-inalë Wijzen nag wel, maar hoeft niet pemetje over! eniné IMOER De onverwachte [ngen, die de 35-jarige >k Moonen tot nog toe op [ganzenbord van zijn leven ft gemaakt, zijn overduide- Idoor het toeval geregis- fid en niet door hemzelf, ide dobbelsteen was blij- Jliggen zoals hij hem aan- tfna zijn lts-opleiding, zou waarschijnlijk nu nog fvvakker zijn. Want hij pt het nog steeds een „me lis mooi" vak. Hij zou ook gauw geen ander beroep nen bedenken, waar je zo- frisse lucht opdoet. En Jis ook mooi meegenomen. Biet moet laat hij zijn handjes wens nog steeds duchtig wap- p. Wat hij onlangs weer bewe- jjieeft bij de verbouwing van puis, dat hij in De Moer had ge il even uitleggen waar je dat }unt vinden", biedt hij behulp- aan tijdens een telefoonge- „want anders rijd je mis- fen voor niks naar Friesland of pingen. Je zou de eerste niet trsier|c'ie denkt: .De Moer? Nooit van "teverJ>ord. ^at za' we^ achter Leeu- emaaPen Lggen. Terwijl het toch al e_ j^jli in de buurt van Tilburg ge- toeir moet worden. Als je nou de zj;Jen ziet met „Efteling" erop, mne ik je aan Sas terug te nemen, ie tifcr ^an warm- Bij Loon op waar s'a rechtsaf richting |kt agen- En na het bos bij de kerk oewef^el ca*® noS een keer rechtsaf. doeri^000 °P nummertje drieënder- idersj i zoalr°Sr*Lsch klopt het inderdaad iarm( een bus. ®p het afgesproken nelijf staat Henk Moonen op de door lophiP geschetste plek reeds in de n tielr,ouc^ng met verse koffie en film' wettig gedeponeerde Uden- ent ore broeder, een mierzoete lek- it cjj^ij, die op afroep de kronen en hp<?t^n6en uit de monden der consu- n hu>n ebben v"st tevoren' dat *k een bouw- ,rkinfl^a£' gekocht", zegt Moonen, na- ch is 'iem sPóntane compliment er zijn behuizing heeft bereikt, DEH$"aar ik vond het geen bezwaar. t heb het hele zaakje eerst tot aan ^_lgrond toe afgebroken en daarna niim twee jaar in mijn eentje er opgebouwd. Ik had toch tijd Jr, omdat het die eerste jaren J niet zo hard liep met de ver- |r van mijn attracties. Op mijn ie gemak heb ik dertigduizend ien afgebikt en daarna waterpas ir op elkaar gemetseld. Alleen r het dak heb ik een rietdekker h komen, want daar heb ik H kaas van gegeten". eten gesproken. Afgaande op [postuur van zijn gast schat hij voorlopig in op een halve ihoutse broeder. Dan hoort hij rna wel of meneer nog trek [t. „Voor mijn relaties breng ik altijd zo'n broeder mee", deelt nee, „daar rekenen ze op. Als iet een bloemetje kom aankak- voelen ze zich zwaar bele nen realiseert zich overigens ge, dat geen enkele journalist invechting zou hebben gekre- de ingrijpende reis naar De ir te ondernemen als hij nog is met zijn troffel bp de steiger Hij vraagt zich trouwens af ieneer wel de juiste figuur uitgekozen voor een verhaal Ie krant. Weliswaar heeft hij flauw benul van de journalis- maar volgens hem was André ;s toch een betere keuze ge it. In elk geval heeft zo'n man r te vertellen dan de zoon van boer uit Udenhout, die echt bijzonders te melden heeft. Broederdienst Wat moet hij nou in 's hemelsnaam aan meneer vertellen? Dat hij twaalf jaar in de zwakzinnigenzorg heeft gewerkt? Is dat misschien in teressant? Hij zou daar nooit in ver zeild zijn geraakt als zijn broer Ad hem niet had overgehaald ook te solliciteren bij §en inrichting in Heemstede. Hij had nota bene nog geroepen: „Ik hoef niet van baan te veranderen. Ik heb het best naar mijn zin in de bouw". Maar Ad had aangedrongen, omdat hij zo'n lange reis naar het Westen in zijn eentje niet zag zitten. En wat doe je dan als broer? Je doet die jongen een plezier en gaat met hem mee. Maar uitsluitend voor de gezelligheid. En beslist niet met de bedoeling ook in de zwakzinnigenzorg te gaan wer ken. Dat het