Rekensommetjes Feyenoord gaan niet op PSV kan niet imponeren Vout Holverda lichtpuntje bij Fortuna llonsterscore I A jax komt ils bevrijding Z1J1 üna^PORT £cid<ie(3oma<nt DONDERDAG 4 OKTOBER 1984 PAGINA 9 ARD Fortuna S mag geluk spreken dat de FA geen voetbaltechnische stelt aan clubs die de ■ede ronde bereiken. Het opzienbarende regel- iging vergen, maar er viel wel wat voor te zeggen heeft voor zowel Fortuna als te- stander BK Kopenhagen 1 |deur naar de tweede ronde te spijkeren. Dat Fortuna reenkomstig de reglemen- "rie weken opnieuw Europese grasmat mag op- jven, is niettemin terecht, 'elke kwaliteitscontrole valt Nederlandse vertegenwoor- gladde m het de ropa Cup voor bekerwin- <prezen^rs weliswaar door de nze|nd, maar de verliezende Trainer Bert Jacobs was na af loop ook niet echt gelukkig- „Dc ploeg blaakt nog niet van zelfvertrouwen. Het is vooral geestelijk. Dit was geen zege van grote schoonheid. We moesten de Denen vast zetten en dan lukken de aanvallen niet altijd. Ik was opgelucht na dat eerste doelpunt. Mogelijk geeft deze avond de ploeg een oppepper voor de competitie". Lichtpunt in De Baandert was Wout Holverda die in de acht ste wedstrijd van het seizoen de ban brak. De ex-Spartaan scoorde twee keer. Met drie treffers zorgde de thuisclub zelfs voor een dit voetbaljaar nog ongekende produktie. Te gen de stuntelig verdedigende Kopenhaagse formatie had ei genlijk niet anders verwacht mogen worden. Het perspec tief i de i Körver oproepen om de plaats tussen de palen in te nemen. Van Gerven stel de die plek beschikbaar, omdat de man met de meeste Europe se ervaring onder de Limbur gers zich onzeker voelde. Na wel ongunstig. Met therapeuti sche gesprekken had trainer Bert Jacobs de pijnlijke neder laag tegen AZ '67 moeten uit wissen, terwijl BK na winst op de nationale lijstaanvoerder Aarhus naar Sittard afreisde. Jacobs wordt bovendien ge plaagd door personeelsproble men. Hij zoekt van alles en nog wat: een spits en een spel- bepalende middenvelder. Bo vendien moest hij op het laat- Rode kaart Het openingsdoelpunt van Holverda bracht enige zeker heid in de trillende benen van de Limburgse voetballers. Treffers van Hoyer en op nieuw Holverda leverde de thuisclub na de 0-0 van de eer ste wedstrijd een plek in de tweede ronde op. De roekeloze Denen antwoordden slechts met onsamenhangend ama teurvoetbal. Centrumspits Schone raakte in de tweede helft het hoofd kwijt en trapte invaller Ruys openlijk na. De Portugese arbiter Rosa-Santos zond de boosdoener onmiddel lijk van het veld. Gele kaarten waren er voor Schóne's collega Thomassen en Windfeld, ter wijl aan Limburgse kant Ruys en Maessen met een gele kaart werden bestraft. Blijkens hun niet geringe en thousiasme beleefden de elf duizend tribuneklanten op het sportpark De Baandert veel genoegen aan deze zege. Chau vinisme had echter weer eens het zicht op de werkelijkheid vertroebeld. Aan de anderhalf uur durende treurnis in Ko penhagen werd zonder scrupu les in Sittard nog een helft troosteloos voetbal toegevoegd. Pas na de rust reikten de Lim burgers naar een normaal ere divisie-niveau. Fortuna S (Ned)-BK Kopenhagen Fortuna S: Korver; Maessen. Dek ker. Koevermans. Boessen: Eleveld. Hoyer. Suvrijn; Van Well (Ruys, Piechnik. Thor Petersen (Terkelsen) Hansen). R. Hansen. Dolle vreugde bij de spelers van Fortuna S na het eerste doelpunt van Wout Holver da, die ergens onder deze kluwen schuil gaat. 