ÊStmha 0omcwit FNV verdeeld over werkweek van 32 uur i f ^Ppheldering gevraagd 9ver salaris ministers 300 Tuinder Jaap Meester beëindigt hongerstaking Werkgevers en werknemers willen dat kabinet ziektewetplan intrekt Draven BON: Nijpels wil voor minima miljoen Prehistorische Brit ten toon gesteld Vrijdag 5 oktober 1984, 76e jaargang no. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Half tot bewolkt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi|k34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 11 Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Loss< dan buien. Minimumtempe ratuur ongeveer 9, middag- temperatuur omstreeks 13 gra den. Krachtige noordwestelij ke wind, kracht zes, aan de kust hard, mogeljk enige tijd stormachtig. Zon op: 06.49, onder: 18.06; hoog water Schev.: 0.38; laag water: 8.32 en 20.58. >litieleger valt gokhuis nnen: 200 arrestaties STERDAM Bij een inval in het illegale ;huis Mata Hari aan de Oudezijds Achter- gwal in Amsterdam, waarbij ongeveer 120 iren betrokken, zijn gister- tweehonderd mensen gearresteerd dertig personeelsleden. Veruit de lésten van hen zijn of worden na verhoor br naar huis gestuurd, aldus de politie van- ig. In arrest blijven acht personeelsleden, de enaar van de club en diens broer. Negen ar kanten bleken illegaal in Nederland te ver ven en zijn overgedragen aan de vreemdelin- idienst. De politie is uren bezig geweest met j afvoeren van de arrestanten en de inboedel, drie kluizen werd in totaal honderdduizend Iden gevonden. Beren nemen eigen verkoop in handen Deze teddyberen lijken zo op het eerste ge zicht bezit te nemen van het gestoelte van de veiligmeester van Sotheby in Londen tij dens een veiling van speelgoed. Kennelijk hebben zij in de vei lingmeester weinig ver trouwen en nemen zij daarom hun eigen ver koop maar liever zelf ter hand. HIER EN NU ONDERTITELD HILVERSUM - De actualiteitenrubriek van NCRV-tv Hier en Nu (Ned. I om 22.20 uur) wordt vanavond ondertiteld ten be hoeve van doven en slechthorenden. Het gaat hierbij om een proef, waarbij NOS-te- letekst een rechtstreekse uitzending zal on dertitelen. Door het experiment, dat bin nenshuis ongeveer een jaar geleden is ge start, wil de NOS-vertaalafdeling ervaring opdoen in het direct ondertitelen in tv-uit- zendingen. In de naaste toekomst zal het een normale zaak worden, dat de vertaler zijn tekst gelijktijdig met het uitspreken er van aan het beeld toevoegt. Hiervoor zal wel een groot aantal vertalers in dienst ge nomen moeten worden. Expeditieleider vandaag op top Mount Everest KATMANDU De leider van de Nederlandse expeditie die bezig is met de beklimming van de Mount Everest, de 34-jarige Amsterdammer Han Timmers, hoopt vandaag als eerste Neder lander „het dak van de aarde" te bereiken, zo heeft het basis kamp vanmorgen per radio la ten weten. Drie andere leden willen morgen de beklimming naar de 8.848 meter hogp top af ronden. De weersvoorspellingen in het gebied van de hoogste berg op aarde zijn goed. Directeur verkocht museumstukken om wodka te kopen MOSKOU De directeur van een mu seum in de Sovjet-Unie, die de belang rijkste stukken waarvoor hij verant woordelijk was verkocht om sterke drank te kunnen kopen, is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dit meld de gisteren de Pravda. Volgens de Pravda heeft de directeur van het regionaal museum in de stad Kosmodemienska, A.F. Siedov, de zeld zaamste exemplaren uit de collecties on derhands verkocht. Zijn salaris stond hem niet toe de hoeveelheden wodka te kopen, waaraan hij behoefte had. (Van onze sociaal-i sche redactie) AMSTERDAM De bij de FNV aangesloten