er toch van gekomen is, spijt hem overigens niet. Want het is een vak, waar hij toch weer met zijn handen kon werken. En dat ligt hem toevallig. Hij heeft in di verse inrichtingen les gegeven in handenarbeid. Eerst dus in Heem stede, daarna in Bennebroek, Slie- drecht en Gorcum. Prachtig werk, waarbij hij al gauw ontdekte, dat zwakzinnigen ondanks hun zware handicap gelukkige mensen zijn. Altijd vrolijk. Altijd opgewekt. En dankbaar voor de dingen, die je ze leert. Hij legde hun stap voor stap uit, hoe ze een hamer vast moesten houden. En hoe ze een schoenveter moesten strikken. Dat kostte veel moeite, want ze hebben geen enkel coördinatievermogen. En daardoor duurt het lang, voordat ze iets kun nen nadoen. De simpelste hande ling, die een normaal kind spelen derwijs in één dag onder de knie heeft, vergt bij zwakzinnigen vele maanden, soms zelfs jaren. Voordat ze begrepen waar een schoffel toe dient, was het al'weer Kerstmis ge weest. Gelukkig is hij een type, dat niet gauw geïrriteerd raakt. Dat geduld heeft hij van huis uit meegekregen. Morgen is er nog tijd genoeg, niet waar? Dat leer je als zoon van een boer al heel vroeg. Die akker blijft heus wel liggen. Dat steekt niet op een dag. Hij gaf zichzelf trouwens geen kans gedeprimeerd te raken door zijn werk. Daarvoor fietste hij te vaak. Tweehonderd kilometer van Heemstede naar huis was voor hem op den duur een routineklus ge worden. Midden in de nacht ver trok hij dan weer uit Udenhout om op tijd bij de handenarbeid te zijn. En 's avonds na het werk reed hij altijd door de duinen en dacht hij aan niks meer. Dan zag hij alleen de natuur, die telkens weer anders Smak geld Zo is hij ook in de wielrennerij te rechtgekomen. Eerst als nieuwe ling, daarna als amateur en tenslot te in 1976 als beroepsrenner. Dat heeft hij drie jaar volgehouden en ook daar heeft hij geen moment spijt van gehad. Hij trainde veertig uur per week, ging elke dag om tien uur naar bed en stapte 's mor gens om zeven uur weer op zijn fiets, waar hij drie en een half dui zend gulden voor had neergeteld. Dat is een smak geld. Maar in de wielrennerij heb je dan nog steeds niks bijzonders onder je gat. Dat meneer nooit van de coureur Henk Moonen heeft gehoord, kan kloppen. Daar heeft hij ook te wei nig voor gepresteerd. Hij is altijd een waterdrager geweest, die in de criteria het pad voor de vedetten moest effenen met tussensprints, die voor hem geen zoden aan de dijk zetten. Hij heeft ook nooit een wedstrijd gewonnen. Dat was ook niet de bedoeling van de organisa toren. Eén keer een derde plaats is alles wat hij heeft bereikt. Voor.de rest ging hij altijd met een prijske naar huis, dat weinig om het lijf had. Een pak stroopwafels of een boek, waar hij niet om gevraagd had. Dat soort waardeloze dingen dus. Bonus Alweer jaren geleden, in de Ronde van Wateringen, heeft hij even het gevoel gehad, dat hij toch een ve dette was. Er waren drie premies te vergeven en moeiteloos pakte hij de eerste en daarna de tweede. Je weet nooit waar dat aan ligt. Het In de vorige aflevering van deze rubriek hebben we het gehad over de muis waarmee de computer kan worden bestuurd. Dit keer is het de beurt aan een andere manier om met de computer om te gaan: ge-- woon wijzen met het vingertje. Dat is mogelijk gemaakt door Hewlett Packard met het tipscherm. Ook bij IBM is iets dergelijks verkrijgbaar, maar daar timmert men er niet zo mee aan de weg. Het tip-scherm wordt aangeprezen als het toppunt van gebruikers vriendelijkheid. Wie de computer iets wil laten doen, hoeft geen toets op het toetsenbord te zoeken, maar kiest de functie op het scherm, wijst ernaar en de computer begint met zijn werk. Volgens een Amerikaans