'HENE Alle door yenoord gemaakte re- isommetjes gingen ten- tte niet op. Voor het 1 met Panathinaikos ren in de Rotterdamse ndelgangen de nodige oriën ontwikkeld over de Griekse opponent nog uit het toernooi om Europa Cup voor dskampioenen gestoten i kunnen worden. Zo ,g mogelijk tegentref- s vermijden, was het Dfdthema van de be- egelingen. En vervol- ïs trachten om van de n ontstane onrust in de lederen van Panathinai- gebruik te maken om i tegenstoot te plaatsen. de ft. Toen stortte het Rotter- ise bastion twee keer in en ide basis voor de uitscha- ng van Feyenoord gelegd, eliminatie kwam tenslotte 2-1 tot stand nadat de Ne- landse titelhouder h'alver- ge de tweede helft de mar- nog had verkleind en zich perspectieven Iden voorgedaan. De Rot- zouden in de hek ketel van het met 80.000 luidruchtige Grieken be te Olympisch Stadion van iene nog bijna zegevierend jben verlaten, als de kopbal Gullit in de 85e niet de buitenkant van de paal had getroffen. Dat fortuin kende Feyenoord gisteravond niet. De Rotter damse ploeg had in die gang Van zaken zelf overigens de grootste hand. Feyenoord, dat in de thuiswedstrijd geen gat had kunnen slaan, opende pas na de 2-1 een offensief dat de Grieken op de rand van een mentale instorting bracht. Maar zo ver kwam het niet en Panathinaikos kon zich voor de pas vijfde keer in zijn be staan opmaken voor een ver der optreden op Europees ni veau. Waarmee de Griekse aanhang, die tijdens het duel op Zuidamerikaanse wijze trachtte zijn favorieten over dode punten heen te helpen, uiteraard zeer gelukkig was en Feyenoord nog wat nader met de neus op de feiten was ge drukt. De Rotterdammers, die vorig jaar met Cruijff nog de tweede ronde hadden bereikt, moesten daarvoor te lang in de dwangbuis van het toch waar lijk niet grote Panathinaikos verblijven. Hardheid Ook met een ongekende portie hardheid slaagde Feyenoord, dat het leeuwendeel van de overtredingen voor zijn reke ning nam, er niet in de Griek se acties afdoende te ontrege len. Het werd daarom in het Olympisch Stadion, waar Ajax vorig jaar nog de verlenging bereikte tegen Olympiakos Pi raeus alvorens eveneens te worden uitgeschakeld, af en toe een ordinaire schoppartij omdat Panathinaikos met ge lijke munt betaalde. Scheids- rechter Christov, die slechts in de beginfase even de indruk had gewekt enigszins op de hand van de thuisclub te zijn maar dit later driftig gebarend recht zette, deelde in totaal drie gele kaarten uit. Maar de Tsjechoslowaak. die de eerste helft ruim drie minuten langer had laten duren omdat er voortdurend blessures moesten worden behandeld, haalde zich aan het slot de woede van de Feyenoorders op de hals door de tweede periode vrijwel i 45 af te bla- De later aan zijn neus geblesseerd geraakte Henk Duut (links) sprint i op met Velimir Zajec. Maar deze wat overdreven re acties van de Rotterdammers gaven meer lucht aan hun te leurstelling dan aan hun rea lisme. Want ondanks alle po gingen van Feyenoord in het laatste kwart van het duel om alsnog de bakens te verzetten, was de uitschakeling voor een groot deel eigen schuld. Indien direkt bij het begin van de tweede helft, toen Libregts Pe- tursson had vervangen door Rep, de pressie was uitgeoe fend- die pas later werd ont wikkeld, zou er wellicht