezond kan worden gemaakt door een gezamenlijke inspan ning inbegrepen die van de Verenigde Staten zou het Amerikaanse besluit achteraf nog een zegen kunnen blijken. De Verenigde Staten zijn niet alleen onmisbaar vanwege hun financiële bijdrage (een kwart van de totale begroting), maar ook vanwege hun intel lectuele en technische inbreng. Mourik ging voorts in op de Nederlandse bezwaren tegen het functioneren van de UNESCO-bureaucratie. Hij keerde zich ook tegen de over matige centralisatie bij het ap paraat in Parijs en pleitte voor grotere zelfstandigheid van de bureaus in de verschillende regio's.. De Nederlandse am bassadeur verlangde tevens een toezegging dat bij het op stellen van de begroting voor 1986-87 wordt uitgegaan van een nul-groei. (ADVERTENTIE) computer Nuookin DenHaag! kantoorautomatisering bv Parkstraat 99. pb 85939, 2508 CP Den Haag, 070-646925. EMELS bpa valt WIET t/ee VAN 'TM 7 0AT fleTEKEWT 2D tU> ZOs/fVtR.lO 2txM. BLACKPOOL De Britse Labourpartij heeft gisteren het jaarlijkse congres afgesloten met het aanvaarden van tal van resoluties over onder meer de aantasting door de overheid van de burgerlijke vrijheden, Noord-Ierland en de Falkland-oorlog. De resolu ties werden mede ondersteund door de partijleiding. Het congres beschuldigt pre mier Margaret Thatcher ervan aanvallen uit te voeren op de burgerlijke vrijheden en het rechtssysteem te gebruiken voor politieke doeleinden. In de resolutie worden recente voorbeelden genoemd als het afschaffen van allerlei lokale colleges, de gerechtelijke stap pen die zijn ondernomen tegen ambtenaren die officiële docu menten hebben doen uitlek ken en het afschaffen van vakbondsrechten voor werk nemers in het radio-spionage centrum in Cheltenham. Uit deze en andere voorbeelden blijkt „de autocratische en dic tatoriale houding van de rege ring", aldus de resolutie. In zijn rede schilderde La- bourleider Neil Kinnock zijn partij als de verdediger van de democratische rechten. Ver wacht wordt dat Labour de aantasting van de burgerlijke vrijheden in de algemene ver kiezingen van 1987 of 1988 tot een belangrijk punt zal ma- Het congres sprak ook een veroordeling uit over de poli tiek van de Britse regering met betrekking tot de Falk- land-eilanden. In een verkla ring van de partijleiding wordt deze politiek „een voortduren de provocatie van het Argen tijnse volk" genoemd. Vice- voorzitter Hattersley riep op tot het onmiddellijk openen van vredesonderhandelingen met Argentinië. Het congres ging akkoord met het voorstel van het parlementslid Tam Dalyell om onder een volgen de Labourregering alle gehei me documenten over de kwjts- tie openbaar te maken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5