onder zoek zou dat wijzen de prettigste manier zijn om te werken. Daar kun je natuurlijk een vraagteken bij zetten. Maar het blijft leuk, de computer opeens een karwei te zien aanpakken omdat je alleen maar even met het vingertje hebt gewezen. Hoe werkt zoiets? Vrees niet, er volgt geen uitgebreide technische verhandeliyig. Er is echter een dui delijk verschil met de aanraak- schermen die al langer bestaan en dat moet even worden uitgelegd. In sommige fabrieken staat voor de neus van de operator ook een beeldscherm, waarop hij precies kan zien wat er allemaal in de pro cessen gebeurt die hij moet contro leren. Ziet deze man nu dat ergens een kraan open blijft staan die ge sloten moet zijn, dan kan hij heel snel handelend optreden door al leen die kraan op het scherm aan te wijzen. De kraan sluit zich ter stond en het proces gaat verder zo als het hoort. Achter dat scherm van die operator zit een heel fijn metalen rooster, dat elektrisch geladen is. Door dat wijzen op- het scherm verandert er iets in dat patroon van elektriciteit en de boodschap wordt begrepen door de computer. Een probleempje kan het zijn als er veel moet wor den gewezen: het beeldscherm komt .darr vol met vuile vingers te ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 ging gewoon lekker. Het zat er dik in, dat hij ook de derde bonus in de wacht zou slepen. Maar voordat het zover kon komen, fietste Knete- mann al naast hem. Die riep: „Henk, dat kun je niet maken. Dat volk hier langs de weg is voor Die trich Thurau gekomen en niet voor jou. Wie kent Moonen nou?". Hij dacht: verrek, de Kneet heeft ge lijk. Hij was even vergeten, waar om hij in Wateringen was. Dat is hem trouwens nog een keer overkomen tijdens de Ronde van Bodegraven. Toen nam hij met Bertje Oosterbosch en Hans Lange- rijs een ronde voorsprong. Op een gegeven moment keken ze zelfs het peloton in de rug. Meer dan drie honderd meter zat er niet meer tus- Op dat moment kreeg Oosterbosch van zijn baas de opdracht vaart te minderen. „Kappen met die han del", hoorde hij iemand roepen. Want het was uiteraard niet de be doeling, dat Moonen bij de eerste drie zou eindigen. Omdat hij nou eenmaal geen klasserijder is, was daarmee voor hem de zaak beke ken. Een hele opluchting. Eerlijk gezegd had hij al die tijd de groot ste moeite gehad het tempo van Bertje bij te sloffen. Stom toeval trotse Henk Moonen tussen zijn attracties voor alle gezindten. De veestapel ziet er gezond uit, de »p van Jut staat op stand nul, het zwembad is gereed voor het kussengevecht en de hometrainers |n op scherp voor een krachtmeting tussen rappe pedaleurs. De luim van gans een volk is zo voor jaren verzekerd. Nou heeft hij nog steeds niet ver teld, hoe hij in de attracties ver zeild is geraakt. Ook weer zo'n stom toeval. Zijn wielerclub had een hometrainer aangeschaft en het bestuur had gevraagd of ze dat ding zo lang bij hem op de boerde rij konden stallen. Toen die home trainer er eenmaal stond, kwamen er al gauw mensen uit de buurt in formeren of ze hem mochten huren voor een bruiloft of voor een feest op school. Dat vonden ze een geinig idee. Opa en oma tussen de soep en het slaatje op de fiets hijsen om het werelduurrecord scherper te stel len. Dat werk. Die rage heeft nog aardig wat op geleverd voor de kas van de wie lerclub. Zeker 750 gulden, schat hij. Maar op een gegeven moment kwam er toch de klad in en begon nen de vaste klantjes hem voor zichtig te polsen, of hij wellicht nog een andere attractie in huis had. Begrijpelijk. Als je zo'n hometrai ner niet voor je sport nodig hebt, ben je hem na vijf, zes ritjes toch mooi spuugzat. Dan denk je: ik me in het zweet werken en geen meter vooruit