spra ke zijn geweest van een eerde re wending. „Je kon zien dat Panathinai kos erg onrustig werd toen we op 2-1 waren gekomen", ver klaarde trainer Thijs Libregts later. „Dat had eigenlijk eer der moeten gebeuren. Daarom had ik ook Rep voor Petursson in de ploeg gebracht. Met Rep hoopte ik wat meer diepte op links in ons spel te krijgen. En later heb ik Hoekstra voor Troost ingebracht, omdat Troost liep te zeuren". Deze beide ingrepen van Li bregts hadden weliswaar ef fect, Rep scoorde ook de „aan sluitingstreffer", maar kregen niet het beoogde eindresultaat. Feyenoord, dat kort na de pauze enige keren ontsnapte aan een grotere achterstand, was al in de laatste paar minu ten van de eerste helft versla gen. En de Rotterdammers hadden tot aan die dramati sche ogenblikken de zaak nog wel zo aardig onder controle. De Joegoslaaf Zajec werd ver op eigen helft teruggehotiden en kon zich slechts zeer spora disch, maar dan wel meteen gevaarlijk, met de opbouw be- Rocha Dat was Feyenoord in de tien de minuut van de eerste helft ook gelukt, maar Houtman slaagde er niet in de enige vloeiende aanval van de Rot terdammers, opgezet door Been en Petursson, af te ron den. Die misser zou Feye noord, zoals gezegd, later op breken. En het was tweemaal de Argentijn Rocha, die zich hierbij nadrukkelijk manifes teerde Eerst door uit een door Feyenoord paniekerig wegge geven hoekschop Mavrtdis te bedienen (1-0) en twee minu ten later opnieuw een moment van onoplettendheid van de Rotterdamse defensie af te straffen. Dat de Argentijn kort voor het scoren van die treffer Feye- noorder Honk Duut met een elleboog buiten westen had ge slagen, was Christov ontgaan. In de orkaan van vreugde om de treffer van Panathinaikos had Duut zelf daarvan niets meer gemerkt. „Ik hoorde pas in de kleedkamer dat het 2-0 was", vertelde de Rotterdam mer die bij de botsing zelfs zijn neusbeen had gebroken, maar na de pauze wel weer aantrad. Ruud Gullig had onder in vloed van zijn net genezen neusfractuur overigens ver on der zijn mogelijkheden ge speeld. Libregts: „Ruud speel de in de eerste helft zelfs nog achter Stafleu en Troost. Ik heb hem in de rust gezegd dat hij wat meer voorin moest gaan spelen". Maar ook daar kreeg Gullit van de zeer felle Varoulas geen centimeter ruimte, waar door Feyenoord aan die kant vrijwel vleugellam was. Maar daar lag niet de enige oorzaak van de uitschakeling van de Rotterdammers. Die was terug te vinden in het eerste duel in Rotterdam. „Hier is weer ge bleken hoe belangrijk het is om in je thuiswedstrijd te sco ren", concludeerde Thijs Li bregts na afloop. FRANK WERKMAN Panathinaikos (Gri)-Feyenoord (Ned) 2-1 (2-0): 40. Mavridis 1-0. 42. Rocha 2-0. 69. Rep 2-1 Scheidsrechter: Christov (Tsj). Toeschouwers: 82.000 Geel: Petursson. Van de Korput (Feyenoord) grotl^STERDAM noeilijljorspelbaarheid er van spijt, de gisteravond Ajax gerealiseerde Önsterscore (14-0) tegen !d Boys Differdange •am als een bevrijding. na vier jaar was het im- |rs geleden dat de Am- [rdammers hun laatste Jropese bekerwedstrijd innen. Bayern München |rd op 5 november 1980 it 2-1 verslagen, daarna het steeds behelpen blazen voor de Europe- topclub van weleer. zijn bezig om in Europa lachertje te worden", ver- Jhtte aanvoerder Dick |oenaker eerder deze week. het nietige Red Boys Iferdange maakte Ajax in geval duidelijk dat