„Wat heb ik genoten als stewardess voor één dag fiddócScvmci/nt llljkf;; ltS- ïeek; lgei Enig hè, Jeanine?". Jeanine be- lamde het. Een heerlijke dag die /eel te kort had geduurd. En daar - vas alweer het afscheid van haar Q0 eer tijdelijke woon- en verblijf- ilaats: de NLM CityHopper, die is e y tske g dragen had tot boven de -age Landen en de Noordzee, op veg naar Düsseldorf en Londen. Ze ïad de kist wel willen zoenen. Zo ijn had ze het allemaal gevonden. ens tytske met collegaatjes Marieke Jeanine ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 Zeker tweehonderd wensen Werden ingestuurd naar de jubilerende Leidse Courant in het Viader van de „Liefste-Wens- Artie". De zeven juryleden, ouder wie mr. E.H. Toxopeus en mevrouw T. Gardeniers (beiden lid van de Raad van State), (afeltennister Bettine Vriesekoop en Heineken-topfunctionaris R.G.H. Elfrink, kozen een handvol droomwensen uit, die de krant zal vervullen. De overige inzenders zullen in de komende jweken schriftelijk worden .geïnformeerd over het feit, dat jhun wens vooralsnog in rook is opgegaan. ?Tot het einde van dit jubileumjaar zal elke zaterdag jeen impressie van het vervullen jvaij een wens worden ubliceerd. Hierbij het verslag i de vervulling van de eerste omwens: Sytske Bruinsma-de eijn droomde er van om als vardess het luchtruim te irklieven. Op NLM-vleugels naar Düsseldorf en I.EIDEN „Ik had willen klap- toen we geland waren na de bucht. Werkelijk, ik heb eraan ge jacht het te doen. Want wat heb ik en de hele dag. Geweldig was Sytske Bruinsma-de Kleijn 'an de Leidse Van der Brandeler- de, in een huis met karakter, rzaam huismoeder, in het bezit n een schat van een man r die overigens „de baas" noemt en ie lieverds van kinderen die geen nderen meer zijn, was ïelf als een nd zo blij. Omringd door de glim- chend toekijkende crew, de be- nanning van de PH - CHB (for Jravo), een gestroomlijnde Fokker Fellowship, „Birmingham" Ijedoopt, pakte ze haar plastic tasjes :ol herinneringen bij elkaar, wan- celde even onder het gewicht van grote welkom-thuis-bos herfst- iloemen, en liep de trap af naar platform van Rotterdams vlieg veld Zestienhoven. Gesecondeerd r de niet van haar zijde wijken- Jeanine, die deze dag op vier duchten haar mentor en toeverlaat vas geweest. De crew van de „Birmingham", v.l.n.r. Jeanine Bremmers, „Geweldig zo'n dag". Marieke van Empelen, Sytske Bruinsma, Hans ter Lingen, In- grid Jonker en Otto Lauwinger. hartewens was vervuld! ip de dag van mevrouw S. Bruins- opperste verrukking, maan- 1 oktober, bestond de Leidse ant exact 75 jaar. Ter gelegen- leid hiervan had de krant iedereen n stad en regio uitgenodigd deel te ;n aan een „Liefste-wens-ac- Wie maar wilde, mocht ken- laar maken wat hij of zij het aller- iefst zou hebben. Ruim tweehon derd reacties van allerlei aard lokte de oproep uit. Kleine en grote wen sen, heel eenvoudige tot vrij ge compliceerde. Te vervullen wensen en veel moeilijker liggende, nau welijks te honoreren gevallen. Mensen die een stereo-installatie op prijs zouden stellen, of een vaste baan, of een nieuw behangetje, of „rust en vrede om zich heen". Men vatte de koe bij de horens of trok de stoute schoenen aan om die liefste wens naar voren te brengen. In de wolken Sytske Bruinsma-de Kleijn trok ook die stoute schoenen aan (Dat wördt natuurlijk niets, dacht ze) en ze was als eerste in een lange rij een aantal weken Ian^ 'zullen vvij op deze plaats de wensvervulling van een gelukkige op de voet vol gen meteen in de wolken. Al tientallen jaren koesterde ze een verlangen dat wellicht nooit bevre digd zou worden: „Ik heb altijd het idee gehad, dat als ik vroeger had kunnen kiezen ik stewardess zou zijn geworden", schreef Ze ons. „Ik heb een paar keer gevlogen en steeds was ik vol bewondering voor wat die meisjes