komen. Malloot die ik ben. Stand vijf Om aan de groeiende vraag te vol doen heeft hij toen maar in donke re winteruren een kop van Jut ge timmerd met bellen en toeters er aan plus een vernuftig mechanis me, waarmee hij het effect van een klap met de hamer nauwkeurig kan regelen. Als een dreumes een keer wil slaan schakelt hij stand nul in, zodat die kogel hoe dan ook in de top terechtkomt. De lefgozer, die daarna met zijn grote bek ver kondigt, dat hij die kogel bij wijze van spreken met zijn pink naar bo ven jaagt, wordt door hem getrac- teerd op stand vijf. En dan is het lachen geblazen. Die hometrainers vinden ondertus sen weer volop aftrek sinds hij er een stellage omheen heeft gebouwd met bakken water, die door het verbreken van een hefmagneetje kunnen kantelen. Als rood nou harder fietst dan blauw en zijn wij zer het eerst de klok rond trapt, krijgt blauw gegarandeerd een nat pak. Die bakken kunnen tien liter water bevatten en zijn van door zichtig plexiglas gemaakt, zodat het publiek precies kan zien wat zo'n stakker straks over zijn donder krijgt. Het is een hartstikke mooi apparaat en hij krijgt er dan ook al lerwegen complimentjes voor van alle gezindten. Dat doet hem deugd, want Moonen streeft er op recht naar met zijn atttracties be schaafd amusement te bieden aan vogels van elke pluimage. Daarom heeft hij ook zijn mechani sche stier met tien standen uitge rust, waarmee hij het beestje tijdens de rodeoshows naar believen kan laten steigeren of onschuldig hob belen. Zelf blijft hij op stand zeven krap een halve minuut in het zadel. En als je dat vergelijkt met de prestatiei van een 16-jarig meisje uit Drunen, die het tijdens het Elshout-Spekta- kel ruim acht minuten volhield bij stand vijf, blijft Moonen mooi ner gens. Vooral als je bedenkt, dat het kind onder toezicht van een jury en van de plaatselijke notaris een officieel record vestigde voor het Guinness Book of Records. Dag meneer Moonen. U komt er wel uit, hè? Uit voorraad Wat kan hij verder uit voorraad le veren aan de organisatoren van braderieën, winkelweken, fancy- fairs en personeelsfeesten? Uiter aard het eenvoudige huis-, tuin- en keukenwerk. Het kwisspel, het trekspel, het stokkenvangspel, dat hij heeft afgekeken van de NCRV, de reuzensjoelbakken van vijf me ter lang en het kussengevecht op een aluminiumpaal boven zijn op blaasbare zwembad. En dan natuurlijk de luchtkussens, waarop de jeugd zich naar hartelust mag uitleven. Met het oog op de klandizie van de autobranche heeft hij er een laten maken in de vorm van een 35-persoons touringcar. En voor de meubelbranche is er een hemelbed, waarop de jongeren kunnen ravotten, terwijl de ouders op hun dooie gemak een nieuw bankstel uitzoeken. Voor de allerkleinsten, die hem toevallig aan het hart gebakken zit ten, heeft hij een pvc-pijp op maat gezaagd, die hij in een hoek van o5 graden op een plank heeft ge schroefd. Als hij er een kunstmuis doorheen gooit is het de bedoeling, dat je hem met een hamer een klap op zijn kop geeft, voordat hij in zijn holletje verdwijnt. Dat lijkt een fluitje van een cent. Maar het beestje heeft wel een ongelooflijke snelheid en is verdwenen, voordat je er erg in hebt. Als er ouderen in de buurt zijn, die inmiddels een flinke slok genuttigd hebben, gooit hij voor de gein ook wel eens een bierworstje door de pijp. Dan is het gegarandeerd we derom dikke pret. Daar zou de AVRO veel eer mee inleggen in zijn Sterrenslag, heeft hij onlangs bedacht. Dat geldt trouwens ook voor zijn veestapel, die in competi tie gemolken kan worden. Daar voor doet hij een mengsel in de plastic uiers, dat bestaat uit één li ter melk, tien liter water en een paar handjes zeeppoeder voor het schuimeffect. Het melken gebeurt zitten en dat verhoogt de duidelijk heid niet. Hewlett Packard heeft een ander principe ontwikkeld. In de omlijs ting van het beeldscherm zitten een soort infrarood-zendertjes. Door naar het scherm te wijzen wordt het straaltje infrarode licht onderbroken en de computer krijgt zijn boodschap weer door. Echt aanraken hoef je het scherm dus niet; het wordt niet meer vuil. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Macintosh van Apple, die alleen met de muis kan worden bestuurd, is de HP 150 van Hewlett Packard ook normaal te bedienen. Dat zal ook vaak gebeuren als men een maal aan het gebruik van een com puter gewend is. Anders blijft het toch een heen en weer slingeren van toetsenbord naar scherm. Men kan de functie aanwijzen op het scherm, maar als er gegevens moe ten worden ingevoerd moet daar voor toch weer het toetsenbord worden gebruikt. Voorlopig kan de HP 150 nog niet tot de huiscompu ters worden gerekend, met zijn prijs van bijna i 1.000 gulden, exclu sief btw. Maar het zal best nog wel eens gebeuren dat het aanraak- scherm ook op goedkopere machi nes wordt toegepast en dan bent u er alvast op voorbereid. Nog even iets heel anders. Eén van de vorige keren hebben we de arm zalige papieren begeleiding van de Atari 800 XL gehekeld. Atari was het daarmee eens en heeft de docu mentatie inmiddels verbeterd. De nieuwe handleiding biedt inder daad wat meer houvast, maar je wordt er nog geen ervaren pro grammeur door. Wie meer wil we ten moet toch naar de boekhandel om diepgravender lectuur aan te schaffen. Maar dat is een kwestie die zich welhaast bij elke huiscom puter voordoet; serieuze handboe ken behoren niet tot het standaard pakket. Tenslotte nog een aardige ontwik keling: de adviesprijs van de Ata ri 800 XL is gedaald van bijna f 1.100,- tot f 649,-. Een zeer con currerende prijs in dit deel van de markt. PIETER TAFFIJN Perfectionist Hij heeft inmiddels vier zwart-bon- ten, vier rood-bonten en vier geiten op stal staan, die samen met zijn mechanische stier veel kunnen bij dragen voor de luim van gans een volk. Hij heeft ze tot nog toe geen namen gegeven, maar dat zit er nu aan te komen. Hij is niet voor niets een perfectionist, die zijn spulletjes op de beste manier wil presenteren. Meneer mag daarom wat hem be treft vast noteren, dat straks voor de melkwedstrijden onder meer de Klazina 13 en de Bertha 23 be schikbaar zijn. Hij kan bij voorbaat al genieten van de aankondigingen, die dan in de kranten zullen verschijnen. Re ken er op, dat de dierenbescher ming onmiddellijk weer in actie komt. Laatst had hij zijn beesten ternauwernood in een winkelcen trum neergezet, toen er al zo'n knaap de zaak kwam inspecteren. Hij had in de krant gelezen, dat er koeien op het marktplein gemol ken zouden worden. En gelijk rook hij onraad en dacht aan een erger lijke vorm van dierenmishande ling. Omdat die man er toch was, heeft Moonen hem maar een gratis rondje melken aangeboden. Want wie het dier ter harte gaat, is even zogoed zijn vriend. Poot aan De volgende stap is de aanschaf van een mini-stier, een mini-paard en wellicht nog wat blaarkoppen van spaanplaat. De zaken marche ren immers voortreffelijk en hij moet voortdurend poot aan spelen om aan de vraag te kunnen vol- Zijn buurman heeft nu tachtig koeien in de wei en mag zich in het dorp een respectabele veehouder noemen. Maar Moonen zit niet stil en blijft zijn veestapel gestadig uit breiden. „Let op mijn woorden", zegt hij, „er komt nog een tijd, dat Moonen de grootste boer van De Moer is". LEO THURING uiteraard op originele boerenwijze tot en met de krukjes op één pooL

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17