het vel in staat is om voetbal- Luxemburgers het bos sturen. De veertien doel- betekenden nog net record, want dat is nog handen van Sporting labon dat in 1963 Nicosia 16-1 versloeg. Ajax kon r uiteraard niet mee zitten, veede ronde van de strijd |de UEFA Cup was bereikt ihet publiek was met vaak (strelend voetbal vermaakt. verheu- d veel toeschouwers in De •r, 13.400 om precies te zijn. Nederlandse publiek haalt nelijk niet meer de neus op voetbaldwergen uit den emde. Zelfs wedstrijden te- Luxemburgse tegenstan- s worden serieus geworden, i stuk realiteitszin steekt de op. Ook trainer Aad de Mos was verrast over die vele kijkers. „Het mooie weer zal ook wel een rol hebben ge speeld", dacht hij hardop. Dat zijn ploeg juist nu vlamde, deed hem uiteraard extra deugd. „De afspraken zijn goed nagekomen. Dat het zo goed zou lopen, had ik niet verwacht". Kaatsen De elf amateurs van Red Boys Differdange speelden zoals trainer Albert Adams het hen had geleerd: buitengewoon ne gatief. Maar in tegenstelling tot twee weken geleden had Ajax ditmaal wel het juiste antwoord. Alsof het een spel letje op de training betrof, kaatsten de spelers de bal rond. Eén keer raken, veel be wegen. De Luxemburgers werden er dol van en keken al na zeventien minuten tegen een achterstand van 4-0 aan. Vooral na het tweede doel punt, dat op naam kwam van Ronald Koeman, ging schitte rend „tikwerk" van met name Felix Gasselich vooraf. Het doelpuntenfestijn werd in de vierde minuut geopend door Ronald Spelbos. De cen trumverdediger, die alleen zo af en toe de enige Luxemburg se spits Simon de bal moest af pakken, mocht vanaf elf meter raak schieten, nadat Marco van Basten in het strafschop gebied door Kuffer onderuit was gelopen. Van Basten had geen kind aan zijn bewaker Scheuer, scoorde liefst vijf maal, miste nog een handvol kansen en vermaakte het pu bliek met een schitterende omhaal. De sierlijke centrum spits was in tegenstelling tot de afgelopen weken weer na drukkelijk aanwezig en dat moet voor zowel Aad de Mos De Luxemburgse doelman Valli ziet het i van Ajax duidelijk niet meer zitten. i de veertien treffers Getergd Na het vierde Amsterdamse doelpunt (combinatie Vanen burg-Van Basten, afgerond door tweede centrumspits Bos man) kwam even de klad in de produktie, maar Ajax was door het hoongelach na de be schamende 0-0 in Differdange te zeer getergd om het verzoek van het publiek (voor het be gin werd al tien, tien, tien ge roepen) te negeren. De Am sterdammers zijn kwetsbaar zoals ze tijdens de competitie ötart bij herhaling hebben ge toond, maar ze kunnen ook hogeschoolvoetbal laten zien, zoals gisteren gelukkig weer Met de artiesten Vanenburg. Van Basten en Rijkaard in de hoofdrollen draafde Ajax door naar de grootste Europa Cup overwinning uit zijn bestaan en bezorgde Red Boys in één moeite door een recordneder laag. Nadat Van Basten nog voor de pauze 5-0 had laten aantekenen, maakten in de tweede helft Rijkaard (met zijn zoveelste afstandsschot). Van Basten (nog eens drie treffers), Vanenburg (ter af ronding van een solo), Koe man (tweemaal) en Bosman de Luxemburgse martelgang compleet. BERT DIJKSTRA Ajax (Ned)-Red Boys Differ dange (Lux) 14-0 (5-0): 5. Spel bos 1-0 (strafschop), 8. Koeman 2-0, -14 Van Basten 3-0, 18. Bosman 4-0, 39. Van Basten 5-0, 47. Rijkaard 6-0, 49. Van Basten 7-0, 57. Vanenburg 