allemaal presteren aan boord. Dat had ik nou zelf ook zo dolgraag gedaan. Daarom zou ik voor één keertje op een kleine vlucht mee willen als (hulp)stewar- dess. Het is een bedrijvigheid die me erg boeit!". Welnu, de Leidse Courant bedien de zich van enkele vitale kanalen en dat mondde uit in een wensver vulling voor mevrouw Bruinsma: maandagmorgen werd ze naar Schiphol gereden en in het intieme NLM-hoekje (voor binnenlandse vluchten) van de gigantische ver trekhal van onze nationale lucht haven ging ze opgewekt zitten wachten op de dingen die zouden. En maar vertellen. Bruinsma-de Kleijn is een si en hartelijk ochtendmens. Zij licht te haar hele doopceel, dat voor een deel onder ons „biechtgeheim" valt. Terwijl de vlucht uit Aber deen geland was en we naar de drie koffers voor Enschede, een doos voor Eindhoven, een koffer voor Maastricht en eenMroor Gro ningen keken, allemaarop lorries, hoorden we dat haar man. met wie ze 34 jaar getrouwd is, die ochtend drie maal aan haar had gevraagd: „Heb je nou je paspoort bij je, Syts?" En ze had vitamine C ge slikt. Er was iets met een dochter in Alk maar,dfhaar ze was eigenlijk veel te nerveus geweest om de finesses te vatten. Sytske had haar kinderen leren zwemmen toen de Bruinsma's nog in Utrecht bij het Amsterdam- Rijnkanaal woonden. Veel eerder had ze, op haar zestiende, midden in de oorlog, in Den Haag een baan gekregen op het departement van landbouw. Bezuidenhout met neer komende V-2's. Luchtalarm: „Ik zag m'n chef met z'n vriendin schuilen en ze kusten elkaar, en toen dacht ik: ze houden dus van elkaar". Niet relevant, maar Sytske wilde maar zeggen: „Ik heb destijds veel plezier gehad, maar bij nader ï.v. j- Bruin en charmant Het vliegen in haar leven heeft niet erg veel om het lijf gehad: „Een keer op vakantie naar Tune sië, een keer naar Mallorca, en een keer dobberen in een lelijk eendje met vleugels; alles eraan klepperde. Dat was boven Legoland, bij Bil- lund, in Denemarken". Inmiddels in de hal. Met de tickets. Jeanine Bremmers, geregistreerd Hoofd- Tetoveri collega's in die chari ensembles stewardess welgeschapen vliegende de NLM, de Nederlandse Lucht- vaart Maatschappij. Een lichaam vol vliegende vaart, dat met de re gelmaat van de klok luchtreizigers, voornamelijk zakenlieden, van de lange vluchten op de kortere over zet. Binnen onze grenzen, maar ook met Londen, Parijs, Düsseldorf, Hamburg, de Kanaaleilanden, Bre men, Brussel en wat voor bestem mingen nog meer, onder snel hand bereik. Dat doet de NLM met haar CityHopper, een gestileerde Fok kercreatie in wit en blauwe nuan ces, die als „Stedenspringer" faam heeft gekregen. Zowel op rond vluchten als bij charters. Enfin, Jeanine was die dag niet in dienst, maar de NLM had haar af gestaan als begeleidster van Sytske. Beiden hadden het niet beter kun nen treffen. Het klikte meteen. Het hadden moeder en dochter kunnen wezen. Ik heb toen beiden, 's mor gens rond half tien, in het herfst- grauw van 1 oktober achtergelaten. Als er een dierbare hartewens ver vuld moet worden, kun je beter op afstand blijven. Ze hadden de dolste pret gehad on derweg, hoorde ik, nauwelijks ze ven uur later op Rotterdam Air- port, uitstekend geoutilleerd mid den in Neerlands drukke Randstad; een frisse, riante afspiegeling van het grootschalige Schiphol, en even efficiënt en secuur toegerust. Ik signaleerde het al: Sytske kwam als een kind zo blij terug van Heath row. De eerste vlucht was vanaf Schiphol gegaan naar het van de regen druipende Düsseldorf. Maar eerst had ze op Schiphol de rustka mer der stewardessen gezien, en ijvoorbet het vlieg terdam" doe je dat binnen drie kwartier na een machtig dreuneï off" („Ik dacht even dat ik rammelende bus zat") boven" Düsseldorf Flughafen. Plensend beestenweer. Maar ze had inmid dels op