bonden hebben elkaar niet kunnen vinden in een gezamenlijke doel stelling ten aanzien van verkorting van de werktijd. Voorstellen van het FNV-bestuur om als doel een 32 urige werkweek in 1990 aan te nemen en nieuwko mers op de arbeids markt meteen al op zo'n verkorte werkweek te zetten werden gisteren van tafel geveegd. Zij houtbond op, die juist wel verder wilden gaan met de arbeidstijdverkorting. Na veel moeizame diskussies en schorsingen wist het FNV- bestuur alle bonden uitein delijk te verenigen op een slap compromis, waarin als uitgangspunt wordt geno- stuitten vooral op verzet van de grootste FNV- bond, de AbvaKabo. Deze vindt zelfs een 36- urige werkweek al een moeilijk haalbare zaak. Het probleem van de FNV- ambtenaren is dat zij vin den met 15 procent de laat ste jaren al genoeg te heb ben ingeleverd. „Voorstel len om verder te gaan met korter werken en dus nog meer in te leveren maken onze leden zo arm als ker kratten", formuleerde amb- tenarenvoorman Van de Scheur het verzet van zijn bond. Tegenover de Abva Kabo stelden zich de grafi sche bond en de bouw-en willen houden. arbeidsduurverkorting van minstens 2,5 procent per jaar met het doel uit te ko men op een werkweek van 32 uur in 1990". Na dat jaar zullen tempo en volume van de atv jaarlijks opnieuw moeten worden bekeken. De AbvaKabo liet echter aantekenen de handen op dit punt volkomen vrij te Ook over de vraag of nieuwkomers op de arbeids markt meteen al in 32-uurs- banen moeten gaan werken bleef grote verdeeldheid heersen. Onder fel verzet van de ambtenarenbond werd deze wens van het FNV-bestuur afgezwakt van de aanvankelijke eis tot niet meer dan het uitspre ken van de mogelijkheid. Onenigheid bleef er verder over het door de voedings bond gevraagde arbeidsloos inkomen. De voedingsbond wilde in elk geval bereiken dat over dit door haar be pleite basisinkomen een stu die zou worden gestart, maar onder zware tegen stand van de grote indus triebond, de vervoersbond, bouw- en houtbond, de dienstenbond, grafici, zee lieden, journalisten en poli tieambtenaren, werd ook dat voorstel afgewezen. De FN V-bonden legden wel grote eensgezindheid aan de dag bij de stemming over een voorstel van het be stuur harde acties te gaan voorbereiden tegen het ka binetsbeleid als volgende week het parlement het ka- binet-Lubbers niet tot ande re gedachten weet te bren gen. Stakingen werden daarbij niet uitgesloten. I aieimodee£hallenger n.Npoe^aat ook 940 Nederland \f; "Hs» het proefgebied ten zuiden van Le lystad. De daaruit verkregen informatie zal worden vergeleken met waarnemingen vanuit een vliegtuig en met de resultaten van een op de grond uitgevoerd landbouwkundig meetpro gramma. In de Waddenzee gaan de observatie systemen de veranderingen van de bodem van het wad registreren die het gevolg zijn van het getijde-regiem. Saneco b< SN HAAG Het ruimteveer Challenger maakt led. garamarvan de lancering vandaag rond het mid- indige seiguur was gepland, gaat observatiesystemen vst'e modi de ruimte brengen die onder meer een ge- ive. supei ten zuiden van Lelystad en een gebied in or, Centre Waddenzee gaan bekijken. De twee onder- vel pap skingen op Nederlands grondgebied maken j 2999. ei uit van een pakket van 45 opdrachten SStHoS! armee Challenger op weg gaat. Vanaf 250 SANECi ometer hoogte zullen beelden worden ge- iplein 4! *333- an onze parlementaire re- ictie) P EN HAAG De frac- eleiders van VVD en iparte boVdA willen volgende eek tijdens de algemene plitieke beschouwingen de Tweede Kamer het ibinet om opheldering •agen over de forse sala- iverhogingen voor mi- sters en top-ambtenaren 1985. het tv-programma „Haagse luf" noemde VVD-fractieléi- Nijpels de salarisstijgingen steravond een „tweede psy- it 58 i Service zijn mening de onzorg vuldige mededeling in de troonrede over de koopkracht voor de sociale minima. Na vragen hierover van CDA- fractieleider De Vries heeft minister Rietkerk van binnen landse zaken gisteren ver klaard dat er geen sprake van is dat de ministers in hun sala ris volgend jaar worden be voordeeld ten opzichte van an dere topambtenaren. Zoals gisteren bekend werd zullen de ministers en de top ambtenaren, alsmede de bur gemeesters van de vier grote steden en de commissarissen der Koningin er volgend jaar flink op vooruit gaan. De mi nisters gaan 3000 gulden netto méér verdienen. Dat komt vooral door hun hoge vakan tietoeslag en door het feit dat zij minder belasting en sociale premies hoeven te betalen. Deze maatregelen gelden ove rigens ook voor andere ambte naren, maar het effect ervan is gunstiger naarmate het bruto salaris hoger is. Volgens PvdA en VVD moet er iets tegen de forse vermeer dering van de koopkracht voor ministers en topambtena ren worden gedaan. De VVD verwerpt echter het PvdA- voorstel om voor deze hoge in komensgroepen weer een maximum aan te brengen in de vakantietoeslag. Deze af topping (tot maximaal 5600 gulden) is begin dit jaar onge daan gemaakt. 'JZ 'olitie doet inval ,elaa" ti heroïnepand EN HAAG Naar aanlei- koopt ee [ng van klachten uit de buurt iport m«/er overlast heeft de politie jndig ing stermiddag een inval gedaan n"onar'i een pand aan de Van der l( uynstraat in Den Haag. Bin- en werd een aantal mensen angetroffen, van wie er drie 'erden ingerekend wegens n bezit hebben van poe- heroïne en cocaïne. De rdachten zijn een 23-jarige 30-jarige man. De vrouw ig op bed en onder haar kus- i bevond zich behalve enke poeders ook een verboden edlarmrevolver. DEN HAAG VVD-fractie- leider Nijpels wil voor komend jaar een bedrag van driehon derd miljoen extra voor de so ciale minima. Hij beriep zich gisteravond in VARA's tv-pro gramma Haagse Bluf bij die claim op het regeerakkoord. Het kabinet wil voor de mini ma komend jaar tweehonderd miljoen uittrekken om het koopkrachtverlies enigszins te compenseren. Dodelijk ongeval op Wassenaarseweg LEIDEN De 17-jarige René Orth uit Leiderdorp is gister ochtend om drie minuten over half negen op de Wassenaars- weg ter hoogte van de manege Moedig Voorwaarts bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jongen stak op zijn fiets de weg over om het terrein van de universiteit op te rijden en werd gegrepen door een bus van de NZH, bestuurd door een 31-jarige Katwijker. De jongen was op slag dood. De bus kwam uit de richting Oegstgeest. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vechtpartij in ziekenhuis ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft gisteravond omstreeks half acht een 21-ja- rige Alphenaar aangehouden die in het ziekenhuis Rijnoord bij een vechtpartij betrokken was geweest. De 21-jarige man uit Alphen aan den Rijn be zocht zijn zwager in het zie kenhuis tijdens het bezoekuur. Op dezelfde tijd was er bij deze zwager een andere Al phenaar en een 64-jarige vrouw uit Arnhem. De 21-jari- ge Alphenaar kreeg aan het ziekbed van de zwager ruzie met de oudere vrouw en gaf haar een klap in het gezicht. Daarna ontstond er tot grote schrik van de andere zieken op de zaal een vechtpartij. De man is door de politie meege nomen naar het bureau. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Na 106 da gen heeft gisteren tuinder Jaap Meester uit Andijk zijn hongerstaking beëin digd. Vier weken na het begin van zijn bivak in een caravan op het Bin nenhof kwam de man tot overeenstemming met het ministerie van Landbouw en Visserij over een baan als medewerker van een proeftuin van het ministe rie in Wieringerwerf. De 49-jarige tuinder herstelt inmiddels thuis van een „verschrikkelijke ver moeidheid". Het ministerie heeft hem de functie in de proeftuin aange boden om humanitaire rede nen. De tuinder noch het mi nisterie wilden iets kwijt over de voorwaarden die in het contract zijn gesteld. Wel ver klaarde Meester dat beide par tijen hebben moeten geven. Hij sprak van een „ma teriële overwinning". De tuinder begon zijn honger staking uit onvrede met een ruilverkaveling van elf jaar geleden, die hem slechte grond zou hebben opgeleverd. Na een eerdere hongerstaking van 85 dagen in 1982 bepaalde de rechtbank in Alkmaar dat Meester recht had op een scha devergoeding van 107.000 gul den. Dat vond de tuinder niet genoeg, waarna hij greep naar „het wapen der machtelozen". GRATIS ELKE WOENSDAG DE LONDEN Deskundigen van het Britse museum in Lon den hebben gisteren het goed bewaard gebleven stoffelijk overschot getoond van een jonge Brit, die 2.500 jaar gele den is gedood en waarschijnlijk werd geofferd. Het lijk is diep bruin gekleurd en geconserveerd gebleven in een veenlaag in Wilmslow in Noordwest-Engeland. Vol gens deskundigen dateert het uit de ijzertijd en gaat het om een man van tussen de 20 en 30 jaar oud met een rode baard en een keurig geknipte rode snor. De man is met een koord van paardehaar gewurgd in wat een rituele moord lijkt. De bovenste helft van de man, het lijk werd in augus tus door een turfsteek-machine gehalveerd, ligt nu in een vrieskast in (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De orga nisaties van werkgevers en werknemers, verenigd in de Stichting van de Ar beid, spreken zich eensge zind uit tegen de kabi netsplannen om de ziekte wet-uitkeringen te verla gen. Zij hebben het kabi net dringend geadviseerd de voorgenomen maatre gelen in te trekken. Ook in de SER hebben de ver tegenwoordigers van •ondernemersorganisaties en vakbonden de ziekte wetplannen afgewezen. stelt de SER hierover een advies aan het kabinet op. Het kabinet wil per 1 januari de ziektewet-uitkeringen verlagen naar 75 procent van het bruto-loon, als eerste stap naar een verlaging tot 70 procent in 1986. Verder vindt het kabinet dat er voortaan sociale premies moeten worden ingehouden over de ziektewet-uitkerin gen. Tot op heden krijgt een werknemer bij ziekte 80 pro cent van zijn loon uitge- gevers, hangende de CAO- onderhandelingen voor 1985, bij een verlaging van het zie kengeld tot 75 procent niet nog eens 5 procent bij te pas sen. Het is vooral de laatstge noemde maatregel die werk- keerd. De meeste werkge- gevers en werknemers tot vers vullen dit echter zelf een gezamenlijke afwijzing van de ziektewetplannen hebben gebracht. (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 Roeiofarendsvwwn Telefoon 01713-2866-2073. F3IMISSAN Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Kent u Ymond Boekelte? Nooit van gehoord? Het is anders wel een bekende figuur in de paaidesport. En Yamet Rotary dan? Zij doen met drie andere dravers, Yeaning Boshoeve, Yfenenia Frisia en Yranssbelwin R. geheten, mee aan de Europese derby, die op 16 okotber in Parijs wordt gehouden. Geen namen om gemakkelijk te onthouden. Heel anders dan de naam: Leidse Courant. Die is uit het geheugen van een trouwe abonnnee immers niet meer weg te branden. Bent u nog geen abonnee? Vul dan in die bon! En de bezorgers „draven" voor u. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Gowa/nt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1