8-0, 65. Van Basten 9-0, 70. Schoe naker 10-0, 72. Koeman 11-0, 78. Koeman 12-0, 82. Bosman 13-0, 84. Van Basten 14-0. Scheidsrechter: Farrell (Ier). Toeschouwers: 13.500. Ajax: Galjé; Silooy, Rijkaard, Spi bos, Boeve, Koeman, Schoenaki Gasselich; Vanenburg. Van Baste Bosman. Red Boys Differdange: Valli; Mi- ehaux. Kuffer, Scheuer. Kremer, Holton; De Stephanif. Muller (Schreiner). Mannelh. Hevar. Simon (Grandjean) EINDHOVEN Terwijl Willy van de Kerkhof als eerste bij trainer Jan Re- ker was om diens vreugde te delen over het bereiken van de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup, zat Bernd Wunder lich zeker een minuut lang in zijn eentje de bit tere teleurstelling te ver werken. De 27-jarige Oostduitse aanvaller zou het liefst voor even onder de grond zijn gekropen. Hij en niemand anders was er immers verant woordelijk voor dat Vor warts Frankfurt/Oder zelfs niet meer aan een verlenging toekwam. Door twee minuten voor tijd in zijn eigen verdedi ging de bal knullig voor de voeten van Michel Val- ke te deponeren, kon PSV op de valreep de bevrij dende derde treffer ach ter de zwakke doelman Karl-Heinz Wienhold schieten. En dat was vol doende om de achterstand van 2-0, twee weken gele den opgelopen, meer dan weg te poetsen. Jan Reker trok na afloop, be vrijd van een grote zorg, de vergelijking met de wedstrij den die PSV in het seizoen 1978/1979 tegen FC Magde burg speelde. Na een neder laag van 1-0 in Oost-Duitsland nam PSV toen thuis een voor sprong van 3-1 om vier minu ten voor tijd voor de tweede keer verrast te worden. Maar een onbuigzaam elftal stelde in de slotseconden alsnog een plaats in de halve finales vei lig. Later dat seizoen grepen de Eindhovenaren vervolgens de UEFA Cup. Reker: „Dit was weer zo'n wedstrijd met een ontknoping en een fantas tisch begin. Weer hebben we het vlak voor tijd gefikst". De overeenkomst met de ont moeting van ruim zes jaar ge leden hield daarmee echter wel op. Destijds imponeerde PSV, dat was gisteren bepaald niet het geval. In de haast om de nadelige marge zo snel mo gelijk ongedaan te maken, hol den de Brabanders Michel Valke (rechts) scoort het derde doelpunt voor PSV. de openingsfase voorbij. Het duurde een kwartier voor PSV zijn eerste echte kans kreeg, tegen een bepaald niet imponerend verdedigend Vor warts. Jan Heintze en Michel Valke, wel twee van de beste spelers bij de thuisclub, reik ten echter niet verder dan een hoekschop. En Glenn Hysen, die nooit in zijn spel kwam, slaagde er alleen voor Wien hold niet om de 1,94 meter lange doelman te passeren. Eigen graf Wienhold zou zich nadien ech ter samen met Wunderlich op werpen als de mannen die voor hun ploeg het eigen graf zouden graven. Eerst was hij te laat ter plekke om te kun nen voorkomen dat Ernie Brandts raak schoot uit een vrije trap van Michel Valke. En een minuut later liet Wien hold de bal onder zijn lichaam door glijden, na een pass van opnieuw Valke en een schot van Kenneth Brylle. „Onze doelman was niet bepaald een steun vandaag", merkte de Oostduitse coach Jürgen Grossheim later sceptisch op. „In elk geval raakten we door die twee doelpunten geheel van ons stuk. Speltechnisch bleven we ver onder ons nor- rpale niveau. Maar PSV heeft op grond van zijn grotere indi viduele kwaliteiten wel ver diend gewonnen". Het pleitte niet voor PSV. dat het de wanorde