drie tot vier kilometer hoogte wel naar de wolken geke ken en had dat fantastisch gevon den. Excellente crew Bij de stop in Düsseldorf hadden Sytske en vrijgestelde Jeanine in het vliegtuig naar de containers ge keken. Wat daar allemaal in zit, nou nou. Na 25 minuten weer terug naar Schiphol. De cockpit bekeken. „Ja, we hadden een fantastische crew, bemanning zeg maar", vulde Jeanine aan. „U wilt de namen? Nou, dat waren gezagvoerder Wij nand Moll, co-piloot „co", zeg gen we dus Frank van Empe len, die nota bene even tevoren ge trouwd was met stewardess Marie ke, een luchthuwelijk, net zoals vaak artsen met verpleegsters trou wen. En dan de stewardessen Jo- landa v.d. Wijngaard en Marion Hanssen". Terug op Schiphol vertrokken Sytske en Jeanine als de bliksem naar Rotterdam, in de auto van Jeanine. Om 2 uur startte de „Bir mingham" (ook zo'n stad die door de NLM wordt aangedaan) op weg naar het razenddrukke Heathrow, Londen. Sytske: „Er waren twee even hoge gezagvoerders met vier Otto Tewardessen terug Marieke de bruid van Ingrid Jonker. Ik Tn raampjes even in de Frank maakte een foto en hij vertelde over de boordradio aan de passagiers dat ik een prijs had gewonnen in een actie van de Leidse Courant eh dat ik als hulp stewardess mocht meedoen. Toen ik koffie aan het uitdelen was, was er een mevrouw die me feliciteer de: congratulations, zei ze van har te, en de koffie vloog bijna uit haar glas, omdat we net in een luchtzak zaten". Uiltje knappen wilde dat ik dat had kunnen maken". „Ho ho", antwoordde me vrouw Bruinsma, „de meeste passa giers waren geen toeristen. Begrijp me goed: ze zaten daar voor hun brood aan boord. Kalme mensen, die alleen wat wilden eten en drin ken en verder niet gestoord wen sten te worden. En zelfs een uiltje wilden knappen. Een heerlijke vlucht. Eenmaal op hoogte vlie gend ben ik, professioneel begeleid, doosjes gaan uitdelen, doorzichtige doosjes van plastic, met een koude, voortreffelijke lunch. Ik heb nog wat over; als je trek hebt, ga je gang. De inzittenden van de „Bir mingham" vonden het uit de kunst. En glaasjes als souvenir, die zitten nu nog in m'n plastic tasje En ik duwde een trolley voor me uit, zo'n nken. Ik fbrt. Iemand werd door In- grid gePiSüfl. Wist ik veel waar het stopd. Ach, het waren aardige pas- In een kwestie van minuten zag hulp-stewardess Sytske Bruinsma als in een droom „het was mooi weer daar, maar daar kun je nooit van op aan" het traag kronke lende lint van de Theems. „Ik dacht even, dat het de Seine was. Ik kon het allemaal niet meer zo gauw verwerken. Maar het was mi nuten lang River Thames, en ik zag de Tower Bridge, werkelijk waar; enorme flatgebouwen, soms wazig. Ik zag parken en kastelen. Het lag er zomaar. En ik dacht: dit is Enge land. Verduveld, ik hang nu boven Engeland. Alsof het niets is. Dan gaat er toch wel iets door je heen". Daar kwam de eendags stewardess Sytske Bruinsma naar beneden, voor een klein oponthoud in That chers domein van EEG's sterkste dwarsligger. Maar het was zo ge weldig! Enerverend, tot op een „Brief encounter". Van Heathrow terug naar Rotterdam zat ze even fijn voorin, op een klapstoeltje in de cockpit, op „de bok". Om bij te komen van de emoties. „Een beetje rommelig in de lucht, en toen ging het toestel weer zakken. En dan de hè, de seat belts, die moet je anders" zei Jeani ne „kun je een schuiver maken bij het remmen tijdens de landing. Die tegenkracht is ook enorm". Sytske Bruinsma kwam helemaal safe terug op Rotterdamse aarde, twintig minuten van haar huis ver wijderd. Opgetogen. „Ik weet nu heel zeker dat het hard werken is voor die meisjes". Er waren na af loop Leidse-Courantbloemen en NLM-geschenken. „Het lijkt wel Moederdag!", zei overgelukkige Sytske. TON PIETERS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13