bij Vorwarts niet nadrukkelijker aan de kaak stelde. Reker echter na afloop: „We moesten voorzich- hzelf in tig spelen na die 2-0, het kastje moest bij ons in ieder geval dicht blijven. Ik had vooraf zelfs gezegd, dat ik liever met 0-0 ging rusten dan met 2-1. Nu had ten minste de achter hoede ook de zekerheid dat ze op de nul kon spelen. En als het 2-0 is en Vorwarts scoort niet, dan kun je nooit verlie- Te veel evenwel zocht PSV zijn heil in pogingen via het druk beklante centrum, te weinig werden de flanken be nut om de lange spelers in stelling te brengen. Ton Lok- hoff en Jan Heintze knapten hun taak op het middenveld wel goed op, steeds geleid door regisseur Valke. Maar beiden misten in hun acties de eind- pass, waarmee PSV vroegtijdig in veilige haven geloodst had kunnen worden. Dat had de Eindhovenaren nog duur kun nen komen te staan, als Rainer Pitsch twintig minuten na de pauze alleen voor doelman Hans van Breukelen gescoord had. Pitsch passeerde hem fraai, maar het leer ging naast het doel, waar Willy van de Kerkhof op het ultieme mo ment zijn handen intrek. „Ik wilde de bal inderdaad pak ken", aldus de weer driftig ga ten stoppende Van de Kerk hof, „maar gelukkig had ik het op tijd in de gaten, dat Hans al zo ver links van het doel lag, dat dat ding er nooit in kon". Realist Kenneth Brylle had PSV ver volgens rust kunnen brengen, maar de Deen. met zeven tref fers succesvolste schutter in de eredivisie, slaagde er in het lege doel te missen. Het ver zuim de ontmoeting voortijdig te beslissen, werd PSV niet fa taal, omdat Valke vlak voor het verstrijken van de officiële speeltijd alert was op de knul lige fout van Wunderlich die na een pass van Ton Lokhoff bij de lege ploeg het terugzet ten naar een lagere rang ris keerde. Valke: „Ik zag dat hij twijfelde tussen wegkoppen en de bal doodleggen. Hij legde hem in elk geval lekker neer en op een gunstiger moment kon het natuurlijk niet. Het werd trouwens tijd ook, want we hadden al kansen zat ge had". Valke was echter realist ge noeg om te erkennen, dat PSV bepaald niet geïmponeerd had. „Toch denk ik dat we met Heintze er bij beter uitgeba lanceerd zijn". Pas op 15 november wordt de kleine Deen als „Nederlander" beschouwd en mag hij samen met collega Scandinaviers 'Brylle en Hysen in één ploeg opdraven in de vaderlandse competitie. Heintze zelf: „En tot zo lang heb ik heus nog wel geduld. Want die andere twee horen er gewoon in. Ik heb er geen enkele moeite mee om zaterdag tegen Haarlem weer gewoon op de bank te gaan zit- Overigens was Heintze wel één van de drie Eindhovena ren die van de Spaanse scheidsrechter Franco Marti nez een gele kaart kreeg voor gehouden, omdat hij wat te ver ging in zijn enthousiasme. Ook Ernie Brandts en Ton Lokhoff gingen op de bon. En omdat de laatste dat ook veer tien dagen geleden al over kwam. mag hij vrijdag aanho ren tegen welke tegenstander zijn ploegmakkers op 24 okto ber moeten aantreden voor de eerste wedstrijd in de tweede ronde die PSV al zes jaar lang PSV (Ned)-Vorwarts Frankfurt/O der (Odl) 3-0 (2-0): 17. Brandts 1-0, 18. Brylle 2-0, 88 Valke 3-0 Scheids- (Spa). Toeschou- Lokhoff, Hvsen, Valke. Heintze. Brylle. Thoresen Vorwarts: Wienhold, D Rudolph, Hause. Hildebrandt. Gever (Probst); :z. N Rudolph. Hendel. Wundei >ch. Kuhlc.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9